PARIJSCHE MODE. WAT WIJ DRAGEN ZULLEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 27 SEPT. 1928 $onüri d Een modieuze pellerine voor het najaar. De korte, kleine cape komt juist over de schouders en geeft een aantrekkelijke, slanke lijn aan de heu» pen. Men make het geheel liefst in grijs met een zijden kwast versierd. Men heeft twce*en*een*halvc meter stof noodig van minstens 125 breed. Het knippatroon kost 55 cent en is verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder No. 236. HANDIGHEIDJES OM NARIGHEIDJES TE VOOR- KOMEN. Repareer glacé-handschoenen nooit met zijde, omdat dit het leer dikwijls doet inscheuren. Doe het liever met een katoenen draad. Het is een verstandige gewoonte, om een groote veiligheidsspeld te gebruiken, om er losse knoopen, haken oogen, enz. aan te rijgen. Heeft men dan eens iets noodig. dan is alles bij de hand. Dit is makkelijker, dan alle knoopen enz. by elkaar in een doosje te gooien. Rammelende deuren., die 's nachts, als het waalt, op een vervelende manier staan te klepperen kan men het zwijgen opleggen. Lijm met wat secotine of iets van dien aard een schijfje kurk tegen de deur, dat dik genoeg is, om de dour ste vig te doen sluiten. Verft men de kurk nog in dezelfde kleur als de deur, dan zlot men het niet eens. Als rubber-rollers van een wringma- chine kleverig worden, wat nog als eens gebeurt, na het wringen van flanellen goed, wrijf ze dan in met een lapje pe troleum. Vervolgens droog wrijven. Krassen op meubelen krijgt men weg, door ze te wrijven met gelijke deelen sla olie en azijn. Goed in het hout wrijven met 'n zachte doek Daarna gewoon wrij ven. EEN GOEDE RAAD. Als u oude vrlthoeden hebt en de» ze niet meer denkt te kunnen ge» bruiken. knip er dan precies op maat stukjes van en plak die onder bloem» potten, vazen, aschbakjes enz. Hot is een eenvoudige en zeer docltrcf» fende methode om krassen op uw meubilair te voorkomen. UIT DE HERFST-COLLECTIES. Ja, wanneer de groote modehuizen in de groote steden, de een na de ander, him „mode-shows" houden waar de nieuwste creaties voor herfst- en win termode getoond worden, ja, dan moeten we wel gelooven dat het met den zomer gedaan is. Het is ook geen Juli meer. doch eind September. Het loof van de boomen wordt prachtig rood en bruin: het bruin in alle schakeeringen, van goud tot zwart bijna, begint in de natuur te overheerschen. En dat zijn nu ook Juist de warme tinten, die zich in de najaars collecties doen gelden: zwart, donker bruin. kastanjebruin enz. Men zie maar °ens de plaatjes op de teekening. die een greep zijn uit de talrijke najaars- en wintermodellen. Allereerst van links naar rechts een jurk van kasha, waarvan de Jumper in verschillende tinten is. die m groote schulpen aan el kaar gezet zijn. De bovenste strook is kasha naturel, de daaropvolgende beige, daaronder kastanjebruin en de onderste rand is donkerbruin. De rok is van beige kasha, met stolpplooien ln het rond. Het oeintuurtje Is van beige gemsleer. Daar naast een keurige mantel van marine blauw ratiné, natuurlijk gegarneerd met opgestikte reepen stof, welke op zij een heel praktische oplossing voor de zak ken geven. De shawl-kraag is van grijs bont, petit-gris of astrakan. Dan twee fijne fluweelen najaarstailleurs. Het eerste is een groen fluweel, rokje met half ingestlkte plooien, manteltje met leeren ceintuur en een groote shawl met groene, zwarte en witte desisns. Daar naast een echt warm-ge tint tailleurtje van kastanjebruin fluweel, met een snoezige shawl met oranje, kastanje bruine en lichtrood? strepen. De warme kleuren van het schoone Jaargetijde: de herfst. MADELEINE. En de zorg die we moeten hebben by den aanschaf. In alle toonaarden zingen wij op het oogenblik en wij worden toegezongen den lof der nieuwe wintermode. De etalages der winkels zingen zeker wel liet hardst: zij spreiden op hun bekoor lijkste wijzen hun verwarmende schoon heid ten toon. Maar wij zingen zelf toch ook al aardig mee, vooral nu het weer eens eventjes getoond heeft, dat niet alleen de kalender den komst van den herfst heeft verkondigd. Bij de zo- mertemperatuur van verleden week den. ken we nog maar liefst zoo min moge lijk aan warme kleeren die ons een be- hageiyk gevoel moeten geven. Maar nu enfin, we zingen lustig mee in het loflied op wanne japonnen, dikke man tels en gezellige dopjes die sneeuw en stormen kunnen weerstaan. Vroeg of laat gaan we er allen op uit, om ons iets nieuws aan te schaffen, hetzij ondergoed of een japon, een hoed of een mantel, of misschien een paar warme handschoenen en wollen kousen. Min of meer een avontuur is dat in de meeste gevallen. Slechts zeer zelden komt het voor, dat we van tevoren onze keus reeds bepaald hebben, en dat die dan ook zoo naar onzen zin uitvalt bij nauwkeuriger beschouwing, dat we ver der niets meer behoeven te zien. Trou wens, dit laatste leidt ook menigmaal tot teleurstelling: welke vrouw of meisje kan vooruit precies zeggen, dat het costuumpje dat zij ergens in een winkel kast heeft zien liggen, en waarvan zij bekoord is geraakt haar ook goed staat. Bij aanpassen valt het dan wel eens Iee- lfjk tegen: overkomt u dit, stap dan over de teleurstelling heen, druk uw spyt uit voor de vergeefs genomen moeite en geef het voor dien dag verder maar op. Gaat ge verder met passen, dan lukt het toch niet meer; de tegen valler over de vervlogen illusie zou u tenslotte met tegepzin .maar iets" doen koopen. Een neem het toiletje dat u van bui ten bekoorde, niet in ieder geval omdat het zoo aardig is, terwijl het u niet staat, binnen een paar weken zult ge er een hekel aan hebben, en dan is het jammer van het bestede geld. Al schynt het zonnetje ook nog zoo vriendeiyk en warm, als ge uw nieuwe kleeren koopt, stel u toch goed voor dat dit over een maand al heel wat minder is, en dat onze winter niet mank gaat aan een overvloed van warmte. Ban dus de lichte kleuren uit uw zomersche ge dachten en verdiep u in de mogelykheid van koud weer en warm-aandoende kleuren. Daarmee wordt niet bedoeld dat ieder zich hullen moet in de don kerste, somberste kleuren! Zeker niet wie eenige vrouwen byeen ziet, zou wei eens wenschen dat er wat meer kleur aan haar wintergoed was. Maar laten het dan ook warme kleuren zyn en geen kille of lichte, die niet alleen een indruk wekken van koelheid in een jaargetyde waarin we de warmte zoo best kunnen gebruiken, maar die het inderdaad ook werkelyk zijn. Bruin is mode, welnu, er zyn heel wat ïr.joie, levendige en warme kleuren bruin die uitstekend geschikt zijn voor win tergoed, zooals roestbruin, ha van a - bruin, en dergeiyke. Houdt ge niet van bruin? Ook goed, er zyn kleuren genoeg die voor den win ter geknipt zyn. Wat vindt u van wijn rood, helder rood. donker korenblauw, mosgroen en donkergroen? Garneer ze desnoods met een goed duïdeiyk afste kende lichte kleur, dat zal hun kracht nog versterken en geeft ze nog. meer frischheid bovendien. Zit ge veel in den trein, kies dan geen besmettelijke kleeren, maar koop iets dat er tegen kan. Daarom behoeft het nog allerminst saai en doodsch te zyn. Brengt uw werk mee dat ge veel fietst, kies dan geen grooten hoed, die u in den winkel misschien erg flatteert Nu is het nog zeer stil in den atmos feer, maar straks breken onafwendbaar de herfst- en winterstormen los, en dan zyt ge niet alleen ongelukkig met een grooten hoed, die doorloopend uw hoofd ontrouw wil worden, maar bovendien Is het flatteuse dan ook nog ver te zoeken .Koopt ge een klein hoedje, dat ge veel zult dragen, neemt er dan ook vooral een dat wyd genoeg is: al hebben we geen haarspelden en geen „toetje" meer, onze arme oor en mogen ook wel wat ruimte hebben. En geven we ze die niet voldoende, dan hebben we, na een uur met ons nieuwe hoofddeksel geloopen te hebben, het gevoel alsof onze ooren reusachtig groot zyn en alsof zy bezig zyn in vlammen op te gaan. Over onze kousen zullen we het maar niet hebben: ze zijn nu eenmaal licht en worden daardoor spoedig vuil. Maar doordat ze zoo dun zyn is het ook een peuleschil om ze even te wasschen en spoedig te laren drogen. zyt ge aan nieuwe schoenen toé, neem dan eer. paar stevige, die tegen een stootje kunnen: zeer lichte schoe nen van fyn leer voor andere doelein den dan avondfeesten zyn niet alleen onpractisch, maar ook vrij zeker ten doode opgeschreven. En er zyn de laat ste jaren aardige stevige wandelschoe nen die niets met de categorie „hols- blokken" te maken hebben en bovendien veel beter in overeenstemming zyn met de win terkleed ing dan de lichte schoentjes. wy willen de belangrykheid van klee ding en mode allerminst overschatten, maar de vrouw die van een bescheiden beurs graag goed tn netjes gekleed gaat, dient zich by een seizoenwisseling zoo als deze toch altijd even te beraden over haar aankoopen. Tegen een fiasco pro testeert haar beurs met luider stemme (en mischien manlief er nog bij!), zoo- dat het niets te veel is gezegd om haar aan te raden, alles met zorg te kiezen. MENU. Tapiocasoep V arkenskarbonaden Snyboonen Aardappelen Compote van pruimen Voor de soep neemt men bouillon die van rund- of kalfsvleesch getrokken wordt. Als de gezeefde bouillon aan den kook is gebracht, voegt men er de ta pioca by, waarvoor per liter bouillon vier eetlepels gerekend worden. De soep wordt op smaak afgemaakt met alleen zout. Voor de compóte van pruimen wor den zy eerst van de schillen ontdaan, door ze evenals tomaten enkele oogen- blikken in kokend water te leggen: de schil kan er gemakkeiyk afgetrokken worden. De pitten worden er daarna uitgenomen, en de vruchten zeer voor zichtig met wat suiker en kaneel te trekken gezet. Ze mogen vooral niet te week worden en ook niet te nat. Des- gewenscht kan er tenslotte nog wat rhum doorgeroerd worden, waarna de pruimen dan vooral niet meer op het vuur mogen blyven staan. Noodig ech ter is dit smaakje niet, de pruimen zyn zonder dat, wanneer ze eenmaal afge koeld zyn, zeer smakelijk. E. E. J.—P. NAJAARSWENKEN. De najaarstyd met den gebruikelijken „ragentyd", wanneer het dagenlang achtereen kan plassen, brengt voor de huisvrouw speciale zorgen mede. Dan moet de stryd tegen de modder en het nat in kleeren en schoenen aangebon den worden. Dan zyn bemodderde broekspijpen van het „manvolk" aan de orde van den dag. Daarom is het goed te bedenken, dat men moddervlekken eerst door en door moet laten drogen. Dan breekt men met den rand van een geldstuk de korst van elke vlek. Daarna luchtig borstelen. Borstelt men te hard, dan dryft men de stof juist in het goed, en krijgt men vale vlekken. Biyft er na het borstelen nog een „moet" zichtbaar, dan kan men dit laatste spoor nog ver- wyderen met een weinig zuivere alco hol. „Knieën" in de broekspypen ko men met nat weer makkeiyk voor. Om die er uit te krygen, keert, men de py- pen binnenste buiten, maakt ze goed vochtig op de „knieën" en perst er dan op met een warme bout. Dit herhaalt men eenige keeren, tot de stof weer tot haar oorspronkeiyken omvang is in gekrompen. Dan op de gewone manier den naad in persen. En nu de schoenen, zyn ze erg nat. leg ze dan op den zy- kant en laat ze zoo drogen. Het beste is natuuriyk, om het model er mooi in te houden, de schoenen op schoenspanners te zetten. Die kosten een bagatel (een paar dubbeltjes) en houden de schoenen keurig in den vorm. Men kan dit ook tot zekere hoogte bereiken door een paar proppen papier in den schoen te duwen. Men moet vochtige schoenen nooit dicht by vuur drogen. Het leder zou er heel gauw door gaan basrten. Lakschoenen moet men steeds na drogen en wryven met witte was, met een weinig vaseline of zoete olie insmeren. Dat houdt het ieder zacht en soepel en voorkomt barsten. Neem natte, bemodderde schoe nen dadeiyk na het uittrekken zoo goed mogeiyk af met een vochtige lap. Dat voorkomt heel wat werk, als men de schoenen gaat poetsen na het drogen. Het wil wel eens voorkomen, dat schoe nen. al zijn ze heelemaal droog, niet glimmend zyn te krijgen. Leer wordt namelyk dof en kleverig, wanneer men het niet goed uitpoetst. Ook wordt het dof, wanneer men niet goed insmeert. In zoo*n geval moet men eens probeeren, het leer met zeepsop af te wasschen en vervolgens langzaam te laten drogen Dan nog eens met schoenwas behan delen. Maar nu goed inwrijven en vooral goed uitpoetsen. Wedden, dat het helpt!? VOOR AVONDPARTIJEN. Een avondtoilet van gebloemde chiffon met zmohtrose als dominee» rende kleur in het bloem motief. Het japonnetje kan gegarneerd worden met kristallen c;F glaizen sierkralcn. welke dan echter overeen moeten stemmen met den armband en het halssnoer. De schoentjes mogen daarbij van zilver of van vleesch* kleurig satijn (beige) zijn, kousen het teerste vlceschkleurig beige. Men drage bij dit to'lct een zakdoekje van zilver»tissuc of rose brokaat» versiering. Het knippatroon van dc japon is onder No. 237 verkrijgbaar in dc maten 42, 44. 46 en 48 en kost 55 cent VOOR JONGE DAMES. Een aardige herfstmantel voor meisjes en slanke figuren. Het is zeer modieus om bij zulk een mantel har» monieerende voorwerpen te gebrui» ken. bijvoorbeeld een tompouce cn tasch in rood en een sjaal, waarin deze kleur terug tc vinden is. even» als in het lint van den hoed. De man» tel zelf is zeer eenvoudig te maken ■olgens de aanwijzingen van het pa» troon. Dit kost 55 cent en is onder No. 238 verkrijgbaar in dc maten 42. 44, 46 en 48- RECEPT. AARDAPPELPANNEKOEKJES. Op een pond gekookte aardappelen neemt men 1/4 L. melk, 25 gram bloem, 25 gram boter, 2 eieren, wat zout en nootmuscaat en om te bakken 1/2 ons boter. De aardappelen prakt men fyn, doet er de melk doorheen, het meel, de gesmol ten boter en de eierdooiers. Het aller laatst, zoo luchtig mogelijk het styf- jeklopte eiwit. Van dit beslag bakt men in een klein pannetje, achterelkaar dus, met de boter 5 pannekoekjes, lichtbruin en gaar. ENKELE VROUWEN KOMEN ER! In deze dagen, nu zoo vele vrouwen werken, hetzy om wat speldegeld te ver dienen, hetzy uit bittere noodzaak om in haar onderhoud te voorzien 4s het in teressant het type vrouwen te zoeken en gade te slaan, dat kans ziet „om er te komen" in deze maatschappy. Er zyn gei"allen, waarin een meisje, dat als steno-typiste begon, het vóór het bereiken van den middelbaren leeftyd tot aandeelhoudster heeft gebracht of een zetel veroverd in het bestuur van een groote firma. De vrouw, die het op deze wijze tot succes weet te brengen behoeft nog lang niet zooals de volksmond het noemt „niet op haar mondje gevallen" te zyn. Waarom? Wel, omdat de con versatie van vrouwen, die „niet op haar mondje gevallen" zyn, meestal in de lucht eindigt, met andere woorden: niet steekhoudend is. En praten zonder da der of zonder vooropgezet doel is nutte loos. De vrouw, die er weet te komen is een vrouw van de daad! Om te beginnen: de denkwijze, waar mede 'n meisje haar entrée in de arbeids wereld maakt is haar eerste groote bezit. Optimisme by elke teleurstelling is de zekerste weg om er te komen. Het doet het bloed sneller kloppen en ver hoogt den natuuriyken aandrang om te slagen. Hoe meer teleurstelling in het begin des te zekerder en solider is het eventueele succes in later leven. De vreugde, welke men schept in het po gen om een teleurstelling of een moei- lykheid te boven te komen, is op zich zelf al een stap in de goede richting. De vrouw, die er weet te komen, heeft zelf-vertrouwen Zij is niet bang voor werken, zy be studeert haar werkgever en maakt zich onmisbaar. Haar helper is in dit opzicht een goed humeur. De werkgever mag heel den dag prikkelbaar en opvliegend zyn, zy moet kalm en goed gehumeurd blijven. Verder hebben vrouwen de re putatie van teveel te praten. Het is dus geen wonder, dat de vrouw, die niet te veel praat en geen zaken van haar werk gever bespreekt binnen of buiten de zaak in dat opzicht gewaardeerd zal worden. De vrouw, die er weet te komen, houdt haar blik onafgebroken gericht op één doel: zy vervolgt haar pad met vastbe radenheid. Vriendelijkheid en tact zyn goede helpers. De vrouw, die ze weet te be nutten verwerft de achting van allen en versterkt daardoor haar eigen weer standsvermogen, wat betreft het over komen van moeiiykheden. Verveeld zyn is iets dat zy niet kent. Zij heeft geleerd, dat er niets hceriykcrs is dan werken. Dat is wel de belangrijkste factor van allen. De vrouw, die er weet te komen, zal als zy zelf leiding gaat geven aan per soneel, nooit vergeten dat zy zelf ook eens een ondergeschikte was. Door zich te herinneren wat een vriendeiyk woord of een glimlach vroeger voor haar be- teekenden. zal zy nu op dezelfde wijze anderen aanmoedigen, zy helpt anderen en versterkt haar eigen positie. GEZOND OF ZIEK. Wilt u zeven gulden regels hooren om uw niet genoeg te waardceren ge* zondheid te behouden? Hier zijn ze: 1. Slaap eiken nacht acht uur. liefst zoo dicht mogelijk bij een open raam onder warm dek. 2. Doe met opgewektheid en ijver uw dagclijkschc taak en probeer uw achturigcn arbeid niet in vier uur af te slonzen. 3. Drink zooveel cocktails als ge wilt uit de kraan van de water* leiding. 4. Gebruik zooveel mogelijk warme baden in huis vau de zon. 5. Neem eiken dag een flinke dosis „lachen" in. alleen nooit ten koste van anderen, dat is vergif. 6 Vul uw longen ook overdag steeds zooveel mogelijk met frisschc lucht. 7. Tob niet, maar zie de moeilijk» heden dapper onder dc oogen. dan alleen kunnen ze overwonnen worden. En als ge dan toch ziek wordt, waaraan ieder mcnsch nu eenmaal weieens ten prooi valt. prent u zelf dan dc onderstaande zeven regels voor zieken in, die van niet minder belang zijn: 1. Verveel niet iedere belangstel» lende bezoekster met dc symptomen van uw ..geval". 2. Overdrijf uw ziekte niet: het is al erg genoeg dat ge ongesteld zijt. aandikken is allerminst nöodig. 3. Wees een geduldige patiënt, dio niet om elk wissewasje het hcelc ge* zin bij elkaar belt. 4. Verzet u niet tegen het innemen van drankjes, dat is kinderachtig. 5. Lig u niet noodeloos op te win» den bij een eenvoudige ongesteldheid, of ge ooit wel weer beter zult worden. 6. Houd geen receptie bij uw bed. het zal uw genezing in den weg kun» nen staan. 7. Vergeet uw ziekte zoodra zij ge* leden is: gloeiend vervelend zijn de menschen die maanden later nog over een kleine ongesteldheid eindeloos kunnen zeuren. VROOLIJKE JUMPERS, Als n een wollen sport jumper Sefct, welke u gaat vervelen, kunt gij het stuk weer wat aantrekkelijker maken door er bolletjes van gekleurde wol op te borduren. Het doet er niet toe hoe fel de kleuren zijn. Hoe schitte* render en gewaagder de kleurcombw naties uitvallen, des tc mooier staat het. Ons kleine plaatje laat zien waar; de bolletjes al zoo moeten komen. MACARONI MET TOMATENSAUS. Neem op vier ons macaroni 4 eetlepels tomatenpuree, 3 platte lepels bloem, twee lepels boter, wat zout en wat mag gi aroma. Men brengt een flinke hoeveel heid water aan den kook, met per L. een kleine eetlepel zout. Stuk «voor stuk laa: men er de gebroken macarcm-pijp- jéo inglijden, zoodat het water n :-t van de kook af raakt. De pan sluiten en de macaroni gedurende ongeveer 1/4 uur zachtjes gaar laten koken. Op een ver giet doen en het kooknat opvangen, dat er uit lékt. In de leege pan roert men de boter met de bloem (op zacht vuur) tot een gelijk papje, waarby men onder voortdurend roeren langzamerhand zoo veel van het kooknat doet, dat men een goed gebonden saus krijgt (ongeveer 4 kopjes kooknat). Dan roert men er de tomatenpuree door en laat ten slotte in de saus de macaroni door en door heet worden. Ten slotte mengt men er de aro ma door. By dit gerecht (in plaats van aardappelen) eet. men gehakt of kalfs- lappen en als groente bloemkool of spi nazie. HUISVROUW. EEN MODEWENK. Voor het aanstaande seizoen zullen dc gracieuze heupkussentjes weer mode zyn voor a vond «japonnen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14