Dr.A.P.TIMMER Dr. LAND HERVAT Mej. M o s e r Dagmeisje HAARLEM'S DAGBLAD DE GROOTE OF ST. BAVO- KERK. HERDENKING DER ALTERATIE. Druk bezochte receptie. Plechtige herdenkingsdienst. Historische mededcelingen Geestelijke bcteekenis der alteratie. De herdenking van het feit. dat 350 jaar geleden de Groote of St. Bavokerk te Haarlem door de stedelijke regeering aan de Gereformeerden werd toegewe zen, heeft met groote en ook met de vote plechtigheid plaats gehad. Des namiddags van Dinsdag hield de Algemeene Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk. r.a vooraf eenige oogenblikken in vergadering bijeen te zijn geweest, in het Koor der Kerk een receptie. Velen gaven door hun tegenwoordig heid blijk van hun belangstelling in het voor de Ned. Hen-. Kerk en voor het Protestantisme zoo gedenkwaardige feit en maakten gebruik van de gelegenheid om tot den kerkeraad hun gelukwen- schen te richten. We merkten op den wethouder Mr. M. Slingenberg met den gemeente-secretaris Mr. Th. A. Wesstra, die het gemeentebestuur van Haarlem vertegenwoordigden, afgevaardigden van onderscheidene kerkgenootschappen te Haarlem, een vertegenwoordiging van de Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk, een van het Classicaal Kerkbestuur, een van het Provinciaal Kerkbestuur, en afgevaardigden van ge it r.buurde Kerken. Voorts onderscheidene l 'angstellende gemeenteleden. De voorzitter van den Algemeenen Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk Ds. L. D. Poot, richtte tot de talrijke aanwe zigen een woord van welkom. We zijn hier samen, zoo zeide spr.. met de gan- sche Christenheid in Haarlem ter her denking van de herbestemming dezer Kerk. Dankbaar gedenken we het feit. hoe de vrije prediking van het Evangelie der behoudenis in den lande weder mo gelijk werd gemaakt, ook te Haarlem. Gaarne geef ik gelegenheid aan allen die zulks verlangen tot het houden van een toespraak. Van die gelegenheid maakte het eerst gebruik Ds. J. A. Bakker, lid der Tweede Kamer die sprak namens de ver. eeniging van kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. Wij wenschen u geluk, zeide spr. met dezen merkwaardigen dag die niet alleen een gedenkdag voor de Haar- lemsche gemeente is. maar die ook een nationale kan zijn. Het jaar 1578 is een merkwaardig jaar in de geschiedenis van het vaderland. De vereeniging van kerkvoogdijen is dankbaar voor de goede zerg waarmede het beheer der Kerk is gedaan. Ze ge denkt daarbij met dankbaarheid den heer Joh. de Breuk, die zoovele jaren hier president-kerkvoogd was. Den ker keraad wenscht ze geluk op dezen merk waardigen gedenkdag en ze uit den wensch dat God geve dat het Evangelie van de genade Gods in Jezus Christus, den Heiland, dat hier gepredikt is, hier nog' vele eeuwen moge gepredikt wor den. Tweede spreker was de heer J. C. Wefers Bet tink die namens het ooi lege van Kerkvoogden te Haarlem sprak. Spr. verklaarde dat het college de aan gename samenwerking met den Kerke raad op hoogen prijs stelt en dat het er naar streven zal die goede samenwer king te bestendigen Dank bracht spr. aan allen die steun hadden verleend tot het brengen van de Kerk in dien staat waarin ze nu verkeert. Met woorden van gelukwensch besloot spr. Namens het gemeentebestuur van Haarlem sprak Mr. M. Slingenberg een kort woord van gelukwensch. Nadat de heer J. Mizer us namens de afdeeling Haarlem der Chr. Hist. Unie een woord van gelukwensch had gespro ken werd het woord gevoerd uit naam van den Grooten Kerkeraad der Ver een igde Doopsgezinde gemeente door Ds. J. M. Leendertz. Spr. was den Kerkeraad dankbaar voor het ontvangen van de uitnoodiging tot het bijwonen der plechtigheid. Daar uit spreekt dat de groote afstand die er vroeger was tusschen de Ned. Herv. en de Doopsgezinden nu niet meer bestaat, zoo deed spr. uitkomen, dat na het uit gaan uit de Roomsche Kerk we wen schen vast te houden aan de Katholici teit der Christelijke Kerk. Mogen we samen arbeiden aan de komst en den opbouw van Gods Koninkrijk, besloot spr. Voorts sprak uit naam van den Kerke raad der Ned. Herv Kerk te Bloemen- daal Ds. J. C. van D Ij k woorden van gelukwensch, Ds. Snethlage deed zulks uit naam van het Classicaal Be stuur van Haarlem, daarbij in herinne ring brengende dat dit bestuur dankbaar is. dat het archief van het Classicaal Bestuur in de Groote Kerk mag berus ten en den wensch uitende, dat het Evangelie in deze Kerk gebracht velen tot een grooten zegen zijn zal. Uit naam van den Kerkeraad der Ned. Herv Kerk te Heemstede spr. Ds. B r i t die betoogde dat de herdenking spreekt van zegen en van verantwoordelijkheid. Moge van die herdenking, aldus spr.. een zegen uitgaan in dien zin. dat de gemeente geestelijk opgebouwd worde en den naam van Christus, ons aller Heer. meer groot gemaakt zal worden. Ds. F. Ch. Krafft de predikant der Wanl-che Kerk en Ds. P. H o 11 a n d de prediker der Broedergemeente getuigden van hun groote belangstelling in den gedenkdag oer Ned. Herv. Kerk. Ds. M. C Blauw sprekende uit naam van den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk in voormalig Schoten, verklaarde dat. die gemeente zich nog steeds een pleeg dochter van Haarlem gevoelt en uitte den wensch dat dcor de prediking van h-rt Woord in dit kerkopbouw velen uit e— leven in de wereld dcor de kracht c tot een ander leven mogen over- g TI. ts werden woorden van geluk- v -ch tto een Kerkeraad gericht door Ds. J. van der Schors namens de Baptistecgemeente, door den heer P. Oudkerk namens de Chr. Geref. Kerk Haarlem Centrum en door Ds L. M. D. de Boer uit naam van de Hollandsche Gereformeerde Kerk in Amerika. Pr. A. H. Haentjens. die het woerd voerde voor de Rem. Gerefcr- mecrc.e Kerk bracht met groote dank- WOENSDAG 5 SEPT. 1928 baarheid in herinnering hoe Kerkvoog den eenige maanden geleden die ge meente hadden vergund een inscriptie aan te brengen op den grafsteen van Ds. Passchier de Fijne, wat spr. een mooie daad noemde. Thans is weder de Rem. Gereformeer de Gemeente hier gekomen om met u te gedenken, vervolgde spr.. hoe dit hei ligdom door de Reformatie is omgezet in een tempel van den levenden God, waar men Hem in geest en in waarheid kan dienen. Het zaad der Reformatie moge blijven voortleven in uwe en in onze gemeente. Het moge u gegeven zijn. besloot spr. zijn woorden van gelukwensch. dit hei ligdom te maken tot een centrum van protestantsch leven in Haarlem. God moge u daarbij zegenen. Ds. J. L. de Meilere sprak voor het hoofdbestuur der Evangelische Maat schappij-dat verhinderd was aanwezig te zijn en voor de afdeeling Haarlem en omstreken der Maatschappij. Die Maat schappij deelt in de hooge blijdschap die u nu is gegeven, zoo richtte spr. zich tot den Kerkeraad. Moge deze Kerk nog eeuwen blijven een heiligdom van de Protestantsche beginselen en van de re formatorische gedachte. Op het Evan gelie dat hier gebracht wordt moge Gods zeêen rusten. De heer P. van Eskert bood daar na voor het gedenkraam in de kerk aan te brengen een enveloppe met inhoud aan. Ds. S i 11 e v i s S m i 11 sprak uit naam van den kerkeraad der Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband. Deze vatte zijn gelukwensch samen in het uiten van het verlansen dat er mocht komen een geest van éénheid onder de Protes tanten en dat men naar die éénheid mocht gaan zoeken, volgens het prin cipe van de geestelijke vrijheid en al léén gebonden aan God en Zijn Woord. Namens de Chr bewaarscholen werd verder nog gesproken door mevrouw A. M. J. van Marselis Hartsteek, namens den Kerkeraad der Ev. Luthersche Ge meente dcor Ds. D. Drijver, namens de vereeniging van Jong Hervormden door de nheer S. J. Bakker, namens de Ned. Herv. Kerk te Santpoort door Prof Dr. Van den Eergh van Eijsinga, namens het college van notabelen door den heer D. Eggink en namens het college van collectanten dcor den heer J F. Boeg- bom en namens het Provinciaal Kerk bestuur door Ds. J. C. van Paassen. Ds. Poot die elk der sprekers telkens afzonderlijk had bedankt, sloot de druk bezochte receptie met dankgebed. De herdenkingsdienst. Voor den herdenkingsdienst die des avonds in het Kerkgebouw plaats had was ook groote belangstelling. In het ruim hadden plaats genomen verschil lende afgevaardigden. Tegen acht uur traden in lange rij het kerkgebouw bin nen de leden van den kerkeraad en de predikanten der kerk alhier. Onder het zingen door de gemeente van Psalm 75 de verzen 1 en 4 U alleen, U loven wü, Ja, wij loven U, o Heer!, beklom Ds. L. D Poot,, die de leid'ng der bijeenkomst had den kansel. Na het uitspreken van het votum, las ds. Poot Psalm 124 en Eph, 2 1.1—22 /alsmede de Belijdenis des Geloofs naar de for- muleering van Nicea, welke belijdenis de gemeente bevestigde door het staand? zingen van Gezang 3 3. Ds. Poot ging ver-,-eigens voor in gebed. In een openingswoord zeide de pre dikant dat deze avond er een is van redenken, van danken en van bidden. We gedenken, aldus spr., hoe deze kerk voor SI'S eeuw aan don gezuiverd en Evangeliedienst is teruggegeven. We danken voor den zegen der kerkhervor ming. De kern van die kerkhervorming was, de centraalstelling van deze drie: D? Schrift, de genade en het geloof al léén. Het ging om de vrijmaking van den weg voor het oude Evangelie waar van Jezus Christus het eenige middel punt is. We danken mede voor de nationale bevrijding ons geschonken. God heeft da.f alles alléén gedaan, Hebben we die zegen van Gcd ongerept bewaard? Hier past een 'bidden. Vandaar dat deze avond er mede een van bidden is. Wij en onze vaderen hebben gezondigd. D? bode zij dan: Verlaat niet. O Gcd. wat Uwe hand begon. Heilige Geest schenk ons vernieuwde kracht en vermeerder ons geloof, en dat alles Uwen Naam ter verheerlijking. De Chr. Oratorium-vereen ring zong nu „Kom nu met zang" en ..Wilt heden nu treden", waarna Ds. J. Ween er eenige historische mededeelineen deed. Spr. bracht in herinnering de dagen van het zijn van AI va in ons land en hoe na de Pacificatie van Gent er kwam vrijheid van religie, volgens een wil van Prins Willem I die in dat opzicht, zeide spr. eeuwen zijn tijd vooruit en een grcot man was. Tegen dat beginsel is nog wel eens gezondigd. Maar dat is verklaarbaar, na wat aan die tijden is voorafgegaan. Het kwam van anti-Roomsche zijde neg wel eens tot verdrukking van de Ro-c-mscher. en zelfs tot moord, maar, aldus spr. die buit ensporigheden waren slechts sporadisch en gingen niet uit van de Protestantsche Kerk. als zooda nig en werden door haar afgekeurd. De gebeurtenissen van het jaar 1578 werden vervolgens door spr. nagegaan. Daarbij werd ook gememoreerd hoe op 29 Mei 1578 een berooving van de Groote Kerk plaats had en daar een priester werd vennoord. Uit vrees voor herhaling deed de Overheid de Kerk sluiten. Nad3i aan iedere religie gelijk recht was toege kend. werd eerst de Bakenesser kerk aan de £ed. Hervormden afgestaan en volgde anderhalf jaar later, zoo deelde spr. mede de toewijzing van de St. Bavo aan de Hervormden. We danken God daarvoor, getuigde spr. Hem zij alléén de eer! Maar. zijn wU kinderen der hervorming, zei spr. aan het slot van zijn toespraak, de na latenschap der vaderen waard. Laat me die vraag voor het Protestantsch ge weien mogen neerleggen. Misschien kun nen we in één opzicht aan de Roomsche Kerk een voorbeeld nemen n.l. in trouw en toewijding aan eigen zaak. Voor mij is 4 September 1578 Gods werk en is de St. Bavo Gcdskerk. Wij zullen dat nooit vergeten. Nadat de heer Robert, het orgel h3d bespeeld sprak Ds. C. J. van Paassen over de geestelijke beteekenis der al teratie. Naar aanleiding van de woorden uit Openbaringen 3 11 „Behoudt wat ge hebt". De geestelijke beteekenis is. zeide spr.. dat deze kerk is geworden ,4e plaats waar Gods stem word', ver nomen. waar Gods Woord wordt ge hoord". De grooiq beteekenis der Her vormers is, ging spr. voort, dat ze in de kerk hebben gebracht de persoon lijkheid van Jezus Christus alléén. Het ging bij hen om ,.Gods genade in Christus door het geloof: om de eere Gods". Hebben we behouden het beginsel van het gereformeerde protestantisme, dat de eere Gods boven alles gaat. Deze vraag hield spr. de gemeente vcor. We kunnen n:et behouden wat we niet lief hebben. betoogde hij Hebber, we In derdaad Gods Woord en God lief? Meer nog, dan dat we deze Kerk behouden, wensch ik. zei spr., dat we de geeste lijke goederen der reformatie mogen behouden, dat we die ook mogen ver dedigen. Daartoe ga het gebed uit. Nogmaals deed de Chr Oratorium- vereeniging zich hooren. Nu zong ze Psalm 43 de verzen 3 en 4 en Psalm 84 de verzen 1 en 2. Daarna bracht Ds Poot dank aan allen, die hadden mede gewerkt tot het goed slagen van de her denking. Spr. deelde nog mede dat de kerkeraad een telegram had gezonden aan de Koningin cm Hare Meijesteit een ..eerbiedigen heilgroet te brengen". Ds. Poot ging voor in dankgebed, waarop de gemeente staande zong het Lutherlied ..Een vaste burg is onze God". Aan de uitgangen van de kerk werd gecollecteerd vcor het in de kerk aan te brengen gedenkraam. Nog zij ver meid dat tijdens den dienst in het koor kaarsen brandden. DE STRIJD TEGEN DE MALARIA. BEHAALDE SUCCESSEN. Wij lezen in het in druk versohenen jaarverslag van het provinciaal zieken huis te Medemblik, dat ook in 1927 weer proeven genomen zijn met anopheles- larver.-dcodende middelen in de omge ving van het gesticht, ter bestrijding van de Malaria. Ook nu stonden die proeven onder lei ding van Prof. N. H. Swellengrebel, die hiertoe in staat gesteld was door een be langrijke gift van de Rockefeller Foun dation. In 1926 waren de proeven in het klein begonnen, in 1927 werden zij in' het groot voortgezet. De regeling der uitvoering en het dagelijksche toezicht op 't hierbij werkzame, voor dit doel aan genomen personeel, was opgedragen aan Dr. de Rook, wien ook dezen zomer we der gastvrijheid in 't Ziekenhuis was aangebeden. De in 1927 verkregen be langrijke uitkomsten hebben er toe ge leid, dat deze proeven in de zomermaan den van 1928 weder opnieuw werden voortgezet. Voor het Ziekenhuis was het di recte gevolg der proefnemingen een sterke daling in het aantal ma- lariagevallen. Reeds na de op be scheiden schaal genomen proeven van 1926 was een daling der malarla-morbi- diteit waargenomen, waarvan men ech ter slechts kon vermoeden, dat zij het resultaat was van deze proeven. De sterke vermindering in 1927 en vooral de vermindering van het aantal primaire gevallen mag men veilig toeschrijven aan den strijd tegen de anopheleslarven, welke den geheelen zomer werd volge houden over een gebied met een straal van 3 K.M. met het Ziekenhuis als mid delpunt: in tegengestelling met vorige jaren werden dan ook slechts zeer enkele anopheles, zelfs in de muggenrijkste maanden, in de gebouwen van het Zie kenhuis aangetroffen. De leden van de Wetenschappelijke Malaria Commissie voor Noord-Holland bezoohten het ziekenhuis. Ook werd daar een bezoek gebracht dcor Prof. Mis- slroli, vertegenwoordiger van de Ita- liaansche regeering bij de Rockefeller Foundation te Rome. KON. LETTERLIEVENDE VEREENI GING „J J. CREMER" Men schrijft ons: Maandagavond had in hotel ,.Lion d' Or" de Jaarlijksche Algemeene Ver gadering plaats van üe Kon. Letterlie vende Vereeniging „J. J Cremer", on der leiding van den ien voorzitter, den heer W. Kruijshoop Jr. Door den secretaris werd een uitvoe rig verslag uitgebracht van den toe stand en ae werkzaamheden over het 46e vereenigingsj3ar. Daama werd door den penningmeester rekening en ver antwoording gedaan van het financieel beheer, sluitend in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f5472,30. Beiden functionarissen werd, onder al gemeene instemming der vergadering, dank gebracht voor hunne werkzaam heden in hat afgeloopen jaar. Tot leden der Ver.fscatle-commissic werden gekozen de heeien H. J. Bocage, N. P. Kan en W. G. A. Miezérus. De aftredende bestuursleden, de hee- ren C. van Looij Jr., C. H. van LooiJ en P. Mijksenaar werden herkozen, ter wijl bij enkele candicaatstelling tot voorzitter werd gekozen de heer W Kruijshoop Jr., Maas 2e voorzitter. Na enkele bespreking van huishoude- lijken aard. werd de geanimeeMe ver gadering door den voorzitter gesloten. CONCERT IN HET STADS ARMEN EN ZIEKENHUIS De R. K. Mandolineclub „Santa Lu cia" geeft as. Donderdagavond een con cert in bovengenoemde inrichting, met medewerking van mej. B. Baas. den heer Jan Hoeben en het dubbel dameskwartet „St. Caecilia". MUZIEK IN DEN HOUT De Haarlemsche Orkestvereeniging geeft haar laatste muziekuitvoering in den Hout op Donderdag 6 September 1928 des avonds te 8'? uur, onder lei ding van Eduard van Belnum. Het programma luidt: 1. Ouverture Oberon. v. Weber 2. Ballet „Coppelia", Dellbcs 3. ..Sirenenzauber" Wals. Waldteufel 4. Fantaisie ,.Mad. Butterfly". Puccini 5. Ouverture „La Muette de Portlci", Auber 6 Voix des Cloches Luiginl 7. Ballet „Roeamunüe", Schubert MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL Op 4 September hadden het 2e toe- latings-examen en de herexamens plaats Sedert de vorige opgave (21 Juli j.l.) werden toegelaten tot het eerste stu diejaar: Afdeeling Bouwkunde en Weg- en Wa terbouwkunde A. C. Asjes. Alkmaar; S. van Beyeren. HaarlemmerliedeI. Groenhert. Amster dam: J. de Groot, Alphen a. d. Rijn: J. S Hoeren. IJmulden; B. Klunne, Haar lem, W. van Retjn, Amsterdam. Afdeeling Werktuigbouwkunde en Electrotechniek: G. J. Aberson. Oist; H. G. Dil, Zaan dam: R. H. Hekman. Hoorn; R. Jager, Scherpenisse; J. H. de Koningh, Haarlem F. W. I. Nak, Leidschendam; N. M. J. Rees. Haarlem; R. Snel. Haarlem: W. A. Steve Is. 's-Oravenhage; P. J. V rijen - hoek. 's-Gravenhage. Afdeeling Scheepsbouwkunde H. Grillis. Haarlem; C. Morgenstern. 's-Gravenhage. Tot het tweede studiejaar werden nog toegelaten of bevorderd: Afdeeling Bouwkunde: J. Silvis, Haar- Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde P. Hagtingius, Bovenkarspel; W. Kruin. Velsen; G A. P. Ooykaas, Alkmaar. E. de Jong. Amsterdam; J. A. Pet, 's-Gra venhage: L. K. Tempelman, Haarlem; J. Zuidhof. Heemstede. Afdeeling Werkt uigbouwkunde: A. Nijhoff, Hengelo (O.); M. J. Veenemans, Winterswijk. Afdeeling Electrotechniek: J. A. A. Verhoeven. 's-Gravenhage. Bevorderd van het tweede studiejaar tot het practische leerjaar: Afdeeling Bouwkunde: J. A. van Tien hoven, Haarlem. Afdeeling Werktuigbouwkunde: H. H. Bruyns, Hengeo (O.); J. C. Bergman, Hengelo (O.); J. C. D. van Markesteyn, Haarlem: A. Nugteren, Haarlem, J. D. Wiersma, Bloemend aal. Afdeeling Electrotechniek: H. Groe- newegen. Voorburg (Z.-H.). Bevorderd van het tweede studiejaar tot het laatste studiejaar: Afdeeling Werktuigbouwkunde: Ph. J. Gomperts. Zandvoort. Bevorderd van het practische leerjaar tot het laatste studiejaar: Afdeeling Electrotechniek: A. C. Ber ger, te Hengelo (O.) SPORT EN SPEL VOETBAL. ZANDVOORT—HAARLEM. Zondag a-s. vangt dan de competitie aan. Na een paar goed gespeelde oefen wedstrijden gaat Haarlem Zondag vol vertrouwen naar Zandvoort om daar ongetwijfeld één der zwaarste wedstrij den van het seizoen te spelen. Verleden jaar won Haarlem na zwaren strijd slechts met 10, maar nu is Zandvoort rèrsterkt door Houtkamp, den schutter van Stormvogels. Het zal ongetwijfeld spannen. Haarlem verschijnt als volgt: J. de Vries. Torringa. Goedhart, Dik, Van Daalen, Bieshaar, Huysmans, de Geus, Oldenburg. Snooy, Van Polanen LAWNTENNIS. HOLLANDSCHE DAMES WINNEN IN NEUENAHR. Tn de open Internationale tennis wedstrijden te Neuenahr heeft mej. Rollin Couquerque in den halven eind strijd de Duitsche speelster mej. Krah- winkel, welke in Duitschland tot de geklasseerde speelsters behoort, gesla gen met 5—7, 36, 62, aldus lezen we in de Tel. Mej. Canters sloeg m den kwart-eind strijd mej. Plumaoher in 3 sets en ver volgens mevr. Vormann. beiden ook in ons land bekend als speelsters uit Den Haag—Dusseldorp met 64, 7—9, 6—3 De eindstrijd tusschen beide Holland sche speelsters moest wegens tijdgebrek gestaakt worden bU 57, 61 voor mej. Couquerque. Het damesdubbelspel werd door haar gewonnen. In den eindstrijd rt.ccgen zij mej. Plumacher en mevr. Vormann. 2—6, 6-4, 6—2. DAMES WEDSTRIJD HOLLAND— BELGIë. De Belgische Lawntenntebond heeft ain den Nederlandschen Bond bericht, dat er geen behoorlijk damesteam is samen te stellen voor den wedstrijd, welke beide bonden overeengekomen waren elk jaar te doen spelen, gelijk met den wedstrijd voor heeren. welke wedstrijd bereids was vastgesteld op Zaterdag en Zondag as. te Breda. De wedstrijd zal echter voor liet volgende seizoen wederom op het programma worden geplaatst. (Tel.) POSTDUIVEN. DE SNELPOST. Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht van Roosendaal, voor oude en jonge duiven. De prijzen werden eis volgt behaald: H Stappers. 1. 3, 26. W. Klumper 2. 18. 19. D. Smit. A 1!. 12. 15. 25. II Venbroek 5. J. Klumper 6. 8. 20, C. M Bergh 9. 30. H. Keerwolf 10. J. Bogaard 13. J. v. d. Linden 14. J. Radsma. 16. 22. 24. C. Face 21. J. Hommers 23, 31. J Zomerdijk 27. 28. 29. Th. Vink 32. Wedvlucht van Lier: P. Martens 1, 8. W. Klumper 2. 6. J Klumper 3. 15. H. Stappers 4. 7. 26. 29. H. Venbroek 5. M. Luükcn 9. D. Smi: 10. 13, 20. 25. C. Kcrtekaas 11. Gebr. Braum 12 28. Snoeks 14 19. G. Akkooij 1G. 22. J. Vlotman 18. J. Bogaard 17. K. Paap 21. M. Bergh 23. J. Hommers 24. 27, J. Radsma 30. Eerste duif 10.24,9. Laatste duif 11,4.3. DE REISDUIF. Uitslag der wedvlucht van Lier, af stand 140 K.M. Los 8.10 uur. J. Libbinga 1, 13, 18: J- G. v. Leuven 2; J. C. Kroon 3. 11. 12: J. Verver 3. 11. 12: P. Krcon 6, 7; c. van t Er.de 6. 25. H. Bccgaarö 8. W. Walziew 14, K. v M:d- um 15. B. Zonneveld 16. 17. 20. 22. 24. J. Boogaard—v. Lit 19, 23; A. B. van Straaten 21. Ecrstgctoondc duif 10.24 is 1043 Meter per minuut Laatst? prijswinnende duif 10.36 is 942 meter per minuut, DE SNELVLIEGER. Uitslag der wedvlucht van Lier. af stand 138 K.M. Los 8.10. wind Noord snelheid 1021 meter per minuut. Eerste duif 10.25; laatste 10.41. De prijzen werden behaald als volgt: C. J. v. Tongeren 1. 9. 13. 23. J. H. v. d Broeke 2. 4. J. J. v. d. Meij-'m 3, W. Petri 5. 6. 7. 14. 19. H. Roosdorp 8 P. Dik. 10. 15. 20. H. Fikkert 11. 12, 17. 18. 21. P. A. B: 22, P. Lindeman 24 R. Slot 25. BILJARTEN JUBILEUMWEDSTRIJDEN BIJ .ONDERLINGE VRIENDSCHAP". Deze nederlaagwedstrijden werden Dinsdagavond in het lokaal van den heer Engwerda ln de lange Begijne straat met viertallen van de vierde klas van de blljartvereenlgingen ..Kastanje boom" uit Heemstede en ..Onderlinge Vriendschap" hier. ter stede voortgezet. De eerste partij was tamelijk gelijk op gaand. De speler van ..Kastanjeboom" wist een kleinen voorsprong te verkrij gen en te behouden. Kalm maakte hij steeds kleine series en bracht de partij in veilige haven met den stand 100 om 88. Daarna kregen wij een zeer spannen- den strijd te aanschouwen tusschen <!e beide voorzitters der clubs. De spelers gaven elkaar niets toe. Aanvankelijk was de praeses ran ..Kastanjeboom" in de meerderheid met groot verschil Doch zijn collega hield voet bij stuk. zette nog eens de tanden op elkaar en wist ten slotte de partjj voor „O. V. S," in de wacht te sleepen met miniem verschil. nL: 100 om 98. De derde partij vertoonde ten onge- lijken strijd. Het was al spoedig te zien, dat de ..O. V. S."-er er in sterkte zijn tegenstander overtrof. Met zeer oplet tend spel vergrootte hij met elke beurt zijn voorsprong en eindigde de partij, toen zijn partner pas 62 noteerde. De laatste ontmoeting werd langdra dig Vooral in 't begin kreeg men een reeks poedels te noteeren en ging de partij geiyk. Op 't laatst kwam de ..O V. S."-man er wat beter In en toen was de party spoedig in zijn voordeel be slist met den stand 100 om 76 Het resultaat van dezen avond was: Kastanjeboom" 336, „O. V. S." 388 ca ramboles. Na drie ontmoetingen is de totale stand: .Kastanjeboom" 900. „O. V. 1160 caramboles. ATHLETIEK. DR. PELTZER GESCHORST. Uit Beriyn wordt aan de Tel. ge meld: De „Deutsche Sportbehörde" heeft dr. Otto Peltzer voorloopig geschorst, daar hy zonder grondige reden niet aan de a thletiekwedst rijden Duitschland Frankrijk heeft deelgenomen. EL OUAFI BEROEPSLOOPER. Naar wy reeds eerder gemeld hebben, is de Amsterdamsche Maxathonwinnaax El Ouafi gezwicht voor een verleidelijke aanbieding uit Amerika en beroepsloo- per geworden. De N, R. Ct. weet nu na der te melden, dat aan den Algerijn een kwart millioen franken zou zijn geboden voor 'een twintigtal wedstryden in den tijd van vyf maanden, nameiyk tien wedstrijden over 25 K.M. en tien over den Marathonafstand van ruim 42 KAI. Dat is dus ongeveer een wedstrijd per week, een opgave die zelfs voor den Olympischen Marathon winnaar wel eens te zwaar kan biyken. ZWEMMEN. DE WATERRATTEN IN AMERS FOORT. De Amersfoortsche Zwemdub „Nep- tunus" vierde haar 15-jarig jubileum met een nationaal zwemfeest, waaraan ook eenige leden van D. W. r deelna men, die met prijzen beladen 's avonds terug kwamen. Uitslag: 1 K.M. Dames: 2de prijs mej. M. van Galen 20 m. 17 sec., heeren: 3e prijs J. van Heulisbergen 16 m. 24 sec. Vetera nen: 2de prijs A. J, Gerritsen 18 min 52 sec.. Popduiken heeren 3e prys R. J. Rohlfs 36 sec. 50 M. gekleed Reddingszwemmen hee ren: le prys R. J. Rohlfs 59 sec., 3e prijs C. H. Vrugt. 100 M. rugslag heeren: 3de prijs J. Brandenburg 1 m. 33.4 sec. 100 M schoolslag: heeren 2e prUs C. H. Vrugt 1 m. 27 sec., dames: 3e prys mej. L. Kollerie 1 m. 40 sec. HET VOLKSZWEMFEEST VAN DE WATERRATTEN. Nader schrijft men ons: In navolging van het Amsterdamsche voiorbeeid organiseert de H. Z. en P. C. ..de Waterratten", as- Zaterdagmiddag 2 uur een volksfeest in de nieuwe zwem inrichting aan de Houtvaart. Alle Haar lemsche zwemmers en zwemsters die geen lid zijn ran een zwem vereeniging kunnen inschrüven. Als attractie zullen eenige leden van De Waterratten demonstraties geven van diverse zwemslagen, schoon springer, en waterpolo, terwijl eenige dames een nummer liguurzwemmen zullen uit voeren. ADVERTENT1EN Ondertrouwd: M. UITTENBOSCH en M. J, WOLZAK Haarlem, 5 Sept. 1928. Santpoorterstraat 34. Vcrspronckweg 93 18 Huwelijksvoltrekking D.V. op Woensdag 19 Sept. a.s Kerkelijke inzegening door den We8Berwaar- den Heer Ds. G. R. KUYPER van Kralingen in de Klopper- singelkerk te Haarlem te 12 uur. Ontvangdag Dinsdag 11 Sept van 7 30 tot 9-30 uur Verspronck- weg 93. Voor Rijwielonderdeelen is het soliedste adres A. Koelemeijcr, Breestraat 3 Zeer groote voorraad en zeer lage prijzen. Zie de étalage. 5 Na langdurig, geduldig iy- d«n overleed heden onze lieve Vrouw. Moeder. Be huwd- en Grootmoeder Catharina van Wengen- de Reus in den ouderdom van 62 jaar. Haarlem: G D. VAN WENGEN G. D VAN WENGEN Jr. M VAN WENGEN— BOSMAN Den Haag: M. W. L VAN DER KAMP VAN WENGEN S VAN DER KAMP Amersfoort: A. E. C. MIENIS— VAN WENGEN W MIENIS. Haarlem C. H. VAN WENGEN en kleinkinderen Haarlem. 4 September 1928- Burgcaneester Sandbergstr. 6 De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 7 September as. te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats te Haarlem aan de Klever- laan. Heden overleed te Am sterdam in den ouderdom van 66 jaar. onze lieve Man. Vader. Behuwd- en Grootvader Mr. P1ETER J0HAN GERHARD VAN DER MUELEN President van de Arrondisse- ments Rechtbank te Haarlem Haarlem: R M. VAN DER MUELEN- SALOMONSON Almelo: G. VAN DER MUELEN L VAN DER MUELEN— ENG BERTS Laren (NH.) S C ALBERDINGK THIJM VAN DER MUELEN J. E F. A. ALBERDINGK THIJM Amsterdam: M. R. VAN DER MUELEN en kleinkinderen. Haarlem, 4 September 1928 Wilhelminapark 29. Geen bezoek De teraardebestelling aal plaats hebben Vriidag 7 Sept. op de begraafplaats „Westerveld". na aankomst van trein 13-16 aldaar. Algemeene kennisgeving. Volstrekt eenige kennis geving. Overleden te Overveen, de Heer M. PLATE Oud Agent Nbd. Ind. Handelsbank in den oudeixiom van 84 jaar. De exec, testamentair W. Cd. BLANKEN Haarlem. 5 September 1928 Emma! aan 12. Zenuwarts 5 tot 24 September AFWEZIG HEEFT DE PRAKTIJK Daar de beste vaklieden op ieder gebied in onze zaak werkzaam zijn, worden alle goederen vakkundig en tevens met de meeste zorg behandeld. vraagt en bied', aan voor terstond, 15 Sept. or. 1 Oct. als noodhulp en voor va.st Holl. en D. keukenmeis jes. dienstb. als meid-alleen, 2« meisjes, werkm.. kamerm.. echtpa ren, dagm. en werkvrouwen. Adres of br. Gr. Houtstr. 159 rd tclcf. 11684 gevraagd. Klever laan 109, Haarl. 4 Dameskapper of le co:Heuse gevraagd. Eerste kracht. Hoog loon. Br. no. 529 bur. van dit blad. Flinke Verstelnaaister ook kindergoed kunnende maken, gevraagd. Bosboom Toussalntstr. 47. Heemstede. DAGMEISJE Gevr. ilink aank. meisje in gez. z. k. van 's m 8-30—4 uur. Loon 5 p. w. Mevr. DE VRIES. 163 Zanriv.laan. boven. 4 BIEDT ZICH AAN net meisje in kl. gezin, voor d. en n. Br. no. 527 bur. van dit blad 4 B z. a. een Juffrouw voor de morgenuren met alle bezigheden bek Ook k. Br. no. 526 bur. ran dit blad. 4

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 3