CRICKET APROPOS DOOR DE INTERNATIONALE SPORTWERELD Cricketbeschouwingen NED. CRICKETBOND. xvn. HOOD EN WIT EN HAARLEM IN 1928. In onze eerste beschouwing van dit seizoen hebben wy ons ten opzichte van onze plaatselijke eerste-klassers zeer op timistisch uitgelaten. De verwachtingen waren hooggespannen en velen ver wachtten toen een herhaling van Rood en Wit's successen van '27 en een verbe tering van het jonge Haarlem-team. Hce anders is het echter uitgeloopen. Reed en Wit stelde teleur en wel zoo danig. dat de leek met een blik op de ranglijst onze oudste Neder landsche cricketclub zeker onder de heel zwakke vereenigingen zou rangschikken. Zoo erg is het gelukkig niet. De Spanjaards- laan-spelers hebben weliswaar een zser matig seizoen achter den rug. (het aan tal winstpunten is al heel gering), doch niettemin rekenen wij Rood en Wit nog steeds tot de beste acht Nederlandsche elftallen. Het gemis aan zelfvertrouwen bij de jongere veelbelovende cricketers, het wanhoping falen van uitstekende krachten zijn wel de hoofdoorzaken van het zoo matige succes. Swens, Van Eeghen, Van den Boogaardt e.a., die verleden jaar constant runs maakten, konden, de enkele uitzondering daarge laten. hun waren vorm niet vinden. Steeds weer waren het Piet van Bueren en Hagenaar, die voor een dragelijk to taal zorgden en... faalde een van bei den, dan was de steun der anderen nihil Door de afwezigheid der beide«> Posthu- ma's in het begin van dit seizoen was de aanval aanmerkelijk verzwakt. De left-round bowler Bruyn mag goede qualiteiten als bowler hebben, een Fosthuma zal hy nooit afdoende kun nen vervangen; bovendien is zijn fiel den uitermate zwak en heeft zijn batten niets Ie beteekenen. Schmeinck bracht In de laatste wedstrijden veel verbete ring, doch is niet meer zoo onbespeel baar als vroeger. Noch Van der Togt, noch Kruyyt, noch Hoomans beant woordden aan de hooggestelde verwach tingen; alle drie zijn bruikbare bowlers, doch missen door him jeugd het initia tief en de noodige kennis van het spel om van de fouten van hun tegenstanders batsmen gebruik te maken. Oapt. Van Eeghen heeft een heel moeilijken tUd medegemaakt en zijn taak als aanvoer der Op niet genoeg te waardeeren wijze vervuld. Steeds hield hij er den gang in en de wijze waarop hij zijn fielders plaatste, vaak onder zeer moeilijke om standigheden, was boven allen lof ver heven. Neen, Rood en Wit kan beter, veel beter dan dit seizoen en wij mogen dan ook gerust aannemen, dat de be- stuurderen bij de wijziging van het hui- digee competitie systeem, rekening zul len houden met het voor ons vaststaand feit, dat alleen het zelfvertrouwen noo- dig Is om difop papier zoo sterke team onder de goed cricketspelende elftallen te rangschikken. Haarlem heeft vriend en tegenstan der versteld doen staan over den con stant goeden vorm, die dit jaar getoond werd. De jongeren vooral, die in 1927 een matige rol speelden, bleken plotse ling voor eerste klasse cricket geschikt, zoodat die elftal met den steim van eenige ouderen tot de meest gevreesde tegenstanders kon worden gerekend. Wat vooral reden tot tevredenheid mag geven was wel de groote vooruitgang van het batten. Gemiddeld maakten de Haarlemmers een score van ruim hon derdvijftig, een aantal dat slechts door hot reserve-elftal van de Haagsche wordt overtroffen. Dat deze score vrij wel altijd voldoende was om de over winning te behalen, is te danken aan den voortreffelijken aanval van Maas, Hazes, Nagtzaam en Jaski. die meestal gesteund werd door zeer voldoende veld werk. Prachtig keepen van Piet van den Bergh maakte het geheel tot een zeer homogene ploeg, die voor het negende achtereenvolgende jaar door Maas werd aangevoerd. De wedstrijd tegen V. R. A., die als draw eindigde, moet als een moreele ne derlaag worden beschouwd, de beide victories tegen Rood en Wit hadden evengoed nederlagen kunnen worden, waartegenover echter de zeer kleine ne derlaag tegen te kampioenen staat en de tengevolge van den regen geforceer de overwinning van het team van Fokker. Alles bij elkaar genomen kunnen wij over de prestaties van Haarlem bijzon der tevreden zijn en hoewel het reserve materiaal niet zeer goed mag worden geacht, ziet de toekomst er rooskleurig uit. Nu nog de juiste schifting der eerste klassers en de laatste beletselen voor een verbeterd spelpeil zijn wegge nomen. UMPIRE. De Midden-Europeesche voetballers treffen het waarlijk niet met het weer gedurende öe eerste weken van het sei- zcen. Het was op den jongsten Zondag zóó warm. dat men al een verstokt voetballiefhebber moest zijn om naar een voetbalwedstrijd te gaan kijken. De publieke belangstelling voer de wed strijden om de Mitropa-cup was dan oc".; milder groot dan men bij wat koe ler weer had mogen verwachten. In Boe dapest werden twee wedstrijden voor 'de Cup gespeeld. Rapid, dat op eigen terrein me' S—4 van Hungaria had gewonnen er. dat derhalve in Boedapest slechts gc- lijk behoefde te spelen om in de tweede rende te komen, verloor met 31. Hier door staan beide elftallen precies gelijk daar het doelgemiddelde der twee wed strijder. thans 7—7 is. Er zal dus een derde ontmoeting moeten plaats vinden om te beslissen, welk elftal In de vol- g:r.de ronde komt. De 18000 toeschou wt rs hebben een harden strijd gezien, waarbij veel meer op den man werd ge speeld dan strikt noodig was. Het werd slotte een ruwe vertooning die, daar men laat begonnen was, vrijwel in het donker eindigde. De andere Hongaarsche vertegen woordiger. Ferencvaros, slaagde er in op eigen terrein met 61 van dei. Belgra der Snortclub te winnen en daardoor In d" volgends ronde te komen. Een verrassing bezorgde Grand janski Rood en Wit—H. C. C. I. EEN CENTURY VAN J. SCHMEINK! Zondag aan de Spanjaardslaan heb ben de Haarlemmers met hun laatster, wedstrijd inderdaad op schitterende wijze revanche genomen voor öe Vrij dag in Den Haag geleden nederlaag er. hiermede tevens het bewijs geleverd, tot de sterkste teams in de eerste klas te behooren. Rood en Wit gaat ditmaal na het winnen van den toss eerst fielden om de kat uit den boom te kunnen kijken, wat achteraf goed gezien bleek. De innings der Hagenaars was feite lijk uitsluitend de innings van H. van Manen, die weer evenals Vrijdag, schit terend ttor-d te spelen en voor 91 van de 165 runs zorgde; heel jammer, dat zijn century hem Juist ontging; Davidson maakte een ontijdig einde aan zijn cricket-leven door hem na een iets te hoogen slag op point te vangen, toen hjj slechts 9 runs van zijn 100 was verwij der. Zijn score bevatte 15 vieren. Toen hy (na lunch) was verdwenen (slechts Jhr. Mr. C. W. Feith met 21 en Jhr. P. Feith met 13 en van Moorse! met 22 had den hem eenigen steun weten te geven) was het ook spoedig gebeurd, Kceleman met 9 not out, was de eenige die nog iets presteerde, geen der overige batsmen wist hooger dan 2 runs te komen! Dit feit was. behalve aan het goede fielden der Haarlemmers (speciaal B. David son, die o.a. ook nog v. Moorse! schit terend ving, Hoomans en v. Houten ver dienen hier genoemd) te danken aan liet uitstekend bowlen van Bruin, die zes wickets wist te veroveren voor 68 runs. Schmeink, die de resteerende 4 wickets bemachtigde, stond, hem hierbij goed terzijde. Het totaal der Hagenaars was zoo doende niet hooger dan 165 geworden. Ock keeper van Eeghen een pluim, hij liet in deze innings slechts 2 extra's door. Rood en Wit staat dus nu voor de taak, dit totaal te passeeren, welke taak zy op schitterende wijze heeft weten te volbrengen, dank zij de kalme zekere wijze, waarop nadat v. Houten voor 6 vrij spoedig was verdwenen, v. Bueren, Hagenaar en Schmeink voor de runs zorgden. Eerst op 93 kwam de schei ding tusschen van Bueren en Hagenaar toen laatstgenoemde dezelfde fout maak te als v. Houten en over een bal van Fokker heen sloeg, die in zijn wicket be landde. Hij had een uitstekende 26 ge scoord. Swens, runt zich, als hij er pas 5 heeft, uit, doch dan weet Schmeink met v. Bueren samen, stand te houden, en deze twee zetten een flinken stand op voor het tweede wicket, dat niet eer der valt. nadat v. Bueren onder luid applaus met een single het H. C. C. to taal had gepasseerd en dus de groote Haagsche geslagen was! Dan, op 169 vangt van Tienhoven hem schitterend vlak aan de boundary voor een uiterst nuttige 75, waarmee hij Rood en Wit in veilige haven had weten te brengen Nu de overwinning eenmaal een vol dongen feit was, slaan Sohmeink en v. d. Togt er geducht op los, laatstgenoem de weet o.a. Koeleman voor 6 het veld uit te werken, dooh dan krijgt deze bowler toch zijn wicket, als Fokker hem voor een harde 25 vangt (5227). S. Posthuma wordt voor 6 (15 runs daar na) gestumpt door v. Moorsel terwijl even later B. Davidson voor o. 1. b. w. C. Feith gaat. Er zijn dan 7 wickets neet- voor 256 runs. Schmeink die nog steeds aan het wicket staat, nadert intusschen langzaam maar zeker zijn century. Hoo mans geeft hem nog eenigen steun, doch als hij er 9 heeft, vangt C. Feith hem gemakkelijk op het bowlen van Fokker. Bruin wordt eveneens gevangen, thans door C. W. Feith op het bowlen van Koeleman voor 1, zoodat, als aanvoer der van Eeghen als laatste man inkomt, deze zijn wicket dient op te houden om Sohmeink zijn 100 te laten volmaken, wat hij dan ook doet onder luid applaus met een fraaie vier naar fine-leg. Zijn. 101 not out bevatte natuurlijk diverse boundaries en was zeer fraai gespeeld, slechts ontsierd door één kans toen hij In de 90 was. Met 37 extra's werd het totaal 292 (voor 9 wickets daar aanvoer der van Eeghen de innings sloot nadat Schmeink zijn century had.) Rood en wit won dus met groot verschil 1 wicket en 127 runs, voorwaar geen kleinigheid! Een mooi slot! Scores Rood en WitH. C. O. I. lste innings H. C. C. I: Jhr. Mr. C. Feith c. v. Eeghen. Bruin 2 Jhr. M. C. W. Feith bowled Bruin 21 E. J. A. Schild c. v. d. Togt, Bruin 0 Mr. H. v. Manen c. Davidson, Schmeinck 91 Jhr. S. Feith l.b.w. Schmeinck 13 A. F. v. Manen bowled Bruin 1 J. F. v. Moorsel c. Davidson, Bruin 22 uit A gr am. Op eigen terrein slaagde deze club er in mei 32 van het sterke Viktoria-Zizkov te winnen. In Praag zal de Tsjechische club echter wel revanche kunnen nemen. Wint de thuisclub dan met 2 of meer doelpunten verschil, dan is Grandjanski toch uitgeschakeld. Ondanks de warmte blijken de wed strijden om de Mitropa-cup toch finan cieel een gcede onderneming te zijn en daar zijn deze wedstrijden toch ook eigenlijk voor op touw gezet. De laatste bestuursvergadering van den Duitschen V. B„ waarover ik reeds verleden week schreef, ;s een langdurige geschiedenis geworden. Twee dagen achter een en bijna ook twee nachten, werd vergaderd. Voor de bestuursleden niet bepaald aangenaam, doch in een zoo uitgestrekt land als Duitschland kan men nu eenmaal niet elke maand vergaderen. De schorsing van Kalb en Hoffmann werd uitvoerig besproken. Ten slotte werd besloten de straf, dat ze, voorloopig niet tegen buitenlandsche elftallen zouden mogen spelen, te hand haven doch wel toestemming voor waardelijk te geven voor het spelen van de gewone competitiewedstrijden. Een eigenaardige bijzonderheid is nog, dat de Duitsche elftalcommissie eigen lijk reeds voor men naar Amsterdam ging, bevreesd was voor het optreden der twee genccmda spelers. De voorzitter" heeft toen overleg gepleegd met de lei- Mr. J. 3. Koeleman not out 9 Ir. A. Fokker bowled Schmeinck 2 R. Schill c. Posthuma, Bruin 2 H. v. Tienhoven bowled Schmeinck 2 Extra's 2 Totaal 165 O M R W M. Bruin 26 6 68 6 J. Schmeinck 26 4 70 4 S. Posthuma 3 4 0 20 0 A. v. d. Togt 3 0 5 0 1ste innines Rood en Wit: R. A. Lammerts v. Bueren c. v. Tien- hoven bowled Jhr. Mr. C. W. Feith 75 C. G. v. Houten bowled 6 P. C. Hagenaar bowled Koeleman 26 J. J. Swens run out 5 J. Schmeinck not out 101 A. v. d. Togt c. Fokker bowled Koeleman 25 S. Posthuma stumped v. Moorsel bow led Koeleman 6 Mr. B Davidson l.b.w, Jhr. Mr. C. Feith 0 P. P. J Hoomans c. C. Feith bowled Fokker 9 M. Bruin c. C. W. Feith bowled Koeleman 1 J. v. Eeghen not out 0 Extra's 37 Totaal 292 (9 wickets) BowlingcUfers O M R M. j. j. Koeleman 29 3 108 A. Fokker 131 60 50 Jhr. Mr. O. Feith 10 0 42 R. Schill 3 0 8 Jhr. P. Feith 2 2 0 Mr. H. v. Manen 9 4 20 Jhr. Mr. C. W. Feith 5 0 27 BUITEN DE COMPETITIE Flamingo'sNed. Jeugdelftal. Zaterdagmiddag speelden op het H. C C-terrein in den Haag b0vengen03rr.de elftallen een friendly game. Het Jeugd elftal bestond uit de volgende spelers W. Glerum, W. Wittsbol. M. Hartcg en B. Meijer (allen V.R.A.), R. Schill (H. C, C.), P. C. Hagenaar. J. Kruyt en A. v d. Togt (allen Rood en Wit). W. Kien en F. Wunder (Phoenix) en H Prent (A. C. C.). Er werd eerst om 2 uur be gonnen. Het jeugd-elf tal batte eerst en toen om half vijf 175 runs bijeen waren ■voor het verlies van 8 wickets sloot cap tain Glerum de innings om de Flamin go's de kans te geven in de resteerende 2 uur de 176 runs te maken. Voor het jeugdelftal scoorde Glerum een goede doch niet geheel kanriooze 86. Verder kwamen W. Wittebol met 17. Hagenaar mot 21. M. Hartog met 19 en R. Schill met 15, nog ln de dubbele cijfers, terwij'. Kruyt, v. d. Togt en "Meyer allen 0 maakten. Eowlingcijfers: P. G. East 2— 46, Mr. J Koeleman 2—31M. Jansen 1—37; Jhr. W. v. d. Bosch 021 en Mi'. F A. Davidson 224. De Flamingo's werden nu voor de niet makkelijke taak gesteld in 7 kwartier 176 runs te maken om te winnen. Ze slaagden hierin evenwel volkomen, dank zij een prachtige 85 van Jhr. J v. d. Bosch, Verder scoorden Jhr. W. v. d. Boeoh een aantrekkelijke 21, E. Jansen 12, M. Jansen een harde 21. Jhr P Feith 27. A, SchiÜ scoorde om 5 minuten voor half 7 de winning-hit en werd toen voor 6 door B. Meyer gebcwled. Mr. Koe leman bleef met 1 not out. Niet aan ba; waren geweest P. G. East, Mr. F. A. Da vidson; D. de Granada en K Neuerburg zoodat dus het totaal voor 6 wickets was gepasseerd. De bowlingcUfers waren: B, Meijer 360: A. v. d Togt 1—45: R. Schill 0—12; W. Glerum 2—38 en P. Hagenaar 0—12. Het was lammer da' de speeltijd zoo kort was zoodat het sps'. nogal eens geforceerd moest worden, het geen enkele spelers niet ten goede kwam. Het was echter tooh een zeer nuttige on aangename wedstrijd, d'.e dus door de Flamingo's werd gewonnen, en het ver dient zeker aanbeveling cHe ieder Jaar te laten spelen maar er dan een gehee- len dag voor beschikbaar te stellen. Haarlem-comb.Hilversum. Haarlem eindigde het cricketseizoen met het spelen van een friendlygame tegen Hilversum. Hilversum wint den toss en gaat bat ten. Het totaal wordt 169. Hiervan had Pleyte 21, Totsingh een hard geslagen 75 en Rosenbaum 11 Bowlingcijfers" Hazes 2 voor 55, Cre- mers die de Haarlem-combinatie ver sterkte 2 voor 18, terwijl Kleefstra zeer goed bowlde en met zijn slow veel sue- cis had. Hij bowlde 5 voor 51. De Haarlem-combinatie bracht het tot 125. Hiervan had Kleefstra een zeer goede 47, Misset 16 en P. H. Cremers 41. Voor Hilversum bowlde Pleyte 2 voor 31 Prins 3 voor 33. Meijers 1 voor 13. Rosenbaum 1 voor 13. Hilversum won dus dezen zeer geani- meerden wedstrijd. cers van den bond en eerst toen van dien kant geen bezwaar werd gemaakt tegen het uitkomen der beide spelers, werden ze definitief in het elftal op genomen. Het Is dus ean soort specula- lie geweest, die verkeerd !s afgeloopen. Eenigen tijd geleden besloot het be stuur van den D.V.B. een jeugdblad uit te geven teneinde te trachten daarmede invloed uit te oefenen op de sportieve ontwikkeling van het opkomende Duit sche voetbalgeslacht. Men vreesde aan vankelijk dat voor een dergelijk Wad niet voldoende belangstelling zou be staan. Dat bleek echter wèl het geval te zijn, zoodat het bestuur thans zelfs de noodige gelden voor een aanzienlijke verhooging van de oplage ter beschik king moest stellen. Is dit niet een voor beeld ter navolging? Eigenaardig is voorts de tegemoet komende houding van den Duitschen V. B. tegenover kantoor- en fabrieks- persor.ee".. Aanvankelijk heeft men zich daar nog al tegen verzet, doch thans zijn die elftallen geheel gelijk gesteld aan de gewone clubs. Ze mogen derhalve een firmanaam voeren. De andere clubs hebben hier r.og al bezwaren tegen ge maakt. daar men vreest, dat deze clubs met verlokkende aanbiedingen van goede betrekkingen, gemakkelijk spelers van andere clubs zuilen kunnen krijgen. Dat gevaar dreigt echter niet alleen van den kant der fabrieksclubs. In Weer.en heeft zich tenminste het geval -.-ooi-gedaan, dat een club, dank zij den steun van een der leden van het dage- lijksch bestuur der gemeente, in staat was nieuwe leden betrekkingen bij de verschillende takken van den gemeentedienst aan te bieden, wat in Weer.en neg al eenige beroering heeft verwekt. Haarlem - combVleermuizen Het tweede elftal van Haarlem, aan- gevlud met enkele juniores speelde ln Bussum tegen Vleermuizen. Vleermuizen won den toss en verkoos fielden. Haarlem maakte slechts 66. waarvan Vos 12 en Schenk 13. Voor Vleermuizen bowlde la Pierre 4 voor 29 en Nederman 5 voor 30. Het Vleermuizen totaal werd 63; hier van had Nederman 15 en Donker Cur- tius 18. Visser nam 5 voor 32 en de la Mar 3 voor 25. In de tweede Innings scoorde Haar lem 42 voor 4. waan-an Visser 18 nol out. Vleermuizen bracht er ln de tweede innings niet vee! van terecht op het bowlen van de la Mar en Vos. Het totaal werd slechts 37 voor 9. de la Mar nam 3 voor 10 en Vos 6 voor 8. Haarlem won dus dezen wedstrijd op de le innings met 3 runs op de le In nings. KAATSEN Wedstrijd in Den Haag. Zon dar 9 September schrijft de Haagsche Kaat s vereeniging een door-el- kaar-loten-party uit. Aangifte er voor kan voor de „Frisia"-leden plaats vinden bij den secretaris M. van Waard. Dahlia straat 34. De wedstrijd wordt gehouden op he; terrein Stckrocsplein en vangt aan om 12 uur. Voor Zondag 16 September is het be stuur van Frlsia van plan een leden- party te organiseeren. HENGELEN. Jubileumwedstrijd „De Grundel". Zondagmorgen had de aangekondig de vlschwedstryd plaats uitgeschreven door het vischcollege ,De Grundel". ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan voor de vlschcolleges, wgike zijn aange sloten bij den Bond van Hengelsport- liefhebbers voor Haarlem en omstreken. De wedstrijd had plaats in de Ringvaart onder Aalsmeer onder leiding van den heer B. Duits, voorzitter -van de jubilee- rende vereeniging. Te half zeven ver schenen aan den start de volgende vlschcolleges: De Rulschvoorn, De Ver- eenlgde Vtsschers, De Dageraad en De Brasem. Er werd gevischt op witvisch. Gevangen werden 282 stuks. De prijzen werden als volgt behaald: le prijs met 96 stuks De Rulschvoorn. 2e prijs met 64 stuks De Vereenigde Visschers. 3e prijs met 63 stuks De Dageraad en de 4e prys 59 stuks De Brasem. De held van den dag was Koedijker, met 25 stuks, lid van de Dageraad. Na afloop van den wedstrijd trok men naar het clublokaal aan het Spaarne, waar de prUzen door den voorzitter wer den uitgereikt. Het Baarsje Het visohcollege „Het Baarsje" hield Zondag een ouderlingen wedstrijd op witvisch in de Ringvaart, richting Vljf- huizon. Ondanks het mooie weer, was de vangst zeer slecht. De pryzen werden gewennen als volgt: lste pr. H. Veen, 2de prys J. Kuyer, 3de prys T. v. d. Gronden, 4de pr. C. Beekhuis, 5de prijs E. v. d. Berg. 6de prijs A. Borsjes. In het clubgebouw by den heer W Dil werden de prUzen door den voorzit ter, den heer D. Erkens aan de winnaars uitgereikt. Vischconcours te Heemstede. Zondag-morgen had ln de Ringvaart tusschen Bennebroek en Heemstede een vischconcours plaats tusschen de drie Heemsteedsche clubs .de Morgenstond", „de Dageraad" en „Ons Genoegen". Da uitslag was als volgt: le prijs zilveren lauwerkrans, „de Morgenstond": 2de prys groote zilveren medaille ..De Dageraad 3de prys kleine zilveren tak, „Ons Genoegen". De prysuitreikir.g geschiedde door den voorzitter van „De. Dageraad". Hy dankte de clubs voor de deelneming, le vens dankte hy de milde schenkers der prijzen, en de controleurs voor hun me dewerking. M. Spek. die met 13 stuks .de held van den dag" was. ontving als extra prlj6 een gouden vischje (dasspeld). Helen Wills. Helen Wills, de sterkste tennisspeelster van het oogenblik heeft dezer dagen het Amerikaansche kampioenschap da mes-enkelspel gewonnen. Voor de vijfde maal. Miss Wills heeft nog niet zulk een schitterend seizoen gehad als dit laatste en zy heef: gedaan, wat nog nooit een vrouw, zelfs niet de nog vermaardcr Suzanne Lengten, voor haar heeft klaar gespeeld. want behalve het Amerikaan sche. won zij ook de Engelse he en de Fr arische kampioenschappen en den officieuzen titel te Wimbledon. Het is te verwachten dat Miss Wills nog ver scheidene Jaren volkomen ongenaakbaar zal zijn. want Sen. de Alvarez schijnt haar grootste kracht reeds bereikt te hebben en onder de Jongeren is nie mand te vinden, die het haar voorloo pig lastig zal kunnen maken. Gevaarlijke acrobatiek Een van de bekoorlijkste ondeideelen van de zwemsport :s ongetwijfeld het schoonspringen en zij. die het voorrecht hadden de beroemdste springers onlangs ln het Olympisch zwems'.acion aan het werk te zien, zullen het hiermee eens zijn. Vooral de gracSeuse beheerschthek! van het lichaam dat van de 10 Meter plank in het water schiet, levert een prachtig gezicht op. Maar je kunt ook duiken overdrijven, tot het acrobatiek wordt en daarby een zeer gevaariyke soort. Zoo hebben sinds 1886. toen het voor het eerst beproefd werd, verscheidene dwazen geprobeerd om van den bovenstee rand van de brug te Brooklyn in den Hudson te duiken, een diepte van 42 Meter, zijnde onge veer de hoogte van een huis met 12 verdiepingen. Al deze waaghalzen zijn te pletter gevallen, niet op rotsen onder het water of op den bodem der rivier, maar op het water self. Vandaar dat de New-Yorksche politie deze grappenma kerij sedert lang verboden heeft. Dezer dagen echter klom een zekere Ray Wood, oud 22 jaar. weer op het randje en sprong, na eenige begrypelyke aarzeling, naar beneden. Zy, die van het waaistuk getuige waren, zagen den man goed in het water komen. Toen bleef hij geruimen tyd onzichtbaar en men dacht al aan een nieuw slachtoffer, toen hy weer gezien werd, haastig naar den oever zwemmende. Maar Wood wachtte noch de ovaties, die in Ameri ka altyd voor dergelyke toeren te ver wachten zijn. noch de politie-agenten af. Aan den wal gekomen sprong hy ln al lerijl ln een taxi en reed snel weg. De eerste die den sprong heeft ge raagd en er het leven afbracht. Wood SCHIETEN. Wedstrijden voor Burger wachten. Verschenen is het programma der schietwedstrijden voor burgerwachten in de provincie Noord-Holland die op 8. 9 en 10 September op de banen te Over- veen gehouden zullen worden. De prys- ultreiklng zal twee a drie weken na af loop der wedstryden plaats hebben. HANDBOOGSCHIETEN. De Jonge Batavieren. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Handboogschietvereeniging „De Jonge Batavieren" is voor as. Zon dag een nationale schietwedstrUd uitge schreven waaraan door zeven korpsen zal worden deelgenomen. Voor dezen wedstrijd zyn disponibel gesteld twee zilveren lauwertakken, een zilveren tak en elf medailles. ZWEMMEN. Alweer een Kanaalzwemmer Uit Londen: De Egyptische zwem- me Helmy is er na een aantal pogingen in geslaagd het Kanaal over te zwem men HU startte bij Kaap Gris Nez Vrij dagmiddag en bereikte Folkestone 11a 23 uur en 40 minuten in het water te zyn geweest. Dit ls een der langste ty- den van zestien met succes bekroonde kanaal tochten, maar het wordt be-1 schouwd als een opmerkeiyk staaltje, van uithoudingsvermogen, vooral ln verband met de kracht der stroomingen. had ter bescherming van zijn borst *e3 dik kuras aangetrokken, van het mo del. dat de Amerikaansche honibalsp;- lers plegen te dragen. Dit kuras wzs geheel gescheurd, toen hy uit het water kwam. zyn flanellen broek en zyr. sport hemd hingen eveneens gescheurd, als vodder. a' 1. zyn lichaam en hy klaagde over barstende hoofdpijn en pyn in do borst. En al deze ravage was alleen aan gericht door het water, dat er zelfs van zulk een hoogte zoo onschuld.g uitriep maar dat dooden kan. Amerikaansche zelfoverschatting. Jack Ryder, de trainer van d<n be kenden Amerikaanschen hardloop ?r Lioyd Hahn heeft in een Bostons .-ha krant zijn opinie gegeven over de te leurstellingen var. de Amer.kaar.s.-h» Olympische athletiekploeg en hy dred dit op een even verfri&scbende als on verwachte wUac: wy in de Vereenigde Staten schrijft hy hebben grootheidswaan. Allemaal zonder uitzondering, athleten. trainen en publiek wy verbeeldden ons. dat wj de sterksten waren en dat niemand iets tegen ons had lr. te brenger. Men heeft ons nu bewezen, dat dit heelemaal niet het geval is. Wy hebben ondervonden, da', er behalve wy nog een 50-tal andere naties ln de wereld zyn en dat wy niet meer tellen dan één. Een veteraan. In Engclsche athletlekkringen zal m«n binnenkort een "O-Jarige huldigen in William G. George, die een halve eeuw geleden, de merkwaardigste hardlecper ter wereld was. Zoo Hep George in 1884 de Engclsche mijl in 4 min 18 4 sec. en liet duurde tien jaar voor Iemand htm dat verbeterde. In 1886 werd hy beroeps- looper en liep de myi ln 4 min. 12 3 4 sec., een record dat tot het 1915 stand hield en toen werd het. door der. Ame rikaan Tuber met slechts een tiende se conde verbeterd. Verder legde George :n 1884 nog m een uur tijd 18.555 M, r af: hoewel hy geen specialiteit jp zulks uithoudingsprcr.cn was duurde het 'iO Jaar voor Alfred Shrubb in öcnaelfden tijd iets meer. namelijk 18.742 Meter v.c te loopen. Arme George, hij Ls nu oud cn welhaast vergeten, zelfs in eigen land. behalve ln eigen kring. Had hy in dezen t4Jd zijn triomfen gevierd, men zou hem gehuldigd hebben aLs een ier.o- meen. een supermensen, evenknie van den ge vierden Nurmt. En hij zou rret wat men tegenwoordig meer weet van styi en vooral van banen aanlag nog heel wat meer hebben kunnen prestoeren dan hem 40 en meer Jaar geleden mogelijk was. PAARDENSPORT Huldiging luitenant Pehud de Mortanges. Zaterdagmiddag vier uur ie luitenant Pahud de Mortanges. de Olympische kampioen, feestelijk aLs inwoner van Amersfoort binnengehaald. De huldiging ging uit van de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer. waarby zich de officie ren van het garnizoen en tal van bur- rtervercenigingen hadden aangesloten. Op het station werd luitenant Pahud ontvangen door den tweeden voorzitter van de vereeniging voor Vreemdelingen verkeer en dcor luitenant-kolonel Donah. Op het Stationsplein boden overste Berg en overste Pc: kransen aan namens de officieren van het vierde regiment in fanterie te Amersfoort in garnizoen. Daarna nam luitenant Pahud plaats in een met vier paarden bespannen rUtulg, dat voorafgegaan en gevolgd werd door oen eere-escorte van bereden officieren, terwijl naast het rijtuig reden kolonel Pahst. commandant van het eerste re giment huzaren en overste Van Roede, directeur der Rijschool Ook reden in den stoet de b. Ide paarden van luite nant Pahud. Harcroix en Vat'en mede. Ten stadhulze was het volledig dage- UJksch bestuur van Amersfoort aanwe zig ter ontvangst. De burgemeester. Graaf yan Randwyck. hield eer. toe spraak en bood een krans aan. Ock de •wide oppassers G. Feddema en H. Schut moesten een rozet met lint ln de staats- kteuron ln ontvangst nemen, terwyi een Inwoner van Amersfoort twee rogge- brooden had gezonden als feestgave voor de paarden. Vervolgens spraken nog lul- 1 tenant-kolonel Donah en kolonel Pabst, I d!e kransen aanboden namens de offi cieren der bereden wapenen. los, dat de muziek niet ln staat wes dat lawaai te overstemmen. Trouwens ook de muzikanten dachten niet meer aan hun volkslied, alles Jubelde ln koor mee om aan de overwinnaars uit Amsterdam een spontane hulde te brengen. Reeds voordat de boot gemeerd was. had een vertegenwoordiger der regccring een korte begretingsrede geh uden. Door twee ryen van in het wit gckleede meisjes gingen de athleten verademt naar de gereed staande auto's, waar na de zegetocht docr Hehtngfors «en aanvang nam. Voor het Ministerie v:n Buitenlandsche Zaken werd halt ge houden. „De duizenden tc**chouw;rs ln Amsterdam",, *00 sprak de Minister om ..hebbqn uw vaderland bewonderd cn vU thuis hebben cr.s Innig verbeurd. ï.\- cverwinr.-.ng ln Amsteradm ls opr.:e:w een bewijs van dc krach: van de Fit: he energie". De Minister overhandr le daarna aan Ritola en Yrjöia de orde van de Witte Roos. De athleten moesten vervolgens op het balken verschijnen, waar ze nog maals lulde werden toegejuicht. waar na de tccht docr de stad werd voort gezet. Ir. de auto naast Ritola zat stra lend van vreugde zyn oude mced;r. die met dit succes van haar zoen d?n schoor.;ten dag ran haar leven öcor- maakta. Des avonds werden aan een groot feestmaal de athleten nogmaals ge huldigd. C. J. GROOTHOFF. BUtboren l Sept. 1928. Het opmaken van eer. rnternatlonaai programma ls in Duitschland niet ge makkelijk. daar de clubs liefst zoo wei nig mogelijk internationale wedstrijden hebben Ze staan liever haar spelers voor dergelijke wedstryden niet af. waarvan het gevolg is. dat Duitschland zijn interlandwedstrijden moet beper ken. Behalve Nederland hadder. ook Amerika. Peru en Portugal een internationalen wedstrijd tegen Duitschland gevraagd. Wegens overlading van het programma heeft men die voorstellen niet kunnen aanvaarden, wat het voor den Neder- landschen V B -weer lastiger maakt om een behoorlijk internationaal pro- fraxmna vast te stellen. Zaterdag IS het Engelsche voetbal seizoen begonnen. De club. die het seizoen het allerbest inzette, was Brad ford City. dat met niet minder dan 11—1 var. Rovherham United wor.. voor de derde divisie van de League. Athletic News voegt hieraan toe. dat het ver schil van 10 doelpunten geer. Engelsch record is. Preston North End heeft Stoke ln 1889 geslagen met 100 en 3 Jaar later sloeg Aston VlHa Accrlngtop met 12—2. Het record in League-voet bal staat op een verschil van 12 doel punten. gemaakt door W.-Bromwich Al bion ten koste van Darwen ln 1892 en later door Notts Forest op Leicester Foosc. Dat laatste was 'n muisje met een staartje, daar Notts Forest Juist doeipuunten noodig had om ln de League te blijven. Een onderzoek werd ingesteW. waarby de verliezers als verontschuldiging aan voerden. dat ze op den avond voor den wedstrijd het bruiloftsfeest helden ge tierd van een hunner spelers. De grootste overwinning, welke be kend ls. ls de 360 -waarmede Arbroath een Schctschen bekerwedstrijd won en voorts de 260 van Preston North End op Hyde voor de Engelsche Cup ln 1887. Uit een particulier schrijven ontleent ik eer.ige bijzonderheden over de fees telijke ontvangst der Finsche athleten te Helsingfors by hun torugkeer uit Am sterdam. De Finsche hoofdstad was met vlaggen getooid, vooral de haven van Helsingfors bood door de talrijke gc- pavoiseerde schepen een feestelijker, aanblik. Het Finsche oorlogsschip ..Klas Hom" was de ..Oihonna". die de Finsche athleten terug bracht uit Amsterdam, tegemoet ge va ren om de eerste wel komstgroeten van het vaderiand over te brengen. Niettegenstaande de komst van de „Oihonna"' door mist werd vertraagd was er eigenlijk in Helsingfors niemand in huls gebleven. Iedereen was naar de haven gestroomd om de overwinnaars uit Amsterdam te begroeten. Wel was het een teleurstelling, det Nurmi er niet by -was. doch Ritola. Yrjöia, Larva. Loufcuia en de andere medestrijders voor de Finsche eer, stonden op het dek. toen de boot langzaam binnen kwam. Met onbewogen gezichten namen re de grootsche hulde der duizenden ln ont vangst. alsof die hulde niet hen doch de zaak gold. die ze zoo krachtig hadden verdedigd. Een muziekkapel was aan wezig om de athleten met het volks lied te begroeten, doch op het oogen blik. dat Ritola als eerste voet aan land zette, barstte roo"n oerverdoorend lawaai van scheepsroepers, automobielhorens, en andere lawaaimakende instrumenten Verrassende uitslagen der wedstryden om den Mitropabeker. De schorsing van Kalb en Hoffmann. Sportieve ontwikkeling van de jeugd. Firmaselftallen in Duitschland. Hooge scores. De ontvangst der Finsche athleten in Helsingfors.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11