HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD. VOOR ZWAAR WERK STADSNIEUWS Het zwaarste werk In de huishouding is zeker wel het reinigen van kook- oannen. Vettige aanslag en aangebrande etens resten maken dit een zware taak. Doch niet met Vim! Probeer de groote reinigende kracht van Vim bij het schoon maken van potten, pan nen en alle keukengerei. U zult verbaasd staan. De Lever's Zeep Maat schappij Vlaardingen. FEU01ET0N De Geschiedenis van Lois Reddle DONDERDAG 27 SEPT. 1928 DFRDE BLAD Mr. Gerritsz debuteert als wethouder. De voor stellen van B. en W. inzake de electriciteitsvoorziening aangenomen. Wij krijgen een nieuwe turbine van acht tonWeer een debat Slingenberg-Joosten. Voor het eerst zaten de omgewisselde partij-bonzen der S. D. A. P. beiden op hun nieuwe plaatsen: mr. Gerritsz aan de tafel van B. en W. en de heer Reinal- da zoo ver mogelijk ervandaan: midden in de fractie, die hü nu weer aanvoert. Het was nog een beet je ongewoon, voor al toen de nieuwe wethouder voor het eerst het woord had gevoerd en zijn on middellijke voorganger opstond om zich gedeeltelijk bij hem aan te sluiten en het anderdeels met heim oneens te zijn. Maar het zal wel gauw wennen. Mr. Gerritsz' debuut was de verdedi ging van een voordracht tot goedkeu ring der huren van 46 woningen dewelke toebehooren aan de bouwvereeniging „Luotor et Emergo". Niet ontoepasselijk, dus. De wethouder „worstelde" niet eens erg en „ontzwom" toch. De huren wenden volgens het voor stel op f 5.25 bepaald en de gemeente zal het jaarlijksche tekort van f 1590 dekken. Er werd overigens lang genoeg by dit punt gepraat, en de kwestie der gemeentelyke huurtoeslagen kwam er weer bij op de proppen. De wethouder wilde die principieele zaak verdagen tot de begrcoting en vond daarin steun bij zijn ambtsvoorganger en ook elders in den Raad. Natuurlijk kwam de heer Jöhan Visser, de nimmer-opgevende, bij deze wederverschijning van een zijner dierbaarste ras-stokpaarden weer aan de start, besteeg het edele ros haastig en begon de S.D.A.P. te bestoken met uitspraken van prof. Bongers, tot de voorzitter de heeren verzocht om „de fa culteit er nu verder buiten te laten." De Iheer Visser is intusschen nog lang niet uitgesproken, zooals ook wel niemand verwacht zal hebben. Men zie onze ru briek Ingezonden Stukken in dit blad. De heer Van Kessel pleitte voor ver schillende huurberekening in verband imet de verschillende inkomsten der be woners, en was dus tegen deze uniforme huur. De wethouder toonde weinig sym pathie met het denkbeeld, wilde overi gens wel een toezegging doen tot be spreking met de besturen der worting- bouwvereenigingen hetgeen volgens den heer Reinalda geen zin heeft, om dat het gemeentebestuur door een be sluit van Gedeputeerden te zeer gebon den is en het amendement-Van Kessel werd met 315 stemmen verwor pen, waarna alleen de heer Mizérus zich nog tegen het voorstel van B. en W. verklaarde. Hoofdschotel van den dag waren de voorstellen van B. en W. inzake de elec triciteitsvoorziening van de gemeente. Deze hielden in: le. intrekking van een raadsbesluit van 1921 tot inbreng der electrisohe centrale in de Pegem; 2e. het votse'ren van een bedrag van f 800,000 om de centrale uit te breiden met een turbine van 10.000 K.W.; 3e het geven van machtiging aan B. en W. om te on derhandelen met de Provincie en Am sterdam over de wijze waarop verder de gemeenschappelijke electriciteits-belan- gen het best kunnen worden behartigd. Drie voorstellen dus, alle direct ge volg van de reeds bekend geworden uit treding van Haarlem uit de Pegem. Uit loet uitvoerig debat en uit de uit eenzetting van den wethouder van Fi nanciën en van de Lichtbe&ryven mr. Siingenberg. is opnieuw gebleken dat de bestaande organisatie, alsPegem bekend, geen succes was. Zooals gewoonlijk had de webhouder een paar- goede financieele argumenten voor zijn tweede instantie bewaard, en daarmee overtuigde hij biykbaar enkele twijfelaars aan de wen- schelylkheid, om nu maar dadelijk aoht ton in een nieuwe turbine te steken. Hy zei: straks gaat Amsterdam voor zes imillioen de Centrale Noord uitbreiden, en daar zouden wij voor zes ton in mce^ ten deelnemen als wij nu niet uittraden. Dat is dus geen groot verschil in kapi taalsuitgaaf. Daarmee zouden wy' onze onafhankelijkheid op het gebied eigen electriciteitsvoorziening verliezen. Met onze centrale is het nu al zoo ge steld, dat wy geen zekerheid meer hebben dat we de volle vereischte capa citeit kunnen leverei in geval van een defect aan de grootste turbine. En dat geval moet natuhrlyk als maatstaf wor den genomen. Daarom is het tijd om er een turbine by te plaatsen. Wy kun nen dat doen in de bestaande gebou wen, Amsterdam daarentegen moet er zijn reeds-voigebouwde Centrale-Noord voor uitbreiden, hetgeen veel kostbaar der is. De uitbreiding te Amsterdam zou f 170 per K.W. kosten, die te Haar lem slechts f 92 per K. W., zoodat in het eerste geval de kostende prijs per K.W. aanmerkelijk hooger zal worden. Als wij van Amsterdam afhankelijk werden, en men kwam er daar eens wat krap voor te staan, dan zou een ernstige sto ring in de electriciteitsvoorziening niet minder dan een ramp kunnen worden. De heer Joosten, gesteund door den heer Roodenburg. stelde voor om het tweede voorstel van B. en W. (de nieu we turbine van acht ton) aan te hou den tot het derde (nieuwe besprekingen met de Provincie er» Amsterdam» tot uitvoering zou zyn gebracht. Hy verloor zijn pleit met 2213 stemmen. Ik geloof niet dat de meederheid van den Raad er ten volle van overtuigd was dat de electriciteitsvoorziening in het algemeen beter door Haarlem-alleen dan door een samenwerking met de Provincie en de gemeente Amsterdam kan geschieden. Maar de meerderheid was er door wethouder Slïngenberg wèl van overtuigd dat de samenwerking zoo als die bestond niet verder gewenscht was en eerstdaags tot het aanvaarden van nieuwe zware verplichtingen zou leiden zonder uitzicht op verbetering in de situatie...» integendeel: met het vooruitzicht van een steeds toenemend bedrijfsrisico met de bedreiging van de „naastingsclausule", die de regeering niet wil loslaten, er bovenop. Wat mr. Siingenberg thans heeft voor gesteld en aangenomen gekregen is een daad van zakelijk opportunisme. De wethouder stelt zich op het standpunt: „Wij moeten nu kiezen of deelen. Verder uitstel is gevaarlijk, ik heb er lang ge noeg over nagedacht, nu zeg ik: laten wij den veiligs ten weg bewandelen en er acht ton aan besteden, ofschoon ik kapi taalsuitgaven met evenveel voorzichtig heid pleeg te behandelen als uitgaven in eens" Alleen in zooverre wierp de wethou der de gedachte van verdere samenwer king met andere bedrijven niet over boord dat hij zeide: „Wy staan sterker bij onderhandelingen, als wij grooter eigen bedrijfscapaciteit hebben." Het geen even herinnert aan de argumenten van vredes-onderhandelerude groote mogendheden, die intusschen haar eigen bewapening versterken en daarvoor hooge belastingen heffen. Het kenmerk der oppositie was. zooals bij alle Pegem-debatten, dat zy niet tot in de kern der kwestie kon doordringen bij gebrek aan gegevens. De heer Joos ten begon dadelijk met over het tekort aan voorlichting te klagen, en zei zeer tereoht dat de fout by de Pegem was dat de leiding van een gemeenschap pelijk bedryf in handen van de direc teuren der afzonderlyke bedryven was gelegd. De heer Joosten zei nog veel meer, zooveel, dat men soms door de boomen het bosch niet meer zag. Overigens wa ren er zeer rake dingen by, speciaal toen hij het had over de wenscheiykheid van gegevens omtrent de geheele bedrijfs- exploitatie. Ja, als de Raad deze zaken zou willen beoordeelen, zou hy moeten weten hoe de Pegem tot zyn kostprüsbe- rekening kwam en hoe deze er precies uitzag, hoe de kostprys van Haarlem zou wonden na den bouw van de nieuwe tur bine, en hoe, in een uitvoerig overzicht uitgewerkt, de bedrijfsvooruitzichten van de Pegem ter eene en de gemeente Haarlem ter andere zyde zich onderling zouden verhouden. Wat het argument der bedrijfsstoringen betreft, als wy van Amsterdam afhankelyk zouden zyn: Is het dan niet mogelijk een regeling te maken, waarby dezelfde veiligheids waarborgen door een combinatie worden gegeven, die men van ons eigen bedrijf eischt? Het eigenaardige van de woorden duels Siingenberg—Joosten is altyd dat, zelfs als de heer Joosten in het leveren van „het wettig bewijs" het sterkst staat mr. Siingenberg erin slaagt om het met „het overtuigend bewijs" te winnen. Deze termen alleen ter fine van verge- lyking. De heer Joosten is veelal te theoretisch, en maakt soms den indruk dat hy niet verder doorzet als hy me', een krachtige samenvatting van hoofd punten zyn doel volkomen duidelijk zou kunnen maken. Zakelijk geredeneerd kan men wel niet anders aannemen dan dat op den duur een grootbedrijf tot opwekking en leve ring van electriciteit voordeellger en practischer moet werken dan een ver brokkeling in kleine bedryven. Men heef: een poging tot samenwerking gedaan die niet goed georganiseerd bleek te zijn en haperde. Men heeft die daarom los gelaten. Goed. Waarom onderzoekt men nu niet eerst de mogelijkheden van een nieuwe samenwerking, op hechter basis. eer de gemeente tot een kapita&ïsutt- gave van f 800.000 besluit? Het is werkelijk geen onlogische rede neering, en het is m.L Jammer dat in deze richting geen poging gedaan wordt. De voorstellen van B. en W. werden na de verwerping van het amendement- Joosten aangenomen. Dat mr. Siingen berg zekere gegevens omtrent den kostprys van de Pegem niet bekend mocht maken aan den Raad verwonderde ons wel wat. Deze heele historie heeft opnieuw bewezen, niet minder duidelijk dan de annexatie-kwesties, hoe noodig het is dat ae Gemeentewet wordt her zien om een beter basis te vinden voor de practische samenwerking der ge meenten, die als staatjes in den staat naast elkaar en soms tegen elkaar in werken, en gezamenlijk bijna niets kun nen bereiken. R. P. HET LAATSTE CONCERT OP HET PRETOR!APLEIN. Als ae muziektent na dit laatste ge meentelijke openluchtconcert in dit sei zoen wordt opgeborgen, valt er één merkwaardigheid van te vermelden: er is nog nooit een druppel regen op ge vallen. Zy heeft nu gestaan op het Kas tanjeplein en het Teylerplein. op de Groote Markt met Koninginnedag, op het Brouwers- en Voorhelmplein, in het Kleverpark en gisteren op het Pretoria- plein tenslotte, en al die keeren was het mooi weer. De behoefte aan schutten tegen den wind is dezen nazomer nog niet gebleken, wat niet wil zeggen, dat- zy in de toekomst niet ontstaan zal. Gezien de groote belangstelling en de betrekkelijke rust. die vooral tijdens de laatste uitvoeringen heerschte. is deze poging tot veredeling van het volksver maak met succes bekroond, en is er geen bezwaar om volgend jaar een nieuwe reeks concerten te geven. De tent stond gisteren op het Pretoria- plein. Er was op het ruime plein veel publiek, waaronder nogal wat kinderen en opgeschoten jongens en meisjes. Of deze zco'n concert wel serieus genoeg opvatten, is niet met volle zekerheid te zeggen, wel staat vast, dat sommigen meenden, dat tydens de muziek hier en daar wel een knokpartij tje gehouden kan worden. Het Pretoriapein is echter groot en „Excelsior" produceerde geluid ge noeg, om voor hen, die om de tent ston den de rumoerigheid der achterhoede onhoorbaar te maken. Dit harmoniekorps speelde uitstekend, onder leiding van den directeur, den heer Peter Wit. In de Suite Oriëntale van Popy hoor den wy hoe goed de clarinetten zyn. Meermalen benaderde hun spel treffend dat der strykers in het symphonie-or- kest. De begeleidingsstemmen harmo nieerden hiermee volkomen; het stel pauken is voor deze vereeniging een mooi bezit. Het was een waar genoegen op te merken over hoeveel technische vaar digheid de muzikanten beschikken, en hoeveel klankkleur uit de toch kleine verscheidenheid van instrumenten ge haald werd, waartoe de keuze van goede muziek het hare bijdroeg. Deze slotavond werd dus zeker niet de minst geslaagde. DE MACHTIGE „KONINKLIJKE". DE RUHR-INDUSTRIE IN GEVAAR? De Tel. schrijft: De plannen van de Koninklijke om de productie van kunstmatige stikstof ter hand te nemen hebben in de industrieele kringen in het Ruhrgebied groot opzien gebaard. In de laatste jaren zijn in het Ruhrgebied o.a. te Heme en in Wanne met. groote kosten zeer moderne stikstof- fabrieken opgericht, die de concurrentie met de door de I. G Farbenindustrie geproduceerde kunstmest opgenomen hebben. De bedryven te Wanne en Heme werken volgens het Mont-Cenis- procédé van ir. Uhde, terwyl de Kloeck- ner-Werke te Rauxel het Claude-procé- toepassen. De productie van stikstof en van ben zol is voor de industrie in het Ruhr gebied van groote beteekenis. vooral daar de rentabiliteit ten gevolge van de moeilijke afzetverhoudingen waarmede de kolenmijnbouw te kampen heeft steeds geringer wordt. Mer. vrees» nu. dat de Koninklyke- Sheil-groep, daartoe in staat gesteld door haar enorme kapitalen, als een zeer ernstige concurrente op de kunstmest- markt zal optreden. Zooals bekend trachten de kunstmest- producenten in het Ruhrgebied een over eenkomst af te duiten met de I. O. Far- i benindustrie, daar deze op verschillende gebieden sterk concurreert. De plannen der Koninklijke hebben by de kunstmestproducenten in het Ruhrgebied de vrees doen opkomen, dat hunne positie jegens de I. G. Farben industrie geheel gewyzlgd zal worden. Welke loop de ontwikkeling zal nemen laat zich thans natuurlijk nog niet voor spellen. Het vermoeden wordt uitge sproken. dat de Koninklijke- Shehgroep de stikstoff abri cage als een troef zal ge bruiken, die in de kwestie van de pro ductie van kunstmatige benzine door de I. G. Farbenindustrie uitgespeeld aou kunnen worden. Indien op deze wijze tusschen de Konlnkiyke en de L G. Farben, welke thans een der grootste producenten ter wereld is. een overeen komst betreffende de kunstmestproduc- tie zou worden bereikt zou de positie van de industrie in het Ruhrgebied ten oozichte van de I- G. Farben aanmerke- lyk zwakker worden. Zelfs zouden de grondslagen van haar rentabiliteit kun nen worden aangetast, daar het door de productie eer Koninklijke vermeerderde aanbod ongetwijfeld de kunstmestprijzen zou drukken. Al deze overwegingen maken het be grijpelijk. dat de kunstmest-producen- ten in het Ruhrgebied de concurrentie van de Koninklijke met eenige vrees te gemoet zien. NED. KAPPERSBOND. Leden van verdienste benoemd. De afdeeii\g Haarlem van den Ne- derlanöschen Kappersbond hield Woens dagavond een buitengewone ledenver gadering in hotel Central, met als be langrijkste agendapunt de uitreiking van Diploma's van Verdienste aan ver schillende leden. Tot elk hunner hield de voorzitter, de heer H. J. Lingeman, een toespraak, waarin hy de groote verdiensten rele veerde, die zy voor de afdeeling gehad hebben. Zoo richtte hy het eerst, het woord tot den heer J Duvff. de oudste der oprichters van de afdeeling. Hy herinnerde er aan. hoe deze 12 Jaar 2e voorzitter geweest is, en in dien tyd veel voor de afdeeling heeft gedaan. Ook toen hy uit het bedryf getreden was. en afgetreden als lid der afdeeling, bleef deze zyn volle belangstelling behouden. Op grond daarvan kwam het diploma van verdienste hem wel toe. De tweede, die er voor in aanmerking kwam, was de heer P J- van Bour- gonje. ook een der oprichters, en ge durende langen tijd houder van het plaatsingsbureau der afdeeling. Tot ver leden jaar is hy lid geweest, en bleef hy werkzaam voor de belangen van den Bond. Ten derde richtte de voorzitter het woord tot den heer B, de Tello Jr., den vroegeren tweeden secretaris later tweede voorzitter. In verschillende commissies heeft deze nuttig werk verricht, vele keeren vaardigde de afdeeling hem af naar de Bondsvergadering. Ook hy was een der oprichters van de afdeeling. Dat was ook de heer IJ. J. Brussé, die als voorzitter opgevolgd werd door den heer Lingeman. Als afgevaardigde ter Bondsvergadering heeft hij ook dik wijls zyn beste krachten r in de alge- meene belangen gewijd. Hieraan her innerde de voorzitter in zyn toespraak. Na deze uitreiking van diploma's bleef men nog geruimen tijd gezellig samen. By de rondvraag klaagden verschil lende leden er over, dat tegenwoordig door verschillende patroons in gesloten huizen 's avonds of Zondagsmorgens na sluitingstyd cliënten bediend worden, zoowel bij heeren. als dameskappers. Ook wordt door bedienden na afloop van hun dagtaak wel voor eigen reke ning gewerkt, terwijl juist de patroons er voor geijverd hebben dat de arbeids- tyd hunner ondergeschikten beperkt bleef. Het bestuur zeide een ernstig onder zeek toe en zal zoo noodig de namen van hen, die zich aan overtredingen schuldig maken, onder de leden a meen bekend maken. DR. J. S. BARTSTRA. HET PROEFSCHRIFT. Dinsdag is onze bekende stadgenoot de heer J. S. Bartstra aan de Amster- damsche universiteit met lof gepromo veerd tot doctor in de letteren en wijs begeerte op het proefschrift ..Twaalf jaren Vrüe-Handspotitiek, de inter nationale verhoudingen van 1890 tot 1902." Promotor was prof. dr. H. Brug- mans. De heer Bartstra heeft zich gezet tot de studie der internationale verhoudin gen sedert Bismarck's val tot het sluiten van het EngelschJapan's bond genootschap in 1902, welk tUdperk de heer Bartstra dat der „vrüe-hands-po- litiek" noemt, op aanraden van Dr. N. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu. PER RECEfc» Japikse. Dew schreef o.a. „Europa en' Bismarck's Vredespolitiek", welk boek uitgegeven is door de Ncderlandsche commissie tot onderzoek naar de oorza ken van den wereldoorlog. De bedoeling is, een reeks historische monografieën samen te stellen, welke onpartydlg tic politieke toestanden vóór het uitbreken van den wereldorlog beschouwen, aan de hand van de officieelc publicaties welke Duitschland en Engeland over dit onderwerp sedert 1918 het licht heb ben doen zien. Het proefschrift van den heer Bari- stra dat in begin October by sythof te Leiden als boek zal verschynen. Is het tweede deel in deze reeks, het zal nog gevolgd worden door een werk van Dr Manger uit Purmerend, dat het tUdvak 1905—1914, dus het tot stand komen van de Entente en de directe oorzaken van het uitbreken van den wereldoorlog zal behandelen. By het samenstellen van het boek heeft de heer Bartstra voel gebruik kun nen makelt van particuliere archieven, zeer belangryke gegevens vond hU zoo o.a. in het archief van Dr. W. J. Leyds. die tydens den Boerenoorlog gezant van de Zuid-Afrlkaansche republiek was. die nogal wat achter de schermen heeft gekeken en de leidende Europeesche politici goed kende. Door het RobertFrutn-fonds werd de heer Bartstra in de gelegenheid ge steld bijna een Jaar lang te Londen en te Parys te vertoeven. In het boek gaat de schrUver eerst na. hoe na het aftreden van Bismarck Duitschland een nieuwe koers Insloeg vervolgens de toenadering tot Engeland en het tot stand komen van den Fransch—Russlschen tweebond. Dan komt het tydvak van de „Vrye hands- politiek" en hiermee vangt het clgcniyke onderwerp van het boek aan. KINDERHERSTELLÏNGS- EN VAOANT1EKOLON1ES De afdeeling Haarlem Z.Z. van hei Centraal Genootschap voor Kinderher- s tellings- en Vacantiekolontcs houdt een propaganda-avond als inzet van de wintercampagnc op Woensdag 31 October In de Gemeentelyke Concert zaal. De voor dit doel uitstekende film, „Achter de wolken schijnt de Zon" van de Ntxi. Vereeniging tot, Bestryding dor Tuberculose zal worden vertoond. Als afwlsesllng zal een muziekgezelschap en een bekend mannenkwartet optreden. UITGAAN. FRITZ IÏIRSCH OPERETTE. Zooals wy reeds gemeld hebben, zal de Fritz Hlrsch Operette op Maandag 1 Oct. a.s. In den Stadsschouwburg een enkele voorstelling geven var. de suo- cesoperette Ein Rheinisches Mftdel, van Leon Jessel. Deze opvoering zal een bUzonder karakter dragen. Den 3den October namelijk heeft te Amsterdam de 50ste feestelijke opvoe ring plaats, welke door den componist zelf zal worden geleld. Het Is aan de directie gelukt den heer Jessel te be wegen. ccnlgc dagen vroeger ln ons land te komen, waardoor het mogelijk is ge worden. dat de voorstelling hier ter stede eveneens ender zijn persoonlijke directie plaats vindt. Behalve deze bijzondere attractie, zal het publiek kunnen genieten van de cntré-acte muziek, welke voor deze ge legenheid geheel Is samengesteld uit composities van Leon Jessel: o.a. Die Parade der Zinnsoldaten en Der Rose- hochzeitzug. Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 21) „Erg biy u te ontmoeten. Mooi weertje vandaag', zeide hy, en tot Lois: „De gravin is vertrokken, vermoed ik? Die vervloekte ellendeling Praye kwam haar halen." Lois herinnerde rich het tooneeL waarvan zy toevallig getuige geweest was en de houding van mijnheer Ches- ney Praye jegens de gravin, waarvoor zij destijds geen verklaring had kunnen vinden, werd haar thans duidelyk. Ches- ney Praye was nog iets méér dan finan cieel raadsman. Hoog^twaarschijnlijK had hy de dame ook by gestaan in harts aangelegenheden. hoewel Lois zich moei lijk "een voorstelling kon maken van de gravin in een teedere stemming. „Een echte, vervloekte ellendeling," uitte zyn Lordschap zich met zulk een kracht, dat zy by zichzelve zeide dat de geest van verzet nog niet vaDedig den kop ingedrukt was. „Die beroerde dronkaard van een dokter is erg. maar COiesney Praye is nog erger! Ik noem hem der. „roofvogel" wat! Klinkt da: niet goed Chesney Praye, de roofvo gel!" Hy had een kolossalen schik in zyn aardigheid, waardoor zyn stemming merkbaar verbeterd werd. Voor de twee de maal had hy gezinspeeld op den ge- heimrinnigen dokter. Lois was nieuws gierig of zy ook dezen by gelegenheid zou ontmoeten. „Maar kom. ik ben blijde dat zy uit gegaan is met haar roofvogel. Laa: ons zelf ook een stukje gaan schransen." Lizzy voelde zich door zyn platte uit drukkingen zeer in hem teleurgesteld: en dat oogenblik kenmerkte zich waar schijnlijk door een begin van belang stelling in de aristocratie, dat door het Lot zou worden bestendigd. Het werd een var. de aangenaamste maaltijden die Lois zich herinneren kon en voor zyn Lordschap was het zeker een uitbundig festyn, want hy gaf nog een dozyn malen zyn aardigheid over den „roofvogel" ten beste, en by iedere herhaling lachte hy harder. „In den beginne snapte ik de aardig heid niet", zeide Lizzy, haar oogen af- wisschende. .Het is hem immers altyd om duiten te doen", legde zijn Lordschap Ijverig uit _En daarom noem ik hem den „roof vogel" is hij soms niet goed, wat Laat ons nu gaan dammen. In dat spel ben ik een kraan." Het was een schoone gelegenheid Iets meer omtrent hem te weten te komen en Lois hoorde hem zeer handig uit. Hy was op een college geweest Harrow, geloofde hy: ja. toch, het was Harrow, hy wist het zeker twee Jaren lang, en toen had zijn moeder hem naar huis laten komen. Hy haatte het studenten leven! het was ruw. Daarna was hy let terlijk altyd by zyn moeder geweest Hy was lid van een club, doch wist nie: zeker welke: doch hoe dan ook, hy had er nooit een voet gezet. „En u is niet getrouwd?" vroeg Lois op der. man af. Deze vraag leek hem hoogst vermake lijk. „Getrouwd ik? Goede genade, neen! Wie wil nu een dwazen, ouden sufferd zooals ik. hebben? O. hemel, neen! Er was eens een meisje dat mij trouwen wilde, toen ik Jong was, zooveel begreep ik wel. doch mevrouw de gravin heeft daar eer. stokje voor gestoken." Hy had nooit een verantwoordelijks positie bekleed, zyn moeder beheerde zUn vermogen met behulp van notarissen en zaakwaarnemers; r.u en dan vereisch te een acte zyn har.dteekening: en ééns was hy in het Hoogerhuis geweest om zijn zetel in te nemen. .Héns maar nooit weer", zeide hy „Te suffe boel. Men wordt aangekleed in rood fluweel en zet kronen en din gen op iemands hoofd!" Tot haar verbazing vernam zy dat hy. met een stokpaardje behebt was. en by die gelegenheid vond zy een verklaring voor de hatelijke opmerking van zijn moeder, dat hy met .zijn batteryen moest gaan spelen". Hjj bezat een harts tocht voor electrisohe apparaten. Zijn studeerkamer, waarin het meisje niet uitgenoodigd was, was een magazyn ran modellen van dynamo's, electrische trei nen en batteryen. „Een van de knapste karweitjes heb ik voor mevrouw de gravin in de biblio theek verricht vraag haar eens u dat te laten zien", zyn gezicht was ernstig. „Neen het is misschien toch bet::- van niet", eindigde hy haastig. En niet alleen uit liefhebbery hield hü zich met allerlei electrische werkjes be zig. Met trots liet hy zich er op voor® staan dat hij alle schellen in het huis aangebracht had. en later vernam het meisje dat dit volkomen waar was. Welken schrik Lirry ook jegens de aristocratie gekoesterd' mocht hebben, thans was daarvan geen sprake meer; tegen het einde van den avond was zy in een warme woordenwisseling gewikkeld over een damschüf, die op onverklaar bare wijze aan zijn zijde van het dam bord verschenen was. .Afijn heele jonge leven heb ik nog nooit zoo'n lolligen avond doorgebracht". verklaarde zyn Lordschap. Sedert eeni- gen tyd had hy zenuwachtig elkens naar de klok gekeken. „Ik der.l; dat li: 'm nu smeren zal, vóór de madam komt." Hy blies een van zyn snelle aftoch ten en de beide meisjes betraden de hal. Braimc stond bij de voordeur cn keek door een van de glazen paneelen op straat. „Goeden nacht. Juffrouw", zeide hU eerbiedig, en bleef de wacht houden. „Die man bevalt mü niet", relde Lizzy, toen zy in hun kamer gekomen waren „Braimc? Mij ln het eerst ook niet. doch ik ben hem zooveel verschuldigd. Was hü daar gisterarend niet ge weest „Maar wat deed hij er dat Is de vraag?" zeide Lizzy. „Toen het bal con wegzakte moet hy in do kamer geweest rijn, want ik voelde hoe Ik onmiddellijk door iem.-.r.d ter zijde gerukt werd." „Hoe denk Je over Lord Moron? vroeg Lois, verlangend het gesprek in andere banen te leiden. .Hü is hoogst eigenaardig", antwoord de Lizzy droomerig. „Uit hetgeen ik van hem gehoord heb maakte ik op dat hy ontoerekenbaar was; dat jonge mensch heeft hersens!" Lois lag In bed. en Lizzy, die een hoo- gen dunk van zichzelve had als variété- ilhislonlste, was zich aan het uiUck-cden, toen er heftig op de deur geklopt werd. „Wie is daar?.' vroeg Lois. „Ik ben het. Jongejuffrouw. Mag lk binnenkomen?" Het was do stem van Lord Moron. nOOFDSTCK XIV. „Ik vrees dat r-t op het ooger.bllk niet mogelijk is. Moest u iets hebben?" .Ja. ik heb iets vergeten", zeide de gejaagde stem. „Kan Ik het voor u krijgen?" vroeg Lois, die thans by de deur stond. zyn stem stierf weg in een onver staanbaar gemompel. Maar toen! „Neen. laat maar. Ik hoop niet... Oc bedoel, schrik of verontrust u niet..» eigen! ijk wilde lk u vragen er aan ma dam niets van te zeggen wanneer gy iets eigenaardigs opmerkt, wilt ge?" Niet begrijpend schudde het meisje het hoofd. Ik weet niet wat gü bedoelt. Kan lk het een of ander voor u krijgen?" Doch het scheen dat hy zich verwij derd had. Lizzy. d!e altyd van die prak tische invallen had. giste dat hy zfju valsch gebit was komen halen. ,Hü bezit Juist dien kieschen aard om daarvan tegenover een dame geen ge wag te willen maken", voegde zij er by. Doch haar gezellin stelde zich niet met deze verklaring tevreden. (Wordt vervoJgdfc

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9