insecten HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 27 SEPT. 1928 VERGADERING VAN DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. Samenstelling der Havencommissie. Weekhuren woningen van „Luctor et Emergo". Een nieuwe Christelijke schooL De nieuwe turbine voor de Elec- trische Centrale. Uitgebreid debat. B. en W. het pleit gewonnen. Uittreding uit de P. E. G- E. M. Asfalteering Generaal Cronjéstraat. Rondvraag met een staartje. Naar een gemeentelijk waschhuis? Ingekomen *Un: oen verzoekschrift van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem er. Omstreken om intrekking ran de ver ordening tot heffing eener zakelijke be lasting op liet bedrijf; een voorstel van de he eren Mr. A. Bruch en Mr. J. N. J. E. Heerkcns TliSjssen om te lezen in het besluit van raadsstuk No. 401 (1928) in plaats van 625: f 1-250. (Te behandelen bij punt 8 van den oproepingsbrief) Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies: een verzoekschrift van Joh. Rutte om een perceel grond aan de Brakenburgh- straat in koop te ontvangen; een verzoekschrift van D. A. Appel boom om een perceel grond aan de Erigelszstraat in koop te ontvangen: ;-o. een verzoekschrift van F. Hüneker cn G. Joosten om een perceel grond aan de Jelgersma&traat in koop te ontvan gen; een verzoekschrift ran het bestuur der St. Theresiaschool. Kleine Houtweg 22. om besciukbaarstellinig van gelden voor d« aanschaffing van leermiddelen en leerboeken; een verzoekschrift van het bestuur der S;. Vcronicaschool. Antoniestraat 28, om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen; een verzoekschrift van H. van Brede- rode Azn. e.a. om de Algemeene Politie verordening aan te vullen met een be paling, dat de honden onder de karren bij aankomst op de groentenmorkt on middellijk moeten worden afgespannen cn opgeborgen ln een pakhuis, totdat de eigenaars dier honden de markt weder verlaten: een verzoekschrift van de afdeellng Haarlem der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen om krachtige maat regelen to tvemon. waardoor een einde wordt gemaakt aan de verontreiniging door honden ran de groentenmarkl; Burgemeester en Wethouders hebben benoemd in de Commissie voor de Ha- - en plannen: als voorzitter: don Wet houder van. Openbare Werken en Volks- huisvesting: als leden: den wethouder vrn Financiën; de heeren: H. J. L. Klein S hlphc-.-v. M. A. Reir.aMa. W. Rooden- burg, J -F. Hulswit en E. H. Krclage. Besloten wordt in het Raadsbesluit van 13 Juni 1928. no. 18 tot uitgifte van grond in erfpacht aan S. L Blom en TJ; de Vries aan de Van Oosten de Bruijnstraat hoek Zonnc-bloemstraat, in plaats van „zes woonhuizen" te lezen: „een woonhuis en vilf winkelhuizen". Vaststelling woninghuur rüNT 3. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring der weekhuren ene. der woningen der Woningstichting „Luctor et Emergo". In de voortgezette gedachtenwisseling zegt de heer De Braai dat hetgeen de heer Van Kessel aan de Besturen der Woningstichtingen zou willen opdragen, r.c-ker door die Besturen niet gaarne cp zich genomen wordt. De heer Visser sluit zich aan bij de gedachten door den heer- Van Kes sel ontwikkeld. De heer Klein is ran oordeel, dat hetgeen de heer Van Kessel wil. kan geschieden zonder dat het in een raads besluit wordt opgenomen. De zaak der huurtocslagen dient niet nu. maar bij de gemeentebegroottng te worden be handeld. Overigens is spr. van meaning, dat het niet aangaat deze Woningstich ting anders dan andere te gaan behan delen. De hoer Reinalda is het ermede eens, dat de zaak van de huur toeslagen en de volkshuisvesting in het algemeen bU de Begrooting moet behandeld wor den. Ged. Staten hebben, zoo doet spr. verder opmerken, den Raad opgelegd een gemiddelde huur van 4.25 vast te stel len en daaraan dient de Raad zich te houden. Er is daarbij bepaald, dat. naar gelang -v-ar. het gezinsinkomen, naar evenredig heid moer moet en kan betaald worden Over die quaestie behoeft dus niet meer gepraat te worden. Wat de heer Van Kessel wil gebeurt in de practijk reeds De heer Peper verwondert zich er over, dat geen der leden van den Raad daoht aan hetgeen de hoor Reinalda zei- de. Er wordt inderdaad huur betaald naar gelang van het inkomen der bewo ners. Maar de heer Van Kessel wil, dat de huur minder wordt die moet betaald worden en dat de toeslag meer wordt. De heer Gerritsz zegt nog, dat het niet aangaat de besturen der woning- ichtingen geheel vrU te laten ten aan zien van het bepalen der huren zonder dat overleg wordt gepleegd met het ge in 'ontebestuur. Her, amendement van den heer Van Kessel komt in stemming. Het wordt verworpen met 31 stemmen togen en .5 ooi'. Voor stemden de leden Castrie urn Wolff, Visser. Peper en Van Kessel. Kct voorstel van B en W wordt aan genomen. Alléén de heer Mizérus ver- -. -kt aanteekening dat hil er tegen is. De punten 5a on 6, voorstellen van B. en W. tot vaststelling der rooilijn voor d wês'.zUde <ter Koningstraat en tot inkoop van een gedeelte van het per■- «•col Koningstraat bccuiden de Stoof steeg worden aangehouden. PUNT 4. Voorstel ran B. en W. tot aanduiding d gemeenteliP» Scholen voor voorbe- re.ccnd lager onderwijs. De lieer Peper zou een ander sys teem ter aanduiding dei- scholen wen- ahen gevolgd te zien dan het geven \.;.i een nummer aan de scholen. B. en W. wcnschen nu te volgen het systeem cat wordt toegepast bij de cpenbaro la- j: ore scholen. Maar dat ls van dien aard. <vt n! mand weet welke scholen worden bedoeld. Indien de scholen genoemd wor den naar de plaats waar ze ziin gelegen, dan weet een ieder dadeliik welke school fc-te.oeld wordt. De heer Bruch antwoordt, dat B. en W. ook overwogen een andersysteem toe te passen. Er was gedacht het Amster- damsohe systeem te volgen en de scholen een bepaalden naam te geven. Daar waren bezwaren aan verbonden. Verder was gedacht de scholen te geven de namen van paedagogen. Ook dat was aan bezwaren onder-hevig. Tegen het noemen van deze scholen naar een straat waarin ze zijn, bestaat dit bezwaar, dat in diezelfde straat ook lagere scholen kunnen zijn. Daarom is besloten ze een nummer te geven. Voor de dlscussiën in den Raad kan dat geen bezwaar opleve ren, daar in den Raad gemeenlijk ge noemd worden de buurt, waarin de school staat en de naam van het hoofd der school Het voorstel vaar B. en W. wordt goedgekeurd. PUNT 7. Voorstel van B. en W. om de ge vraagde medewerking te verleenen aan het bestuur der „Vereeniging tot stich ting en instandhouding van Scholen met den Bijbel te Haarlem", voor de stich ting van een school voor gewoon lager onderwijs, hetzij in het Amsterdamsche-, hetzij in het Slachthuiskwartier, en te hunner beschikking tc stellen voor deze stichting een bedrag van f 126.000. Goedgekeurd. PUNT 9. Voorste! van B. en W. tot vaststelling van een uitbreidingsplan voor gronden tusschen de Kleverlaan. Spoorbaan Vel- sen en Noorder Spaarne en Van Nes- straat. De heer Mizerus informeert wan neer nu een groot uitbreidingsplan kan worden tegemoet gezien. De heer Gerritsz antwoordt, dat aan de zaak gewerkt wordt. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. PUNT 12. DE P. E. G. E. M. EN DE ELECTRISCHE CENTRALE Voorstel ran B. en W. om te besluiten In te trekken het Raadsbesluit tot in breng der electrisohe Centrale in de P.E.G.E.M, 2. Voor de uitbreiding van de electri sohe Centrale met een turbine van 10.000 K W. ter beschik!:ing van B. en W. te stellen een bedrag van f 800.000; 3. B. en W. te machtigen met de Pro- incie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam overleg te plegen over de wijze waarop de gemeenschappelijke be langen op electreoiteLtegebied het best zijn te behartigen. Bezwaren tegen de turbine. De heer Castricum kan medegaan met punt 1 van het voorstel ran B. en W. Anders staat het met punt 2, het aanschaffen der turbine. Het is de vraag of die aanschaffing thans wel noodig ls. Tot heden werd een groot deel van den benoodigden eiectrischen strcom van de P. E. G. E. M. betrokken. Voor de gemeente Haarlem was dat voordeel, is gezegd. Het is nu de bedoe ling als de P. E. G. E M. mocht llqui- deeren, met de Provincie Noord-Hol land en Amsterdam voeling te gaan houden omtrent de electrlclteitsvoorzie- nlng. Maar dan kan inmiddels de aan schaffing der turbine nog wachten. Spr. beziet verder de tot heden ge volgde tarievenpolitiek. Hij zet daarbij uiteen dat noodig zou kunnen zijn dat de tarieven voor levering aan industrieën enz. worden verhoogd. De industrieën zouden dan allicht er toe overgaan zelf electricitelt te gaan opwekken. Het zou dan niet meer kunnen voorkomen dat de capaciteit onzer centrale was overla den. In het agemeen had spr. gaarne ge zien dat overlegd was een overzicht hoe nu is de distributie der electricitelt. De heer Van Liemt staaft, dat is uitgekomen dat een dergelijke associatie als de P. E. G. E. M. voor Haarlem met zUn goed geoutilleerd bedrijf niets dan last zou veroorzaken. Met punt 1 van het voorstel van B. en W. kan spr. dus medegaan. Hü kan dat echter niet met het betoog, dat de heer Castricum le verde aangaande de bedrijvenpolitiek. Wat de heer Castricum wil zou niet dan funest voor de kleine verbruikers, kunnen zijn. Spr. berekent, dat aan particulieren wordt geleverd 6 millioen K.W.U. en aan inrichtingen en instituten, waaraan le vering noodig is om het bedrijf gaande te houden, 15 millioen. Wanneer nu de industrieën en anderen zelf electricitelt zouden gaan opwekken of naar het P. E. N. gaan. dan zou de prijs voor leve ring aan particulieren noodwendig hoo- ger moeten worden. Wat aangaat het vastrechttarief, mis schien is dat wat aan den hoogen kant. Echter gebleken is uit een vergelijking, dat dit tarief vrijwel de middelmaat is. Wellicht kan er in de toekomst wat af gaan. Toe te Juichen is het. indien de ge meente los kan komen van de P. E. G. E. M. en dat we dan een grootere be drijfszekerheid zullen krijgen. Nogmaals zegt spr. dat als we afnemers van groo- te hoeveelheden stroom houden, dit den kleinen verbruikers ten goede komt. De heer Joosten merk: op. dat de onderhavige quaes tie een buitengewoon moeilijke is. Vooreerst is het er een waar van niet ieder raadslid veel afweet. Dan is er de moeilijkheid dat twee zaken, die ieder van veel beteekenis zijn, in één raadsstuk zijn gebracht. Verder de cij fers, die B. cn W. gaven, zijn niet dan cijfers die bedoelen een Indruk te ge ven. Het is een onvoldoende voorlichting en een, die op een dwaalspoor brengt. Nog moelelijker wordt de zaak nu de heer Castricum de tarievenpolitiek er in is gaan mengen en behandelen, die niets met dit agendapunt heeft te maken. Voortgaande zegt spr, van meening te zijn. dat toen de Raad indertijd besloot tot deelneming aan de P- E. G. E. M. niemand er aan had gedacht, dat het Rijk de naastingsclausule zou gaan stel len. Met punt 1 van het voorstel van B. en W. kan spr. medegaan. Als eenmaal besloten is het raadsbesluit van. 8 Juni 1928 in te trekken, dan willen B. en W. gaan praten over wat verder moet geschieden ter zake van de behartiging van gemeenschappelijke belangen op electrlciteltsgebied. Dat is neergelegd in punt 3 ran het voorstel van B. en W. Echter met punt 2: het aanschaffen der turbine wordt voorultgeloopen op ce besprekingen die B. en W. volgens punt 3 van het, voorstel willen houden. De wethouder zeide in het begin van het jaar dat de P. E. G. E. M. voor Haarlem zeer voordcclig heeft gewerk*. Het ligt dan in de rede de samenwer king die in de P- E. G. E. M. was ver kregen, indien dat kan, te gaan hand haven, maar dan dient losgelaten te worden de gedachte, dat een ieder af zonderlijk bedrijf tegen alle eventualitei ten meet gedekt zijn. De fout bij de P. E. G. E. M. was dat de leiding van het gemeenschappelijk bedrijf was gelegd in handen van de directeuren der afzon derlijke bedrijven. Wil men vasthouden aan de gedachte door samenwerking te komen tot een zoo goedkoop mogelijke electriciteitsvoor- zieninsr, dan moet de Raad nu nog niet besluiten tot het verleenen van de 80.000 voor de aanschaffing der tur bine. Want daardoor kan de samenwer king. die beoogd wordt, een knauw krij gen. Spr. dient een voorstel in om te besluiten punt 2 van het voorstel aan te houden, totdat de Raad de samenwer king waarvan in punt 3 sprake is nader heeft geregeld. De heer Peper zegt. dat in het Raadsstuk twee dingen naar voren ko men. Ten eerste dat van de P- E. G. E. M. als één bedrijf niets is gekomen en ten tweede, dat het voorstel van B. en W. voornamelijk is gedaan omdat er kans bestond, dat de Haarlemsche cen trale door het Rijk zou genaast worden. Wat aangaat het voorstel, dat B. en W. den Raad deden, dat is naar de mee- ning van spreker te beschouwen als een stap terug; in den zin van vooruitgang is het te veroordeelen. Het is een reac tionair besluit, dat den Raad wordt voorgelegd. De mogelijkheid van naas ting door den staat van onze centrale mag geen reden zijn dit voorstel te doen. De conclusie van spr. is dat met het voorstel van B. en W. een goede beslis sing zal te niet gedaan worden. De heer Roodenburg kan mede gaan met punt 1 van het voorstel van B. en W. Wat aangaat de voorgestelde aanschaffing der turbine wil spr. vra gen is dat direct noodzakelijk? Immers B. en W. willen gaan samenwerken met anderen, met anderen gaan overleg ple gen. En daarmede is dan toch iets te bereiken. Tenzij de wethouder door het doen van nadere mededeelingen spre ker mocht, overtuigen zal hU stemmen vóór het voorstel gedaan door den heer Joosten. Wat aangaat het door den heer Castricum gesprokene doet spr. opmer ken dat noodig is een hoogere productie zal tegen lageren prijs kunnen worden geleverd. De heer Wolzak staaft, dat uit het. raadsstuk is gebleken, dat de samen werking met Amsterdam en de Pro vincie op een teleurstelling is uitgeloop pen. Er is gebleken, dat de mogelijk heid van naasting een bezwaar is tegen verdere deelneming aan- de P. E. G. E. M. en dat Amsterdam het meeste van de p, e. g E. m. heeft geprofiteerd. In dien, zij het dan in anderen vorm, toch de samenwerking er mocht blijven, in dien B. en W. nader overleg gaan ple gen volgens punt 3 van het voorstel, dan zal later aan den Raad een nader besluit moeten worden voorgelegd. In dien men nu de gelden voteert voor de turbine dan is men inmiddels die 8 ton kwijt. Om die reden gevoelt spr. iets voor het voorstel Joosten. Antwoord van Mr. Sllngenberg Het woord is aan wethouder S11 n - genberg ter beantwoording der ge dane opmerkingen. Spr. zegt, dat dit Agendapunt van vele zijden belangstel ling hoeft, gehad. Geen wonder. Het is een belangrijke aangelegenheid. De re denen. die geleld hebbei} tot het in zee gaan met de P. E. G. E. M. heb ik ver dedigd en verdedig ilc nog. vervolgt spr. De opzet van de P. E. G. E. M. was juist en d? deelnaming aan de P. E. G. E. M. heeft aan Haarlem groote voordeelen opgeleverd. Echter de feitelijke omstan digheden hebben ons genoopt een ander standpunt te gaan innemen. Toen besloten werd tot deelneming aan de P. E. G. E. M. was niet te voor zien, dat de staat de naastingsclausule zou gaan opleggen en ook niet. dat Am sterdam in die mate van de P.E.G.EM. zou gaan profiteeren. Anders had de Raad zich we! ten ernstigste mogen gaan bedenken vóór dat hij het Seslult nam. Maar dat neemt niet weg, dat het principe dat aan de stichting van de P. E. G. E. M. ten grondslag lag juist is geweest. Spr. wenscht den heer Peper er aan te herinneren, dat hij indertijd, toen er sprake was gas te gaan betrekken van het Hoogovenbedrijf. een heel ander standpunt innam. Toen heette het, dat is een particulierbedrijf met particuliere neigingen enz, De heer Peper moest daar niets van hebben. Nu echter gaat de heer Peper betreuren dat men af scheid gaat nemen van de P. E. G. E. M„ dat toch ook een bedrijf met particuliere neigingen is Gebleken is, dat de Raad het er over eens is dat punt 1 van het voorstel ran B. en W. moet aanvaard worden. Het verschil bestaat hie:over of al dan niet nu reeds een nieuwe turbine moet worden aangeschaft of dat eerst moet afgewacht worden de loop der onder handelingen met de deelnemers aan de P. E. G. E. M. Is het noodig en nuttig nu reeds de capaciteiten der centrale te gaan bevorderen. De heer Castricum betoogde: indien ge de tarieven voor de industrieën enz. gaat verhoogen dan zul len die industrieën eigen installaties la ten maken en verder dat nu de gemeen te op die tarieven moet toeleggen. Echter, het is onjuist dat de gemeen te op die tarieven moet toeleggen. Alle betalen den kostenden prijs. Wel heb ben de industrieën „geïllustreerde" prij zen. Indien we de industrieën niet als afnemers hadden, dan zou het publiek een dubbelen of een drievoudigen prijs hebben te betalen voor den eiectrischen stroom dan dien welke nu moet betaald worden. Wat aangaat het tarief door de Tram te betalen moet in het oog gehouden worden dat de levering van stroom aan de Tram geheel buiten de distributie staat. De Tram ontvangt de energie in de Centrale. In het Raadsstuk is gezegd, dat bij de laatstelijk in de P. E. G. E. M. gevoerde besprekingen over vergrooting der capa citeit van de Centrale Haarlem met twee turbines van 10.000 K.W. of uit breiding der Centrale Noord te Amster dam met twee turbines van 15.000 K.W. is gebleken dat de uitbreiding te Am sterdam 170 per K.W. en die te Haar lem slechts 92 per K.W. zou kosten. Ter nadere toelichting daarvan kan dienen dat de Amsterdamsche Centrale nu volgebouwd is. Er zou daar dus niet alleen een turbine moeten geplaatst wor den maar er zou ook een geheel gebouw er om heen moeten worden gezet. Te Haarlem daarentegen kan een turbine geplaatst worden in een gebouw dat er is. Dat verschilt veel. Toe te geven is dat de kosten van een turbine niet vor men de eenige factor bU het berekenen van den prijs. Daartoe werken ook an dere factoren mede. Er zijn ook andere factoren als de materialen, de loonen enz. Plaatsing van een turbine te Am sterdam zal den kostenden prijs per KW. aanmerkelijk hooger doen zijn dan plaat sing van een turbine te Haarlem. Het is een verschil in den kostenden prijs van bijna een tiende cent per K.W. Haarlem zal f 45000 meer moeten be talen bij deelneming in een turbine te Amsterdam te plaatsen. Er is gezegd, dat het een fout was, dat directeuren van de afzonderlijke be drijven de leiding hadden bij de P. E. G. E. M. Een minderheid van Commis sarissen der P.E.G.E.M. wilde, dat de distributie directeuren buiten de leiding zouden staan. Echter de meerderheid besliste het anders. Dat de drie distri butie-directeuren tevens directeuren van de P.E.G.E.M. waren, heeft aan den opbouw der P.E.G.E.M. zeker geen goed gedaan. Dat de te voeren onderhandelingen met de Provincie en met de gemeente Amsterdam ten doel zouden hebben ie komen tot een regeling ter verkrijging van stroom tegen goedkooperen prijs. Is onjuist uitgedrukt. Neemt de Raad punt 1 van hhet voorstel van B. en W. aan, dan zal alles op een andere basis komen. Het staat er zoo mede, dat als Haarlem bij de Provincie of bij Am sterdam zal komen tot levering van stroom, zoowel de Provincie als Amster dam natuurlijk die stroom niet zullen willen leveren dan tegen een prijs waar- ói een zoet winstje is begrepen. Indien te Haarlem een n.euwe turbine wordt geplaatst, dan aan de Haarlem sche Centrale stroom tegen goedkoope ren prijs dan de Amsterdamsche leve ren. Een ander punt en een van groot belang is de veilige bedrijfslevering. Een vorig jaar was er een oogenbkk, dat d: beldrijlslevering met meer veilig was. Stel, dat hier geen nieuwe turbine werd geplaatst en dat we zouden moeten varen op het compas van Amsterdam. Heelt Amsterdam dan de noodige capaciteit daartoe? Als het te Amsterdam er eens krap mocht voorstaan en wij dan niet stroom aan de ingezetenen zouden kun nen leveren, zouden dan de ingezetenen niet zeggen met Amsterdam hebben we niets te maken, immers we hebben een ejgfin, cei\trale? Ze zouden dan ons ver antwoordelijk gaan stellen. Ernstige storing in de electricitcitsvoorziening zou niet minder dan een ramp zijn. Dat mogen we niet risqueeren. Indien de omstandigheden anders mochten worden, dan moet de zaak opnieuw on der de oogen worden gezien. Maar, in dien hier te Haarlem een goed wer kende turbine is, dan zal dat bij iedere combinatie met beide handen aanvaard worden en dan zal men er zich in ver heugen dat de capaciteit der Haarlem sche Centrale is vergroot geworden. In de vergadering van aandeelhouders der P.E.GÜM. is besloten om nader te gaan beraden aangaande de samenwerking en hoe die te regelen. Ter wille van een veilige bedrijfslevering is het ge- wenscht, dat Haarlem gaat beginnen met het maken van een nieuwe turbine Dan zullen we groote voordeelen kun nen gaan behalen. Nimmer heb ik, besluit spr. een on- noodlge kapitaalsuitgave gevraagd. Maar de -uitgave voor deze turbine is een nut tige en een in alle opzichten wensche- lijke. De Raad zal een verstandig be sluit nemen door punt 1 van het voor stel van B. en W. aan te nemen maar vooral door punt 2 aan te nemen. De heer Joosten stelt in de replieken de vraag: Zijn we nu dan veilig? Spr. doet verder opmerken, dat indien de PJ2 G.E.M. uit elkaar valt en er geen terreicveróeeiing is voor de levering van eiectrischen stroom, Haarlem in den knel kan komen. De koppeling op andere bedrijven gaat een groote veiligheid van bedrijfslevering stellen. Niet alleen is de veiligheid gewaar borgd bij een uitbreiding van een eigen bedrijf. Bovendien, indien mocht beslo ten worden tot aanschaffing van een nieuwe turbine, dan moet nog een Jaar gewacht worden eer dat die turbine kan gaan werken. Verder zegt spr. dat de directeuren der P.E.GE.M. van oordeel waren, dat plaatsing van een nieuwe turbine te Amsterdam voldoende ls. Daaruit concludeert spr. dat bij een samenwerking dus een nieuwe turbine te Haarlem overbodig ls. Spr wenscht zijn voorstel om die redenen te hand haven. De heer Roodenburg ls door het betoog van den wethouder nog niet over tuigd. dat men niet eerst kan onder handelen voordat wordt besloten tot het aanschaffen van een nieuwe turbine. De heer Peper zegt, dat het Hoog ovenbedrijf niet is te vergelijken met de PE.G.E.M Hetgeen de wethouder aan zUn adres zeide kan spr. dus niet aan vaarden. De heer Wolzak is door het krach tige pleidooi van den wethouder aan het wankelen gebracht. Echter er is nog een hiaat in. De wethouder sprak over een verantwoordelijkheid tegenover het publiek bij een storing ln de voorziening van electricitelt. Maar zou men zich wel hebben kunnen verantwoorden bij een storing, indien Haarlem was blijven deelnemen aan de P.E G.E.M. De heerSligenbe r g zegtdat'tgaat om lico.votceren van kapitaals-uitgaven nu reeds. Indien niet mocht worden besloten tot het aanschaffen van een nieuwe turbine, dan zal Haarlem moeten particeeren in de uitgaven voor de Amsterdamsche centrale en wel een uitgaaf van 6 millioen. Dan zal Haar lem moeten betalen 6 ton. Die moet niet worden betaald indien wordt besloten tot aanschaffing der turbine voor de Centrale te Haarlem. Wat zal er gebeuren indien er een andere combinatie komt? Er is bepaald dat bij een liquidatie der P.E.G.E.M. ieder houdt wat ter plaatse is. Zijn wij veilig indien de PE.G.E.M. uit elkaar gaat zeide de heer Joosten. Die vraag houdt verband met punt 1 van het voorstel en niet met punt 2 Theorethisch is het in te denken, dat ce Provincie te Haarlem stroom zal wil len gaan leveren. Maar de gemeente zal dan niet willen toestaan, dat in haar straten daarvoor kabels worden gelegd. De Provincie zal zich dan tot den mi nister kunnen wenden. Maar het is niet te verwachten, dat de minister zal toeke ren een verklaring die van hem ver langd wordt. Practlseh zal er dus nieti terecht komen van die stroomlevering in Haarlem door de Provincie. Spr. zegt nog. dat. als nu de turbine niet wordt besteld, ze er in den winter 1929—1930 nog niet zal zijn en nog niet in werking zal kunnen treden. Spreker eindigt met nogmaals te bepleiten de aanschaffing der turbine. Punt 1 van het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel ran den heer Joosten komt in stemming. Het wordt verworpen met 22 stemmen tegen en 13 voor. Vóór stemden de leden: Meijers. Castricum Groenendaal. Joosten. De Vos, Keerwolf Koppen. Scholl. Roodenburg. Mevrouw Maarschall, Peper. Mej. van Vliet en Stam. Tegen punt 2 van het voorstel van B. en W. verklaart zich den heer Joos ten; punt 3 wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. PUNT 14. Voorstel ran B. en W. om voor het asfalteeren van de Generaal Cronjé straat en het aanbrengen van eenige werken te verleenen een crediet van f 92.000. De heer Castricum oordeelt, dat deze asphalteering nog niet noodig is. De heer Roodenburg vraagt of de werkzaamheden tegen St. Nicolaas klaar kunnen zijn, opdat de winkeliers niet zullen worden gedupeerd. De heer Gerritsz verdedigt het voorstel van B. en W Spr. zegt dat het werk ook dienstig zal zijn ter bestrij ding der werkloosheid en dienen zal om ie grondwerkers werk te verschaffen. He is de bedoehng. dat de werkzaamheden tegen St. Nicolaas kl3ar zullen zijn. Maa: voegt spr. daaraan toe we kunnen maar niet alleen op de belangen van de win keliers gaan letten: met die van anderen moet ook rekening gehouden worden. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. PUNT 15. De afdeelingen worden getrokken. Benoemingen. PUNT 16. Benoemd worden: Tot tijdelijk leeraar in het boekhou den.. aan de II ogere. Burgerschool B met 5-jarigen cursus voor den cursus 1928- 1929 de heer A. Tol te Amsterdam; tot tijdelijk leeraar aan de gemeen telijke Avondschool voor handelsonder- ijs voor den oursus 1928 1929 de heeren A. J. Hekkelman en J. W. Schotman; aan de Gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs tot tijdelijk leeraar in de wiskunde de heer R. de Vries te Beverwijk, ln d? natuurkunde, stoom, werktuigkunde en materialenleer de heer A. Hartog te Haarlem, in het scheepsbouwkundig vakteekenen en de kennis van scheepsdeelen de herr H. 't Hart te Haarlem, in het eiectro-tech- nisch vakteekenen en materialenleer de heer G. I. Klesser te Haarlem en in de sterk te:eer aan bouwkundigen de heer M. L. Lindhout te Haariem. RONDVRAAG. De heer Gerritsz geeft allereerst antwoord op eenige reeds eerder gedane vragen. Ten aanzien van vragen gedaan door den heer Van Liemt in de Raadszitting van 29 Augustus aangaande den vlucht heuvel aan de zijde van het Kenne- me.plein recht voor de Kennemeïbrug verklaart spr.. dat in zake het maken van dien vluchtheuvel overleg is ge pleegd tussschen Openbare Werken en de Politie. De vluchtheuvel op het Kennemerplein is niet aangelegd voor een tramhalte en die halte die de Tram- directie er eigenmachtig had gemaakt is daar verwijderd. De heer Peper had in de zitting van 29 Augustus de verkeersregeling p een gedeelte van de Papen torenvest ter sparke gebracht, waarin naar zijn mee ning verandering diende gebracht te worden. Hem had toen de wethouder Reinalda doen opmerken, dat B. en W zullen gaan overwogen wat ter plaatse moet gebeuren. De heer Gerritsz antwoordde thans, dat de verkeersregeling op de Papen- torenvest geschiedt volgens de Politie verordening. Wil men die verkeersregeling anders gaan maken dan zal eerst art. 103 der Politieverordening moeten veranderd worden. Op een vraag van den heer Van Liemt gedaan ln de zitting van 30 Augustus aangaande het bestellen van borden, aangevende de maximum-snel heid waarmede mag gereden worden door automobilisten, antwoordt spr. dat de Raad heden verleende het crediet voor de aanschaffing van die borden. Verder zegt de wethouder dat nog is ingekomen een vraag van een lid aan gaande het vervoer van materialen voor Openbare Werken naar het noorden der gemeente. Daarnaar zal een onderzoek gedaan worden. Er was voorts geklaagd over den stank der grachten. De wethouder merkt op, dat zcoals men zal hebben gemerkt, er gemalen is. Ten slotte had de heer Peper nog een vraag gedaan ter zake van de quaestie van een waschhuis, waaromtrent eenige leden een voorstel hadden gedaan, dat in handen van B. en W. om praeadvles was gesteld. Geantwoord wordt, dat ter zake van een waschhuis het overleg is geopend en gaande is met het bestuur van een INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Woningbouwverecniging om bij een nieuw ce bouwen complex woningen ge legenheid te scheppen tot het maken van een waschhuis waarvan dan ook anderen aan bewoners van die woningen gebruik kunnen maken. De heer Van Liemt maakt eenige opmerkingen ter zake van den Vluchtheuvel op het Kennemer plein. en de tramhalte op dat plein De Trammaatsohappij had die halte niet eigenmachtig mogen maken. Daar die maatschappij wel eens meer eigen machtig handelt, hsd het publiek be lang gevorderd, dat bijtijds maatrege len waren genomen en dat met dé Tram maatschappij overleg wa: gepleegd. Openbare Werken had voord h* de ajfal- teering tot stand kwam me*, de Tram- maatschappij overleg moeien p egen om trent de plaats waar de tramhalte ko men zou. Wat aangaat de verkeersborden, deze hadden eerder moeten worden aange schaft. Want geruimen tijd is op meer dan verantwoordelijke w ijze door de automobielen gereden. Hadden de bor den er eerder gestaan, dan had dat een goede uitwerking gehad en bij een te hard rijden procesverbaal kunnen op gemaakt worden. Dé heer Peper zegt wat aangaat de verkeersregeling op de Papen torenvest, dat in ieder geval al een verbetering zoude zUn indien het zuidelijk deel van de Papentorenvest een andere bestra ting kreeg. Indien het waschhuis zal worden ontworpen in een nieuw 'e bou wen complex woningen, dan zal er nog wel eenlgen tijd moeben gewacht wor den eerdat het er is. De heer Gerritsz antwoordt dat de quaestie van de Tramhalte op het Ken nemerplein nader zal bezien worden. Wat aangaat het waschhuis herhaalt spr., dat het de bedoeling is, dat bij den bouw van een nieuw complex woningen, lat in voorbereiding is, terrein voor een waschhuis zal worden gereserveerd. Naar aanleiding van een vraag ge daan door den heer De Breuk (onver staanbaar) deelt de heer Heerkeins Th ij ssen mede, dat aan Openbare Werken opdracht is gegeven tot hec maken van een bestek voor de verbou wing van het perceel aan den Kamper singel tot bureau van administratie der gemeentelijke waterleiding De heer De Breuk zegt dat wel wat laat te vinden, daar de Raad reeds in de zitting van 2 Mei aan B. en W. een cre diet verleende voor de verbouwing van genoemd perceel, Het waschhuis. De heer Klein zegt, dat wat aangaat de stichting van het waschhuis nog geen beginselbesluit ir genomen, Het Ls daar om ongewenscht dat Openbare Werken nu al plannen gaat maken. Het zou kun nen zijn dat het stichten van een wasch huis in denRaad geen ontstemming vond. De heer Gerritsz antwoordt dat alleen met den architect van een te bouwen complex woningen overleg gaande is om daarbij terrein te reser veeren voor een waschhuis. Het is nog slechts een bespreking. Kosten zijn er niet aan verbonden. D heer Klein merkt op. dat de tijd dat de menschen gratis werkten tot het verleden behoort. Ter zijner tijd zal de Wcr.ingbouwvereenir-'- dus komen met een opgaaf van gemaakte kosten. Is het de bedoeling dat alléén de bewoners van dt complex woningen, of de geheele ge meente van dat waschhuis gebruik zal kunnen maken. Indien het laatste het geval is, dan zal de Raad eerst een be ginselbesluit dienen te nemen. De heer Gerritsz antwoordt, dat het de bedoeling is dat niet alleen de be woners van het complex woningen van het waschhuis gebruik zullen kunnen maken, maar ook anderen. Wat aan gaat de kosten verbonden aan het ma ken van het plan daarvan, heeft spr. nog geen ervaring. De heer V i s s e r vindt het prematuur om nu terwijl de Raad nog niet een be ginsel besluit heeft genomen, reeds plannen te laten maken. De heer Joosten zegt, dat het voor stel in zake de stichting van een wasch huis naar B. en W. op prae-advies is gegaan. Moeten B en W. ter voorberei ding van dat prae-advies uitgaven doen, dan is dat toelaatbaar. Gevaarlijke toestand. De heer Kees en vestigt de aandacht op den gevaarlijken toestand nabij de Amsterdaimsche Vaart. Bij de Frederik Helmersstraat hadden reeds twee onge lukken met doodei ijken afloop plaats. Heeft dat B. en W. reeds genoopt maat regelen te nemen? Het is daar hoogst gevaarlijk. Spr. had er aan gedacht of het mogelijk is het fietspad dat daar ln de nabijheid is dat nu slechts van een kant mag be reden worden, van twee zijden te laten berijden en dan verder er een verkeers agent te plaatsen. Is dat niet mogelijk dan is misschien een andere oplossing te vinden en wel daarin bestaande, dat voor de bebouwde kom der gemeente van de Amsterdam sche vaart tot aan de Amsterd s ms che Poort een maximumsnelheid wordt vast gesteld. Want er wordt daar zoo snel ge reden dat het er is gelijk een renbaan. De Voorzitter antwoordt dat een en ander nader zal worden overwogen. De heer Peper zegt dat ln de" Pers heeft gestaan dat B. en W. voor een concessie tot het exploiteeren van de stadsautobuslijnen aan de Brockwny Bus Maatschappij de voorkeur zouden geven. Spr. meent daarom goed te doen met de aandacht te vestigen op de be zwaren, die in een adres der vakorgan i- satiën zijn geopperd tegen dio Maat schappij. Het is noodig dat B. en W,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10