DATUM STUKJES DE NIEUWE SLUIS TE IJMUIDEN BIJNA KLAAR. DE BRAND TE MADRID DE FONTEINLAAN. 46e Jaargang No. 13885 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 26 SeptemBer 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.2754, met geïllustreerd Zonda gsblad 032per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 33754- Franco per post door Nederland f33754-Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken ƒ03754 franco p. post fO-65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels ƒ1.75: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel Bjj abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuirers-advertentiên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels CO Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38S10 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Spaarr 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Directeuren: J. C PEEREBOOM en P. W PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwijk enz. Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkerkwegr 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA WOENSDAG 26 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: Josephine Ba ker-film „Papitou" 8 uur. Matinée Prof. Ben-Ali-Libl. Humoris tisch Goochelaar, 2.30 uur, Gem. Concertgebouw: Vierde Haarlem- sche Kruideniersbeurs. 1.308 uur en 7.30—11 uur. Cinema Palace: „De Groote Pauze"; „Sara Levi van San Francisco", 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „De Koerier van den Mont Cenis", 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: ..Mammie". 79. 9.1511.15 uur. Matinée 2.30 uur. Standaard Theater: ..Een Straatjon gen van Montmartre" Tooneel: Gezel schap Joop Segers: „Bartje is de schle miel". 2.30 en 8 uur. Statenzaal. Prinsenhof: Gemeenteraad 1.30 en zoo noodig 8 uur. Pretoriaplein: 6ce Gem. Openlucht - cert. Muziekvereeniging „Excelsior", 8 tot 10 uur. Gemeenteraad Velsen: Raadhuis 7 uur. DONDERDAG 27 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelconcert George Robert, 34 uur. Schouwburg Jansweg: Josephine Ba ker-film „Papitou", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Vierde Haarlem- sche Kruideniersbeurs. 1.306 uur en 7-30—11 uur. Gebouw „Excelsior", Jansweg hk. Park laan: Groote Openbare vergadering voor Vlechters en Cementwerkers Betonbe drijf. 8 uur. ,J3e Nijverheid" Jansstraat 85. Alg. Le denvergadering N. H. Ver. „Het Witte Kruis", afd. Haarlem, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: Raadhuis. Gemeente raad, 8 uur. DE BRANDWEER KAZERNE. HET ZIEKENTRANSPORT- Ctaze lezers weten dat het de bedoeling is om in het schoolgebouw aan de Ge dempte Oude Gracht, de Brandweer kazerne te vestigen. Als het nieuwe H.B.S.-gebouw in het Kleverpark in gebruik genomen zal zijn men verwacht dit na de Kerst- vacantie zal het schoolgebouw aan het Prinsenbolwerk door ae H.B.S. leerlingen worden ontruimd. Dit gebouw komt dan. vrij voor de leerlingen dér Buitengewone school die nu nog in het gebouw aan de Ged. Gracht zitten. Begin 1929 zal het gebouw dus ver bouwd kunnen worden voor Brandweer kazerne. Dan zijn er belangrijke veranderinger. in aantocht. Reeds een half jaar geleden hebber, wy medegedeeld, dat er voorloopige plannen bestonden om een wijziging te overwegen in het ziekentransport. Er is thans een contract loopemle met den heer Mathot Er wordt evenwel gedacht over de mogelijkheid om dit Zieken transport in de toekomst in eigen be heer te nemen. In de Brandweerkazerne worden de auto-brandspuiten gestation- neerd. die nu gestald zijn in een parti culiere garage in de Smodestraat, die ook voor de bediening zorgt. Is de Brandweerkazerne evenwel klaar, dan zullen er chauffeurs door de gemeente worden aangesteld, zoodat er steeds personeel zal zijn om als er brand ge meld wordt, onmiddellijk uit te rijden. Er is natuurlijk niet altijd brand. Daarom wordt overwogen om voor deze chauffeurs ook ander werk te zoeken Er is aan gedacht om hen ook de zie kenauto's te laten bedienen. Natuurlijk zou de regeling dan zoo gemaakt moe ten worden, dat er altijd toch personeel overblijft om uit te rukken bii brand. Natuurlijk moet deze zaak in den ge meenteraad komen. Verder vernemen wij, dat door de Brandweer overwogen wordt of het niet mogelijk zou zijn het automobiel-personeel van de Brand weerkazerne te gebruiken voor de repa ratie van de verschillende auto's die eigendom der gemeente zijn. Dit ge schiedt thans door Centraal Vervoer. DE „VIRGINIA". DE BEMANNING GERED. 3y het Departement van Koloniën is Dinsdag van den waamemenden gou verneur van Curacao het volgende, op 21 dezer verzonden telegrafisch bericht, ontvangen: Ontving van gezaghebber St. Martin alsnog radiogrammen, luidende: „In aanvulling van mijn seinen gisteren betreffende stormschade zij medegedeeld, dat geen noemenswaardige persoonlijke ongelukken voorvielen op eilanden en dat zoowel mail als bemanning „Virgi nia" opgepikt. W. g. TORTOLAT. Haarlem, 26 September. Amsterdammers. Amsterdammers beginnen tegenwoor dig steeds meer last te krijgen van de wereldsteedsche allure: Vanmorgen ont ving ik een bijdrage voor dit blad van •i Amsterdammer, die schrijft over het verkeersvraagstuk. Hy richt zich tot u, geachte mede-Haarlemmers, en ik zal zyn stuk niet plaatsen, want het zou u alleen maar irriteeren en niets nieuws vertellen. Met ietwat kinderlijke trots pakt. hy uit over het aantal auto's en vooral over de zwermen fietsen die Am sterdam bezit. Heel welwillend zegt hij dat hy ons Haarlemmers onze rust en vrede benijdt en zich best kan voorstel len dat wij niet afgunstig op Amster dam's wereldverkeer zijn. Voorts pakt hij uit over „het jachtige leven eens Am- sterdammerlings" en het is alsof ie zich richt tot een of ander boerendorp, diep begraven in de rimboe, ver van alle verkeerswegen. Eens of tweemaal per jaar gaat er eens een notabele naar de groote stad, met moeder en de karrebies. en als-ie terugkomt en zijn verhalen doet zitten ze hoofdschuddend by elkaar met veel „Och gunst's" en ,,'t Is toch zonde's" over zulke schrikkelykhedens. Met Haarlem is het wel iets anders ge steld. Ons Plein en onze Groote Hout- brug, om maar een paar van de mooiste voorbeelden te noemen, evenaren de beste Amsterdamsche verkeersknoopen. Als de mensch locale trots moet gevoe len ten aanzien van punten, waar hy door onoplettendheid het veege leven kan verspelen, laat ons dan prat gaan op deze twee. En de Heemsteedsche Bin nenweg overtreft ze nog. Zwermen fietsers kennen wy even goed als Amsterdam. Openbare auto- renbanen bezitten wy ook. Van den welbesproken Straatweg er is maar één Straatweg genieten wij precies evenveel als de Amsterdammers, want wij wonen aan het andere eind ervan. De Heerenweg doet er als renbaan weinig voor onder, en de Zeeweg? Amsterdam mocht willen dat het zooiets bezat in zyn onmiddellijkste omgeving. Voorts zijn wij, sinds de electrische treinen loopen, nog maar veertien minu ten van de Wereldstad verwijderd. De meesten onzer komen er herhaaldelijk. Als er iets bijzonders aan 't handje is, iets heel moois op kunstgebied bijvoor beeld, komen wy er even snel als wij van ons huis ons kantoor bereiken. Vele bij zondere tooneel- en muziek gebeurtenis sen vinden trouwens evengoed in Haar lem plaats, zoodat je er niet eens voor naar Amsterdam behoeft te gaan. Als de schrijver van de bewuste bij drage een uitzondering was, zou ik er niets over zeggen, maar zooveel Amster dammers slaan tegenwoordig dien toon aan. Wij gunnen hun wel een pretje, want wij beseffen dat zij, in vergelij king met ons, heel wat missen. Geen natuurschoon behalve het eeuwige „Von- delparrek", in warme zomerdagen veel bedorven atmosfeer in de nauwe straten van de oude stad, geen tuinen bij de meeste woningen, dan het nadeel dat men zooveel verder van zee is, gebrek aan voldoende sportterreinen en totaal gebrek aan open zweminrichtingen, ver- schrikkelijk-langzame tramsenfin, het is niet alles. Daar moet wat ver goeding voor wezen, en die vindt de mo derne Amsterdammer in het woord „We. relastad", in violente tegenstelling met „de Provincie". Tot welke laatste Zwam- merdam, den Haag, Woensdrecht. Kerk- rade, Zutfen. Haarlem en Roodeschool allemaal gelijkelijk behooren. Het zij hem gegund, maar laten wij er niet van onder den indruk komen. Wij zitten hier in Haarlem-en-omgeving veel beter dan de Amsterdammers op hun één-, twee- en driehoog's in hun volgepakte huizen-agglomeratie. Wij ge nieten van groote voordeelen die zij mis sen, en wat hun aan extra-genoegens geboden wordt gaan wij mee genieten als het ons belieft. Wij zijn er immers in veertien minuten. Mochten de Groote Houtbrug en de Binnenweg ons geen voldoende emotie meer geven op het ge bied van verkeersgevaren, omdat wij er te geroutineerd in zijn, dan wippen wc eventjes naar Amsterdam over en ge, nieten naar hartelust van het oversteken van het Leidscheplein, of het Sofiaplein of zooiets. Om het maar ronduit te gen: Wij hebben hier van Amsterdam alle lusten en niet de lasten. Hetgeen steeds meer Amsterdammers ontdekken, waarna zij haastig hierheen trekken, zoodra him beurs het veroorlooft om forens te worden, en dagelijks naar hun kantoren in de hoofdstad heen en weer reizen. Zoo wonen er duizenden in Haar lem. Heemstede en Bloemendaal. Het is gezonder, vroolijker en afwisselender dan het wonen in Amsterdam. Toegegeven zij het feit, dat deze groote stad zes- a zevenmaal zooveel inwoners heeft als Haarlem. Het is een mooi aan tal, maar op zichzelf heb je er niets Het zou ook niet zoo kwaad zijn als het Westen des lands wat minder dicht be volkt was. R. P. 700 VERDUISTERD. Op verzoek van de politie te Velsen is door de Haarlemsche recherche te Haar lem aangehouden A. K., verdacht van verduistering van 700 ten nadeele van zijn patroon te Velsen. Een overzichtsfoto van het buitensluishoofd. Op den voorgrond het begin van het buitentoeleidingskanaal. Het buitonsluishoofd loopt thans geleidelijk onder water. Op den voorgrond de 10 meerstoelen, die in het buitentoeleidingskanaal geplaatst zullen worden. kr?-*- e4> N ji De meerpalen op de sluiskade. De kade wordt later tot de hoogte van de® sluis (dien men op den achtergrond ziet) opgehoogd. DE NEDERLANDSCHE LEEUW. CNabij Meppel is door een jager een jonge: leeuw ge schoten). Is Nederland het land van de malsch-groene weide. Van stille kanalen van vredige heide, Van molen, van sloot en van greppel; Van hazen, konijnen en musschen en spreeuwen? Of is het het land van de brullende leeuwen? Het lijkt wel tenminste bij Meppel. Het zal je gebeuren. je jaagt op konijntjes En denkt, als het meeloopt, dan zijn 't nog maar zwijntjes. Want Drentsoh wild wordt nimmer geduchter; Dan zie je daar eensklaps een ongeüiert komen. Je denkt: ben 'k nou wakker of loop ik te droomen, Ik ben toch wel heelemaal nuchter? Je bibbert van angste want wie zou dat niet en Je denkt niet aan schieten, maar meer aan verschieten, Voor zulk een konijn dat een leeuw is En dan geen Malthezer een heusche, een echte. Dan. wat gekalmeerd, voel je dat dit in rechte, Het jachtavontuur van de eeuw is. In 't oerwoud bij Meppel, zegt straks de historie Behaalde de jachtsport haar grootste victorie. Een glorie, waar ieder aan hechte Hoewel men in Holland op leeuvren kon jagen, Van t soort dat je veel in het knoopsgat ziet dragen. Hier schoot men den eenigen echte. P. GASU6. DROEVIG ETNDE VAN EEN GOUDEN BRUILOFT. PLOTSELINGE DOOD VAN DEN BRUIDEGOM IN EEN AUTO. Dinsdag vierde het echtpaar P. J. van der Linden, wonende Rollandstraat 64. in int ie men kring het gouden huwelijks feest. Bijzonder veel drukte werd er niet van gemaakt, maar tot slot zouden de bruiloftsgasten gezamenlijk een auto tocht door de omstreken maken Welgemoed en vroolijk stapte de brui degom met zijn bruid en een paar andere familieleden in den derden auto. Helaas is deze rijtoer wel -wreed ver stoord. Nauwelijks was de stoet van vier auto's onderweg, toen de bruidegom op de Dreef ter hoogte van Café Dreef- zicht" plotseling onwel werd. Hy riep: „O, wat word ik naar!" en viel toen op zij. Ten zeerste verschrikt lieten de andere inzittenden den chauffeur stoppen. Laatstgenoemde snelde naar café Dreef - zicht om een glas water te halen, maar hulp mocht niet meer baten. Dadelijk werd de terugtocht naar huis aanvaard, waar bleek dat de heer van der Linden reeds overleden was. Inmiddels waren de twee voorste auto's, waarvan de inzittenden natuurlijk niet konden vermoeden, welk droevig onge val had plaate gehad, doorgereden. De familieleden, die in den vierden auto zaten, ijlden daarom de twee wagens achterna. Het toeval wilde, dat van den eersten auto ter hoogte van het H.F.C.- terrein een band gesprongen was. Men begrijpt ae ontsteltenis van de bruiloftsgasten bij het vernemen van de droevige tijding. De deelneming in de Rollandstraat is heel groot. De heer Van der Linden, die den leef tijd van 78 jaar bereikt had. was ge pensioneerd machinebankwerker. Ruim dertig jaar heeft het gezin in dit huisje aan de Rollandstraat gewoond. De teraardebestelling zal plaats heb ben Zaterdagmorgen (te elf uur cf half twaalf) op de A3 gemeeneBegra af plaats aan de Kleverlaan. DIRECTEUR HANZE-BUREAU. Tot directeur van het Centraal Hanze- Bureau voor het bisdom Haarlem is als opvolger van wijlen den heer Chr. M. Jansen naar de Msb. meldt, benoemd mr. P. J. H. Bach te Rotterdam. Nadere bijzonderheden. VREESELIJKE TOONEELEN. Tot Dinsdagmorgen toe waren uit de puinhoopen van het „Teatro Novedfides reeds 110 lijken geborgen, waaronder 11 van kinderen. Het aantal gewonden is inmiddels tor 400 gestegen. De opruimingswerkzaamheden schie ten, alhoewel met man en macht word: gewerkt, slechts uiterst langzaam op. aangezien de puinhoopen van het inge storte dak de plaats, waar de zaal van het thater zich heeft gevonden, tot een hoogte van meer dan twee meter bedek ken. Voorts smeulde liet vuur Dinsdag nog altyd. ondanks de watermassa's, die de talrijke brandspuiten zonder ophou den op ae puinhoopen van het gebouw doen neerkomen. In verband met een en ar.der is het dan ook nog altyd niet mo gelijk. ook slechts by benadering het juiste aantal slachtoffers van de ramp op te geven. Vast staat dat nog altijd de lijken van een aantal om het leven ge komen bezoekers onder de puinhoopen bedolven liggen. Vele lijken zijn zóóda nig verminkt. dat het ten eer.enma'.e on mogelijk is, ze te identificeeren. Voorts is de toestand van de talrijke gewonden wanhopig. Steeds meer bijzonderheden worden voorts bekend over de ontzettende too- neelen, die zich tijdens de ramp hebben afgespeeld. Bij het dringen naar de uit gangen werd ieder, die niet over vol doende kracht beschikte, onder den voet geloopen. Verscheidene bezoekers wier pen zich, toen hun bleek, dat redding onmogelijk was. in hun wanhoop in de vlammen. Volgens verhalen van oogge tuigen zag men hier en daar menschen met brandende kleeren. krankzinnig var. angst, als levende fakkels rondrennen. Een aantal lyken vertoont de sporen van messteken, terwijl men inderdaad onder de puinhoopen messen heeft ge vonden. Klaarblijkelijk hebben dan ook velen getracht, zich op die wijze den weg naar de reddende uitgangen te banen. Voorts is het gebleken, dat eenlge lij ken, die na den brand gevonden werden, geroofd zyn. In verband hiermede heeft de politie reeds een paar verdachte indi viduen gearresteerd. Aan den anderen kant worden echter ook nog talrijke staaltjes van onver schrokkenheid gemeld. Zoo slaagde een oude heer er in een zesjarig meisje, da', door de in panischen schrik vluchtende menigte werd meegesleurd, te grijpen Hy zette het kind op zijn schouder- waardoor het hom gelukte, met de klei ne, die anders onherroepelijk verpletterd zou zijn, den uitgang te bereiken. Een aantal kleine kinderen moest naar kindertehuizen worden overgebracht daar niemand naar hen heeft gevraagd Men veronderstelt dan ook dat hun ouders bij de ramp om het leven gekomen zijn. Van sommige gezinnen zijn vier, vijf of zes leden in de vlammen omgekomen. De catastrofe vormt in de geheel-: stad vrijwel het eenige onderwerp van gesprek en in de omgeving van d plaats des onheils blijft zich onophoudelijk een reusachtige menschen menigte verdrin gen. Omtrent het ontstaan van den brand tast men nog altijd in het duister. In te genstelling met de aanvankelijke op vatting. dat de ramp aan kortsluiting ten gevolge van een defect aan de elec- trisch verlichte staven der danseressen te wijten zou zijn, wordt door een inspec teur van den vertiohttngsdienst, die zich vóór de voorstelling op de hoogte van liet fimctionneeren der electrische geleidingen heeft gesteld, pertinent ver klaard. da', van kortsluiting geen sprake kan zijn geweest- Daarentegen wordt thans gemeld, dat de brand door Ben- gaaisch vuur veroorzaakt zou zijn, dat op het tooneel werd ontstoken. Dienten gevolge vatten de coulissen vlam. waar na het vuur op de zaal oversloeg. In elk ge-,-al moet vaststaan, dat de in het gebouw aanwezige brandblusch- apparaten niet Sn orde waren. Reeds her haaldelijk waren bij de autoriteiten klachten binnengekomen over het in het theater bestaande brandgevaar en sinds langen tijd warer maatregelen tot ver betering in overweging. Een ernstig on derzoek. waarvoor de regeering vier reenters heeft aangewezen, is in ver band met een en ander ingesteld. Dinsdag werd een ministerraad ge houden waarin Prinio de Rivera voor stelde geiden beschikbaar te stellen voor het verleencn van steun aan de na gelaten betrekkingen der slachtoffers. Ook de gemeente Madrid zal een bedrag voor dit doel toestaan. Een deel der slachtoffers werd reeds Dinsdagochtend cm elf uur op staatskos ten begraven. Voorts zullen alle open bare instellingen door delegaties by de plechtigheid vertegenwoordigd zijn. Eerste slachtoffers begraven. Dc Tel. vereemt uit Madrid: Dinsdag werden de eerste slachtoffers van dc schouwburgrnnip ter aarde be steld. De stoet word geopend door een wagen, waarop vier klnderiykkisten stonden. Daarop volgde een aantal be grafenisauto's. Primo de Rivera en alle leden van het kabinet bevonden zich in den stoet, evenals tal van stedelijke autoriteiten en de leden van het corps diplomatique. Langs den weg had zich een ontzaglijke menigte opgesteld. Alle theater- en bioscoopvoorstellingen gin gen Dinsdag ten teeken van rouw niet door. De gemeenteraad van Madrid heeft een inschrijving ten behoeve van de achtergelaten betrekkingen geojiend. daar velen ten gevolge van den brand, die ook eenige aan den schouwburg grenzende hulzen verwoest heeft, totaal geruïneerd zUn. DE FILM DER MODERNE ARBEIDERSBEWEGING. Naar wij vernemen heeft men voor» loopig de opnemingen voor de film der moderne arbeiders-beweging gestaakt. Het eerste bedrijf van de film. hetwelk nu geheel opgenomen is zal eerst klaar gemaakt worden voor de vertooning op dat de leiding der arbeidersbeweging haar oordeel hierover zal kunnen uit spreken alvorens met de verdere opne mingen wordt doorgegaan. Het blijven tot heden beloften. De wegen die dringend verbetering eitcheh. Er is al veel geklaagd over den toe stand van de Fonteinlaan. Maar verijetering blijft uit! Zit het noodlot in den naam? De Fonteinlaan zal „éénmaal" uit zicht geien op de fontein van het Hilde- brand-monument Maar wanneer dat komt weet niemand. Er wordt zelfs bijna niet meer gerekend met de mogelijkheid, dat het nog eens komt Maar Openbare Werken, dat moet zor gen voer de verbetering van de Fontein laan, kan zich niet verschuilen achter artistiekklinkende verontschuldigingen. Op inspiratie behoeft niet gewacht te worden! Er bestaan reeds lang plannen om de Fonteinlaan te verbeteren. Openoaxt Werken heeft zelfs groote plannen. Nu maakt de met klinker s be strate rijweg een groote bocht, terwijl de üe teers rechtuit kunnen rijden over hec grintpad. De bedoeling is om den rijweg van de Fontcinlaan te verbroeden en rechtuit door te trekken, over den grint weg. waar nu alleen de fietsers en de wandelaars mogen komen. Er WOïtit over gedacht om de Fontein laan na de verbreeding te asphalteeren. In verband met het drukke verkeer zou daarvoor veel te zeggen zyn. Maar de weg is nu zoo slecht, dat be laften cl'een niet helpen. Die moeten nu zoo spoedig mogelijk In daden worden omgezet. De nieuwe wethouder van Openbare Werken Mr. J. Gerritez zal als hy voor een spoedige verbetering van de Fontein- laan zorgt, telen ret dankbaarhe'd stemmen. K^t gehobbel door plussen en modderkuilen heelt al veel te lang ge duurd)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1