BWTENLANDSCH OVERZICHT KABINETSCRISIS IN BULGARIJE. AFZONDERLIJK FRANSCH LUCHTVAART- MINISTERIE GEMENGD NIEUWS SUPPOSITORIA FEUILLETON, De Geschiedenis van Lois Reddle 3> HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 6 SEPT. 1928 DERDE BLAD Het Belgische leger. De ontruiming van Rijnland *T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Daar de Bulgaarsche premier, Ljapt sjef, zich met beslistheid bleef verzet ten tegen de onverwijlde reconstructie van het kabinet, waarbij de huidige mi nister van oorlog, Wolkof, van zijn functie ontheven zou worden, hebben Woensdag de ministers van buitenland- sche zaken, van landbouw en van han del, Boerof, Ohristof en Bobotsjefski, ontslag ingediend. Daarop heeft de pre mier bij den koning de demissie vair het geheele kabinet ingediend. Aan deze kabinetscrisis waren Maan dag aan den vooravond van het bijeen komen van het parlement langdurige besprekingen tusschen de leiders der re- geeringspartij, Ljaptsjef, Boerof en Zan- kof, voorafgegaan, waarbij de algemee- ne toestand in het land en meer in het bijzonder de positie van het kabinet uit voerig weiden besproken. De Kamer, die tegen Dinsdag bijeengeroepen was, werd tot Woensdag verdaagd. De laatste daad van het kabinet vóór de demissie is geweest, dat de minister raad heeft besloten, dat Bulgarije tot het Kellogg-pact zal toetreden. Zoodra de zitting van Woensdag van de Buigaarsche Kamer, waarvoor in ver band met de ministercrisis groote be langstelling bestond, werd geopend, nam de premier Ljaptsjef het woord. Hy gaf een uiteenzetting van de werkzaam heden van het kabinet en vestigde speciaal de aanda op de voornaamste problemen naar v. aker oplossing is ge streefd, met name de stabilisatie der openbare financiën, de vestiging der vluchtelingen en de hulp aan de slacht offers van de aardbevingen, alsmede het aanstaande sluiten van de stabilisatie- leening. Vervolgens legde de premier er den nadruk op, dat in verband met de nood zakelijkheid een minister aan te wijzen voor den vacanten ministerpost, hij van de gelegenheid gebruik maakte, in vol komen overeenstemming met zijn colle ga's het hoofd van den staat de ge legenheid te geven in direct contact te treden met de leiders van alle politieke partijen en het ontslag van het minis terie in te dienen. De Kamer verdaagde die verdere zit tingen tot na de vorming van het nieuwe kabinet. Na het verlaten van de Kamer toegaf Ljaptsjef zich. naar het paleis om den koning in kennis te stellen van het toesluit van hetjcabinet. De bespre kingen over een nieuw kabinet zijn da delijk begonnen. Het Koninkrijk Albanië. Naar het Albaneesche persbureau meldt, heeft de Grieksche zaakgelastig de te Tirana den Albaneeschen minister van Buitenlandsche Zaken medege deeld, dat de regeering te Athene de nieuwe Albaneesche regeering erkent en officieele betrekkingen met koning Ach- med Zogoe wenschte te onderhouden. De Grieksche zaakgelastigde werd ver volgens door den koning ontvangen. De zaakgelastigde heeft hem de gelukwen- schen van zijn land overgebracht. Het bezoek van den Giiekschen verte genwoordiger bij den koning heeft in politieke en diplomatieke kringen een goeden indruk gemaakt. Uit Ecuador. Uit Guayaquil (Ecuador) wordt ge meld: Tusschen regeerings troepen en een bende opstandelingen heeft een treffen plaats gehad, waarbij laatstgenoemden drie dooden verloren, o.w. hun aanvoer der Velasco. Een andere opstandige beweging In het district Chilianes werd na de gevan genneming van den rebellenleider Loaza ir» de kiem verstikt. Legerreorganisatie in België. Woensdagmiddag heeft de Belgische Kamer eindelijk na in twintig zittingen er over beraadslaagd te hebben, de be palingen van het ontwerp nopens de reorganisatie van het leger aangenomen. Krachtens dit ontwerp bedraagt voort aan het jaarlijksche contingent 44.500 man waarvan er 23.500 gedurende acht maanden dienst zullen doen (in plaats van zooals tot dusverre 13 maanden)de overigen blijven gedurende 12, 13 of 14 maanden onder de wapenen. Veertien maanden dienst zal door 2300 aspiranten voor het reservekader worden gedaan; respectievelijk 13 maanden, naar gelang van het wapen, door de militairen, die tot de administratietroepen behooren en door den oudsten zoon uit elk gezin. De diensttijd van dertien maanden wordt slechts toegepast op de cavalerie, de be reden artillerie en de troepen in de stel ling van Luik. Den miliciens, die meer dan acht maanden dienst doen, zal een maandelijksche vergoeding van 400 frcs. uitgekeerd worden. Vermeerdering van het Fransche kabinet. In den Woensdag gehouden kabinets raad werden de kwesties besproken, wel ke in verband staan met de benoeming van een opvolger van BokanowskL Be sloten werd op den 14en September as. te Rambouillet te houden ministerraad president Doumergue een decreet ter on- derteekening voor te leggen tot instelling van een afzonderlijk luchtvaartministe rie. Dit beteekent. dat een nieuwe minister zijn intreden in de regeering zal doen. Onder de huidige omstandigheden kan elke verstoring van het evenwicht iri Poincaré's regeering groote beteekenis hebben. Er zijn reeds teekenen, die er op wijzen, dat de aanstaande parlemen taire zittingsperiode een vergroote acti viteit van de cartellistische linkerzijde te zien zal geven met een overeenkomstige poging om het Poincaré lastig te maken door discussies uit te lokken over de samenstelling van het kabinet. De in stelling van een ministerie van lucht vaart zal den cartellisten de gewenschte gelegenheid geven, doch ook afgezien hiervan verzekert de pers der linkerzijde, dat de cartellisten recht hebben op nog een zetel in het kabinet. Tot nu toe heeft Poincaré zijn benoemingen steeds op zuiver technische overwegingen ge grond. Een reorganisatie der regeering ten einde de politieke ambities van een oppositie-groep tevreden te stellen, zou vèrreikende gevolgen kunnen hebben voor het huidige kabinet. Hermann Muller en Briand. Te Genève had, zoo verneemt de Tel., van daar een onderhoud plaats tusschen den Duitschen Rijkskanselier Hermann Müller en Briand. De beide staatslieden bespraken in het algemeen de verschillende kwesties, die op de huidige situatie in Europa betrek king hebben. Rijkskanselier Müller licht te speciaal het Duitsche verlangen naar onmiddellijke ontruiming van het Rijn land toe, waarbij hij betoogde, dat na Duitschlands toetreding toe de verdra gen van Locarno en tot den Volkenbond en na de stipte vervulling door Duiisch- land der uit het vredesverdrag van Ver sailles en de Dawesregeling voorsprui tende verplichtingen, de spoedige ont ruiming van het Rijnland een eisch van politieke noodzakelijkheid vormt. Briand moet hebben verzekerd, dat de Fransdie regeering Duitschlands wensch ter zake nauwkeurig heeft be studeerd en dat zij bereid is, Duitsch- land op zoodanige wijze tegemoet te komen, als met de situatie in overeen stemming is. Echter moeten, zoo ver klaarde hij, tevoren de verschillende kwesties worden afgedaan, die met de bezetting van het Rijnland verband hou den. De onmiddellijke ontruiming der tweede en derde zone kar, zoo moet Briand betoogd hebben, slechts het re sultaat van latere onderhandelingen zijn. Naar van Duitsche zijde nog wordt- verklaard, bestaat aan beide zijden de wensch, dat te Genève verdere bespre kingen met de beaettingsmogendheden zullen plaats vinden. Na het vertrek var. den Duitschen mi nister ontving Briand alle journalisten en legde er den nadruk op. dat het on derhoud met Müller meer het karakter van een gesprek dan van onderhandelin gen had gehad. Alle kwesties, die voor de beide landen van belang rijn, werden aangeroerd, ook de Rijnlanriomruiming waarop echter niet diep werd ingegaan daar Briand het standpunt blijft inne men, dat deze kwestie slechts besproken kan worden in de aanwezigheid van En geland. België en Itahë. Briand en Müller hebben de balans opgemaakt van de toenaderingspolitiek er. geconstateerd, dat -oortgaan op den ingeslagen weg in het belang der beide naties is. Briand deelde nog mede, dat Müller op hem d-n indruk heeft gemaakt van een gematigd en overdacht persoon. Briand zal. naar men in Fransche krin gen meent, ongetwijfeld het bezoek van Müller beantwoorden. Uit Parijs wordt gemeld, dat volgens de „Excelsior" rijkskanselier Müller thans nog conferenties zal hebben met alle bij de Rijnlandbezetting betrokken mogendheden, wellicht zelfs met ahe In den Gezantenraad vertegenwoordigde staten. DE VOLKENBONDS VERGADERING. Minister Beelaerts van Blokland aan het woord. GOEDE VERWACHTINGEN. Het algemeen débat over den arbeid van den Volkenbond in het afgeloopen jaar, dat, zooals gemeld, in de ochtend zitting van Woensdag kon beginnen, zal waarschijnlijk de geheele week aanhou den. De eerste spreker was de leider der Chineesche delegatie. Wang Ktng-ki. Chineesch gezant te Brussel. Op hem volgde minister Beelaerts van Blokland, en na dezen kwam de Zweedsche ex- minister Unden. De zaal had zich slechts langzaam ge vuld. maar toen de president de bel luidde, was zij toch ongeveer vol. De Engelsche schrijver G. B. Shaw woonde op een eereplaats voor den eersten keer een zitting der Assemblée by. De Chineesche spreker behandelde na een appreciatie van den arbeid van den Bond de kwestie der samenwerking van de staten met den Volkenbond eener zijds en met de vreemde staten ander zijds. De Chineesche regeering kent geen levendiger wensch dan steeds krachtiger mee te werken aan den doelbewusten vredesarbeid van den Bond. De Westersche landen zullen in China een enorm arbeidsveld vinden. Ik blijf de overtuiging toegedaan, zei spr.. dat langs den weg via den Volkenbond een basis van accoord en samenwerking tus schen het Verre Oosten en het avond land gevonden kan worden. Daarna voerde Jhr. Beelaerts van Blokland het woord. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland. In zijn rede wees mr. Beelaerts er op. dat de omstandigheden waaronder de Assemblée ditmaal is bijeengekomen, voor het vraagstuk der ontwapening aan zienlijk gunstiger schijnen te zijn dan verleden jaar. toen een atmosfeer van scepticisme heerschte. Verleden jaar reeds heeft spreker de aandacht geves tigd op een verdrag, waarbij de oorlog als instrument der nationale politiek buiten de wet zou worden gesteld en hij prijst zich dan ook gelukkig te kunnen constateeren, dat thans, dank zij het door de Vereenigde Staten gesteunde initiatief van Frankrijk dc uitbanning van den oorlog een voldongen feit is ge worden. Derhalve is thans in juridisch opzicht met den oorlog afgedaan.Spreker zal verder aan de opstellers van het Kellogg-pact geen lof toezwaaien, doch hij wil volstaan met de mededeling dat de Nederlandsche regeering Inmiddeb reeds de noodige stappen heaigedaax: ten einde het anti-oorlogspact door de Sta ten-Generaal te doer, ratif iceeren. Een andere verblijdende gebeurtenis ten aanzien der ontwapening is het on langs door den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Six Austen Chamberlain, aangekondigde Fransch- Engelsche vlootcompromis. Meer dan eens heeft de voorzitter der voorberei dende ontwapeningscommissie, sprekers vriend, jhr. Loudon, op de noodzakelijk heid gewezen, dat de groote mogendhe den het eens zullen worcen nopens tk kwesties, die nog open zijn. Jhr. Bee laerts wenschte dan ock oprechte hulde te brengen aan Frankrijk en Engeland en uiting te geven aan de hoop. dat be doeld compromis op gelukkige wijze tot bespoediging der ontwapeningswerk zaamheden zal mogen bijdragen. Daarna stond de heer Beelaerts stil bij de werkzaamheden, die verricht, zijn door de speciale commissie, welke tot taak heeft een conventie op de particuliere wapenfabrïcage te ontwerpen. Spreker herinnerde er aan, dat de Assemblée ver leden jaar heeft verzocht een tekst uit te werken, waarbij produceerende en niet-produceerendc landen op gelijken voet worden geplaatst. Reeds toentertijd heeft de Assemblée gewezen op het groote belang, dat zulk een conventie zou hebben voor de inwerkingtreding der conventie van 1935 op der. wapen handel. Nederland meent met te meer recht on het belang ervan te mogen wij zen, daar het niet heeft geaarzeld, de conventie van 1925 te ratificeeren. Bij het nagaan der verschillende as pecten van het ontwapeningsprobleem, is de aandacht der Nederlandsche dele gatie op de kwestie der economische ont wapening gevallen. Spreker meent, dat men zich terecht over de economische activiteit mag verheugen, die van den Volkenbond uitgaat, nu o.a. een con ventie tot stand is gekomen in zake de kwestie der afschaffing van de in- en uitvoerverboden en twee protocollen no pens den handel in huiden, en beende ren. Bovendien zijn een groot aantal han delsverdragen gesloten, die ook to derden zijn uitgestrekt, dank zij de mees: begur.stigingsclausule. Het raadgevend economisch comité heeft geconstateerd, dat de opgaande beweging in de tarieven tot staan is gekomen. Dit moet ons echter niet blind maken voor het feit, dat enkele tarieven thans weer hoog er zijn dan verleden jaar. Een krachtige gemeenschappelijke actie zal noodig zijn om deze opgaande beweging tegen te gaan. Als laatste spreker hield vervolgens de Zweedsche oud-minister van Buiten landsche Zaken, Unden. een korte rede. waarin hij de betrekkingen tusschen het Kellogg-pact en den Volkenbond behan delde. Met groote waardeering liet spre ker zich over het pact tot uitbanning van den oorlog als Instrument der natio nale politiek uit. waarbij hij de hoop uit sprak. dat alle leden V3n den Volken bond, zoowel als de niet-leden tot her pact zullen toetreden. Unden waar schuwde echter tegen het scheppen van gevaarlijke Illusies. Overblijfsel van Mrs. Grayson's vliegtuig. Woensdag is door een visrchersvaartulg een deel van een vliegtuig-motor aan gebracht, dat het schip op 65 K.M. ten ZO. van Kaap Cod (New Founland) heeft opgehaald. Naar men gelooft heeft de motor deel uitgemaakt van het watervliegtuig van mrs. Grayson, die in December j.L bij haar poging om Tan New York naar New Four.dland te vlie gen, om het leven ls gekomen. In Europa geleerd. Uit Kaboel wordt aan het Russisch Telegraaf-Agentschap gemeld, dat de Nationale Vergadering van Afghanistan een nieuwe iandsvlag heeft vastgesteld, die zwart-rood-groen zai zijn. Voorts is bepaald, dat alle burger> gedurende drie jaar militairen dienst moeten doen. Naar koning Am an Oeliaih heeft verklaard, zal het leger worden versterkt, ten behoeve waarvan reeds een overeenkomst voor den aankoop van 50.000 Fransche geweren is getroffen. De Nationale Vergadering heeft een motie aangenomen, waarbij alle ambte naren verplicht worden een maand sa laris ten behoeve van den aankoop van wapenen af te staan. Ten slotte werd de oudste zoon van Aman Oellah. prins Rafchana Toella, tot erfgenaam van den troon verklaard. Ook heeft de Afghaansche Nationale Vergadering op voorstel van den koning besloten tot afschaffing van alle titels en orden behalve de onafhankelijkheids orde. Het dragen van buitenlandsche ordeteekenen !s tegelijkertijd verboden. •••oor de eerste vlucht New YorkParijs. Ten tweede verdiende hij 300 dollar per dag loon hij zijn bekenden tocht door alle straten van Amerika maakte. Ten slotte leverde hem zijn boek ..Wij" en zijn dagbladartikelen een aardig bedrag op. Dat Lindbergh een groote liefde koestert voor de luchtvaart, bewijst wel het feit dat hij ondanks schitterende sanb.e din gen ran de film mer. spreekt van een bedrag van één miilioen dollar toch zijn „hobby" er niet aan heeft wil len geven. Nieuw Engelsch luxe-schip. Woensdag heeft het eerste passagiers schip dat voorzien is van triple expansie- turb.nes Newhaven verlaten voor de eer ste reis naar Dieppe Het schip, dat ..Worthing" heet er. 2300 ton meet, is speciaal gebouwd voor den kanaaldienst. Er zijn promenade-dekken met glazen wanden, twee restaurants, twaalf luxe cabines en groote slaapvertrekken en salons voor vrouwelijke passagiers. Het schip kost ongeveer 200.000 pond sterling. Bij volle snelheid kan het 25 knoopen maken, waardoor het een der snelste passagiersschepen der wereld is. Lindbergh een rijk man. Het is Lindbergh na zijn Oceaanvlucht voor den wind gegaan. Was hij vóór deze prestatie een vlieger met een in komen van 6000 dollar 's jaars, thans is dit zoodanig gestegen, dat hij over 1928 niet minder dan 30.000 dollar aan •inkomsten belasting zal moeien betalen. Over de tweede helft ran 1927 werd zijn inkomen reeds op minstens 204.000 dol lar geschat. Er. dat, terwijl the ..flying fool" voor zijn vliegtuig dat hem over den Oceaan en daarmede naar zijn fortuin voerde, al zijn spaarduitjes moest opof feren. CHINEES VERMOORD TE SOERABAJA. MEN ZEGT NIETS GEZIEN TE HEBBEN. Dinsdagavond om acht uur is In het drukste gedeelte van de Chineezenvijk te Soerabaja wederom een aanslag ge pleegd. seint Aneta. De procuratiehou der der firma Nahmwat. dezelfde, dic- anderhalve maand geleden eveneens het slachtoffer was van een mesaanva"; waarbij hij gewond werd. werd nu ge dood. Het slachtoffer, zekere Nam Boer. Tjiang, is. terwijl hij in een taxi reeo met een pistool beschoten. Hij sprong uit den auto en vluchtte een toko bin nen. De aanrander achtervolgde hen:, al schietende uit een automatisch pis tool. 1Can der kogels trof Nam Boen Tjiong in de linkerzijde De wond was doodelijk. De dader vluchtte ongemo- lesteerd. Bij een later ingesteld politio neel onderzoek werd eenise strateai verder op het trottoir een leeggeschoten browning gevonden. Chineezen. die in de nabijheid van de plaats, waar de aanslag geschied is, wonen, verklaren :v. ;ts gezien te hebben. De chauffeur ran de taxi kon een beschrijving van den dader geven, doch deze is niet ge vonden. Thans is een premie van 500 uitgeloofd voor oengene. die den dader aangeeft. De politie heeft zeer sterke vermoedens, dat de aanslag een voort vloeisel is van den Ghineeschcn boycot van Japansche waren, aangezien het slachtoffer als firmant van de firma Nahmwat indertijd niet genegen ge- wees: is. gelden af te staan voor de na tionale beweging in China. KORT EN BONDIG. De poiitiepresicent van Berlijn heeft, In overleg met de Pruisische overheie voor bet vervolg alle collectes op den openbaren weg verboden wegens den last. d:en het publiek daarvan onder vindt. De commissie voor het verkeerswezen te Berlijn heeft besloten, alle stads- verkcersmiddeien te Berlijn, nl. de via- duc tspoonvegen, ondergrondsche spoor wegen. electrische tram en autobussen te vcreenigen in één verkeersmaat- schappij met een kapitaal van 400 mii lioen mark. Op de mijn Zentrum bij Essen zijn zeven arbeiders ziek geworden van uit- stroomende gassen uit een afgedamde mijngang, waarin sinds geruknen tijd een brand woedt. INGEZONDEN MEDEDEELINGE» a 60 Cent» per regel. Dr. H. NANNING'S (Zetpillen teqen aambeien.) fl.75pdoosv 12 sLuki Wegens liet hcerschen van de denguo- koorts is de opening van het Grieksche parlement tot 1 October uitgesteld. De ziekte van Ventael06 heeft het normale verloop. Volgens een thans ontvangen bericht; heeft een typhoon op 30 Augustus het eiland Kioesjloe (Japan) geteistejxi en aanzienlijke schade aangericht. Men schat liet aantal dooden op 500. Woensdag is te Los Angeles een lichte aardschok govoekL Officeel wordt medegedeeld, dat dooï troepen te Penjamo in den staat Gna na juaro (Mexico! 27 opstandelingen «Un gedood onder wie een leider der bend?. Reutor verneemt met betrekking tot de gezondheid van sir Austen Chamber lain. dat er geen enkc. reden is om te veronderstellen, dat hij eind November niet In goede gezondheid zal terugkec- ren. COMMENTAREN. Men zegt. dat ongeveer drie procent van de menschheid links is Ik bedoel niet links in den populalren zin van onhandig in optreden, maar letterlijk linkshandig. Drie procent van de men- schen zljr. geneigd om dingen met hun linkerhand te deen. waarvoor anderen instructief hun rechterhand gebruiken, omdat dit hun beter ..ligt". Er is een tijd geweest dat linkshandigen werden beschouwd aks speciaal bevoorrechte lieden begiftigd met bijzondere talen ten. maar deze opvatting heeft men nu verlaten. De nauwkeurige bestuciee- rlng van de teekenlngen in holen, die door onze voorouders uit het Bronzen Tijdperk moeten zUn aangebracht, doet vermoeden, dat deze oude kunstenaars met de linkerhand moeten getecker.d hebben. Bij de ledematen, waarvan wij een paar tot onze beschikking hebben, va rieert de kracht cn de geschiktheid dik wijls. Het ls een bekend feit, dat bij do meeste menschcn het ccne oog sterker ls dan het andere, het eene oor scher per dan het andere, terwijl beenen, ,r- men en zelfs overeenkomstige vingers vaak ln lengte verschillen vertoonen. Een vaste regel van superioriteit bestaat niet. soms is het linksche. dan weer het rechtsche lichaamsdeel het sterkst ont wikkeld. En de oorzaken hiervan kunnen ook verschillend zijn. De variaties ko men r.u eens voort uit instinct, dan weer uit gewoonten, die min of meer toevallig in de prille jeugd gevormd zijn en tenslotte kan de oorzaas nog over erfelijk zijn. In Dresden, een zeer aangename stad overigens, zullen binnenkort de straten onveilig worden gemaakt door een nieuw type electrische tram. dat grooter is dan eenig bestaand type. De wagens zullen maar liefst. 25 Meter lang worden en ruimte bieden aan 117 passagiers. Het lijkt me overdreven en lastig, een dergelijk vehikel ln een stadsstraat. Met een dosis geluk, gunstige omstan digheden en geschikt materiaal is het mogelijk om vliegend over den Atlan- tischen Oceaan te gaan. Dit is reeds bij herhaling bewezen. Maar het is zeer ge vaarlijk, rol komen onverantwoordelijk en absoluut doelloos om te trachten de transatlantische vlucht te maken in een klein toestel met een enkele motor. Twee Fransche officieren zijn bij Pa rijs opgestegen en ergens in Noord-Afri- ka geland met zulk een toestel. 21J zijn er goed afgekomen, hun toestel had evengoed ln zee kunnen storten. Dap pere kerels, maar zelfs als zij heelhuids over den Oceaan waren gekomen, had Ik mij toch nog afgevraagd of van hun onverschrokkenheid niet beter cn nutti ger op ander terrein had kunnen wor den geprofiteerd. Men i ceft niet te aarzelen met het dooden van een wesp aldus lees ik ergens daar dit geen Insecten zijn. d:e zooals de bijen werken et een be paald doel. Ik kan toch moeilijk gcloo- ven dat, mijn laatste botsing met een wesp zijnerzijds onbedoeld was. Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. Op zeven mijlen afstands van Tels- bury bracht zij den wagen weer op den straatweg, en reed over het geteerde g::!, :te met een snelheid, die haar met zonder eenige ongerustheid, als buiten sporig voorkwam. Toen zij van achter de hooge heggen uitschoot, vernam zij zelfs he: waarschuwend getoeter van een auto-hoom en drukte met alle macht o-i de remmen. De kleine wagen slipte g": den weg. Te laat, liet zy de remmen 1: ?n gaf als een bezetene een ruk aan 1:gaspedaal. Zij zag de motorkap van een lanr.verpigen, zwarten auto recht op z.ch afkomen, en voelde méér dan zij harde. den uitroep van den bestuur der. Klets!" In c:: 'de seconde herkende zij dien bestuurder. „Daar hebben wij het!" Aan het stuurwiel van haar ouderwet- srhe F :rc]j? draaiende, keek het meisje uitdagend boven een gebroken voorruit uit, doch Michael Dom ging op haar uitroep niet verder in. In plaats daarvan zette hij zijn versnelling om, ter voor bereiding van de bevrijding van zijn spatbord uit de hardnekkige omhelzing van de treeplank van den anderen auto. Hij deed zulk met een onderworpen ge latenheid, die beleedigend mocht hee- ten. „Zeg het liever!" zeide zij. „Zeg iets driftigs of speel op! Het is veel beter zich te uiten dan al die heftige woorden in te slikken!" Om op hun voordeellgst gezien te wor den behooren bij grijze oogen zwarte wenkbrauwen, bedacht hij in zich zei ven; ook had zij een van die fijn besne den neuzen, die hij zoo gaarne bij vrou wen zag. Haar kin droeg eveneens zijn goedkeuring weg, en daar zij haar strijdlustig in de hoogte gestoken had, werd hem een blik vergund op een melk- witten hals. Het trof hem hoe onberis pelijk van lijn die hals was, in weerwil van de rood en geel en groen zijden sjaal, die er losjes rond geknoopt was Het meisje was pover, hoewel netjes gekleed. „Ik behoef niets in te slikken dan de woorden uit mijn hart", zeide hy, ..en die willen mij op het oogenblik niet over de lippen. Uw sjaal vind ik héél leelijk" Zij wierp een blik op het kleedingstiik det hem mishaagde en fronste de wenk brauwen. „Dat mijn sjaal u niet beval: ge?-:: u nog niet hst recht op mij ir. te rijden", merkte zij koeltjes op. „Wilt u mijn wagen van dat vreemdsoortige voer tuig van u bevrijden? Ik hoop dat gij verzekerd zijn". Hy bracht zijn wagen achteruit; een geluid van krassend metaal, een ge kraak, en een gerinkel van glas, en hij was los. Toen: „Gy kwaamt uit dien zyweg met veer tig mijlen per uur gU zoudt zeker ovér den kop geslagen zyn, indien ik daar niet geweest was om u op te van gen", zeide hy half verontschuldigend. „U heeft zich niet bezeerd, hoop ik?" Zy schudde het hoofd. „Ik niet", reide zy. „doch mijn pa troon zal zich bezeerd achten wanneer hij de schade aanschouwt. Doch in ieder geval uw doel is bereikt, mijnheer Dom, u heeft eindelyk kennis met mij gemaakt." HU zag haar verbaasd aan en zijn wangen kleurden zich donkerder. „U verbeeldt zich toch niet dat lk deze botsing met opzet gezocht heb om kennis met u te maken?" vroeg hU bUna ademloos, en stond als ran den donder getroffen, toen het meisje met de ern stige oogen bevestigend met het hoofd knikte. „U heeft mij maanden achtereen ge volgd". merkte zy bedaard aan. ,.U is zelfs zoo ver gegaan, een meisje van het kantoor van mijnheer Saddles ir. der. arm te nemer., ter. einde een ont moeting te bewerkstelligen. Dc heb u achter mij zien loopen wanneer ik huis waarts ging ééns is u in denzelfden omnibus gestapt en de éénige keer dat ik dit jaar naar een danspartU ging, vond ik u in de vestibule." Michael Dom liet zyn vingers met zyn stuurwiel spelen en kon voor het oogenblik geen woord uitbrengen, zy was thans in ernst, alle scherts en be dekte vrooiykheid in haar stem waren verdwenen. Die wonderschoone oogen van haar zogen hem thans aan met een zeker licht verwijt, dat moeilijk te ver duren was. „Och, de waarheid is....'" begon hy verlegen, doch kon niet verder uit zyn woorden komen. Zij wachtte tot hy den volzin zou vol eindigen. en toen: „De waarheid ls...", Een flauw glim lachje trilde om de hoeken van haar rooden mond. .Do waarheid is. myn heer Dom, dat het niet zoom héél groot misdrijf voor een knap man is. een ont moeting met een meisje te wenschen dat moet ik erkennen. En het zou zeer dwaas van my zijn indien ik my hield alsof lk daarover bijzonder verstoord was. Doch zcoals lk roods tot uw bemid delaarster, Juffrouw Lizzy Smith, zei- de.-." Hy sloeg snel oogen tot haar óp. -Het is werkelijk myn verlangen niet met u bekend te worden en ik twijfel niet. of zij heeft n dat te verstaan ge geven. Derhalve is ir.v houding eer. wei nig hoe zal ik het uitdrukken?" „Terughoudend is het vrord waarnaar gij zoekt." antwoordde zy koeltjes. „Ik geef- toe dat het hier op zyn plaats ls". Hy steeg langzaam uit, liep tot naast haar wagen, en liet zyn handen op de leuning van haar zitplaats rusten. ,jk zou willen dat u geloofdet, juf frouw Reddle", zeide hy ernstig, „dat ik niets minder verlang dan u last te ver oorzaken. Indien ik my niet zoo dom aangesteld had, zoudt gij nooit geweten hebben dat lk Hy hield op en zocht weer naar het woord. Doch zy was vlugger dan hy, en in weerwil van zijn ernst, lachte hy. „„Bespieden" is een leeiyke uitdruk king. Ik zocht naar iets dat aangenamer klinkt." zeide hU. Het flauwe glimlachje dat zich in zyn oogen weerspiegelde, viel ln haar smaak en Indien zy toen, zonder verdere woorden, afscheid ran elkander geno men hadden, zou zy vriendelijker jegens hom hebben kunnen denken. Doch: „Waarheen is u. op dezer, schoonen herfs'dag op weg?" vroeg hy. en hacr houding verstyfde. „Wilt u zoo goed zijn myn motor aan te zetten, als het u blieft?" verzocht zy met waardigheid. Hy draaide aan de kruk en verplaatste zich zijwaarts. Zy kon aan de verlei ding geen weerstand bieden. ..Ind:>n gy my thans volgt, zal het u een schok bezorgen", zeide zy. „Ik ben op - haar c'e Telsbury gevangenis." De uitwerking op den man was wer kelijk verrassend, hij staarde haar ont zet en angstig aan. zyn mond viel open en ln zijn oogen stond ongeveinsde ver bazing te leren. „Waarheen gaat gy?" vroeg bJJ heesch, als twyfelde hy haar goed ver staan te hebben. „Ik g» naar de Telsbury-gevangenis laat my voorby." Met haar hand wuifde zy hem een afscheid toe. De auto met de verbrij zelde voorruit tufte lawaaierig over den broeden straatweg, den man als ver steend achterlatende. „Goede God!" riep Michael Dom toen HOOFDSTUK IIL De weinig aanlokkelijke ingang van de Telsbury - straf trev&nper.is ligt barm hartig verborgen achter een gordijn van dicht op elkander groeiende pynboomen De roode muren zyn door den tand des tyds zachte getint, en indien de hooge toren rich in het midden van de gevan genis niet verhief, zou een refadger haar ongemerkt voorby gaan. Allo e1- lOTde. dit het woord ..Dartmoor" ee'l'V- ,uid«ml gmrmikt bmft met hlrtaee- ""I""™1 "«-tf-rvte b*dt niettemin niet <s -l'.v be- ^hthe« 9b eerstgenoemd, eevant-e- (Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9