GERO |ALPAC(A RUITENIANDSCH OVERZICHT WIJZIGING VAN DE VLOOT-OVEREENKOMST? EEN FRANSCH-ENGELSCH VERDRAG? VAN DEN ARBEID (sen óezié voor Vlo leven HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 27 SEPT. 1928 ?DE BLAD De nieuwe president van Mexico. nlng te hervatten en op de basis van het Engeisch-Fransche compromis. Tegelijk zet de regeering der Ver. Staten opnieuw haar standpunt uiteen betreffende de entwapening ter zee. Zweedsch kabinet afgetreden. Uit Stockholm wordt gemeld: De premier Ekman heeft Woensdag morgen den koning het ontslag van het kabinet aangeboden. De koning verzocht hem de loopende zaken af te doen Woensdagmiddag zou de koning met de partijleiders en den voorzitter van den Rijksdag overleg plegen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Er is al heel wat te doen geweest over de Britsch-Fransche vlcot-overeen- konist. Eerst was zij zoo geheim als het boek met zeven zegelen en werden natuurlij':! allerlei gissingen en veronderstellingen gemaakt. Toen was zij in eens niet meer ge heim door ae stoutigheid van iemand, die een brief van Briand aan de Fran- sche gezanten in de verschillende lan den aan de openbaarheid prüs gaf. Daarna bleek ernstige ontstemming in Amerika. Zoo iets van: als jullie met z'n allen een ..front" tegen ons gaan vormen, dan zullen we jullie helpen! En spoedig kwam het bericht dat Amerika een lief sommetje ter beschikking zal stellen voor de bewapening ter zee (de zee van het land van Kellogg). Dit heeft blijkbaar al indruk gemaakt, want de Matin meldt, dat Frankrijk Amerika absoluut niet wil dwarsboo- xnen: indien de Amerikaansche oppositie speciaal gericht is tegen de in het com promis vervatte princiDes der beperking van de duik booten en kruisers, zal Frankrijk deze principes laten vallen of wijzigen. Niet alleen, aldus het blad. denkt nie mand in de ministeries van Marine en Bvitenlandsche Zaken eraan, de Ameri kaansche politiek te hinderen of haar aanstoot te geven, doch Briand zelf heeft hierop te Genève uitdrukkelijk ge wezen. Volkomen te goeder trouw heeft men gemeend aan Amerika's wenschen te beantwoorden door een einde te ma ken aan het beginsel-conflict, dat tot dusverre alle werkzaamheden der Euro- peesche ontwapeningsbesprekingen heeft belemmerd en in 1921 te Washington het tot stand komen eener beperking bij den duikbooten-aanbouw heeft verhinderd. In ieder opzicht, aldus eindigt de •„Matin", kan aan de Vereenigde Staten de verzekering worden gegeven, dat welk ook hun advies mag zijn, of welke aan bevelingen zij ook zullen geven, deze door Frankrijk in een geest van de grootst mogelijke vriendschap ontvangen zullen worden en in den enistigen twensch tot overeenstemming te geraken. De Engelsche buiten- landsche politiek. De „Daily Telegraph" publiceert op opvallende wijze een zeer uitvoerig be richt van zijn diplomatieken medewer ker, waarin wordt medegedeeld, dat de Engeisch-Fransche vloo tover eenkomst slechts een onderdeel vormt van een verdrag, dat in werkelijkheid een nieu we entente tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk in het leven roept en be palingen bevat omtrent de samenwer king tusschen beide landen op diploma tiek, militair en maritiem gebied en om trent de luchtvaart. De medewerker van het blad baseert zijn bericht op twee publicaties van de „Tribuna", het orgaan van het Italiaan. sche ministerie van Buitenlandsche Za ken, welke tot nog toe noch door de Quai d'Orsay, noch door het Foreign Office werden tegengesproken. Er is slechts nietszeggend officieus verklaard, dat „in goed ingelichte kringen van een derge lijk verdrag niets bekend is." De medewerker van het blad besluit zijn bericht met er op te wijzen, dat het Engelsche volk het recht heeft ophelde ring te eischen hoe het met de Engel sche buitenlandsche politiek staat. President Portes Gil. Emilio Porfces Gil. de gouverneur van den staat Tamaulipas. is in de ge meenschappelijke zitting van de Kamer en Senaat tot voorloopig staatspresident van Mexico gekozen. Zijn mandaat duurt tot 5 Februari 1930. Gil wordt beschouwd als een trouw aanhanger van de politiek van Cal les, die trouwens sedert een tiental dagen had doen weten, dat Gil zijn persoonlijke voorkeur had Portes Gil heeft de godsdienstige wet ten in Mexico strikt doorgevoerd en er bestaat, naar verluidt, tusschen hem en Calles nog altijd overeenstemming ten aanzien dezer politiek. In verband hier mede koesteren de katholieken slechts weinig hoop, dat een regeling van het godsdienstconflict tijdens Gil's voorloo pig presidentschap tot stand zal komen In hoever Calles op het bewind van Portes Gil een overheerschenden invloed zal uitoefenen is niet bekend, hoewel door velen wordt verwacht, dat hij de leiding in handen zal houden. Onder de aanhangers van den ver moorden Obregon moet eenige ontevre denheid bestaan over de verkiezing van Portes Gil. zoodat Calles wellicht ge dwongen zal zijn, als bemiddelaar tus schen de elkaar bestrijdende groepen te blijven optreden. Wat de buitenlandsche politiek var. Mexico aangaat, verwacht men. dat Gil dezelfde gedragslijn als Calles zal volgen ook wat betreft de politiek in de Petro leum kwestie, die door alle partijen als op de best mogelijke wijze geregeld wordt beschouwd. De Mexicaansche Kamer van Afge vaardigden heeft voorts met algemeene stemmen besloten, de bij de grondwet voorgeschreven defintieve presidents verkiezing op den derden Zondag in No vember 1929 te doen plaats vinden. In een onderhoud met persvertegen woordigers bevestigde de nieuwgekozen staatspresident, dat hij de door Calles gevolgde politiek zal voortzetten, ter wijl hij voorts zal trachten het sociale program van wijlen Obregon uit te voe ren. Amerika's antwoord. Reuter meent te weten, dat Woensdag aan de gezanten der Vei'. Staten in En geland en Frankrijk ter overhandiging aan de regeeringen dezer twee landen, de antwoorden zijn verzonden van de re geering te Washington betreffende het Britsch-Fransch vlootcompromis. De naar Londen en Parijs gezonden ant woorden zijn in groote lijnen vrijwel iden tiek en verwerpen, naar men gelooft, het voorstel om de onderhandelingen betref fende de beperking der marlnebewape- HET TOONEEL. J. J. CREMER. Moordromance Groteske ln 3 bedrijven door A. Defresne. Het was een wat weemoedig begin Een woord van hulde en afscheid aan den heer Van Gasteren, den man. die 47 jaar dat is. zoo lang als Cremer be staat het voorzitterschap over de Ko ninklijke Letterlievende* Vereeniging heeft gevoerd. En die dat deed met al zyn toewijding en geheel zijn liefde! Want Cremer had en heeft nog Van Gasteren's hart! Ik herinner mij hoe in de eerste dagen van zijn ziekte zijn gedachten telkens weer naar zijn geliefde vereeniging gingen. En dat hij in de laatste jaren door zijn gezond heidstoestand niet meer voor Cremer kon doen, heeft hem meer leed gedaan dan velen beseffen. Met moeite hebben Cremer en Van Gasteren afscheid van elkander genomen. Het was zoo begrij pelijk, dat het bestuur den ouden voor zitter bij het gouden jubileum nog gaarne aan het hoofd der vereeniging had gezien. Maar de omstandigheden hebben het anders gewild. Allen in de zaal hebben zeker gisteren in hun ge dachten bij den zoo sympathiek en oud voorzitter verwijld, toen de nieuwe „Heer" de heer Kruyshoop het vele en vruchtbare werk. dat Van Gasteren in het belang van Cremer had verricht herdacht. Cremer zal Van Gasteren's presidium in dankbare herinnering houden en de leden zullen steeds met warme genegenheid aan zijn persoonlijk lieid blijven denken. Toen het gordijn zich voor de tweede maal spleet, zat de heer Henk Bakker met een heel ernstig gezicht als Jac Burns, de beroemde detective, in zijn stoel te denken en de heer de Wilde als zijn neef Jacques, de secretaris, achter een rij van telefoontoestellen te transpi- reeren van angst en kregen wij de ver wikkelingen, welke Defresne voor zijn „Moordromance" heeft uitgedacht, te aanschouwen. Moordromance is te Haarlem niet onbekend. Royaards bracht het hier in dertijd in een uitstekende bezetting en later mochten wij het stuk van het. ensemble van Car Ruys nog eens zien met Tilly Lus, Frits Bouwmeester en Louis Chrispyn in de hoofdrollen. De verdienste van Moordromance is. dat er climax in het stuk zit. Het derde be drijf met zijn dubbele „frappe" is het .ie voüA!" van den goochelaar. Die derde acte redt het stuk. dat in zijn aanloop en verdere ontwikkeling wel wat langademig is. Ook is de knoop wat al te opzettelijk in elkaar gedraaid om hevige spanning te wekken. Maar om het dankbare derde bedrijf zal het stuk ook door dilettanten gaarne gespeeld worden, wanneer zij tenminste over een speler beschikken, die de dubbel-rol van den detective-sergeant aan kan, zoo als de heer Bakker. Zooals wij wel hadden voorzien, be haalde Bakker in III zijn groote succes. Zijn vermomming was zoo uitmuntend gelukt en zijn spel als de verloopen ;ergeant zoo knap. da-, een spontaan en waarlijk verdiend applaus weerklonk, toen hij weer als de detective ver scheen. Dat de meeste Cremer-leden er niet ..invlogen" en hun eerste karakter rol dadelijk herkenden wat aan de spanning van het stuk wel eenige af breuk deed lag werkelijk niet aan Bakker Er is nu eenmaal maar één Bakker bij de vereeniging en men be greep dus dadelijk, dat het geen ander kón zijn. Maar het feit, dat mijn gast, die Cremer voor 'het eerst zag spelen, hoogelijk verrast was. teen de detective en de oude sergeant één en dezelfde per soon bleken te zijn. bewees wel, dat Bakker in de dubbel-ro: iets heel bij zonders had gegeven. Den dilettant, die hem zoo iets kan nadoen, zal men met een lantaarntje moeten zceken. Eigenlijk lag de „sergeant" Bakker beter dan de detective. Voor een detective mist hij te veel het strakke, het ge spannen en het suggestieve, dat zulk eer. rol ook in de dictie verlangd. En waar deze detective ook nog met de liefde te strijden krijgt, wordt de rol voor Bakker nog moeilijker Er was in zijn nu en dan ai te drukke en stereo type actie herhaaldelijk een melo dramatische kant, dien wij anders in het spel van Bakker missen. Maar om III zullen wij met genoegen aan zijn Joe Be-reus terugdenken. Toen kreeg zelfs ook de detective het overwicht, dat van hem verwacht mocht worden. Mej. Berendes brengt op het tooneel eenige eigenschappen mede, die haar dadelijk van ae sympathie van het pu bliek verzekeren. Een knappe verschij ning, een warm-getimbreerd geluid en eer. prettige distinctie in heel haar op treden. Dat zij nog routine mist, is nu en dan wel te merken. Haar spel deed vooral in n soms nog wat dilettan tisch aan en er zijn nog al te dikwijls hiaten in haar spel, die zij niet met actie voldoende weet te vullen. Zij staat soms merkbaar buiten haar rol. Maar dit zal zeker verbeteren bij meer inspe len. Reeds nu viel er veel te waardee- ren, zoodat Cremer haar met vertrou wen naar een concours kan laten gaan. De secretarissen zijn in Defresne's stukken altijd dankbare rollen. De heer de Wilde heeft er dan ook veel plezier van gehad en speelde den helper in angst en nooden met werkelijk komische accenten en grappige intonaties. Mis schien zou hij een nog artistieker succes behalen, als zijn angst nu en dan iets minder opzettelijk en wat minder kluch tig werd gespeeld. Maar in deze opvat ting was het spel alleraardigst en ko misch. Het was wel heel duidelijk dat de regisseur hier heel veel had gehol pen. Hunsche had eer van zijn werk. Crombouw was als de secretaris-ge neraal zeer goed op' dreef. Crcmbouw vult altijd met zijn spel en hij wist het nerveuse van dezen man na den moord knap en waar de rol dit eischte met goede nuances te spelen. De bijrolletjes hinderen eer dan dat zij de handeling ondersteunen. Wij heb ben gehoord, dat de twee heerenrollen er expres voor het concours zijn inge bracht. Het stuk wint er niet bij en het geheel werd er zelfs even erg dilettan terig door, ook door het schutterig spel van de vrienden Jules en Charles, die blijkbaar en begrijpelijk met hun houding geen raad wisten. De regie zal dat tooneel waarin de personen elkander ook veel te veel dek ten nog eens duchtig onder handen moeten nemen om den goeden indruk van III niet door de slotscène te later, bederven. Overigens brengen wij den heer Hunsche gaarne hulde voor zijn leiding en de aankleeding van het too neel. De lof van den auteur, die de voor stelling bijwoonde en zijn groote tevre denheid over de opvoering uitsprak zal den heer Hunsche en den werkenden leden van Cremer groote voldoening hebben geschonken. J. B. SCHUIL. NED. ONDERWIJZERS. GENOOTSCHAP. ALG. VERGADERING TE HAARLEM IN 1929. Dinsdagavond hield de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onder wijzers Genootschap ln „De Nijverheid" een goed bezochte, geanimeerde verga dering. onder praesidium van den heer H. van Leeuwen. In zijn openingsrede vestigde de voorzitter o.a de aandacht op den groei van het ledental en de actie, die hoofd- en afdeehngsbestuur gevoerd hebben om eenige Jonge col lega's hun betrekking te doen be houden. Voor kennisgeving werd aangenomen een verzoek om financiceie hulp uit Drenthe tot stichting*van bewaarscho len en om steun voor Bulgaarschc col lega's. De secretaris deed verslag van den landdag van Volksonderwijs op Spnarn berg, waar hi) de N. O. G.-afdeeling had vertegenwoordigd, en van „Beroeps keuze". waarvan hU als gedelegeerde mede de leerllngenkaart ontwierp. Goedgekeurd werd een adres aan don Raad tot wederinstelling van schoolbc- waarders en het advies inzake de Jong' ste reorganisatie van het lager onder wijs. zooals dat door het bestuur werd opgesteld. Verslag werd ook gedaan van de ant woorden van B. en W. betreffende eenige onderwijskwesties, zooals de .Fransehloozen" en het vervolgonder wijs. Bij de schoolzwemwedstxijden verte genwoordigde de secretaris het bestuur. Een commissie uit het bestuur herzag het reglement der afdeeling Haar voor stellen werden onveranderd goedge keurd. Als het Hoofdbestuur het gewij zigde reglement goedkeurt, treedt dit onmiddellijk in werking en zullen de bestuursleden voortaan drie jaar zitting hebben en zal de ledenvergadering den voorzitter kiezen, terwijl de andere be stuursleden telken jare de functies on derling verdeelen. De lieer Geerts bracht verslag uit van de algemeene vergadering te 's Herto genbosch. De voorzitter wees er op. dat Haarlem in 1929 de algemeene en wel de 82e ver gadering zal ontvangen. HU rekende op minste 20 leden, die het bestuur zullen helpen bij het voorbereiden der groote gebeurtenis. Dan kwamen in ampele bespreking de liederen van „Koninginnedag". Er werd op gewezen, dat het veel besproken lied wel niet krijgshaftig en oorlogszuchtig is. maar dat het liedje verkeerd is. om dat daarin aan mogelUkheid van oorlog wordt gedacht en de onderwijzers den kinderen de vredesidee moeten bljbrcn gen, dus de onmogelijkheid van een aanval Geëxposeerd waren een 100-tal wer ken der Wereldbibliotheek. INGEZONDEN MEDEDEF.LINGEN a 60 Ct». per regel. k> V EEN HALVE MAAND LOON EXTRA. EISCHT HET PERSONEEL DER NED. SPOORWEGEN. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel hield gis teren een openbare vergadering te Utrecht, waarin de actie tot loonsver- hooging besproken werd, meldt de Tel. Na een kort openingswoord van den voorzitter den heer P. Moltmakzr, kree- de heer II. J. v. Braambeek, gelegenheid tot het houden van zijn inleiding. Hij bracht de jaren 1920 en 1921 in herinne ring, waarin men een behoorlijke rege ling van de dienst- en rusttijden, een premievrU pensioen, een loonregeling, benevens een reglement d kust voorwaar den met attributen, verwierf. Na deze jaren, zeide de secretaris, ging het. on danks het verzet van de Ned. Vereeni ging, met groote rukken bergafwaarts. Voor de ingevoerde slechte maatre gelen bestaat volgens hem thans geen enkele reden meer. De ontvangsten der Spoorwegen stijgen en zullen over 1928 waarschUnlUk 10 tot 12 millioen meer opbrengen dan over 1927. Daarom Teent het hoofdbestuur den eLsch te mogen stellen tot loonsverhoo- glng. Die eisch geldt slechts voor 1928 en wel een halve maar.a loon met een minimum van 70. De hier genoemde elsch tot het uit- keeren (ineens) van een halve maand salaris met een minimum van 70. word ten slotte belichaamd in een motie, die onder langdurig applaus werd aangeno men. TE VEEL WERK. HET WETSONTWERP OP DE WINKELSLUITING BLIJFT LIGGEN. BIJ de regeling van werkzaamheden door de Tweede Kamer heeft voorzitter 'uv8 de Beerenbrouck meegedeeld, dat de Centrale Afdeeling bad besloten, het ontwerp van wet op de winkelsluiting thans nog niet ln do afdcclingen te be handelen. en dat bU een volgende rege ling van werkzaamheden daaromtrent een beslissing te nemen zal zijn. Naar Het Volk verneemt, ls dit besluit °nomen, omdat men cle agenda van 1 et afdeelingsonderzoek in verband met de Staatsbegrooting thans to overbelast oordeelde, dan dat het aanbeveling zou verdienen, daarop ook nog het niet on belangrijke wlnkelsluitings-wetsontwerp te plaatsen. Men vreesde, dat aan het ontwerp niet de noodige nnndacht zou kunnen worden geschonken. Verwacht, kan echter worden, dat het bU het volgend afdeellngsonderzoek aan de orde zal worden gesteld. EEN „BANK VAN LEENING". ■De Tel. verneemt uit Berlijn: Het proces tegen Bergmann en Jacoby c.s. is Dinsdag begonnen. Als eerste werd Bergmann verhoord, die medeaeelingen deed omtrent zijn verleden. Het blijkt dat hij reeds twee maal tot gevangenis straffen van .enkele maanden is veroor deeld. Op de vraag van den president of hij zich schuldig achtte aan hetgeen hem ten laste was gelegd, antwoordde Bergmann dit niet zonder me?r te kun nen tcegeven. Vervolgens werden ook door de andere verdachten mededeelingen omtrent hun levensloop gedaan. „Staatsanwaltsrat" Jacoby maakte zich daarbij zeer zenuw achtig; zijn verklaring was vooc het grootste deel onverstaanbaar. Daarna gaf Bergmann, in antwoord op vragen van den president, inlich tingen omtrent de wijze, waarop zijn bank van leening werkte. Wanneer iemand hem b.v. een partij leder in onderpand gaf ter waarde van 4000 mark. verstrekte hij daarop een leening van 1000 mark. Werd deze leening dan niet op tijd afgelost, dan liet Bergmann het pand door een strooman voor 200 rrt3rk opkoopen en stelde dan nog zijn eeldnemer aansprakelijk voor de 800 rr.ark welke het pand te weinig had op gebracht. Het taxeeren der panden geschiedde dcor zekeren Kraatz. die verklaarde, dat f,? verstrekte leeningen nooit meer dan 25 der waarde van de onderpanden be droegen. Zooals bekend, heeft Bergmann per advertentie 48Tc rente per jaar aangebo den voor gelden, die men hem te leen wilde verstrekken. In een circulaire, welke hij daaromtrent had opgesteld. -weerde hy zelfs, da: een weezen- -,mer zich bereid zou hebben verklaard t deze voorwaarde geld aan hem te men. In antwoord op vragen omtrent deze kwestie verklaarde Bergmann thans dat hy voor het opstellen dezer cir culaire advies had ingewonnen van Jacoby. alsmede van den advocaat Fritz Meyer. De president merkte hierbij op, dat dit de advocaat was. die de adelijke geldgevers vertegenwoordigde. TOERISTEN GERED. De vier Weensche toeristen, die op de Plamspitze, in de open lucht eenige nachten hebben moeten doorbrengen, zyn thans gered. Allen bevonden zich nog in leven, doch van enkelen waren de handen of voeten bevroren GOED VOOR DE SCHAT KIST! Te Londen werd Dinsdag de rechts geldigheid der testamenten van drie mil- lionnaixs (ponden-millionalrs wel te ver staan) officieel erkend. Het blijkt thans dat majoor Hugh Gretton. directeur van de brouwery Bass, Ratcliff en Gretton, die in Juli j.l. is gestorven, een vermo gen heeft nagelaten van 1.474.000 pond sterling. Dit vermogen wordt byna geheel na gelaten aan zyn broer, het Lagerhuis lid kolonel Gretton. Merkwaardig is. dat dit testament, dat dus ruim zeven tien millioen gulden betreft, slechts ne gentig woorden telt. Op deze erfenis zal meer dan een half millioen pd. st. aan successierechten betaald moeten worden. De bankier James Osley te Leeds blijkt niet minder dan 2.774 000 pd. st. te hebben nagelaten. In dit geval ontvangt de Britsche schatkist aan successierech ten 1.126 000 pd. st. Ten slotte is het testament goedge keurd van burggraaf Hambleden, die land naliet ter waarde van „slechts" 200.000 pond sterling, doch wiens overige bezittingen naar voorloopige raming niet tmir.cer dan 2.500.000 pond sterling bedragen. PARACHUTESPRONG. VAN 6 K.M. HOOGTE. De Belgische eenbeenige kapitein-vlie ger en militaire attaché Coppens heeft in de omgeving van Parys een demon stratie gegeven met een parachute, waarbij hij op een hoogte van meer can 6000 Meter uit een vliegtuig sprong. Het was de eerste keer, dat in Europa een sprong van een dergelijke hoogte werd ondernomen. NIET WELKOM. Het. Hbld. verneemt: De Citta di Milano zal op den terug keer naar Italië ook de haven van Ber gen aandoen. De Bergen aars, evenais alle Noren, nog diep onder den indruk van Amundsen's dood, zyn heel weinig ingenomen met dit bezoek van Nobile's schip. En nu heeft de Italiaansche ge zant te Oslo den wensoh te kennen ge geven. dat ter eere van de „Citta di Milano" een officieele ontvangst te Ber gen zou plaats hebben. De Noorsche regeering heeft dien wensch aan het ge meentebestuur overgebracht, maar in den gemeenteraad wilde geen der frac ties iets van een officieele ontvangst hooren. De Noorsche regeering heeft toen opnieuw aangedrongen en er op gewezen, dat de weigering van een offi cieele ontvangst internationale en econo mische gevolgen kon hebben. Daar had den de goede Bergenaren niet aan ge dacht en uit vrees, dat het verbolgen Italië zich zou wreken door geen vlsch meer te kooper.. besloot de Raad toen toch maar de officieele ontvangst te doen plaats hebben. Maar het optreden van den Italiaanschen gezant heeft in het geheeie land groote ontstemming ge wekt en de Bergensche arbeidersparty blijft protesteeren tegen de officieele ontvangst er. wekt de burgerij op zich van de festiviteiten verre te houden. MASSA-STERFGEVALLEN Uit Durban wordt gemeld: Aan boord van het stoomschip „Sut- lej" zyn 24 Indiërs overleden Op dit schip bevonden zich 775 retvatrieerende Indiërs, die na afloop van hun contract met cc suikerplantages van George town (Demarare) naar huis terugkeer den. Het schip zet koers naar Calcutta BRUTALE OVERVAL. Drie gemaskerde mannen zyn Dinsd3g een hulppostkantoor aan Bethnal Green. road (Londen) binnengedrongen: zij sloegen den dienstdoenden ambtenaar op het hoofd en verdoofden hem met chloroform, waarna zy met 500 pond sterling ontsnapten. ZOON DOOR ZIJN MOEDER GEDOOD. HIJ WAS ONGENEESLIJK. In de Berlijnsche voorstad Karlshors'. heeft Maandagmorgen een aangrypend familiedrama plaatsgevonden. Bij de politie meldde zich een 48-jarlge ge huwde vrouw aan. Machler geheeten. die mededeelde, dat zy haar 25-jarlgen krankzinnigen zoon had doodgeschoten. Eenige politiebeambten begaven zich naar de woning van de vrouw, waar spoedig bleek dat zy de waarheid had gesproken. De woning van het echtpaar Müchler bestaat uit twee kamers en een kelder. Daar ook bij den man symptomen van krankzinnigheid optraden, sliep de vrouw met haar zoon in de ééne kamer, haar dochter in de andere kamer en de man in den kelder. De laatste dagen had de zoon. die reeds in een sanatorium verpleegd was ge weest. weer aanvallen van waanzin ge had. waarbij hy beddegced en kleeren stukscheurde en het meubilair vernielde. De moeder besloot daarom haar zoon weer naar een sanatorium te laten bren gen. Hiervan is de zoon waarschynlljk door zyn vader op de hoogte gebracht. Hy overlaadde zijn moeder met verwy- ten. De vrouw had haar zoon, die zUn aanvallen meestal ces nachts kreeg, steeds zoo goed mogelijk verpleegd doch zUn toestand verergerde zoodanig, dat nog Maandag opneming in het sana torium nocdig bleek. De vrouw ging hieronder diep ge bukt. daar zy wist dat haar zoon onge- r.eeselijk krankzinnig was en niet meer uit het sanatorium zou worden ontsla gen. Steeds wanhopiger werd zü ge stemd door het denkbeeld, haar zoen voor goed te moeten missen en ten slotte greep zy naar een revolver en pleegde de noodlottige daad. De totaal gebroken vrouw gaf als de voornaamste reden voor haar daad op dat zy eenigen tijd geleden den horos coop van haar zoon had laten trekken. Deze was op 8 Maart 1903 geboren en de stand der sterren, zoo werd de moeder medegedeeld, toonde aan. dat haar zoon nooit weer beter zou worden. Daana had de vrouw een waarzegster geraad pleegd. die deze voorspelling beveslig- Naar de geestvermogens der vrouw zal een onderzoek worden ingesteld. AUTO EN TREIN. Uit Belgrado wordt bericht: Op een overweg nabU het station No- visad is een auto met vnjf personen door een personentrein gegrepen. Drie auto mobilisten werden op slag gedood tcr- wyi de beide anderen aan hun verwon dingen bezweken, terwUl zy naar het ziekenhuis werden gebracht. De auto is geheel vernield. DE OPVOLGER VAN CALLES. Een Reu ter-telegram uit Mexico aar de Engelsche bladen meldt, dat er al leen r.og maar eenige formaliteiten be hoeven te worden vervuld voor Se nor Emilio Portes Gil. dc minister van bin- ner.iandsche zaken, voorloopig president van Mexico wordt als opvolger van Cal les, met ingang van 1 December. De Kumer heeft in comité-generaal harr goedkeuring gehecht aan het voorste! waarby Sen or Gil tot 5 Februari IP3- dit ambt zaJ bekleeden. Hij heeft on langs aangekondigd, dat hU de politie: van president Calles inzake godsdiensti ge vraagstukken zou steunen en de noo dige maatregelen zou gelasten om d- godsdienstwetten door het hcele land te doen naleven. DUIZEND RENDIEREN VERDRONKEN. Zooals gewoonlijk waren, naar uit Os lo gemeld wordt, ook dit laar ongevc twee duizend rendieren 00 het Mager6 eiland <het meest Noord-li1k geleg<-r eiland van Noorwegen) ln de aomerwe de. Dezer dagen zouden do dieren zwemmende naar het vasteland worden gebracht. Ongeveer duizend rendieren werden daarbij echter door den sterkei stroom mode gesleept cn verdronken. OPLICHTING. Uit BerlUn wordt gemeld: Justitie cn politie houden zich bezig met een heele reeks bedriegelllke han delingen, waarvan de Berliner Bank für Handel und OrundbesJz. in de Kaiser Wilhelmstras.se, het slachtoffer gewor den is Een bekende opliclitster, Melita Mtiller, had kans gezien od valsclvc pa pieren particulier secretaresse van den directeur Selfert te worden Zij was dc aanstichtster van verduisteringen, welke de hoofdkassier tot een bedrag van een kwart millioen mark geoleeed heeft. Dc chef van de credictafdecüng liet do cliënten voor elk toegestaan crediet we derrechtelijk hoogc provisie betalen. KORT EN BONDIG. De ArgenttJnache Kamer heeft na le vendige debatten besloten, do contribu tie van Argentinië aan den Volkenbond ln te trekken De staking onder de havenarbeiders, die te Bordeaux 1& uitgebroken, is thans nagenoeg algemeen. Dc koning van Spanje is Dinsdagavond te Parijs aangekomen, waar hy waar schUnlUk tot Donderdag zal blijven. De Spaansehc ministerraad heeft be sloten Achmed Zogoe als koning van Albanië te erkennen. In de Argentynsche provincies Cor- rientes en Oordoba is door een cycloon groote schade aangericht. Eén persoon is cm het leven gekomen. Volgens eer. mededeeling van het mi nisterie van koloniën zyn er by Pointe Fitre op Guadeloupe, dat onlangs door een orkaan zoo hêvtg is geteisterd, verscheidene aardschokken waargeno men. Het Indo-Pacifique-agentachap me'dt uit Charbir.. dat in M r.J""-rye hi to taal reeds vierhonderd personen aar. i» pest zyn besweken. Te ParUs wordt midden October het eerste internationale kokscongres ge houden.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13