BlUTENLANDSCH OVERZICHT ACHMED ZOGOE KONING VAN ALBANIë. EEN BOODSCHAP VAN CALLES. I(00t= panos BERLIJNSCHE BRIEVEN. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 3 SEPT. 1928 Rusland en Kellogg's pact. Handelsbelemmering in China. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Eerst scheen er een kink in den ka bel gekomen te ztfn ten opzichte van de kroning van Achmed Zogoe tot koning van Albanië. Maar bij de gratie van En geland scheen het ten slotte toch te mogen. Uit Tirana komt het bericht: In de Zaterdagochtend gehouden zit ting der Nationale Vergadering werd de door de commissie voorgestelde grondwetswijziging bij acclamatie aan genomen, waarna Achmed Zogoe bey tot koning van Albanië werd geproclameerd. Een uit negen leden bestaande commis sie begaf zich vervolgens naar de villa van Achmed, om hem de kroon aan te bieden, die hij aanvaardde, waarna hij in den namiddag in het parlement den eed aflegde. Rusland aanvaardt Kellogg's pact. In antwoord op de uitnoodiging der Amcnkaansche regeering, die door be middeling van den Pranschen gezant Herbette aan de Sovjets is overhandigd, heeft Litwinof dezen kennis gegeven van de bereidheid der Sovjets om toe te treden tot het Kellogg-pact. in weer wil van Ruslands bezwaren tegen de af wezigheid van een bepaling betreffende algeheele ontwapening en tegen het feit, dat Moskou niet is uitgenoodigd aan de onderhandelingen deel te nemen. Nader wordt gemeld: In de lange nota die Litwinof aan Herbette heeft overhandigd, worden het Kelloggpact en de verschillende reserves van de onderteekenen.de mogendheden grondig besproken, met het doel aan te toonen, dat het pact in staat zal zijn toekomstige oorlogen te verhinderen. Niettemin, zoo wordt gezegd, is de Sov jet-regeering bereid het pact te onder - teekenen, daar het objectief beschouwd den onderteekene ruien mogendheden in de oogen der openbare meening zekere verplichtingen oplegt en het de Sovjet- regeering gelegenheid' geeft te wijzen op de noodzakelijkheid van ontwapening die de eenige garantie vormt voor het voorkomen van oorlogen. Overigens wijst de nota op de verschillende daden, die de Sovjet-regeering h. 1. in het belang van den wereldvrede heeft veri.'cht, o.a. op de Russisc-he voorstellen voor geheele resp., gedeeltelijke ontwapening, die te Genève werden besproken in de voorbe reidende ontwapeningscommissie. De Sovjet-regeering kan het onder die omstandigheden niet goedkeuren, dat zij 'niet is uitgenoodigd om deel te nemen aan de voorbesprekingen, zoodat zij niet in staat is geweest invloed uit te oefe nen op den inhoud van het pact. Met leedwezen wordt geconstateerd, dat het pact den onderteekenenden mo gendheden geen verplichtingen oplegt met betrekking tot de ontwapening en de nota protesteert tegen de onvol doende duidelijkheid van de eerste clau sule van het pact, die, naar gezegd wordt, geen waarborgen bevat tegen in terventies als die der geallieerden in Rusland en de recente inmenging in China. Een zeer heftige aanval wordt gericht tegen het Engelsche voorbehoud van volledige vrijheid van handelen in verschillende gebieden. De Sovjet-regee ring acht dienaangaande nadere preci seering wenschelijk; zij ziet in deze re serve van Engeland slechts een poging om het Kellogg-pact te gebruiken als instrument ter voortzetting van zijn imperialistische doeleinden. Calles' beroep op de militaire leiders. De Tel. verneemt uit Mex:co-City De president der Mexicaansche re publiek, Calles, heeft ter gelegenheid van de plechtige opening van het Congres zijn met groote spanning verwachte boodschap voorgelezen. In zijn boodschap verklaarde de pre sident nadrukkelijk, niet langer de func tie van president te willen uitoefenen, doch na de verkiezingen te zullen af treden. Vervolgens deed hij een harts tochtelijk beroep op volk en leger. Hij sprak den wensch uit, dat men het ver leden zal vergeten en door eerbiediging der wetten en handhaving van het con stitutioneel régime, Mexico tot nieuwen bloei zal brengen. De tijd van burger oorlogen, aldus de boodschap, moet plaats maken voor wet en orde, ten ein de aldus de vredelievende ontwikkeling ran het land in den geest eener ware democratie te verzekeren. Uit Calles' woorden bleek duidelijk, dat hijzelf nog niet aan een consolida tie van den toestand gelooft. Sedert den dood van Obregon, zeide hij, ziet Mexico zich voor een zeer ernstige situatie geplaatst. Aangezien echter voor de eerste maal in de Mexicaansche ge schiedenis geen militair leider op den voorgrond treedt, die in zijn persoon de geheele regeering vereenigt, is de gele genheid gunstig om tot constitutioneel verhoudingen over te gaan. Het parle ment heeft een tweeledige belangrijke taak te vervullen: vooreerst moet het een voorloopigen president aanwijzen en vervolgens moeten nieuwe verkiezingen' uitgeschreven worden. Den militairen verzocht Calles drin gend, zich niet voor politieke intriges te laten misbruiken, doch in onvoorwaar delijke trouw aan de grondwet steeds" hun plicht te doen. Het Mexicaansche volk, aldus de pre sident, zal nimmer afstand doen van de wetten, die op de sociale aangelegen heden betrekking hebben en van de confiscatie van het buitenlandsch grond bezit-. Tot zoover de presidentieele bood schap. In wel ingelichte kringen heerscht voorts de opvatting, dat het conflict met de kerk, hetwelk in de boodschap niet wordt genoemd, na het aftreden van Calles waarschijnlijk op vredelievende wijze zal worden beslecht. Eenige malen belas ting van één lading. De zeer groote moeilijkheden, welke de handel in 't boven-Jangtse-gebied on dervindt, zijn nog ernstiger geworden door het bevel van generaal Jang Sen, die in Wanhsien resideert, dat machine rieën en alle soorten ijzer- en staalwa- ren, die ingevoerd worden, als oorlogs contrabande moeten worden beschouwd Het voorwendsel voor dezen maatregel is, dat enkele ladingen kort geleden doorgesmokkeld zouden zijn naar te- gestanders van Jang Sen. Dat dit oor logsmateriaal zou zijn geweest, wordt door de Chineezen slechts verondersteld, omdat twee ladingen oorlogsmateriaal met een Duitsdh schip te Sjanghai zijn aangekomen, welke zendingen bestemd waren voor generaal Li Tsjiang in Szetsjwan. Hoe groot de schade is, die door deze nieuwe bepaling wordt aangericht, blijkt uit het feit, dat ook de pijpen en de nieuwe machines voor de waterwerken !n TsJengSdng a!s contrabande worden beschouwd. Engelsche scheper, worden te Wonhsien reeds regelmatig door zocht door agenten van Jang Sen, die een aparte belasting laat heffen, en den schepen niet toestaat, ln Wahnslen te bunkeren De nationalisten hebben een nieuw be- lastingkantoor ingesteld te Itsjang, waar een extra-belasting wordt geheven. Wordt geweigerd te betalen, dan krij gen de gezagvoerders geen lossingspa pieren. De ambtenaren van de bestaande douane doen niet de minste poging om tusschenbeide te komen. Het gebeurt thans herhaaldelijk, dat voor een en dezelfde lading herhaaldelijk dezelfde belasting betaald moet worden, zoodat een zending van 700 balen suiker belast werd met 6000 tael. Kemal Pasja ook koning? Te Constantinopel zijn uit Angora be richten ontvangen, volgens welke de Turkse he staatspresident Moestafa Ke mal pasja voornemens is, het voorbeeld van Achmed Zogoe te volgen en zich tot koning van Turkije zal laten uitroepen. Kemal pasja zou verscheidene verzoe ken hebben ontvangen om Turkije weer tot een monarchie te maken. Bevestiging van een en ander is hier nog niet ontvangen en vooralsnog moe ten deze berichten niet al te zeer au sé- rleux worden genomen. NOODWEER IN NCORD- ITALIë. GEHEEL LOMBARDIJE ZWAAR GETEISTERD. Uit Noord-Itailë komen nieuwe be richten omtrent zware onweders. Te Piacenza. Bergamo, aan het Garda-meer te Cremona en op andere plaatsen zijn door den storm daken van de huizen ge rukt, fabrieksschoorsteenen geveld en boomen ontworteld. Hagelslag heeft hier en daar groote schade aangericht. Van de bij het noodweer te Monza ge wonde personen is nog één overleden. Vijf zijn eV nog in levensgevaar. KORT EN BONDIG. Te Albano in de nabijheid van Rome zijn 60 communisten gearresteerd, zulks in verband met de ontdekking van een aldaar gevestigde geheime drukkerij van een communistisch dagblad, „Unita" ge- heeten. De Oostzee-vloot is vertrokken voor het houden van de herfstmanoeuvres, die met een schljn-aanval op Kroonstad zullen worden besloten. Aan de kust van IJsland is het wrak van een vliegtuig aangespoeld, dat ge ïdentificeerd is als een deel van het toe stel. waarmede prinses Loewenstein- Werbheim op 31 Aug. 1927 getracht heeft van Engeland naar Amerika te vliegen. Uit Syrië wordt gemeld, dat bij Soe- welda een botsing moet hebben plaats gevonden tusschen Fransche troepen en inheemsche bewoners. Twintig personen zouden daarbij gedood zijn. Levine, die zijn Junikers-eendekker op le Bourget gereed houdt voor een trans atlantische vlucht, heeft een hut besteld op de „Leviathan". Indien het weer Maandagmiddag niet gunstig zou zijn, zou hij het ondernemen van de vlucht overlaten aan miss Boll en Acosta. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. Haarlem Zijlweg 57 Groote sorteering instrumenten In de Duitsche politiek. HET PANTSERSCHIP-ZAAKJE. (Van onzen correspondent). Berlijn. Augustus De politieke pauze voor de hoogt heeren in Berlijn is maar kort ge-vees*. Men had hen al in hun „rusttijd" ai- lesoehalve met rust gelaten. Zco moes ten de sociaal-democraten Braun. mi nisterpresident van Pruisen, en Seve ring. rijksminister van buitenlandschc zaken, in de rechtsche pers van zeif6 de kleinste provinciestadjes lezen, dat zij verkwisters van het eerste water zijn. omdat ze in de duurste luxe-badplaat sen van Duitschland. in Gastedn en in Elms, genezing voor hun kwalen zoeken, terwijl honderdduizenden arbeiders in nood leven! Dit als een enkel voor beeld om aan te toonen. dat overal, waar socialisten hooge staateposities be- kleeden. de tegenstanders met zulke dwaze argumenten weiken. wetend, dat de kleine man niet verdoe doordenkt, en dankbaar zulke hatelijkheden slikt en verwerkt- De republikeinen hadden natuurlijk dadelijk kunnen antwoorden dat leiders van regeeringen, tot welke partij ze ook behooren. een geheel an dere verantwooriijkheid dragen dan de enkeling en dus volkomen het recht hebben wat meer geld voor het in stand houden van hun gezond!>ekl uit te ge ven. Zieke ministers kunnen nu eenmaal niet het werk verrichten, dat het ambt eischt, eoi dat de millioenen. die htm aan de macht geholpen hebben, ook mo gen verlangen. Maar men heeft het voldoende gevonden erop te wijzen, dat de in Duitsch nationale kringen als hal ve goden vereerde eerste Duitsche Kei zer en zijn kanselier Bismarck, die bei den als zuinige heerschers hoog in eere stonden. Juist precies deze beide bad plaatsen bij voorkeur bezocht hebben zonder toen natuurlijk een aanmerking wegens te dure pensionprüzen te krij gen. En vermoedelijk zullen deze beide oude heeren heel wat duurder gewoond hebben dan de ministers van heden. Maar stellig zouden de heeren minis- ters-met-de-ballonmuts heel wat liever met de radicale elementen in hun partü om persoonlijke weeldeuitgaven gevoch ten hebben, dan om him toestemming tot den bouw van het pantserschip, waartoe ze zooeven besloten hebben zon der er de partij zelf of de andere groe pen, met welke zij in de riiksregeering vertegenwoordigd zijn, van te voren üi te kennen. Meestal loopen in Duitschland con flicten, die er ln den beginne meer dan ernstig uitzien, met een sisser af. En daarom is het niet onwaarschijnlijk, dat we in het pantserschipzaakie ook met een storm in een glas water te doen hebben. Maar in dit land vol verrassin gen moeten we toch ook met andere mogelijkheden rekening houden. De tegenwoordige rijksregeering draagt nu eenmaal een sociaal-demccratisch stempel, al zitten naast de socialisten ook katholieken, democraten en zelfs vertegenwoordigers van de partij van Stresemann, dus dor werkgevers in op tima forma, in. Zulk eon regeering kar: zeer sterk zijn, zij kan echter ook ieder oogenblik tot beslissingen gedwongen worden, die do natie in rep en reer brengen. Alles hangt in zoo'n geval van den leider af. De eigenlijke leiders van de tegenwoordige Duitsche regeering zijn de socialist Carl Severing en Stre semann, de internationaal beroemd ge worden minister van buitcnlandsche za ken. Rijkskan tselier Müller is een vriendelijke, maar ten slotte zwakke persoonlijkheid, die naast zijn party- genoot Severing stellig niet veel ln te brengen heeft Deze rogeering, welke door haar sa menstelling toch al zoovele punten van aanval biedt, is twee maanden geleden tot stand gekomen doordat men na lange onderhandelingen ten slotte maar besloot, het er op te wagen en pijnlijke onderdeelen der besprekingen tot een latsren termijn uit te stellen. Een van de moeilijkste kwesties, waarover men het niet eens kon worden, was de aan bouw van nieuwe pantserschepen. Volgens het vredesverdrag ran Ver sailles mag Duitschland slechts een zeer beperkte oorlogsvloot hebben. Grootte der schepen en tonneninhoud is nauw keurig voorgeschreven. Nu is men hier tot nu toe binnen de voorgeschreven eischen gebleven en als buitenstaander zou men zoo zeggen, dat <2it niet meer dan natuurlijk is. Duitóchlarxi is, zij liet dan ook door bijzondere omstandig- heden en zonder zijn toestemming, wel het meest ontwapende land. dat de ge schiedenis van heden kent. In verhou ding tot zijn omvang en het aantal in woners, maar vooral ook coaten lijn uiterst gevaarlijke ligging, die steeds de mogelijkheid van een oorlog naar twee fronten onder de oogen heeft moeten zien, is het zelfs meer dar. onvoldoende bewapend. Het leger van 100.000 man beschikt niet over vliagcuigen. tanks, en andere moderne middelen van verweer en beteekent eigenlijk nauwelijks een bescherming togen bmnenlandsche or. lusten. Dat is geheel naar den wensch van de linksche elementen in het Duit sche volk, in de eerste plaats natuurlijk ran de sociaal -democratendie deze ontwapening gaarne als voorbeeld ne men voor de internationale actie op dil gebied, die in vele andere landen me: heftigheid gevoerd word:. Maar het rechtsche deel ran het Duitsche volk is nog heden woedend over deze weerloos heid en heeft in den loop der laatste ne ren jaren herhaaldelijk getracht, d< werkelijke Duitsche weermacht op on wettige wijze te versterken. De zoogc naamd-politie bonden, de beruchte zwarte rijksweer", de vrijkorpsen, ter slotte zelfs de tumvereenigincen zijn meer of minder sprekende voorbeelde van zulk een illegaal streven geweest Men moet vaststellen, dat de recht sche elementen er niet in geslaagd zijn. hun doel te bereiken. Ongetwijfeld heb ben Zij het goed gemeend met hun volk Maar deae soort Duitse hers munt meer uit door eerlijkheid en stormachtige vaderlandsliefde dan door politiek be grip en nuchtere beoordeeling van prac- tische mogelijkheden. Wanend, het vaderland in het geheim sterk te maken, wekten deze menschen. die tot de klasse der cnverzoehlijken behooren en die nog altijd scheel blijven kijken naar het onzalige Elzas-Lotharingen, slechts den achterdocht van de vroegere vijanden en maakten het den politici, die aan beide zijden voor een verzoening strijden, vaak bijna onmogelijk om hun doel te benaderen. Nu zien wij b|j den strijd om de pantserschepen (want het gaat om vier zulke schepen voor de eerstvolgende Jaren) opnieuw een streven van do rechtsche kringen om voor Duitschland meer uiterlijk vertoon van macht te bereiken, zonder dat over de werkelijke beteekenis van een en ander nagedacht wordt. Mer moet zulke menschen sinds Jaren kennen om te begrijpen, dat zij tot acties in 6taat zijn, die elk verstan dig denkend mensch moet veroordeelen. en die stellig in de eerste plaats ver worpen zouden zijn door den grooten staatsman Bismarck, die Juist voor déze kringen tegenwoordig de ware vader lander beteekent Men behoeft geen marine-deskundige te zijn om vast te stellen, dat de tegen woordige zwakke Duitsche oorlogsvloot met betrekkelijk groote pantserkruisers, die binnen enkele jaren alweer ver ouderd zullen zijn, en die tegenover den sterken buitenlandschen vijand toch niets beteekenen zullen, nauwelijks iets zal kunnen uitrichten Een betrekkelijk groot aantal onderzeebooten en kleine torpedobooten zoli volgens andere des kundigen heel wat beter werk voor de kustverdediging kunnen doen. Maar de mannen ran het vroegere stralende Duitschland willen nu eenmaal iets, dat aan het vroegere herinnert. Zij willen iets. waarop zij de jeugd met trots en voldoening kunnen wijzen. En het zijn wel in de eerste plaats zulke overwc- gïrgen geween (ai word', dat natuurlijk officieel met tc*?egevcn!>. die geleid hebben tot de plannen voor den bouw der groote kruisers. De vorige rijksregeering. waarin do Dultschnationalen den grootsten inv oe-d hadden, besloot met den bouw ran den eersten kruiser te beginnen. De Rijks raad keurde het plan ten slotte goed. Met de uitvoering werd door toevallige omstandigheden eer. nieuwe rijksre geering. steunende op een nieuwen rijks dag. belast. Maar deze nieuwe rijksdag vond een veel sterkere sociaal-demo cratische fractie en vooral ook een sterke toeneming van de communisten. Bn ln deze nieuwe rijksregeering hebben niet mee: de Duttschnatlotialen maar de socialisten de leiding. Men had dus kunnen verwachten, dat de onbegrijpelijke bouw ran den nieuwen en practisch-onbruikbaren kruiser tot nader order sou worden uitgesteld. In de plaats daanran besluit de regeerlng zonder verder protest, zonder één stem, tegen en nog wel bU verrassing, tot den bouw over te gaan. L« het wonder, dat het politieke Duitsch land weer eens in rep er. roer is? Natuurlijk is dit geval ln de eerste plaats eer. kolfje naar de hand van de communisten, die eiken dag loeren op seleger.heder. om de gehate socialisten een loer te draaien. He: komt er niet op aan. dat de hoogere leiding van het Duitsche com munisme. die ln Moskou zetelt, zelf niets anders «loet dan sterke vloten bouwen en nieuwe legerkorpsen met alle moderne strijdmiddelen tot stand bren gen. Immers, men behoeft den arb Ier slechts te vertellen, dat dit geschied :a het belang van de beroemde „wereld» revolutie!" H v. B. Speelclubs in Londen. De Londenechc politie is de laa weken eenige clubs op het spoor, waar zwaar rouletten en rouce en nolr ge speeld wordt. In centraal Londen en in enkc'e wijken zijn deze clubs opgericht: z'J maken den indruk van onschuldige dagclubs. In werkelijkheid ziin het ech ter geraarHike nachtclubs, waar. vooral jonge menschen, duizenden verliezen Een speciale verslaggever van d« ..Daily Mail" is er op uit getrokken m eens wat meer van deze clubs te w n te komen. Hij heeft zc bcaocht, meege speeld en met ongelukkige spelers ge praat De eerste club hit noemt gevn namen die hU bcaocht. was in de buurt van Gevent Garden Opera House. De portier vroeg dengene. die c..'n ver slaggever introduceerde, allerlei vragen omtrent zijn introducé en toen de ant woorden ln gunstige aarde vielen, werd hij toegelaten. Dc club zag er heel on schuldig uit, maar een verscholen deur gaf toegang tot de speelzaal, waar wel tweehonderd gasten zaten. Er werden allerlei bedragen ingezet tussohen de 2 sh. 6 en 50 pond sterling. Er hecrschte een benauwde stilte. Met starre gezich ten. in rallen ernst, werd gespeeld, in de hoop natuurlijk te winnen, Het aan tal orgelukkigen was echter veel grootw dan dat der winners Eén man had ln elf weken 21-000 pond sterling verloren in vier clubs. Toen hij geheel geruïneerd was had men hem 10 pond sterling ge geven op voorwaarde dat hij iiooH meer terug zou komen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. N. V. Meubeltransport Mij. v/h VAN HULST Den Haag Haarlem Alfxaederpl 1-25, M. no Hremilirrkttr. 25* Tel. 13052 Tel. 15166 Garde - Meubles Buitenlandsche Transporten nMRIIUIIIIIHfWIIIIIiHIUiillllllilHIIillflllllRIBtilHIIlStlllinillJrtillilllltlffiffiUilllBtBlllglljll'JIjj «ira-IT ::T,r ii' iftllKI ■iliiJUIIIIliiljiii Staaltje van verzekeringsbedrog. De Berlijnsche correspondent van De Tei. schrijft aan zijn blad: In een dezer dagen te Berlijn versche nen boek. getiteld: „Verbrechen und Versicherung", vertelt de schrijver inge nieur S. Ne.ken, het volgende geve.! van verzekeringsbedrog, waarvoor hij verklaart alle bewijzen in handen te hebben. In het jaar 1922 zou de zeer populaire burgemeester van een kleine Duitsche stad zijn 60sten geboortedag vieren, en de gemeenteraad wilde hem bij deze gelegenheid zijn bijzondere tevredenheid betuigen. Men stelde voor. dat de oude ambtswoning van den burgemeester door een nieuw en modern gebouw vervangen zou worden. Het plan stuitte af op de hooge kosten, totdat een der ambtena ren op het idee kwam dat het bouwval lige. doch hcog verzekerde burgemees tershuis maar moest afbranden. Dit denkbeeld vond algemeene instemming en de gemeentebode kreeg opdracht voor een belooning van Mfc. 15 het huis aan te steken. Dit gebeurde Tenvijl de jubilaris in het gebouw vertoefde, stak de bede liet boven zijn hoefd ln brand en de gemeentelijke brandweer beperkte zich er toe door het omverwerp?n van tusschsr.muren het vuur een gemakkelijke doorgang te verschaffen Tct ziover w*as alles prach- tiz in orde. maar. aangezien de brand stichting zoo weinig moeite gekost had. meende de gemeenteraad dat de bod: met Mk. 5 voldoende beloond was. Dez was ccor d;t besluit zwaar in zijn mo reel e overtuiging gekrenkt en begaf zich naar een vertegenwoordiger der verze keringmaatschappij cm hem te vertel len hoe cc gemeenteraad den burge meester aan een nieuwe woning wilde helpen H:t geval zou in handen der justitie z'Jn gekomen, indien niet juist een cirectrur dor verzekeringsmaat schappij ter plaatse was aangekomen en deze niet. na grondig overleg, besloten had, het verzekerd bedrag uit te betalen om voor zijn maatschappij reclame te maken. Wellicht speelde ook het feit, dat destijds de "mark snel in waarde verminderde, een rol bij ae uitbetaling van het verzekerde bedrag. De schrijver noemt deze zonderlinge viering van den 60s ten geboortedag van een burge meester het meest naieve geval van veTzekeringsbedrog, dat hem ooit ter oore is gekomen. Onweer in Noord-Tirol. De spoorwegdirectie te Innsbruck deelt mede. dat Maandagavond tegen half 10 een zwaar onweer is uitgebro ken boven het stadje Roppen in Tirol. Het stations-emplacement te Roppen werd door slik uit beken met een 2 M_ dikke laag modder over een lengte var. 150 M. breekt. Het verkeer op de lijn RoppenImst moest step gezet worden Het Zwitsersche sneltreinverkeer werd over Duitschland geleld. Van een uit- eaanden goederentrein te Roppen wer den 17 wagens ingemodderd en 7 jver- den omvergeworpen. Gewond is 'nie mand. De schade is aanzienlijk. Uit de 15e verdieping. In het groote. weelderige Weensche hotel Imperial heeft een Wnrschausche bankier zich aan de straatzijde uit eer raam van de 15e verdieping geworpen Hij kwam neer op een gast. die beneden voor het café Imperial zat en die eer. arm brak en een zenuwschok kreeg De bankier was op slag dood. He: onder zoek heeft aangetoond, dat hij waar schijnlijk zelfmoord heeft gepleegd, om dat zijn zaken zwak stonden, doch zyn vrouw verzekert, dat hii in een aanval van depressie moet hebben gehandeld. Een anecdote van Mark Twain. Mark Twain, de beroemde Ameri- kaansche humoristische schrijver had een mooi nieuw huis laten bouwen. Eens op dag. toen hij vóór zijn huls een fijne sigaar liep te rooken en al de genoegens van een nieuwbakken huis eigenaar smaakte, kwam een hem onbe kend heer op hem af en hield hem een biljet voor. waarop geschreven stond: ..Weg met de volksgezondheid vergifti gende nicotine!" Toen liet hij Mark Twain een klein examen ondergaan en kwam daarbij to! de ontdekking, dat Mark gedurende zijn leven al 50.000 sigaren had gerookt „Kijkt u eens", zeide zijn ondervra ger toen, „als u die 50.000 sigaren nu eens niet gerookt had en u had al het geld, dat u er aan besteed hebt, be waard en op samengestelde interest ge zet, weet u wat u dan nu zou toebehoo- ren?" „Neen". „Dat groote. prachtige huls daar!" „Jawel." antwoordde Mark Twain, „maar nu moet ik u toch teleurstellen, want da: groote, prachtige huis is al van mij!" Door de wodka. De Russische bladen melden, dat in den laatstee tijd in het district Lenin grad tal van branden hebben plaats ge vonden. Zoo zijn in één maand meer .dan 400 branden uitgebroken, waarbij 618 woningen in de vlammen opgingen. Aan huisraad werd voor circa een half millioen roebel vernield. In bijna alle gevallen moest de oorzaak der branden aan de wodka worden toegeschreven daar de bewoners ln zwaar beschonken toestand door onvoorzichtig omgaan met vuur zelf de rampen teweeg brachten. Gruwelijke misdaad. Dezer dagen is in het vriie veld ie Eeckeren bij Antwerpen een verschrikke lijke misdaad ontdekt. Het drie-en- twintigjarig meisje Maria, dochter van den gepensionneerden spoorwegbeambte Je.nsens te Eeckeren. was des avonds nog laat van huis gegaan om gras te snijden. Zij ging wee in de richting van het gehucht Langenberg, alwaar zij ten minste het laatste is gezien Toen zil niet in de ouderlijke woning terugkeer de. werden de huisgenooten ongerust. De .ader en eenige bereidwillige buren be gaven zich op weg om haar te zoeken. Men zoch eerst vruchteloos, tot men eensklaps op het lichaam van het meis je stootte, dat ais ontzield on den grond lag. Zij lag circa 25 meter cpzij van den we? in een aardappelenveld. Af schuwelijk echter was de toestand waar in men haar aantrof. Geheel van bloed doordrenkt, vol kervingen over het lichaam, de kleederen volmaakt in wan orde. lag zu bewusteloos od den grond. De bodem rondom toonde talrijke spo ren van een hevig gevecht, dat zich hier had afgespeeld. Verschillende aardap pelstruiken lagen uitgetrokken en ver treden. Daar het flink geregend had waren dc sporen al eenigszins vager ge worden. Het meisje werd bijgebracht, doch er was niets uit haar te krijgen dan een pijnlük rochelen. Aangezien zU blijkbaar verschrikkelijk leed durfde men haar ook niet op een wagen vervoe ren tenslotte bracht men haar op een kruiwagen r.aar huis O ogenblikkelijk werd de oolitic ge waarschuwd. alsmede eenige doktoren uit den omtrek. ZU onderzochten haar en bevonden een menigte verwondingen; het meisje verkeert in levensgevaarlij ken toestand. Aangezien zil niet onder vraagd kor. worden, tast men volkomen in het duister. De verwondingen schij nen met eer. sikkel te ziln toegebracht Spoten aan de keel wezen er eveneens op. dat pogirv; gedaan was om haar te wurgen. Hc. Antwerpsche parket dat spoedig eveneens was ontboden, was nog terzelfder avond ter plaatse Het onder zoek deed eenige voetsparen vinden, als mede eenige plassen bloed. In het gewas werd ever. verder ook de sikkel gevon den, waarmee kennelUk de misdaad is begaan. Op last van de justitie is het meisje naar de Sint Vin conti us kliniek te Ant werpen vervoerd. Haar toestand is zeer bedenkelijk. Draadloos besturen van een schip. Tusschen Norderney en Helgoland ziln den laa: ^n tüd proeven genomen met het draadloos besturen van het af gedankte oude pantserschio Zaehringen Deze proeven heeten prachtut geslaagd Het onbemande schip voerde stipt alle bewegingen ui: welke de stuurman die op 4 KM. afstand zat op het zend-schip Blips, voorschreef. WAT IS PASSAR GAMBIR? DE HEER ZEILINGA SPREEKT INDIë TOE. Dezer dagen is te Weltevreden de Passar Gambir geopend, het jaarlljksche ker misfeest dat van ouds verband hield met 's kontngs verjaardag, maar dat nu uit den aard der zaak in de laatste week van Augustus wordt gehouden om op den 31sten dezer maand zijn hoogtepunt te bereiken. Deze gemoedelijke combi natie van Jaarmerk', en lunapark wordt steeds gehouden op het ruime Konings plein, dat de inlander Gambir noemt Dit jaar kenmerkt de Passar Gambir zich door twee nieuwigheden: een oud- Hollandsch marktplein en een stand van de Ncderlandsch Indische pers. ver zorgd doctr de nUuwe N. X. Pers Asso ciatie. Laatstbedoelde stand zal onge twijfeld het middelpunt der belangstel ling zijn. Immers: daar zullen worden opgevangen, en door middel van luid sprekers verspreid, vijf radio-telefoni sche Aneta-uitzendlngen van Kootwijk. De eerste rede. gisteren uitgesproken, was van den heer Zelllnga. den geeste lijken vader van flen*Passar Gambir. HU zeide o.a.: ..Het is dit Jaar 25 Jaar geleden dat voor het eerst door mi] in samenwerking met wijlen den heer Victor Zimmerman een poging werd gedaan om aan de feestelijkheden van 31 Augustus een Jaarmarkt te verbinden. In 1903 werden eenige inlanders uit Palembang en uit den Prear.ger uitge noodigd. om met de producten hunner kunstnijverheid op 31 Aug. te Batavia te komen op de te houden Passar Gambir. Het had succes en alles kon uitgebreid worden, vooral omdat de regeertng fi nancieel steunde. Eerst in 1906 heeft de Passar Gambir een ander karakter gekregen en dank z|J veler medewerking, werd het een jaarmarkt-tentoonstelling, die Jaarlijks met uitzondering van eenige jaren, dat cholera te Batavia heerschte. uitgebrei der en van meer belang werd. De Jaarmarkt heeft ten doel. naast algemeen karakter, handel en nijverheid ter plaatse te bevorderen en bevordering der huisvlijt is het hoofddoel der jaar lijks terugkeerende markten. Het stre ven was en is nog. cm dén Inlander naast zijn landbouwbedrijf een middel van bestaan te verzekeren door huisvlijt. Daarom werd ir. 1906 voor het eerst op de Passar Gambir een kampong gemaakt die den naam kreeg van Kampong Ka- radjinan. waar de nijvcren niet alleen het product van hun bedrijf, maar ook het bedrijf zelf tentoonstelden. Volgen de Jaren breidde zich alles nog meer uit na eenige Jaren sloot de Jaar markt steeds met een batig saldo, dat het grend-kapitaai werd van dc later opgerichte Verecnlging Passar Gambir, die de verdere leiding ln handen nam.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 7