Meer Licht Meer Vreugde A /^\odepne /Axenscheru 3US6 HXIAAT Waar feest is, daar is ook veel licht. UMI5TCS TCfTÏES HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 26 SEPT. 1928 GEREFORMEERDE KERK. MUZIEK. ORGELCONCERT Nog nooit heb ik de Groote Kerk zóó vol gezien als gisteravond. Alle beschik bare zitplaatsen waren ingenomen; ve len hebben zich met een staanplaats moeten vergenoegen. Of het was omdat dit gemeentelijke orgelconcert het laat ste avondconcert van de zomerreeks was, of omdat het onder leiding van onzen organist George Robert staande mannenkoor „Werkmanslust" uit Krom menie medewerkte, of doordat het be richt dat aan het einde van het concert gelegenheid zou zijn om een gave te offeren voor het fonds tot het stichten van een nieuw kerkraam in het Noor dertransept, als een stimulans gewerkt had ik waag niet het to beslissen. Gratis orgelconcerten hebben hier ge durende heel den zomer plaats; het koor uit Krommenie is natuurlijk hier minder bekend en dus minder trek- krachtig dan een Haarleinsche vereeni- ging; en collecte werkt op velen als een magneet op een diamagnetische stof: zij kiezen den weg die loodrecht op de richting der polen, i.e. offerschalen staat. Tocht geeft dit concert, na de ervaring van het vorige kerkopneert, den burger weer moed. Als de juiste samenwerking van factoren maar aan wezig is, kan men blijkbaar ondanks -adio en gramofoon nog wel een con certpubliek bijeen krijgen. Maar hoe dat's de kunst en als die te leeren was. had denkelijk de „Hollandsche Concert- directie" zich alvast van het uitsluitend exploitatierecht verzekerd. De duizenden, die aanwezig waren zullen zich hun gang naar deze orgel bespeling niet beklaagd hebben. De acoustiek der kerk was. nu deze geheel gevuld was, veel beter dan gewoonlijk. Het orgel, dat deze maand zijn 190sten verjaardag herdacht, verkeert nog in een staat van jeugdige frischheid, en heeft reeds zes zijner vaste bespelers overleefd. Wel is waar heeft het in 1905, dus op 167 jarigen leeftijd; een elec- trisoh-pneumaitische verjongingskuur ondergaan en was de methode van Dr, Voronoff toentertijd nog niet bekend. Tegenwoordig zou men verdienstelijke organisten tegelijkertijd met hun orgels kunnen restaur eer en, zoodra ze wat af- tandsch beginnen te worden, hoewel dit voor de jongeren de promotiekansen be denkelijk zou verminderen. Enfin, het orgei stond daar als een jonge bloeiende maagd en het klonk mooi, vol en frisch, en de organist zou aan de vergelijkbaarheid te kort heb ben gedaan als hij niet een enkele maal had laten hooren dat het orgel ook min der mooiklinkende registers heeft „nil humanum a me allenum puto" 1) mag het orgel, dat toch ook een ..vox hu- mana" bezit zeggen. Nu is de bewer king van het koraal „Wachet auf" door KargElert wel veel langer en pom peuzer dan die Bach er bij schiep, maar toch kan zij de vergelijking met de 1) „niets menschelijks is mij vreemd". heerlijk vrome stemming en het diep zinnige contrapunt van den ouden meester niet uithouden. De „Pastorale" van Roger Dueasse begint, geheel in Bachs stijl, als canon op een orgelpunt en is in den aanvang heel mooi, maar verderop voert de componist ons van het land naar een soort Jar din d' accll- matation en bij de wandeling daardoor heen zien we slechts even een pastoraal stukje weer. Nu scheen mij echter ook de weergave door den organist niet overal even duidelijk en misschien kan het stuk dus aan klaarheid nog winnen. Een derde orgelwerk was het „Tonstück" van den Deenschen componist Niels Gade, indertijd een der bekende figu ren uit den na-Mendelssohnschen tijd, wiens Ouverture „Nachkl&nge von Os- sian" nog tot het orkestrepertoire be hoort. Dit „Tonstück" klinkt lang niet slecht en er wordt in gekoraald en ge- fuugd zooals dat in een behoorlijk orgel stuk betaamde: verdienstelijk werk dus, zonder groote pretentie en zonder ver rassingen. Verrassend klonk daarente gen de zang van „Werkmanslust", ver rassend door zuiverheid, rijkdom aan schakeeringen, evenwicht en beschaafd heid van klank. Zelfs in Wagners „Pil- gerchor" bleef de gebruikelijke ont stemming achterwege en op een aan merkelijke stijging van het toonpeil na werd dit moeilijke stuk hoogst bevredi gend gezongen. Zeer goed werden de beide andere koorwerken uitgevoerd. Het „Requiem" van wylen Antoon Ver- hey bevat werkelijk mooie momenten, daarnevens ook opgeschroefde gedeel ten (de tenoren moeten tot de hooge d toe zingen), doch wemelt van moeilijke intonaties en is dus waarschijnlijk eens een wedstrijdstuk geweest. De „Hymne an die Musik" van V. Lachner is goede muziek van eenigszïns ouderwetsch soort, maar in elk geval muziek. Vóór het laatste nummer beklom Ds. Poot, voorzitter van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente den kansel om organist en zangers hulde en dank te brengen voor hetgeen zij hadden gedaan, en om de aanwezigen op het fonds voor het kerkraam nog eens opmerkzaam te maken. Hij deed dit in een bloemrijke en geestige oratie, die overal verstaan baar was en met onverdeelde aandacht gevolgd werd. En bij het uitgaan der kerk toonden de schalen een schijnsel van de „zilveren zee", die in de diepte der collectezakken verborgen bleef laten we hopen dat er ook papier bij was. En mochten concerten als dit zich herhalen, wat toe te juichen ware, dan zouden we gaarne een fonds gesticht zien tot aanschaffing van een stations perron-auto-lorrie, liefst gecombineerd met een "ift naar het orgel, voor den or ganist-dirigent, die nu tusschen elke twee nummers den langen weg orgel koor v.v. moest afleggen. Wel is de heer George Robert nog jong en krachtig, maar zijn taak gisteravond scheen me onnoodig zwaar. KAREL DE JONG. BEVESTIGING DS. A. M. BOEIJINGA. In de Wilheliminakerk aan de Ged. Oude Gracht is Dinsdagavond bevestigd als predikant bij de Gereformeerde Kerk van Haarlem, Ds. A. M. Boeijinga, overgekomen van Sassenheim. Als Be vestiger trad op Ds. J. W. Siertsema, die als tekst kcos Lucas 5 10 het laatste gedeelte „En Jezus zeide tot Simon: Vrees niet; van nu aan zult ge menschen vangen". Als we hier samenkomen ter beves tiging van een nieuwen Dienaar des Woords, zoo ongeveer begon de Beves tiger de predicatie, dan zijn onze ge voelens een mengeling van dankbaar heid, van droefheid en van vrees. Het is voor de derde maal binnen weinige jaren dat in deze gemeente een Dienaar des Woords bevestigd wordt. We zien aan den eenen kant Gods zorg en trouw aan de gemeente. Hem mogen we loven die ons blijdschap gaf. Maar aan den anderen kant is er ook droefheid en vrees in het hart, ziende naar het verleden. Dat kan niet anders dan tot ootmoed gaan stemmen. Voor u, Ds. Boeijinga, is het de vraag: zal ik sterk genoeg zijn het werk in deze groote stad te verrichten? Met blijd schap zult ge hier gekomen zijn, weten de dat het God was, die u riep maar ook met heilige vrees. Echter Jezus heeft gesproken: „Vrees niet". Dat moge u ter bemoediging zijn. Daarna komende tot het tekstwoord ontvouwde de Bevestiger een drietal gedachten: 1. Waarom de bemoediging van Jezus noodig is; 2. wat in die be moediging Jezus belooft en 3. waartoe door die bemoediging Jezus roept. Mogen we in u zien een man, wien het ambt nog een wor.der voorrecht is, zoo richtte spr. zioh tot Ds. Boeijinga, een wien de heilige vrees nog niet vreemd is. Het is God die de Dienaren des Woords roept. Wij zondaren mogen Hem dienen wij mogen prediken, dat bij Jezus Chris tus is ontferming en genade voor den zondaar Dat is het wondere. Door den dienst van zondaren doet God zyn Ko ninkrijk komen. In het amibt gaat het om Hem die roept. Voor u moge het een bemoediging zyn te weten dat ge niet uw werk doet, maar dat van uw zender. De ge meente moge u ontvangen als een ge zondene des Heeren. By al uw arbeid zij het u ten troost en ter bemoediging „Vreest niet". Het is Gcd die Zijn werk volbrengen zal. Dankbaar mogen we er getuigen van zyn dat God in het mid den der gemeente voor den dienst des Woords vil zorgen. Christus, die de be moediging doet hooren. roept in die be moediging zijn dienaren tot een ar beiden. In die bemoediging ligt ook een roeping. Er komt tot den Dienaar des Woords een belofte. Maar hy is ook geroepen tot arbeiden, tot het gaan gebruiken van alle krachten en alle gaven die hem geschonken zyn. God vraagt van den Dienaar des Woords trouw en volhar ding. Verwacht het echter niet van wat ge kunt en vermoogt. Gemeente, ging spr. voort, als God u zegent door den leeraar en u als gemeente opbouwt, dan moge ge zien naar God. die door hem u zegent. Het zien naar God, Ds. Boeyinga, moge ook uw kracht zyn. God is het die alleen alles doen kan. Hy ls het die gezegd heeft „Ik wil uw Heiland zyn". Indien ge zoo uw werk doet, met die gevoelens bezield, dan zal heel uw levens roeping voor u licht en vreugde wor den. Ga dan zoo voort uw werk te doen, met het woord van Je2ais „menschen te vangen". Nadat was gezongen Psalm 119 25 en 53, werd voorgelezen het ..Formulier om te bevestigen de Dienaren Des Woords". Op de daarin gestelde vragen antwoordde Ds. Boeijinga met een „Ja, ik van ganscher harte". De gemeente zong daarna haren nieuwen leeraar toe „Dat 's Heeren zegen op u daal". Na het dankgebed werd nog gezongen Psalm 84 3. De plechtigheid werd behalve door de leden der gemeente, ook bygewoond door afgevaardigden van kerken uit de om geving. Donderdagavond zal Ds Boeyinga zyn intrede doen in het kerkgebouw aan den Kloppersingel. DE ACTIE IN HET BAKKERS-, CHOCOLADE- EN SUIKERBEWER- KINGBEDRIJF. De Algemene Nederlandsche Bond van Arbs' i::s(sters) in tet Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingbedryf, afd. Haarlem en Omstreken hield Dins dagavond in „Het Blauwe Kruis" een ..Mobilisatievergadering". Ey ontstente nis van den afdeelingsvoorzitter, den heer J. A. Geerlings, zette de vice-voor- zitter, de heer L. Buissink, uiteen, dat de bedoeling van de vergadering was, ten eerste, in Haarlem een kern van strij ders te vormen en ten tweede, bekend- aeid te geven aan den boycot, die een eind wil maken aan de willekeur die ten opzichte van de arbeiders heerscht by de fabrieken van Kwatta en Sickesz. De bondspermingmeester, de heer P. Roeg uit Amsterdam, besprak de aanlei ding en beteekenis van dezen boycot. Hy herinnerde er aan hoe de Kwatta- directie 13 jaar lang den Bond noch het N. V. V. erkend heeft, *n de vakbewe ging tegenwerkte. Er heerschte wille keur op de fabriek. Toen een van de werkers aldaar onlangs op ongemotiveer de wijze ontslagen werd besloot de Bond het felle, maar niet roekeloos te gebrui ken wapen van den boycot te gaan han- teeren. De directie veranderde nu plotseling haar houding en erkende den Bond. Voor het eerst werd een conferentie toe gestaan, maar de toezeggingen waren den Bond niet voldoende en niet defini tief genoeg, vooral niet omdat zy van deze directie kwamen. De actie wordt daarom voortgezet Om te bewyzen, dat een boycot verbetering kan brengen, herinnerde spr. aan den boycot van eenige jaren geleden bij de Haarlem- sche Brood- en Meelfabriek en die van twintig jaar geleden by Jamin. Hij noemde de erkenning van de vakver- eeniging reeds een moreele overwinning' van het recht van organisatie, en de actie een waarsohuwing ook voor fabri kanten van boven den Moerdhk. Daarna schetste hij den toestand te Haarlem, die wat betreft arbeidsloonen, collectieve arbe'dsovereenkomt en mede zeggenschap, zoowel voor de banketbak kers en bakkers als voor de chocolade en suikerwerkers, verbetering behoeft. Hij ontwikkelde een program van eischen voor Haarlem, nl. plaatsing ir> loonklarse I. beperking van het aantal jeugdige ar beiders. regeling van de arbeidsreserve, vacantie en vacantietoeslag, ziekte-uit- keering en betere controle op de naleving der arbeidswet, en wettelijke regeling van de positie van bezorgers, depothouders, provisiereizigers en slijters in het brood- bakkersbedryf. Hij constateerde een groote opleving van de sinds den na-oorlogschen bloei ingezonken vakbeweging, en den inzet van een stevige campagne tegen Kwatta. Voor enkele andere werkgevers is deze reeds een les geweest, r.aar spreker's meening. Hy wekte daarom op tot ver sterking der organisatie. De afdeelingspenningmeester, de heer A. van Es vulde deze propagandarede '■an met enkele gegevens over Haarlem. Het bleek, dat by de patroons, waar de Bond het best vertegenwoordigd is, de toestanden het best zyn. Versterking van de machtspositie is dus noodig, daar de Bond nog in verschillende bakkeryen geen invloed heeft. De voorzitter sloot zich by de ken propagandawoorden aan. DE HEER STENHUIS. WIL ALS LINKS-SOCIALIST IN DE KAMER OPTREDEN. Wij lezen in het Volk, dat in een vergadering van de Orgaancommissie der Open-brief onderteekenaars. de heer Stenhuis heeft medegedeeld, dat hij van plan is in de Kamer zelfstandig als links-socialist op te treden. DOOR EEN STOOMTRAM OVERREDEN. VROUW LIEP IN GEDACHTEN VERZONKEN. Maandag circa half vijf kwam de vrouw van L. S. te Eindhoven uit een aan den Geldropschenweg gelegen wo ning, meldt het Volk. Op dat- mom er t kwam de stoomtram uit de richting Geldrop. Vermoedelijk liep bedoelde vrouw in gedachten door; althans zy liep recht voor de tram met het ge volg, dat zy onder de machine terecht kwam. De machinist zette onmiddellijk stop, waarop de vrouw kon worden ver- wyderd. Dokter Slager, die spoedig ter plaatse was, gelastte overbrenging naar het gasthuis, waar de ongelukkige spoe dig is overleden. „MERIJNTJE" OP DE PLANKEN. Naar wy in het Volk lezen, zal de titelrol in de tooneelbewerking van A. M. de Jong's „Meryntje Gijzen" by het Hofstadtooneel worden vervuld door de 14-jarige Cisca Kremer, die vroeger reeds klnderrollen heeft gespeeld o.a. in ,,'t Huishouden van Jan Steen". van Elsensohn en in „Schakels" van Heyer- mans. Het is een zusje van Jettie Kremer van het SchouwtooneeL Zooals men weet. zal Nap de la Mar de rol van De Kruik vertolken. DE KONINGIN-MOEDER. HAAR DUITSCHE REIS. Een Wolff-telegTam uit Kassei d. d. 25 Sept. meldt, dat de Koningin-Moeder die een reis door Duitschland maakt, aan het hoofdstation daar ter stede dien avond 18 uur 50 met den gewonen D- trein over Keulen is aangekomen, ver gezeld door den vorst van Waldeck H. M. na m haar intrek in het Schloss- hotel Wilhelmshöhe. MARKTNIEUWS. PURMEREND COöP. CENTRALE EIERVEILING. t Aanvoer 43.184 eendeneieren, per 100 6.10 a f 6-30. Kippeneieren 60.698. 70100 KG. f 9—f 9.50; 65—66 KG. f 8.30—f 8.70; 63—64 KG. f 820f 8.70; 60—62 KG. f 7.80—f 8.50; 58—59 KG. f 7.60—f8.20 56—57 KG. f 7-20f 7.60; 53—55 KG. f 7.10—f 7.40; 50—s2 KG. f 7—f 720; 40—48 KG. f 5.40—f 5.90. PURMEREND. 25 Sept. 1928. Kaas. Aaarvoer 63 stapels kleine j 53 a 53-50 per 50 K.G. Boter. Aanvoer 1405 K.G., prys 2.25 a 2.35 per K.G. Vee. 948 runderen, waaronder zyn 425 vette en 64 stieren. 37 paarden 100 a 200 per stuk. 51 vette kalveren 1-35 a 1.50 per K.G. 224' nuchtere dito 10 a 42 per stuk. 474 vette varkens 0-72 a 0-80 per K.G. 84 magere dito 20 a 42 per stuk. 235 biggen 16 a 24 per stuk. 787 schapen 25 a 36 per stuk. 690 lammeren 16 a 24 per stuk- Kuikens 0-15 a 3 Per stuk. Vette koeien, prijshoudend 0-75 a ƒ1.per K.G. Gelden koeien prijshoudend 125 ai 230 per stuk. Melkkoeien prijshoudend 200 a 350 per stuk. Neemt Privéles in den modernen dans. 24 De nieuwe vinding Gramophoon en Radio, stelt ons in s'taa't onderwijs te geven op de muziek van de beste Engelsche en Amerikaansche dans-orkesten. Bespreekt tijdig een LES-UUR. DANS-INSTITUUT G. J. DE LANGE, Ged. Oude Gracht 129 - Telef. 11675- koesteren ook moderne wenschen en verlangen dat hun tafelzilver ge tuigt van den laatsten smaak. Wellner zilver voldoet aan dezen eisch en is bovendien zeer gedistingeerd en uiterst duurzaam in 't gebruik- A.KEUR - HAARLEM Handel in Grint, Zand en Bouwmaterialen. Ie kwaliteit Cement, merk „Dutoit". Vlugge bediening - Concurreerende pryzen. Opslagterrein en Kantoor: 40 HARMENJANSWEG 19, Telef. 11396. Licit welt een blijde stem ming. vooral indien U op meerdere plaatsen in Uw kamer door smaakvol gekleurde kmpekappen het heldere ..Argenta" licht Iaat schijnen. Niet iedere dag kan een feestdag zijn, doch een blijde stemming kan altijd heerschen. Laat daarom meer Philips Argenta Lampen branden elder als de zon Zacht als de jhaan" ZONDER EEN1GEN BIJSMAAK HEEREN- HOEDEN jHafamn Reclame-Aanbieding in Heerenhoeden, nieuwe modellen en kleuren, schitterende uitvoering en toch uiterst voor* deelig. Wij garandeeren deze hoedenDe prys is slechts Komt U eens kijken naar onze Etalage Barrevoetestraat9-11 liliillii iwii,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12