BUITENLANDSCH OVERZICHT HET BEZETTE GEBIED. BRIAND'S REDE TE GENèVE. GEMENGD NIEUWS Laat je<$ Lijmen SPLENDIC0L INGEZONDEN JAPAN'S ECONOMISCHE PROBLEMEN MARKTNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 11 SEPT. 1928 Polen en Litaaen gaan weer praten. Drie nieuwe Volkenbondsraadsleden. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De rede van den Duitschen rijkskan selier te Gcnève, gepaard met de reeks besprekingen, die hij met de vertegen woordigers van de by de ontruiming van het Rijnland betrokken mogendhe den heeft gehad, hebben den indruk ge wekt, dat de gebeurtenissen zich snel ontwikkelen en dat de volgende week een conferentie kan worden verwacht, waarop belangrijke beslissingen zouden kunnen worden genomen. In welingelichte kringen evenwel wordt deze conclusie zeer voorbarig ge noemd. Er ls geen wijziging in de offi- cieele Fransche houding, ten opzichte van de kwestie der ontruiming. De be zetting van het Rynland wordt be schouwd als waarborg voor de afdoening der h-vsLelbetalingen en de toestand wordt in geen enkel opzicht veranderd door de verschillende waarborgen, door Müller aangegeven, die alle betrekking hebben op de veiligheid. In Fransche kringen blUft men van meening, dat het aan Duitschland staat of een ande ren nieuwen vorm aan te duiden. Men is te Parijs van meening. dot het voorstel Indertijd te Thoiry gedaan, om de Duit- sche spoorwegobligaties op de open markt tc brengen, het meest geschikte middel daartoe is. Dat dit voorstel destijds geen succes had is door Duitschland voornamelijk toegeschreven aan den tegenstand van de Fransche openbare meening, doch het is ongetwijfeld voor een groot deel het gevolg geweest van het feit, dat de Duitsche financiers deze obligaties in eigen hand wonschten te houden. Tege lijk evenwel wordit het duidelitk, dat dc- Fransche openbare meening. met uit zondering misschien van enkele militaire kringen, de toenadering tot Duitschlan; verder ontwikkeld wenscht te zien en gaarne bereid zou zijn de terugtrekking der troepen uit het Rijnland toe te staan als een behoorlijke andere waar bong kan worden gevonden. Curtius over de ontruiming. Naar uit Keulen wordt gemeld, heeft bjj de openir*? van het Duitsche ban kierscongres aldaar de riiksministe van economische zaken Curtius. in zijn bvgroetingsrede namens de regoeringen van het Rijk en Pruisen, over het répa ra.e-probleem oa. gezegd: De rijksregoering heeft gesteund op ons recht en politi k begrip door den rijkskanselier de volledige en spoedige ontruiming van het bezette gebied ver langd. De tegenpartij is daarbil ook on derhandelingen over de herstelkwestie begonnen. wy erkennen niet. dat ons verlangen naar ontruiming afhankelijk moet zijn van een nieuwe repeling on zer finar.cicele verplichtingen. Wy we ten, dat Juist het Rijnland een afkoopln^ van de ontruiming afwijst Ik zou e: echter den nadruk cp willen leggen, dat de rijksregeering te allen tilde bereid was en bereid is over de herstelkwestie tc onderhandelen Weer onder handelingen. Uit Genève wordt gemeld: De Litausche minister-president Wol- demaras heeft de vertegenwoordigers der internationale pers ontvangen Hierbij deelde hij mede. dat hij met den Pooischcn minister van Buitenland sche Zaken. Zaieski, overeengekomen was, den 3?n November van dit jaar te Koningsbergen onderhandelingen aan te kneopen over de hervatting van zekere betrekkingen. Wat de Wilna-kwestie betreft opperd: hij het denkbeeld, een internationale conferentie bijeen te roepen, waaraar. ook Sovjet-Rusland zou moeten deelne men. Polen zoo betoogde hij aou Lilauen reeds lang geannexeerd heb ben. wanneer andere mogendheden, er. voornamelijk Frankryk het daarvan niet hadden afgehouden. Ook Sovjet-Rus land zou, naar Woldemaras' meening daarbU niet passief blijven. Intusschen viel in Polen sedert eeni- gen tyd een beter begrip voor de Litau sche belangen te constatceren en dit kon volgens den Litauschen premier ook van de groote mogendheden wor den gezegd. Hopelijk zou deze geestes gesteldheid de komende onderhande lingen tot nut zijn, Briand over ontwapening. Briand heeft Maandag in de Volken bondsvergadering een groote rede ge houden. De Volkenbond, verklaarde hij, ls op het oogenbllk de grootste, Ja de eenïge bewaker van den vrede. Zonder den Volkenbond waren de belangrijke over eenkomsten van Lccarno en het Pact van Parijs niet gesloten. De vredesor ganisatie to Genève heeft sinds haar bestaan reeds verscheidene oorlogen in de kiem gesmoord en een reeds uitge broken oorlog tot staan gebracht. Op den weg naar den vrede ontmoet men steeds talrijke en voor een deel groote moeiiykhcden, welke moeten worden overwonnen. Sprekende over het on twa pen in gs vraag - stuk. verklaarde de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, dat aan een onmiddeliyk algeheele ontwapening te land. ter zee en in de lucht op het oogenbllk niet kan worden gedacht. Een machtig land. dat niet bU den Volken bond is aangesloten, heeft zijn bewape ning versterkt en beroemt zich daarop. Duitschland bezit, weliswaar slechts een leger van honderdduizend man. dcch een zeer groot aantal moedige mannen, die snel bewapend kunnen worden. Al deze factoren zijn elementen, welke slechts een langzaam voortgaan op den weg der beperking van de bewapening toestaan. Het belangrijkste is. dat de besliste vre deswil der volkan het werk van den Volkenbond voortdurend bevordert. Reeds thans kan met voldoening gecon stateerd worden, dat de bewapenings wedloop opgehouden heeft. Binnenkort zullen ook verder beperkingen der be wapening volgen. Beslissende gebeurte nissen, aldus spreker, zyn op til, die de on twa pen ingsged ach te zeer zullen bevor deren. Briand wendde zich dan, duidelijk zin spelend op het Rijnlandprobleem, dat hij echter niet noemde, direct tot den Duitschen rykskanselier en betoogde, dat het in sommige landen bestaande ongeduld volkomen begrypeiyk is. Hier te Genève echter is niet de internatio nale eener party, maar de internatio nale van naties en volken aan den ar beid, en als zich moeliykheden en hin dernissen voordoen, dan komt het er op aan, dat men het gemeenschappelijk doel voor oogen heeft. Als men op den juisten weg is en de Volkenbond is op dien weg. dan bereikt men het dceL In een byeenkomst van journalisten heeft Briand. wiens rede eenige conster natie vooral onder de Duitsche pers vertegenwoordigers had gewekt, een nadere toelichting gegeven. Briand stelde er prijs op, te verklaren, dat hl), daartoe uitgenoodigd door Mul ler, openhartig had gesproken. Hy heeft slechts enkele feiten geconstateerd, die niemand kan loochenen. Ten aanzien van Duitschland» kader- leger heeft Briand niets anders willen zeggen, dan dat de bewering van Mül ler. dat Duitschland geheel ontwapend is. onjuist is. Geen land. aldus de Fran sche minister 4s volledig ontwapend onder dergelijke omstandigheden. Een groot land kan, als het wil, met een knderleger en een industrie, die zoowel voor vredesdoeleinden als voor oorlogs doeleinden gebruikt kan worden, een groot uitgerust leger op de been brengen. Briand wees er op, dat hy niet heeft gezegd en ook allerminst heeft willen inslnueeren, dat Duitschland zulks van plan zou zyn, doch de feiten zijn daar en b|J het beoordeelen van den waren toestand kan men het oorlogspotentieel van een volk niet negeeren. Wat het veiligheidsprobleem aangaat, heeft Briand gezegd en ook willen zeg den. dat wanneer uit niet veel vorderin gen heeft gemaakt, zulks te wijten was aan het feit, dat Duitschland traag en met bepaalden tegenzin zekere verplich tingen en met name die betreffende de ontwapening had uitgevoerd. Ter illustreering van Duïtschlands enorme industrleele capaciteiten heeft Briand in zyn rede gewezen op de snel heid, waarmede het ln weinige jaren weder een belangrijke handelsmarine heeft weten te scheppen. Hij heeft daar mede willen aantoor.en, dat de kracht, die in een land aan den vrede dienst baar gemaakt kan worden, ongelukkiger- wyze ook voor den oorlog kan worden gebruikt, doch het L zyn bedoeling niet geweest, te zeggen, dat Duitschland den oorlog wil. Toen werd opgemerkt, dat zyn rede den indruk zou kunnen vestigen, alsof algemeen© ontwapening niet mogelijk was, antwoordde Briand, dat dit op het ocgemblik ook inderdaad het geval ia. doch dat juist daarom etappegewij-s te werk moet worden g-gaan. Gevraagd naar zyn opinie omtrent den vredeswil van het Duitsche volk ga: Briand spontaan ten antwoord, dat hij den indruk heeft dat het Duitsche volk duidelijk naar den vrede georiënteerd is. Gekozen. In den Maandagmiddag gehouden zitting der Assemblee zyn de aanvul lende verkiezingen voor den Volken bondsraad gehouden. Aan de stemming namen vyftig dele gaties deel. zoodat de volstrekte meer derheid 26 bedroeg. Op Spanje werden 46, op Perzië 40 er. op Venezuela 35 stemmen uitgebracht, zoodat deze drie landen gekozen zyn. De overige stemmen waren verdeeld. De drie gekozen staten hebben gedurende drie jaar zitting in den Raad. Met Per zië doet voor de eerste maal een Mo hammed aansch land zyn intrede in den V olkenbondsraad. KORT EN BONDIG. De moeder van den beroemden vlie ger Lindbergh is onderwUzeres Zy heeft thans een benoeming aanvaard als do cente in de chemie aan een gymnasium voor meisjes in Konstar.tir.ODel. De Argent Unsche regeering neemt stappen om te komen tot inrichting van 50 vliegvelden voor den handel op cvenzoovele strategisch daarvoor ge schikte punten. Men hoopt hiermee het vliegen voor zakenidoelelnden in Argen tinië krachtig te bevorderen. De Paus HJdt wederom, meldt het Int News Service uit Rome. aan de gevol gen van aderverkalkingDe audiënties zUn uitgesteld. Briand heeft te Genève een kort be zoek gebracht aan mgr. Seipel Het huis van den Califomischen mil- 1 ionair William Crocker, waarin sir Austen Chamberlain een deel van zyn vacantie wilde doorbrengen, en dat voor dit dool was gerestaureerd, is. volgens berichten uit San Francisco. Zondag door brand totaal verwoest. Liaptsjef heeft do opdracht om eer. Bulgaarsch ministerie te vormen, uit sluitend uit de regeeringsparty me: I kunnen volbrengen en zün mandaat in handen des kotbags gesteld. BRAND TE LONDEN. IN HOUTZAGERIJEN. Te Londen is in den nacht van Vrij dag op Zaterdag in de uitgestrekte hout zageryen in de wyk Lambeth een brand uitgebroken, die als een der grootste sedert lange jaren kan worden be schouwd. De vlammen, die gretig voed sel in de lichtontvlambare voorraden vonden, grepen met bliksemsnelheid om zich heen. De omliggende huizen werden alras aangetast en zóó groot was het gevaar, dat niet minder dan 1500 ge zinnen hun woningen in alleryi in nachtkleedy moesten verlaten. De brandweer slaagde er echter vry spoedig in, het vuur te onderdrukken, zoodat verder onheil voorkomen -werd. OOK EEN ONDERHOUD! Naar de „Epoka" meldt, ls *t onder houd tusschen Woldemaras en Zaieski betreffende de eerstvolgende Poolsch- Litausche conferentie merkwaardig kort geweest. Woldemaras wachtte den Pool- schen minister van Buitenlandsche Za ken voor de conferentiezaal te Genève op en vroeg hem wanneer de volgende plenaire conferentie tusschen Polen en Lifcauen kon plaats vinden. Zaieski ant woordde: „Ten allen tyde en in ieder ge val". Woldemaras: „November in Ko ningsbergen", Zaieski: „Goed" en hier mede was het onderhoud geëindigd. MISLUKTE DEMONSTRATIE. De communistische party in Frankryk heeft haar plan om de jong-communis- tische week tot een indrukwekkend ein de te brengen door een anti-militaris tische demonstratie te St. Denis zien mislukken. De vergunning der politie werd geweigerd en slechts een wieler- wedstrijd voor jonge communisten werd toegestaan. De communistische party kondigde daarop aan, dat de deelnemers aan den wedstrijd ontvangen zouden worden op het stadhuis van St. Denis, in welke plaats een communistische ge meenteraad ls. In verband een wel met de zeer uitgebreide voorzorgsmaatregelen der politie, «werd het wijzer geacht ook deze ontvangst op te geven en nadat de wielryders hun wedstrijd hadden ge reden voor een publiek van politie-agen ten en rechercheurs in burger, waren alle demonstraties afgeloopen. Talryke politie-agenten en soldaten van het Pa- rijsche garnizoen, voorzien van machi negeweren en pantserauto's, waren in St. Denis geconcentreerd en zelfs de best georganiseerde demonstratie had op niets moeten uitloopen. Ieder, die weigerde door te looper.. werd onmiddellijk gearresteerd. Onge veer 200300 arrestaties hebben plaats gehad: de meerderheid der slachtoffers zal na een nacht in de cel worden vrij gelaten. DE VLIEGRAMP TE TOUL. BOKANOWSKI HAD HAAST. Het onderzoek naar de oorzaken van de vliegramp, waarby minister Boka- nowski om het leven kwam, heeft het volgende aan het licht gebracht. Het blijkt, dat de minister later dan hy verwachtte op het vliegveld aankwam en dat de piloot in verband met den haast van Bokanowski opdracht kreeg, onmid deliyk te vertrekken, zonder eerst zyn motor te verwarmen. Teen de piloot ont dekte, dat zyn motor niet normaal func- u onr.ee rde, heeft hy volgens het getuige nis van aanwezigen, ten ernstige fout begaan. Inplaats van een noodlanding te doen in de richting van zUn vlucht en daarmede het betrekkelijk geringe risico op zich te nemen van een botsing met een of anderen paal, trachtte hy naar het vliegveld terug te keeren. wat, ge zien de geringe snelheid van zijn ma chine, volgens ooggetuigen onvermijde lijk tot de ramp moest leidètï. De overblijfselen van den motor wor den onderzocht om te zien of men de oorzaak van het ongeluk kan ontdek ken. LUCHTSCHIP VERKOCHT NIEUWE EXPEDITIE? De Italiaansche bladen hadden on langs gemeld, dat er binnenkort een nieuw bestuurbaar luchtschip zou gereed zyn. Thans publiceeren zy een commu niqué meldend, dat dit luchtschip, waar aan thans de laatste hand wordt gelegd, waarschyniyk naar het buitenland zal worden verkocht daar de Italiaansche luchtvaartdienst inmiddels besloten heeft tot afschaffing der luchtschepen. Volgens een Central News-bericht zou het bedoelde luchtschip, de M 55, ccn zusterschip van de .Jtalla". reeds aan Rusland zUn verkocht voor een Pool expeditie onder leiding van generaal Nobile. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Centc per regel. DE ZAAK STINNES. Volgens de ..Voss. Ztg." heeft de re cherche de laatste dagen in het buiten land omvangrijke onderzoekingen ver richt en veel materiaal in beslag geno- sen, dat veel klaarheid heeft gebracht in het oorlogsleenlngen schandaal. Het gaat hier in de eerste plaats om een be langrijke briefwisseling. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den nzender niet teruggegeven. HET ONGELUK OP DE AMSTERDAM- SCHE VAART. Mynheer de Redacteur, Naar aanleiding van de, door den di recteur van den Geneeskundigen dienst gegeven verzekering dat in het alge meen het transport der gewonden zeer vlug gaat, zulks naar aanleiding van ruyn. in uw geëerd blad van 4 dezer, gemaakte opmerking over het lange uit- b'.yven van de auto van Mathot, by het ongeluk aan de Air.sterdamsche Vaart, zou ik nog gaarne eenige aantekenin gen willen maken. Ie. De mededceling dat het vervoer der gewonden over het algemeen zeer vlug gaat, is niet erg bemoedigend. Men mag toch verwachten dat. een groote stad als Haarlem, met een buitengewoon groot (vooral snel-) doorgaand verkeer er. waar verkeers en andere ongevallen aan de orde van den dag zyn. over een zoodanige tran sportmog elij kheld be schikt, dat een zeer snel vervoer regel Is. 2e. Volgens mij verstrekte inlichtin gen is de firma Mathot niet opgebeld even voor tien uur. doch even na half tien, zelfs nog vóór het lid van den On- gevallendienst ter plaatse was. 3e. Of later door of vanwege het be trokken lid van den Ongevallendienst nog weer is opgebeld is mij niet bekend; ik meen echter dat zulks niet geschied is. 4e. Persoonlijk ben ik bU drie ernstige ongevallen tegenwoordig geweest, waar bij vervoer der gewonden noodig bleek, t.w. twee maal aan de Amsterdamsche vaart, waar in beide gevallen eerst drie kwartier na het ongeval de auto van Mathot arriveerde en éénmaal op de Ged Oude Gracht voor het Postkantoor, waar 't een half uur duurde, maar toen kwamen er dan ook twee auto's tegelijk voor één gewondezoodat de vraag: of er aan de organisatie van Mathot wel licht ook ietwa' hapert:, niet ongewet tigd schijnt. 5e. Van eene zyde, die terzake goed ingelicht kan zyn, werd my verzekerd, dat de chauffeur, die den gewonde "zou moeten vervoeren, juist thuis was om te eten, zoodat hierdoor wellicht de stag nat'.e zou kunnen zijn ontstaan. Tenslotte mynheer de Redacteur, zeg ik u dank voor de daadwerkelyke be langstelling door uw groot en invloed- rijk blad, ten aanzien van den onhoud- baren verkeerstoestand aan de Amster damsche Vaart, aan den dag gelegd. Waren ook de verantwoordeiyke auto riteiten zoo van het onhoudbare van dien toestand overtuigd geweest, en had den zij die maatregelen weten te tref fen, welke ter plaatse van het beruchte punt het gevaar voor wielryders tot een r.unimum zouden hebben gereduceerd, hoogstwaarschijnlijk zou dan het vreese- ■'■:e ongeluk, waarbij na een man in den bloei van zyn leven, op verschrik kelijke wijze ten offer viel. niet hebben kunnen plaats vinden. Overigens is het onderzoek naar de verantwoorde! ykheid van de directe oor zaak van het ongeluk, den automobilist, by de politie in goede handen En wat zal er nu verder gedaan wor den? Den toestand maar laten zooals die is, dus slecht? Indien het inderdaad onmogelijk biykt het rU'wielverkeer, heen en terug, over het klinkerpad te laten gaan. worde nog het navolgende in overweging gegeven: le.) Op het gedeelte Amsterdamsche Vaart vanaf 100 meter voor het beruch te punt, tot aan de Amsterdamsche poort worde de snelheid waarmede auto's en motoren mogen ry'den, op ten hoogste 15 K.M. gesteld. 2e.) Het gebruik van schijnwerpers is op dit gedeelte van den weg verboden, ook voor de electrlsche tram. 3e). Op genoemd weggedeelte moet, aan de zijde van c'.e trambaan, een doel matige verlichting worden aangebracht. 4e). Aan de politiepost bij de Amster damsche poort worde een draag-, rader- of rijwielbrancard geplaatst 5e). Op het beruchte punt worde, ge durende de zomermaanden, des Zater dags en Zondags ~en verkeersagent ge plaatst. Uiteraard laat ik het gaarne aan de terzake meer deskundigen over deze maatregelen te wyzigen of door betere te vervangen, doch er moet wat gedaan worden. Ik geef toe dat een afdoende oplos- ring niet gemakkeiyk te vinden zal zyn. doch laat men lederen maatregel ach terwege. dan rest niet anders dan het stellen van de wel lugubere vraag: „wie volgt?" Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, J. J. B UITING. Amsterdamsche Vaart 120 rood. Wy hebben dit stuk onder de aandacht van den heer Mathot gebracht. Deze blyft volhouden dat hy. 4 mi nuten nadat hij was opgebeld, met een auto ter plaatse was. Het Hoofd van den Ongevallendienst. de Directeur van den Geneeskundigen Dienst, heeft deze 7,aak onderzocht en my. zoo zeide ons de heer Mathot, medegedeeld, dat onze dienst geheel vry uitgaat en alles ge daan heeft wat verwacht mocht worden. Overigens zyn by eiken dienst wel eens een enkele maal hiaten. Het kan voor komen al gebeurt dit gelukkig byna nooit dat een ongeluk gebeurt op een oogenbllk dat alle auto's uit zyn. Er moet dan even gewacht worden tot wy onze maatregelen getroffen hebben. Tot zoover de heer Mathot. De Direc teur van den Geneeskundigen Dienst. bU wien wy ook informeerden, beves tigde ons dat de lieer Mathot niet ce minste schuld heeft. Hy is pas even vóór 10 uur opgebeld. Maar de vertraging is te wijten aan een misverstand. (Bijzondere correspondentie van de United Telegraph). Een onlangs in eer. Moskousch tijd schrift verschenen enquête over het be- volkings- en voedselvoorzieningsprobleem in Japan verdient tegenwoordig groote belangstelling, al staat het ook niet in direct verband met de gebeurtenissen in China. Zooals alle werken, die in sovjet- Rusland worden gepublioeerd, is ook dit er op gericht, het bewys te leveren, dat de eenige redding van Japan gezocht moet worden in de alleen-zaligmakende sociale revolutie volgens het bolspewis- tische voorbeeld. Laat men echter deze gevolgtrekking buiten beschouwing, waar by natuurlyk de wensch de vader is van de gedachte, dan blijft er toch nog eer. reeks van feiten over. die in ieder geval kunnen bUdragen tot beter begrijpen van de stuwende krachten der Japan- sche politiek. Het opstel gaat uit van het bekende feit der sterke toeneming van de bevol king. Terwyi in den loop van anderhalve eeuw voor 1868, d.L voor het begin der modern!seerirg van Japan, zyn bevol king met ongeveer 30 millioen constant bleef, begon sedert hefc hervormingstyd- perk een onafgebroken toeneming der bevolking, die in de jaren 1020-1925 ge middeld 754.700 zielen per jaar bedroeg, in 1926 echter reeds 941.000 zielen be reikte. Japansche statistici verwachten, dat in de eerstvolgende kwart-eeuw de bevolking van Japan met ongeveer 40 millioen zal toenemen, d.w.z.. dat zy omstreeks 1950 ongeveer 100 millioen zal bedragen. Vergelykt men de getallen van de bevolkingstoeneming in Japan met die in de landen van Europa, dan ziet men, dat b.v. in 1924 het aantal ge boorten het aantal sterfgevallen per 1000 inwoners in Frankryk met 1.5 over trof. in Zwitserland met 6.4, in Enge land 6.8. in Duitschland met 8.1. in Ja pan daarentegen met 12.6. Plaatst men de getallen voor de bevolkingsdichtheid in Japan tegenover die van de Europee- sche landen, dan zou het op het eerste gezicht kunnen schynen, dat deze dicht heid niet buitengewoon is, want zy be droeg in 1925 gemiddeld 157 per vier kanten K.M., tegen 280 in België en 260 in Engeland. Maar de zaak ziet er an ders uit. wanneer men in aanmerking neemt, dat de bebouwde oppervlakte in Japan aanzieniyk geringer is. dan in de landen van West-Europa; zij bedraagt volgens Japansche gegevens ten hoogste 19 pet. van het geheele gebied, terwijl zy in Nederland 67 pct„ in Engeland met Wales 73 pet. en in België 74 pet. be reikt. Per vierkante KM. bebouwd land wonen in Spanje gemiddeld 90 men- schen, in Frankryk 108. in Duitschland 185, Italië 305, België 394, in Japan ech ter 969. Daar komt by, dat de bevolking van Japan zeer ongeiykmatig is ver deeld, op het groote eiland in het Noor den, Hokkaido Jesso)dat ongeveer 25 pet. van de oppervlakte van geheel Ja pan uitmaakt, wonen tengevolge van de voor de Japanners ongunstige klimatolo gische omstandigheden nauwelijks 2.4 millioen menschen, dus minder dan 5 pet- van de geheele bevolking (28 per •.ierkanten KM.), terwyl in het Westen en in het centrum van het eiland Honshiu per vierkanten K.M. gemiddeld 350 menschen wonen. De beteekenis van deze getallen wordt nog vergroot, doordat Japan nog altyd in hoofdzaak een landbouwland is. Het aantal in de industrie werkzame arbei ders wordt op 3 a 3 1/2 millioen geschat, d.w.z. het bedraagt slechts 5 a 6 pet. van de bevolking, terwyl in Engeland het aantal industrieele arbeideis onge veer 10 en in de V. S. meer dan 20 millioen bedraagt. De overmatige bevol kingsdichtheid van Japan be teekent dus vooral by de beperktheid van de voor cultuur geschikte oppervlakte een groote landhonger van de boerenbevolking. Dat wordt ook bewezen door de landbouw- statistiek. In Japan waren in 1924 4.979.013 boerenbedrijven, waarvan 73 pet. minder dan een Cho (ongeveer een HA.) bezaten, ongeveer 50 pet. zelfs minder dan 1/2 Cho. daarentegen is 46 pet. van de bebouwde oppervlakte het eigendom van grondeigenaren, van wie de boeren, die gebrek aan land hebber- terrein pachten, waarby de pachtrente gewoonlijk de helft van den oogst be draagt. Dit gebrek aan land heeft er toe geleid, dat ce laatste Jaren het aantal conflicten tusschen pachters en grond eigenaren geweldig toeneemt en geweld daden van de boeren tegen de grond eigenaren een voortdurend vaker voor komend verschijnsel worden. Het aantal dezer conflicten bedroeg volgens de ge gevens van het Japansche ministerie van landbouw in 1972 meer dan 3000, tegenover slechts 87 in 1917. De verhuizing naar de minder dicht bevolkte dcelen van Japan of zijn kolo niën kan niet wel baten. Het dim be volkte eiland Eokkaido, voor de ontwik keling waarvan de Japansche regeering vry groote middelen aanwendt, is. gelijk opgemerkt, op klimatologische gronden niet voor de Japansche boeren geschikt, nog minder het Zuidelyk deel van het eiland Sachalin, dat in 1905 na den Rus sisch-Japanschen oorlog door Rusland en Japan werd afgestaan. 'Tok hier is het klimaat een moeiiyk te overwinnen hindernis, zoodat ondanks de voorrech ten en den steun, dien de regeering aan ie Japansche kolonisten verleent, in het aar 1923 in geheel Zuid-Sachalin van de 203.500 inwoners slechts 9340 boeren kolonisten aanwezig waren. In Korea, waar het klimaat voor de Japanners geschikt is. stuiten zy op een op zich zelf reeds vrij dichte bevolking (1940 millioen in 1924), die bovendien zeer snel, jaarlyks met gemiddeld 2.62 pet. vermeerdert. Tengevolge daarvan steeg het aantal Japanners in Korea tot 1924 tot niet meer dan 411.000. waarvan slechts 49.000. dus nauwelijks 12 pet. zich met landbouw bezighouden. Onge veer hetzelfde aspect levert Formosa op. dat reeds sedert 1895 tot Japan behoort. waar echter in 1923 slechts 181647 Ja panners wercen geteld, me er endeels ambtenaren, kooplieden enz. Nog opval lender is de verhouding in Zuiü-Mands- joerye. waar de Japanners zulk een ster ken politieken en economischen invloed uitoefenen. Ofschoon Mandsjoerije nog zeer dun bevolkt is. wonen in Zuid- Mandsjoerye minder dan 100.000 Japan ners (behalve de ongeveer 88.000 in het landbouw werkzaam. De Japansohe boe ren zyn nameiyk niet in staat, in deze gebieden de concurrentie met de Chinee- sche. die nog op een lager levensniveau staan, ter hand te nemen; derhalve schy'nt het uitgesloten, dat Mandsjoerije ooit een belangrijk aantal Japansche boeren zal kunnen opnemen. Het kli maat verhindert ook eer 'ipansche ko lonisatie in Siberië of in Mongolië. Een emigratie naar het eigenlyke China of naar Britsch-Indië komt natuurlyk al leen reeds wegens de groote dichtheid der bevolking van deze beide landen niet in aanmerking, de Vereenigde Staten, Canada en Australië zyn gelijk bekend voor de immigratie van kleurlingen zoo goed als gesloten. Er biyven dus alleen Zuid- en Midden-Amerika over. waar tot dusver voor de Japansohe immigratie geen onoverkomelijke hindernissen wer den opgeworpen, maar <5 emigratie daar heen is door den grooten afstand vrij duur en den laatsten tyd begint men ook in deze landen bezwaren te maken. In het geheel waren einde 1925 in geheel Zuid-Amerika niet meer dan 65.000 Ja panners aanwezig, waarvan 49.400 ln Brazilië, een getal, dat voor de Japan sche verhoudingen ternauwernood een rol speelt. Alleen zou nog aan de dun bevolkte Philippynen en Nieuw-Guinea gedacht kunnen worden, maar ook daar heen is om politieke redenen de emi gratie zeer bemoeilijkt, indien niet ge heel onmogelijk gemaakt. Japan is dus in de tegenwoordige om standigheden genoodzaakt, voor zijn snel toenemende bevolking bestaans- en voedingsmogeiykheid te zoeken, waarbij het door overwegingen van machtspoli tiek juist is afgesneden van de landen, waar dit probleem het gemakkelijkst op te lossen zou zijn geweest. Indien men in aanmerking neemt, dat in geheel Australië tegenwoordig minder inwoners zijn dan in Londen, of'hoe dun bevolkt de Westelyke deelen van de Vereenigde Staten en van Canada zyn. dan moet men tot de gevolgtrekking komen, dat de expansie van Japan uitsluitend in de richting van Mandsjoerije gaat, omdat de natuurlijkere richtingen kunstmatig afgesloten zyn. Naast het bevolkings probleem bestaat nog een zeer ernstig voedingsprobleem. Geiyk bekend is rijst het voornaamste voedsel van den Japan ner. Maar de Japansche landbouw pro duceert niet de hoeveelheid, die het volk noodig heeft. Het verbruikte b.v. in de laatste vyf jaren gemiddeld per Jaar 65.5 millicen Koku (een koku is 4 9 bushel), de productie in het eigenlyke Japan beliep echter slechts 58.3 millioen; het deficit van 7.2 millioen Koku moest door invoer uit de koloniën en uit het buitenland worden gedekt. Stygt het be_ volkingscyfer verder in hetzelfde tem po als tot dusver, dan zou volgens of- ficieele berekeningen in 30 jaren de be hoefte aan rijst 102.1 millioen Koku, de productie echter slechts 74.7 millioen be reiken, d.w.z. er zou een tekort ontstaan van 27.4 millioen Koku. De Japansche regeering streeft er daarom met alle middelen naar, de met rijst bebouwde oppervlakte uit te breiden zoowel in Japan als in de koloniën. Er werden vele plannen uitgewerkt, om de rystcul- tuur op Hokkaido uit te breiden, het vorig jaar heeft het Japansche parle ment een plan goedgekeurd, volgens hetwelk in den loop van 15 jaren 303 millioen Jen voor de ontwikkeling van de rijstcultuur in Korea zullen worden besteed. Het is echter twijfelachtig, of de styging der met rijst bebouwde op pervlakte in Korea aan de verwachtin gen zal voloen, daar ook de bevolking van Korea sterk toeneemt, zelfs in snel ler tempo dan die van Japan. De oplos sing van het rystprobleem levert dus ge weldige moeilijkheden op. Ook wat de andere belangrijke gewassen betreft (tarwe, gerst, sojaboonen enz.) blijft de productie van Japan ver by het verbruik achter, wat de tarwe betreft staat b.v. tegenover een verbruik van ongeveer 10 millioen Koku eën productie van 5 1/2 millioen. Een althans partieele oplossing van het bevolkings- en voedselprobleem van Ja pan zou een sterke ontwikkeling van de Japansche industrie kunnen bieden, die Japan in de gelegenheid zou stellen, evenals andere landen met hoog ontwik kelde industrie, met den uitvoer van in dustrieele voortbrengselen den invoer van levensmiddelen te betalen. Maar ook in dit opzicht stuit Japan op ernsti ge moeliykheden. Afgezien van de om standigheid, dat de Japansche industrie nog niet de mate van volmaaktheid heeft bereikt, die noodzakelyk is om op de buitenlandsche markten de concur rentie met de meer geavanceerde in dustrielanden t^j- hand te kunnen ne men, lydt Japan aan gebrek aan grond stoffen, in het by zonder aan kolen en yzer. Deze grondstoffen kan het echter in de tegenwoordige omstandigheden al leen in China vinden. De expansie-poli tiek van Japan in China, die het thans voert, moet dus beschouwd worden als het resultaat van het economische grondprobleem van Japan; mer. kan niet inzien, hoe deze expansie-politiek ver hinderd zou kunnen worden, zoolang de andere natuurlijke uitweg, ccn afvloeiing van de overtollige bevolking van Japan naar de dun bevolkte landen aan den Stillen Oceaan, versperd biyrt. (Nadruk verboden) DR. I. LEWIN. BEVERWIJK. Op de op 10 Sept. alhier gehouden groentenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Spinazie per kist 5O—80 ct. Postelein per kist 40—60 ct. Andijvie 100 str. ff 3—f 4. Wortelen 100 bos f 8—f 16. Komkommers per 100 f 4—f 8. Augurken per kistje f 1.30. Aardappelen, klei. p. H.L. 5—6 ct Idem zand per KG. 7 ct. Doppers per kilo 24—32 ct Capucijners per Kilo 26 ct Raspers per kilo 26—36 ct. Snijboonen per KG. 2545 ct. Heercnbooncn per KG. 2540 ct. Roode kool per 100 f 7—f 12. Savoye kool per 100 f 13. Bloemkool per 100 f 10— f 20. Uien per KG. 5—8 ct. Sla per 100 krop f 3f 4. Rabarber per 100 bos f 7. Pieterselie per bos 5 ct. Selderie per bos 6 ct. Appelen per kilo 16-^-20 ct- Peren, per kilo 10—30 ct. Pruimen per KG. 30—40 ct. Frambozen per slofje 70 ct Bessen per klio 60 ct.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10