LOTTGERING HAARLEM'S DAGBLAD DE KONINGIN IN DRENTE. LANGS, DE ONTGINNINGEN. Te Coevorden. Het doel van de reis Tan de Koningin door Zuid-Oost Drente is, zooals wij reeds eerder meldden, een in druk te krijgen van het opbouw-'werk'terwij: Prinses Juliana bijzondere belangstel ling heeft voor het veenderij bedrijf. In verband met dit karakter van de reis zouden feestelijkheden zooveel mo gelijk achterw.ge blijven, maar toch was Coevorden geheel in feestdos toen de koninklijke trein gistermorgen om onge veer 11 uur aankwam. De ontvangst had plaats op het stationsemplacement, ter wijl duizenden In de Stationsstraat en op het Stationsplein verzameld stonden om de koninklijke familie toe te juichen toen het gezin plaats nam in de gereed staande auto's. Door de stad roden de vorstelijke per sonen naar het Meindert van der Thy- nen-monument, waarna een bezoek ge bracht wercl aan de strooca/rtonfabriek Holland". Deze fabriek heeft een heele lijdensgeschiedenis achter den rug. maar sedert najaar 1926 werkt de fabriek met gemiddeld zeventig arbeiders, waar door de werkloosheid nogal is vermin derd. BIJ volkswoningen in de Goeman Bor- gesiiisstraat en de Eendr ach tstraat wer den bloemen aangeboden, overal ston den vele menschen langs den weg te juichen, en na een rit door het tuindorp „Het Loo" verlieten de vorstelijke per sonen de gemeente om naar Nieuw- Amsterdam te rijden. Te Nieuw Amsterdam. Als centrum van tuinbouw heeft deze plaats toekomst. Men kent hier echter de teelt van fijnere gewassen als regel nog niet. Geregeld onderwijs was ech ter riet mogelijk, totdat dit voorjaar het voormalig kinderhuis te Nieuw Amster dam kon worden aangekocht om er een Tuinoouwschool te vestigen. Het Am sterdamsche Comité voor den opbouw van Drente verschafte grootendeels het geld eu thans is de school sinds 1 Mei geopend. Men heeft echter meer gedaan ter be vordering van den Tuinbouw. In „het Ermerveld heeft het „Lantschap Dren te" een voorbeeldbedrijf gesticht. Hier geeft men voorbeelden aan de pas be gin aende kweekers en laat men zien wat ,n Drente groeien wil. Men teelt er diverse combinaties, om den grond zoo veel mogelijk te benutten en den begin ne nden tuinde-, boer-arbeider te lee- ren op een kl-in stukje grond veel te kunnen verbouwen. De Koninklijke familie maakte met verschillende leden van den Raad van Commissarissen van het „Lantschap Drente" een wandeling over het proef veld en deed zich tot in kleine bijzon derheden voorlichten over de beteeke- nis van dit gedeelte van den opbouw- arbeid, evenals omtrent de tuinbouw school en de veilingvereeniging. Van het proefveld in het Emmerveen werd naar het station Nieuw-Amster dam gereden, waarheen de koninklijke trein uit Coevorden was oj>gestoomd. In het sal en rijtuig gebruikte de koninklijke familie het noenmaal. Op een veenbedrijf. Na een bezoek aan de Eerste Drent- •dhe kledingindustrie, waar de fabrleks meisjes de Koningin toezongen, ging het, zoo lezen wij verder in het Hbld.. over Erica naar Amsterdamsche Veld, waar de vorstelijke bezoekers de arbei derswoning en bU een der turfstrooisel- abrieken een weegbrug bezichtigden, daarna werd op de grens der gemeente Urn-men en Schoonebeck een vervening in oogensohouw genomen. Hier werd H. M. rondgeleid door den heer Van Es te Rotterdam, hoofddirec teur der Griendtsveen-Maatschappij, de prinses door den heer J. P. van der Griendt. algemeen directeur der maat schappij. Het bedrijf werd hier in zijn geheel bezichtigd, zoowel het graven van groote als van kleine turf. alsmede het bijwerk, het droogmaken en in hopen zetter, van turf. Hier toonde men den bezoeken turfmolm, waarvan turfstrooisel ge maakt wordt, en had men van strooisel- pakken een soort toren gemaakt, waar op vijf vlaggen wapperden. Bovenop een turfhoop was een soort platform, dat bereikt kon worden langs hellende plan ken. waarlangs een leuning was gemaakt geheel met heide bekleed. Op dit plat form konden de Koningin en de Prin ses een groot gedeelte van het cenige duizenden hectaren groote bedrijf dezer ontginnJngsmaatschappij. grootendeels ingericht op de productie van bolster- turf en turfstrooisel, bezichtigen. Men verbleef hier ongeveer een uur; er wc I'd naar alles geïnformeerd wat be trekking had op het veen-bedrijf. By het verlaten van het terrein ver klaarde H. M. aan den hoofddirecteur Van Es, dat het haar verheugde thans ook eens een veenbedrijf te hebben kunnen beziohtigen. zooals het er dage lijks uitziet, en zich op de hoogte te hebben kunnen stellen met de productie der in de laatste ja,ren zooveel besproken groote fabrieksturf en haardbrand. Vervolgens reed men naar de Groen van Prlnstererstichting te Klazienaveen. Bezichtigd werd het boerderijtje „Bar- neveld", mej. G. Berends, de dochter van den bewoner van het boerderijtje „Maasland", bood de Koningin bloemen aan. De vruchten op deze plaatsjes lij ken zeer goed; H.M. bezichtigde met veel Interesse de inrichting van de woning en het vee van de bewoners, tot zelfs de kippen en de kuikens toe. Ds. Verhoog van Klazienaveen. secre taris der stichting, sprak H.M. bij hes verlaten van deze plaatsjes toe en dankte haar voor de betoonde belangstelling. De Koningin wenschte, dat de stichting veel arbeiders aan een plaatsje zou hel pen. De werkwijze van de stichting kwam haar zeer doeltreffend voor om de veenarbeiders langzamerhand om te vermen tot kleine boeren of tuinders. Een aardig moment. Een oud moedertje. Trijntje Smit var. Bargeroostervoen. stapte toen op de prinses, die nog voor de auto stond, toe cn dc prinses stak haar onder luid WOENSDAG 29 AUG. 1928 gejuich der menigte gulweg de hand toe. Ook de Koningin scheen schik in het geval te hebben. Zij knikte het vrouwtje vriendelijk toe en lachte. De talrijke hier verzamelde menigte riep toen ais uit één mond spontaan „Leve de Koninklijke familie". Over Bargercompascuum en Oranje dorp werd naar Niéuw-Amsterdam terug gereden, waar in den Koninklijken trein overnacht werd. De tweede dag. Hedenmorgen te kwart over negen reden de Koninklijke auto's voor den trein te Nieuw Amsterdam en werd het Koninklijk Bezoek aan Drente voortge zet. Via Willemsoord, Zuid Barge en Oranjedorp werd naar het Buurthuis in Nieuw Dordrecht gereden. Dit is een der huizen, die door de Centrale Vereeniging voor de Economische- en Cultureele verheffing van Drente is gesticht, de huizen, die het middelpunt zijn van den arbeid, die in allerlei cursussen (tuin bouw-, huishoud-, naai-cursussen, e.d.) verricht wordt. Hier verbleef de Koninklijke familie ruim een half uur, in welken tijd zij het buurthuis bezichtigde, zich omtrent den arbeid, die daar verricht wordt, liet voorlichten en voorts zich nog onder hield met bestuursleden van de R.K. Vereeniging „Drente Vooruit". Van Nieuw Dordrecht werd vervol gens gereden naar Emmen, schoolkin deren zongen er de hooge gasten toe en een dochtertje van burgemeester Bouma bood H. M. bloemen aan. Daarna werd het Witteveen met de ontginningen van de N.V. „Het Lantschap Drente" bezocht. De N.V. heeft hier een terreinencomplex van 1000 H.A., waarvan op het oogenbltk ruim 150 H A. in cultuur is gebracht. Op deze terreinen zijn verrez.n drie boer derijen en een vijftigtal arbeiderswo ningen, benevens een openbare lagere school. De Koninklijke familie bezichtig de de school en enkele huisjes. De Koninklijke familie reed vervol gens van Witteveen via Wyster naar Bellen, waar in den Koninklijken trein geluncht werd. Om half drie zou uit Beilen vertrok ken worden om langs Smilde via den Linthorst-Homan-weg naar Assen te rijden, waar de bezoekers om half vier aon zouden komen. Na een thee in het Provinciehuis zou de Koninklijke familie per trein Drente verlaten om naar Zwolie te gaan en vandaar per auto naar het Loo. MR. LINTHORST HOMAN OVER HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DRENTE. Het Hbld. heeft een onderhoud gehad met den Commissaris dei- Koningin in Drente, mr. Linthorst Homan. Dit bezoek van de Koningin en de Prinses is een goede propaganda, zeide hfj, en propaganda hebben wU noodig. Het besef moet groeien, dat Drente noc hulp behoeft. Zeker, het is moeilijR voor de regeering, een provincie wat extra's te geven, maar wij betalen hier veel meer belasting dan ergens anders. Zou een kleine nivelleering ten onzen bate niet mogelijk zijn? Wij hebben nu dc werkloosheid overwonnen, moe ten nu de richting uit van werkver ruiming. want wanneer het veen is verwerkt, komen er arbeiders vrij. Tuinbouw en industrie moeten er ko men. Het is mogelijk, wij zijn op den goeden weg. Het particulier initiatief is bezig zich te ontplooien. Wat wij van de re geering hopen, is dat zij die ontplooiing mogelijk zal maken. De belangstelling voor Drente is gewekt, dat is een voor naam ding. De commissaris vertolkte hier de ge voelens van de bevolking van den Zuid- Oosthoek. Drente gaat vooruit: Drente is niet langer een vergeten provincie. Dat heeft de Koningin ook kunnen zien bij de Groen van Prinsterer-stichting. Er bruist overal nieuw leven. Drente groeit, zal door blijven groeien mits de belangstelling van het Westen voor de provincie niet verflauwt. Dat die belangstelling zal blijven, daarvan heeft het bezoek van het koninklijk gezin getuigd. In dien geest heeft cok de Zuid-Oosthoek dit bezoek opgevat. FAILLISSEMENTEN. 1. De Naamlooze Vennootschap Haarlemsche Verwarmings-industrie te Haarlem Pieter Maritzstraat 47, curator mr. F. M. Hagemcyer, alhier. 2. Jan Verveen Pieterszoon, manden maker en autoverhuurder wonende te Zaandam, Gedempte Gracht; curator Mr. Silvain Groen, alhier. 3. F. H. van der Molen, vroeger wo nende te Amsterdam, thans te Haarlem, Smedestraat 21; curator mr. M. van van Toulon van der Koog, alhier. Rechter-Commissaris Mr. H. Ilaga. Opgeheven werden de faillissementen van 1. C. P. Kraay. meubelmaker te Haar lem, Merovlngerstraat; curator mr. J. H. J. Simons, alhier. 2. B. J. Asseler. winkelbediende te Lisse; curator mr. G. W. C. Pliester, al hier. Als advocaat en procureur bij deze Rechtbank werden beëedigd de heeren mrs. H. O. Drilsma en H. E. Prinsen Geerlings. CONCERT IN DEN HOUT Haarlemsche Orkestvereeniglng. Diri gent Eduard van Belnum. Muziekuitvoering in den Hout op Donderdag 30 Augustus des avonds te 8.15 uur. 1. Kriegsmarsch aus Ithalia, Mendelssohn—Bartholdl. 2. Ouverture ..Raimond" A. Thomas. 3. Weener meisjes. Wals, Ziehrer. 4. Fantalsle „Travlata" Verdi-Tavan. 5. Ouverture „NakirLs Hochzeit", P. Lincke. 6. Intermezzo uit 1001 Nacht, Joh. Strauss. 7. La Feria, Balletsuite, P. Lacome. DE KONINGINNE- FEESTEN. NOG MEER PRIJZEN. Het Centrumcomité maakt met dank baarheid melding van het feit, dat de stroom van prijzen blijft aanhouden. De Fa. J. C. Wassenaar. Jansweg, heeft 3000 reclameballons ter beschikking van het Centrumcomité gesteld. Verder doet het comité nog de vol gende verantwoording: N.V. A. Kreym- borg Cos. Kleedingmagazijn, Groote Markt, overhemd; Henri de Vries' Hee ren Mode-magazijn, KI. Houtstraat, bon voor f 2.50 te besteden; Gebr. van Bre- derode, Groote Markt, boekwerk; H. N. Mul, Kruisstraat 2, boekwerken en 3 Plata vulpenhouders; Hema, Kruisstraat. 4 flac. drups, 2 etuis, 2 doozen chocola de; H. en J. Lamp, Barteljorisstraat, 12 Olympiadebloemvazen. W. Kuipers en Zn., Zijlstraat, 12 kijkglazen „Alles lacht!"; Fa. Anton de Rooy, Anegang. lederen etui; J. Kort, KI. Houtstraat, 2 scharen en padvindersmes; N.V. Erven Loosjes, Gr. Houtstraat, 2 boekwerken; Corn, Fortgens Jzn,, Koningstraat, een zilveren bonbonschep m. Haarl. Wapen; S. J. de Goede, Zijlstraat, 1 electrisch lampje; Van 't Hoofdbestuur „Konin ginnedag", zes eerste prijzen; Firma H. van Niel, Groote Houtstraat, 1 klokje; Firma J. G. Dylenburg Zn., Gier straat, 1 doos bonbons, idem chocolade en 1 taart; Fred. C. Storck, Wagenweg 37, 1 pot jam; J. C. van Brussel, Ko ningstraat, 2 sigarettenkokers, 1 siga renkoker, 1 bloempotje en 1 werk mandje; M. W. van Burkum, Groen- daalsteeg, 1 lampenhanger en 1 veilig heidsscheermes. N. V. Wed. Oosten Zn., Anegang, 3 kussens en 2 tegels. Als staaltje van bereidwilligheid deelt het Centrumcomité ons nog mede dat de heer J. T. Mathot zich onmiddellijk bereid verklaarde de collectie prijzen voor de Volksfeesten in zijn etalage van Donderdagmorgen tot Vrijdagmorgen ten toon te stellen, niettegenstaande hij daarvoor zijn vacantie moet afbreken en hij, nadat de prijzen zijn afgehaald. Vrijdag weer voor een nieuwe etalage moet zorgen. HOEDT U VOOR TYPHUSGEVAAR! TYPHUSGEVALLEN IN NOORD-HAARLEM In verband met het voorkomen van een aantal gevallen van Paratyphus B in het noordelijk gedeelte van Haarlem, worden de navolgende voorzorgsmaat regelen de bevolking ten sterkste aan bevolen: 1. Drink geen ongekookte melk. 2. Kook de melk in de pan, waarin gy ze van den melkbezorger ontvangt. 3. Eet geen rauwe groenten. 4. Bewaar uw spijzen, vooral uw vleesoh eu worstwaren zoodanig, dat er geen vliegen opkomen. Is dit onmogelijk, kook dan de spijzen voordat gij ze nut tigt. 5. Wantrouw alle ijsco, welke niet af komstig is van een te goeder naam en faam bekend staande firma. 6. Weest zoo zindelijk mogelijk op uw W. C. Waar veel vliegen zijn is het raadzaam de W. C. dagelijks met een scheutje 5 pet. creoline om te spoelen. In aansluiting met deze waarschu wing wordt ons door een der geneeskun digen van den Gem. Geneeskundigen Dienst nog medegedeeld dat zich op het" oogenblik eenige gevallen van parathy- phus B voordoen, geconcentreerd in Haarlem-Noord. Doodelijke gevallen zijn er niet ge weest; wel zijn eenige patiënten ernstig ziek. Reden voor ongerustheid is er niet. Alles wordt gedaan wat gedaan kan worden om de bron van het kwaad te ontdekken en verspreiding tegen te gaan. KANTONGERECHT. Schandelijke snelheden. Iemand uit Haarlem had met zijn auto met een vaartje van 70 of 80 K.M. op den Heeren weg voorbij het kruis punt bij de Laan van Rozenburg ge reden. 't Was niet zoo vreemd dat hij daarbij in botsing kwam met den auto van iemand, die uit die laan kwam. Deze getuige zei niet sneller gereden te hebben dan 25 a 30 K.M. omdat hij een oude dame bij zich had. maar de ander reed „als een pijl uit een boog". Het rechter spatbord van get.'s auto was op het kruispunt gebleven. Een bloemkweeker uit Heemstede, die van Bennebroek kwam had de botsing gezien. Hij was te voren door de ren nende auto gepasseerd en daar hij een vaart, had van 55 K.M. moet verdachte wel 70 a 80 gereden hebben. Maar, zei deze getuige, de auto op de Laan van Rozenburg reed ook te hard. Waarop de ambtenaar van het O.M. in woede ontstak, omdat alle automo bilisten in den bebouwden kom, blijk baar snelheden produceeren, die in 't geheel niet te pas komen en vooral niet op een kruispunt, waar zooveel on gelukken gebeuren als dit. Er wordt op den Heerenweg met schandelijke snel heden gereden en eigenlijk hadden alle drie de gedagvaarden vervolgd moeten worden. De twee getuigen waren evenwel niet bekeurd. Tegen den niet verschenen verdachte werd f 75 geëischt, de uitspraak be paalt, dat hij f 40 zal betalen of 15 dagen zitten ORGELBESPELING. Programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 30 Augustus 1928 des namid dags van 34 uur door den heer George Robert. Programma. 1. Fantasie d. kl. t. J P Sweellnck. 2. Jesu, mein? Freude J. G. Walther. 3 Was Gott tut. das ist wohlgetan A. Guilmant. 4. Adora-tio et Vox Angelica. Th. Dubois. 5. Rhapsodie III sur des cantiques bre- tons C. SaintSaëns. 6. Grand Choeur Th. Salomé. AFD. HAARLEM VAN TOONKUNST. Een algemeene vergadering der af- deeling wordt gehouden op Vrijdag 7 September as. "s avonds om 8 uur in de muziekschool, Nieuwe Gracht 41, te Haarlem. Punten van behandeling: 1 Kiez?n van een bestuurslid voor den altredenden heer A. C. Strumphler. 2. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: J. H. D. Kammeijer, Vam 't Hoffstraat 125, nagelgarnituur: Th. Hoenderdos, Oudeweg 31G, airmband; G. Malherbe, Zuidpolderstraat 93. broche; H. Boo gaards, Rozenstraat 51 L, badhanddoek; P. Hille. Kolkstraat 14 R. bril in étui: P. Kroon. Archipelstraat 27, badpak en handdoeken; Zijlstra, Leidschevaart 28. beursje; J. Jansen, Oranjeboomstraat 173 R, collier; J. Groeneveld, L. Wijn gaardstraat 15 R. ceintuur; P. H. de Liefde, J. Huygensstaat 3, dasspeld; H. Bijster, W. Heerenstraat 32, dasspeld; H. A. Kors. Zuidpolderstraat 91. zakje met geld; F. Luikel, v. Keulenstraat 47. herdershond; Politiebureau, Smedestraat geelwitte hond, gebracht naar de Ken nel „Fauna", Parklaan; Botter, Rijks straatweg 78, bruine hond; N. P. Weijers Graaf Willemstraat 48, heerenhand schoenen; Politiebureau, Smedestraat, dames japon; J. Hoogerheide, Gen. Cronjéstraat 113, kettinkje met hanger; T. Bruinzeel. Leidschestraat 102, kleed jes (haakwerk); G. Kroeze, Graaf Wil lemstraat 11, halsketting; Bos, Pres. Steynstraat 41, zwartwitte poes, ge bracht naar de Kennel „Fauna", Park laan; J. A. Jaeger, Overtonstraat 18, portemonnaie met inhoud; Wijsman. Leidschevaart 84, damesparaplue; W. v. d. Wal, Gen. Bothastraat 113. postze gels (of Postkantoor Frans Halsstraat); J. Smit, Lombokstraat 8, portemonnaie met inhoud; J. Scherpenhuizen, Spaan- s-hevaartstraat 19, rijwielbelastingmerk; C. J Zonneveld, Oranjeboomstraat 65. idem; A. v. Laarschot, Brouwersstraat 19, idem; J. Huiler, Rozenprieelstraat 3. iedem; C. Fortgens. Spaarnwouderstraat 63R, regenjas; R. Heine, Graaf Willem- straat 29. rozenkrans; J. Oene, Heeren- vest 40. lage heerenschoen; G. v. d. Haak Vrouwehekstraat 22. melkbussleutel; B. Vos. Tej ierstraat 26. damestasch; N. Tangerman. Begijnesteeg 4, teekening Gonnerman), J. L. A. Leewis, Hiër. van A'.phenstraat 8, vulpotlood; J. v. Unink, Tetterodes traat 78, vulpenhouder; H Hocgaards, Rozenstraat 51L, zwempak; S Grit, Lekstraat 25, zege'bcekje stof- ziiger Mij., A. v. Putten, Nassaulaan 34 J, zilverbon. RAADSVERGADERING Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 29 Augus tus 1928 des namiddags ten 11/2 ure in de Statenzaal (Prinsenhof). Voorzitter de waarnemende Burgemeester Mr. Hec-rkens Thyssen. Afwezig zijn bij het begin der zitting de leden; Loosjes, Klein, Schiphorst, Mizérus, Meijars, Slingeniberg, Heads tra en Byvoet. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. De volgende agendapunten worden zoneter discussie aangenomen: PUNT 2. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de balans enz. der Coöperatieve Woningbouwvereenignig „Onder Dak" over 1928. PUNT 3. Voorstel van B. en W. tot vdrleening van een bedrag van 67.500 voor de asph al teering van de Sp aarnwouder - straat enz. PUNT 4. Voorstel van B. en W. tot herstel van de walbeschoeiing langs de Leidsche vaart. PUNT 6. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een stukje grond aan de Witte Heeren straat. PUNT 7. Voorstel van B. en W. in zake het aanbrengen van hekwerken aan de westzijde van de viaduct Jansweg. PUNT 9. Voorstel van B. en W. tot toekenning der vergoeding voor vakonderwijzers aar. openbare lagere scholen over 1925. PUNT 11. Voorstel van B. en W. tot toekenning der bijdrage ingevolge art. 102 der L.O. wet aan bijzonder vervolgonderwijs over 1925. PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eer vergoeding over 1925 aan bijzondere scholen ingevolge art. 101 der L.O. wet PUNT 13. Voorstel van B. en W. tot toekenning dei- vergoeding ingevolge art. 84 L.O. wet aan de bijzondere scholen aan de Gen. de lat Reystrat 6 en 8 en Tugela- straat 5. PUNT 15. Voorstel van B. en W. tot beschik ba afstelling van de benoodigde geldei voor de inrichting eener parallel 1< klasse der R.-K. Jongensschool voor U. L, O. aan de Ged. Oude Gracht 120. PUNT 16. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit tot veryaHenver- kiaring van het erfpaclitsrecht van het perceel Kleverparkweg Sectie G Nr. 2510 PUNT 17. Voorstel van B. en W. tot aanvaar ding van voor straat bestemden grond aan ae ïndisahestraat. PUNT 19. Voorstel van B. en W. tot instelling van het bedrijf voor Openbare Werken en tot vaststelling van een verordening op het beheer van het bedrijf voor Openbare Werken der gemeente Haar lem met op de verordening ingediende amendementen door het lid Roodenburg. PUNT 20. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het benoemingsbesluit ran den heer N. G. Schultiheiss tot leeraar aan de Gemeentelijke avondschool voor nijver heidsonderwijs. strekkende te bepalen dat da benoeming wordt geacht inge gaan te zijn op 1 September 1924. (D^ zitting duurt voort). (Ongecorrigeerd.) WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 29 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch In stituut te De Blldt. Hoogste barometerstand 764.9 m.M. te München. Laagste ba'ometerstand 752.2 m.M. te Sarna. Verwachting tot den avond van 30 Augustus: Zwakke tot matigen Zuidelijken tot Zuid-Westelijken wind. gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 758 m.M. Stand van heden 761 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137. THERMOMETERSTAND 29 Aug. Hoogste gisteren. F. 67 Laagste hedennacht F. 57 Hoogste heden 12 uur F. 66 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. MNMMH9M GR. HOUTSTRAAT 5a TELEFOON 10771 voor Stoomen en Verven ®©©®$®$©@©3p3Q 13 BURGERLIJKE STAND HAARLEM 29 Augustus Getrouwd: 28 Aug.; A. J. Rutte en J. M. Rutte. Bevallen: 25 Aug.; J. Koster—Moser, z., R. J. A. Bos—Torringa, z., 26 Aug.: H. M. C. KievitSprengers, d-, W. A. H. de Regt—Reynders, d„ A. H. Stevens— v. Kessel, d., 27 Aug,; H. J. Hoesbergen —Terwee, d., J. C. v. d. KroftRem, z.. M. G. H, Otsen—Scholten, d„ H. H. Of ficier-Dortmundt, d-, M. a. h. Goede- mans—de Rooij, d., 28 Aug.: W. Bruinier Harbrecht, d. Overleden: 26 Aug.: E. Holzapfel Stavenuiter, 79 j., Spoorwegstraat, 27 Aug.: A. v. d. Wouwer, 71 j., Nieuwe Raamstraat, S. Faber, 64 j.. Hazepa- tersiaan, T. Sinnlge—Bruin, 53 j„ Schee\perstraat_ M. Henneman, 77 j„ Kamperlaan. Het Jubileum van de Vrijwilligers Compagnie Viering van het 60-jarig bestaan Wij hebben reeds eenige malen de aandacht gevestigd op he: 60-jarig be staan van de Vrijwilligers Compagnie van onze brandweer, vroeger „Spuit 10" genoemd. Als datum van de feestviering is nu vastgesteld Zaterdag 22 September a.s. Op d:en dag zal des middags om 2 uur op een open terrein, gelegen achter de huizen van den Kinderhuissingel, aan de Garenkokerskade, een groote demonstratie gegeven worden, waarbij ae verschillende wijzen van brandblus- schen in verschillende perioden zullen worden getoond. Tot bijwoning van deze demonstratie zullen verschillende of- ficieele personen worden uit-genoodigd, terwijl voldoende ruimte zal worden opengelaten om het publiek in de ge legenheid te stellen van een en ander kennis te nemen. Een beschrijvend programma zal kort voor de feestviering verschijnen. Des avonds zal voor de Vrijwilligers met hun dames, benevens enkele ge- noodlgden in de zalen van het Ge meentelijk Concertgebouw een Ker- messe d'été worden gehouden, waaraan verschillende attracties zullen verbon den zijn. JUBILEUM J. .1. FRANSEN. De heer J. J. Fransen herdenkt heden den dag waarop hy. nu 40 jaar geleden bij de firma Joh. Enschedé en Zonen in dienst trad. De jubilaris die bij het perforeeren op de af deeling binderij werkzaam is werd hedenmorgen toege sproken door den chef namens het per soneel, die hem een bloemenmand aan bood en hartelijk geluk wenschte. Later op den morgen heeft mr. H. J. D. D. Enschedé den heer Fransen op het kantoor der firma gecomplimenteerd, waarbij den jubilaris de gebruikelijke enveloppe met inhoud werd overhandigd. HET ZANDZUIGEN IN HET N. B. SPAARNE Nadat gedurende eenige weken groote hoeveelheden zand uit het N. B. Spaar- ne zijn opgezogen en gespoten cp het gemeen te terrein aan den Spaamdam- merweg en op een terrein, grenzende aan dat der Haarlemsche Sc'neepsbouw- werf voor de firma Gonnerman. heeft men deze werkzaamheden gestaakt. Het zandzuigen is hiermede afgeioo- pen. Het N. B. Spaarne is op enkele plaatsen nu flink diep. hetgeen voor a: scheepvaart een verbetering is. BOMAANSLAGEN BERAAMD. TEGEN VICTOR EMANUEL EN MUSSOLINI? De Tel. verneemt uit Milaan: Tijdens de groote manoeuvres bij Monserrato, waarbij ook de koning en Mussolini aanwezig waren, vond een boer op een weide een bom. De politie stelde een onderzoek in en vond nog zestien bommen, die daar eerst kort geleden neergelegd moesten zijn. TELEGRAMMEN Woonhuis afgebrand Gezin van vijf personen omgekomen TORONTO, 29 Augustus (Woïffbu- reau). Bij een brand in een woon huis alhier is een gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, in de vlammen omgekomen. WATERHOOS SORIA (Spanje) 29 Aug. (B. T, A.) Een waterhoos, vergezeld van hagelbuien heeft in het district Tadencuete groote schade aan de te velde staande gewas sen toegebracht. RIJKSGRAANVOORZIENING IN POLEN WARSCHAU, 29 Aug. (V.D.) Giste ren heeft onder voorzitterschap van den minister-president Barthel een zitting plaats gehad van de economische com missie. By deze besprekingen werd een algemeen plan voor de graanpolitiek der regeering opgesteld, en besloten de rijks- graanveorraden beschikbaar te houden ten behoeve van een eenheidspryspoli- tiek. HET ALBANEESCHE KONINGSCHAP ROME, 29 Aug. (V.D.) Volgens berich ten uit Tirana zal de Albaneesche wet gevende vergadering in de Donderdag en Zaterdag te houden zittingen stem mingen houden over de grondwetsher zlening en de uitroeping van Aehmed Zogoe tot koning van Albanië. ORKAAN. MOSKOU. 23 Aug. (Wolffbureau). In de stad Seja in het Amurgebied heeft een sterke orkaan gewoed. Daar de stad overstroomd is, wordt de bevolking op de omliggende hoogten in veiligheid ge bracht. CUSHENDUN NAAR GENèVE VERTROKKEN PARIJS, 29 Aug. (V.D.) Gisterenavond is de plaatsvervangende minister van Buitenlandsche Zaken van Engeland, lord Cushendun naar Genève vertrokken Amsterdamsche Beurs Opgegeven door de Nat. Eankvcrconlglng WOENSDAG 29 AUG. 1928 1.30 uur 1.45 uur Staatsleningen S% Ned. 1923 6% Ned. 1919 102 Scheepvaart )ude Vaart 75 b. Scheepv. Unie 202 Holl. Lloyd 31 Paketvaart— 228 )ode Boot—..... 894 116 lotterd. Lloyd.. 187 Stoomv. Ned..— 193 'larine Comm.. 5% daqne Pref—... 36 ndnitneën (ed. Knnstiyde. 443 443 dckubee~ 202 2C14 203 Holi. Kunstzijde. 230 230 3bit Philips 7701 lew. jargens— 284 Cen'.r. Suiker 844 - I.'d.Cnd. Buiten!. Anacondacopper 1434 Stee. Co mm 1504 Baak Co!. Bank 261 ndiscbe Bank... 1664 1681 C' Hand. Mij. 179 1791 'etroleum 184 Gtc. Holl. Petr. 2C5 Kon. Petroleum. 447 446 448 Geld 4% - Cultuur Mjj. H.V. A 696 669 - 697 394 Cult. Vorsten!... 1681 Dito Actions 1501 KmÜredjo 91 Poerworedjo 1L9 Tabak Deli Mij.... 4394 439sf Seuerv.bab 5334 5334 Deli Batavia 5534 552 Oostknst.. 1834 1834 Rubber Aast. Rubber.. 2324 231 -2334 Lampong Sum... 143 Wai Sumatra.... 190 Vico 132 Silau Sumatra... 95 Deli Bat Rubber 160 Serbadjadi 185 Intercont. Rubb. ux-ii Amerika Southern Rails.. 'Yabash.. 75

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2