Van 21 HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN FEUILLETON. DINSDAG 25 SEPT. 1928 V'^RDE BLAD (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.} De man zonder longen. (vrij naar het Duitsdh van H. H. Schmita door P .A. DE OJ Ik heb geen Ion-gen meer. Eigenlijk ben ik dood. In elk geval ben ik een anaocmisdh wonder. Dit laatste zal het wel zijn, want niemand gelooft dat ik dood ben. Mijn kleermaker b.v. die de gewoonte heeft om voor al lang versleten pakken rekeningen te sturen, heb ik doen zeggen dat ik ge storven ben. De man heeft den deur waarder er bij gehaald en men heeft mijn koekoeksklok en zes flesschen cognac publiek verkocht. Goed, ik ben dus een anatomisch wonder, ik hoor in een museum, op een podium of in een glazen kist, binnen- en 'buitenlandsche geleerden moesten me komen bekijken en boeken over me schrijven. Maar ik ben bescheiden. Echter, men kan nu eenmaal eiken dag sterven, op straat kan men een bloempot op het hoofd krijgen of nog erger, een vliegtuig en daarom wil ik het verloop van mijn ziekte beschrijven. Maar ook niets meer dan dat, ik stel me niet beschikbaar voor eendgerlei onderaoek, want ik kan absoluut niet tegen kietelen. Zoo kwam het dan dat ik mijn longen verloor: Op een dag ik woonde toentertijd In Marseille hoestte ik hevig en voelde een stekende pijn in de borst. Nu was mijn overgrootvader aan ouderdoms zwakte gestorven, mijn tante aan maze len, een buurman aan delirium en de wasehvrouw van mijn ouders aan een maagkwaal. Dat gaf te denken. Ik snelde naar een dokter, die me als longspeciakst warm was aanbevolen. Hij woonde op een der boulevards in eer. waar paleis en heette Jean Marice RagoutFin. Huiverend belde ik aan, zes lakeien ontvingen mij en leidden me naar een zaal, waar eenige honderden menschen bijeen waren, die allen op dierlijke wijze hoestten, kuchten en knorden. Vier da gen moest ik waohien temidden van dit concert, dat me deed denken aan Tsjaikowsky's meesterwerken. Maar toen kwam het groote moment tien lakeien leidden me naar öe~ studeerkamer van hun beroemden meesier. Een kleine, bleeks man zat achter een schrijftafel, zoo grcot als het vorsten dom Liechtenstein en wees me met een enikefle handbeweging een stoel aan. „Uw overgrootvader stierf aan ouder domszwakte. uw tante aan mazelen, uw buurn.ain aan delirium en uw wasöh- vtcuw aan een maaghjkien. u heeft sohoenenmaait 45 en een posta&gelver- zameldnig. De longkwaal, waaraan u lijdt is dus bewezen en is door overerving tot u gekomen, ü- weet mijn tarief?". „Hoeveel?" vroeg ik bevend. „Drie", was .het antwoord. Verrast greep ik naar mijn beurs en haalde er drie fra-uden uit. „Drie duizend", zelde Dr. Ragout-Fin en ik haalde mijn cheque-.boek voor den dag. „Gaat u nu eens bogen ddt apparaat aan staan", blonk het varvolgens. Ik gehoorzaamde, een blauw lioht bescheen mij gedurende enkele seconden en in dien tijd teekentöe de dobber eenige zonderlinge figuren op een groot blad papier, mij onderwijl scherp opnemen de. „Zoo", zeide hij plotseling. „Op deze teekeraing ziet u uw longen. U heeft nog genoeg long voor vier maanden. U moet nu eiken dag twee cM. afstrepen en kunt zoo precies het verloop van uw ziekte volgen. Wat is het toch heer lijk zoo precies te weten, waar men aan toe is, nu zult u niet een nieuw costuum bestellen of vast een abon nement voor de ijdbaan voor van den winter nemen". Ziedaar hij overhan digde mij de teefbening en ik werd dbor twaalif lakeien uitgelaten. Daar stond ik nu als een gebroken man op straat, met mijn doodvonnis in de handen en drie duizend franken armer. Drie dagen dwaalde ik als zinne loos rond, toen besloot ik fatalist be worden en begon me zelfs te interes seeren voor mijn geval. Eiken dag streepte ik met pijnlijke nauwkeurig heid twee cM. van de longen weg. Toen ik had nog voor twee weken iongen bereikte mij een brief van mijn oom Whlibaid die zeer rijk en zeer oud en zeer op mij gesteld was, waarin hij me schreef, dat hij me over drie weken zou komen opzoeken. Het mocht niet gebeuren dat hij slechts een doode zou vinden. Ik besloot slechts eens per week d. twee cM. weg te strepen, al verzette mijn wetenschappelijk geweten zich heftig tegen dit bedrog Toen oom kwam had ik neg voor tien dagen lengen, hij beloofde mij veel, een honger naar leven doorstroomde mij. Ik zor.dtgde zwaar tegen de weten schap, ik heb toen de longen geheel waren weggestreept, nog een stuk er aan gebeekend en daarna de longen voortdurend vergroot en tenslotte, boen het papier te klein werd, een nieuw stuk eraan geplakt en de longen naar behoefte verlengd. Tenslotte waren mijn longen zoo groot als een flinke tafel en volgens de theorie van Dr. Ragout-Fin volledig verdwe nen. En toen op een goeden dag mijn oom stierf zonder mij een cent na te laten en ik bovendien uit zuiver wetenschappelijk schaamtegevoel mijn longen niet meer durfde vergrooten toen heb ik mijn testament gemaakt, twee kransen aan mijn 'bed gehangen waarin ik zeüf ging ligigen om zoo den dood af te wachten. Zonder longen kon ik niet verder leven, dat was boch nogal duidiefflijlk. Na een paar- dagen merkte ik dat ik niet dood was en me zelfs in dien bij- zonderen toestand bevond', d'ie mij onder den naam „leven"' van vroeger bekend was. Toen ben ik tot de overtuiging geko men dat ik een wondlermensoh moest zijn een medisch phenomeen; de man zonder longen. Iets absoluut origineels. De beekening van Jean Maurice Ra.gout-Fin, dcor mij voortgezet is bij mij voor ieder en op elk oogenblifc ter inzage als een bewijs voor de afwezig heid mijner longen. BINNENLAND „MAISON COUTURIER" GAAT VERDWIJNEN. Zondag deed de heer W. S. L. Coutu rier aan de Amsterdamsche pers de op zienbarende mededeeling, dat „Maison Couturier" te Amsterdam 15 November gesloten zal worden. Hiermede verdwijnt plotseling esn stuk Amsterdam dat, gedurende bijna vijftig jaren bij feesten en officieele ge legenheden het middelpunt was van het gemeentebestuur en de eerste kringen der hoofdstad, schrijft het Hbld. Daar werden, en worden tot heden nóg, de of ficieele diners gegeven. Twee weken geleden dacht de eigenaar van „Couturier" er nog niet aan. zijn bedrijf aan kant te zetten. Doch in den loop der laatste dagen kwam een make, laar geheel onverwacht, namens zijn principaal een bod doen op het patri ciërshuis; er werd gewikt, gewogen!... Kort daarop is het accoord getroffen de heer en mevrouw Couturier besloten zich uit zaken terug te trekken en het kapitale pand ging over in handen van een onbekenden kooper die, naar door den makelaar werd verzekerd er niet aan denkt, er een soortgelijk bedrijf te vestigen. De zaak wordt dus opgeheven, waar mee een inrichting verdwijnt die een in ternationale vermaardheid heeft ver worven, waaraan bü menigeen de aan genaamste heinneringen zijn bijgeble ven aan de oefening in het tafelspce- chen, aan promotiefuiven, en aan har telijke ontvangst van hooggeplaatsten uit den vreemde. DRENTE'S WILDERNIS. JONGE LEEUW BIJ MEPPEL GESCHOTEN. Door den jager Vriezen werd Zaterdag in de Reestlanden by Meppel een jonge leeuw geschoten, welk dier vermoede lijk is ontsnapt uit een dierenpark van het circus Strassburger, dat op het sportterrein te Meppel zijn tenten had opgeslagen en intusschen weer naar Heerenveen is vertrokken. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Op de torpedojagers. Maandagmorgen 11 uur heeft de Ko nijn. vergezeld van den Prins en Prin ses Juliana, een bezoek gebracht aan de nieuwe torpedoboot jagers De Ruyter en Eversen. welke bodems as. Donder dagmiddag de reis naar Nederlandsch- Indië zullen aanvaarden, onder bevel van luitenant ter zee le klasse H. Fer- werda. Het doel van Harer Majesteits- bezoek was de schepen te bezichtigen en afscheid te nemen van de bemanning aldus de N. R. Ct. In verband met het ongunstige weer het stortregende der ganschen mor gen reed Ce Koninklijke familie naar en van de torpedojagers in gesloten auto's. Het bezoek aan do beide oorlogs schepen duurde ongeveer een half uur langer dan voorgenomen was. Ondanks den piassenden regen beklom de Ko ningin de commandobrug; ook in de ma chinekamer daalde zij af. De beide jagers lagen naast elkander, gemeerd aan den steiger van Van Es en van Ommeren, aan de De Ruyterkade. In de Ned. Bank. *s Middags bracht de Koninklijke fa milie een bezoek aan de Nederlandsche Bank. Aan den hoofdingang werden de hooge bezoekers door president en direc teuren, de hoeren mr. G. Vissering, mr. P. J. C, Tetrode, J. F. de Beaufort en mr. G. H. M. Delprat, ontvangen en ge leid naar de zaal, waar de directie pleegt te vergaderen. Na een kort oponthoud ving de bezichtiging aan van kluizen en lokalen, beginnende met de kluis voor de bankbiljetten van hoogs waarden, waartoe de directie toegang heeft. Deze kluis is onlangs geheel vernieuwd en eerst sinds enkele dagen weder in ge bruik genomen. Zij bestaat uit twee deelen boven elkaar, waarvan het bo venste gedeelte op het niveau van de zooeven genoemde directiegang ligt en het onderste gelijkvloers met de algemee- ne kluisinricht Lng van de bank. Door de benedendeur voert de weg naar den mantelkelder, waar geborgen zijn de mantels van effecten, behcoren- de tot alle bij de Nederlandsche Bank in bewaring of beleening gegeven waar den. Deze ruimte werd geheel doorge- loopen, ten einde een overzicht te ver krijgen van den omvang van deze admi nistratie. Aan deze kelderafdeeling grenst het bankbiljettenkantoor. Op d:t kantoor wordt de laatste hand gelegd aan de af werking der bankbiljetten door hen van de nog ontbrekende handteekeningen te voorzien door middel van een aantal persen. Na het afdrukken der handtee- keningen komen de biljetten in handen van beambten, die hen controleeren en gereed maken voor opberging in de hier voor bestemde keldei-sDeze afdeeling be handelt ook het voor de circulatie afge keurde en waardeloos gemaakte papier, hetwelk alvorens te worden vernietigd, nog een reeks behandelingen onder gaat. Het. waardeloos maken van het bank papier, hetwelk aan de kasslerderij is opgedragen, geschiedt in een bij het bankbiljettenkantoor aangrenzende lo kaliteit, alwaar eenige ponsmachines tot dit doel zijn opgesteld. Waar het geld bewaard wordt. Een gang leidt naar de goudkluis, die enkele jaren geleden nieuw is gebouwd. De gouden baren zijn daarin onverpakt opgesteld, terwijl het gemunte goud, ge splitst naar de muntsoorten, in geplom beerde zakken. :n kooien ligt verzameld. De goudkluis werd door de „Bogen- gang' verlaten, om te komen in de re mise, de plaats, waar het te ontvangen en te verzenden goud word. b&hanöt-; Hier was men bezig om een hoeveelheid goud te verpakken en voor verzending gereed te maken. Door het depót van den keldermees ter, waar de vóórbehar.deling van het goud plaats heeft, hetwelk ter berging in de reeds bezochte goudkluis bestemd is, leidde de weg naar de züverklurzen, waar het gemunte zilver op stapels lig var. 3000 zakken elk tot een gewicht van 15000 K.G. Hierop volgde een bezoek aan de groote weegkamer, waar de werk zaamheden werden gadegeslagen var. het tellen en wegen van een p. tij twin tig-col! ar-stukken. Het wegen geschiedt op Nederlandsche balansen, die bü een belasting van 15 K.G op elke schaal een verschil van 50 milligram nauwkeurig aangeven. Dit ty pe schaal wykt sterk af van de weegtoe stellen, die in vroeger jaren in gebruik waren en thans nog altijd in de weeg kamer aanwezig zijn. Hierop sluit de kleine weegkamer aan van waaruit langs de controle-gang de nieuw gebouwd bankbiljettenkluizen werden bereikt, alwaar in oogenschouw werd genomen de wijze, waarop de bankbiljetten van f 10, f 20 en f 25 zijn geborgen. In aansluiting met hetgeen in de man telkelder was getoond, gaf de coupon bladen kelder een aanschouwelijk beeld van de berging en adtrfntofraöe der coupon- en óiridendbladen. De couponbladen zijn naar den verval dag, bewaarnemingsgewüs, gesorteerd, de dividendbladen naar het fonds. Vervolgens bracht men een bezoek aar. de verschillende afdeelingen, waar de dagelijksche behandeling van zaken ge schiedt. met name aan beleening. kas- sierderü, disconteering en secretarie. Alles mechanisch. Uit de hall van den hoofdingang voer de de weg langs de afdeeling clearing, valsch-geld-oentrale en via controle en expeditie naar de boekhouding en ten slotte naar de afdeeling, waar langs mechanischen weg coupon-afrekeningen gemaakt worden voor de bewaarneniing Een ponsmachine slaat in cartonner. kaarten gaten, conespondeerer.de op den naam van het fonds, het rentetype, de muntsoort, coupure, het aantal, en verdere bijzonderheden. Een sorteerma- chine verwerkt automatisch o.m. deze kaarten naar het soort fonds. Een twee tal tabulators drukken de afrekeningen, bestemd voor de bewaargevers, af. Deze nota's op papier-sans-fin gedrukt, wor den door middel van een sny-machine op het gewensohte formaat gesneden, waarna een adressograaf de stukken voor verzending in vensterenveloppen gereed maakt. De hooge bezoekers werden daarna te ruggeleid over jle afdeeling giro, om de bewaarneming te bezichtigen en daarna de leeskamer, behoorende tot de biblio theek, waarna op de groote vergaderzaal den hoogen bezoekers thee werd aan geboden. Maaltijd. Aan den maaltijd ten paleize zaten gisteravond civiele en militaire autori teiten aan o.a. Jhr. mr. dr. A. Röell, com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, burgemeester de Vlugt, schout bü nacht L. J. Quant, comman dant der marine te Willemsoord, do heer E. Heldring, voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Am sterdam. mr. G. Vissering, president, van de Nederlandsche Bank, dr. C. J. K. van Aalst, president der Ned. Handel My. DE MOORD IN DEN TREIN HET VERHOOR VAN HOPP. Zaterdagmorgen is de vermoedelijke moordenaar Hopp opnieuw aan een ver hoor onderworpen. Hij verklaarde, dat hij zonder bepaal de plannen in het bewuste comparti ment tweede klasse was gestapt. Daar zag hü een heer bewusteloos od de bank liggen. Daar hij argwaan koesterde, dat hier een misdrijf waas gepleegd, welke argwaan neg werd versterkt door het- feit, dat een vreemdeling zich opvallend snel uit het compartiment had verwij derd, trok hü zün revolver en' naderde cl en op de bank llggenden heer. Toen hij nu met de hand, waarin hij den re volver had. den bewustelooze wilde om- keeren, zou per ongeluk een schot zü'n afgegaan, dat den lieer Nordmarm dood de. Hopp ontkende ten stelligste, dat hü den doode reeds vroeger zou hebben ge kend. Van moord met voorbedachten rade is volgens hem in geen geval spra ke. Deze verklaringen wijken geheel af van die, welke eerst door den verdachte zün afgelegd. Uit Mainz wordt nog gemeld, dat het vaststaat, dat Hopp na den moord op directeur Nordmann nog eenige andere misdrüven heeft gepleegd. Men heeft op hem vie- ringen gevonden, twee trouw ringen en twee andere, waarvan de een versierd is met een zeer mooie half edelsteen. Verder een medaillon met een kostbaren briljant. In een porte feuille heeft men nieuwe foto's en brie ven gevonden, die mogelük dienst kun nen doen om deze nieuwe zaak op te helderen. HULDIGING VAN Mr DROOG- LEEVER FORTUYN. De Haagsehe afdeeling van de Liberale Staatspartij, de Vrijheidsbond, heeft het voornemen om mr. P. Droogleever Por- tuyn, benoemd burgemeester van Rotter dam, vóór zün vertrek uit den Haag te huldigen. DRIE TOLLEN WORDEN OPGEHEVEN. IN DE PUURT VAN BUNSCHOTEN. De raad van de gemeente Bunschoten heeft in zijn vergadering van Zaterdag besloten de twee tollen bü den Bls- schopweg en een tol op den weg naar Hoogland per 1 Januari a.s. op te heffen, meldt de N. R. C. Zulks geschiedde na overleg met Ge deputeerde Staten van Utrecht over de verbreeding en verbetering van den weg van hier naar Hoogland, vlak bü Am ars foort gelegen. Tot nog toe kost een ritje heen en weer van Bunschoten naar Amersfoort f 1.30 aan tolgeld. DE TOL TE MUIDEN. Beslissing van den minister over afkoop Woensdag be kend? Meer dan tweeduizend auto's hebben Zondag, op uit- en thuisreis, dei. veel besproken zóne bü Muiden rustig ge leerd volgens de aanwijzingen van marechaussee, rijksveldwachters en ge meentepolitie. meldt de N. R. C. 's Mor gens moesten de van Amsterdam ko mende automobilisten den noodweg on Muiden volgen. zÜ die uit de richting van Naarden kwamen, mochten door het dorp rUden tot de tolbrug. waar zij de keuze hadden tusschen den weg over de brug en den langeren weg langs de Heer en gracht. 's Middags na vier uur toen uit het Goot en van verder de terugkcerende auto's in overstelpende mate kwamen ;:en. liet bin-gemeester de Raadt dit verkeer langs den noodweg rüdcn. ter wijl titans de van Amsterdam komen den via Heerengracht of tolburg door het dorp konden rijden. 'n Tweehonderdtal automobilisten en c.a. twintig motorrijders kozen den kor toren weg over de brug. hetzü om tüd- verlies te voorkomen, dan wel om van tolgesdnde gevoelens te doen blüken. Tegen Woensdag of Donderdag wordt de beslissing van den minister inzake den afkoop van den tol verwacht. „W(| gelasten je". Bü de andere tollen in net Gooi bü Naarden. Huizen en Blarlcum is het Zondag rustig geweest. De tolbaas b)J den Abri te Naarden vertelde aan de N. R. C. dat Zaterdagmiddag vier auto's voor den tolboom verschenen. De vier bestuurders stapten uit en een zei: „Wy gelasten je de tolboom to openen". Zün de heeren getrouwd? vroeg ik. Ja.' riepen ze alle vier. Nou dan hebt u alleen uw vrouw en andere huisgenooten te gelasten. Hier aan den tol heeft alleen de baron te ge lasten. En ze gingen in de auto's terug en toen weer op Naarden aan. Maar t waren geen Naardenaars. Ra re snuiters, ik heb ze niet meer terug gezien." De baron in dit merkwaardige maar ware verhaal van het oude tolbaasje. is baron van Boetzelaer. een der beheer ders van den commissicweg Naarden— Huizen. Wie de heeren waren, die óf zulk een haast hebben gehad om de meening van den tolbaas betreffende hun gezagsbevoegdheden nogmaals aan den werke'.ükheid te toetsen, óf die het hopeloos vonden met iemand die een dergeiykc theorie verkondigt verder te redeneeren, is onbekend gebleven. JEUGDHERBERGEN Vergadering te Amsterdam. Zaterdagmiddag werd een vergadering tot stichting eeener organisatie voor jeugdhergen in Nederland, uitgeschreven door het Nederl. Jeugdleiders Instituut, gehouden, meldt het Hbld. De bü eenkomst was. zoowel door afge vaardigden van jeugdvereenigingen of aanverwante organisaties, als door par ticulieren. zeer druk bezocht. Na een woord van welkoni en eenige toelichting van organlsatorischen aard door den voorzitter van het N. I. J., dr. C. P. Gunning, zette deze uiteen, dat de vergadering vooral zou hebben tc be slissen over de wensehelijkhcia of do in het leven te roepen organisatie een stich tingsvorm of een vereenigingsvorm zou verkrügen. Spr, verklaarde zich vóór een stichting en zette de gronden daarvoor op meer uitvoerige wüze uiteen ontkende, dat zü, die aan een stichting de voorkeur gaven boven een vereeniging, daarbü door „fas dslische" motieven werden gedreven, Voor een vlot begin bü de oprichting oener Jeugdherbergcentrale is het ge wenscht, dat er een Stichting komt, daar bü de oprichting van een ko- ninklük goed te keuren vereeni ging veel meer formaliteiten zün te vervullen. Bovendien laten vereer.lgings- statuten niet zooveel medezegging-schap aan de leden toe. Mocht de meerderheid in de vergadering echter persé een ver eeniging wenschen. dan zal er door liet N. J. L. geen bezwaar worden gemaakt daartegen. Over verschillende kwesties voerden afgc. ..urdigcen het woord, men vreesde er o.a. voor, dat het N. J. I. te veel macht aan zich zou trekken. Daarna deelde de heer Vorrink mede, dat het N. J. I. sind.- dezen middag gereorganiseerd is. Cher de verhouding tegenover recht- sche jeugdvereenigingen werd medege deeld. dat aansluiting hiervan waar schijnlijk moeilijkheden met zich zou brengen. Een voorstel van Prof. Van Poelje. <Lc wilde, dat de vergadering geschorst zou worden opdat het N. J. I. schriftelijk zün nieuw karakter uiteen zou kunnen zetten, werd door den voorzitter over genomen. Het N. J. I. zal dus een nieuwe ver gadering bijeenroepen, in een uitvoerig schrüvcn zijn reorganisatie uiteenzetten en met nieuwe voorstellen komen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. Wie 'n Cadena niet eert is het beste niet weert. In da voornaamste sigarenwinkels LEVEND VERBRAND. VERKOOLD KINDERLIJKJE TE ECHT GEVONQEN. Zaterdagavond te ongeveer zes uur Is de groote schuur van de ontginning „Theodoorhoeve" te Putbroek-Echt (L.) door onbekende oorzaak tot den grond afgebrand. De geheele oogst en alle ma chinerieën. die opgeslagen waren in de schuur, welke het eigendom was van den hoer Reuten. gingen verloren. Op een gegeven oogenblik vermiste men het vierjarig zoontje van den bewoner. Na lang zoeken werd het geheel verkooldo lükjó van het ventje in de brandende schuur gevonden. Het kind was bü het uitbreken van den brand in de schuur geweest en had blükbaar niet meer een uitweg kunnen vinden. HOLLAND IN 2 DAGEN. AMERIKAANSCHE GASTEN. Zondag zün aan den Hoek van Hol land Amerikaansche spoorwegautoritei ten met dames, leden van de General Eastern Passenger Agent Association uit New York. aangekomen. Dit gezelschap maakt een studiereis door Europa en heelt een bezoek gebracht aan Engeland Van Engeland is men nu overgestoken naar Nederland. Van den Hoek van Hol land reisde het gezelschap naar Den Haag In een aantal autobussen maakten de Amerikanen een tocht door de stad en bezochten verschillende bezienswaardig heden. Na het noenmaal vertrok bet gezel schap in een extra trein naar Amster dam. Gisteren ging de reis verder, naar Duitschland. IN WEINIGE WOORDEN. Tegen een vrouw uit Tandjong Pinang die haar stiefzoon vergiftigde met arse nicum. werd te Medan 12 Jaar ge- eiscltt. De hulpopzichter Parent by de mijnen te Poeloe Laoet is door een vallenden steen gedood. Te Rotterdam is een oude voerman van den bok gevallen. De man werd naar een der ziekenhuizen overgebracht, hü overleed spoedig. Bü Wassenaar is een motorrijder tegen een vrachtauto gebotst; hü werd ge dood. liet zoontje dat op dc duo $at, werd niet gewond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. het eerste oodenblik af.dat U Cadum Zeep Gebruiktzult 7 een éenot onderdaan, hetwelk U waarschijnlijk nooit tevoren éehad heeft Een hard stuk zeep.dat tot het laatste vliesje Gebruikt kan worden ct De Geschiedenis van Lois Reddle Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 19) „Mijn vriendin", vrceg de verbaasde Lois. „Bsdorit u juffrouw Smith?" Weder knikte de gravin, terwyl zÜ haar oogen geen seconde van het ge laat van het meisje afwendde. Lois wist niet wat zü zeggen moest. „Dat zou zeer zeer lastig voor a zün", zeide zü- D? gravin maakte een afwerende be weging met haar flonkerende hand. „ik heb de zaak van alle kanten over wogen. en indien het u en uw vriendin aangenaam is. zal ik een tweede bed in uw kamer laten opslaan. Misschien wilt gü liever eerst het oordeel van juffrouw Smith zelve daarover vernemen? Dan zal ik zorgen da* da auto over een kwar tier te uwer b^-chikking staat". Over c:n r"~1 - :r -ranker heer.- plurende. zag Lrtsy S.ui.k do blinkende limousine voor ce deur stilhouden en Lois er uit springen, en. alle kar.toorre- gels met voeten tredende, liep zü van haar plaats weg en kwam haar bezoek ster halverwege de trap tegen. In weinig woorden deelde Lods haar het voorstel van Lady Moron mede. „Lieve grootje!" flapte Lizzy er uit, „Dat meen je toch niet!" Zü greep Lois bü deh arm en trok ihaar mee naar boven. „Vooruit!" zeide zü. „en dadélü'k naar de telefoon! Ver wittig Haar Koninklüke Hoogheid, dat ik te zes uur bü haar op de vloermat zal staan!" HOOFDSTUK XII. Lois ging het kantoor niet binnen; zü verliet haar vriendin op den drempel en deed een boodschap, die zü wilde ver richten. Zü liet den auto in Parliament Street wachten, liep langs Whitehall naar het ministerie van Justitie, en, een formula:r invullende, nam zij plaats in dc wachtkamer. Er bestond weinig kans, overdacht zij. dat de Hoogedelgestrenge heer On der-secretaris, met wien zü een onder houd gevraagd had. haar verzoek zou toestaan, in weerwil van het dringende van de aangelegenheid, waarvan zü op het formulier melding gemaakt had. Zü was betonnen te wanhopen en h3d ver.- de tirade maal op de klok in ce wacht- kam:r gekeken, toen een bode haar kwam roepen. „Juffrouw Reddle?" vroeg hü. „wilt u mü volgen?" Haar hart klopte iets sneller toen hü op een indrukwekkende deur aanklopte, deae opende en haar naam afriep. Een man op leeftijd, die aan het andere einde van de ruime kamer met zijn rug naar een ledigen vuurhaard zat. stond half op uit zyn stoel, die voor een schrijftafel van aanzienlijke afmetingen geplaatst was. „Neemt u plaats, Juffrouw Reddle", gaf hü haar op officieelen toon te ken nen. „Ik heb uw briefje gelezen, en het spüt mü. dat ik u heb moeten laten wachten. Ik had hier juist een gewichti ge conferentie". En zonder verdere inlei ding. ging hü opeens voort: „Mevrouw Pinder is uw moeder, zegt gij?" .Ja, mijnheer, dat weet ik zeker." Een dikke foliant lag binnen zijn be reik en hU sloeg deze open. .He: geval is mij goed bekend", zeide de Onder-sec rot ar .Want ten tjjde van haar veroordeeling was ik jong rechterlük ambtenaar, hoewel niet bü de zaak betrokken. Ik weet niet precies wat ik voor u kan doen. Zü heeft haar straftijd fbüna uitgieten en ware ik in uw plaats dan zou ik haar invrüheidstel- ling afwachten, alvorens cer.ige verdere sUrueR te doen. Er zjn z:':ere andere mensahen. d.a bslang in het gsv?.! stel len. zcoals gy waarschyniyk weet, en dienzclfden raad heb ik hun ook gege ven." ,X>och mün moeder was onschuldig", zeide Lois, waarop hij haar antwoordde met een büna onmerkbaar schouder ophalen. „Onschuld heeft hierin veel gemeen met schuld", zeide hü- „dat het na twin tig jaren hoogst moeilijk is haar te be wijzen of te weerleggen. Ik heb de zaak van zeer nabij gevolgd, en het wilde mü voorkomen dat zich twee zeer frappan te feiten voordeden, waarvan het oene boven ahen twüfel haar schuld zou heb ben bewezen, en het andere haar on schuld. En tydens het geding werden deze niet bot klaarheid gebracht. „Welke waren zü?" vroeg Lois snel. .Hat eerste was dc sleutel van het kistje, waarin de kostbaarheden en de cyanide aangetroffen werden. Indien deze in het bezit van uw moeder gevon den was zou alle twijfel die bü mü be stond. orgeheven zün. Dat was eveneens het standpunt van den rechter. Het andere is de brief, dien de vermoorde vrouw of liever", verbeterde hü haas tig. „de vrouw die men dood op den vloer vond geschreven moest hebben indien er sprake was van zelfmoord. Het is u natuurlük bekend dat zich op de tafel bevonden, een pen. inkt en een blocnote, nieuw, dienzelfden morgan door do overladen dame gekocht, er. r was slechts één velletje afgescheurd. De verdediging voerde aan. dat voorafgaan- da aan den zelfmoord, zü een brief ge schreven had, zooals alsdan te doen ge bruikelijk is. Evenwel, er was geen spoor van een brief, hoewel er zorgvuldig naar gezocht werd". En toen begon hü haar plotseling over haar eigen levensomstandigheden uit te hooren. Zoodra zü hem medegedeeld had hoe zü tot hei besluit gekomen was. dat zü. Lois Margeritta, de dochter van mevrouw Pinder me zUd, was hÜ het geheel met haar eens. „Mü dunkt dat u daarin gelijk hoeft", zeide hü. „Zelfs mijnheer Dom zegt dat ook", zeide zü met een onwillekeurig lachje. „Dom?" vroeg hü eensklaps opmerk zaam. „U bedoelt de Indischman, de politiebeambte? Kient rü hem?" .Hiet bijzonder goed." zeide zij. Behoorde hü soms tot de andere men schen die :r. het geval belang ste len?' Deze megejkheid wees zü als ongerijmd van zich af. Hü zag haar onderzoekend aan. In welke omstandigheden heeft u Dom leeren kennen?" woog hü cn Lois be antwoordde zün vraag met alle openhar tigheid. Zoozoo!" zeide de Onder-Secretaris. ..Zulk een soort van man is Dcm niet. Ik wil zegven, hü zou nooit 031 een meisje heendrai.cn. indien er niet nog wat anders mede gemoeid was. Hü is een man van de grootste onkreukbaar heid en rechtschapenheid", verklaarde hü met nadruk; en wegens de een of an dere onverklaarbare roden was het haar weldadig deac loftuiting te hooren op den man, die zich haar misnoegen zoo dikwijls op den hals gehaald ha/1. Er viel niets te doen. en toen hü ten toeken dat he* onderhoud afgeloopen was, opstond en haar de hand reikte, bracht hü haar eigen gedachten onder woorden. „Zoodra uw mood er in vrUhdd gesteld zal zijn, zal zü u oneindig voel meer inlichtingen kunnen verschaffen, dan waartoe één onzer in staat is. Daar heb ben wü bijvoorbeeld nog de kwestie om trent uw vader, die éen of twee weken vóór liet misdrijf spoorloos verdween en nooit teruggezien werd. Wat is er met hem gebeurd? Ik herinner mü dat het openbaar mi nisterie trachtte het te laten voorkomen als moest uw moeder voor zijn verdwij ning verantwoordelijk gesteld worden." „Hoe afschuwelijk!" riep Lois veront waardigd. „Ja. ik hield het ook voor afechuwo- lUk." Uit den toon van den Onder-Secreta ris meende Lok op te maken, dat hij de zaak niet volkomen in dat licht be schouwde. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11