STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS INGEZONDEN. KERK EN SCHOOL KOLONiëN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 11 SEPT. 1928 MGR. J. D. J. AENGENENT. HULDIGING TE ALKMAAR. Het bezoek van Mgr. J. D. J. Aenge- r.ent aan Alkmaar Is een grootsohe Ka tholieke demonstratie geworden zoo meldt de Maasbode. Te half een arriveerde Monseigneur per auto aan de grens der gemeente, vergezeld door den Hoogeerw. heer E. P. Rongs, deken van Alkmaar. Monseigneur stapte na de begroeting over m een met vier paarden bespannen calèche, waarin ook plaats namen de Hoogeerw. Deken en de secretaris van het bisdom, de Zeereerw. heer Th. Pi- chot. Vervolgens werd gereden langs den Kennemcr Straatweg. Bij den Ingang van Het St Elisabeth-ziekenhuis stond het grootste deel der Zusters bijeenge schaard. Bij de Groote Kerk stonden de tam boers en hoornblazers van het R.-K. Jongensmuziekcorps opgesteld, die door de Langestraat voor het rijtuig van Mon seigneur marcheerden, naar de Steenen- brug. In de Langestraat stonden aan beide kanten van de straat schoolkinderen op. gesteld, die allen met een geel-wit vlag getje in de hand den Bisschop begroet ten. Op de Stcenenbrug werd Mgr. opge wacht door het R.-K. Jongensmuziek corps ,.St, Louis", terwijl hier tevens een en twintig R.-K. vereeniglngsbesturen met hun vaandels stonden opgesteld. Door „St. Louis" werd gespeeld het „Aan U, o Koning der Eeuwen", waar na de schoolkinderen cnder leiding van den heer W. Köhler met begeleiding van „St. Louis" een toepasselijk lied zongen. De stoet ging vervolgers naar de pas torie aan het Verdronkenoord. waarna Monseigneur in de kerk van den H. Laurentius het H. Vormsel toediende. Daarna werden aan den Bisschop ver schillende notabelen voorgesteld, cok de burgemeester van Alkmaar, mr. W. C Wendelaar, kwam zijn opwachting ma ken. Vervolgens word een receptie gehou den in het St. Agnes-patronaat. waar velen hun opwachting kwamen maken. Duizenden sloegen langs den weg den intocht gade. Te zes uur vertrok mgr. Aengenent per auto naar Alphen aan den Rijn. VERKEERSONGEVALLEN Te Haarlem. Maandag middag kwart over twaalven reden twee wielrijders elkaar aan op dsn hoek van Begijnhof en Lange Begij nstraat. De wielrijder P. de M. wonende in onze stad, kreeg daarbij een wond boven den neus. Een lid van den Onge- vallendienst heeft deze verbonden. De wielrenner A. B. uit Amsterdam viel en bleef bewusteloos liggen. Hij is vervoerd naar het St.-Elisabethsgasthuis, zijn toestand is bevredigend. Te Haarlemmermeer. Maandagmiddag reed nabij de genie- sluis te Hoofddorp een met stroo zwaar beladen vrachtauto van den heer K. zoover in den kant van den weg, dat het gevaarte omsloeg en in de sloot terecht kwam. De bestuurder B. had geen kans meer gezien uit de cabine te springen en raakte zoodanig bekneld, dat hij door een paar voorbijgangers niet dan met moeite uit z'n benarde positie kon worden bevrijd. Direct werden maatregelen genomen om de beschadigde auto en het stroo weder op het droge te brengen. c. n. j. o. De Christelijk-Historische Jongeren- Organisatie hoopt Donderdag 20 Sep tember in het Ned. Herv. Wijklokaal in de Molenaerstraat bij de Oosterkerk de Radio-uitzending van de Federatie van C. H. Jongerengroepen te beluisteren. Sprekers zijn de beer J. R. Snoeck Henkemans lid van de Tweede Kamer over De Jonge Man en de Politiek. Mej. Mr. C. Frida Katz met De Jonge Vrouw en de Politiek en Ds. J. Langman met De Jongeren en het C. H. beginsel. Mu zikale medewerking verleenen Mej. M. van der Berg, Utrecht (zang) en de hceren P. van der Beek en W. Pautik, Haarlem (piano), terwijl het programma voorts vermeldt declamatie van mej. C. Diehl. Amsterdam. Het secretariaat der Haariemsche groep wordt thans waargenomen door Mr. A. Wensing. in plaats van den heer H. Kok Jr. die voor deze functie heeft bedankt. waar hulp te krijgen is. De Commissaris van Politie te Haar lem vestigt de aandacht van belangheb benden er op, dat aan het politiepost- huis Bosch en Vaart ook des nachts hulp te verkrijgen ls. Men dient zich dan te vervoegen bij den agent, die boven het posthuis woont. Het posthuis ls thans bezet van des morgens zes tot *s avonds tien uur. De overige posthuizen zijn dag en nacht bezet-. zakkenroller aan het werk. Een botercolporteur uit Amsterdam trachtte Maandag profijt te trekken van de drukte en het gedrang, die op de Bo termarkt op een marktdag heerschen. Af en toe verhuisde zijn hand naar don broekzak van een ander en zocht zich te verrijken met andermans geld. Een slagersknecht althans voelde op een zeker oogenblik de grijpvingers zeer dicht in zijn nabijheid, en vóór de zak kenrollende hand uit zijn broekzak te ruggetrokken was, had de slager hem stevig vast. Waarop een politieagent den Amsterdammer arresteerde en naaT de cel transporteerde. Tegelijkertijd werd bij de politie aangifte gedaan door een bakkersknecht, dat hij uit den buitenzak van zijn stofjas een leerenbeurs met knipsluiting, waar tachtig centen in Kiten, kwijt was. De aangehoudene wordt ook van diefstal van dat voor werp verdacht, maar hij ontkent. HET NIET DOOR- GETROKKEN RIOOL. NU OVEREENSTEMMING BEREIKT. D. van Vliet, A. v. Leyenhorst, A. H. A. Stokman, H. Peters en J. W. Jansen, eigenaars van de perceolen Amsterdam sche Vaart 46, 44, 42, 40 en 38 schrijven aan den raad o.a.: De gemeente Haarlem by de riolee- ring der Amsterdamschevaart, deze rioleering niet heeft doorgetrokken on- de het trottoir voor de perceelen Am- sterdamschevaart 38, 40. 42. 44 en 46, waardoor deze perceelen totaal uitge sloten zijn van eenlge uitLoozing of af watering in het gemeente-riool. Deze onderbreking van de rioleering, na ingewonnen informaties en onder handelingen bij en met den dienst van Openbare Werken, vinden oorzaak het feit, dat adressanten hunne tuin tjes ter gezamenlijke grootte van plus minus 44 M2., niet om niet aan de meen te wenschen af te staan, omdat zy meenen, dat, waar zU bij den koop hun ner respectievelijke perceelen gekocht hebben opstal en grond, het niet aan gaat die om niet aan de gemeente af te staan. „Waar wij hier in Nederland nog niet leven in een maatschappij, waarin alle persoonlijk bezit Staats- of Gemeente- eigendom is, komt het adressanten dan ook hoogst onredelijk voor, dat de ge meente Haarlem langs onrechtmatigen weg zich tracht te verrijken met het persoonlijk bezit harer inwoners, thans dusdanige pressie tracht uit oefenen, waardoor de bezitters met maatregelen van de gemeente langs on redelijke en onrechtmatige middelen ge dwongen worden hun persoonlijk bezit z.g.ii. in „het algemeen belang" aan de gemeente af te staan." Adressanten zijn bereid om de benoo- digde gronden vóór hunne perceelen ter verkrijging eener rooilijn aan de ge meente te verkoopen tegen den prijs van f25 per M2„ onder voorwaarden de gemeente alle schade, welke uit deze verbeteringen voortvloeien voor hare rekening neemt en de mede-ondertee- kenaar J. N. Jansen zijn rechten be houdt, welke hij tot heden bezat n.L van vrije uitrij. vrij terras voor zijn meis salon, zonnescherm, fietsenrek en uit hangbord. vrij van precario-rechten andere eventueele lasten zullen blijven. B. en W. deelen mede, dat de adres* santen zich nader bereid verklaard hebben de benoodigde gronden aan dc gemeente over te dragen tegen de vol gende vergoedingen: van Vliet, van Leyenhorst, Stokman en Peters f 100 en Jansen f 150. Jansen zal boven dien 10 jaar vrijstelling krijgen van het betalen van precariorechten. B. en W. gaan met die voorwaarden accoord, zoodat den raad voorgesteld wordt aan deze overeenkomst zijn goed keuring te hechten. algem. nederl. metaalbewer- kersbond. Dezen bond houdt een ledenvergade ring op Donderdag 13 September in het gebouw „De Centrale", waar o.m. d< volgende punten ter behandeling wor den gebracht: Bestuursverkiezing, vast stelling winterprogram, voorstel tot royement van enkele loodgieters 11 d:enst van de firma Heringa en Wuth- rich. DE VERKEERDE WEGWIJZER. EEN NOODMAATREGEL. In om, nummer van Zaterdag deelden wU mede, dat dioor het onoordeelkundig verplaatsen van den wegwijzer op den hoek Ha rmenjanswegPapentoren vest de richting Overveen en Bloemendaal werd aangegeven via onze lichtfabrie ken. De consul van den A N. W. B. schrijft ons: -Mijn besten dank voor uw oDmerking. Als noodmaatregel is een roode pijl ui de richtlrg op het midden van het bord aangebracht. Ten spoedigste zal de arm richting Overveen en Bloemendaal aan ds goede zijde van den wegwijzer wor den aangebracht examen hoofdakte Haarlem. 10 Sept. 1928. Geëxamineerd 7 vrouwelijke can» didatcn. Toegelaten de dames: F. W- Smuldcrs van Hilversum; G. Koopal van Amsterdam. „haarlem s tooneel" Het bestuur van bovengenoemde ver een. heeft besloten, dat voor de ope ningsvoorstelling van het nieuwe sei zoen in studie zal worden genomen het succes-blijspel „Daar liegen we ons uit". Het opvoeringsrecht van dit stuk is aan Haarlem's Tooneel welwillend af gestaan door de directie van ,.Het Schouwtooneel". De regie is in handen van den heer Joh. Haart Jr., acteur van N.V. Het vereenigd Tooneel, Directie Verkade en Verbeek. DE NIEUWE COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD BRABANT. Bij koninklijk besluit is met ingang van 20 September a.s. benoemd tot com missaris der Koningin in Noord-Brabant mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. De nieuw benoemde werd 10 Februari 1882 te 's Hertogenbosch geboren. Hij studeerde aan het gymnasium te 's Her. togenbosch en aan de universiteit te Utrecht in de rechs- en staatsweten schappen. In 1910 werd hij benoemd tot voorzitter van den Raad van Beroep (ongevallenverzekering) te 's Hertogen- tosch. Sedert 1916 is dc heer Van Rijcke vorsel lid van de Tweede Kamer. ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van den verjaardag der Konigin zijn, behalve de eerder in ons blad genoemde nog de volgen de onderscheidingen verleend: is toegekend: de eeremedaille verbonden aan dc Orde van Oranje-Nassau: in brons aan: A. J. Roest, wijnkoopersknecht bij de firma P. C. de Groot, te Dordrecht; mejuffrouw A. C. Janse. dienstbode bij mevrouw de weduwe J. A. C. van Bilderbeek geboren Lamalson van Heenvliet. te Dordrecht; mejuffrouw E. S. Spits, dienstbode bij den heer J. Jelgerhiiis Swildens, te Warmond T. Pors. kruideniersbediende bij de firma A. Taselaar, te Oud-Beijerland; C. Groeneve'd. expeditieknecht by de N. V. Expeditiebedrijf, voorheen H. Braakman en Co., te Rotterdam: P. van Reen. arbeider bij de firma J C. Klütgen, te Rotterdam: F. Evers, koperslagersknecht in dienst van den heer Th. T. Nieberg, te Rot terdam A. A. de Klerk, koperslagersknecht in dienst van den heer Th. T. Nieberg, te Rotterdam: A. M. Wolvekamp. voorheen letter zetter bij de firma Weduwe S. Benedic- tus, te Rotterdam: G. P. Jansen, draaier by de Maat- schappy voor Scheeps- en Werktuig bouw ..Fy en oord", te Rotterdam; J. H. Canters, draaier by de Maat- schappy voor Scheeps- en Werktuig bouw „Fyenoord", te Rotterdam; J. A. van Krimpen, yzergieter by de Maatschappy voor Scheeps- en Werk tuigbouw „Fyenoord" te Rotterdam; W. Legerstee, draaier by de Maat schappy voor Scheeps- en Werktuig bouw ..Fyenoord", te Rotterdam; J. Kuypers en C. Bergwerf, pakhuis knechts bü de firma J. Laming and Sons, te Rotterdam; D. Borrebach, koetsier by jkvr. J. M. A. Beelaerts van Blokland, te 'sGra- venhage; J. J. van Dyk, schoorsteenveger bij de firma C. L. Swüste, te 'sGravenhage; G. Mulder, loopknecht by de N. V. N. Smits' Schoenhandel voorheen firma Paanakker, te 'sGravenhage: J. W. Lavies, loopknecht by de N. V N. Smits' schoenhandel voorheen firma Paanakker, te 'sGravenhage; H. J. Eiskamp, koetsier in dienst van den heer J. M. van Kempen Sr., te 'sGravenhage; H. J. Schellart. kurkensnyder bij de N.V. Hollandsche Kurkenfabriek, te 's Gravenhage; J. Schipper, huisknecht by mevrouw A. Ives Browne, geb. van Hattum, te 's Gravenhage; J. Bats, voorheen magazünknecht bij de N.V. Houthandel voorheen Varsse- veld en Co. „Leerdam", te Leerdam; A. Buis. oudste knecht bij Betz en van Heijst's Handelmaatschappy. te Vlaardingen; J. van der Graaf, zeilmaker bij de firma J. Mak en Zonen, te Schiedam; mejuffrouw J. J. Verreck, dienstbode bü mevrouw de weduwe L. A. Verhoef f, te Delft; mejuffrouw C. van Gemert, dienstbo de bij ir. J. A. Stoop, te Wassenaar; C. Noest, voorheen letterzetter bij de N.V. Boekhandel en Drukkery voorheen E. J. Brill, te Leiden; H. W. Hageman, letterzetter by de N.v! Boekhandel en Drukkery voor heen E. J. Brill, te Leiden; J. de Leen. timmerman in dienst van den heer W. van Dijk, te Leiden; C. van Venetiën, broodbakker bij de N.V. „De Leiasche Broodfabriek", te Leiden; G. J. Musquetier, voorman-arbeider bij de Holland—Amerika-Lyn, bykan- toor Amsterdam; J. van Hal, kantoorlooper bü de firma H. J. van Koolbergen, te Amsterdam; H. van Nieuwland. ovenist bij de fir ma A. W. Zwaneveld, te Amsterdam; mejuffrouw J. G. van der Graft, dienst bode bij mejuffrouw M. W. Nieman, te Amsterdam; J. H. van der Smissen, zeilmaker by de Stoomvaart-Maatschappy „Neder land'. te Amsterdam; A. P. Riebel, zilversmid by de firma D. van Outvorst en Zoon, te Amster dam; J. Hoogeveen. pakhuisknecht bij de N. V. Blauwhoedenveem-Vriesseveem, te Amsterdam. W. N. Willemse, pakhuisknecht bij de N. V. Blauwhoedenveem-Vriesseveem, te Amsterdam. P. J. Krom. timmermansknecht by de N. V. Van Wort's Bouwbedryf te Koog aan de Zaan. H. Droste, pakhuisknecht by de firma T. Kroon en Zonen, te Hoorn: H. van Loohuizen. arbeider by de N.V. Papierwarenfabriek P. Dekekr Pzn., te Wormerveer; mejuffrouw D. Bergsma, kamenier by jkvr. A. H. C. van Loon, te Zeist; mejuffrouw D. C. van Dam, dienst bode by mevrouw de weduwe ds. Domna, geb. van Olffen, te Zeist; L. P. Stikker, oppasser by jkvr. A. H. C. van Loon. te Zeist; mejuffrouw N. Kregel, te Zeist, huis bewaarster bU jhr. mr. L. H J. F. van Bevervoorden tot Oldemeule: Deyr.s. arbeider by de N.V. B. Schilte en Zonen's Houthandel en Houtwarenfabrieken. te IJsselstetn; J. van den Heuvel en W. van de Craats. sajethaspelaars by de N.V. Vee- nendaalsche Sajet-en vyfschachtfabriek voorheen Weduwe D. S. van Schuppen en Zoon, te Veenendaal; Bos. voorheen pakhuisknecht by de firma Weduwe L. N. van Essen, te Veenendaal; Joh. Bos, wolsorteerder by de N.V Gebroeders van Leeuwen's Wolindustrie te Veenendaal: van Bnrken. C. Achterberg en E Slotboom, wevers bij de N.V. Veenen- riaalsché Stoomspinnerij en Wevery, te Veenendaal; mejuffrouw G. Gaasbeek en mejuffr. van der Blezen, weefsters by de N.V. Veenendaalsche Stoomspinnery en We verij te Veenendaal; C. J. Delzenne, borstelmakeregezel by de firma Gebroeders Jonker te Zuilen; van Vredendaal, schildersknecht by die firma Maureau te Maaxsseveen; mejuffrouw P. M. Hamelink. helpster De heer Van Ryckevorsel zal als Ka- in de naaikamer van het Diaconessen- merlld worden opgevolgd door ir. l. j. i huis te Utrecht. M. Feber. thans lid van den Haagschcnl mejuffrouw J. A. Baarspul en mejuf- gemeenteraad en vroeger ook reeds Ka- frouw C Baljet, dienstboden by de da- meriid. mes E. en M. W. Schwartz, te Utrecht; J. Kleijn, slagersknecht in dienst var den heer J, Sikker te Uerecht: T. Pais, borstelmaker bij de N.V. Bor- •itellabriek en Klompenhandel voorheen D. J. Ku:k te Groningen; L. J. Maagd, smid-vuurwerker by de firma D. H. Lande weer en Zonen te Martensboek, gemeente Hoogezand; J. Scholte, houtzagersknecht in dienst van dsn heer G. A. Grol te Scheemöa A. Blekkink, copspakker bil de firma van Heek en Co te Enschedé; J. Schouwink, wonende te Lonneker. stukkenkeeurder by firma van Heek en Co., te Enschedé: J. Weldink, wonende te Lonneker, we ver bij de firma van Heek en Co., te Enschedé; A. Bosman, wever bil de firma van Heek en Co., te Enschedé: A Fransen, advalsorteeröer bij de fir ma van Heek en Co.. te Enschedé; J H. ten Cate, wever bij de firma J F Scholten en Zonen, te Enschedé; J. Lippinkhof, wever bij dia firma J. F. Schol ten en Zonen te Enschedé; D. J. Bornebroek, arbeider by de fir ma Gerhd. Jannink en Zonen te 'En schedé; F van der Werfhorst, wever by de Koniwkiyke Stoomweverij te Nyverdal. gemeente Hellendoorn: E. J. ten Donkelaar. stukkenkeurder bij de Koninklyke Stoomweverij te Ny verdal, gemeente Hellendoorn; Joh Schiebout, wever bii de Ko ninklyke Stoomweverij te Nijver dal, ge beente Hellendoorn; J. Fokkert. wonende te Wierden. we ver bij de Koninklijke Stoomweverij, te Nyverdal, gemeente Hellendoorn; K. Reynders, stukkenkeurder by die Koninklijke Stoomweverij te Nyverdal. gemeente Hellendoorn: Hermannus Ligtenberg, wever, Hen- drikus Ligtenberg. wever. H. J. Appel hans, sterker. G. Strokap, wever en G. J. van der Maat. onderbaas bij de Ko ninklijke Jutewevery en Spinner y der firma ter Horst en Co te Riissen; W. Hofman. Johns, ter Braake, H. Buning en G. J. Hammink, wevers by de firma H ten Cate Hzn. en Co., te Almelo; G, Hinnen voorheen wever by de firma H ten Cate Hzn. en Co. te Almelo; W. C. Muller, G. J. Asbreuk en J. Hobbel^, wevers by de Katoenmaat- schappy voorheen Gebroeders Scholten en Co.. te Almelo; mejuffrouw N. Meere, spoelster by de KatoenmaatschappU voorheen Gebroe ders Scholte en Co.. te Almelo; H. J. Scholte appréteur by de Almelo- sche Ververij en Chemische Wasschery voorheen Gebr. Palthe, te Almelo; C. Eoon, sigarenmaker by de Tabak en Sigarenfabriek „De Volharding" fir ma Gebroeders Kluck, te Albelo; A. Kalters of Krakers, wonende te Losser, arbeider in de spinnery dei- firma H. P. Gelderman en Zonen, te Ol denzaal; A. B. Brand, wever by de firma H. P. Gelderman en Zonen, te Oldenzaal; l. Bruins, wever by de firma H. P. Gelderman en Zonen te Oldenzaal; G. Hedtkamp, wever by de firma H. P. Gelderman en Zonen, te Oldenzaal. J. H. Wegtere, wever by de Stoomspin nery en en weverijen, voorheen S. J. Spanjaard te Borne; J. Olde Olthof, wever by de Stoomspin neryen en weveryen voorheen S. J. Spanjaard te Borne; Tli. Reyken, wever bij de Ko ninklyke Weefgoederenfabriek voor heen C. T. Stork en Co. te Hengelo; H. Geerdink Gzn,, wever by de Ko ninklijke Weefgoederenfabriek voor heen C. T. Stork en Co. te Hengelo; H. A. Lover, arbeider by de Ma chinefabriek Gebroeders Stork en Co. te Hengelo; H. J. Wilmink, arbeider de de Ma chinefabriek Gebroeders Stork en Co te Hengelo; mejuffrouw J. Wiltvank, fabrieksar beidster bij de firma Jansen en Tilanus. te Vriezenveen; D. J. Zar.dstra, timmermansknecht by den heer F. W. de Boer, te Oosterend gemeente Hennaarderadeel J. P. Nollé, voorheen arbeider by de N. V. Société Céramique, te Maastricht; J. T. Essers, wonende te Heer. metse laar by de N. V. Société Céramique te Maastricht; z mejuffrouw E. van Caldenberg, ar beidster bij de N.V. „De Sphinx", te Maastricht; L. Gadet, arbeiders by de N. V. „De Sphinx", te Maastricht; P. Ritchi, arbeider bij de N.V. „De Sphinx", te Maastricht: mejuffrouw M. G. Beckers, winkeljuf frouw by de firma wed. Janssen-Meys te Maastricht; J. J. Schmeets, wonende te N|}swiller, gemeente Wlttem, voorheen kleermaker by de Paters Redemptoristen, te Wit- tem; in goud aan: W. G J. Muuse. onderoommissaris der algemeene politie te Oostkust van Sumatra: P. C. J. Hamers, onderluitenant der infanterie, het versiersel uit te reiken met de zwaarden: J. C. Stads, adjudant-onderofficier- schryver, waarnemend hoofdcommies, 't, versiersel uit te reiken met de zwaar den; P. H. de Jong. adjudant-onderofficier schryver by de troepen in Suriname, het versiersel uit te reiken met de zwaar den; in zilver aan: J. Nikijuluw, commies bij 's Lands kas te Soerabaja; A. Duisterhcf. werkbaas bii den Wa terstaat en 's Lands burgerlijke Open bare Werken: S. Pattiwaël, adjudant-onderofficier- schryver, het versiersel uit te reiken met de zwaarden; H. F. EUecom, adjudant-onderoff icier- instructeur der infanterie, het versiersel uit te reiken met de zwaarden; P. C H. Stiene, adjudont-onderoffi- cier-geniewerkman. het versiersel uit te reiken met de zwaaiden: E. C. Closier. adjudant-onderofficier genie .verkman. het versiersel uit te rei- 'sen met öe zwaarden: E. C. Closier, adjudant-onderofficier- administrateur der infanterie, het ver siersel uit te reiken met de zwaarden; mejuffrouw L. A. H Dommere, com mies by het Hooföikatnoor van Scheep vaart: J. Bijlcveld, molenbaas bij het Ma rine-et ablissemant T J, Ong, employé van de Koninklij ke Paketvaart Maatschappy te Amboi- na; TJé Mali, hoofdtolk in de Javaansche en Maleische talen by het Immigratie- departement in Suriname: Dania. bankhouder van de Spaar- en Beleenbank op Curasao; POKKEN-EPIDEMIE. Een ambtenaar van het Britsche mi nisterie van Volksgezondheid heeft 2tch naar het graafschap Kent begeven, waar thans de hop geplukt wordt. Onder de hopplukkers is een pokken-epidemie uitgebroken. Voorts moesten tal van kinderen met diphtheritis in het zieken huis wordc-n opgenomen. De hopplukkers komen voor het meerendeel uit een dicht, bevolkte wijk van Londen. Geheele ge zinnen nemen aan den pluk deel, die als een soort vacantie op het platteland wordt beschouwd. DE GROOTSTE METEOOR. Onlangs deelden wij in deze rubriek het een en ander mede over een gewei dig-grooten meteoor, die verborgen ligt in den krater van Arizona. Dit is echter niet de grootste meteoor, die onze pla neet ooit heeft getroffen. De reusach- tigste meteoor, waarvan het neerkomen op onze aarde wetenschappelijk is vast gesteld. kwam den SOsten Juni 1908 uit de lucht vallen. Gelukkig sloeg dit pro jectiel uit hooger sferen neer in den dun bevolkte provincie Jenissei, in Siberië, zoodat de eenigen die er door getroffen werden, voor zoover men kan nags enkele mülloenen boomen en een kudde van 1500 rendieren waren. Volgens een rapport uitgebracht aan de Astronomical Society of the Pacific heeft de Russische expeditie, uitgezonden met het doel om te onderzoeken in hoeverre de geruch ten omtrent dezen reusachtigen meteoor op waarheid waren gegrond, de plaats ontdekt waar deze in den grond is slagen. Deze plaats, luidt het rapport, is geraakkeiyk te herkennen aan de als door een reusachtige eg omgewoelde aarde over een uitgestrektheid van ver scheidene mylen. Rondom het eigenlijke terrein van de catastrophe liggen verder in een reusachtigen cirkel millioenen doode boomen van het oerwoud, van hun takken beroofd, ter aarde. De toppen dezer boomen wyzen allen naar de bui- tenzyde van den cirkel. In de dichtsbyzynde nederzetting, op 50 myl afstand werden twee boeren te gen den grond geworpen door den ont- zettenden luchtdruk en door de hitte van den vallenden meteoor geblakerd. Zoowel de hittegolf als de schok, ont staan door het inslaan van den hemel steen, wer/.m waargenomen aan de spoorlyn op 400 myi afstand. Van de kudde van 1500 tamme rendieren, die zich op dat oogenblik in de nabyheid van het terrein van de ramp moet hebben bevonden is nooit meer een spoor ont dekt, zoodat aan te nemen is, dat deze dieren allen zyn omgekomen. Had het toeval gewild, dat deze enorme bezoeker uit hooger sferen was neergekomen in een dichtbevolkte plaats op het land, dan zou de wereld getuige zyn geweest van een catastrophe zonder weerga iets, waaraan wy voor het overige toch steeds blootgesteld zullen blyven, al heb ben de tot dusverre gevallen meteoren gelukkig nooit veel kwaad gesticht. NIET VERGIFTIGD. De correspondent der N. R. Ct. te Brussel meldt: Uit Parijs wordt bericht, dat het rap port der doctoren Paul en Kohn Abrest, belast met het laboratorisch onrerzoek van de ingewanden van Loewenstein, thans is ingediend. De conclusie is, dat Loewenstein niet vergiftigd werd en de dood aan een ongeluk moet worden ge weten. i Nader wordt gemeld: Zelfs is geconstateerd kunnen worden dat Loewenstein nog leefde, toen hy met het water in aanraking kwam. Dit laat ste feit maakte het vermoeden van een betreuren swaardig ongeluk bijna tot absolute zekerheid. ZOEBKOF. De N. R. Ot. verneemt uit Brussel: Zoebkof, de zwager van den ex-kei zer. die nog steeds te Luxemburg ver blijft, blijkt zich in het stille stadje wel erg te vervélen. Reeds zou hy trots het verbod van de Belgische regeering me nigmaal over de Belgisohe grens zyn ge komen en zelfs een paar maal te Brussel zyn geweest. By een nieuw uitstapje van dien aard werd hy Zondag per auto aan het station Stockem, dicht by Aar len aangekomen, met het plan verder per spoor naar Brussel door te reizen, door een gendarme herkend en naar Aarlen geleid, van waar hy weer over de Bel gischLuxemburgsche grens is gezet. OBLIGATIEZWENDEL. Naar het Hbld. uit Beriyn verneemt begint het Sttnnes-schandaal steeds grooter afmetigen aan te nemen. Naar de „Voss. Ztg" weet mee te deelen, had Stinnes Jr. voor ruim 700.000 goudmark aan obligaties voor oorlogsleeningen opgekocht, zoodat hy over een nominaal bedrag van 80 mil- üoen aan Duitsche oorlogsleening- obligaties beschikte. By valorisatie zou den deze obligaties een bedrag van 12 millicen mark (goudmark wel te ver staan) hebben vertegenwoordigd, zoodat Stinnes, als zUn groote slag was gelukt, 111/2 millioen mark ..verdiend" zou heb ben. In verband met deze feiten acht men het dna ook zeer twijfelachtig, of Stin nes wel uit de preventieve hechtenis zal worden ontslagen. De beslissing hierover zal waarschynlijk Woensdag a.s. val len. Voorts deelt de Voss Ztg mee, dat he: onderzoek in Weenen nog niet is geëindigd. Verder verluidt, dat by dit onderzoek aan het licht is gekomen, dat ook te Weenen een centrale van obligatie- zwendelaars was gevestigd. Van Stinnes uit liepen de draden dus naar Amsterdam Londen. ParUs, Boekarest en Weenen. Een Beriynsch correspondentiebureau weet mee te deelen, dat by de knoeie ryen ook twee groote Beriynsche banken betrokken zouden zyn geweest. Men dient af te wachten, of deze berichten juist zullen blijken. Het is echter niet on mogelijk, dat het onderzoek in de eerst volgende dagen nog verder zal worden uitgestrekt. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt Je Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den nzender niet teruggegeven. WEGENNET AERDENHOUT. M. de R. In uwe courant van 6 Sept. j.l. pryst u de gemeente Bloemendaal voor de verbetering, die ze aanbrengt in haar wegennet c.q. de nieuwe doorbraak Westerlaar.—Oosterduinweg (niet Aer- denhoutsweg). Het gaat natuurlijk weer gepaard met vernietiging van natuur schoon. Ingang Schulpweg heef: men reeds aardig geteisterd. Uw foto'tje bij het bericht toont ons dit. Nu knoopt u aan uw bericht de mededeeling vast, dat deze nieuwe verkeersweg eerst vol ledig tot zyn recht zal komen als de Oosterduinweg tot de tramhalte wordt verbreed. Dit kan niet anders geschieden dan door kapping van de mooie boomen langs dien weg. Laat men echter niet alles aan het verkeer opofferen. Als deze weg in beteren toestand wordt gebracht en tevens voor wielryders en voetgangers een aparter» weg aangelegd, dan biyft de rijweg uitsluitend voor autoverkeer en is deze voldoende breed, indien men op dat kleine eind met niet te groote snel heid rydt. Voor voetgangers is de toe stand van de tramhalte af tot den Schulp weg onhoudbaar. By regenachtig weer is men verplicht op den rijweg te loopen, een aangelegd voetpad achter de boomen ontbreekt. Men doe nu ook eens iets voor de voetegangers. De ruimte ach ter de boomen is er. Aan de eene zyde een voetpad* aan de andere zyde een rywielpad dan is de toestand gezond. En dan zou een flink voetpad langs den Boekenrodeweg ook geen weelde zyn. Men denke ook eens aan de arme slachtoffers van het moderne verkeer d.z. de voetgangers. Hoogachtend, F. Aerdenhout, 10 Sept 1928. prof. dr. leo polak. De Staatscourant bevat de benoeming tot gewoon hocgleeraar aan de Rijksuni versiteit te Groningen, in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, voor onder wijs in de geschiedenis der wijsbegeerte, de logica en de metaphysica, van prof. dr. Leo Polak, byzonder hoogleeraax aan de Rijksuniversiteit te Leiden. DAPPERE „DARDANELLES. hoe het leven van kapitein grashuis bedreigd werd. Naar de „Deli Crt." vernam is de lichte verwonding van kapitein Grashuis by het jongste treffen met kwaadwilli gen in Troemon (Westkust van Atjeh) de uiterst gelukkige afloop van een zeer gevaarlijke situatie, waarby het le ven van den kapitein aan een draadje heeft gehangen. Zooals men weet leiden onze Atjeh-of- ficieren nog altyd volgens oude traditie hun patrouilles zonder een wapen in de hand. die hoogstens een dun rottinkje omknelt. Revolver en klewang, indien al aanwezig, zyn naar traditie behoor lijk m holster en scheeüe geborgen. De algemeene opvatting is, dat de leider niet behoeft te vechten, doch moet lei den en commandeeren. Tot zyn verde diging worden doorgaans een of twee speciale marechaussees aangewezen, zoogenaamde „dardanellen", die met hun goeden naam van „marechaussée" voor de veiligheid en het leven van hun commandant instaan. Er zyn in den Atjehstrijd merkwaar dige staaltjes van toewijding en opoffe ring van deze dardanellen, die zich lie ver in stukken lieten hakken, dan voor de eer van de brigade hun commandant in handen der vijanden te laten. En talrijk zijn de officieren, die hun leven aan hun dardanellen te danken hebben. Dat is ook het geval met kapitein Gras huis. Toen kapitein Grashuis met zyn bri gade de plaats naderde waar de vier verzetslieden, aan wier handen men een vroeger verloren gogane modelkaxabyn hoopte te ontrukken, zich hadden ver scholen, werden zy door vuur uit die ka rabijn ontvangen. Onmiddellyk splitste de brigade zich in tweeën om het boschje te omsingelen, waarin spoedig door ons karabijn-vuur twee verzetslieden wenden neergelegd. Kapitein Grashuls stond toen. in ge zelschap van twee Atjehsche hoofden, slechts met een rottinkje in de hand, alleen bewaakt door zyn ordonnans. De twee overgebleven verzetslieden deden nu, naar we hoor en, een uitval naar de ze groep. De eerste van hen werd, alvo rens zyn aanval te kunnen uitvoeren, door den ordonnans neergelegd, maar de tweede was met de bekende bliksem snelheid der fanatieke Atjehstryders, dadelijk by den kapitein, die ternauwer nood den iyd had zyn klewang te trek ken om een serie öoodelyke slagen van het vlijmscherpe slagwapen te paree- ren. Naar we hooren kwam zelfs een dier slagen op het hoofd van den kapi tein neer, die echter door een wonderlijk toeval dien dag zyn bamboehoed voor een van steviger makelyk had vervan gen, Tot overvloed van ramp liet de kapi tein in dien stryd op het blanke wapen, zijn klewang vallen, doch onversaagd greep hy den aanvaller met de bloote hand aan, gelukkig zoo. dat hy hem met een hand by de pols greep en met de an der het hem bedreigende doodeiyke wa pen. Ck) dat moment had de ordonnans het geluk den aanvaller met een welgemikt schot neer te leggen, daarmee het leven van zyn kapitein reddend. Alleen wist de doodelyk getroffen Atjeher in zyn fanatisme toen nog den kapitein een houw over de dU toe te brengen, geluk kig zonder meer dan een vleeschwond te veroorzaken. Indien de zaak zich aldus heeft toegedra gen, eldigt de ..DellCrt." is 't duidelijk, aan welk een dun draadje het leven van kapitein Grashuis heeft gehangen en.... dat z1yn ordonnans voor zijn kordaat op treden een onderscheiding heeft ver diend

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12