DATUMSTUKJES VERHOOGING DER SPOORBAAN. 4Se Jaargang No. 13887 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 28 September 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per werk f 0.275*4. met geïllustreerd Zondagsblad 0.32: per 3 maandenVcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente) f 3.5754 Franco per post door Nederland f3-8754 Afzonderlijke nnmmers (0.15 Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken fO-5754 francc p. post f0 65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels t 1.75: iedere rege v»»t 3S cents Reclame» 6C cents per regel Pjj abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentièn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels CO Cent» per plaatsing, elke r«ge! meer 15 Cents contant buiten het Arrondissement dubbele pnj*. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Sop. r- 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie Administratie 10724 en 14825. 10600 Directeuren: J. C PEEREBOOM en P* W PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Bij' antoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden. Beverwyk enr. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA VRIJDAG 28 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel (A. v. d. Horst en Jan Musch) „Samen uit8 uur. Gem. Concertgebouw: Vierde Haarlem- sche Kruideniersbeurs. 1.30—6 uur en 7.30—11 uur. Gebouw „Theosofia", Nassauplein 8: Theosofische Vereeniging. José Vige- veno: „Atma Vidya (De Kennis van het zelf)" 8.10 uur. Cinema Palace: „De Indische Graf- tempel": 8 uur. Luxor Theater: „De Opiumholen van Hawaii", 8 uur. Rembrandt Theater: „Gras"; „Colle geflirt,". 79; 9.1511.15 uur. Standaard Theater: „De Zeetijger"; „Het Broekie", 8 uur. Cabaret Modern: Nieuw programma, o.a. Louis Contran. Beverwijk: Raadhuis, Gemeenteraad, 7.15 uur. Halfweg: Raadhuis, Gemeenteraad Haarlemmerliede 7.30 uur. ZATERDAG 29 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Vereenigd Tooneel (Verkade en Verbeek) „De Strafzaak Mary Dug an", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Cabaret Modern: Optreden van Louis Contran e.a. ONZE TIJDINGZAAL. TIJDELIJK GESLOTEN. In verband met de belangrijke ver bouwing van onze bureaux Groote Hout straat 93 zijn wij helaas genoodzaakt van heden af onze Tijdingzaal geduren de eenige weken voor het publiek ge sloten te houden. Haarlem, 28 September. W iener-Neust ad t. Wonderlijke gebeurtenissen spelen zich af in Oostenrijk, waar men regelrecht op een burgeroorlog schijnt af te stevenen. Uit de artikelen van onzen correspon dent te Weenen, den heer W. M. Bek aar, hebt u kunnen lezen, en kunt u vand weer lezen, hoe critiek de toestand, is. De fascistische betooging te Wiener Neu- stadt, op 7 October vastgesteld, schijnt met een socialistische betooging en een communistische tevens beant woord te zullen worden, en de regeering mist niet alleen de motieven maar blijk baar vooral de kracht om in te grijpen. Het is duidelijk dat zij in een zeer nete lig parket verkeert. De socialisten heb ben van haar geëischt dat zij de fascis tische betooging zou verbieden. Daar ziet zij geen kans toe, want zij staat de vele socialistische betoogingen wèl toe. Der halve schijnt het tot een botsing te moe ten komen, tenzij de regeering „iets doet". Wat zij anders zou kunnen doen dan voorlbopig een algemeen verbod tot het houden van betoogingen uitvaardi gen, en den staat van beleg afkondigen, is niet duidelyk. Althans niet op dezen afstand. Laten wij voorzichtig met ons oordeel zijn. De gespannen politieke toestanden in het kleine land, dat een maal de kern van het machtige Oosten rijk-Hongarije was, zyn moeilijk juist te taxeeren op een moment als het huidige. Zij wijzigen zich blijkbaar voortdurend. Toch is het wel duidelyk dat de regee ring den toestand tot dusver niet meester kan worden, en niet over voldoende ge zag beschikt om tot krachtige nood maatregelen over te gaan. Zy verkeert in dit topzware landje, dat niet meer dan een goede zes millioen inwoners telt waarvan een derde gedeelte de oneven- redig-groote hoofdstad bewoont, in een tamelijk onmogelijke positie. Als een burgeroorlog uitbreekt is de concentra tie der strijdende machten bij voorbaat al tot stand gekomen. Weenen zelf is de concentratie. En tengevolge van de be palingen der vredesverdragen heeft het land zeer weinig militaire macht te zijner beschikking. Dit is trouwens een partij -regeeringMocht het burgerlijke bewind tot aftreden genoopt worden, aan is het evenzeer de vraag of een so cialistisch kabinet den toestand zou kun nen beheerschen. Sterke communistische invloeden doen zich gelden en van deze zyde zal natuurlijk in troebel water ge- vischt worden. Ieder herinnert zich nog levendig het oproer te Weenen in Juli 1927, pas ruim een jaar geleden, waarbij het paleis van Justitie door brand werd vernietigd. Als het nu tot een tweede dergelijke uit barsting moet komen schynt het einde van het bestaande régime in Oostenrijk nabij. Ook in dit land zal het wellicht zoover komen dat de dictatuur als eeni ge en laatste redmiddel wordt aangegre penindien men den dictator kan vinden, of liever gezegd: als de dictator zichzelf op het juiste moment opwerpt. Terwijl ik dit schrijf komt uit Weenen het bericht dat de regeering strenge po- litiemaategelen voor den 7en October heeft gelast, en al haar gendarmes, en haar weinige troepen op Wiener Neu- stadt zal concentreeren. Dat spreekt wel van zelf. Het is feitelijk een slecht tee- ken, want het bewijst dat men geen kans ziet om tot afdoender besluiten te komen en, in aanmerking genomen den gespannen toestand, alle betoogingen te verbieden. De aanwezigheid van de ge wapende macht maakt natuurlijk, zoo dra zij buiten staat blijkt om den toe stand meester te blijven door haar de monstratieve aanwezigheid, de situatie erger dan ooit, en leidt vanzelf tot bloed vergieten. Tenslotte is er ook nog wel ruimte voor een optimistische beschouwing van de zaak. Revoluties die weken tevoren worden aangekondigd gaan vaak ten slotte niet door. En daar is wel een al- gemeene verklaring voor te vinden. In den loop der historie is te vaak ge bleken hoe onberekenbaar de psychologie van volksmassa's is. Revolutionaire uit barstingen worden niet voorbereid en voorspeld en uitgerekend zij breken onverwachts los, in ziedende kracht, als niemand den toestand meer meester is. Staatsgrepen zijn vaak met succes te voren beraamd en op het afgesproken moment uitgevoerd met de hulp van een beperkt aantal aanhangers. Maar om tevoren uit te rekenen dat twee volksmassaas van onbepaalde samenstel ling en omvang in woede op elkaar los zullen trekken.... dat heeft weinig waarde. De eindbeslissing blijft bij de volksmassa's. Een heel eenvoudige omstandigheid zou Oostenrijk van deze revolutie kun nen redden. Als het op 7 October regent, loopt het alles goed af. Ik zeg dat niet om een grapje te maken neen, het staat vast. Het is historisch bewezen: geen enkele revolutionaire losbarsting heeft ooit in den regen plaats gehad, en ettelijke dreigende volksoproeren zijn er in versmolten. Het is ook heel begrij pelijk. Denk u maar even in dat u te- raidden van een menigte van duizenden opgewonden betoogers staat, en dat het hard gaat regenen. Kunt u u voorstellen dat er dan nog iets van de opgewonden heid zou overblijven, en van de massa opwinding? Neen. Niets. Weggespoeld. Wankelende tronen er wiebelende ka binetten zijn gered door regenbuien, wy kunnen de Oostenryksche republiek niet beter toewenschen dan dat op 7 October, als de tienduizenden betoogers te Wiener Neustadt byeenkomen, een geweldige wolkbreuk boven hun verhitte hoofden geschiede. Dan is het meteen uit met den burgeroorlog. Misschien zou de regeering er goed aan doen met den vorigen dag het heele legertje te requireeren om „om regen te schieten", zooals de boeren het in tyden van droogte doen Alleen zullen ook als deze klip nog ontzeild mocht worden de gevaren voor de republiek Oostenryk nog niet zyn weggenomen. Blykbaar zal het toch wel op een krachtdadiger regeeringsvorm moeten uitloopen eer er rust komt. R. P. HET BORSTBEELD VAN PROF. LORENTZ. VOORLOOPIG NOG NIET GEREED. Zooals onze lezers weten is door het gemeentebestuur aan Prof. A. W. M. Odé. te Delft opgedragen om een borst beeld van wijlen Prof. H. A. Lorentz te maken. We hebben aan professor Odé gevraagd, hoever hij met zijn werk zaamheden gevorderd is. Hy antwoordde, dat hy met het werk druk bezig is. maar dat hij op veel moeilijkheden stuit omdat hy uitsluitend op portretten moet werken, zoodat het voor hem een schier eindeloos gezoek is om het allerbeste resultaat te verkrijgen. Het scheelt ontzettend veel in den tyd, of een beeld houwer naar een levend model of slechts naar een portret kan werken. Prof. Odé is dan ook al een paar maal weer van voren af aan begonnen In dit verband kon hij onmogelijk zeggen, wanneer hi) zyn werk kon afleveren. VACATURE- JHR. VAN LENNEP. DE VRIJHEIDSBOND. In de Donderdagmiddag te Amster dam onder leiding van den heer A. As- scher gehouden vergadering van de Vrij heidsbond-fractie in de Prov. Staten, werd algemeen het standpunt ingeno men, dat de VrUheldsbond op biliyk- heidsgronden het recht had. den door het bedanken van Jhr. mr. Van Lennep vrijgekomen zetel in het college van Ge deputeerde Staten op te eischen. De fractie zal dan ook een eigen candidaat stellen. Wie dat zyn zal moet nader worden uitgemaakt; daaraan moeten na- melyk nog eenige besprekingen vooraf- Maarwanneer? Toen de plannen bekend werden dat de Nederlandsche spoorwegen het voor nemen hadden om de spoorbaan Haar lem—Leiden verder te verhoogen na- meiyk van de Brouwersvaart tot voorby de Zandvoortschelaan hebben wy ge schreven, dat wy niet den indruk had den, dat de uitvoering in de allernaaste tt ekomst zou plaats hebben. Toen zyn er evenwel door de spoor wegdirectie onderhandelingen gevoerd met de gemeentebesturen van Haarlem en Heemstede over ruiling van grond. Daardoor krygen de spoorwegen de be schikking over de gronden die zy noodig hebben voor de verhooging van de spoorbaan. De spoed die met deze onderhandelin gen betracht werd. deed de veronderstel ling wettigen, dat er toch wel kans moest zyn op een spoedige uitvoering van dit zeer belangrijke plan. Daarom hebben wy nog eens nader onderzocht. Met zekerheid kunnen wy verklaren, dat er by de spoorwegdirectie niet de minste genegenheid bestaat, era reeds in de eerste jaren over te gaan tot vernooging van de spoorbaan. Er staan nog zeer beangryke spoorwegwerken o.a. het bouwen van eenige stations el ders in het land op het programma. Die moeten voorgaan. Eerst dan komt Haarlem aan de beurt. De ingenieur voor de spoorwegen die deze plannen met de betrokken gemeente besturen besproken heeft, noemde geen termyn, maar hy liet zeer duidelyk door schemeren, dat men in onze omgeving tevreden mag zyn, als het binnen 10 of 15 jaar tot uitvoering zal komen. De spoorwegen hebben alleen gemaakt, dat zij, toen het plan eenmaal vaststond, dat in de toekomst tot verhooging van de spoorbaan zou worden overgegaan, de beschikking kregen over den nog onbe- bouwden grond, om daardoor te voor komen, dat er later perceelen zouden moeten worden aangekocht of ont eigend. Reeds nu zyn er huizen aan de Houtvaart gebouwd die Ln de toekomst zoo dicht aan ie verhoogde spoorbaan zullen komen staan, dat zy byna geen achtertuin meer overhouden. Er ka:i nu voor gezorgd worden, dat dit met later te bouwen huizen niet voorkomt. Deze mededeeling zal ongetwyfeld te leurstelling wekken. Verhooging van de spoorbaan is een zaak van beteekenis. Allereerst voor Haarlem. Eerst wanneer de baan ver hoogd is en er breede viaducten komen aan de Brouwersvaart, de Westergracht en de Pyislaan. kan het nieuwe gebied van Haarlem door de annexatie verkre gen, in bouwexploitatie komen. Het verkeer op de Zandvoortschelaan wordt met den dag drukker. Ook het spoorwegverkeer op die iyn neemt toe. Het gevolg is. dat de auto's en andere voertuigen langer voor de gesloten spoorboomen moeten wachten. Reeds nu zijn er op drukke dagen verkeersopstop pingen. Daardoor zal het steeds wen- schelijker worden, dat de overweg ver valt en vervangen wordt door een breed viaduct. Dus ook belangen voor Heemstede. Bloemendaal en Zandvoort. Het zou ons daarom niet verwonde ren wanneer door de belanghebbende gemeentebesturen by de spoorwegdirec tie zal worden aangedrongen op een spoediger uitvoering van de plannen tot verhooging der spoorbaan, omdat er behoefte komt aan de bedoelde viaduc ten. Het is wel jammer, dat dan het door de spoorwegen aan de Zandvoortsche laan gebouwde stationnetje weer moet worden afgebroken, omdat het niet ge schikt is voor de verhoogde baan, maar 30.000 betcekent op de groote reke ning van de spoorwegen toch niet zoo heel veel. DE BAUNE HEEFT MUNITIE AAN BOORD. HET SCHIP WORDT BEWAAKT. BATAVIA, 27 Sept. (Aneta). Aneta verneemt de volgende nadere byzonder- heden omtrent het geval van het Noor- sche stoomschip „Baune". De gezag voerder van het stoomschip weigerde aanvankelijk mede te werken aan het onderzoek van de politie naar de lading. Tenslotte gaJ de kapitein na eenige weigering last de luiken te openen. De politie drong toen door tot het ruim van het schip. De gezagvoerder ontleende eenige munitie aan boord te hebben onder de lading, maar desondanks slaag de de politie er in verscheidene kisten munitie te vinden, die onder den kolen- voorraad verborgen lagen. Het verdere onderzoek is uitgesteld tot den vol genden morgen. Intusschen zijn ver schillende politie-beambten aan boord van de „Baune" geposteerd teneinde te beletten, dat het schip er van door zal gaan. Het schip er van door. Een later Aneta-bericht meldt, dat nog voor de politie gereed was het haven, politiebureau te verlaten om zich aan boord van de „Baune" te begeven; het schip er in slaagde onder stoom te komen en er van door te gaan. Nadere byzon- derheden ontbreken verder. HET STATION HEEM- STEDE-AERDENHOUT. GEEN OFFICIEELE OPENING. 7 October zal zooals wy reeds medegedeeld hebben het station Heemstede—Aerdenhout der spoorwegen geopend worden. Voor Heemstede en Aerdenhout een dag van beteekenis. Al stoppen voorioopig slechts een ge deelte van de treinen aan dit station, zeker is toch dat voor de bewoners van Heemstede en van Aerdenhout de ver binding met Amsterdam, Leiden, Den Haag en Rotterdam zeer veel verbeterd is. Zy behoeven dan niet eerst met de tram naar het Haarlemsche station. Vooral voor de Amsterdamsche foren sen is de verbetering zeer groot. Geen wonder dat het gemeentebestuur van Heemstede by de spoorwegdirectie geïnformeerd heeft of aan de openstel ling een officieel karakter gegeven zou worden. Uit Utrecht is evenwel de mededee- llng gekomen, dat de openstelling van het station zonder eenige plechtigheid zal geschieden. Maandagmorgen 7 October kunnen de reizigers voor het eerst aan het station komen, zullen daar een stationschef en ander personeel vinden, de treinen zul len stoppen alles alsof het altyd zoo geweest is. KEURINGSDIENST De Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem is met ingang van heden verplaatst van Kampersingel no. 4 naar Botermarkt no. 10 te Haarlem. Het telefoonnummer biyft 12226. DE RAMP TE MELILA. HET REDDINGSWERK. Omtrent de ontploffing in het fort Ca- brerizas Bajas by Melilla worden de volgende by zonderheden gemeld: De ontploffing geschiedde na mid dernacht toen de uit de schouwbur gen komende menigte de straten vulde. Op een sterken vuurgloed aan den he mel volgde een ontzettende ontploffing, waarna een regen van glasscherven, stukken hout, steenen en zand op de verschrikte menschen neerviel, die in de meening verkeerden dat er een aardbe ving plaats had, en naar alle kanten uiteenstoven. Op de tyding dat er in het fort Ca- brerizas een ontploffing was geschied, begaven zich de militaire en civiele auto riteiten, alsmede een steeds grooter w>. dende menigte, naar de plaats des on- heils. zy aanschouwden een schrikkeiyk beeld van verwoesting. Er si-gen kreten op uit de puinhoopen; van het 'ort was nog slechts een reusachtige trechter over. welks oppen-lakte met steenblok ken en gruis bedekt, de plaats van het vernielde fort aanduidde. Het was volslagen duister. By fakkel licht ging men over tot hel bergen van de gewonden en dooden. Ondanks het moeilijke reddingswerk waren alle slachtoffers na enkele uren uit de puin hoopen gehaald. Vier en dertig ïyken werden naar het doodenhuis gebracht terwijl ongeveer 200 gewonden naar de hospitalen werden vervoerd. Het aantal dergenen, die aan de cata strofe zyn ontkomen, is onbekend, daar zij. door den schrik bevangen, zich naar alle richtingen hadden verspreid. Enke len keenien tegen vier uur 's middags naar de plaats van de ramp terug, waar- by zich hartroerende tooneeien afspeel den. Geheele families zyn om het leven gekomen; van anderen is slechts één lid overgebleven. Niet ver van de plek der ontploffing werden de lijken eenc* vrouw en haar beide kleine kinderen ge vonden. De geheele stad neemt- yverig deel aar. de zorgen voo: de ger "m. Het stede lijk bestuur, de militaire autoriteiten en vooraanstaande personen op maat- schappeiyk gebied, hebben groote be dragen ter beschikking van het steun comité gesteld voor de bewoners der kleine huisjes rondom het tooneel van de ramp, die in den grootsten nood ver- keeren. PERSONALIA. Ds. Byieveld uit Haarlem staat op hot tweetal te Utrecht voor vervulling van een vacante predikantsplaats by de Christeiyk Gereformeerde Kerk. VERDUISTERING. VAN 15 MILLIOEN. De administrateur van een katoen- maatschappy uit den Congo is te Brussel aangehouden wegens verduiste ring van ongeveer 15 millioen francs De man heeft bekend da: hy voor zyn speculaties gebruik heef: gemaakt vau de gelden der maatschappy en dat deze speculaties niet het gcwenschte suoces hebben gehad. AUTO-SUGGESTIE. Nu is het de tyd, dat men ons komt verteller- In woord en in beeld. door beschrijving en fotos, Van nieuwe constructies, en nieuwe modellen, In steeds maar weer mooier en betere autos: Die steeds beter veeren en steeds harder ryden, Met minder gebruik van de dure benzine. Die steeds weer geruischloozer zwevende giyden. Door altyd weer beter perfecter machine Met immer weer ruimer gemakkelijker banken. Met beter verlichting en wijdere deuren, Signalen met steeds weer h armonischer kl anken Geschilderd in immer verleidiyker kleuren: Ik kan al die weelde ten volle waardeeren. Maar wacht noodgedwongen nog maar met bestellen, Totdat men my ook het geheim weet te leeren, Van beurzen in ruimer en voller modellen. P. GASUS. GEREFORMEERDE KERK INTREDE DS. BOEIJINGA. In het kerkgbouw aan den Klopper singel deed Donderdagavond Ds. A. M. Boeyinga zyn intrede als predikant by de Gereformeerde kerk van Haar lem. Gemeente, zeide spr„ na Dinsdag avond officieel in uw midden te zyn be vestigd, als uw Dienaar des Woords houd ik thans myn intrede. Toen is in het openbaar de band gelegd, die ons voortaan te zamen zal verbinden. Wee moed is er indien ik denk aan myn voorganger die zyn werk moest neer leggen. Maar naast die weemoed is er blijdschap in myn hart dat de Hecrc mU heeft verwaardigd een zyner dienst knechten.' te zün en Zijn Kerk te mogen dienen ln deze belangrijke en roem ruchtige stad. Het is noodig dat we elkander leeren kennen in onze wederzijdsche verhou ding tot den Heere. Als tekst koos spr. 1 Tim. 6:12. .Aan de hand van dit tekst woord handelde spr. over de taak die de Heere de gmeeente oplegt en over de opdracht die Hy hem heeft gegeven De opdracht, die Paulus aan Timoteüs gaf geldt ook u als gemeente van Chris tus, zoo betoogde spr. Ge hebt te strU- den den goeden strijd des geloofs en dat op elk gebied. Moetiyk is dat in een groote stad te doen in de kracht Gods. Myn arbeid in uw midden aanvaard ik in den naam des Heeren. In dc kracht van God hoop ijc den arbeid te doen, dien Hy mij heeft opgelegd. Het werk van een pre dikant is vaak moeilijk. Hebt ge een klacht over my, komt dan gerust tot my. Maar bovenal steunt me door uw gebed. Na de uitwerking van het tekstwoord volgden de gebruikeiyke toespraken. Tot Ds. Siertsema richtte spr. een woord van dank voor dc wyze waarop hy hem in het midden der gemeente had Inge leid. Mogen we zy aan zy den stryd van Christus strijden en samen het goede van het Huis des Heeren zoeken. Wilt my uwe vriendschap schenken. Verder werden toegesproken Ds. de Boer. de hulpprediker, de kerkeraad. de leden van de Commissie van Be heer en het college van collectanten, de afgevaardigde der classis, ambtsbroeders afgevaardigden van genabuurde Kerken. Gemeente, vervolgde spr., ge zult het my wel niet euvel duiden, Indien ik ge denk de gemeente van Sassenheim van wie lk hier eenigen aanwezig zie. Pc was zeer gehecht aan die gemeente, ge lijk die gemeente aan my gehecht was Gemeenteleden van Sassenheim, ik dank u voor de liefde my betoond. Het doet my goed u hier te zien. Met de bede dat allen te zamen den "oeden strijd dos geloofs mochten strijden be sloot spr. Ds. J. W. Siertsema vertolkt de blijdschap der gemeente dat zy een nieu wen Dienaar des Woord heeft verkre gen. zegde den predikant allen steun toe en uitte der. wensch dat hy hier een gelukkigen en geaegenden werkkring mocht hebhn. Ds. M. Dlemer van Vijfhuizen, ver welkomde den nieuwen predikant uit naam der classis Haarlem. By alle n- derllng verschil zeide spr. wordt in de classis gevonden een collegiaal samen leven. Moge ge dat mede gaan loven. Op verzoek van spr. werd Ds. Boeyinga toegezongen: Dat 's Heeren zegen op u daal. Na het dankgebed werd nog .;ezongeii Psalm 89:8. DE GRONDEN LANGS DEN IJMUIDER STRAATWEG. REGEER IMG TEGENOVER GEMEENTEBESTUUR. Zooals men weet. is het gemeentebe stuur van Velsen sedert eenige Jaren in onderhandeling met het Ryk over dc strook grond, gelegen tusschen der. IJnjul- der Straatweg cn de spooriyn Velsen IJmuiden Deze strook grond, die een breedte heeft van 10.14 M. zou oorspron- keUJk gebezigd worden als bouwterrein. De Schoonheidscommissie maakte het gemeentebestuur wakker en wees er op. dat by een eventuee'.e bebouwing, het aspect van den kanaaloever zeer zou ver minderen en bovendien ook het fraaie uitzicht op dc oevers van het Kanaal, met de gigantische hoog-opgaande ge bouwen van dc hoogovens op den ach tergrond. zou verloren gaan. Inderdaad zou het karakteristieke van deze streek verloren gaan. Indien door 'n reeks hul. zen het uitzicht op het Kanaal van den straatweg af belemmerd zou worden. Er zyn echter nog andere belangen mee gemoeid. Het Rijk zal binnenkort beginnen met den aanleg van een heir baan van Amsterdam naar Velsen. Deze weg, die voorbeschikt is te worden een der belangrUkstc wegen in ons land, zal voorioopig worden aangelegd tot het dorp Velsen, omdat men daax voor verschillende moellykhcdcn komt te staan. Want ten eerste schUnt men om trent de verbreeding van het Noordzee kanaal tusschen pont veer en spoorbrug nog geen vaste plannen te hebben, ten tweede zal men dwars door het dorp Velsen moeten breken om den weg ln do richting IJmuiden te kunnen voortzet ten. Dat de weg er ten slotte komt is aan geen twyfcl onderhevig. Nu is het do meest voor do hand liggende oplossing, dat, na het passeoren van den tunnel de nieuwe weg op de een of andere wyze wordt aangesloten op den IJmul- der Straatweg, want in het bebouwde gedeelte is geen straat aan te wUzen, die den grooten weg zou kunnen opvan gen. Men is dus aangewezen op den IJmulder Straatweg, die thans nog ge projecteerd ls op een breedte van 20 M. Krygt nu het RUk z"n zin, dan zou de breedte van dezen straatweg worden teruggebracht op circa 14 M De grond, dien men voor een eventueelon breedc- ron weg zoo hard noodig heeft, zou dan bebouwd worden en dc kanaaloever zou ontsierd worden door de bekende Hol- landsche drooglijntjes, met diverse des sous behangen. Het gemoentebestuur. indachtig aan het gezegde, beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald, kwam dan ook na de opmerkingen der Schoonheidscom missie tot de conclusie, dat het bebou wen van bedoelde strook niet gewcnscht is. evenmin als het gewcnscht is de rooi. lün te verleggen. Het RUk wil echter dc ruim 3000 gld. die de grond aan erfpacht jaariyks zou opleveren, niet missen en dringt op verlegging van dc roollUn aan. opdat de strook breed genoeg wordt voor bebouwing. De gemeente bood. zooals men weet 2 ets. per M.2 Zij wil. Indien Financiën op dit aanbod Ingaat, op het terrein een plantsoen aanleggen, waarby dan tevens een bchcorlUk fietspad en een trottoir zal worden aangelegd. De uitvoering van deze werken zou natuuriyk eenige tien duizenden guldens kosten. Het ls dus duidelyk. dat de gemeente dat alleen kan doen, indien zy tegen een aannemeiykcn prys over den grond kan beschikken. Een vertegenwoordiger van het ge meentebestuur heeft de zaak nog eens op het departement van Financiën be sproken en er op gewezen, dat het Rijk aan den grond niets heeft, omdat deze toch niet bebouwd kan worden. Finan ciën ls tot geen toenadering te bewe gen. Men dreigt ln den Haag het besluit tot vastlegging van de bewuste roollUn ..op grond van algemeen belang" te ver nietigen. Zooals de zaken thans staan, belooft het een zware strijd te zullen worden. Als het Rijk z'n materialistisch stand punt biyft innemen, zal de gemeente Velsen ten slotte wel het onderspit moe ten delven. Het ls echter tc hopen, dat men in den Haag ook eenmaal tot de ontdekking komt. dat het beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald ls. Laten „Heemschut" en de pas onge richte „Federatie tot behoud van na'.uur- en landschapsschoon ln Kenr.emer'.ar.d" er aan denken, dat er voor hen ln IJmuiden werk aan den winkel is. a a

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1