Vlammende Katelien TWEEDE KAMER. H. D. VERTELLINGEN n I(inden. EERSTE KAMER BINNENLAND FLITSEN FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 21 SEPT. 1928 20 September. Benoemingen en stemmingen. Interpellaties toe. gestaan, geweigerd en gevraagd. Ambtsaanvaarding. Na Dinsdag vandaag de tweede for- meeic vergadering. De vergadering van benoemingen en stemmingen voor allerlei commissies. Was er Dinsdag by de voorzittersno- sniivatie nog eenlge spanning, waren er toen stemmen, die van de lijst van ver leden Jaar wilden afwijken, vandaag ging alles „gesmeerd" en zonder hindernis: „alle aftredenden werden weer Inge huurd. Mogen we maar opsommen? Tot leden der Huishoudelijke commis sie zyn herkozen de heeren Vliegen en Beumer, tot leden der gemengde com missie voor de Stenografie <ie heeren Marchant, Dr. de Visser en van Vuuren. Benoemd werden in de weêringestelde vaste commissie voor Privaat- en Straf recht de leden Heemskerk, Marchant, van Sasae van IJsselt, Duys, van Schaik, K:v'z en Knottenbelt. in de vaste commissie voor de belas tingen zyn benoemd de leden van Vuu ren, Snoeck Her.kemans, J. ter Laan. Oud. J. B. van Dyk, de Wilde en van Gyn. In de vaste commissie voor de Openbare Werken, Verkeers- en Water- stnatsaangelegenheden de leden Bomans. v d. V/aerden, J. J. C. van Dyk, Kryger. Ebels, Droogleever Fortuin en Korten- herst In de commissie voor de buiten landse he aangelegenheden de heeren H:emskerk, Nolens. Marchant, Sohok- king, Vltegen en Knottenbelt. In de commissie voor de verzoekschriften de heeren Suring. Bierema, Longman, Cra- mrr en BUleveld. wy somden slechts op. Men weet immers nooit, op welke v yze deze namen onzen lezers nog eens te pas kunnen komen. Twee interpellatie-verzoeken moesten worden behandeld. Eén van den heer v. d. Heuvel over den toestand van de suikerindustrie en e.v. maatregelen, die te nemen zonden zijn. Deze interpellatie werd gercedeiyk toegestaan. De andere iron den heer de Visser, den communist, ontmoette bezwaren van den president, bezwaren, waarmede een meer cerheid van de Kamer (bestaande uit de rechtsche fracties plus den Vrijheids bond) heeft ingestemd toen het aan kwam op een stemming, maar waarvoor toch ook de v.-<L en s.-d. fracties gevoe lig weren. De heer Ruys de Beorenbrouck stelde nl. voor de gevraagde interpellatie niet te verleerfn, omdat het betrof een vol ledig afgedane aangelegenheid, waar over even goed by de begrootingsbehan- dellr.g vragen zouden kunnen gesteld worden. De heer de .Visser wilde nl. vra gen stellen over de maatregelen, die zyn getroffen en waardoor verhinderd werd, dat leden van den Rotfror.t Kilmpfer- bund ceelnamen aan de Internationale Meeting, op 28 Augustus jl. te Arnhem vanwege de Communistische Party ge houden. Alle Kamerleden waren 't er over eens. dat de vragen, die de heer de Vis ser stellen wilde, evengoed bij de begreo- tlng zouden kunnen worden ter sprake gebracht, maar de heer Oud zag ln dit opzicht geen onderscheid tusschen de fnterix-llatic-vraag van den heer v. d. Keuvel en die van den heer de Visser. En wenschte dus ook geen onderscheid bij het toestaan. Terwyi de heer Albarda den heer de Visser verzocht zyn aan vrage ln te trekken, omdat, wanneer 't op stemmen itliep, hy het verzoek der communisten niet wilde afwijzen, om in geen enkel opzicht het interpellatie- recht van de Kamer te schaden. Natuur lijk trok de heer de Visser zUn verzoek n i e t in. Vandaar de stemming. Dr. Nolens liet twee gerech tvaardigde waarschuwingen hooren. Eén tot de Kamer: zeer voorzichtig te zyn met het weigeren van een interpellatie (het gaat dan ook om een groot recht van de Kamer). De andere waarschuwing was gericht bot de Kamerleden: zeer voor zichtig te zyn met het aanvragen van interpeüntiën. De tweede voorzichtigheid achtte die heer Nolens by de interpel latie-aanvrage van den heer de Visser niet inacht genomen: zy was niet noodig Wel die van den heer v. d. Keuvel, die spcedelscheaid diende behandeld te worden zelde de heer Noler.s. He: voorstel ven den president werd met 4623 stemmen aangenomen. Behalve bij het stemmen, was dan toch heel de Kamer naar den gedaohten- gang het met den voorzitter eens: om prao'ische redenen had men die aan vraag liever niet gezien Ook de s.d.-fractie, wy onderstreepen dit, omdat de sd.-fractie er nog over gedacht heeft op Dinsdag niet by de voorzitsterskeuze haar stem uit te bren gen op den heer Ruys de Beerenbrouck Zy kunr.en het niet waardeeren. dat hy by de behandeling (toen het betreffende ontwerp voor de aooveelste, maar laatste maal op de agenda stond) van de be smettelijke ziektewet, de discussies niet heeft willen heropenen over de amen- demicnten-BUIeveld Dat adht de s. d.- fractie een groot gebrek in des presi denten-leiding. Intusschen met vrijwel algemeene stemmen werd de heer Ruys de Beeren brouck herkozen. En daar-,-oor dankte hy vanmiddag, toen hij heel sober met enkele woorden zyn ambt aanvaard de. Hy bracht daarty dank aan de leden, die in de vacantie comanteie-vergaderin- gen hadden moeten bijwonen, hy sprak van het vele werk, dat de Kamer voor de boeg had in het vierde jaar van den zittingKtJJ'd en riep de leden op zelfbe dwang toe te passen cnbeperking. Hopen we, dat '6 presidenten oproep weerklank vinde in de werkelijkheid der debatten! Op 2 October komt de Kamer in de afdeelingen bijeen, om de Staatsbe- grooting te onderzoeken. Benevens ver schillende nieurw-ingekomen wetsont werpen. Daarvan werd uitdrukkelijk uit gezonderd de wet op de winkelsluiting, waarover de Kamer by een volgends regeling van werkzaamheden een besluit wil nemen. Wat daarvan de oorzaak is? Van die uitdrukkelijke verplaatsing? Meent men misschien dat de Kamer toch niet gereed kan komen met de behan deling in dit zittingsjaar? En wil men geen monnikenwerk doen? Op 16 October zet de Kamer de win ter campagne in, in het openbaar. O.a. wordt dan behandeld de interpellatie- v. d. Heuvel en natuurlijk ook het In dische wetsontwerp. De heer Drop vroeg voor het sluiten nog een interpellatie over de ongeluk ken in de mijnen. :net name over dat van 13 Juli. aan. Hier over zal dan op 16 October moeten worden beslist. Het adres van Antwoord. De vergadelmg van den Senaat van heden had niets om het Hjf. Het adres van Antwoord, door de redactie-oom- missie opgemaakt, werd zonder duscussle en zonder stemming aangenomen. Een formaliteit het adres van Ant woord maar toch ook: uiting van wellevendheid jegens het Staatshoofd. Het adres van Antwoord, dat gister middag aan de Koningin werd aangebo den, luidt als volgt: Mevrouw! 1. Het was voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal een vreugde Uwe Ma jesteit, vergezeld van zyne Koninklijke Hoogheid, den Prins der Nede-landen, Hertog van Mecklenburg, en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden, wederom in het mid den van de Volksvertegenwoordiging to mogen zien ter opening der gewone zit ting. 2. De Kamer deelt van harte de door uwe majesteit tot uiting gebrachte ge voelens van dankbaarheid voor de zege ningen, welke in het afgeloopen jaar ons volk te beurt zyn gevallen. 3. De mededeelingen nopens den eoo- nomischen toestand van ons vaderland vernam de Kamer met belangstelling. 4. Met aandacht nam de Kamer ken nis ren het gevoelen van Uwe Majesteit, dat de financieele toestand tot sober heid maant, niet het minst omdat de zware lasten, door de verschillende pu blieke lichamen op de bevolking gelegd, eene duimme verbetering van den eco nomise hen toestand belemmeren. 5. Het verheugde de Kamer te mogen vernemen., dat de betrekkingen met de andere Mogendheden van den meest vriendschappeiyken aard zyn. Hoewol, evenals uwe majesteit, met voldoening begroetende de toenemende internationale samenwerking op velerlei, in liet by zonder ook op economisch ge bied. betreurt de Kamer het mede, da: de pogingen tot internationale vermin dering van bewapening niet sneller tot tastbare resultaten vermogen te leiden. 6. De toezegging ten aanzien van een voorstel omtrent toetreding tot het te Parys onlangs geteekend verdrag tot uit banning van den oorlog, waarin een nieuwe waarborg mag worden gezien voor de handhaving van den vrede, vond by de Kamer een aandachtig gehoor. 7.. zy nam met ingenomenheid ken nis van het door Uwe Masjesteit uitge sproken vertrouwen, dat hernieuwde be sprekingen met België zuilen leiden tos een voor beide landen bevredigende uit komst. 8. De Kamer vernam met levendige belangstelling de aankondiging van vel schillende gewichtige wetsontwerpen. 9. Het stemde haar tot dankbaarheid te mogen vernemen, dat in den politie- ken toestand van Nederlandsch-Indié verbetering valt op te merken en dan het bedryfsleven aldaar zich over het algemeen in een normalen bloei ver heugt. 10. De Kamer verheugt zich met Uw? Majesteit over de lichtpunten, welke ten aanzien der economische ontwikkeling van Suriname zUn waar te nemen, doch betreurt evenzeer, dat deze nog steeds onzeker is. 11. Dankbaar was zy voor de verbiy- den.de mededeelir.g, dat. de economische opleving van Curasao blijft aanhouden. Met Uwer Majesteits bede, dat Gods ryke zegen op de narbeid der Staten-Ge neraal moge rusten, stemt de Ee:ste Kamer van harte ln." Ziehier de inhoud van het Antwoord adres dat een zuivzré weerslag is op den inhoud der Troonrede. De onder scheidene zinsneden verschillen alleen in de mate ven verheuging en belang stelling, waarmede zy werden ontvan gen. INTIMUS. SCHOT IN DEN NACHT. ZIJN BROER VERMOORD. In den nacht van Woensdag op Don derdag ongeveer 4 uur werd de politie te Eindhoven telefonisch medegedeeld, dat er ln de nabyheid van de steenbak- kerij De Meijerij iemand met een revol ver had geschoten, aldus de N. R. C. On- mlddeliyk begaf een hoofdagent zich er heen met eenïge agenten. Daar troffen zij op den Meerve'dhovenschen weg on der de gemeente Eindhovn een persoon 3an, genaamd J. A. C. v. d. Hout. wo nende te Tilburg, die verklaarde, dat hy dien nacht te Eindhoven was gekomen vergezeld van zekeren C. D. met de be doeling om een minderjarigen broer van D„ die by zyn vader te Tilburg was weg geloopen en thans bij zijn moeder ver- bUjft. te gaan halen. De moeder woont te Zeelst by Eindhoven. Toen beiden aan de woning van D.'s moeder waren gekomen, werd na herhaald geklop open gedaan en trad D. de woning binnen, doch zyn jongeren broer vond hij niet. Buiten gekomen, zagen zy L. D., den anderen broer van D., die eveneens al daar woont, aankomen en hoorden zU tegeiykertyd een schot, waarna C. D. begon te gillen. L. D. riep daarop tegen Van den Hout: Als je niet weggaat, schiet ik je- ook kapot. Van den Hout koos toen het hazenpad en ging de po litie waarschuwen. Na dit verhaal begaf de politie zich naar de woning van de moeder van D Zij trof daar C. D.. die te bed lag en twee schotwonden in zyn linkerbeen had. terwyi in het vertrek kruitdamp hing. Hij verklaarde, dat hy door zijn broer L. D. opzettelijk in zyn been was geschoten. Onmiddeliyk begeven de agenten zich naar de woning van L. D. en verzochten hem de deur te openen, waaraan na lang wachten werd voldaan Ofschoon er medegedeeld werd, dat het politie was, deed hy de deur open ter wijl hy een geopend mes in zijn rech terhand had. De agenten arresteerden daarop L. D. en stelden hem ter be schikking van den burgemeester te Veld hoven. daar het feit ir. die gemeente ge pleegd is. Het geweer, waarmede het schot werd afgevuurd, is in beslag ge nomen. GEVAARLIJK PISTOOL. JONGEN TE ROTTERDAM IN 'T GELAAT GEWOND. Woemdagmidfcfag gaf de 15-jarige loop jongen W. F. v. d. K. in den Oppert te Rotterdam, een demonstratie met een z.gm. alarmpistool Zulk een pistool ge lijkt uiterlijk veel op een browning. De loop is evenwel van voren dicht, maar heeft van boven een opening. Deze pistolen geven by het ^ohieten een luidlen knal en als men op lean and mikt en schiet geeft het den indruk ais werd er werkelijk geschoten. Bovendien is voor het dragen van zoo'n alarm-pistool geen vergunning noodig. De 10-Jarige C. v. N. stond bij de demonstratie te kijken. Toen v. d. K schoot was v. N. met het gezicht vlak boven de opening in den loop. De jongen kreeg ernstige brandwonden aan de lin kerzijde van het gezicht HU is naar een ziekenhuis gebracht. Gevreesd wordt, dat hy het linkeroog zal moeten mis sen. Tegen v. d. K. is procesverbaal op gemaakt. Dit is de tweede maal ln korten tyd dat in de Maasstad een ernstig ongeluk met een alarmpistool gebeurt, aldus de N. R. Ct. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1300 HET HEETE BAD Vader sol 1st zich op een lekker warm bad draait de kraan open cn controleert de tempera tuur hoort kloppen, draait de kraan dicht om te hooren het is Jan. die aiieer. maar wil weten, wie er in de badkamer ls draait de kraan weer open. hoort opnieuw stem aan de deur en draait 'm weer dicht het is Mientje die vraagt of hii even de kam wil aangeven, die zij in de badkamer heeft laten lig gen geeft door de gesloten deur aanwijzingen aan moeder, waar hy het geld voor den kruidenier heeft gelegd moeder kan het geld I niet vinden en vader I moet er dus zelf op uit I om het te zoeken vindt bij zijn terugkeer de badkuio vol yskoud water en besluit om het baden een dag uit te stellen. (Nadruk verboden) (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) In de tram door HASSE ZETTERSTRöM. Onlangs reed ik eens met de tram Het was een gewone, vervelen-de, me*, ernstige, stille menschen geheel gevulde tram. Ik was ook zeer stil en ernstig. Na een oogenblik echter zeide ik tot Halldèn, die naast mil zat: „Dat met Prins Eugène was toch ver schrikkelijk!" „Tja", zeide Halldèn, „hii had iets voorzichtiger moeten zijn!" Ale passagiers keken op. Wat was er toch met den Prins? Aller blikken warer. op ons gericht en de lucht was verza digd var. nieuwsgierigheid en dik als gort. En dan die onheilspellende stilte, die scmber midden in den wagen stond! De tram reed verder. Een bejaarde dame hield het niet langer uit. zy ging naar het achterbalcon en vroeg aan den conducteur: „Wat ls er toch aan de hand met. Prins Eugène?" „Weet ik veel!" zeide de conducteur „Een paar heeren vertelden iets over hem Er moet hem iets zijn overko men". De wagen stopte bil een halte. Drie heeren drongen tegeli)k den wagen uit en riepen om het avondblad. De conduc teur stapte af. ging naar den bestuur der en zeide: „Heb je dat van Prins Eugène ge hoord?" Toen kwam er een controleur en de wagen reed verder. Toen wil uitstapten om over te stappen, kwam er een dikke heer snuivend achter ons aan en vroeg: „Wat is er eigeniyk met prins Eugene?" ..Tja", zeide ik. „wanneer u de groene tram neemt en dan tot de sluis door rijdt en daar de witte tram neemt, dan komt u in de Sybillenstraat". De dikke heer staat nog altijd op de zelfde plek en staart voor zich uit. Hy staat heel stil. Men moet on de te-enen ioopen om hem niet te wekken, zyn her senen werken. Halldèn en ik klommen in een witte tram om verder te gaan. Een bejaarde dame drong voor mij uit en trante daar- by op myn lakschoenen. Zij ging voor in de tram zitten en ik bleef op het achterbalcon. De conducteur kwam om het geld or te halen Ik gaf hem 20 Ore en zeide JDat is voor mU en war die dame daar voorin". De conducteur ging den wagen bin nen en toen hij by de oude dame kwair gaf zy hem 10 Ore, maar de conductem zeide: „Is al betaald!" „Neen ik heb nog niet betaald", protesteerde de dame „Uw meneer op het achterbalcon heeft betaald", antwoordde de conduc teur. „Ik heb geen meneer", zeide de dame „Wilt u geen geld hebben?" De conducteur antwoordde niet. Hy had het geld gekregen. Dat was vol doende. Toen zeide de oude dame: „Maar ik wilde een overstapkaartje hebben!" De conducteur ging naar het achter balcon en zeide tot mil: „De dame wilde een overstapkaartje hebben!" „Neem me niet kwalijk, daar had ik niet aan gedacht", zeide ik, „hier hebt u geld. geeft u de dame een overstap- kaartje". De conducteur ging naar binnen en gaf het kaartje. De dame nam het in ontvangst en zeide: „Rijdt men hier altyd gratis?" „Neen. uw meneer heeft immers voor u betaald", antwoordde de conducteur. Daar stond de bejaarde dame op, ging lijnrecht en stijf door den wagen en stapte ender het rijden af Zij overleefde het. By de volgende halte stapte mijn vriend Björkman in. Hij was vies en armoedig. Hij had een ouden, mottlgen hoed op en schoenen aan met een centi meter klei er aan. „Wat zie jij er uit!" zeide ik. „Ik ben naar Lidigön geweest en heb naar een bouwterrein gekeken", ant woordde Björkman. „Ik kleed my altijd zoo, wanneer ik naar het platteland ga Het heeft geen nut, nu in het najaar voor de kleiheuvels iets behoorlijks aan te hebben". „Neen, natuurlijk niet", zeide ik. En toen de wagen de volgende maal stil hield, ging ik naar de passagiers binnen in den wagen, nam den hoed af. bleef midden in den wagen staan en zei: ,Js hier misschien iemand, die een armen drommel op het achterbalcon. die uiet weet hoe hij aan geld moet komen een aalmoes wil geven? Hii is een fat soenlijke kerel. Ik ken hem nog van vroeger. Hy zal het geld goed gebrui ken". Alle passagiers keken Björkman door de deur aay; hy zag er sjofel uit en vervolgens haalde men de portemon- naies te voorschyn De opbrengst was Kronen en 35 öre. Ik ging naar buiten overhandigde Björkman 't geld en zeide „Nu moet je eigenlijk naar binner gaan en bedanken. Maar wanneer je je geneert, kan ik het ook doen" Toen deed ik de deur open en zeid-c hardop: „Björkman bedankt u hartelijk!" Ik stapte af, Björkman bleef echte: met het geld in de hand staan. Kij bleef op het balcon staan en staarde voor zich uit en reed telken- heen en terug met den wagen, tot den laatsten rit. Toen tilde de conducteur hem er af. Hy had 3 Kronen en 40 öre vertramd. Een vreemde dag. ELECTRISCHE TRACTIE. ER KOMT EEN GESCHRIFT VOOR HET PERSONEEL. Reeds gerudmen tijd geleden heeft de Ned. Vereenigang van Spoor- en Tram wegpersoneel besprekingen met den Dienst van Tractie der Ned. Spoor wegen aangevangen over de wenschelijk- heid om het spoorwegpersoneel, dat met de eïectrische tractie té maken heeft, beter op de hoogte te stellen dan tot nog toe geschiedde, meldt het Volk. Thans heeft de Dienst van Tractie besloten om een bevatteiyk en instruc tief geschrift over de eïectrische tractie en .-aar park tijk samen te stellen en deze handleiding te harer tyd aan het betrokken personeel uit te reiken. HIELP HIJ NIET? DE SCHEVENINGSCHE CIPIER ONTKENT. Naar de NR.C. verneemt, ontkent de dezer dagen gearresteerde gevangen bewaarder uit de bijzondere strafgevan genis te Scheveningen, 'hardnekkig, dat hy eenigiermiate behulpzaam zou zyn ge weest bij de onlangs plaats gehad heb bende ontvluchting van vier gevange nen uit die gevangenis. De politie be schuldigt hem, brieven van buiten te hebben overhandigd aan de ontvluuchte gevangenen, voorts, dat hij sleutels voor hen heeft deen maken en daarvoor geld zou hebben aangenomen. De gearresteerde bevindt aidh nog steeds in politiebewaring. De officier van justitie heeft den termijn van ge vangenhouding met twee dagen ver lengd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS B ARTELJOR1SSTR A AT 16 TELEFOON NO. 10756 Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties AMSTERDAM UTRECHT Nieuwendijk 225 229 Oude Gracht 151 Roman door PAUL OSKAR KöCKER Uit het Duitsch vertaald door KERMINE VAN GEERTEN 28) Katarina leunde achterover tegen de leuning van de canapé. Zij hield haar handen voor de oogen. ..Wat loopt dat nu allemaal ongelukkig samen", riep ze op verdrietigen toon. „Het is alsof alles tegen met samenspant". De oude Balthazar stak nogmaals zyn zwart sigaren peukje aan en wierp haar, terwijl de opvlammende lucifer zijn ma ger gezicht verlichtte, een schalkschen blik tcc. en..En de schade is niet te reparceren. Ka trientje? „Och, grootpapa Het kwam er zoo troosteloos, zoo ont moedigd uit, dat hy direct een afwerend gebaar maakt. „Wees maar niet bang. ik wil je (reen pijn doen. Hy heeft my ook geen opdracht gegeven om Je uit te hooren. Hy heeft me alleen maar een beetje zyn nood willen klagen". „zyn nood. Arme jongen. Is hü er zoo naar aan toe?" „tv ben bang, dat hfj heel erg veel van je houdt- En het heeft hem bitter verdriet gedaan, dat je hem een blauw tje hebt laten lcopen. Maar na zoo iets kim je hem toch niet met fatsoen aan- pompen, vind je ook niet?" Katarina was zuchtend opgestaan. „En wil hy nu weg?" vroeg ze aarzelend. „Neen. zyn woord heeft hy je gege ven zei hy en daarvan kan hém nu een maal niets afbrengen". „Buitengewoon. Buitengewoon. Ik kan me er nog steeds niet goed indenken". „Katrientje, zeg me eens eerlUk: Waar om wil Je hem niet hebben? Is er iemand anders?" „Och neen, grootpapa. Zoo'n wispel turige natuur ben ik niet. Ik geloof niet dat ik ooit weer van een man zal kun nen houden". ,Zoo, meen je dat ln ernst, K&tchen?" „Zeker". „Dan zal ik Je eens wat vertellen, kindje. Dan hou je nog altyd van Victor van dien kwajongen" De wat-ruwe toon van den ouden Bal thazar kwetste haar niet Geen spier ln haar gezicht vertrok. Het was, alsof zy diep in zich zelf, in haar hart. haar in nigste gedachten beluisterde. Dan gleed er iets als een schaduw van diepe be kommering voor haar oogen. „Misschien hebt u geiyk. grootpapa. Maar lie: is geen zonnige liefde, die wil kussen en omhelzen". Ze haalde zwaar adein en balde de vuisten. „Neen. ik zou hem by de schouders willen pakken en hem door elkaar rammelenHy heeft mijn heele leven bedorven". Een paar seconden stond ze zoo het hoofd naar voren gebcgen en met ge balde vuisten. Toen verslapte de span ning en ze drukte snikkend haar gezioht in de handen „Arme meid", zei de oude Balthazar en maakte een welsprekende beweging met de rechterhand. „Over de knie nemen moest men den kwajongen en hem vyf en twintig op zyn broek geven!" Eindeiyk kwam Katarina tot bedaren. Zy gaf den ouden man de hand en vroeg hem of hy niet boos wilde zyn dat zij hem zelfs midden in den nacht met haar zorgen kwam lastig vallen. „Hou je maar kalm, het komt wel weer in orde", zei hy sussend en klopte haar op den schouder. „Het komt er al leen maar op aan om te zorgen dat de carrousel op het goede plaatsje bij je stilstaat. En dan a! Je moed by elkaar nemen en hopsa, je springt er maar in". ,Jk spring er vast naast", zei ze. haar oogen afvegend, „Het loopt me nu alle maal tegen. Nu is Eva ook nog ziek ge worden. Morgen moet ik met haar naar den dokter. En Mr. Gabb vindt dat het komt omdat ik haar niet voldoende heb te eten gegeven". „En ondanks je slechte mer.us wil hij met je trouwen? Wat een moed heeft die Mr. Gabb". „Hoe moet ik dat nu tegenover Ge heimraad Erck verantwoorden? Hy heeft het meisje naar me toegestuurd, dat ze hier gezond zou worden. En nu zegt de dokter op stuk van zaken misschien dat ze ondervoed is. Och, ik zie zoo tegen alles op". De oude Balthazar had nauweiyks meer naar de laatste woorden geluisterd. Hy hield den wijsvinger in de hoogte. „Katrientje, ik heb het gevonden" „Ja?" Ze zag hem angstig-onderzoe- kend aan. „Nou ga je naar den overkant, je gaat aan je schrijftafel zitten en je begint een brief naar Beriyn, Meneer Erck. Ge heimraad Erck. moet je uit de narigheid helpen. Vooruit, die wordt vannacht nog aangepompt". Katarina zuchtte. „Och neen, groot papa. Ik geneer me dood. Hoe zal hy het opnemen. „Als een goede gelegenheid om weer aan je goed te maken wat zyn ezel van een cdvccaat indertijd aan je verprutst heeft, Dus Juffertje, wil je schrijven of niet?" „Ik durf niet". „Goed dan, hazenhartje. Ga maar naar huis en kruip in je mandje. Dan schrijf Ik hem zelf". Toen ze weer thuis was zag ze. in het licht van zyn schrijftafellamp, dat hy aan het schryven gegaan was. Haar hart klepte. In het donker kleedde ze zich uit en stapte in bed. Eva draaide onrustig heen en weer. Angstig luisterde Katarina. Het leek haar soms of het meisje in de slaap praatte. Misschien had ze wel koorts. Ze wilde opstaan en den thermometer zoeken. Maar de over vermoeidheid legde zich als een zware last op haar. Ze had geen kracht meer om uit bed te komen En toen ze nauweiyks ingeslapen was, ratelde de wekker weer vm. De grys-witte tennisballen vlogen door de klaarblauw? September'.ucht met eer. regelmatig klik/dak, klikklak. Verder was er geen geluid. In de villawijk sliep alles nog. Het kostte mevrouw Rottberg da gelijks een groote zelfoverwinning, als zy in het halfduister nog, gewekt werd om te tennissen. Maar als ze maar eerst weer op haar post voor het net was, dan had ze er geen spyt van opgestaan te zyn. Er was zoo'n reine, klare herfstige koelte in den morgen: ze voelde zich zoo frisch als in haar meisjesjaren. De paar uren slaap die ze zichzelf te kort deed. hielden haar lichaam slank. En dat be schouwde ze ook nog als een voordeel Haar heele levenstaak was op het oogen biik geen andere dan te zorgen dat ze niet dikker werd. Als ze in training bleef zooals tot nu t-oe, dan kon ze nog minstens een jaar of vijf voor vijf-en-twintig doorgaan En het was toch zoo amusant en span nend tegen een kampioen als Mr. Gabb te spelen.... De partner van de Deensche gezel schapsdame kwam gewoonlijk pas aan zetten als de eerste party al gespeeld was. Nu eens was het Feustell, dan weer een van de Amerikaansche vrienden, soms weer een geheel nieuwe, Mr. Gabb nog onbekende persoonlijkheid. Het was verbazend hce mevrouw Ret;berg steeds weer nieuwe aanbidders vond die bereid waren in de vroege koele ochtendsche mering in tenniscostuum op de fiets oi in een auto naar den Amseiberg te ko men om 'n uurtje in haar nabyheid te zyn Ze speelde inderdaad schitterend; het was een genot haar rake ballen te zien. En een dubbel genot was het, haar spel met den jongen Engelschman gade te slaan. Maar het was niet zoozeer spor tieve belangstelling die de heeren zoo matineus deed zyn, als wel Jalouzie. Ze vertrouwden elkaar niet en mevrouw Rettberg evenmin. Hield ze hen allemaal voor den gek? Of had ze ln het gehe.m haar keus al bepaald? Wie was dan de gelukkige? Men koesterde sterke ver denking tegen Mr. Gabb. Maar als oven hem 's morgens bij het spel zag. bleef er niet veel grond voor deze verdenking over. zyn partner had evengoed een Es kimo of een Derwisch kunnen zyn: het eenige wat hem interesseerde was, hoe zy haar racket hanteerde en de ballen raakte. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6