WEENSCHE BRIEF STADSNIEUWS BINNENUND BUITENLAND KOLONIëN UIT DE PERS. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG S SEPT. 1928 De kruidenierszaak van den gewezen aartshertog gefailleerd. Een jaarlijksch inkomen van een gulden vijf en twintig cents. Zijn processen. (Van onzen correspondent). Weenen. Augustus. Het kruidenierszaakje van den gewzen aartshertog Leopold Is op de flesch ge gaan. De gewezen aartshertog verkoopt geen krenten en rozijnen, geen kaas en geen petroleum, geen worst en geen lucifersdoosjes meer. Het zaakje ging niet en daarom heeft men het van de hand gedaan. Eigenlijk was de gewezen aartshertog niet zelf de eigenaar van het kleine winkeltje. Het stond op den naam. van zijn geadopteerde dochter Louide en op dien van haar man Joharm Böhm ge schreven. Eöhm is een heel gewone r.aam in Oostenrijk, zoo ongeveer als bij ons Jansen of Klaassen. De naam Böhm al leen neemt in het Weensche adresboek ongeveer acht kolommen in beslag. De vroegere aartshertog was een zoon van Ferdinand IV groothertog van Tos cane. De Toscanes waren een zijtak van de uitgebreide familie der Habsburgers. De overgrootvader van Ferdinand IV was keizer Leopold II. die van 1790 tot 1792 regeerde. De grootvader van Fer dinand IV was een Jongere broeder van keizer Frans II en zoodoende stonden de Toecanes zeer dioht naast de regee- rende lijn van het keizersgeslaoht. Zij hadden ook een paleis te Weenen, waar zij in later jaren steeds woonden, toen de troon van Toscane, diat bot Italië was komen te behooren, voorgoed voor hen verloren was gegaan. Aartshertog Leopold was langen tijd een zwart schaap in de Habsburgsche familie, die zoczeer op traditie en oude gebruiken gesteld was Evenals zijn broeder Johann had ook Leopold liefde opgevat voor een buiger- lijk meisje en evenals deze moest ook Leopold afstand doen van al zijn prin selijke rechten. Zijn broeder nam den burgerlijken naam Johar.n Orbh aan en stak met zijn jonge echtgenoote met welke hij tegen den wil zijner familie in het huwelijk was 4"treden de wijde zee in cm nooit meer terug te keeren. Niemand weet. wat er van hem en zijn schip is terecht gekom'.n. En Leopold werd de doodgewone burger- Hike Kerr Leopold Wöifling. Hij was kolonel geweest van het 81e Ocsten- rijksche regiment infanterie, doch ook zijn uniform heeft hij uitgetrokken. Toen Oostenrfjk-HongariJe nog een monarchie was. ging het hem niet slecht. Hij had een jaarlijksch inkomen van 36.000 kro nen en dat is een bedrag waarmee men wel kan uitkomen. Dat bedrag verte genwoordigde teen ongeveer de waarde van 72.000 Nederlar.dsohe guldens. Na de omwenteling en na den in flatietijd kreeg Leopold Wöifling nog steedis datzelfde bedrag uitbetaald, doch het was veel minder waard en ook thans nog krijgt hij, omgezet in de nieuwe Oosienrijksche muntsoort, 3 Schillingen en 60 grosehen. Dat is ongeveer één gulden vijf en twintig cents!! Na de' omwenteling hoeft Leopold Wöifling alle mogelijke baantjes aan gepakt. Hij was voor niets te trotsöh. HU werkte als agent eener Levensverzeke ringsmaatschappij. hU werkte als ver tegenwoordiger van een dagblad om ad vertenties te kragen en hU schreef zijn métoires aangaande het intieme leven aan het vroegere keizerlijke hof voor Weensche bladen. Tegen het einde van het jaar 1926 zien we Leopold Wöifling opeens achter die toonbank van een klein kruideniers- winkeltje, zoo'n soort van komen ljswin- keltje In de Weensche buitenwijk Kai- sermühlen staan. HU bediende er de klanten beleefd en voorkomend en nie mand wist in den beginne, wie hU was. Het opschrift van het winkeltje luidde: „Spezereien urud Delikabessen" en daaronder stond de naam Louise Böhm. Doch al weldra kwamen de lieden er achter, wie die vriendelijke grijze man achter de toonbank was. „Leopold Wöifling" zoo fluisterde men en tal van lieden, die anders nooit in het kleine winkeltje zouden zUn gekernen, gingen erheen om hef een of ander te koopen. Nu is de wijk Kalsermühlen eigenlUk een dorpje op zichzelf, dat aan den anderen kant van den Donau ligt, en nu wonen hier hoofdzakelijk werklieden, die natuurlijk over niet al te veel geld beschikken. De democratische aartsher tog had in den beginne grooten toeloop van klanten, maar weldra begonnen tal van lieden schuldig te blijven en het kleine zaakje kon dat geld niet ont beren. Men kon de leveranciers-en gros niet betalen en men kwam in een zeer onaangename situatie. Ten slotte ver kocht men het winkeltje aan een ander, maar de Böhms hebben nog altyd hun schulden niet kunnen afdoen. zy had den indertijd verschillende waren op cre- diet gekregen, omdat men wist. dat Leopold WÖlflinig ook in de zaak ge ïnteresseerd was en omdat de Böhms vertelden, dat hun stiefpapa, die met hen samenwoont in een 'klein huisje in een andere buitenwyk, die Mauer heet. een proces voerde wegens een erfenis- aangelegenheid. HU hoopte dit proces te winnen en hy zou dan opeens weer zeer rUk zyn. Maar zooals dat wel meer gebeurt, duurde het proces erg lang en toe op heden is het neg niet tot een resultaat gekemen. Het winkeltje dan. dat zdöh en dait is ock grappig in een huis bevindt, dat dicor het socialistisohe gemeente bestuur van Weenen werd gebouwd, werd zooals lk reeds gezegd heb. verkocht en de familie Böhm—Wöifling moet thans weer een proces met de sehuldeischers voeren. De schuldenlast bedraagt onge veer vierduizend schillingen, dat is circa veertienhonderdtachtig gulden. Een be drag, dat wel niet zco groot is en dat Leopold Wöifling in zijn betere jaren een bagatel zou hebben genoemd, docfh dat hem thans veel greoter voorkomt. „Het kaai verkeeren", zei de oude Brederoo en de goede man had gelijk. W. M. BEK AAR. MUZIEK OP HET BROUWERSPLEIN. EN GEEN VUURWERK. Een mooier Septemberavond dan Woensdag had het niet kunnen zUn voor een openiuchtconccrt. zooals er gisteren een gegeven werd als derde in de reeks buitenwUk-concerten. Het was op het Brouwersplein. Stil stonden de boomen op het mid dengedeelte en daarachter. half ver scholen de muziektent. Tusschen de bladen door schenen de lampjes van de tent en blonk koper van helicon en tu ba's. De menschen moesten wel in de stemming zyn om rustig naar de mu ziek te luisteren, en zU. die ln den grooten lichtkring van de tent stonden, hoorden dan ook aandachtig too naar wat het fanfarecorps 'Kunstkring ten gehoore bracht. De heer Peter Wit di rigeerde met toewUding en de mannen en jongens'van het corps lieten dat niet over zich heen gaan. Deze fanfare uit Spnarndam beschikt over een paar goe de sopraan-saxophonisten en een eer sten pistonnist, die wekelUk de pri mus van het gezelschap genoemd mag. morden. Er werden stukken gespeeld van Sam Vlessing en Kessels om de Hollan ders te noemen de Ouverture ..Fra Diavolo" van Auber en o.a. een Ballet Suite no. 2 gecomponeerd door den di recteur. Voor hen. die een plaatsje op het midden trottoir gezocht hadden was alles goed te hooren. Wie thuis voor de ramen zat zal ook wel iets opgevangen hebben, al droeg het geluid niet zoo heel ver. Velen zaten voor de deur op stoelen, en de jeugd, nu Ja. die vond in het con cert het plezier, dat zij er nu eenmaal in ziet. en dat anders is dan dat van oudere menschen. Daar Koninginnedag achter den rug is en dientengevolge het vuurwerk op. was het dezen keer echter rustiger dan op Kastanje- en Teylerplein. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haar lem op Vrijdag 7 September 1928 des avonds van 8 1 49 1 4 uur. door den heer George Robert. Programma. 1 Praeludlum et Fuga C gr. t. J. S. Bach. 2. Wer nur den lieben Gott lasst Walten S. Karg Elert. 3. Pièce héroïque, César Franck. 4. In memorlam Jos. Jongen. Requiem. Pie Jesu. Quid sum miser. Recordare Jesu pie. 6. Ie gedeelte uit de Ve symphonie Ch. M Widor. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aantal bezoeken in Aug. 6480 waarvan 2915 aan de krantenkamer en 1067 aam de alcemeene leeszaal. Uitgeleend wer den 5726 boeken. PERSONALIA. De heer J. M. J. Vermeer te Haarlem Is benoemd tot onderwijzer aan een school voor bijzonder onderwijs te Am sterdam. PROT. CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL. Dinsdagmorgen had in een der loka len van de school aan de Tempeliers straat de opening plaats van de Prot. Chr. Nijverheidsschool. Aanwezig wa ren, behalve het bestuur der school, en kele leden van het bestuur der Haar- lemsche Huishoud- en Industrieschool, mevrouw Maarschall-Komin als afge vaardigde van het gemeentebestuur van Haarlem en Ds. Waardenburg. benevens de leerlingen van de dagschool. Ds. Waardenburg stelde voor, als uit drukking van het gevoel, dat het be stuur vervult, te zingen Ps. 68 10. waar na werd voorgelezen Ps. 100, waaraan Ds. Waardenburg eenige gedachten vast knoopte. Daarna sprak mejuffrouw Bre- dius enkele woorden van dank aan al len, die hadden meegewerkt om zoover te komen, dat de school geopend kon worden. Moge van de Prot. Chr. Nijverheids school een gezegenden invloed uitgaan op de Haarlemsche jeugd en zij eenmaal onder de inrichtingen van het Nijver heidsonderwijs te Haarlem een eervolle plaats innemen, zoo zei zij. Het totaal aantal leerlingen overtreft nu reeds de 200, enkele cursussen mee gerekend. WIE ZAL MR. WYTEMA'S OPVOLGER ZUN? Naar de N. R. C. verneemt wordt Mr. P. Droogleever Fortuyn, het Kamerlid oud-wethouder van Den Haag, zeer ern stig in aanmerking gebracht voor eene benoeming tot Burgemeester van Rot terdam. DE BISSCHOP NAAR ROELOF- ARENDSVEEN. Dinsdag 11 September zal Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, te Roelofarendsveen het H. Vormsel ko men toedienen, wyi de bisschop vroeger kapelaan In deze parochie is geweest, heeft het kerkbestuur gemeend. Mgr. Aengenent op plechtige wijze te mceten ontvangen en huldigen. Do bisschop zal op dien dag door een feeststoet worden ingehaald en naar de parochiekerk worden geleid, meldt de Msh. HET SCHOUWTOONEEL. Haar andere Man, Vroolijli Huwelüksspcl in 4 tafereelen door Larry E. Johnson. In dc Gemeentelijke Concertzaal de revue van Hcnri ter Hall, in den Schouwburg aan den Jansweg „Dc Ges ncralc Repetitie van Een Kostbaar Leven", in den Stadsschouwburg Haar andere Man" wij zitten er al weer midden in. Maar het „vroo; lijkc huwelijksspcl", dat Het Schouw; tooncel ons gisteren bracht, is toch nog ccn restje van de Augustus; maand, zoo'n vacantiestuk, waar de ooms en tantes hun neven en nich; ten mee naar toe nemen, als zij niet weten, wat zij verder 's avonds met hun logés moeten aanvangen. Een doodonschuldig, kluchtig blijspelletje, zooals cr 12 in een dozijn gaan. pre; cies geschikt om cr de neven en nich; ten uit dc provincie, die liever lachen dan huilen en in hun vacanticstcm; ming alles „ecnig" en „leuk" vin; den. op te tractceren. Een jong vrouwtje, dat in het pro; gramma als ongeneeslijk romantisch wordt aangeduid, heeft een verren oom in de mcening gebracht, dat zij vele rijkdommen als een butler, een keukenprinses, kostbaar tafelzilver, Libertysgordijncn en een man met goud;blond haar cn donkere oogen bezit, terwijl zij in werkelijkheid niet anders heeft dan een dood;gewonen echtgenoot zonder een sou. die in zijn uiterlijk niet eens aan het beschre» \cn portret beantwoordt. Wanneer oom onverwachts zijn bezoek aan; kondigt is Leiden in last. maar het vrouwtje weet haar man te bcwiegen om voor butler cn een wildvreemden meneer om voor den man met de goud blonde haren en dc donkere oogen te spelen en daarmee is dc weg ge* opend voor de noodige vergissingen en verwarringen, waar-om menschen in vacantic; of ko-rmisstemming altijd weer even hartelijk plcizicr kunnen hebben. Bij zoo'n stuk vraag je geen oogenblik naar waarschijnlijkheid. De heer Johnson heeft zijn blijspelletje enkcJ geschreven om de menschen 'n paar uur op heel onschuldige wijze genocgelijk bezig te houden en naar den bijval in Amsterdam te oordec; len. is hem dat heel goed gelukt. Ook de Haarlemmers, die met dat heerlijke weer den zomer in het hoofd hadden, waren gisteren nog in vacanticstcm; ming. zoodat de leden van Het Schouwtooneel een niet al te zware taak hadden om aan den heer Larry E. Johnson de overwinning te bezor; gen. Het blijspelletje \Verd dan ook aar. dig cn vlot gespeeld, vooral door Ko Arnoldi, die als de „geleende man" allerprettigst op dreef was en het tem; po aangaf. Ezcrman. vol aplomb als de oom, Jacques Snoek, die als de permanente man met zijn beschaafd, soepel spel dadelijk toonde een aan; winst voor Het Schouwtoneel te zijn. Hein Harms, heel vermakelijk als een gemoedelijk brigadier van politie. Willem de Vries als ccn ongure „Kra* kcr", mevrouw Jettie van Dijk als het nngeneeslijk*romantisch vrouwtje, Ro* lien Nu man als haar vriendin en Lc; na Klcy als de dienstbode, zij zorgden met elkander voor ccn aardig, blijk; baar goed ingespeeld geheel. Harte; lijk applaus aan het slot was de be l,Xmine' J. B. SCHUIL REDUCTTE OP SCHOUWBURG ABONNEMENTEN. Voor leden N. T. V. Het bestuur der afdeeling Haarlem en Omstreken van het Nederlands che Too- neelverbond deelt den leden mede. dat het in het belang van het Tooneelleven heeft gemeend aan de leden een reductie van één gulden te moeten geven by den koop van een abonnement voor de too- neelvoorstellingen. hetzij in den Stads- or in den Jansschouwburg. Dit geldt al leen voor de drie hoogste rangen, maar voor alle series. Voor leden van het N. T. V. worden de goedkoope abonnemen ten dus nog belangrijk gcedkooper. Wie al een abonnement gekocht heeft kan op vertoon van de daarvoor bestem de kaart dien guldon nog terug krijgen, bij den bureaulist van een der Schouw burgen. Hoewel deze maatregel voor de afdee ling een belangrijk financieel offer be- teekent. zal toch getracht worden voor de leden dezen winter twee cabaretavon den te organiseeren, waar zoo mogelijk goede tooneelspeelkunst zal vertoond worden. Tot slot van hot seizoen zal den leden weer een voorstelling worden aangeboden te geven door de leerlingen van de tooneelschool. GOEDKOOPE DINERS. NIEUW OPLICHTERSTRUCJE. Dinsdagavond kwamen in het restau rant Calo-nd te Rotterdam, twee vreem delingen, die Engelsöh spraken en be hoorlijk genoten van de spijzen en dran ken welke een goed Hollandsöh café restaurant voor zijn gasten beschikbaar heeft, schrijft de Msb. Toen zij voor ongeveer 10 gulden had den verteerd, riepen zij den keBner en verzochten hem, even voor hen te wil len telefoneeren, daar zij zelf het num mer niet in het Hollandsch konden op geven. Terwijl de gedienstige man in een tele fooncel stond, nam het tweetal de beenen. zonder te hebben betaald. Hetzelfde grapje hebben deze gentle men eergisterenavond in café Pschorr uitgehaald. Daar hadden ze voor elf gulden geconsumeerd. DR, MGR. P. MANNENS. t Gisterenmiddag overleed te Roer mond in den ouderdom van ruim 74 jaar Dr. Mgr. Paul us Mannens, vicaals- generaal van het Bisdom Roermond en oud-president van het Groot Seminarie •Idaar FRAAIE GEWOONTE TE ZWAAGWESTEINDE. ER MOEST NOG IEMAND STERVEN. H-et Leeuwarder Nwsbl. vermeldt nog eenige bijzonderheden over den moord die op Koninginnedag te Zwaagwest- einde gepleegd werd. Twee neven Lammert en Popke de B. hadden een dag of tien geleden bij een volksfeest al hoogloopende ruzie ge had en weinig scheelde het. of er was een ernstige vechtpartij van gekomen Nu was de twist al bijna vergeten. Lammert was op Koninginnedag al sterk „onder den invloed", toen hij op 't feestterrein aankwam Daar kreeg hy last met de politie die den woesteling van het terrein wilde verwyderen, het geen eindelijk gelukte. Hij liet zich tegenover de omstanders uit, dat er d:en avond qcg iemand sterven meest. Meieen liep hij naar zijn broer, om naar hy zeide, afscheid te nemen. Niemand echter nam den dron ken man ernstig. Algemeen werd het geen hij zeide als een dronkemanspraatje opgevat. Lammert de Bruin zwierf nog even rond het feestterrein en verdween toen in het verloflokaal van den heer Veenstra, waar hy zyn neef Popke ont moette. Om tien uur des avonds trokken beide mannen in vollen vrede en vriendschap de herberg uit. Nog geen tien meters daar vandaan hoorden de gasten, die tegelijk met hen de herberg hadden verlaten, opeens een felle woordenwisseling. De ruzie van de vorige week scheen weer te worden opgerakeld. Popke zei een paar tergende woorden en sloeg toen zyn neef met een bierflesch op 't hoofd. Oogen- blikkelijk daarop viel Lammert ook aan en stak zyn tegenstander met 'n scherp voorwerp, een mes. of misschien was het ook een scherf van een bierflesch, in het bovenbeen. Een slagader werd getroffen en een dikke straal bloed spoot uit de won de. „Hy heeft een slagader geraakt, nu meet ik sterven", zei de getroffene. Meer heeft men niet van hem gehoord. De omstanders probeerden nog het been af te binden, doch dat lukte niet. Haastig is toen een autobus gerequireerd en daar. in werd het slachtoffer naar ds. Staal te Veenwouden vervoerd. By aankomst aldaar bleek hij echter al te zyn over leden. Denzelfden avond nog werd de dader ten huize van zyn ouders gearresteerd. Hy verklaarde aan de politie, dat hy en Popke beiden uit de herberg een leege bierflesch hadden meegenomen. Dat was de gewoonte van de Zwaagwest- einders als ze uit de herberg kwamen. (De flesch dient n.l. als wapen). Door een toeval is de flesch. die Lammert by zich had, in zyn zak stuk gegaan. Zocdra nu Popke hem aanviel haalde hy een scherf uit zyn zak en stak zyn tegenstander in het been. Althans, zoo verklaarde Lammert. Het schijnt de politie, die de kleeren onderzocht, echter toe. dat de verwonding niet met een scherf, maar met een mes is gebeurd. De dader staat als een vechtersbaas bekend en kwam als zoodanig ook al eens met de Justitie jn aanraking. Nog niet zoo heel lang geleden werd hy by een vechtparty zelf ernstig gewond. MASSA-VOGELMOORD. HET VINKERSBEDRIJF EN DE REGEERING. Het Volk schryft: Toen in Mei jl. bekend werd, dat de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw niet voornemens scheen, tot afschaffing van het voor onze zangvo gels zoo moorddadige vinkersbedrijf mee te werken, heeft het comité tot op heffing van de kooivogelvangst. optre dend namens 19 vereenigingen met 30.000 leden, daartegen krachtig gepro testeerd en alsnog een beroep op den minister gedaan in het belang van den inlandschen vogelstand. Sedert heeft men niets meer over deze zaak vernomen, zoodat te vreezen 'is, dat over enkele weken de jaariyk- sche vogelmoord weer als van ouds wordt hervat. De slachtoffers der vogelvangers (vin ken, sysjes, putters, ennz.) zyn, nota bene! door de wet beschermde vogels en meer dan 25 jaar geleden heeft de Pa- rysche Conventie van Maart 1902, waar bij ons land zich aansloot, de massa vangst met netten van deze voor den landbouw nuttige vogels reeds verboden. Nederland is niet het eenige ryk, dat deze vrywilllg aanvaarde verplichting eenvoudig aan zyn laars lapt, zoodat een Amerikaansch deskundige verleden jaar aan West-Europa terecht kon verwyten, dat het met zijn zorg voor de zangvogels een kwart eeuw achter is. Hier schynt het, althans onder de te genwoordige regeering, in de eerste plaats de vraag, of er met die diertjes wat te verdienen valt. Dat het Neder- landsche landschap meer en meer van een zijner voornaamste aantrekkelyk- heden. de zangvogels, beroofd wordt, komt cr biykbaar minder op aan. Het is te hopen, aldus genoemd blad, dat over deze onbegrypelijke houding der regeering by de behandeling van de begrooting inlichtingen zullen worden gevraagd. Wij behooren althans de mo tieven van dezen onwil te kennen, die, naar mag worden aangenomen, strydig is met het standpunt van den Plar.tcn- ziektenkundigen Dienst te Wageningen. EEN GOED JAAR VOOR DEN LANDBOUW. Den laatsten tyd hoort men herhaal- deiyk beweren, dat de landbouwers dit jaar een dubbelen oogst binnenhalen. En 't lijkt er ook wel naar. De opbrengst aan win tergerst in Groningen, schryft de Tel., was zoo hoog. dat ouden van dager, zich zoo'n hooge opbrengst en zoo hoog gewicht niet herinneren Thans wordt bekend, dat in de Dol- lardspolders per H.A. een opbrengst var. 65 H.L. groene erwten is geoogst: bere kend naar den prys van 20 cent per K.G. loopt de opbrengst tot 10000, waarbij dan nog komt de opbrengst van het stroo van 32-50 tot 35 per 1000 K.G. Zoodat dus de ruwe opbrengst pl.ni, 1160 werdt. Er zyn landbouwers, die tot 10 H.A. groene erwten verbouwden. NOG GEEN BOND VOOR JEUGD HERBERGEN OPGERICHT. Zooals wy reeds uitvoerig gemeld heb ben. zou Zaterdagavond te Amsterdam de Bond voor Nederlandsche Jeugdher bergen opgericht worden. Zoo ver is het echter niet gekomen. Het Nederlandsch-Jeugdleiders-Insti- tuut heeft namelyk het vorige jaar al met de besturen van verschillende jeugd organisaties vergaderd over de oprich ting van jeugdherbergen. Tot een resul- raat is het toen nog niet gekomen. Ook naar het Hbld. meldt werden op ieze vergadering geen resultaten be reikt. Noch definitief, noch voorloop:? s er een bond opgericht en men heeft besloten, het voorloopig comité af te vaa-dlgen naar de door het N. J. I. te beleggen \ergaoering. als vertegenwoor digers der zelfstandige jeugdige kam peerders. Op die vergadering zal tevens de quaestie stichting of vereeniging weder aan de orde worden gesteld en zullen alle vereenigingen die op deze byeen- komst tegenwoordig waren weer worden uitgenoodlgd. DE BEGRAFENIS VAN BOKANOWSKI. INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID. De begrafenis van Bokanowski, in le ven minister van handel en luchtvaart, heeft Woensdagmorgen met groote plechtigheid plaats gehad. Zy werd by gewoond door tal van autoriteiten, zoo ais den vertegenwoordiger van den pre sident Poincaré, vele leden van het ka binet, Berthelot als vertegenwoordiger van Briand, leden van het corps diplo matique, de voorzitters van Kamer en Senaat etc. De ingang van het ministe rie aan de Rue Grenelle was met zwart gedrapeerd en ook de vlaggestokken van de aangrenzende gebouwen waren om floerst. Gezien de omstandigheden, waaronder minister Bokanowski den dood vond, was een staatsbegrafenis noodzakelyk, zoodat niet kon worden afgezien van alle uiterlijk vertoon, zoo als de minister in zyn laatsten wil bad bepaald. De kist, die bedekt was met de Fran- sche vlag. werd door vrienden uit de chapelle arüente naar de statiekoets ge dragen, die door zes in zwart gehulde paarden werd getrokken. De kapel van het 46ste infanterie-re- giment speelde een treurmarsch, ter wijl de stoet werd gevormd. Achter den lijkwagen gingen vier wagens met kran sen en bloemen. Nadat door de kapel van het 34ste luchtvaartregiment „Aux Chants" en de „Marseillaise" was ge blazen, zette de stoet zich in bewe ging. naar het kerkhof van Montpar- nasse. via de Qaui d' Orsay en de Place de la Concorde. Op verschillende punten van den weg waren eere-compagnieën opgesteld. Mevrouw Bokanowski was door de emotie niet in staat mede te gaan en bleef op het ministerie achter. Onder de tonen van plechtige treur muziek kwam de stoet op de begraaf plaats aan, waar de kist in den familie grafkelder werd bijgezet. Hier defileer den ministers, afgevaardigden, officie ren en hooge ambtenaren langs de leden der familie om hun deelneming te betui gen. Overeenkomstig het verlangen van den overledene werden geen redevoerin gen aan het graf gehouden. UIT HET BAGNO ONTSNAPT. Uit Fransch-Guyana wordt gemeld, dat dr. Pierre Bougrat, die indertijd den kaslooper Rumèbe vermoordde. diens lijk in stukken sneed en het daarna in een kast van zijn woning verstopte, erin geslaagd is, uit het bagno te ont snappen. DE DENGUE-KOORTS. OOK IN MARSEILLE? Te Smyrna zijn verscheidene gevallen van dengue-koorts geconstateerd. Wegens de denguekoortsepidemie is de opening van het Grieksche parlement tot 1 October uitgesteld. In vele districten worden openbare biddiensten voor het herstel van Venize- los gehouden. De temperatuur van den patiënt schommelt om de 39 gr. De pols is 90. Volgens een nog niet bevestigd bericht, zouden ook in Marseille eenige gevallen van denguekoorts zyn geconstateerd. RIJK EN GEEN GELD. GELD IS THUIS NIET VEILIG. Aan een in zijn dorp als goed landbou wer bekend staanden Javaan werd ge vraagd, waarom hy ieder jaar een lee- ning aanging by de bank. Dkar hij goed vee cn een behoorlUke uitgestrektheid grond had. was z-ulk een leening niet noodzakelyk", aldus het Indische blad voor het Volkscredietwezen De man vertelde, dat hy zich een dertig jaren geleden in zyn kampong had gevestigd en was begonnen met een bouw 0-7 H.A grond. Door uitbreiding is zyn grond nu geworden pl.m. 10 bouw. Doch het bezit van zoo'n uitgestrektheid betee- kent voor een landbouwer nog niet. da: hy ook veel geld bezit. Want wat is het geval by een boer hy belegt zyn kapitaal grootenceels in gronden, huizen, vee enz., maar houd: het geld niet in huis. In dit laatste ge val kan men wél is waar groote sprongen maken, maar men wekt daardoor ook de belangstelling van het dorp en het gevolg daarvan is diefstal. Anders is het gesteld, als men zyn geld belegt in vas te goederen, dan voelt men zich veilig en rustig. Met vaste goederen gaat men ook niet zoo kwistig om als met geld. IN ééN DAG VAN BATAVIA NAAR SOERABAJA? MISSCHIEN MOGELIJK ZONDER AL TE GROOTE KOSTEN. Het in het leven roepen van een één- daagsche treinverbinding tusschen Ba tavia en Scerabaja is uiteraard zeer wel mogeiUk, vermeldt de memorie van anfc- woorr? van Gouvcmementsbedrijven .n Ind e P.anren hiervoor werden reeds vóór 1918 on two-pen. waarbij toentertijd oplossing voornamelijk werd gezocht ln het opvoeren der rysnelheid, hetgeen noodwendig kostbare voorzieningen met zich medebracht. Verschillende omstan digheden o.a. de oorlog en de bezuinl- glngsoeriode daarna waren oorzaak, dat deze verbinding niet tot stand kwam. In 1925 is daarop een oplossing gezocht door doortrekking van bestaan de tremen, welke niet tot meer uitgaven zou le:den. Het bleek in overeenstem ming mee de Commissie van By stand dat hoewel het postverkeer verbeterd werd. het passagiers verkeer in het al gemeen ongunstig beïnvloed werd. ter wijl de reëele behoefte zeer gering bleek. Op het treindiensfcbureau van het Java- bedrijf vormt deze aangelegenheid, nu de financieele omstandigheden intus- schen verbeterd zyn, wederom een punt van studie. Getracht wordt name lijk een zoodanige oplossing door afzon derlijke treinen te vinden, dat de econo mie niet in het gedrang komt. Thans doet men over de reis bijna twee dagen en moet men den nacht in een hotel te Solo, Djokja of Semarang doorbrengen. POLITIEAGENT DIE TE BANDOENG EEN DAME BEROOFT. Een maand of zes geleden had op den Bragaweg te Bandoeng juist toen een zware regenbui, die omstreeks zeven uur s avonds neerplaste. was geluwd en de menschen zich weer begonnen te be wegen langs de zaken, een brutale aan randing plaats aldus „A.I.D.". Mevr. M. C.. een Duitsche dame, zag zich voor toko SchJahmilch plotseling haar handtasch ontrukt door een inlander. De la-sch bevatte o.a. ruim vijftig gulden. Aanstonds zetten drie miliciens, die van den brutalen diefstal getuige waren, den dief achterna en een woeste jacht ont stond tot de kerel werd gepakt. Een der miliciens had het geluk, de tasch terug te vinden, ongeschonden en wel. Tevens vond hy echter het legitimatie bewijs van den dader, die dat inderhaast mee weggegooid had. Niet onvermake lijk is, hoe hieruit bleek, dat de aan rander, die Achmad heette, in het be zit was van een aanstelling tot agent van politie 1ste klas. Verder bleek uit de gevonden papie ren, dat de man kassier was van een voetbalclub, getuige een aantal kwitan ties! De poli tie-agent, tevens aanrander lste klas, die zich wist los te rukken, werd weder gevat. De zaak werd thans door den landraad behandeld. Achmad, kreeg, hoewel hy ontkende, een jaar ge vangenisstraf. DE ONRUSTIGE BALKAN VECHTLUSTIGE LIEDEN. De medewerker van het Handelsblad G. Nypels heeft onlangs een reis door den Balkan gemaakt en wees in zijn artikelen er op, dat men daar ginder Genève en Kellogg laat voor wat ze zyn en dat men er eerlijk en ronduit praat over bewapeningen en voorberei dingen voor een nieuwen oorlog. In- tusschen oefent men zich binnenlands reeds in 't vechten. „In elk land neemt, naar de geaard heid van de inwoners, die stryd eigen vormen aan. zoo schryft de heer Nijpelsi By de Zuid-Slaven, waar, by gebrek aan adel, de élite gevormd wordt door de z.g, j oen aken-families held en-geslachten voor wie het o.a. een schande is een natuurlijken dood te sterven, wordt er weer lustig op elkaar geschoten. In Griekenland, welks inwoners steeds op snel geld verdienen uit zyn, wordt weer druk ontvoerd. In Roemenië, welks veel goedmoediger bewoners steeds een zekere schuw voor steek- en vuurwapens aan den dag leg den, moeten lastige politieke persoon lijkheden hoogstens oppassen, dat men hun niet, volgens oude Turksohe ge woonte, een kop „slechte koffie" voor zet. Roemenië kent by voorbeeld ook geen doodstraf. Dat lykt echter mooier dan het werkelijk is, want bandieten cn mis dadigers, die in. ook openlijk, minder goedaardige landen na een min of meer accuraat proces worden opgehangen, ge worgd, geëlectrocuteerd of onthoofd, worden in Roemenië alvast maar direct by de arrestatie afgemaakt en hun afgehouwen hoofd daarna, echt Oos- tersch te kijk gesteld anders worden zy kort daarna „by poging tot ontvluch ten" (zooals het officieel heet) neerge schoten. Waarom inlichtingen onbetrouwbaar zijn. Over die Balkanlanden is het steeds lastig betrouwbare inlichtingen te kry- gen omdat de censuur er ook in vredes tijd onvermoeid werkt en de pers, zelfs als men deze lezen kan, nog zóó pri mitief. koopbaar, en onbetrouwbaar blijkt, dat deze eigenlijk sleohts folkloristische en geen informatieve waarde bezit. Aan de groote bladen van de nabu rige. meer beschaafde en ontwikkelde landen heeft men voor nieuws over die Balkanlanoen ook al niets, want deze zyn óf te partijdig, óf ze durven de waarheid niet schryven, zooals de groote Weensche bladen. Zoodra die n.l. iets zouden dur ven publiceeren, dat de een of andere Baianregeering onaangenaam is. gaat de berichtgever direct de gevangenis in of het land uit en zou onmiddellijk de invoer en verkoop van het blad verbo den worden. Dat beteekent blijkbaar zulk een schadepost men leest niet slechts in de vroegere Habsburgsche landen maar in heel den Balkan druk de Weensche bladen dat ook zy de waarheid niet durven schrijven".

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 8