15 October BWTENIANDSCH OVERZICHT AMERIKAANSCHE LOGICA. ZAL BRIAND ZICH ALS BEMIDDELAAR OPWERPEN? Darts-Academie J. G. Martin Zonen HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 2 OCT. 1928 DERDE BLAD Of een paardenmiddel. Een grondslag voor nieuwe bespre kingen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Verschillende telegrammen doen me- dedeelingen omtrent de pogingen die worden aangewend om het Ameri- kaanschEngelsche geschil inzake de ontwapening bij te leggen. Terwijl een Wolfftelegram mededeelt dat zoowel de Fransche als de Engelsche regeering van plan zijn alle documenten en corres pondentie betreffende de beperking der bewapening, in Washington ter inzage te geven, komt van de New-Yorksehe Daily Chronicle een veel positiever en ook veel waarschijnlijker bericht, na melijk, dat de Fransche regeering aan de Amerikaansche Ambassade te Parijs genoemde correspondentie heeft doen toekomen. Deze geste is waarschijnlijker omdat er geen enkel motief is om aan te nemen dat de stugge en erg moeilijke Cushen- dun Amerika op deze wijze tegemoet zou willen komen. Wel is het hoogst aanne melijk dat de initiatiefnemer en „vre desapostel" Briand, zich wenscht op te werpen als bemiddelaar tusschen Washington en Londen. In die richting zijn voor hem wellicht nog eenige lauweren weggelegd. Een Reutertelegram komt melden dat de Aiherikaansche bladen zich vrijwel zonder onderscheid met Keilogg's nota van antwoord in betrekking tot het Fransch—Engelsche vlootaccoord kun nen vereenigen. Doch enkele bladen, die zich op het standpunt stellen dat Amerika een groote vloot (zegt u maar de grootste vloo1!) moet hebben, bevelen een paar denmiddel aan. Men geeft namelijk in overweging dat Amerika met een gerust geweten een wedloop in bouw van kleine kruisers zou mogen ontketenen (Ameri ka wint zoo'n wedloop toch ten allen tijde) en (dit is de fraaie en werkelijk verstommende conclusie) dan zon die aandacht der wereld tenminste eens goed op de Amerikaansche plannen ge vestigd worden! Die plannen zijn dan de meergenoemde denkbeelden betreffende vlootbeperking! Is dit Amerikaansche humor? Of Amerikaansche logica? Wat het ook is, uit dit typeerende be. richtje blijkt al weer voldoende, dat do Amerikaansche bladen zich de Ameri kaansche almacht terdege bewust zijn. Het is dan ook wel zeer begrijpelijk dat zij het denkbeeld huldigen (het schuilt ook onder voormelde voorstellen) dat Amerika als de sterkste factor in het wereldgebeuren, de best toegeruste staat moet zijn, om beter de orde te kunnen bewaren in het rumoerige hoenderhok. Al is dit ook weer een utopie! F. A, Ons eenig doel: Socialisme! De Britsche arbeiders vergaderen. Onder voorzitterschap van George Lansbury is te Birmingham het congres der Arbeiderspartij geopend. Het wordt door meer dan 1000 afgevaardigden bij gewoond. Sprekende over het standpunt der communisten zeide Lansbury, dat het niet waarschijnlijk was dat de leden der communistische partij weer in de gelederen der Arbeiderspartij zouden worden opgenomen, tenzij er wijziging kwam in hun politieke actie. De commu nisten waren zoowel op politiek, als industrieel gebied tegen hen in het krijt getreden, omdat zij een theorie van or ganisatie en actie aanvaardden welke vreemd was aan die der arbeiderspartij. Reuter meldt, dat Lansbury in zijn openingsrede nog zeide, dat iedere po ging om de arbeiderspartij te vereenigeri met de „decadente" troepen van het li beralisme bij voorbaat tot mislukking gedoemd is. Ons eenig doel is het socia lisme aldus Lansbury, en alle andere partijen in den staat verzetten zich tegen dit einddoel. Het voorstel om de communisten uit te sluiten werd met een verpletterende meerderheid van stemmen aangenomen! Vrees voor alge- meene staking? tal naar het ziekenhuis werd vervoerd, j Een bijeenkomst van de arbeidersor ganisaties van alle staten werd tot morgen verdaagd, zonder dat eenig be sluit werd genomen. Gemeld wordt dat de militante éle menten er waarschijnlijk in zullen sla gen een algemeene staking te bewerk stelligen. Venizelos' belang rijke zending. De Grieksche premier Venizelos, zoo lezen wij in De TeL. is in Londen aan gekomen. Hij deelde mede. dat hij een onderhoud zal hebben met lord Cushen- aun en Baldwin. Voor zijn vertrek uit Pariis heeft Ve. rüzelos over zijn besprekingen met den Joegoslavischen minister van Buiten. landsche Zaken. Marinkowitsj, ver klaard, dat de behandelde kwesties zeer delicaat zijn, omdat zij de souvereiniteit van Griekenland raken. Hij herinnerde aan den tekst van het alliantie-verdrag van 1913 tusschen de Koninkrijken van Griekenland en Servië en de verklaring, die toen is afgelegd n.l. dat de facilitei ten, aan den Servischen handel in de haven van Salohiki te verleenen, op geen enkele wijze de souvereiniteit van Griekenland mochten aantasten. Deze tekst kaar ook de basis vormen '•oor de Belgrado te voeren onder handelingen. Hij heeft de Joegoslavische regeering verzocht het vriendschaps verdrag zoo veel omvattend mogelijk te maken en de conventie betreffende Sa= loniki voor een termijn van 50 jaar te sluiten. De Grieksche premier deelde verder mede, dat de Albaneesche kwestie een Adriatisohe kwestie is, die buiten de sfeer van de Grieksche belangen ligt. Hetzelfde kan gezegd worden van de Kleine Entente, die in werkeliikheid een centraal-Europeesche groep is. terwijl Griekenland een staat is van den zui delijken Dalkan. Griekenland wenscht zich niet te mengen in de zaken van de Kleine Entente. Marinkowitsj had zich voldaan ge toond over de besprekingen met Veni zelos en den nadruk gelegd op de wen- schel ijldie ld van een oplossing der loo- pende kwesties. Uit Constantinopel wordt gemeld, da4. Venizelos aanvankelijk be zwaai- had naar Angora te komen, omdat hij de reis te vermoeiend vond Nu Ismet pasja echter heeft verzekerd, dat de reis na ai- Angora thans zeer comfortabel kan ge sollieden en een werkelijk aangenaam uitstapje genoemd kan worden, heef'. Venizelos verklaard, dat hij zich naar Angora zal begeven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct*. PER REGEL De ongeregeldheden te Melbourne. De ongeregelde tooneelen te Melbour ne duurden heden voort. Voornamelijk wordt melding gemaakt van aanvallen op Zuid-Europeanen, waarvan een aan- Maar liefst 953! Sinds de bolsjewistische revolutie werd de administratae-ve kaart van Rusland talrijke malen veranderd, zegt het Handelsblad, zoodat van de oude verdeelimg niets meer is overgebleven. Bovendien zijn verschillende plaatsen eenige kéeren van naam veranderd (in 't geheel waren er in die 10 jaar 953 decreten over verandering van grenzen, naamsveranderingen enz. afgekondigd) De regeering heeft echter tot nu toe geen lijst van de veranderingen gepu bliceerd, zoodat niemand in Rusland op Aanvang van den nieuwen cursus Spreekuur dagelijks van 2-5 en 7-9 uur Schagchelstraat 29 de eenvoudigste vraag over de ligging van een stad. zelfs een zeer bekende ge meente, kan antwoorden. Od de adres, sen wordt dan gewoonlijk de oude indee. ling vermeld. De „Torgowo-Promysjlen- naja Cazeta" (een officieel orgaan van de sovjet-regeering) klaagt over dezen toestand en brengt een rij voorbeelden. hoe de postadministratie te Moskou zelfs niet meer weet. in welke provincie steden liggen, die niet ver van de hoofd stad verwijderd zijn. 'n Verkeerde manoeuvre Na afloop van een bijeenkomst, ge organiseerd door het communistisch vakverbond in Rijssel. trachtten een duizendtal deelnemers een optocht te houden. Gardes républicaines te voet en te paard dreven de betoogers uiteen waarbij een der ordebewaarders werd gewoond. Gedurende de charge bespeurde de commandant der af deeling een volksme. nigte in een naburige straat. Hij gaf last deze te doen ontruimen. De menigte bestond uit vreedzame lieden, die de schouwburgen en bioscopen verlieten. Toen het bevel werd uitgevoerd, drong het publiek, doodeüik verschrikt, de cafés en winkels binnen. Het incident verwekte algemeene krachtige protesten. Men noemde he* een „verkeerde manoeuvre", maar in. tusschen waren twee personen gewone en een voorbijganger ernstig gehavend BLOEDIGE VERKIEZINGEN. V. D. verneemt uit Hamburg: In Ge es th acht zouden Zondag de ver kiezingen voor de stedelijke vertegen woordiging plaats vinden, welke echter ten gevolge van een bloedige botsing tusschen communisten en leden van Reichsbanner voor afloop moesten wor den afgebroken. Zondag kwamen in Geesthacht versterkingen van de roode frontstrijders en leden van de z.g. roode marine, benevens eenige honderden le den van het Reichsbanner aan. Tegen KORT FN RON DIG half een ontstond voor een kieslokaal tusschen de leden van het Reichsbanner en van den rooden frontstrtjdersbonö een ernstige vechtpartij, waarbij gum mistokken, pieker en vuurwapenen ge bruikt werden met het gevolg, dat 2 per sonen zwaar en ongeveer 20 licht ge wond werden. De verkiezingen moesten in dit lokaal voor eenigen tijd geschorst worden. Tus schen 3 en 4 uur 's middags volgde een tweede treffen voor een ander kieslokaal. Hier vielen ook van den kant der strij denden schoten. Een aanhanger va" de code frontstrljderbond kreeg doodt vke verwondingen. Door houw- en steekwon den werden verder 6 personen zwaar en ongeveer 50 licht verwond. De uit Ham burg versterkte politiegelukte het -de rust weer te herstellen. De verkiezingen moesten afgebroken worden. Een onder zoek wordt ingesteld. DREIGENDE OPSTAND? DE KONING EN PRIMO CONFEREEREN. Het „Journal" meldt onder voorbehoud uit St. Sebastiaan: Het onderhoud, dal de Koning met Primo de Rivera dm.- een autorit van Irün naar St. Sebas tiaan heeft gehad, liep over de uitevs' strenge politiemaatregelen, waartoe zou worden overgegaan in verband met do ontdekking van een nieuw gewicht!" complot tegen het bestaande regime. Het gemeentebestuur van Pamplona dat is afgetreden ten gevolge var d' door de redering op zijn prerrvat.iever gemaakte inbreuk, is gisteren door een nieuw bestuur vervangen. In Navarre is de ontevredenheid de bevolking levendig. Den laatsten tijd heeft in Siberië een massa-ontslag van onderwijzers door de plaatselijke en gouvernementeele over heid plaats, zonder dat daarvoor gel dige redenen schijnen te bestaan. Na een voorbereiding van vijf jaar se dert de uitvaardiging der er op betrok king hebbende wet. is heden in heel Japan het jury-stelsel ingevoerd. De normale tiid zal in Frankrijk weer worden ingevoerd om 24 uur in den nacht van o op 7 October. De Figaro vermeldt dat msavmhalle Joffre een boek over den slag aar. de Marne heeft geschreven. Het zal bin nenkort verschijnen. Het Oekrainsche Roode Kruis ls be gonnen met de inrichting van kinder eetzalen in de gebieden van de Oekraïne waar de oogst mislukt is. Von Htihnefeld is van Calci Kanton vertrokken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. CENTRAAL KANTOOR v. HYPOTHEEK-AANVRAGEN NIEUWE GRACHT 74 Makelaar: P. JHOOGEVEEN Lx. GELDEN DISPONIBEL EERSTE HYPOTHEEK Rt-NTE AF 47, 2 SPFCIAAL VOOR OROOTF.RE REORAORN DE 100e GEBOORTEDAG VAN HET AFFICHE. In Frankrijk en Engeland maakt men j zich gereed, den honderdsten geboor tedag van het aanplakbiljet als propa gandamiddel voor den handel te vieren. Het schijnt zeer merkwaardig, dat deze thans zoo populaire vorm van reclame pas een eeuw oud is en inderdaad heeft men ook vroeger reeds hier en daar aanplakbiljetten aangetroffen, waarmede kooplieden de aandacht op hun artikelen vestigden. Dat men desondanks thans het jaar 1828 beschouwt als het ge boortejaar van het aanplakbiljet, wordt gemotiveerd door de omstandigheid, dat destijds het reclamebiljet, dat na een aarzelend begin weer geheel was ver dwenen, opnieuw in zwang kwam en zich sindsdien in toenemende mate in de gunst van den handel heeft mogen ver heugen. Het oudste voor handels-doel einden vervaardigde aanplakbiljet is af komstig uit het jaar 1715 en in de dagen van het Rocccco. dat beschikte over zulk een groot aantal voortreffelijke schilders en graveurs, lag het voor de hand, dat de alleraardigste coquette kunst van deze meesterlijke illustratoren werd toege past voor het aanprijzen van elegante waren. En zoo zijn in dien tijd eenige affiches verschenen, waarin de elegante onderdeelen van de rccocomode werden aangeprezen. Maar deze vorm van re clame verkreeg toch geen burgerrecht, bleef integendeel tot enkele uitzonderin gen beperkt en toen later de stormwolken van de revolutie optrokken, toen de oorlogen van Napoleon de wereld veront rustten en opwonden, verdween deze schamele specimina van het aanplak biljet weer te e-enenmale. Maar het denkbeeld, dat in den Rococo tijd alleen aan den horizon was opge doemd. behield tcch zijn kracht en toen kort daarna in Frankrijk wederom een bloeitijdperk van de illustratiekunst ont stond. kwam uit de hechte samenwerking van uitgevers en kunstenaars ook het affiche voort. Het was in het jaar 1828 toen een uitgever bij den schilder Eu gen Deverla een pakkende voorstelling be stelde. die hij voor de aankondiging van zijn nieuwe „Fausf'-uitgave zou kunnen gebruiken. Daarmede was Ijet plak- biljet tot nieuw leven gewekt en het volgend jaar werd een nieuwe uitgave van de „Gesprekken over de wereldge schiedenis" reeds aangekondigd met een biljet in driekleurendruk. De meesters van de Fransche boek kunst. Gavarni, N&nteuil, La Lance enz. namen het denkbeeld met geestdrift over en de Fransche industrie, die destijds de eerste stappen deed in de richting van de moderne reclame, bediende zich in ruime mate van dit reclamemiddel. Een van de baanbrekers voor de invoering van het affiche in den handel was de groote parfumfabrikant. Lagoutte en de nieuwe kunst vond allengs haar klas sieke meesters, in het. bijzonder sedert omstreeks 1856 het schitterende talent van Chèret zich aan dit gebied wijdde. Door Chèret is in Frankrijk als het ware het eerste bloeitijdperk van het artistieke aanplakbiljet ten doop gehouden en de meesterwerken van Steinlen, Toulouse- Lautrec, Forain, Willette enz. geven aan het affiche wereldvermaardheid. Merkwaardig is het. dat de handel zich nog lang afzijdig hield. Het waren in de eerste plaats schouwburgen, amuse mentsgelegenheden. uitgevers, die zich van het aanplakbiljet bedienden en buiten Frankrijk hebben de kooplieden eerst zeer laat gemerkt, welk een prach tige gelegenheid zich voor hen in dit op zicht voordeed, om hun goederen tot de fantasie van het publiek te doen door dringen. „In Engeland", schrijft Hiatt, „werd het artistieke affiche aanvankelijk koel en onverschillig ontvangen en de teeke naars, die zich begeerig aan dit bedrijf wijdden, moesten het bij gebrek aan be langstelling weer opgeven. Eerst, de kun stenaars van de nieuwe kunstnijverheids- richting, Walter Crane en Walker, maakten de eerste artistieke aanplak biljetten. die insloegen. Zij ook waren het. die de stelling verkondigden, dat „niet de kunst, maar de reclame het belangrijkste is". Nu eerst leerden de teekenaars en illustratoren hun per soonlijken smaak en hun bijzondere richting achterstéllen en zich vooral naar de wenschen van den opdracht gever te richten. Aldus ontwikkelde zich tegen het einde van de negentiende eeuw ook in Engeland een belangrijke affiche kunst. In die da-gen waren de groote Fransche voorbeelden ook reeds in Duitschland nagevolgd door de vertegen woordigers van de in die dagen nieuwe decoratieve beweging: Otto Eckmann. Thomas Theodor Heine enz. Amerika bleef nog lang afwijzend staan tegenover het affiche. Maar sedert het begin van de twintiste eeuw is de zegetccht van het aanplakbiljet in dienst- van de industrie over de geheele wereld begonnen. DOOR HET WERELDRUIM VOOR 300 JAAR. Men kan het zich tegenwoordig moei lijk voorstellen, welk opzien in de ge leerde wereld werd gewekt, toen Galilië in 1609, voor de eerste maal, den een jaar te voren uitgevonden verrekijker op de hemellichamen richtte en van de kratergebergten op de Maan, van den lichtenden Jupiterkegel met zijn vier manen en van de phasen van Venus melding maakte. Voor de sterrenkunde begon daarmede 'n nieuw stijdperk en <je vraagstukken betreffende het wezen, de bewoonbaarheid der planeten, hebben sindsdien de astronomen en de 'dichters bezig gehouden. Over de mogelijkheid een reis naar de maan te maken, heeft de geleerde Engelsche bisschop John Wilkins ern stig nagedacht. Hij ziet de moeilijkheden wel, maar meent té moeten aannemen. dat deze wel te overwinnen zijn. Uit het jaar 1656 is de „verrukkelijke reis door het wereldruim" bekend die door Athanasius Kircher (16021686) werd geschreven. Zijn kennis was zeer uitgebreid en strekte zich uit over bijna elk gebied van het menschelijke weten. Het bovenbedoelde werk „Interarium ekstaticum" is, voor de denkbeelden, die men toen van de wereld der planeten had. van niet geringe beteekenis. Toen Kircher, in 1625, voor de eerste maal door een telescoop den wonderen des hemels aanschouwde, wierp hij zich vlijtig op de sterrekundige studiën en stelde zich met de bekendste sterrekun- digen in verbinding. Zoo geeft zijn werk een overzicht van de sterrekundige we tenschap in zijn dagen. Kircher heeft zijn boek den vorm van een reis door het wereldruim gegeven, waarbij hem, in een droom, een hemel- sclie geleider, Cosmiel tot gids dient, In dialogen met dezen gids bemerken wij, hoe voor hem geleidelijk de raad selen der sterrenwereld opgelost wor den. We kunnen hier slechts een paar interessante gedeelten uit het boek weer geven. De schrijver leert ons, dat de hemellichamen uit de zelfde vier ele menten zijn saamgesteld, als de aarde doch iedere ster bezit zijn eigen kracht en eigenschappen. Het wereldruim is volgens Kircher met een zeer fijnen aether gevuld en alle sterren werken door een magnetische kracht op eikaar in welke door Kircher als een soort uit straling wordt voorgesteld. 'De reis voert onzen planetenonderzoe- ker het eerst naar de Maan. Kircher klaagt weldra over de toene mende koude en over het moeilijke adem halen en Cosmiel leert hem de oorza ken ervan kennen. Aanschouwlijk schil dert Kircher dan den indruk door den lichtenden aardkogel opgewekt, Hij ziet Europa in den vorm van een mensche lijke gestalte. Afrika als een hart, Ame rika als een kelk. Aan de Polen glinste ren reusachtige ijsmassa's. Dan worden voor hem de geheimen van de maan ontsluierd: hij ziet hooge bergen, dalen, stroomen zeeën, maar geen menschen, dieren en planten, zooals op de aarde. Van de maan aanschouwt hy obk de verschillende phasen van ce aarde. De verdere reis voert hem met zijn beschermengel ook naar Mars. die in rood vuur opvlamt. Mars vertoont zich aan den wereldreiziger uit de 17e eeuw als een vuur uit een gloeiende oven, met een zwarte veranderlijke vlek in het midden van de schijf. Deze vlek be schrijft Kircher als een reusachtigen af grond van de grootte van Afrika, in welken afgrond tallooze vulkanen bran dende zwavel enz. uitstooten. Mars was in die dagen nog al berucht: hij bracht hitte, droogte, pest, storm, branden er.z. Om hem tegen de kwade gevolgen van een nabij bezoek van Mars te beveiligen, smeert Cosmiel hem met een tegen de warmte beschuttende zalf in. Mars schijnt den onderzoeker als door gewel dige holen doorsneden. Door zijn Inge wanden gaan In de lengte en de breedte groote kanalen. Het vermelden van kanalen door Kircher is interessant omdat dergelijke kanalen, naar men weet. eerst na 1877. (het eerst door Schiaparelli) werden waargenomen, welke waarneming aan leiding gaf tot levendige discussies. Ook Saturnus werd door Kircher be zocht onder de bescherming van zijn hemelschen geleider. Van den ring van Saturnus weet hij nog weinig, ofschoon deze reeds in 1655 door den Nederlander Christiaan Huygens was ontdekt. De schijf van Saturnus schijnt Kircher als voorzien van hengselachtige verlengsels, waarvan hij geen verklaring kan geven. Uit zijn verdere beschouwing blijkt, dat Kircher er maar naar raadt en dingen vertelt, welke, zooals latere onderzoe kingen hebben aangetoond, volkomen onjuist 2ijn. PORTO-RICO. Porto-Rico, het kleine eiland der Groote Antillen, is reeds dikwerf de speelbal van duistere machten geweest. In Europa is het sinds het jaar 1493 bekend. Op zijn tweeden tocht naar Amerika ontdekte Columbus, op den 15en November van bovengenoemd jaar. het kleine eiland, dat hij den naam van Isla de San Juan gaf. Later werd het eiland evenwel anders genoemd. Zoo lang het in het bezit van Spanje was. heette het Puerto Rico, thans Porto Rico. In 1510 stichtte hier Ponce de Leon een vestiging, doch er was voort durend strijd tusschen de oorspronkelijke bewoners, de Karaiben en de kolonisten. Engelschen, Franschen en Spanjaarden, welke tot gevolg had. dat de inboorlin gen volkomen werden vernietigd. Men neemt aan. dat bij het begin der 16e eeuw meer dan een half millioen Ka raiben op Porto Rico hebben gewoond, die ten onder zijn gegaan. Daar het hoofddoel van de nederzetting was, goud te vinden, waren de vreemdelingen, ten slotte, gedwongen, slaven te gebruiken in de goudwasscherijen. Weldra bleek, evenwel, dat de goudvoorraad van het eiland niet de moeite van den arbeid loonde. De eene goudwasscherij na de andere verdween en Porto Rico diende slechts tot verbanningsoord. Ofschoon in den loop der eeuwen tel kens pogingen werden aangewend Porto Rico tot een bloeiende kolonie te ont wikkelen, mislukten al deze pogingen door de geweldige orkanen, welke dit eiland vaak teisterden. In het jaar 1875 brak, bij alle ongelukken, nog een pok kenepidemie uit. welke talrijke slachtof fers eischte. Sinds het einde van de ne gentiende eeuw behoort Porto Rico tot Amerika. De Spaansch-Amerikaansche oorlog werd, in het begin, slechts om Cuba gevoerd. Gedurende dien oorlog hadden dan ook op het eiland Porto Rico geen gevechten plaats, doch bi! den vrede, te Parijs gesloten, gelukte het Amerika dit eiland In zijn bezit te krij gen. Ofschoon de levensvoorwaarden der bevolking op Porto Rico niet ongunstig zijn, hebben de Amerikanen, weinig ple zier beleefd van hun nieuwe bezitting, daar de steeds weer terugkeerende ca- tastrophen den wederopbouw vernietigen. Porto Rico is het oostelijkste eiland van de Groote Antillen, waartoe ook Cuba Jamaica en Haïti behooren. Aan Porto Rico sluiten zich met een boog naar het Zuiden de Kleine Antillen aan, die als de „Eilanden boven den wind" tot Trini dad en Eilanden beneden den wind" van Trinidad langs de kust van Vene zuela westelijk tot Oruba zich uitstrek ken. Het eiland is door de 115 K.M. breede Mona-Passage van Haïti gescheiden. De uitgestrektheid Porto Rico bedraagt on geveer 9200 K.M. Óe noordelijke havens van het eiland kunnen wegens de door de Passaatwin den veroorzaakte branding zelden worden gebruikt. In het Zuiden van het eiland heeft men slechts open reeden, be schermde baaien heeft men daarentegen by San Juan. de hoofdstad van het eiland, bij Mayaguez en Guayama. Het klimaat is warm en tamelijk vochtig. De bevolking van het eiland bedraagt ruim een millioen, van wie de helft negers. Succesvolle pogingen, om op het eiland koffie aan te planten, vonden door een ontzettende ramp, op 8 Augustus 1899, een onverhoedsch einde. TORNADO'S. Jaar op jaar wordt Amerika door zware wervelstormen bezocht Bloeiende steden zonken in het stof. honderden duizenden menschen worden door de ineenstortende gebouwen gedood, ver schrikkelijke schade werd aan den oogst toegebracht. Tegen de tornado's kan men zich niet beschermen. Alles poogt zoo snel als mogelijk buiten hun bereik te komen, voor alles worden de schepen gewaarschuwd. Maar bij de ge weldige en ontzettende snelheid, waar mede de wervelstorm zich voortplant, komt de waarschuwing dikwerf te laat. Een der zwaarste wervelstorm-cata. strophen, waardoor Amerika werd ge teisterd. was in den herfst van 1926. toen Florida en vele andere plaatsen binnen eenige uren bijna volkomen wer den vernietigd. Vele. vele voorgangers heeft deze wervelstorm gehad. Verschrikkelijke verwoestingen richtte de tornado aan. die den lSen Maart 1915 over groote deelen van Amerika joeg. De tornado van 18 Februari 1884 eischte in de Zuidelijke staten niet min. der dan 500 menschenlevens. De torna do van 11 April 1892 eischic in Kansas 40 slachtoffers, die van 4 Juni 1892 in Minnesota 75. die van 20 Juni 1893 in het dal van de Kansasrivier 16. die van 20 September 1S94 in Lowa en Minne sota 75. die van 27 Mei 18% te St. Louis en East St Louis 500. die van 30 Mei 1897 in Oklahoma 34. die van 9 Mei 1995 ln Kansas 30. die van 11 Mei 1005 in Oklahoma 130,. van 2 Maart 1906 In Mississippi. Louisiana en Alabama 500, die van 5 Juni 1908 in Nabrasca cn Kansas 27. die van 13 Maart 1913 In Il linois. Indiana, Tennessee, Louisiana en Texas 410 tot 500. die van 25 April 1923 iu Oklahoma bijna IOO. die van 23 JuU 1923 In Lowa 63 en die van 23 Juni 1924 in Lorain. Ohio. 67 menschenlevens. Uit bovenstaande kan men zien, dat de tornado's bijna altijd on dcnzolfdcn tijd optreden en ook de zelfde streken bezoeken. In de gematigde zone zijn wervelstormen uiterst zeldzaam. Eenige jaren geleden werden Borculo en omlig gende gebieden bezocht en men weet met welke gevolgen. EXPEDITIE IN NOOD. Prof. L, A. Koelik ls in midden-Azië met een expeditie op zoek getogen naar een meteoorsteen, welke daar in April van dit jaar gevallen was, Na met de Siberische expresse tot aan Tasjct ge reden te zijn, Ls hij met zijn makkers te paard 500 K.M. gereden tot Angara en vervolgens 300 K.M. door een weinig be volkte streek met dichte wouden, tot de plek, waar boomen stonden, die door den meteoorsteen verbrand waren. Op 22 Mei trok de expeditie per boot verder, zestien etmalen lang de Tsjambe stroom opwaarts, en vervolgens langs haar rech ter zijrivier, de Choesj-Mo (de rivier waar de meteoorsteen gevallen was). In Juli kwam er ziekte onder de leden van de expeditie, scheurbuik en scherpe fu- runcalosLs vooral. Op 2 Augustus werd er in een beraadslaging van de deelne mers aan de expeditie besloten, dat prof. Koelik alleen in de wildernis achter zou blijven om het begonnen werk te vol tooien, met voldoende levensmiddelen voor drie maanden; de anderen zouden naar Moskou gaan om aan de regecrlng verslag uit te brengen over don gescha pen toestand, met de bedoeling, dat zoo dra de eerste sneeuw gevallen was men te paard Koelik zou gaan bevrijden. Koelik heeft genoeg meel en zout, maar niet genoeg vet, suiker en schoeisel. Zoodra men te Moskou ingelicht was over zijn eenigszlns netelige positie, is men gaan beramen hoe men hem te hulp moest komen. Een groot punt was of men per (water)vliegtuig iets voor hem zou kunnen doen. Verreweg het doelmatigst leek een onderzoekingstocht langs de Angar en niet langs de Jenis- sei. Van het ter beschikking gestelde watervliegtuig zal geen gebruik worden gemaakt, omdat het niet voldoende draagvermogen heeft. De bevolking van de streek wordt op de hoogte gebracht van de nasporingen en de noodzakelijk* heid prof. Koelik hulp té verleenen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9