H. D. VERTELLINGEN Vlammende Men STADSNIEUWS. FLITSEN FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 6 SEPT. 1923 (Nadruk verboden; »«teur«recht voorbehouden.) door C. HAFKAMP. Inbrekers Juist toen mijnheer Wolters zijn kan toor verliet, dreunde van don klokke- torea in zware slagen het middernach telijk uur over de stille buitenwijk. Mijnheer Wolters was een ijverig man. Toen hy in de gelegenheid kwam een kantoor te huren op één der boven - étages van een huis. dat in dezelfde straat was gelegen als 2iln woning, had hij dit buitenkansje mot beide handen aangegrepen. En van dien tijd. af had Wolters het zich tot een gewoonte ge maakt om 's avonds van acht tot twaalf uur nog wat op zijn kantoor te werken. Daar bespaar ik minstens een bedien de door", was zijn meening. Den nacht dat wij den heer Wolters zijn kantoor hebben zien verlaten, werd zijn aandacht getrokken door vier per sonen, die fluisterend op den hoek der straat een gesprek voerden. Dit wekte Wo-t.er's bevreemding op. In de buitenwijk waar hij woonde, was 's nachts om twaalf uur met uit zondering van een verbluffend groot aantal katten van allerlei ras geen sterveling meer te zien En nu stonden daar op zeer verdachte wijze vier man nen. Dat vertrouwde hy geenszins. Wolters wipte zijn woning binnen, ontkleedde zich in zijn slaapkamer, wel ke aan de straat was gelegen en gluur de door het vitrage naar buiten. Waar achtig, daar kwamen ze. Twee der ke rels Hepen voorbij zijn huis en keken nauwlettend om zich heen. als vreesden z;j een ontmoeting. Wolters beangstigde zichInbre kers? V! Hy wilde liet vervolg weten en behield zijn standplaats achter de gor dijnen. Eonige minuten later kwamen de inbrekers wederom voorbij. Thans liep één hunner een tiental passen voor uit. „Als er onraad Is. zal ik fluiten", hoorde hij der. voorste zeggen. De angst sloeg Wolters om het hart. Natuurlijk hadden die boeven een in braak in zijn kontoor op het program ma. Zij hadden hem er uit zien komen wisten dat het 's nachts onbewoond wasI Trillend van angst en emotie schoot Wolters bliksemsnel zijn broek weder can. benevens vest cn Jas. Zijn schoe nen half dicht geknoopt, de kraag van zijn jasje in de hoogte: hoed stevig op het hoofd gedrukt en klaar was hij. „Mijn revolver". Haastig verzekerde hij zich van de correcte werking van het gevaarlijke wapen. Voor alle zekerheid hield hij een zakmes geopend in zijn sak gereed om den vijand die te dicht nabij kwam, maar vast een flinke „por" te geven Zoo toog hij op weg! Tegenover zijn huis aan den anderen kant der straat stond één der zwervers op den uitkijk, de anderen waren nergens meer te zien „Natuurlijk al binnen", bromde Wol ters, „maar ik zal ze leeren...." Voorzichtig, onhoorbaar, opende hij de buitendeur en sloop de trap op. De revolver gereed tot schieten en het ge opende zakmes dwars in z;jn mond Zoo had hij dat vroeger eigens in een Indianen-verhaal gelezen. Nergens hadden de inbrekers licht onttsoken alles was in een Egyptische duisternis gehuld, maar Wolters kon droomende den weg wel vinden. Het eerst richtte hy zijn schreden naar het privé-kantoor, want daar stond de brandkast. Zijn hand greep de deur-kruk Kner pend piepte de deur. Bliksemsnel draalde hij aan de electrlsche luiop Even knipten zijn oogled-en tegen het schelle licht.... Ei- was niets bijzon ders. De brandkast stond nog even rus tig als toen hy het kantoor verlaten had. en van de inbrekers ontdekte hij geen spoor. Met groote omzichtigheid zette hij zijn onderzoek voort in de an dere lokalen. Hij doorzocht elke kast eiken hoek. maai- nergens waren de in brekers te vinden. Tenslotte keek hij op den zolder, klom zelfs op het dak. maar ontdekte niete verdachts. Wolters be gon zich op zijn gemak te gevoelen. Nee. die aanslag was niet op zijn beurs muntMaar toch wilde hij in ieder geval weten waar de roovers waren en wat zU uithaalden. Nadat hy nogmaals tevergeefs een grondige inspectie had gehouden, begon Wolters de terugtocht. Zorgvuldig deed hij da voordeur op siot en overtuigde zich er degelijk van dat het nachtslot goed zijn plichten deed Toen wendde hij afich weer naar zijn huls. maar keek inlusschen goed uit of de schildwacht er nog was. En jawel, daar stond hy nog op precies dezelfde plaats. Wolters had nog wel graag wat op straat gebleven maar hij durfde zijn huis niet goed voorbij loopen. Die kerel had hem nu al driemaal gezien: eerst thuiskomen, toen uitgaan en daarna weer thuisko men. Zonder twijfel had hij dat natuur lijk steeds bemerkt, want andere men- sehelijke wezens vertoonden zich zoo laat in deze wijk niet meer. Met tegen zin ging Wolters dus naar binnen, maar hy bleef achter de gordijnen gluren, om te zien hoe de geschiedenis zich verder afspelen zou. Zijn geduld werd niet al te langen tijd op de proef gesteld. Eentweedriealle drie cle boeven voegden zich weer by den uitkijk en Wolters zag dait zij vrachten torsten. Wat zij vervoerden, kon hy in de duisternis niet zien. Eerst bleven de kerels een oogenbllk beraadslagen; toen stelden zij zich op tegen het huis, en Wolters zag vaag een schim tegen den muur de hoogte in gaan. Plets renden de kerels weg! Even later wandelde een politie-agent voorbij met kalmen, vasten tred. Nu achtte Wolters het tydstip gekomen om te zitin wat de bandieten uitvoerden. Hy trippelde naar den overkant cn bekeek den gronder stond niets. Alles had den zy mee genomen. Toen de muurWolters schrok. had dat niet verwacht. Grynzend scheen het hem aan te staren: Waakt voor den 8-urendag. Mijnheer Wolters was zeer boos. ACCIJNS OP HET GESLACHT. Van de Uitgevertmaatschappy C. Mis set. te Doctinchem, ontvingen wU een brochure, getiteld: „Naar de afschaf fing van den accyns op het geslacht", met als ondertitel: „Een onhoudbare be- losling-jnnir.g", door A. Swaan, secreta ris van den Ned. Grossiersbond voor den vleeschhandel. In een voorwoord deelt de schrijver mede, dat hij zeven artikelen onder bovengenccmden titel (1 leeft geschreven in liet vakblad „De Vee- en Vleeschhandel". De uitgeefster van dit blad vond de artikelen belang wekkend genoeg om ze in een brochure te verzamelen en uit te geven. Als bij lage zyn nog opgenomen twee artikelen, later door den heer Swaan geschreven. Het boekje bevat de volgende hoofd stukken: Inleiding, Een ïydensgeschlc- óenis, Kort overzicht der geldende wet telijke bepalingen, De gebreken dezer (belasting-inning (algemeene opmerkin gen) en nog eens eenzelfde artikel met den ondertitel ,.De benadering". Verder: De talrijke resoluties en als bijlagen: „Moet de accyns op het geslacht be houden biyven. opdat de opbrengst wor de aangewend tot het bestrijden van ziekten onder het vee?" en „De protest- slachting". „Het verzot van den slachtvee-aange ver is niet zoozeer het verzet tegen de heffing", aldus zegt de schryver o.a., „maar tegen de hefflngswyze, die (in 1928!!!) nog wettigt „benadering", ont eigening zonder vorm van proces! Moet er geld zyn voor vceziektenbe- s.rijding, het is op eenvoudiger wyze te bekomen dar. op de ingewikkelde wijze, waarop de accyns op het geslacht geld verschaft. De soort van tegenstanders van de afschaffing van den geslachtaccyns is met één vermeerderd. Tot nog toe von den de slachtvee-aangevers tegenover zich: a. de voorstanders van indirecte be lastingen b. de hoogere belastingambtenaren en de vergunninghouders, die verlaging van den gedistilleerdaccyns de voorkei:.* geven boven afschaffing van den accyns op het geslacht: c. zü. die eerst de directe lasten wil len verminderen. En nu krygen we daarby de stem, die den geslachtaccijns wil behouden, om met dit geld veeziekten te bestrijden. Daartegenover kunnen de slachtvee- aangevers blijven stellen het feit. dat de accyns op het geslacht, welke bestem ming men aan zyn opbrengst ook wil geven, ongeacht de gevolgen van de af schaffing er van. door een door ve.-- ouderd, onrechtvaardig en daardoor een onhoudbare belastinginning is." DEMONSTRATIE DRESSEERCLUB „VONDEL" Op Zondag 16 September des nam. 1 uur, zal op het terrein van de dresseer- club „Sport en Vriendschap", gelegen aan do Stolberglaan te Aerdenhout, een demonstratie worden gehouden door de dresseerclub „Vondel", afd van do B. S. V. D. N. t.o Amsterdam. „Vondel" korat uit met drie politiehonden en twee Roode Kruishor.den. Belangstellenden hebben gratis toegang. ONDERWIJS AAN DE RIJPERE JEUGD. WENSCHEN VAN VOLKSONDERWIJS. Door de afdeeling Haarlem der ver- eenlging Volksonderwys is een adres ge zonden aan B. en W. van Haarlem van den volgenden inhoud: De intrekking der Rykssubsidie voor het vervolgonderwijs, waardoor de ge meenten zelve alle kosten voor dat on- derwys moeten dragen, heeft in die plaatsen, waar de gemeentebesturen daarin aanleiding hebben gevonden het geven van vervolgonderwys te beëindi gen, ernstige schade aan de volksont wikkeling berokkend. Anderzijds echter zijn de gemeenten in de gelegenheid ge steld, nu zy zich van de knellende re geling van art. 21 der Lager Onderwys- wet zonder financieel nadeel konden losmaken, nieuwe vormen voor het ver volgonderwys te beproeven. In de plaatsen, waar deze nieuwe we gen zijn ingeslagen, hebben zij tot zóó gunstige resultaten geleid, dat het met zekerheid te verwachten is, dat, zoodra het Ryk wederom geldelijken steun aan 'het vervolgonderwijs zal verleenen, de regeling van art. 21 der Lager Onder wijswet niet zal worden gehandhaafd. Het onlangs verschenen voorloopig rap port der staatscommissie-van Wijnber gen (ingesteld bij koninklyk besluit van 7 Maart 1927) toont dit buiten twyiel. De commissie constateert, dat knellende wetteiyke banden en onjuiste opvattin gen omtrent het onöerwys aan de rij pere Jeugd het herhalings- en vervolg onderwys grootendeels hebben doen mis lukken. Waar in Haarlem het vervolgonder wys nog geheel is georganiseerd in den geest van art. 21 der Lager Onderwys- wet, terwyi is gebleken, dat daar naast niet voldoende wordt tegemoetgekomen aan de verlangens naar aanvullend on derwys van een groot deel der rijpere jeugd, heeft het bestuur der af deeling Haarlem van de vereeniging Volksonder wijs de eer zich tot uw college te wen den met het verzoek de wenschelykheid en mogelijkheid van een reorganisatie der voorziening in de behoefte aan aan vullend onderwijs in deze gemeente te willen overwegen. Met alle waardeering voor waarde en resultaten van het huidige vervolgon derwijs te dezer stede meent het be stuur van Volksonderwijs daarnaast de behoefte te moeten constateeren aan een ontwikkelingsmogelijkheid voor de rijpere jeugd, van minder schoolsch ka rakter. meer tegemoetkomend aan spe ciale ontwikkelingsverlangens. Eene poging in deze richting werd o.a genomen in de gemeente Velsen. Deze gemeente heeft in het najaar van 1927 het oudere vervolgonderwijs opgeheven en vervangen door „Onderwijs aan de rypere jeugd en volwassenen". Ondanks öe ongunstige omstandigheid, dat aan- vankeiyke moeilijkheden met de goed keuring der besluiten door de hoogere instanties het eerste jaar de organisa tie van dit onderwijs van gemeentewege belet-en, zoodat particuliere organisatie noodig was. waarbij de leerlingen zelf voor de leermiddelen moesten zorgen cn de voordeden van een gedifferentieerde schoolgeldregeling illusoir waren gewor den, werd aan het onderwijs deelgeno men door 472 cursisten, terwyl aan het oude herhalings- en vervolgonderwys hoogstens 60 tot 80 leerlingen deelna men. De cursisten waren als volgt verdeeld: Engelsche taai 172 Naaldvakken 112 Nederl. Taal c.a. 65 Boekhouden 63 Rekenen 26 Fransche taal 17 Duitsche Taal 13 Ruim 50 pet. der deelnemers behoor de tot de rijpere jeugd en by na 50 pet. tot de volwassenen. De leeftyden va rleerden van 12 tot 57 jaar. Gewezen mag ook worden op het al gemeen vormend vervolgonderwijs aan de rijpere jeugd, zooals dat gegeven wordt in de gemeente Lonneker. In dezen zelfden geest is het vervolg onderwys ook elders georganiseerd; de de Londensche avondcursussen, die van gemeentewege worden gegeven, omvat ten, volgens een bericht in de Daily Chronicle, reeds eenige jaren geleden, 10.000 cursussen met 250.000 leerlingen en 8000 docenten. By de organisatie van het aanvullend onderwys zal ook rekening moeten wor den gehouden met cursussen voor maat- schappeiyke vorming der vrye jeugdbe weging. Ook te dien aanzien kan worden verwezen naar het voorloopig rapport der Staatscommissie-van wynbergen en naar de inleiding van den heer P. Voogd, gehouden op het congres voor het onderwys aan de niet-leerplichtige VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1288 MOEILIJKE KEUS Juist als de man aan den overkant van de straat met zijn werk is genaderd tot de bevestiging van de antenne boven in de palen, biedt moeder als tegenattractie aan, om de vrienden in huis te ont vangen en een glas limonade aan te bieden. (Nadruk verboden) jeugd, op 17 en 18 April 1925 te Utrecht gehouden, waarmede in het debat o.a. door den heer Brants, hoofdinspecteur van het L. O. te Haarlem instemming werd betuigd. Het bestuur van Volksonderwys heeft de eer uw college te verzoeken de wen- schelijkheid en mogeiykheid der toepas sing dezer nieuwere opvattingen omtrent de organisatie van het aanvullend on derwys voor Haarlem te willen doen overwegen. Het adres is onderteekend door de heeren Mr. L. G. van Dam en E. Geerts Wzn., resp. voorzitter en secretaris der afdeeling. HET INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. HET ONTWERP WINTER- PROGRAMMA. Zondhgrnorgeribyeenkomsten zullen worden gehouden op: 721 October, 418 November, 2 December, 15 Decem ber, 30 December, 6—20 Januari, 3—17 Februari, 3—17 Maart. Eventueel kan in December een och tend uitvallen in verbant met een te geven kunstavond in die maand. Uitgenoodigd zuilen worden: Emris van Buuren, Jaap Hemelrijk. W. Drop, A. H. Gerhard. Henr. Roland Hoist, van Zadflhoff, H. Lindeman. Jac. de Kadt, Prof. Leo Polak en verder Ds. Bakker. Amsterdam en Brinkhorst (reserves van Wijhe en v. d. Heide). Dinsdagavond-bijeenkomsten 9 October Ds. Bartels: „Poolreizen". 6 November Matthyssen: „Moskou, Rome, Weenen" 11 December, Dinsdag: Kunstavond. 8 Januari, Hermien v. d. Heide: „Kina en Gemeenschap". 5 Februari, Posthumus: „Oude school- toestanden." 5 Maart. De Boer: „Over Coöperatie" De kunst-avond in „De Protestanten bond", wordt georganiseerd met ..Kunst aan het Volk" om de zaal te vullen. Het trio zal bestaan uit: Jaap Sto- tijn clarinet, een harpiste mej. Heuweke- meyer en Eli Bomli, viool. Op den openingsavond, Dinsdag 2 Oc tober treedt op als spreekster mej. Rib- bius Peletler, declamatie Ru Mulder, muzikale medewerking Bronkhorst. De volgende speciale cursussen zullen worden georganiseerd: October: Mier. Lansen, twe? avonden over „Kinderopvoeding". November: vier avonden. S. de Wolff, „Historisch Materialisme" voor arbei ders verklaard". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. Januari: v. d. Waerden cf Stemheim, vier avonden over de eoonomische ont wikkeling van West-Europa. Februari: Bartsbra, vier avonden, „Over het Imperialisme". Evenals vorig jaar zal op dezelfde ba sis worden voortgegaan met het organi seeren voor rekening van en in overleg met de vakb:nden ter plaatse van de Vakbeweging-avonden. Met een viertal organisaties is het bestuur reeds in be spreking. Het clubwerk zal half October weder aanvangen in de verschillende wijken. De slul'.tngsavoijd wordt later vastge steld. Op Woensdag 5 September hebben besprekingen plaats over een viertal filmavonden met den H. B. B. Het bestuur acht het noodzakelijk eens een poging te doen om wat meer muzi kaal begrip te brengen onder de leden, onder die der dilettantenvereenigingen en de muziekclubs der A. J. C. Daarom acht het een eenvoudiger cursus van minstens 10 avonden hiervoor noodza kelijk. Er is een begrooting opgemaakt, waarby er minstens 50 deelnemers moe ten komen. De cursus zou worden gege ven door een der beide theorie-leeraren van de Haarl. Muziekschool de heeren de heeren De Klerk of Martin Liirsen, in de meisjes-H.B.S. aan de Krocht, waar een vleugel disponed is. Wie geen no ten lezen kunnen komen tweemaal een avond te voren bijeen, waarvoor niets extra's berekend wordt. Door het Instituut voor Arbeidersont wikkeling wordt Donderdagavond een algemeens ledenvergadering gehouden in de Centrale ter bespreking van hes ontwerp Win terprogramma. VOLKSONDERWIJS. De afdeeling Haarlem der vereeniging Volksonderwijs hield Dinsdagavond een algemeene vergadering. In ziin openings woord wees de voorzitter Mr L. G. van Dam er op, dat volksonderwys zich ten doel stelt de algemeene volksontwikke ling te bevorderen en in het bijzonder werkzaam te zyn in het belang van het volksonderwys. zooals dat od de open bare of daarmee gelyk te stellen byzon- dere scholen wordt gegeven. De afdee ling is steeds krachtig werkzaam in het. belang van de openbare school. Maar naast de openbare lagere school zyn meer ontwikkelingsinstituten noodig. De ontwikkeling der twintigste eeuw heeft ons in het algemeen kiesrecht, de democratie op staatkundig* terrein, öe medezeggenschap van eiken staatsbur ger gebracht in de staatkundige aange legenheden. Het streven naar medezeg genschap in de bedrijven wil een ieder ook daarin ziin taak geven. Steeds meer wast de invloed van ieder, zonder uit zondering, op de geheele ontwikkeling van maatschappij en staat. Deze ont voogding der massa, deze ontwikkeling der öemocraüsohe gedachte, vindt voor- en tegenstanders. Ook onder de leden van Volksonderwijs. Maar allen zijn w*U het daarover eens. dat deze ontwikke ling ncodzakeiyk vereischt: verhoogde volksontwikkeling. Met ziin scherpzien- den blik wees prof. Mr. H. P G. Quack in zijn openingsrede als voorzitter van. de maatschappij tot Nut van 't Alge meen in het jaar 1885 reeds dezen weg, als den eerst noodzakelijke. Quack wyst op de geweldige beweging, die Europa in die jaren beroert en ontroert; de vaart en de vooruitgang der democratie Reeds zoo zegt hy, is het algemeen stemrecht meester in Frankrijk en Duitschland, in Engeland is het byna een voldongen feit en ons land zal na eenig toeven wel dat voorbeeld volgen. Welnu aan die demo cratie moeten wil zij gezond kunnen, arbeiden kennis en karakter toebe deeld worden. De democratie ontgaat haar gevaarlijkste klip, wanneer er po sitieve kennis in de lagere standen wordt gevonden. Scherp dringt zich juist in deze tij den dit woord van Quack aan ons op. Wij mogen voor- of tegenstander van deze ontwikkeling zyn. allen voelen wy de behoefte aan ruimer volksontwikke ling. Onze rijpere jeugd die in moder ner tydspheer een levensdurf en een levenskracht heeft gekregen als nooit te voren, behoeft steeds meer ontwikke- lingsmogeiykheid. De demoralisatie van na dien oorlog, de aarzeling by het zoe ken der wegen, die moeten ingeslagen worden, vereischt steeds meer opvoe ding-ordenende organen. Bij deze orde ning, opvoeding en ontwikkeling hebben alle organisaties die de geestelyke volkskracht willen versterken een rui me taak. Spr. wil hier wijzen op het ontwikkeiings- en clubwerk, dat elders door vereen!gingen als „Ons Huis" plaats vindt. In zijne openingsrede der laatste algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft Mr. G. J, Salm reeds op de bui tengewone beteekenis van dit werk ge wezen. In Haarlem ontbreekt een werk als dit, al is de behoefte onmiskenbaar. Naast onverzwakten strijd voor het lager volksonderwijs, meent spr. daarom als naaste taak voor de afdeeling te mogen stellen het zoeken van de we gen, waarop aan de, niet-meer school plichtige jeugd te dezer stede meerdere ontwikkeling en opvoeding kan worden gegeven. Vervolgens werd besproken de be schrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering op 6 en 7 October te Amster dam. Als afgevaardigden werden aan gewezen de heeren Mr. L. G. van Dam, E. Geerts Wzn. en B. Heymans. De heer Kuling deed mededeelingen omtrent het Comité voor de openbare school. Vervolgens werd besloten een adres aan B. en W. te zenden omtrent het onderwys aan de Rypere Jeugd. De voorzitter wekt de aanwezigen op in grooten getale op 23 September a.s. den landdag van Volksonderwijs in Sant poort te bezoeken. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem, 5 Sept. 1928. Geëxami neerd 8 vrouwel. candidaten. Geslaagd de dames: M. Prins, Hilversum; D. de Wilde, Amsterdam. Roman door PAUL OSKAR I-IöCKER Uit het Duitsch vertaald door HERMINE VAN C-EERTEN 15) „Dat doen ze ook n'.et. Misschien in- t'resver ik me wtl veel ie weinig voor zaak. Maar het ergert me dat die Juf frouw Lutz maar alles gedaan krijgt wat haar invalt. Naar m.y hebt u nog geen enkelen keer geluisterd". Ze lachte hem toe. „Probeert u het dan maar eens. Zegt u z»o cn zoo moot het. en ik zal tegen juffrouw Lutz zeggen det het meet zooals u hebt aangegeven". „Ja. maar dat zou weer oncollegiaal zijn; dat zou er op ïyken dat ik tegen haar intrigeer". „Goed. dan zal ze heelemaal niet hoo ien dat de plannen van u afkomstig zyn. L.u maar op: nu zal ik haar de tan der. eens latch zien". „Dan begint u mot haar te vertollen, dat die mooie, oude Buxusgroep absoluut moet biyven". Ze stonden by het venster in den klei nen salon en keken den tuin in. De af sluiting naar het dal werd gevormd door een ry van bollen en obelisken, die naar het model van rococo-tuinen uit Buxus- takken gesneden waren. „Afgesproken". Ze glimlachte. „Maar één ding weet ik wel: het zal een harde noot zyn om te kraken". De mooie jonge weduwe ging met ver schillende heeren vriendschappeiyk om. maar met niemand was ze zoo intiem als met Viktor Troilo. Als hij maar even kon, nam hij de gelegenheid waar om op den Amselberg een bezoek te bren ger.. Ze tennisden veel met elkaar. Me vrouw Rcttberg vond dat liaar partner ccn uilstekenden aanleg had. maar ijve rig oefenen moest. Ze was graag bereid lvem daarby te helpen. Sedert ze haar arm weer gebruiken kon. deed ze veel moeite haar oude vaardigheid weer te rug te krygen. De uurtjes van oefening waren dus niet alleen heel prettig, maar ook nuttig. Het was weer lente. De dagen werden weer langer. Vaak ging Viktor na kan toortijd naar haar toe. Dan speelden ze "n uurtje tennis en meestal bleef hy dan theedrinken. De Deensche gezel schapsdame speelde piano of zong: hy zette zich in een clubfauteuil, terwyi zij zich in een koket klein armstoeltje zette en een sigaret rockend een luchtige conversatie met hem voerde. „Ze is allerliefst", verzekerde Viktor zyn stiefmoeder vaak na zulke avond uren. Maar het is toch met het type waarmee ik getrouwd zou willen zyn". „Dat hoeft toch ook niet: als je je maar amuseert", zei mevrouw Troilo lachend, in het rustig besef dat er zoo'n prach tige bliksemafleider voor mogelijke nieu we gevoelens voor Katarina gekomen was. En in een aanval van teederheid streeld ze haar afschuwelyken dog. Op een avond ontdekte Viktor dat de buxus. haag, ondanks htm afspraak, toch als offer van de revolutionaire denkbeelden van Katarina gevallen was. Hy zag het toen hy voor het open venster in het salon stond. Toen hy haar verwonderd en vragend aankeek, kwam er een diepe blos op haar gezicht. „O. nu ben je zeker wel heel boos op me. omdat ik myn woord niet gehouden heb? Maar vind je het eigenlijk erg be langrijk?" Ze beet zich 'n beetje zenuwachtig op de lippen. „O. ze is eigenlyk een vreeseiykc schooljuffrouw", zei ze lachend, met 'n poging om de heele zaak als een grapje voor te stellen, „ik zeg je, urenlang is ze tegen me aan het redeneeren geweest en ik heb hemel en aarde bewogen om de haag te behouden, maar aan 't eind „Maar nar. 't eind kreeg zy toch haar zin", viel Viktor haar i.n de rede en stampte boos op den grond. De Deensche. die een stuk van Gricg speelde, wendde zich even van den vleu gel om. maar speelde direct weer ver der. Mevrouw Rettberg stond uit haar stoeltje op cn kwam by hem aan het venster staan. „Neen. beste jongen, ik wil je geen leu gen vertellende zaak is eenvoudig deze. dat de vreeseiyke schooljuffrouw me overtuigd heeft". „Overtuigd. Zoo". Viktor keek steeds meer ontstemd. „Waarom ben je daar nu zoo boos om? Het is eenvoudig een kwestie van smaak". „Ja. dat weet ik juffrouw Lutz heeft hier tegenwoordig de goede smaak in pacht. Alles wat zy aanlegt ls goed en mooi. En wy kunnen onze matten wel oprollen". Mevrouw Rettberg lachte. „Als ik niet wist dat het heele bedrijf van je moeder je in den grond volkomen onverschillig is, zou ik werkeiyk gelooven dat je ja- loersch geworden bent". „Onzinmaar je had je niet door dat'jonge ding moeten laten bepraten". „Ik heb me niet laten bepraten. Ik heb het je al gezegd: Ze heeft me over tuigd. Ik ben het volkomen met haar eens. al dat geknutsel met steenen beel den en kunstige, veelkleurige bloembed den en figuren van geschoren boomen, zyn onnatuurlijk en daarom leelyk. Daar heeft ze volkomen geiyk in. En wat zy aanlegt is veel mooier en natuurlijker. Maar wat zet je toch een ontzettend boos gezicht, hoe heb ik het nu met je?...." „Ik merk het al: alles wat de Troilo's doen is verkeerd en alleen wat juffrouw Lutz doet is good". Je schynt haar wel vreeselyk te ha ten". „Ja, ik haat haar. Ze heeft me al eens vroeger diep beleedigd. En Mama ook... Ik kan jc dat zoo niet allemaal vertel len. En grootvader heeft ze cok weten van ons af te troggelen. Het is ook waar achtig geen wonder dat ik buitten me zelf raak nu ik zie dat het haar by jou ook is gelukt „Wat is haar gelukt by my?" vroeg Mevrouw Rettberg ten hoogste verbaasd „Ze wil my kleir.eeren in jou oogen". „Wat een onzin", riep ze lachend uit. „Wil ik je eens wat zeggen", zei ze, ter- wyi ze hem met haar vochtig-glanzende oogen uitdagend aankeek. „Als ik in jou plaats was, zou ik me er werkeiyk niet over opwinden of hier een buxushaag in den tuin is of niet". Ze neuriede de melodie mee die de Deensche speelde. En keek hem lang in de oogen. Eindelijk begreep hij. Hy green haar hond en streelde die. Zoo bleven ze 'n tydlang staan. „Hou je 'n beetje van me?" fluisterde ze, hem koket aankijkend. „Hoe kun je het nog vragen?" ant woordde hy heesch. Plotseling verstomde het pianospel. Het stuk was uit. Haastig maakte mevrouw Rettberg haar hand vrij. Ze vond direct haar natuurlijke houding terug. Viktor bleef echter verward en afgetrokken Toen hy op zyn armbandhorloge keek zag hy dat het al tegen elven liep. „Mama komt direct uit de opera. Ik heb beloofd om dan thuis te zijn". Toen mevrouw Rettberg met hem meeliep door de nu heJder-verlichte ka mer naast de deur, spraken zij luchtig over hun eerstvolgend temiisuurtje. „Dag Troilo, tot ziens". Koel en vor melijk stok ze hem de hand toe Hy' keek haar lang aan. „Wat ben je toch eigenlijk wreed", zei hij zacht „Wreed? Ik dacht juist dat ik erg aardig voor je geweest ben". „Ik vraag me af: Waarom was Je het?" ..Dat je niet meer boos sou zyn Ben je nu weer goed?" „Ik weet het niet", was zijn ant woord. En met zeer gemengde gevoelens ver liet hij het huis van Mevrouw Fulvia Rettberg. Dat hei succes van haar werk haar vroegeren verloofde zoo ergerde en uit zyn evenwicht bracht, drens niet tot Katarina door. Ze zag hem soms cf don Amselberg tennissen met mevrouw Rett berg. Een ontmoeting vermeed ze na tuurlijk. Maar ten slotte bleek haar toch dat hij een geregelde bezoeker was in het huis van de jonge weduwe. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6