DATUMSTUKJES RAADSVERGADERING WEERBERICHT THERMOMETERSTAND LOTTGERING GR. HOUTSTRAAT 5a BURGERLIJKE STAND TELEGRAMMEN Amsterdamsche Beurs HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 12 SEPT 192S COMPLOT TE MADRID. TEGEN PRIMO'S BEWIND. TALRIJKE ARRESTATIES. Te Madrid ls een complot ontdekt dat ten doel had het huidig dictatoriaal régime omver te werpen. De juistheid hiervan is inmiddels van officieele zijde erkend. In den nacht van Maandag op Dinsdag werden door den minister van Binnenlandsche Za ken in verband met dc ontdekking der samenzwering talrijke bevelen tot in hechtenisneming onderteekend. De po litie heeft dan ook den geheelen nacht arrestaties verricht; in totaal zijn meer dan 300 personen achter slot en grendel gezet. Naar het schynt, zijn de voornaamste leiders der beweging radicalen, die ge tracht hebben onder ontevreden solda ten aanhangers te werven. Primo de Rivera is Dinsdagmiddag uit San Sebastian in de hoofdstad terugge keerd, waar hU onmiddellijk besprekin gen met den minister van Binnenland sche Zaken, benevens met de comman danten der politie en der burgerwacht had. Onder de vooraanstaande persoon lijkheden, die gearresteerd zijn, bevin den zich de oud-afgevaardigde JosG Compana en de voormalige advocaten Julien Roure, Jorge Vinixa en Pablo Gil. Ook te Barcelona zijn, volgens uit Ma drid ontvangen telegrammen, hondera personen gearresteerd, o.m. eenige be stuursleden van radicale vereenigingen, twee journalisten en vele voormalige afgevaardigden en raadsleden. In de provincies hebben verder eveneens ar restaties op groote schaal plaats gehad, vooral In Catalonië, Valencia, Asturië en Andalusië. Te Madrid behooren tot de gearre steerden vele militairen, vooral ser geants, van wie men wist, dat zij den laatsten tijd herhaaldelijk bijeen komsten met verdachte radicalen hac- den gehouden- De gouverneur van Barcelona heeft een journalist in vrijheid gesteld, nadat door diens krant geprotesteerd was gen de arrestatie. Hij heelt er echter op gewezen, dat de samenzwering van ernstigen aard was en een snel en krachtig mtreden noodzakelijk maakte. HET INSTITUUT ORANJE-NASSAV. De heeren Roodenburg, Miezerus en Visser stellen den raad voor. de verzoe ken van de Vereenlging „Instituut Oranje-Nassau" om voorschot op de ver goeding voor vakonderwijzers over de Jaren 1926, 1927 en 1928, ten behoeve van de scholen voor gewoon- en uitge breid lager onderwijs aan het Nossau- plein 2, in te willigen. SLECHTE WORST OF SUGGESTIE? In ons vorig nummer maakten wij mel ding van het tragische vergiftigingsge- val ten huize van de familie Blerschenk in do Slaghekstraat te Rotterdam. Maandagavond heeft zich, eveneens bi) een familie Bierschcnk de vader van dat gezin is een broer van Bier- schenk uit de Slaghekstraat welke in de Schildstraat te Rotterdam woont, ook een merkwaardig geval voorgedaan. Twee kinderen uit dat gezin, een 15- Jarig meisje cn een 13-jarige jongen werden namelijk plotseling onwel, naai zij beweerden, na het eten van worst. Een dokter werd gehaald. Deze achtte het geval vrU ernstig en liet de beide kinderen naar het zieken huis aan den Ccolsingel overbrengen. Het merkwaardige van dit voorval is, dat de kinderen beweren, de worst te hebben gekocht in een winkeltje in de buurt, terwijl het politioneel onderzoek heeft uitgewezen, dat de betreffende winkelier al sedert langen tijd geen der gelijke worst, als door de kinderen aan geduid, heeft verkocht. De mogelijkheid van suggestie wordt dan ook niet uitgesloten geacht. De commissaris van Politie der vijfde afdeeling leidt zelf het onderzoek in dit stellig merkwaardige ziektegeval. DE ZAAK-STINNES. NOG EEN ARRESTATIE. De verdedigers van Hugo Stinnes hebben plotseling het door hen inge diende verzoek tot invrijheidstelling van hun cliënt ingetrokken. Naar verluid: moet het resultaat van het te Weenen ter zake ingestelde onderzoek, waarbij veel belastend materiaal in beslag is geno men, hun tot dezen stap aanleiding heb ben gegeven. Zij zijn klaarblijkelijk vin oordeel, dat het wenschelUker is het ver zoek tot invrijheidstelling niet te doen behandelen dan ach aan een verwer ping er van bloot te stellen. Stinnes moet zich inmiddels in zijn lot hebben ge schikt en buitengewoon kalm zijn. De regeeringscommissaris voor de oor- logsleeningen. Heinzmann, en een Ber- hjnsch commissaris van politie zijn .n- tusschen te Weenen gearriveerd ten ein de te zamen met de Oosten rij ksche re cherche het onderzoek voort te zetten Talrijke personen zijn reeds verhoord, o.a. de koopman Er win Polower, die vroeger veel met de familie Stinnes om ging. Gebleken is. dat Weenen als centraal punt werd gebezigd: vandaar en uit Boe dapest werden obligaties der Duitsche oorlogsl-eeningen naar Roemenië gezon den. Daar werden de stukken dan als z„oud-bezit" op het Duitsche gezant- schap te Boekarest geregistreerd waarna ze naar Weenen teruggesinokkeld wer den. Polower ls niet gearresteerd, doch voorloopig slechts als getuige fi charge gehoord. Daarna is na oen verhoor van verscheidene uren de oud-directeur van de bekende houttrust „Porcsta", Beia C. -ss. in hechtenis genomen. Gross, die jaar geleden directeur van ge noemde trust was. verloor door mislukte speculaties zijn geheele vermogen, waar na hij zijn functie neerlegde. Geruunen tijd was hij de vertrouwensman van den ouden Hugo Stinnes; na diens dood moet hij zijn invloed in het Stinnes- concern hebben gehouden en ook met Hugo Stinnes Jr. in verbinding hebben gestaan. Haarlem12 September De Vijf Vogels. Vanmiddag om twaalf uur hebben wij op Schiphol de vijf machtige driemoto- rige Fokkers bewonderd, die in de eerst komende vijf weken naar Indië zullen vliegen, de een na den ander, elk in twaalf dagen tijds, als er tenminste geen pech by komt. In een rij stonden de vijf krachtmon sters van dc lucht vooraan op het vlieg veld geschaard, bezijden de administra tiegebouwen en het restaurant. Achter de hekken een belangstellende men- schenmenigte. Binnen de hekken een groep vertegenwoordigers van de Neder- landsche pers, met Plesman, den direc teur van de K. L. M„ als explicator aan het hoofd. Vóór ieder toestel wachtte de bemanning ons op. Telkens drie man- Elk drietal stelde de directeur met een breeden armzwaai aan ons voor, en dan stonden de officieren in de houding en salueerden, de burger-vliegers en werk meesters lichtten hun hoeden van het hoofd, de Nederlandsche pers groette te rug. Het was gemoedelijk ceremonieel, zoo'n beetje half-militalr toch. Het her innerde mij wel even aan den mobilisa tietijd, en hoe wij met het kleine groepje officieren van het pas te Oosterhout gearriveerde bataljon werden gepre senteerd aan de gansche officieren macht van het Hoofdkwartier Veldle ger Dat ging net zoo. De K. L. M. directeur is oud-officier en kan het niet vergeten. Er zit trouwens wel wat aar digs in, en met genoegen breng je vyf- maal achtereen een groet aan die groep, jes koene iuchtvaarders, echte h&rde, on vervaarde aviateurs, die straks naar In dië zullen stevenen. Luitenant G. A. Koppen met kapitein E .T. Kengen. den werktuigkundige H. Ivf. van Herk en den journalist Zimmer man zullen de reeks openen. Morgen ochtend vroeg, om zes uur, zullen zy met de eerste lading post aan boord van Schiphol vertrekken. En in twaalf da gen, met in totaal zoowat tachtig vlieg uren, moeten zy Batavia bereiken. Het doel is geen recordverbetering ofschoon men er eventueel niet al'keerig van zou wezen. HIet doel is om te bowyzen dat men met deze vijf toestellen In zoo vlug ge opeenvolging Indië kan bereiken, en dus een practischen, snellen post- en passagiersdienst in uitzicht stellen. Dat alles en nog veel meer,, vertelt Plesman. leider van de K. L. M. en In stigator van de Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij, welker naam prykt op de donkerblauwe rompen van de vijf machtige vogels. Voor één vlucht Amsterdam—Batavia zyn twaalfduizend liters benzine en 960 liters olie noodig. De K. L. M. heeft de omvang van deze quantiteiten aanschou welijk gedemonstreerd door een hooge pyramide van dertig benzinevaten cn een kleinere van acht olievaten vóór de rü toestellen op te richten. Elk vliegtuig kan benzine genoeg meenemen voor 1500 K.M. onafgebroken vlucht, en gebruikt een liter per kilometer. Elk vliegtuig weegt 2900* K.G .en kan tot 4800 K.G. belast worden voor deze speciale onder neming. Er gaat 200 K.G. aan reservc- deelen met ieder toestel mee, en de on gelooflijk veelzijdige collectie die dit ge wicht bereikt is voor ons op tafels ge ëtaleerd. „Verlies", zegt de directeur. „Komt dcordat de luchtweg naar Indië nóg nie'. behoorlijk geoutilleerd is. Zal in de toe komst niet moer zoo wezen". Hij bombardeert ons verder met sta tistische byzonderheden de man is ook in dit opzicht bewonderenswaardig, En passant stelt hij Smirnoff voor, die al zes ja-ar voor de K. L. M. vliegt en die bij deze gelegenheid als laatste zal ver- treilen en de eenige wezen die heen en terug naar Indië zal vliegen. Bij hem aan boord zal de eenige Engelschman zijn die dsze Hollandsche vluchten- serie naar Engeland ir tmaakt: de werk meester Seaton. Dewelke grinnikt met zyn welgedaan, hardrood John Bull-ge- zicht en zyn hoed niet afneemt, want da: doen mannen in zyn land niet voor elkaar, en waarom zou hy het op Skip-all wèl doen? Vele nieuwsgierigen kruipen in de com fortabele cabines van de Holland-Indie toestellen, waarin een speciale luie stor' voor den werkmeester is bestemd. Want dit lid der bemanning heeft <te zwaarste taak van allen: hy moet telkens na acht of negen uur vliegen aan den slag om het toestel voor den volgenden tieg ge reed te maken, en den heeïen nacht door inspecteersn en hard zwoegen. De be doeling is dusdat de man tijdens de vlucht slaapt. Dan kunneai de twee be stuurders het samen wel af. Van-middag komen de autoriteiten met hun redevoeringen en de demonstraties door escadrilles van leger en vloot, en de luchtacrobatlek. Er oefent nu al een klein Avro-toestelletje voor vanmiddag, en buitelt als in dolle vreugde door het zonnestralende luchtruim. Dit wordt wèl een grootsche gebeur tenis in de geschiedenis onzer lucht vaart. wy mogen er trotsch op zyn. Vijf vliegtuigen vlak achtereen naar Indië! Dat heeft nog geen enkele natie be staan. Als je de stevige, vastberaden koppen der vyftien opvarenden eens goed be keken hebt twUfel je er ook heelemaal niet meer aan: die kerels zullen slagen. De episode der Vyf Vogels zal een grootsche worden voor onze luchtvaart en ons land. R. P. DE AUTOBUSSEN. EEN SPOEDIGE BESLISSING IS THANS TE VERWACHTEN. Dinsdag heeft de tramcommissie ver gaderd ter bespreking van de ingekomen aanvragen om concessie voor de stads- autobussiynen; men ie gereed gekomen met het aan B. en W. uit fce brengen advies, zoodat nu zeer vermoedelyk in de eerstvolgende raadsvergadering de beslissing kan vallen. PERSONALIA. Te Amsterdaan is geslaagd voor het examen vrye- en orde-oefeningen mej. G. M. Boersema te Haarlem. DE 5 VLUCHTEN NAAR INDIë. EEN REDE VAN DEN MINISTER VAN WATERSTAAT (Zie ook le pagina.) Hedenmiddag zou minister van der Vegte de volende rede gehouden: Op dezen voor de Nederlandsche Lucht vaart zoo belangryken dag gevoel ik het als een aangenamer, plicht een kort woord ie spreken. De Nederlandsche Regeering heeft ge meend zich offers tc mogen getroosten om de Nederlandsche Luchtvaart tot ont wikkeling te brengen, zy gelooft in haar verwachtingen niet beschaamd te zyn. Immers, de Nederlandsche Luchtvaart, welke ontstaan is uit het initiatief van particulieren en daarbij gesteund is door de Regeering, is krachtig gegroeid en heeft zich. internationaal gesproken, een uitmuntenden naam weten te verwerven. De Regeering achtte de ontwikkeling van het Nederlandsche luchtverkeer van be lang, daar zy meende, dat voor dit nieuwe middel van vervoer een groote toekomst was weggelegd De voornaam ste feiten uit de geschiedenis van het Nederlandsche luchtverkeer hadden plaats op het vliegterrein Schiphol. Het- was op 17 Mei 1920, dat hier de lücht- diensten der K.L.M. werden geopend met een anderdaagschen dienst cd Lon den. Het was op 1 October 1924, dat het eerste vliegtuig van hier naar Ba tavia vertrok onder leiding van Van der Hoop: het was op 15 Juni 1927. da*, het K.L.M.-vliegtuig H-NADP met Geysen- dorffer als commandant, de heen- en terugreis naar Batavia aanvaardde en op 1 October 1927, ds.t de „Postduif" onder commando van Kapitein Koppen van hier vertrok, wy zijn thans hier opnieuw bijeen, want wij staan aan den vooravond van het vertrek, achtereen volgens met een week tusschenruimte. van 5 vliegtuigen naar Indië. De taak, welke de Nederlandsche Luchtvaart heeft, is drievoudig: het schepper, van een Nederlandsch luchtnet in Europa, ten einde de belangen, welke Nederland in Europa heeft, te dienen. Dit net wordt door de K.L.M. geëxploi teerd. Verder het tot stand brengen van luchtverkee*- in onzen grooten Indischtn Archipel, waar vermindering van den relsduur op lange afstanden voor het economische leven van het grootste be lang is. Dit veelomvattend werk heeft- de Nederlar.dsch Indische Luchtvaart Maatschappij op haar schouders geno men. Ten slotte als zeer voorname taak het scheppen eer.r geregelde luchtver- binding tusschen Eoropeesch en Azia tisch Nederland. Het luchtverkeer in üuropa Is gesta dig gegroeid en omvat heden reeds een niet onbelangrijk net. Met de luchtvaart- in Indië wordt met het vertrek van de vier vliegtuigen der Nederlandsch Indi sche Luchtvaar'; Maatschappy een be gin gemaakt; eind O-tober zullen deze vliegtuigen in Indië ten dienste van het geregeld luchtverkeer worden gesteld. Het vertrek van de vliegtuigen beteeken: echter ook het begin van een geregelder, luchtdienst AmsterdamBatavia en met name geldt dit voor het laatste vlieg tuig, dat ten dienste van de Posterijen ook naar het Vaderland terug zal kee- j-en. De luchtweg naar Indië is nog lang niet ten, volle gebaand. De vliegvelden, waar de toestellen moeten neerstrijken, zijn hier en daar' nog primitief, de ra dioverbindingen zyn onvoldoende, van nachtverlichting is nog geen sprake. De weg leidt over vele landen, met welke overeenkomst moeten worden aangegaan cn de organisatie \-an den luchtweg is daarom een internationale taak, "die veel moeiiykheden medebrengt. Daartoe zullen deze vyf vluchten op belangrijke wyze bijdragen en de 12 heen- en weervluchten welke in 1929 door de K L. M. zullen worden onder nomen, zyn te beschouwen als een begin van een regelmatige postverbinding tus schen Nederlandsch Oost Indië en het Moederland. Deze postverbinding acht ik var. het grootste belang ter bevordering van den handel en ter versterking var de banden tusschen beide gebiedsdee- len. De tyd, welke thans vereischt wordt voor de overbrenging van de mail, kan tot de helft worden teruggebracht, het geen naar ik hoop, bewezen zal worden door deze vyf vluchten. Zoowel de Ne derlandsche als de Nederlandsch Indi sche Posterijen hebben voor deze ver binding hun volle belangstelling en me dewerking gegeven en ik soreek den wensch uit, dat spoedig na 1929 een re gelmatige wekelliksche dienst tusschen Amsterdam en Batavia zal worden on derhouden Met den bouw van een vloot van vliegtuigen voor dit werk geschikt, za.' spoedig een aanvang moeten worden ge maakt. Wy mogen er trotsch op zyn, dat onze vliegtuigen en onze vliegtuigbe- stuurd-ers alom befaamd zijn en wij ho pen dan ook. dat het den bemanningen der vyf vliegtuigen gegeven zal zijn de zware taak, welke zy op zich genomen hebben, naar behooren te vervullen. Ik wcnsch allen een goede reis: mogen zij behouden op hun bestemming aanko men. De dag van heden is voor Nederland van groot belang. Het is het begin van het luchtverkeer in Nederlandsch In dië, de aanvang van het luchtverkeer op Nederlandsch Indië. Daarom hebben de Nederlandsch Indische Luchtvaart Maatschappli en de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën in samenwerking met de Re geering gemeend de bijzondere aan dacht van het Nederlandsche volk op dezen dag te mogen vestigen. Moge dit werk onder Gods onmisba- rer wel gelukken! HET BURGERLIJK ARM BESTUUR VAN SCHOTEN DE. VROEGERE EIGENDOMMEN. De Heer H. J. Klein, voormalig wet houder van Schoten, heeft aan der. raad van Haarlem toestemming gevraagd om de notulen der laatste raadsvergadering van voormalig Schoten resp. het desbe treffende raadsbesluit tot opheffing ven het Buig. Armbestuur van Schoten te mogen ontvangen. B. en W. van Haarlem stellen voor. deze aanvraag ter a-fdoemng in liuu handen te stellen. IN DEN RAAD. Heden is het dc laatste zitting van den raad die dc heer Rcinalda mede; maakt als wethouder. Voor zijn zetei aan de tafel van B. en W. stond ccn bloemstuk in donker roodc bloemen, een hulde van de soc,*dcm. Raads fractie aan dep wethouder. DE MOLEN DE GOOYER TE AMSTERDAM. VOOR AANKOOP EN HERSTEL 40.000.— NOODIG. Men schryft ons uit Amsterdam: De molen De Gooyer, de laatste van de molens, die eens de wallen van Am sterdam sierden, behoort tot de werken, d:e behouden dienen te blyven. De mo len is echter zeer bouwvallig. Twee jaar geleden heeft de gemeenteraad eer cre- diet van 600 toegestaan om een on derzoek naar den toestand in te stellen. •Dit onderzoek ls opgedragen aan d n deskundige van de vereeniging De Hol landsche Molen. Uit 't door dezen des kundige opgemaakte rapport blykt, dat alleen door spoedige reparatie de molen nog te redden is. De restauraite wordt geraamd op 35.500. Daar echter de molen geen eigendom van de gemeente ls moet dit gebouw van den eigenaar gekocht worden. Onderhandelingen héb ben tct resultaat gehad, dat de gemeen te voor 3500 eigenares van den molen kan worden. Alles met elkaar zal de restauratie e gemeente dus op 40.000 komen. Daartegenover staan inkomsten van tenminste 1200 B. en W. meenen echter den Raad te moeten adviseeren het bedrag te voteren, omdat de gemeente hier niet. optreedt als exploitant van den molen, maar als uitvoerster van de op haar rustende pu bliekrechteiyke taak om uit aesthetisch- of cultuurhistorisch oogpunt belangryke bouwwerken voor ondergang te bewa ren. Nog zy gemeld, dat de Vereeniging de Hollandsche Molen bereid is 500 in de kosten te dragen, een bedrag, dat hoewel gering in de vei-houding tot de kosten voor de vereeniging zeer aanzien- lUk is. ARBEIDSVOORWAARDEN Door de afdeeling Haarlem van d- Ned. Unie van Chauffeurs, aangesloten bij den Centralen Bond van Transport arbeiders, wordt op Donderdag 13 Sep tember een aigemeene ledenvergadering gehouden in de Centrale. Das'- zullen o.m de voorstellen voor de binnenkort te houden jaarvergadering besproken wor den en de candidaatstelling "oor het Uniebestuur. Verder zal door den heer A. Mars een inleiding gehouden worden over het onderwerp: „De stadsautobus- ïynen en de arbeidsvoorwaarden NIET VLUG! Op 3 Maart 1925 is door den Ryks- waterstaat de correspondentie begonnen over de verbetering van den Schoter- weg en 24 Augustus 1928, dus 3 1/2 jaar later, is mén „al" 'tot de cbnceptovereen- /komst gekomen. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 12 Sep tember 1928 cles namiddags ten 1 1/2 ure in de Statenzaal (Prinsenhof). Voorzitter de heer C. Maarschalk. Aanwezig zyn alle leden. PUNT 1. Mededeelingpn en ingekomen stukken. De volgende agendapunten worden zonder discussie aangenomen: PUNT 2. Voorstel van B. en W. tot goedkeu ring van de balans enz. over 1927 der Woningbouwvereeniging „St. Bavo". PUNT 3. Voorstel van E. en W. tot vaststelling van het le suppletoire kohier der school gelden van het Middelbaar en voorbe reidend Hooger Onderwys voor het cur susjaar 1927-1928. PUNT 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening tot heffing van schoolgeld op de scholen voor lager en gemeentelijk voorbereidend lager onderwys, ten einde tegemoet te komen aan bedenkingen van Ged. Staten. PUNT 6. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van een crediet voor aanschaffing van leermiddelen enz. voor de vervolg cursussen V en VI en voor jaarwedden wegens uitbreiding van onderwijzend personeel. PUNT 7. Voorstel van B. en W. tot het ter hun ner beschikking stellen van een crediet van 200 voor het doen maken van een veiligheids yzeren traphek in de byzon- dere school voor gewoon lager onder wys aan den Zyisingel No. 2. PUNT 8. Voorstel van B en W. tot het toeken nen eener subsidie voor de exploitatie van den speeltuin aan de Zomervaart. PUNT II. Voorstel van B. en W. tot uitgifte ran grond in erfpacht gelegen aan de Noord zijde van de By2antiümstraat aan J, Michel. PUNT 13". Voorstellen van B en W. tot aankoop van de voortuinen ten eerste van per- ccelen aan den Zylweg en ten tweede van perceelen aan de Amsterdamsche Vaart PUNT 14. Voorstel van B. en W. in zake mede werking tot verbetering van den weg aanleg enz. aan den Schoterweg. (De zitting duurt voort.) (Ongecorrigeerd.) naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 September. Mcdegc* decld door het Kon. Net. Met. In» stituut te De Bildt- Hoogste barometerstand 770.3 m.M. te Yarmouth; laagste barometerstand 748.4 te Isafjord. Verwachting in den avond van 13 Sept-: Zwakke tot matige Noordelij* ken tot Oostelijken wind. gedeelte^ lijk bewolkt, droog weer, atcr iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Woensdagmiddag 1 uur 769 m.M. De barometer blijft vooruit gaan. Stand van gistermiddag 765 m.M. van: CAREL v. HUIZEN, Opticien, KI. Houtstr. 13. Telef. 14112. 1 2 Sept. Hoogste gisteren- F. 67 Laagste hedennacht F. 55 Hoogste heden 12 uur F. 63 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. TELEFOON 10771 voor Stoomen en Verven HAARLEM 12 September. Bevallen: 9 Sept.: D. Frankenv Nieuwkoop, d.. 10 Sept. P. J. v. Lieshout Weyers, z,. I. v Baekel—v. d. Meer, z. F. J. TholenJansen, d. Overleden: 8 Sept A. Roos. 84 j., M. v. Heemskerkstraat, 10 Sept. J. F. Rooden- berg, 22 j., 'Qasthuisvest, D. Treffers—?v. Gulik, 82 j., Merovihgenstraat, M. J. v. d. Zalm—v. Nieuwmegen, 29 j„ Schoter weg. DE KOORTS IN GRIEKENLAND ATHENE, 12 Sept. (B. T. A.) De den- gue-koorts epidemie blijft aan het af nemen. COMPLOT IN SPANJE ONTDEKT HENDAYE, 12 Sept. (B. T. A.) Vol gens aan de grens ontvangen berichten, heeft de Spaansche politie een complot ontdekt In Madrid en verscheidene an dere Spaansche steden zyn talrijke ar restaties verricht. VLOOTPROPAGANDA. SOERABA.TA, 11 Sept. (Aneta). Naar het Soerabajasch Handelsblad verneemt, overweegt de Regeering' plannen tot het voeren van filmpro* paganda op dc vloot ter wering van communistische invloeden. HET SPOORWEGONGEVAL BIJ BRUENN. (Zie ook elders in dit nummer). PRAAG 12 Sept. (V.D.) Uit Bruenn wordt gemeld, dat van de slachtoffers van het spoorwegongeval vier personen drie vrouwen en een man, niet geïden tificeerd konden worden. Dinsdagavond te acht uur was het op- ruimingswerk zoover gevorderd, dat het spoorwegverkeer weer in belde richtingen ken worden hervat. De bladen eischen in verband met het ongeval een parlementaire commissie van onderzoek- De schuld aan het onge val is de buitengewone vermindering van het aantal beambten. De beambten zyn overspannen. Met liet ontslaan van den eenen schuldigen wisselwachter 'wordt niets bereikt. In de sociaal-politieke commissie heeft de voorzitter de slachtoffers van het spoorwegongeval herdacht! Hij ver klaarde, dat de catesphrophe de geheele openbare meening geschokt heeft. Hij verklaarde, dat het nocdig was. dat een grondig onderzoek naar de oorzaken wordt ingesteld. Van sociaal-democratische zijde wordt het aftreden van den minister voor de spoorwegen geëischt. LUCHTMANOETTVRES IN FRANK RIJK. FARTJS. 12 September (Wolff-bureaiO - Op 14 en 15 September zullen hif groote luchtmar.oeuvres plaats hebber waaraan 550 vliegmachines zullen deel nemen De Sngelsche luchtvnartministe zal deze manoeuvres bijwonen. DE BOOTWERKER SST AKING IN ENGELAND. MELBOURNE. 12 September (Reuter) De bootwe-rkersstaking neemt steedr grooter omvang aan. Duizenden tonner goederen liggen op de steigers o© inla ding te wachten. PRINSES JULIANA WEER TE KATWIJK LEIDEN. IJ September (V.D.) Prin ses Juliana heeft hedenmiddag na af loop van de receptie ter gelegenheid van de opening van het nieuwe clubge bouw der N. V. S. L. wederom haar in trek genomen in haar villa te Katwyk aan Zee. NOODWEER IN Z.-DUITSCHLAND. STUTGART, 11 September (V.D.) Een hevig onweer gepaard met hevigen storm en hagelslag wordt uit he: Ho- henlo'sche gemeld. Bil de stad Langen- burg lagen hagelsteenen to: een meter hoogte Bijna geen gebouw bleef onbe schadigd. De fruitoogst van dit jaar is volkomen vernield. HEEMSTEDE DE DAHLIA-TENTOONSTELLING. Zoodals wy reeds bericht hebben, wordt heden in het lokaal voor Christe lijke be.ar.gen aan den Voorweg door de Vereeniging van tuinlieden ..Aerden- hout en omstreken" een Dahlia-ten toonstelling gehouden. Toen wij er gisr teravond een kijkje gingen nemen .vas men druk bezig, om onder leiding van den heer L. Steenvoorden, binder bij de firma v. Empelen en Zn. de talrijke bloemen op te stellen. Doordat nu collectief is ingezonden, beschikt men over vele bloemen van één soort-, waardoor iets grootsch gemaakt kon worden. Vooral veel werk is ge maakt van bloemenmanden, waarvoor de Dahlia zich zoo'bij uitstek leent, en omdat er ongeveer 60 soorten zyn, zUn er talrijk vele prachtige ma "en. Ter afwisseling zyn er ook nog andere planten. Zoo is het podium geheel ge vuld .met een verscheidenheid van va rens, aangevuld met bloemen' wat al oy 't binnenkomen een prachtigen aanblik geeft. Om een ieder in de gelegenheid te stellen de mooie inzending te bezich tigen wordt geen entree geheven. De zaal is geopend tot hedenavond 10 uur. Een ieder die even in de gelegenheid ls, ga eens kijken. SANTPOORT. SPORTVEREENIGING „SANTPOORT". Bovengenoemde vereeniging hield in café „Rozenstein" hear 6de Jaarverga dering, waarop o.a. de jaarverslagen werden uitgebracht. Hierbij bleek, dat het aantal leden 45 bedraagt er. de kas een saldo van ruim 60 heeft. By het punt bestuursverkiezing bleek, dat de heer J. P. Nijssen zich wel her kiesbaar stelde, doch de heeren Scheen- aard en Handgraaf niet. Eerstgenoemde werd herkozen. Gekozen werden de hee ren J. Schiebroek en M. v. Sombeek. De elftallen zullen worden samenge steld door de heeren P. J. A. Molenkamp, W. v. d. Heyde en Th. Heynen. Zondag a.s. speelt „Santpoort" een return-wedstryd tegen „Noordwijk". In Noordwijk wonnen de Santpoorters met 4—3. Opgegeven door de Nat. Eanltvereeniging WOENSDAG 12 SEPT 1S28 10.30 uur 10.45 uur Stiatsleeninges 5% Nei. !S23 S% Ned. 1919 101^ Scheepvaart Code Vaart 75 H 1. Scheepv. Unie... 202!^ Holl. Lloyd. 31H Paketvnart 227y2 Oude Boot 90 Nievelt. 117 Rotterd. Lloyd.. 186 198V$ Marine Comm.. 55* Marine Pref 56h - 'adojtrieën Ned. Kunstzijde. 432-434 43! -432 Mrvkubee 203H—2C6 2C3-2G5 Holl. Konitiijde. 235 235 1. Oude Philips 78( b Gew. jurgens.... 280 Ccntr. Sniker.... 80 1 :d. Cod.Bniteal. Anaconda copper 155 Slee Coma »51V* - Dank 252H 253V* 'ndische Bank... 167 170 C' Hand. Mij. 177 177H -177^ Petrolens Peadawa 19 Gee. Holl. Petr. 2C2 Kon. Petroleum. 433H 436 - Geld - - Cultnnr Mij. H.V.A. 690 685 690 Jara Cultuur 288 Colt Vorstenl... 1661 Dito Actions 1451 Knliredjo.™,.». 83 Poeoeoredjo. 107 Tabak 439 438l4 Seacmbah 526 526 Deli Batavia £41 5414 180 Oostkust 177 Bnbber Amst. Robber... 225H 224 226 Lampoog Som... 135 Wai Sumatra 173 Vico 121 127*4 89 Deli Bat. Robber 149% 497/8 Serbadjadi 170 Intercont. Robb. lC*i Amerika Southern Rails.. 151 Wtbask.... 81H

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2