De verbouwing van onze kantoren n nieuwe mantel HAARLEM'S DAGBLAD FEUILLETON. De Geschiedenis van Lois Reddle TWEEDE BLAD WOENSDAG 26 SEPT. 1928 GROOTSCH FEEST TEN PALEIZE. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Middagrit. Gistermiddag heeft de Koninklijke familie een rijtoer door Amsterdam ge maakt, waar de schoolkinderen de hoo- ge gasten hartelijk toejuichten. Overal was veel publiek op de been. Voor het avondfeest ten Paleize, dat gisteravond plaats vonde. waren niet minder dan 1100 uitnoodiglngen verzon den. Tot de gasten behoorde de Vorst van Bentheim, een voilé neef van de Koningin, meldt de Tel. Van het Provinciaal Bestuur van Noord-Holandl, waren er de Commissa ris der Koningin jhr. mr. dr. A. Röell en leden van Gedeputeerde Staten, voorts waren er de burgemeester van Amsterdam, eenige wethouders der hoofdstad. Uit kringen van handel en nijverheid was er o.a. dr. C. J. K. van Aalst, president-directeur der Neder - landsche Handel Maatschappij, de voor zitters der Kamers van Koophandel te Amsterdam en vele anderen. Dan wa ren er deputaties van kerkgenootschap pen, leden der Rechterlijke Macht; de vertegenwoordigers van de wetenschap: dc Kon. Academie van Wetenschappen, de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit, alsmede Me verschillende Studentencorpsen en het Koloniaal In stituut, verder o.a. Arti et Amicitiae, St. Lucas, Koninklijke Nederlandsche Zeil en Roeivereeniging, de Amsierdamsche Pers en verschillende Consuls. De Koningin kwam even na half ne gen met Prinses Juliana en Prins Hen drik en met groot gevolg de Burgerzaal binnen, die als altijd een luisterrijken aanblik bood met de ouderwetsche ver lichting en door de bonte mengeling van uniformen en ambtsgewaden. Voor al trok de gala-uniformen der Burger wacht-officieren. blauw met goud. De Koningin droeg een robe met kor ten sleep, bestikt met zilveren en gouden kralen. Zij was getooid met het natio naal huldeblijk. Prinses Juliana droeg een japon van witte tafzijde, gegarneerd met touffes van roze rozen. Prins Hen drik was in admiraalsuniform. Hare Majesteit deed eerst in de troon zaal eenige dames en heeren aan zich voorstellen. Daarna keerde H M. naar de Burgerzaal terug, waar zij tot ruim elf uur cercle hield. Ook de Prinses en Prins onderhielden zich met eenige gas ten. De buffetten ln de zijzaal waren ver sierd met een rijkdom van rose dahlia's aldus de Tel. ZE MOESTEN MAAR DOM BLIJVEN. VREEMDE OPVATTINGEN. Voor den Krijgsraad te 's-Hertctjen- bosch stond terecht de 40-jarige adju dant-onderofficier-instructeur van het 6e reg. veld-artillerie te Leiden S. Z., meldt de N. R. C. Hij wordt beklaagd van overtreding der Leerplichtwet. Hij had n.l. niet gezorgd, dat zijn drie kin deren de lagere school teLeiden be zochten. Verd. vond onderwijs niet noo- dig. God alleen is leeraar en zal wel zorgen, dat de kinderen kennen wat zij weten moeten, oordeelde hij. Hem werd voorgehouden, dat de kinderen toch leeren moeten om zich een plaats in de maatschappij te veroveren en dat hij ook zelf onderwijs heeft genoten en zelt als instructeur onderwijs geeft aan mi litairen. Verd. bleef echter in zijn stand punt volharden. Uit een inmiddels inge steld onderzoek naar zijn geestvermo gens is gebleken, dat verd. volkomen normaal en toerekenbaar is. De auditeur-militair eischte wegens overtreding der Leerplichtwet f 50 boete. De Krijgsraad veroordeelde hem driemaal f5 boete. GRAS. DE LANDVERHUIZING VAN HET VOLK VAN H AI DAR. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Eerst kijken Architect Jonkheid sticht een In het jaar 1917 kocht onze Vennoot schap, die toen haar kantoor had op den hoek van de Groote Houtstraat en Peuzelaarsteeg, het kapitale huis van Notaris Beets, Groote Houtstraat 93 bracht lo. Mei de kantoren van Haarlem's Dagblad daarheen over. Of schoon het oude patriciërshuis uit den aard van de zaak niet in alle opzichten geschikt was voor de bureaus van een modern dagbladbedrijf, veranderden wij daaraan niets en getroostten ons de inconvenienten van een woning, die niet voor ons doel gebouwd was, ter wille van de traditie en het eenvoudige, maar waardige uiterlijk van het huis. Evenwel, met de beste bedoelingen komt men bij oude perceelen soms voor de noodzakelijkheid van ingrijpende ver anderingen te staan. Ruim een jaar ge leden kregen wij een waarschuwing, dat de tand des tijds ons kostelijk bezit ernstig bedreigde; een deskundig on derzoek bracht aan het licht, dat in den loop der jaren een nieuwe gevel vóór den ouden was gezet, maar dat nu het verband tusschen de beide gevels verloren ging, zoodat het nemen van maatregelen noodig was. Met de toe stemming van de afdeeling Bouw- en Woningtoezicht bracht onze architect, de heer K. Jonkheid, een voorloopige versteviging tot stand en zette zich meteen aan plannen voor een afdoende verbouwing; het was namelijk gebleken, dat ook het dak van het gebouw zeer veel te wenschen overliet en noodzake lijk moest worden vernieuwd. Toen eenmaal daartoe besloten was, lag het voor de hand bij deze gelegen heid meteen verbeteringen tot stand te brengen, waarvan wij na tien jaar ge bruik de wenschelijkheld voor het bedrijf hadden ervaren. De Tydingzaal wordt grooter en rechtstreeks van de straat toegankelijk, in een ruime hal worden loketten gemaakt voor het publiek, er komt een andere verdeeling van de lokalen, practischer inrichting van de administratie-ruimte, een gemakkelijke fietsenbergplaats, een betere woning voor de huisbewaarders, een gemak kelijker opgang naar boven, betere spreekkamers. moderniseering van allerlei ondergeschikte zaken dat al les werd bestudeerd en leidde tot een groot plan van verbouwing, waarin ook ruimte overbleef voor zes nieuwe ka mers op de tweede verdieping. Toen het plan eenmaal zoover geko men was, bleek het onmogelijk te zijn den ouden gevel nieuw te herbouwen: het uiterlijk zou in strijd gekomen zijn met het gemoderniseerde innerlijk. Zij het met leedwezen, wij moesten het oude uiterlijk prijs geven en overgaan tot een modernen gevel. Gelukkig mo gen wij zeggen, dat onze bouwmeester Jonkheid een fa?a<ie ontworpen heeft, die een uitstekenden indruk in de Groo te Houtstraat maken zal en als staal van moderne bouwkunst geenszins voor den antieken gevel behoeft onder te doen. De afbeelding die wij hierbij ge ven is daarvan het beste bewijs. De nieuwe gevel is imposant en zal door zijn uitvoering de aandacht trekken. Hij is van oranjerooden baksteen (hand vorm) met een onderpui van grijsgroenen dolomietsteen; ook de banden en de gevelafdekking zijn van dolomiet. Deze gevel is versierd met een erker, die in de Groote Houtstraat een goed effect zal maken. In het midden boven den ingang wordt het wapen van Haarlem aangebracht, links en rechts op 1e tien kapiteelen het wapen van de omliggende gemeenten met de namen. Binnen uiterlijk 3 maanden moet de geheele verbouwing gereed zijn, terwijl het bedrijf onbelemmerd doorgaat. De aannemer H. Klaassen uit Heemstede met zijn mannen arbeiden zoo snel mogelijk en het besef, dat wij een schoone toekomst te gemoet gaan troost ons over de bezwaren van timmeren, hameren, tikken, kloppen, dreunen, daveren en alles wat daarbij komt. „Meine Ruh 1st hin....' zouden wij met den dichter kunnen zeggen. De rust is uit ons gebouw verdwenen. „Mein Herz 1st schwer", zou onjuist zijn, want ons hart Is licht en ziet ver langend uit naar het oogenblik, waarop wij van ons verbouwde, modern en practisch ingerichte kantoor zullen kunnen genieten. „Ich finde sle nim- I mer und nimmer mehr", behoeven wij den dichter dus ook niet na te zeggen, want, binnen 3 maanden zal de rust teruggekeerd zijn. Het publiek zal van de verbouwing geen hinder hebben. Het kan als altoos zyn abonnementen en advertentiën bi) de administratie brengen en ook onze redactie bereiken. Maar als het nieuwe gebouw eenmaal klaar is zal het publiek zien, hoeveel practischer en dus gemakkelijker het geworden is. HET WITTE KRUIS. Dinsdag 2 en Woensdag 3 October houdt de Noord-Hollandsche verecnl- ging ..Het Wicte Kruis" haar 71ste al- gemeene vergadering in het Gemeente lijk Concertgebouw alhier. De vergadering begint Dinsdagmorgen te half elf. Te drie uur worden de afgevaardigden of ficieel ten Stadhuize ontvangen, waama te vier uur in de Groote Kerk een orgel concert plaats heeft, dat aangeboden wordt door het gemeentebestuur. Te zeven uur nun. wordt de vergadering voortgezet; dan wordt ook de Witte Kruis-fihn vertoond. Woensdagochtend begint de vergadering te half tien. TOONEELVEREENIGING „HERMAN HEIJERMANS". Bovengenoemde vereeniging zal ten bate van het tooneelfonds een openbare verloting houden. Deze verloting zal plaats vinden in het gebouw De Centrale op 27 September as. OVER DE SNEEUWVELDEN DER ZARDEH KOEH GAAT DE TREK. Cooper en Schoedsack zijn de reis- verslaggevers van de Paramount, zij worden uitgestuurd om met de fiimca- mara het leven en de natuur in db ver ste uithoeken der wijde wereld op te no men, zij hoeven niet thuis te komen mot lieve kiekjes van romantische kasteel- tjs en bekoorlijke boschpartijtjes, zü moeten het Leven filmen zooals het) krachtig en vol geleefd wordt in vreem de streken, door primitieve volkeren. Gras.... Gras is dat. wat leven mogelijk maakt in dc barre oorden tusschen Kaspische Zee en Perzische Golf, de runderen en geiten der nomaden grazen er op de vlakten, de menschen slaan hun ten ten op. waar gras is. Maar de Ujd komt, dat het gTas dor en bruin wordt, dat tusschen 't gesteen te de dieren zoeken naar wat frisoh, eetbaar gras. En Haidar roept de ouden van zyn stam bijeen. Eén weg is er nog: do groote trek. En den volgenden dag wor den de ezels en paarden en ossen be pakt en begint de trek naar streken waar gras is. Het moet! Over de bergen gaan menschen en dieren, andere stammen sluiten zich aan en zoo begint de volksverhuizing van do Bakhtiari. Wild en hollend schuurt do Karoen tusschen haar oevers, de vijftig duizend menschen en de vijfhonderd duizend dieren staan aan den kant. Maar Haidar moet verder, hier is geen gras. Op vlotten van opgeblazen geito- velien gaan de vrouwen over. de man nen werpen zich in t water, de die ren worden er in gedreven, zwemmen. En alles wordt meegesleurd in toome- looze vaart door kolken en over stroom versnellingen. Tot de stroom ergens te gen den stellen kant hen voert: de over tocht heeft zes dagen en nachten ge duurd. En weer moeten de stammen verder. De Zardeh Koeh met zijn gletschers en sneeuwtoppen, zij" ravijnen en kale wanden sluit den weg af. Doch door de sneeuw treden de dieren, hooger. steeds hooger. In geweldigen stoet achter elkaar langs de hellingen waartegen de dieren opgejaagd worden, en nog hooger moet liet. over den pas. Moeizaam gaat de tocht naar beneden, de vrouwen torsen de wiegen met htm kinderen op den rug, de dieren dragen de pakken, zwoe gen voort. En wie niet mee kan moet achterblijven, om te sterven. Maar daar liggen de groene graslan den van Iran's hoogvlakte eindelijk voor hen open, daar is gras voor de dieren, daar kan weer verder geleefd worden* tot opnieuw de groote trek der vijftig duizend weer beginnen moet. Wat is dit een geweldige film! Welk een kerels moeten het zijn die opera teurs, die tooh in de bewoonde wereld ln auto's kunnen rijden en in hotels kunnen 6lapen. om zulk een werk aan te pakken, om honger te lijden en to kleumen van de kou. om steeds maar te trekken, acht-en-dertig dagen lang met de nomadenstammen naar de vel den waar gras is. door wielende stroomen en over een rotsen- en Uswereld die schier ontoegankelijk lijkt. Zie die vele. vele beelden die vrijwel volmaakt zjjr.. zooals het wachtvuur in de caravanserai, de kanwelen als silhouetten tegen de avondlucht, de trek door het meedoogen. looze land naar het gras. Daar Is het beeld der witte sneeuw-gedekte bergen met door den pas in verren zigzag de duizenden, het beeld van de kudden ln 't water waar de dood loert. Het is zeer te waardeeren dat de heer Bakker, directeur van het Rembrandt- theater deze film. die vroeger reeds voor de Film-liga draaide, 't publiek aan wil bieden. En lvet Is te hopen, dat, gelijk het plan is, oudere schoolkinderen in speciale voorstellingen deze film zullen kturnen bekijken. Wij. menschen van de beschaafde we reld. voeren onzen strijd om 't bestaan met diploma's, verstandelijke capacitei ten. connecties, speculecren. concurree- ren. En dan is het goed zoon ftim to zien a's „Gras" zco'n s toe ren strijd van menschen met het harde leven. Wjj zien in de film het volk trekken over *t sneeuwveld, het lijkt slechts een stof- rand op een geweldigen gïetscher. DG mensoh Is klein ln wezen, maar machtig groot in zijn kunnen, dat leert ons Gras. Dit is een film die je met het Leven verzoent. C. G. B. Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 2°) „In geval van misdrijf, mijn waarde jonge dame, moet het openbaar ministe rie de gruwelijkste veronderstellingen maken en doorgaans heeft het ge lijk 1". Dit ondertioud had het meisje niet veel voldoening geschonken, doch zij mocht zich tenminste tevreden stellen met de wetenschap, dat zij een begin gemaakt had. Eigenaardig genoeg had zij over haar vader en diens verdwij ning nooit veel nagedacht. Het scheen zoo onbelangrijk, vergeleken bij het lij den van haar moeder. De brief en de sleutel; ziedaar twee nieuwe punten, die zij nooi; eerder over wogen of geweten had. Met een gevoel van haar plicht te hebben gedaan, keer de zij naar Chester Square terug, waar zij aankwam, juist te rechter tijd om het vreemdste schouwspel te zien. da* ooit cc er can siervrkr.j aa--chc-.iv-a vas. Bij het openen van de deur van den salon, hoorde zij een schelle srem zich in toorn verheffen; zij herkende deze als die van Lord Moron en wilde teruggaan, doch de gravin, die haar in de deurope ning gezien had, wenkte haar binnen te treden. z Moron zelf was bulten zichzelven van drift. Zijn vale wangen waren doods bleek, en terwijl hij zijn woede uit braakte, stampte hij als een klein kind op den vloer. „Ik doe het niet, ik doe het absoluut niet!" gilde hij bijna. „Ik verlaat mij op het oordeel van juffrouw hoe-heet-zij- ook-weer. Ik verlaat mij op u, juffrouw. Is het billijk dat een man van mijn po sitie opvolgt wat h ellendige dronkaard van een dokter hem voorschrijft? Denk niet dat ik bang ben voor dien ellende ling, want dat ben ik niet! Ik ken de wet!" „Braime heeft eenvoudig de ontvan gen bevelen uitgevoerd", zeide de gravin met haar diepe, klinkende stem. Zij stond naast het schrijfbureau, sleep met een klein mesje een punt aan een potlood en keek niet van haar arbeid op. „Dat ik mijn kamer voor een jonge dame moet inruimen, kan mij niet sche ien," haastte de Graaf zich te zeggen, .dat zou iedere heer doen. En bovendien. in mijn studeerkamer ben ik het liefst als ik uitga, verkies ik alleen te gaan, en vervloekte hofmeesters om mij zien heendraaiea —al schreven alle dokters ter wereld het mij voor. Ik heb genoeg verdragen, moeder." Hij dreigde de vrouw met een bevende.n vinger, doch schijnbaar ongevoelig voor haar omgeving ging zij kalm mc-t het slijpen van een punt aan haar pot lood voort. „Thans is de maat vol. Trouw dien ellendeling Ohesney Pr aye, indien gij wilt dien duivelsdhen booswicht! O, ja Ik weet er alles van. Ik weet een massa dingen, waarvan gU geen flauw benul hebt! Gij moogt mijn geld gebruiken zooais het u goeddunkt, gij moogt Lois zag de hand vair Lady Moron om hoog gaan en de wang van haar zoon als voor een liefkoozmg aanraken. „Je bent een stoute jongen", zeide rij en haar dunne lippen plooiden zich tot een glimlach. Doch met een «schreeuw van pijn, dcee de man een stap uchtenv aarts en greep met zijn nand naar zijn oloedend aan gezicht. Lois kon he tg' en zl« met haar oogen zag niet gtlooven. En toch zag zij een lange, rechte snede en het kleine mesje, waarmee a< vrouw een punt aan haa: poüood geslepen had, vertoonde een roode vlek. KOOHDSTUK XIII. -Je bent een hééle stoute jongen", ze'.- de de gravin, weer met het slijpen bezig, „ga nu weer met je batterijen spelen! en met een blik van doodelijken angst keerde de man zich om en rende blinde lings de kamer uit, het gelaat over stroomd met bloed. Er heersehte een doodelijk zwijgen, tot de gravin de oogen opsloeg. „Gij houdt mij voor zeer wreed, na tuurlijk? Doch Selwyn is somtijds lastig onbegrijpelijk lastig, en ontzetten' eigenzinnig. Voor zijn eigen bestwil moet ik hem mijn dwang opleggen. Maar heusch, ik heb hem niet erger gesneden dan wanneer hij zich met zijn eigen scheermes verwond had." De in zulk een koelen bloede bedre ven daad had Lois angst en schrik ->p het lijf gejaagd. Zij kon zich nauwe lijks verbeelden dat zij niet afschuwelijk gedroomd had. „Het was vrij drastisch, vond u niet?" zeide zij, met moeite haar stem vinden de. Weder ontmoetten de donkere oogen de hare. .Drastisch? Ja. Dr. Tapatt vindt da: ik nog niet drastisch genoeg te werk ga. Hebt gij uw vriendin gesproken?" „Ja," zeide Lois bijna dankbaar dar haar aandacht naar iets anders afgeleid werd. „En komt zij? Hoe lief van haar! Ik vertelde u vanmorgen dat ik bang was. juffrouw Reödie. U heeft zeker niet kun nen raden waarom, zelfs na Moron's verrassend staaltje v*n kinderachtig heid?" Lois raadde niet en zweeg wijselijk. Mevrouw de gravin kwam niet weer op het tooneel van zoo oven terug. Toen Lord Moron aan de lunch verscheen, zijn wang opvallend bedekt met hechtpleis ter, maakte zijn moeder aan het einde van het maai slechts deze ééne opmer king: „Ik verzoek je niet zóó aan het diner te verschijnen. Selwyn. Men zou denken dat je uit een aardbeving gered bent." Waarop hij zacht als een lam ant woordde: „Jawel, mevrouw". De verwisseling van kamers had plaats gehad, en thans had Lois haar intrek genomen in hetgeen gerust een klein statievertrek in een van de koninklijke paleizen genoemd had mogen worden. Het nieuwe bed was opgeslagen, en naarmate het uur van de komst van Lizzy naderde, begon de onrust, die Lois den geheelen dag over zich gevoeld had. te wijken. Hoewel zij uitdrukkelijk te kennen gegeven had. hoe zij wenschte dat haar zoon aan tafel zou verschijnen, dineerde de gravin zelve buitenshuis. Al vorens het huis te veriaten, het zij Lois roepen. ..Indien gij Selwyn aangenaam bezig kunt houden, doe het dan. verzoek ik u. Hij kan héél aardig zijn indien gij het peii van uw geest tot het zijne kunt la ten afdalen. Mogelijk zal uw vriendin den omgang met hem gemakkelijker vin den dan gU", voegde zij er bij, en indien Lois niet oen weinig geërgerd geweest was, had zij kunnen lachen. Te klokslag zes deed Lizzy haar in trede, vergezeld van een veelgebruikte zwarte reistasch, die, naar zij zeide „haar hofcostuum en kroningsjuweelen" bevatte. Lois viel haar terstond op het UJf met een mededeellng. die haar een schok gaf. „Je zult vanavond dinceren met den Graaf van Moron", zeide zU. en van schrik viel Lizzy in een stoel „Dat kan ik niet en dat wil Ik niet", verklaarde zij nadrukkelijk. ,Jk wist dat ik in een valstrik gelokt zou worden!" Lois verjoeg haar angst, en, hoewel zij het voorbeeld van het dienstpersoneel niet wenschte te volgen door zich in ge ringschattende termen over zijn Lord schap uit te laten, wist zij haar vrien din ln voldoende mate op haar gemak te stellen, zoodat Lizzy noch flauw viel noch het hazenpad koos, toen zy aan den achterlijken. Jongen-ouden man voorgesteld werd. Hij stond in den salon met zijn rug naar den ledigen haard en liet eer. siga ret tusschen zijn lippen hangen, toen Lots haar vriendin de kamer binnen schoof. HU schudde Lizzy losjes de hand, .(Wordt vervolgd-I J

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 5