OM ONS HEEN STADSNIEUWS BIOSCOOP BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 25 AUG. 1928 Ko. 3778 EEN EN ANDER OVER ZANDVOORT. I. HOE HET BADSEIZOEN TE ZANDVOORT IS GEWEEST DE MIDDELEN VAN VERVOER ONTOEREIKEND SNELLER VERKEER MET AMSTERDAM EN VOORAL REGELMATIGER DE N. S. OP ZIJN BEST LAUW TEGENOVER ELECTRIFICATIE OF ZANDVOORT HET MET HAAR AUTOBUSSENPLAN MEENEN ZOU? DE SPOOR MOET TOCH OOK DIENEN 1 NEEN ZEGGEN OM NEEN TE ZEGGEN? Dezer diagen towaim Ik op Zartfdivoort, om daar liet badseizoen op zijn eind loopt, eens 'te Knfonmeeren of de belang hebbenden daarover tevreden wanen. De Inlichtingen die ik kreeg waren niet al te best. Het voorseizoen is slecht ge weest, de zomer was mooi, maar men meende, dat de Olympische Spelen aan Zandvöont toch afbreuk hadden gedaan. Summa summarum: geen voordeelig seizoen. Zoo schijnt het maar weer, dat het duister lezen is in andermans boe ken, want wij ïeefeen hadden al eens tot elkaar gezegd: „als het nu dit jaar voor Zandvoort niet goed geweest is, dan kan het nooit een voordeellg sei zoen wezen." En tocfh meent men weer reden tot ontevredenheid te hebben. Hoe is het daar niu mee gesbedd)? Zou het waar zijn, dat de menschen op een badpQiaaftts, evenals de landbouwers, altijd klagen of verkeert Zandvoort inderdaad in ongunstige omstandigheden, die een volmaakte, recht voordeelige exploitatie onmogelijk maken? De burgemeester van Zandvoort, de heer van Alphen, is van oordeel, dat dit. laatste inderdaad het geval is. Wij weten, dat hij overal waar dat moge lijk is, klaagt over de onvoldoende ver voermiddelen naar de badplaats; dit leek my, ronduit gezegd, aanvankelijk wat overdreven, maar nu de burge meester npj zijn standpunt eens nader heeft uiteengezet moet ik toch erken nen dat er veel voor te zeggen is. Natuurlijk, zoo is zijn redeneering, moet een badplaats het deels van de badgasten hebban, maar een d'ruk be zoek van dagjesmonsoben is daarnaast ook van groot belang. Haarlem, Kenne- miiorlarod en vooral Amsterdam kunnen een groot aantal bezoekers leveren, wan neer zij maar snel en vaak naar het strand kunnen worden vervoeid. Am sterdam lwefit de allures van een groote stad. Maar wanneer Londen, Parijs, zelfs Brussel een mooie badplaats als Zand voort met zijn prachtig breed strand bezaten oploen afstand van geen dertig kilometer, dan zouden zij wel zorgen voor een snelle verbinding; op trams en on- dergromtoche lijnen zouden kaartjes voor de badplaats te krijgen zijn en een dienst zou worden ingericht, die de ste delingen op warme dagen, ook bulten d'en Zondag in een ommezien zou vervoeren naar het koele strand, waar de mensohen de bedompte straten en de duffe grachten een ipoosje konden vergeten hl de frissohe lucht. Het onderwerp, dat bleek, had de volle belangstelling yam den heer Van Alphen. Wat hij mij «Jaarvan vertelde, geef ik hier in inijm eigen woorden weer, maar zljm conclusie was: „er is geen concurrentie". Bij een bezoek in het administratiegebouw te Utrecht heeft men hom gezegd, dat de spoorlijn HaarlemZandvoort al lang geelectri- ficeerd zou zijn, wanneer indertijd de Hollandsohe Spoor niet in het bezit ge komen was van de aandeelen van de electrlsche tram. Hoe is nu de toestand van de mid delen van vervoer naax Zandvoort! Er is een electrlsche tram, die zoo schudt, dat herhaaldelijk kinderen er onpasse lijk in worden en die bovendien veel te lang over dezen afstand doet. Het heet, dat de tram den afstand van Amster dam naar Zandvoort aflegt in een urn en drie Minuten, maar dat", zoo ver zekerde mij de burgemeester, „is mij nog nooit overkomen". De heer van Alphen geeft toe, dat die niet sneller rijden kan: er zijn een groot aantal halten en er komen er uit den aard van de zaak telkens nog bij, maar dat verklaart het feit alleen en maakt het niet beter. Bovendien is deze tram te duur. Terwijl zij <n Haarlem de menschen voor een dubbeltje ver voert van de Amsierdamsche Poort naar de Kwakel over de Leidschevaart. rekent zij twintig centen van het eind punt te Zandvoort naar Bentveld en zelfs naar den Kostverlorenstraatweg. Hot tweede middel van vervoer is de spoorweg. Als Iemand 's avonds op den Dam op het denkbeeld komt om even naar Zandvoort te gaan, dan heeft hy daar 'een uurtje voor nooddg. Heen en terug. Dat is veel te lang. Als het te genloopt en hij in Haarlem overstappen moet, is het nog langer. Was het on- noozelo eindje HaarlemZandvoort ge- eleotrificeerd. dan kon men er In twin tig k vijf en twintig minuten zijn. Ga ven de conducteurs op de Amsterdam- sche traan doorgaande biljetten uit, dan zou ook daardoor de reis veel gemakke lijker wezen, dan nu met de stoom- spoor, die een ingewikkelde en onprac- tisclie dienstregeling heeft. Wanneer ondergetoekende naar Zand voort gaat, kiest hij altoos de tram. Wie denkt er in Haarlem aan den trein! Zoo had ik in geen twintig jaar de dienst regeling van den spoorweg nagekeken, maar nu ik er bij deze gelegenheid toe gekomen ben, moet ik zeggen dat ze niet gemakkelijk is. Natuurlijk wemelt het van de aan teek en ing: „niet op Zon- en feestdagen", maar dat komt op alle andere lijnen evengoed voor. Maar er wordt nog ander yoorberhoud in soorten gemaakt. „Alleen van 1 Juli tot en met 2 September. Alleen Zaterdags. Niet op Zaterdag en niet op Zon- en feestdagen Alleen op «ie Zondagen van 1 Juli tot en met 2 Sept. Alleen op de Zon- en feestdagen in Mei en Juni en dagelijks van 1 Juli tot en met 2 Sept. Alléén tot en met 30 Juni en van Sept. af. Het Burgerlijk Wetboek en het spoor lijntje van Zandvoort veceischen ge zette studie. Verbeeld u. dat op een zomeravond een liefhebbend vader tot zijn kinderen zegt.; „we gaan even heen en weer naar Zandvoort niet den trein, „het nazoeken van den trein dien hij hebben moet, kost hem al liCht een half uurtje. Als een openbare dienst een groot aantal reizigers lokken wil, dan rijdt hij vaak, goedkoop en vooral: dan maakt hij een gemakke lijke regeling. Wij in Haarlem denken er niet aan, een spoorboekje op te slaan wanneer wij naar Leiden, den Haag. Rotterdam of Amsterdam moe ten. Er is altijd wel een trein. Of er keent er over een paar minuten een. Zóó behoorde ook ae verbinding tus- schen de hoofdstad en haar badplaats te wezen. Dus per electrischen trein. Er kan niet genoeg de nadruk op gelegd worden, dat het piibüek bij reizen over kleine afstanden het aller meeste gediend wordt door een dienst regeling die het gemakkelijk onthou den kan: eenmaal per uur of eenmaal per half uur, zoodiat het op spoorboek jes niet behoeft te atujdeenen. Toen de E. S. M. van -Haarlem naar Amsterdam den twintig minuten dienst door een kwartierdlensb verving, werd zelfs dit verschil als een groot gemak gevoeld. Hoe staan nu de Nederlandsche Spoorwegen tegenover den wensoh van Zandvoorts burgemeester om electrifi catie van de spoorlijn? Blijkbaar niet heel gunstig. Het gedelegeerd lid van den Raad van Beheer, feitelijk de di recteur. wenschte den heer Van Al phen niet eens te ontvangen, toen hij op uiterst correcte manier een onder houd over de zaak aanvroeg en toen B. en W. van Zandvoort vergunning vroegen aan Gedeputeerde Staten van Noordholland -tot oprichting van een autobusdienst ZanJdvoorbAm sterdam vice versa, lieten de Neder landsche Spoorwegen zich over de eleo- trificatie van haar spoorlijn tamelijk vaag uit. Zij berichtten toen aan Ged. Staten: „dat aangaande de vraag of met electrlficatie van de spoorwegen moet worden voortgegaan en welke baanvakken daarvoor in aanmerking zullen komen, een onderzoek wordt ingesteld. Of dit zal uitwijzen, dat de spoorweg HaarlemZandvoort zal worden geëlectrificeerd, zal moeten worden afgewacht. Onze indruk is, dat het verkeer de electrificatie niet zou wettigen, maar dat het niet onmogelijk is dat daartoe zal worden besloten, om Haarlem zooveel mogelijk van •stoomtreinen te ontlasten". Indien er dus tot electrificatie zou worden overgegaan, zou het zijn om een bijkomstige reden. Men kan zeggen: om welk motief het gebeurt, kan Zand voort onverschillig zijn, wanneer het maar geschiedt. Evenwel is dit toch niet onverschillig. De N. S. kunnen een drukken electrischen dienst instellen of een beperkten en in dat laatste ge val zou de badplaats toch weer niet geholpen zün, vooral niet wanneer er uitzonderingen als hierboven vermeld toch weer gehandhaafd bleven. In hun brief aan Ged. Staten trachten de N. S. aan te toonen, dat de spoorlijn AmsterdamZandvoort ook nu nog zoo kwaad niet is, maar in een zeer uitvoerige beschouwing van B. en W. van Zanidvoort worden die argu menten bestreden. Natuurlijk hebben de Nederl. Spoorwegen vrij spel met hun bewering, dat een autobus het niet sneller zal kunnen doen; mis schien vond1 heb Zandvoortsche ge meentebestuur in zijn plan tot oprich ting van een autobusdiemst ook wel een zachten drang op de Nederlandsche Spoorwegen om tot electrificatie over te gaan. De spoorwegen kijken de concurrentie van de autobussen sinds lang scheef aan en in deze quaes- tie hebben zij den wensch van Zandvoort naar eleotrificatie als argu ment niet laten glippen. Laten wij ons daarin niet verdiepen. Het kan waar of niet waar wezen, dat Zandvoort een schelvisch uitgooit, om een kabeljauw te vangen. Maar daar staat dit feit tegenover: een badplaats in de onmiddellijke nabijheid van een groote stad kan alleen met de snel ste en de besbe verbinding bloeien en afgescheiden van de opbrengst, zijn de spoorwegen er toch ook om het pu bliek van dienst te zijn. Voor Amster dam bet eekent dat, het frissche zee strand dichter bij de bevolking brengen en voor Zandvoort de welvaart ver- grooten. Zulk een dubbel doel ver wezenlijken is de moeite van een stap waard, ook al zou die stap niet on middellijk meer guldens in de kas van de spoorwegmaatschappijen brengen. Maar voor haar is er toch ook wel degelijk een stoffelijke kant aan de electrificatie. In het antwoord van B. en W. van Zandvoort wordt gewe zen op de toeneming van het verkeer, sedert de Hjn naar IJmuiden elec- trisch geworden is, zoodat ook te Zand voort kans bestaat op uitbreiding van de bevolking, misschien ook wel van Amsterdamsche forensen. Wanneer wU den toestand overzien, kunnen wij ons niet voorstellen dat de electrificatie van het lijntje Haarlem— Zandvoort nog lang op zidh zou laten wachten. Zij ligt te dicht voor de hand, nu Amsterdam—Haarlem en Haarlem- IJmuiden zijn voorgegaan; het zou jammer wezen, wanneer zü nog eer* poos moest wachten om ambte lijk verzet. Ik bedoel, dat er in groote maatschappijen wel eens neiging be staat, iets te weigeren juist omdat het met aandrang gevraagd wordt. Deze stemming vinder, wij ook In echte ambtelijke organisaties meermalen en in half ambtelijke is zi) evenmin ongewoon. J. C. P. EEN BEDRIJF VOOR OPENBARE WERKEN. Voorstellen van den heer Roodenburg. NADERE TOELICHTING VAN B. EN W. De heer W. Roodenburg stelt voor in in art. 6 en art. 7 der verordening op het beheer van het bedrijf voor Open bare Werken der gemeente Haarlem achter het woord „ambtenaar" in te voegen de woorden, „of accountant". "Voorts stelt de heer Roodenlburg voor art. 12 in de verordening op het be heer van het bedrijf voor Openbare Weiken der gemeente Haarlem als volgt te lezen: Bij het vaststellen van de begrooting wijst de Raad de posten aan, waarop Burgemeester en Wethou<iers kunnen af- en overschrijven. In art. 6, dat de heer Roodenburg wil wijzigen, wordlt nu gezegd, dat het op nemen van boeken en kas geschiedt ten minste éénmaal per kwartaal 'door B. en W., of een, lid van hun college of een daartoe aangewezen ambtenaar. Art. 7Nbenaalt dat B. en W., of een lid van him college of de in art. 6 aange wezen ambtenaar de kas moeten opne men bij schorsing, ontslag of overlijden van den Directeur. Art. 12 luidlt: B. en W. bunnein op de posten der begroeting af- en over schrijven, voor zoover die Raad zich niet tot het verleenen van miaoMiging daartoe bij de begrooting heetf-t voor behouden. B. en W. geven voorts den Raad nog de volgende nadere toelichting: In dfe laatstgehouden raadsvergade ring werd by de besprekingen betref fende het instellen van het bedrijf voor Openbare Werken en de vaststelling van de verordening op het beheer van het bedrijf de wensch geuit Uwen leden te dezer zake een nadere toelichting te verstrekken. Voorts kwamen bij ons in de hierboven afgedrukte voorstellen tot wijziging en/of aanvulling van enkele artikelen der verordening. Het zal uwen leden bekend zijn, döt reeds in verschalende gemeen)ten de dienst van Openbare Werken werd her vormd tot een bedrijf. De voornaamste grond daarvoor is weü die belangrijke administratieve vereenvoudiging, die daardoor wordt verkregen en de juistere verdeeling van de kosten. De gedachte, dat alleen dan gevormd kan worden een commercieel bedrijf als uitzicht op winst aanwezig is, zooaQs b.v. tij gas- en stroombedrijven, is onjuist. Wat de vereenvoudiging betreft, diene het navolgende als voorbeeld ter toe lichting. Indien door een firma is aan genomen het onderhoud van schoolge bouwen, dan zullen in veie gevallen de uitgaven moeten worden gebracht ten laste van bijna alle paragrafen van hoofdstuk Vin der gemeentebegroo- tlng, waardoor betaling in 10 a 15 man daten moet plaats hebben. Het bedrijf echter kan in één bedrag voldoen met een administratieve verdeeling over de verschillende posten der begrooting. Ten aanzien van het verdwijnen van het administratief onzuiver beeld, dat uit het thans gevolgde systeem voort vloeit, hebben wij hier voornamelijk op 't oog de juistere verdeelirvg van de kosten van openbare werken ten laste van den gewonen- en den kapitaals- dienst. Voorts moet thans bij aankoop van materialen, b.v. voor bestratingen, be taling plaats hebben ten laste van een bepaald crediet, terwijl de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat om een of an dere reden dat werk niet kan worden uitgevoerd en daardoor de materialen worden gebruikt voor een ander werk. .Bij een bedrijf worden de materialen ten laste van het „magazijn" geboekt en van uit het magazijn ten laste van de posten en/of credieten gebracht. Thans overgaande tot eene bespreking van de ingediende amendementen, ach ten wy het onjuist, zijnde in strijd met art. 116 der gemeentewet, om bij die artt. 6 en 7 achter het woord „ambtenaar" toe te voegen de woorden „of accoun tant". Bovendien zal kasopneming practisch zoo goed als nimmer voorkomen, aange zien het in ontvangst nemen der gelden voor het bedrijf en het doen van beta lingen geschiedt door de .centrale kas". Wij zullen ons slechts hebben te be palen tot een toezicht op de „kleine kas". Ten aanzien van het amendement op art. 12 (af- en overschrijvingen) zij al lereerst opgemerkt, dat dit artikel in de verordeningen van de overige bedrijven gelijkluidend voorkomt. Een wijziging van dit artikel achten wij voor het be drijf Openbare Werken allerminst nood zakelijk, omdat er feitelijk geen posten zijn, die voor af- en overschrijving in aanmerking komen. In de begrooting van het uedrijf kan geen af- en over schrijving plaats hebben op de verschil lende credieten, met de uitvoering waar van het bedrijf is belast. Tenslotte is nog de wensch geuit, dat zou worden overgelegd een staat van bezittingen, die in liet bedrijf zullen worden ingebracht. Wij merken daarom trent op, dat in de eerste plaats zullen moeten worden ingebracht de opslag plaatsen, terwijl nog onder de oogen moet worden gezien of ook het gebouw van O. W. daarvoor in aanmerking komt. Deze aangelegenheid vereischt evenwel een nader onderzoek; wij stel len ons voor uwen Raad t.z.t. de noodige voorstolen te doen. GUNNING B, en W. van Haarlem brengen ter kon nis van belanghebbenden, da.t: a. „het verbouwen en uitbreiden van het gebouw voor don Incassodienst be nevens Stortings- en Ophaaldienst aan de Jacobynestraat no. 24rood te Haar lem"; en b „het verrichten van glas- en verf- werk ten behoeve van de onder a be doelde verbouwing en uitbreiding", waarvan de openbare aanbesteding heeft plaats gehad op 30 Juli j.l„ door hen op 13 Augustus d.a.v. is gegund resp. aan a. D. Bruijn tc Haarlem voor 27.200 m b. A. de Laat tc Haarlem voor 1.57-1. GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 29 Augus tus. 1928, des namiddags ten 1.30 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof) Aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Goedkeuring balans enz. 1927 Coöp. Woningvereeniging „Onder Dak" 3. Beschikbaarstelling crediet asphai- teering Spaarnwouderstraat en Hoog straat. 4. Herstel walbeschoeling Leidsohe Vaart. 5. Verkoop grond: a. Plataanstraat (L. v. d. Anker). b. Santpoorterstraat (P. Schmidt) 6. Verhuur grond Witte Heerenstraat 7. Aanbrengen hekwerken westzijde viaduct Jansweg. 8. Voorloopige vaststelling gemeente rekeningen v.m. Schoten en Spaarndam tijdvak 1 Januari—30 April 1927. 9. Toekenning vergoeding 1925 voor vakonderwijzers (art. 101, 9e lid L. O. wet). 10. Beschikbaarstelling crediet school- behoeften en leermiddelen school voor V. L. O. Saracenenstraat. 11. Toekenning bijdrage ingevolge art. 102 L. O. wet aan bijzonder vervolgon derwijs over 1925. 12. Vaststelling vergoeding 1925 byz. scholen ingevolge art. 101 L. O. wet. 13. Toekenning vergoeding ingevolge art. 84 L. O. wet aan bijz. scholen Gen. de la Reystraat 6 en 8 en Tugelastraat 5 14. Regeling vergoeding vervoerkos ten voor leerlingen bijz. scholen voor buitengewoon lager onderwijs. 15. Beschikbaarstelling gelden inrich ting parallel-klasse R. K. Jongensschool voor U. L. O. Ged. Oude Gracht 120. 16. Intrekking besluit vervallenverkla ring erfpaehtsrecht perceel Kleverpark- weg. 17. Aanvaarding voor straat bestem den grond Indlschestraat. 18. Onbewoonbaarverklaring woningen Bannesteeg, enz. 19. Instelling bedrijfsvorm enz. dienst Openbare Werken. 20. Wijziging benoemingsbesluit leeraar Geni. Avondschool voor Nijverheidson derwijs. 21. Benoemingen: a. 7 tijdelijke leeraren Gem. Lyceum. b. leeraar Fransch Gem. Lyceum c. onderwijzers school voor U. L. O., letter B (overplaatsing). d. tijdelijk personeel Vervolgonderwijs, e. tijd. personeel Vervolgcursus no. I, f. tijd. leerkracht Vervolgcursus no. II g. 2 tyd. onderwijzeressen Vervolg cursus no. V. h. onderwijzeres School no. 14. OVERPLAATSING ONDER WIJZERS. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 September 1928 over te plaatsan: a. den heer H. J. Sarink, als onder wijzer van de School voor ulo. letter A naar de School voor ulo. letter B alhier; b. den heer A. L. van Lohuizen als onderwijzer van School No. 15, naar de School voor ulo. letter A alhier. Tevens stellen B. en W. voor, met in gang van 1 September 1928 over te plaatsen: a. naar den Vervolgcursus IV (Jacob- straat 2)den (heer L, van dér Have, thans onderwijzer aan den Vervolgcur sus III; b. naar den Vervolgcursus VI (Soenda straat 41)den lieer J. Over Az., thains onderwijzer aan den Vervolgcursus ttt; en voor den cursus 1928/1929 te be noemen tot tydeiyk onderwijzer (es) a. Aan den Vervolgcursus III (Haar- lemmeriiedestraat 29): mej. J. van Doom en den heer J. D. Boes; b. Aan den Vervolgcursus IV (Jacob- slraat 2): de dames J. van Gelder, J. de Haan. Th. Kuling-Vertregt, en M. J. C. Olff-van Boven; en de heeren D. Peereboom, J. Panman, P. Volger en J. L. Munnik; c. Aan den Vervolgcursus VI (Soen- dastraat 41)de dames M. E, de Groot, A. Vorstelman, J. de Haan en G. Kolk- meijer; en de heeren P. Volger en J. L. Munnik. PERSONEEL VERVOLGCURSUS. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 September 1928 te benoemen tot- tijde lijk onderwijzer (es) aan den Vervolg cursus No. ii voor den cursus 1928-1929: de dames M. B. Roosen en J. P. Vis ser-van den Berg. alsmede de heeren D. de Boer, C. J. Rijkers en G. Brouwer. GELDEN VOOR BIJZONDER ONDER WIJS. B. en W. stellen den Raad voor, naar aanleiding van het verzoekschrift van het bestuur der R.-K. Jongensschool voor uitgebreid lager onderwijs, aan de Gedempte Oude Gracht 10, te Haarlem om van gemeentewege 824 -j& ontvan gen voor de inrichting 'eener parallel le klasse dier school, aan het verzoek te voldoen. TIJDELIJKE ONDERWIJZERESSEN. B. en W. stellen voor. met ingang van 1 September 1928 voor den cursus 1928- 1929 te benoemen tot tUdélijk «xnderwij- •'.eres aan den Vervolgcursus No. V. al- ï:ier (voormalig Spaarndam) de ciames H. F. van Beijnen en J M. M. Budel. ONBEWOOND AAR VERKLARING. B. en W. stellen voor de woningen: aan d-e Bannesteeg Nos. 5 en 6, aan de Koks)raat No. 14rood. nan 't Krom Nos, 8 links, 8 rechts en 35, aan de Rave- steeg Nos. 6 en 8 on aan de Vrouwe- stccg No. 4, opnieuw onbewoonbaar te verklaren, nu de beroepen bij Ged. Sta ten tegen ee n vroeg ere onbewoonbaarver klaring zijn verworpen. VERGOEDING VOLGENS ART. 84 L.O. WET. B. en W. stellen den Raad voor, naar aanleiding van het verzoek van het be stuur van het St. Luc ia gesticht, geves tigd te Rotterdam, om toekenning van een vergoeding, als bedoeld in art. 84 der Lag er-onderwijs we t 1920. voor het •aanbrengen van veranderingen in de bijzondere lagere scholen aan de Gen. de la Re; straat 6 en 8 en aan de Tuge lastraat 5; aan liel verzoek te voldoen. Cinema-Palace. Walzertraum. Er wordt veel gepraat en geschreven over het onnatuurlijke, vervelende van sentimentaliteit, een heeleboel menschen houden niet van die weeë-zoetige-ver drietige films van „ae konden elkaar niet krijgen en ze hadden eikaar toch zco lief". En tóch, voor een enkelen keer kim je het heel best hebben, is die Alt-Heióei- berg-sfeer best te genieten en vooral, zooals in Ein Walzertraum, die deze week in Cinema Palace gaat. waar een paar knappe spelers in een door Ludwïg Ber ger knap geregisseerde film tegen elkaar opwerken. Het is heel leuk en heel gezellig, Weensch luchtig en vroolijlt, met ver makelijke tafereetjes en vooral met goed spel. Kan Willy Fritsoh, hoe knap hij ook speelt, ons niet bijster bekoren, Xenia Dcsnl met haar blonde krullebol doet het des te meer, evenals Mady Chris tians, die toch heusch geen prettige rol heeft. En dan de bijpersonen. Steffi en Rockhoff, en het vermakelijke gedoe, in 't kleine vorstendommetje Flausen- turm. Het is een film die Je in een goede stemming móet brengen, waar Je heen kunt gaan als je een heelen dag met een „gezioht van oude lappen" loopt, het fleurt je op. Maar dat komt ook voor een niet gering deel door de keu rige begeleiding van orkest en orgel, en door de Weensche liederen, die de vier Ottrud's krachtig en met Schwung zingen. Een aardig filmpje is Parijs, voor twintig jaar. Dames met hoeden zoo groot „als 't rad van den wagen", met geweldige rokken, voorhistorische voor ouders van wat men thans een auto noemt, paarden voor rytulgen, kinderen die diabolo spelen in hun nauwslui tende kleeren, het is alles lachwekkend. Maai* ook, over twintig jaar lachen wij om de jongenskopjes van thans, om plus fours, om uilebriUen, laatste-type- Fords, vliegmachines model '28 en om alles van dezen tijd. Standaard-Theater. Mie en Ko! Deze twee namen hebben toover- kracht voor het publiek diat het theater in de Kleine Houtstraat pleegt te be zoeken. Mie en Ko! Zij behoeven zich maai- te vertoonen en Mie behoeft haar (zijn) geweldige stem maar te laten hooren of het publiek lacht, schatert, buldert. Mie en Ko verzekeren den exploitan ten van volksbioscopan altijd volle hui zen. Natuurlijk zijn zij den eenen keer aardiger dan den anderen en da volks schetsen die zij ten beste geven kunnen nu eens meer, dan eens minder den toets der caïtiek doorstaan ,De lange en de korte golf", de schets die thans gaat, behoort al is het ge geven ook zeer modern niet tot htm gelukkigste grepen, zouden wij zeggen. De Radio speelt er een hoofdrol in en de jaloerschheid van den eenen Jorda- ner op de Radio van zijn Jordaanschen buurman Dan zien we in het tweede be drijf de Jordaners naar die Mookerhei verplaatst ,waar zij kampeeren. Dat het gezelschap van dit tafereel wel iets maakt is te begrijpen. Er worden met veel succes eemige liedjes een radioliedje en andere gezongen, waarvan de humor kan be rekend worden naar deze twee regels: „Wat rookt de boei- in se paap? (pijp) Hooi! Hooi! Hooi!" De talrijke aanwezigen toonden her haalde malen hun groote tevredenheid door luid en lang applaus. En dan is het tegen half 11 pauze en dan komt er na die pauze nog een groote film: .De Veroveraar" met nie mand minder dan Harrv Lieótke en Lil Dagover in de hoofdrolleiv Het is een vroolijke operettefilm, die weer de lach door de zaal doet klinken. Hier kan dus van een Standaard-pro gramma gesproken worden. Rembrandt Theater. Eenigen tijd geleden, toen heb zoo snikwarm was, hingen aan den gevel van het Rembrandt Theater, twee reuzenthermometers, één, die den warm te graad buiten op straat aangaf en één welke de temperatuur in dé zaal liet zien. Wanneer die Thermometers Vrijdagavond ook dienst hadden ge daan, zouden ze nog meer bezoekers in het Theater gelokt hebben, na de drukkende atmosfeer buiten, geeft een verblijf in Rembrandt een werkelijke verkwikking. Als daar dan een goed programma bij komt. heeft men qua bioscoopbezoeker niets meer te wen- schen. Dat „Listig en Lastig" met in de hoofdrol Pola Negri een groote attrac tie heeft spreekt van zelf. Voor de niet-met-schooAheid-g-ezegende meis jes en vrouwen moet deze film nieuwe vergezichten openen. Pola Negri bewijst in „Listig en Lastig" zeer daadwerke lijk hoe uit het onaantrekkelijke, slordige kantoorjuffie, met een ander kapsel, een beetje veel meer zorg en wat mooie kleeren in korten tijd een vrouw kan groeien, die alle mannelijke harten in beroering brengt en die in vijf minuten tijds drie huwelijksaan zoeken krijgt, één van een millioen- nair en de Wee andere van haar twee patroons! Aoh, mocht het nuchtere, werkelijke leven de mogelijkheden van de film wat meer benaderen, het ras van de minder-mooie vrouwen was, na Pola Negri's geziene metamorphose, spoedig uitgestorven! In dit, programma is het „Rem brandt Nieuws" zeer uitgebreid en het is, als gewoonlijk, weer bijzonder be langwekkend. De truc teekenfilm en de natuuropname vallen evenals de klucht „Er zit een 'lek in" bijzonder in den smahk. Met het Variëténummer: .Denny's Mechanische Dieren" toonde men zich zoo ingenomen, dat „Benny" nog een toegiftje moest geven. Het gebod-er.e is in zijn soort dan ook first class. De heer Benny doet met hetzelfde gemak een cel, een koe, een fluit, een verliefde vogel of wat dan ook na cn alles met een groote juistheid. Het succes is welverdiend. Een aardige zaal. heel goed pro gramma en frissche temperatuur, wat kan men meer verlangen! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» per regel. $£OOt=<pïano*ë Haarlem Zijlweg 57 Groote sorteering instrumenten 'n Artikel mei TZepuiatie WA Snel als f>et lie fit MV.FOTOHAHPEL v. tri/cufif CE LD. KADE 66 AMSTERDAM C. HET ECHTPAART MARS Een jubileum. Op Zaterdag 1 September a.s., aldus schrijft het Maandblad van het Centraal Comité van drankbestrijdende vereeni- gingen te Haarlem, zal het 121/2 jaar geleden zijn, dat de heer Jb. Mars in dienst trad als congierge van het gebouw der afdeeling Haarlem van de Nationale Chr. Geheelonth. vereen. „Het Blauwe Kruis" Oude Groenmarkt 20. Het ligt in de bedoeling dez endag niet onopgemerkt te doen voorbijgaan voor den heer Mars en zijn echtgenoote. En daartoe is zeker wel alle reden. Dit be jaarde echtpaar heeft steeds met bij zondere toewijding zijn plicht vervuld en niet alleen daardoor de belangen be hartigd van de genoemde afdeeling en van het gebouw dat aan beider zorgen is toevertrouwd, doch ook hebben zij steeds getracht het publiek zooveel mo gelijk ter wille te zijn. Mars en zijn vrouw zijn dan ook algemeen bekend in onze stad door hun welwillendheid en hulpvaardigheid. Tal van personen en vereenigingen kunnen hiervan getuigen. Beider taak is waarlijk niet gemak kelijk. Veelal en in den winter bijna geregeld loopt het naar middernacht alvorens zij hun dagtaak als geëindigd kunnen beschouwen, terwijl zij des mor gens al weer vroeg in de weer zijn om te beginnen met het in orde brengen en Telnigen der zalen, die schier avond aan avond verhuurd zijn. De bijzondere «iiensten van dit echt paar worden door het bestuur, de leden en het publiek dan ook hoogelijk ger waardeera. Het bestuur der afdeeling Haarlem van de N. C. G. O. V. heeft be sloten op Zaterdag 1 September des nm. te 3 uur de leden en belangstellenden bijeen te roepen in „Het Blauwe Kruis" teneinde het echtpaar Mars geluk te wenschen. Natuurlijk is ieder welkom die blijken wil geven van zijn of haar sympathie. EXAMEN LICHAAMSOEFENINGEN MIDDELB. ONDERW. Haarlem 24 Augustus. Geëxami neerd 9 candid'aten. Geslaagd de hee ren: E. Mulder, Heilo bij Alkmaar; E. M. van Ooy, Amsterdam; G. Schuit maker, Leeuwarden; L. A. Schutte, Amersfoort; F. G. Snatager, Gronin gen; J. M. Wouts, Feijenoord. EXAMEN HOOFDAKTE -Haarlem, 24 Augustus. Geëxamineerd 9 m.l. «sandidaten. Geslaagd de hee ren: R. Faber, Amsterdam; R. de Har- tog, den Helder; N. Zwarthoed, Volen- dam; H. P. Jansen van Galen, Haar lem; H. Ch. Neeling, Amsterdam; Cr Polak, Zaandijk. .GEMEENTELIJKE OPENLUCHT-. CONCERTEN. In afwijking van het oorspronkelijk vastgesteld programma zal in plaats van door de Haarlemsche Politie-Mu- ziekvereeniging, die door verschillende omstandigheden is verhinderd, het eerstvolgend concert op 29 dezer op het Teylerplein worden gegeven door de M^iekvereeniging „Lourens Jansz. Coste™ directeur de heer J. A. Meng. CONCERT „LOURENS JANSZ. COSTER" Met goedvinden van B. en W. zal de H. O. V. a.s. Zondagmiddag op het con cert in den Hout te half drie worden vervangen door de Muziekver. Lourens Janszoon Coster. Het volgende pro gramma zal worden uitgevoerd. I. „Steadfast and True". Marohe C. Felke. 2. Ouverture „Tancredi". Rossini. 3. „Geschichten aus dem Wiener Wald", Walzer, Joh. Strauss 4. „Le Roi s'amuse" Suite d'Orchestre Leo Delibes 5. Ouverture „Si j'etais Roi" Adam. 6- Polonaise Ohopin. 7. La Housaide, Valse militaire L-. Ganne Finale. WIJZIGING RAADSBESLUIT. B. en W. stellen den Raad voor, mot wijziging van zijn besluit van 25 Juli 1928 te bepalen, dat de benoeming van den heer N. G. Schuitheiss tot- leeraar aan de Gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs alhier, wordt ge acht te zijn ingegaan op 1 September 1924. BEVERWIJK Ondertrouwd: E. Sipkes en A. G. Muller; J. Faber en C. G. Snip, Getrouwd: G. Zonneveld en M. A. Huijg; C. P. Mooiboer en A. M. Buis- sing. Bevallen: M. A. Langencyk—Bak ker z. S. E. A. de Goedevan 't Hcff, z M. C. Et'.ernaBarnhoorn, z. P. M. SchippersHaartsen, d. OverledenG. de Groot. 86 j„ wede. van J. E. Retel; J. Berg, 73 j., gehuwd met J. Tabak.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6