BUITENLANDSCH OVERZICHT DE TWEEDE CONFERENTIE OVER RIJNLAND. ARRESTATIES EN FEESTEN IN SPANJE. aroma GEMENGD NIEUWS chamberlain blijft. AANTEEKENINGEN EN INDRUKKEN UIT DE V0LKENB0NDSSTAD. fijSO haarlem's dagblad vrijdag 14 sept. 1928 derde blad De aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Ds tweede conferentie aangaande de Rijnland-kwestie is Donderdagmorgen, weer in het hotel der Britsche delegate begonnen. Er namen aan deel Lord Cushendim, Briand. Scialoja. Monchenr. Adatsji. rijkskanselier Müller en Von Schubert. Voorts waren dne tolken aan wezig. Briand kwam het eerst in hotel Beau Rivage aan, daarna volgden de Puitsche gédelegeerden. De conferentie duurde meer dan twee uur en was even over twaalf geëindigd. Müller en Von Schubert, die het eerst het hotel verlieten, deelden den wach tenden journalisten mede, dat de be sprekingen Zondag zullen worden voort gezet. Briand heeft medegedeeld, dat hij Donderdagavond Genève zou verlaten, om te Parijs deel te nemen aan den ministerraad en Zaterdagavond weer zou terugkeeren. Pertinax meldt uit Genève aan de „Daily Telegraph" dat de onderhande lingen over de ontruiming van het Rijn land vermoedelijk een gunstiger verloop zullen hebben dan Dinsdagavond ver wacht werd. Lord Cushendim, die de leiding van die onderhandelingen overgenomen heeft, heeft den Duitschen Rijkskanselier op diens verklaring, dat Duitschland juri disch en moreel recht heeft op een ont ruiming van het Rijnland, geantwoord, dat een behandeling van deze kwestie op zuiver juridisohe basis waarschijnlijk niet tot een oplossing zou leiden. De benoeming van een commissie om een onderzoek in te stellen naar de oplos sing van deze kwestie, wordt door alle betrokkenen als de beste methode aan gezien. Het voorstel daartoe gaat van Lord Cushendun uit. De kwestie van een controle in de gedemilitariseerde zone zou tegelijkertijd onderzocht wor den. Verklaring van Dr. Seipel. De Oostenrijksche bondskanselier dr. Sefipel heeft aan een vertegenwoordiger van de „Kölnische Volkszeitung" over de Anschluss-kwestie verklaard: Aan het opwerpen der aansluitings- fcwestie op een ongelegen tijdstip, aan een herziening der vredesverdragen met geweldmaatregelen denkt niemand in Duitschland en Oostenrijk. Als echter iemand in onze landen van de aanslui ting van Oostenrijk bij Duitschland spreekt dan staat hij daarmede volko men op den bodem der vredesverdragen die den weg hebben getoond, hoe eens, als de vrede van Europa daardoor niet meer in gevaar behoeft te worden ge bracht, de aansluiting tot stand zou kunnen komen. Daarom zijn de regeeringen ook niet in staat aan de verschillende politieke partijlen het spreken over de aansluiting te verbieden. Nog minder zijn zij na tuurlijk in staat voor eenige andere prestatie het aansluitingsartikel in de vredesverdragen op te geven. Voor het oogenblik zijn er echter vele meer ac- tueele kwesties op het terrein der bin nen- en buitenlanidsche politiek, op wel ker oplossing alle krachten moeten wor den geconcentreerd. Als eens het oogenblik is gekomen, waarop geen actueele kwesties ons er meer van afhouden de plaats in de we reld in te nemen. die ons blijvend moet toekomen, dan zullen wij in staat en bereid zijn onze beslissingen in volle onafhankelijk heid te overwegen en te nemen. Nog steeds arrestaties. Ook in Zuid-Spanje hebben talrijke arrestaties plaats gehad in verband met het door de autoriteiten tegen het bewind van Primo de Rivera ontdekte complot. Zoo zijn in de tot Spanje behoorende voorstad van Gibraltar, „La Linea" genaamd vijftig personen in hechtenis genomen, meerendeels vrij metselaars. Te San Roque in de pro vincie Cadiz en te Algeciras werden hon derd personen gearresteerd De inhech tenisnemingen duren nog altijd voort. Volgens het bericht van. een pers agentschap zouden verder nog gevangen zijn genomen generaal Aguilera, kapi tein Borrero. de leider van de radicale partij te Barcelona. Emillio Iglesias en de geheele staf van de .Democratia". Vele republikeinen moeten in staat zijn geweest de hoofstad te verlaten en naar de provincie te vluchten. De te Biarritz vertoevende oud-premier Sanschez Guerra, tegen wien. zooals ge meld, eveneens een bevel tot inhech tenisneming is uitgevaardigd, heef; in een interview categorisch cntker.d, bij bet complot tegen het dictatoriaal régime betrokken te zijn. Donderdagmorgen gaf de Spaansche regeering een communiqué uit over het ontdekte complot, welks aanstichters door de justitie vervolgd zullen worden. Namen worden niet genoemd. De re- georing hoopt, dat het gebeurde een les zal zijn en. zoo zegt het communiqué dat het de burgers zal aanmoedigen, hun plicht te doen zonder vrees voor in timidatie. iCfen neemt een aantal namen van per sonen, die bij het complot betrokken heeten te zijn, o.m. van eenige aarts- b is schippen en generaals doch waar schijnlijk is dit niets dan fantasie en er bestaat geen grond voor het gerucht, dat de opstandige beweging, van grooter be teekenis zou zijn geweest dan andere pogingen van dergélijken aard, welke ontdekt zijn sedert Primo aan bet be wind kwam. Het lijdt geen twijfel, dat de afwezigheid van den koning aan de tegenstanders van het huidige régime een buitengewoon gunstige gelegenheid heeft gegeven om een staatsgreep op touw te zetten. Feesten te Madrid. De herdenking van den vijfden ver- Jaardag van bet dictatoriaal bewind in Spanje, is intusschen de grootste fees telijkheid geworden, welke de Spaan sche hoofdstad ooit gekend hoeft. Het is onmogelijk te ramen, hoeveel ir.en- schen aan de feesten deelnamen, omdat vrijwel de geheele bevolking van Ma drid op straat was. terwijl duizenden uit de provincie waren gekomen. Het feit evenwel, dat de optocht door de stad van het Retiro-park naar het koninklijk*, paleis, die om half elf begon, om vier uur nog niet geëindigd was. geeft een goed dsnkbeeld van de menig*. welke daaraan deelnam. Primo bevond zich met de leden der regeering en van de vorige militaire dictatuur, die speciaal waren uitge- noodigd, op het balkon van het nieuwe ministerie van Onderwijs in het centrum der stad. Van daar zagen zij, hoe de afgevaardigden der provincies in alfa betische volgorde langs trokken, gevolgd door een eskadron van de gemeente lijke garde van Madrid, het stedelijk muziekcorps, een trcep padvinders en de leden der patriottische unie. Afrika ging aan het hoofd met een groep Mooren en Joden; daarna kwa men Alva, Albacete, welke groep een wagen met meisjes in plaatselijke, kleederdracht meevoerde; uit Badajoz kwam een groep herders; Burgoz bracht zijn beroemde reuzen, Cacères een af- deeling soldaten in zestiende-eeuwsche kleedij. De Galiciërs voerden vier potten honing mede. Vele provinciale groepen hadden muziekcorpsen of groepen dan sers medegebracht, die den optccl^ op hielden door voor het balcon, waar Primo gezeten was. dansen uit te voeren. Tal van zangkoren gaven liederen ten beste. Om vier uur eerst kon de regeering zich terugtrekken voor een haastig maal, waarna zij zich begaf naar het groote plein voor het koninklijk paleis, waar de redevoeringen gehouden zouden wor den. Lood om oud ijzer. Ljaptspef heeft, zooals reeds gemeld. Woensdag voor de derde maal van den koning van Bulgarije de opdracht ge kregen een kabinet te vormen. Een vergadering van de meerderheids partij, welke door 140 afgevaardigden bezocht was, gaf Ljaptsjef volmacht een kabinet naar zijn goeddunken samen te stellen. Daarop legde Ljaptsjef den ko ning de lijst van nieuwe ministers voor. Uit deze lijst blijkt, dat het nieuwe kabinet geheel zal zijn samengesteld als het oude. Slechts is Magyarof opgeno men als minister voor de spoorwegen. Magyarof is een vriend van den minister van Oorlog Wolkof. De Amerikaansche vloot. De Amerikaansche minister van Marine Wilbur heeft verklaard, dat ofschoon hij nog steeds overtuigd is van de doel matigheid van een bouw-program van 71 schepen in tien jaar het depa-tement van Marine in December a.s. aan den Senaat zou voorstellen het verkleind program, dat door het Huis van Afge vaardigden in de afgeloopen zitting is aangenomen, goed te keuren. Het huis heeft het program verlaagd tot vijftien kruisers van 10.000 ton en een vliegtuig moederschip. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» per regel. ^eerlijk Het genot, dat het gebruik van PEPERMUNT U verschaft, is vooral ge legen in het heerlijk aro ma, hetwelk een gevolg is vandeorigineele bereiding uit echte pepermuntolie. TONNEMA'S CONFEC TIONEPY WOUKt Voor H.H. Winkelier» bij: Fe C. H. S. HE1LKER - HAARLEM samenzwering. TEGEN DE SOVJET. De Sovjet-regeering heeft naar uit Moskou gemeld wordt. een aantal hooge officieren van hei roode leger te Odessa en Kiejew laten arresteeren. Deze officieren worden er van beschul digd anti-bolsjewistische cellen in het leger gevormd te hebben. Tegelijkertijd zouden talrijke arresta ties van leidende personen te Moskou Petersburg en Tsjarkow hebben plaats gehad. tegen amanoella. Grooi opzien is Woensdag te Kaboel gewekt door de gevangenneming van Sind Hcesrat, den vertrouwden raad gever van den vorigen Emier en een man van het hoogste gezag in Afganistan Naar men zegt. zou hij zich verzet heb ben tegen de invoering van enkele der hervormingen, die koning Amanoella, na zijn Europeesche reis heeft inge voerd. De ergste van die hervormingen acht mer. het verplichte onderwijs voor meisjes en daartegen zou Sind de priesterschap hebben trachten op te zet- ien. waarop de Koning: bevel moet hebben gegeven hem te arresïeeren. millionnairs. IN ENGELAND 562. Er zijn miliionnairs en miUlonnairs. Er zijn miliionnairs in francs en hres. die in de plutocratische wereld tegen woordig maar een armzalig figuur ma ken. men heeft den goedgefundeerden dollarmillionnair en dan is er. in Engeland, de eerbiedwekkende man. die minstens een millioen pond sterling, dus op zijn minst 12 millioen gulden, besot. Van deze millionna:rs-elite bestaan thans in 't Vereenigd Koninkrijk 562 exemplaren. Daar er in 1906 nog pas 19 waren, schijnt men in Engeland zekere kans op promotie in die richting te heb ben. Van de 562 ponden-miliionnairs héb ben 138 meer dan 1,2 millioen gulden (100.000 pond) jaarljjksch inkomen, Ruim de helft gaat daar.'an echter, dat zij vooropgesteld, aan belasting weg. Hoe wordt men ponden-mülionnair? Grondbezit, scheepvaart, kolen, tabak, alcohol, petroleum, kunstzijde, katoen, bier, chemicaliën, vleesch, koloniale wa ren, dat alles heeft den grondslag voor millioenenvermogens gelegd. Thans is de kunstzijde wel het sterkst in de gunst der fortuin. Alleen te Leicester moeten minstens acht kunstzijde-mil- lionnairs wonen, wier namen echter bij het publiek weinig bekend zijn. Bepaalde families, als de Wills, Coats. Rothschilds of Joels, zijn al zeer vruchtbaar in het voorbrengen van mil iionnairs. Het Hoogerhuis telt voorts 20 rrullionnair-peers. Er zijn in Enge land vier vrouwelijke miliionnairs: Lady Rhondda, lady Houston, lady Dalziel en lady Louis Mountbatten, de kleindochter van Ernest Cassel. In het kabinet zitten op het oogenblik vier miliionnairs: de minister van Luchtvaart sir Samuel Hoare, zijn on derstaatssecretaris sir Philip Sassoon, de minister van Verkeerswezen Wilfrid Ashley, die groot bankier is, en de regee- ringsvertegenwoordiger voor Schotland, de hertog van Sutherland. Andere mul- ti-millionnairs zijn de hertogen van Westminster, Portland en Northumber land. earl Derby en markies Bute. In het Lagerhuis zitten o.a,. de miliionnairs Samuel Samuel, die petroleumkoning is. kunstzijde magnaat majoor Courtauld en de bierbrouwer kolonel Gretton. De bekendste bankiers-millionnairs zijn Lord Revelstoke van Barring Bros. lord Rothschild met vier familieleden. De goud- en diamantvorsten zijn de ge broeders Joel. In de scheepvaart vinden we lord Kylsant. lord Inchcape en sir John Elleimann. Lord Glentanar is het hoofd der familie Coats, die sinds hon derd jaar goud uit katoen weet te ma ken. Dan zijn er de whiskey-lords Dewar en Woolavington, de brouwer lord Iveagh. de tabaksman sir George Wills, de kunsthandelaar sir Joseph Dirveen. de krantenmagnaat lord Rothermere. De groote concurrent van dezen laat ster, lord Beaverbrook. heeft zijn fortuin niet met het krantenbedrijf, maar met cement gemaakt. Voor belangstellende dames zij nog opgemerkt, dat de rijkste ongehuwde ponden-millionnairs lord Rothschild. Samuel. Samuel en sir Philip Sassoon moeten zijn. Hun leef- ti>i is respect. (0. 73 en 3D jaar Men behoeft dus nog idet alle hoop op te geven. inbreker op sloffen. Uit Londen wordt aan de N. R. Ct. gemeld Hampstead wordt verontrust door een nieuw type van inbreker. Mevrouw Mcses een weduwe, vertelt dat zij hem 's nachts door haar slaapkamerraam zag binnen komen. Hij maakte geen leven (later vond men een paar viltpan tof fels die hij aan had gehad) en geen licht. Het eerste wat hij deed was alle deuren in het ge heele huis open te zetten, tot de straat deur tce. om gauw te kunnen wegsnap pen. Toen kwam hij in de kamer van de verschrikte vrouw, die zich slapende hield, terug en haalde al haar kostbaar heden en een handtasch met geld weg Vervolgens plunderde hij de slaapkamer van haar neef Rex. Daarna begaf hij zich naar die van haar zuster mevrouw Cohen, d e ook wakker werd en denken de dat haar neef Rex slaapwandelde, uit bed kwam. De inbreker sloop snel weg en de voordeur uit. Toen mevrouw Cohen haar neef in een gezonden slaap op bed zag liggen, begreep zij dat er onraad was. maar het was te laat. De dief had in het geheel voor een waarde van 500 tot 600 alleen van mevrouw Moses meegenomen. Haar neef Rex mist 2ijn gouden sigaretten koker. zijn met diamanten bezette pla tina manchetkr.oopen en# nog een paar dingen, die de inbreker aiie op den tast bui-maakte. De Britsche minister van Buitenland- sche Zaken Sir Austen Chamberlain ver klaarde bij zijn aankomst te Hamilton aan een vertegenwoordiger van de pers, dat hij niet van plan was af te treden. Integendeel, hij zou zijn ambt in No vember weder opnemen. In zijn gezond heidstoestand was reeds een groote ver betering ingetreden. Chamberlain ver klaarde verder, dat van een geheim houden van 't Engelsch-Pransch vloot- compromis geen sprake zijn kon. De basis van het compromis waren den ove rigen mogendheden onmiddellijk mede gedeeld. twee klassen systeem. De invoering van het twee klassen systeem bij de Duitsche Rijksspoorwegen za'. definitief op 7 October 1928 plaats hebben. Tegelijk treedt de wir.terdiems: •egeling in werking. Op 7 October zullen dus in het algemeen nog slechts tweede klasse wagons (bekleede banken) er. derde klasse wagons (houten banker.) rijden. De eerste klasse van tot dusver komt dan nog slechts voor in de spe ciale sneltreinen, in de F. D de FFD- treinen en de slaapwagens. Naar aan leiding var. de vermindering der klassen treedt op 7 October ook de door den rijksminister voor verkeerswezen goed gekeurde- tarief verandering in werking zeven mijlen per minuut De afdeeüng van de Britsche Militaire Luchtmacht, die de voorbereidingen tref fen voor den wedstrijd om den Schnei- derbeker, hebben naar wordt te ken nen gegeven weer verbeterde omstan digheden weten te scheppen, waardoor de snelheid der watervliegtuigen nog groo ter zou worden dan ze reeds is geweest. De vorm der machines biedt nog minder weerstand aan de lucht. En deskundigen, wat op de toekomst vooruitloopend, ver trouwen reeds dat binnen niet te langen tyd de toestellen, die uitsluitend voor snelheid worden gebouwd, een maximum van zeven mijlen per uur zullen halen. De belemmering voor zulke snelheid vormt alleen nog de bestuurder. Reeds thans ondergaat de bestuurder van een Schneiderbeker-toestel bedenkelijke li chamelijke spanningen wanneer hij een wending maakt. Onder den invloed van de middelpuntvliedende kracht wordt het bloed uit zijn hoofd naar den romp ge trokken met het ontstellend gevolg dat alles hem zwart voor de oogen wordt. Men is er nu toe overgegaan een speciaal buis voor den vlieger te maken dat de in terne organen steunt en dat naar men hoopt het verschijnsel der bloedverplaat sing zal voorkomen. De medici meenen dat een man van de baste lichamelijke ge steldheid in staat zal blijken de span ning van de hoogste snelheid in de lucht te verdragen, mits hij geleidelijk wordt voorbereid. Dit wordt hier nu gedaan in het geval van den vliegofficier D'Arcy Greig, die is aangewezen dit jaar den genoemden beker voor Engeland te ver dedigen. Greig is een 28-jarige Schot, die ook aan het einde van deze week in een dier nieuw gebouwde snelheids monsters een aanval zal doen op het we reldrecord van 318 mijl per uur. dat thans in het bezit der Italianen is. de ex-maharadja. Het hooggerechtshof te Bombay heeft het beroep afgewezen van den gewezen maharadja van Indore tegen de com petentie van het Hof, oi^ het proces te 'behandelen, dat tegen hem door een Indische vrouw aanhangig is gemaakt. Zooals indertijd gemeld, heeft deze Hindoesche. Sowkabai Pandarinath Raj- poekar, een eisch tot schadeloosstelling neerkomende op ca. anderhalf millioen gulden, ingediend wegens onrechtmatige vrijheidsberooving en mishandeling te Bombay en Indore gepleegd door den gewezen maharadja. De vrouw beweert dat zij en haar dochter uit Bombay zijn weggelokt en gedurende tien jaar opge sloten zijn geweest. Het Hof verklaarde, dat het manne lijker van den gewezen vorst zou zijn geweest, persoonlijk voor het Hof te verschijnen, om zich tegen de aanklacht te verdedigen. De maharadja behoefde niet bevreesd te zijn. dat hij onrecht vaardig behandeld zou worden of dat rekening zou worden gehouden met het vorige proces, dat verband hield met den moordaanslag op de Indische danseres Mumtaz Begum. KORT EN BONDIG. Een watervliegtuig van de lijn Brin- dis:—Konstantinopel is gedwongen ge weest tot een nooddaling op zee. Daarbij is een van de leden der bemanning om gekomen. Woensdag is een begin gemaakt met de herstelling van de parlementsgebou wen te Londen. Het werk zal eenige ja ren duren en ongeveer 1 millioen pond sterling kosten. Dezer dagen doken in den omtrek van Lodi en Ccdcgno (Italië) zwermen van millioenen kleine witte vlindertjes op. die als een dichte wolk op de velden neerstreken. De auto's konden op de we gen haast niet door de zwermen heen komen. Dinsdag werden de zwermen in de streek van Cremona gerapporteerd. Volgens berichten uit Lissabon heeft de Portugeesche politie in het dorp Beja een wapendepot ontdekt. Ongeveer 35 bommen en vee! ander oorlogsmateriaal werden in beslag genomen. Elf personen zijn gearresteerd. De politie te Athene heeft twee werk plaatsen van valsche munters ontdekt, waar Egyptische. Turksche en Engel- sche gcuden en zilveren munten en bar.k biljetten werden nagemaakt. Een twin tigtal personen is gearresteerd. Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandse!» Zaken heeft medege deeld, dat de V. S. Achmed Zogoe a!s koning van Albanië erkennen. 1NCEZONDEN MEDEDEELINGEN i «I CENTS PER REGEL. Een onderhoud met Woldemaras, d o o r Dr. E. VAN RAALTE. Nadat de Lltausehe dictator-kemp haan in de Raadszitting, waar het Ne derland»!» lid van dat college. Jhr. Beelaerts. zijn rapport had uitgebracht, al had l?ten merken, dat hU voors hands tenminste wat meer tot reder, gekomen schijnt te zijn. kcr. men het zelfde den volgenden dag op een pers conferentie bij deze zeer eigenaardige figuur waarnemen. Eigenaardig want ten slotte is het hem duidelijk aan te zien. dat hij het maar niet goed kan nalaten te kyven. zelfs als hij juist aan anderen de overtuiging wil bijbrengen, dat er met hem te praten valt. De oorzaak hiervan is niet verre te zoeken. Het schijnt ni. een tweede natuur van Ex cellent* Woldemaras te wezen om dc dingen precies op hun kop te zetten. Zoo heeft hij dan ook in de pers-ont- vansrst op de meest vreemde manier ge jongleerd met de historische waarheid. Het begon natuurlijk met een breed op gezet betoog, dat ons duidelijk moes: maken, hoezeer het recht heclemaal aan de Litausche en het onrecht gansch en al aan de Poolsche zijde was. De Li- tauers waren engelen de Polen ontzag gelijk lastige en strijdlustige heeren. Maar. zoo heette het nu verder, ik heb den indruk gekregen, dat men zoo zoet jes aan in Warschau wat redelijker wordt, dat men daar gaat inzien, dat Litauen recht op zelfstandig bestaan heeft en dientengevolge zie ik me ge rechtigd om van eenige verbetering in de verhoudingen gewag te maken Wat Wilna betreft. Ja dat zou wellicht een vraagstuk wezen om aan een internatio nale conferentie .voor te leggen, waarbij ook Rusland van de partij zou moeten wezen. Toen hierop aan den Litauschen Premier de vraag werd gesteld of hij bereid ware zich te voegen naar het geen zulk een conferentie eventueel als de beste oplossing ta v. Wilna zou aan geven moest hij er niets van hebben op deze vraag bevestigend te antwoorden. Hij draaide er om heen. deed hetzelfde naar aanleiding ran een volgende vraag, of hij op een mogelijk voorstel tot het houder, eener volksstemming zou in gaan. Vooral In dit verband bleek de zwakte van zijn stelling, want meer dar. ooit beijverde hjj zich nu de historie op zijn kop te zetten en te trachten met de zotste vergelijkingen de aandacht af te lelden van wat hij tenslotte zelf mo®st toegeven, dat de meerderheid der bur gerij allerminst Liiausch is. doch Joodsch. terwijl verder de Polen *heel wat grooter percentage der bevolking vor men dan de Lltauers. Kortom, het teere punt in zake Wilna verleidde den Dicta tor er weer toe zich in allerlei bochten te wringen om maar niet te hoeven toe te geven, dat de houding van Litauen in dit opzicht toch werkelijk onmoge lijk was. Nog sns kregen we te hooron, dat. de Polen intusschen wat de alge- meene verhoudingen aangaat schapi*- lijker waren gewonden, zoodat Zijne Ex cellentie Woldemaras goede hoop had. dat straks de hervatting der onderhan delingen in een veel kalmer sfeer zal plaats vinden. Aan het slot van het ge sprek. gaf de Litausche staatsman te kennen, dat ongetwijfeld dank zij den Volkenbond de verbetering in dc Poolsch Litausche betrekkingen, die hi) meende te kunnen const-ateeren, was ingetreden. China's teleurstelling. De verrassing die zich ln verband met de Raadsverkiezing heeft voorgedaan was wel heel groot. Daar had me nu die lekkere propaganda-lunch der Chinee zen. waarbij ze een leder duidelijk had den willen maken, waarom bet zoo goed was China in den Raad te herkiezen, .n dus eerst herkiesbaar te verklaren niets geholpen. Met 27 tegen 23 werd het be treffende voorstel verworpen, aangezien Immers een meerderheid van 2/3. die voorstemde, ontbrak. Nog vlak voor deze stemming scheen China's eerste afge vaardigde er vast van overtuigd, dat hij het zou halen, doch hij rekende buiten den waard, ln dit geval het heele blok der Zu'd-Amerikaansche staten .een aantal kleinere Europeesche landen. Zuid-Afrika en nog eenigen. die ten deele reeds in beginsel van herkiesbaar, hcid niets wilden weten, ten deele ook van meening waren, dat nu de zaken ln het Hemelsche Rijk nog geenszins als hecht te beschouwen ziJr.. een Chinecsch raadslidmaatschap geen enkele waarde had. Dat men twee Jaar te voren de fout begaan had om den Chinees in den Raad te halen, kon nu toch nooit wet tigen zich aan een nog grootere fout schuldig te maken. Aldus veler redenee ring in deze kwestie, waar de voor standers der herkiesbaarheldspoging dan weer tegen aanvoerden, dat het bulten gewoon ontactvol van den Volkenbond was om Juist thans, nu er kans scheen te bestaan op een tot rust en tot zeker heid komen ln China, dit land niet door het blijk van vertrouwen, dat in de herkiezing gelegen ware aangenaam te willen stemmen Had nu maar 's mld da?s de vergadering den Noor voor den aldus vrijkomender. zetel uitverkoren, dan ware zoodoende het gehalte van den Raad er tenminste beter op geworden en zou men meteen met het feitelijk ook niet erg gelukkige stelsel der regio- nallteit (steeds een Aziatisch gekozen Raadslid) gebroken hebben. Edoch Noor wegen haalde slechts een elftal stem men. zoodat Perzië glad overwon. Vrij wel dezelfde opj>oslliegroep bleek merk baar bij de stemming om Spanje ter stond herkiesbaar te verklaren: tien gingen daar tegen ln. zoodat er dus zes. r.u hun houding gehe'm bleef (wat niet het geval was t--n het liep over dc vraag of der? aGvykirifc van het Regle ment vcor dit Jaar zou mogen worden toegepast) bU waren gekomen, want dat afwijklngsvoorstel had slechts vier tegen stemmers uitgelokt. De uitwerking van Briand*» rde, Lang bleef men Intusschen bfj deae electorate kwesties niet stilstaan nu Briand met zijn rede plotseling ontzag gelijke beroering verwek; had Och arme wa: heeft de Fransche Minister van Bui tenlandse!» Zaken een onrust, een ver driet cn een opwinding op zijn geweten. B" had. zoo was in breeden kring de indruk, den armen Müller. <fte nu een maal vlak tegenover het spreekgestoelte zit. wel erg onder handen genomen en bU het maker, van aekere verwijten Éoh te veel tot Müller gewend, die toch wel een der laats ten in Duitschland is. welke zulke verwijten verdiende. Had Briand de reactionnairen in het Duitsche Rijk aangevallen en nog eens goed laten uit komen. hoe zij een belemmering vormen - oor snelle a 'gemeene ontwapening. had hy dan verder op de hem zoo prachtig toevertrouwde lichte ironische wijae den Rijkskanselier onder lianden willen ne men. omdat deze dingen gezegd had. dte Minister Briand niet aangenaam warm en die hij ook ongegrond vond. dan wa re er geen enkel or.geluk gebeurd. Maar dat ahes was reet het geval, de rede. die veel beter bedoeld mocht wezen, had een funeste uitwerking. Dat voelde de Franse!» Minister tenslotte zelf ook diommels goed. Vandaar, dat er den- zelfden avond nog een ontvangst, voor de pers plaats vond. waar Briand och moeite gaf om te herstellen, wat hij be derven liad. Men legt mi) dingen in den mond ik niet gezegd heb. men zoekt achter het constatoeren van feiten een verlangen om verwijten te maken of ara te insmueeren. wat allerminst mijn be doeling is geweest. Aldus Briand. dia hieraan echter toevoegde dat hy toch het recht had om ook van zijn kant minder prettige opmerkbaren ten beste te gown, als de ander zich die weelde veroorloofde. MIJ verwijten te maken, dat het niet genoeg opschiet mot de ontwa pening is ongehoord, zoo was ongeveer dc strekking van zijn uiteenzetting. Ik. d* zooveel in het belang van der. vrede gedaan heb. had zooi ets niet verdiend en het .heeft me bepaald onaangenaam gestenxi, dat er zulke opmerkingen ge maakt zijn. dat er zelfs gesproken is van dubbelhartigheid, die er in mijn houding te bespeuren zou ztln. Ik acht te het mijn plicht om op de werkelijk heid te «ijzen, die laat zien. dat alge- heele ontwapening ln een snel tempo niet merelyk is. aangezien nu eenmaal de zgn. potentieele oorlogsfactor die alle groote landen hebben, door den omvang hunner bevolking, den rijkdom hunner industrieën enz. waardoor het n.1. mogelijk is in een oogenblik van rijd eer. ontwapend volg tot een geweldige krijgskracht te doen worden tot voor zichtigheid maant. De basis van alles moet tenslotte de vredesgeost wezen. Op de vraag of Minister Briand dan niet meende, dat die geest thans werkelijk in Duitschland aanwezig «ris. antwoordde hu bevestigend. Zeker, de jongste verkie- zingon hadden zulks duidelijk doen zien, maarwie kon hem waarborgen dat het altijd zoo zal blijven? Ziet, dit laatste maakte weer sterk den indruk VUï een uitvlucht te ztVn en zoo bleef by velen de opvatting overliocrschen, dat Briand om welke redenen is nog niet goed begrijpelijk, al sahilnt persoon lijke gekwetstheid hem ten deele, voor al bij zijn voordracht, parten gespeeld te hebben nlot gelukkig gemanoeuvreerd heeft. Hot is voortreffelijk, dat de staats lieden ln Genève openlijk met elkaar spreken en ook Juist de tegenstellingen onder dc oogen zien. maar, men moet nlot gaan vervallen ln het zoggen van onaangename dingen in een vorm, (Be achteraf niet zoo bedoeld blijkt te zijn. Onwillekeurig kreeg men zoo het gevoel dat dc Fransche Minister, uit angst voor moeilijkheden thuis, met opzet niet zeer vriendelijk tegenover dc D ui Lachers is opgetreden, teneinde aldus een deel der o;jpositie <als dat lukt) tot bedaren t« brengen, tegen wanneer hit aan zekere Duitsche verlangens tegemoet zou gaan komen. Dan kan hi) altijd zoggen: zieC ik ben niet de man om blind tc zijn voor de werkelijkheid, dat heb ik nog onlangs ln Genève met miln rede be wezen en wanneer Ik dus meen, chtt thans het moment daar is tot die en die concessies dan kunt ge er toch wel van op aan. dat ik geen onvoorzichtigheid bega uit puur vrodcsideclisme voort spruitende. Of een dergelijke methods hodxi ten dage de Juiste Lr. zij thans ln hst midden gelaten, te meer omdat het nog altijd niet duidelijk is. wat er pre cies achter de rede van Briand zit. Wel licht ook schuilt er niets achter en was hij. wat men van sportlui wel pleegt te zeggen dien dog eens een beetje uit vorm! Dr. E. v RAALTE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 cent» per regel. ifac/d* fait e^enphima. Y/, Qixiêfocfie. Qun&m Scutd VERKRIJGBAAR BU ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN 91

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9