f\ - DATUMSTUKJES DE BRANDWEER TE VELSEN. 'llti ->- 36e Jaargang No. 13891 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 3 October 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27J4. met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maandenVcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57^2- Franco per post door Nederland f3-87^4Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken ƒ0.5754 franco p. post ƒ0.65 Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Directeuren: J.C. PEEREBOOM p. w PEEREBOOM Administratie 19724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel Pi] abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Drukkerij: Z. B. Spaarre 12. Telefoon 10122, 12713. B\jl:antoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwyk enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA WOENSDAG 3 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Oud-Holland- sche Poppenkast. Grootmoeder komt sprookjes vertellen, Film, enz. 2.30 urn1. Cinema Palace: „De Indische Graf- tempel." 2.30 en 8 uur. I.uxor Theater: „De Opiumholen van Hawaii", 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Gras"; „Colle geflirt". 79; 9.1511.15 uur. Matinée 2.30 uur. Standaard Theater; „De Zeetijger"; „Het Broekie", 2.30 en 8 uur. DONDERDAG 4 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H. O. V. o. L v. Ed. v. Beinum. Groote Kerk: Orgelbespeling George Robert, 34 uur. Bioscoopvoorstellingen. Overveen: Raadhuis: Gemeente raad, Bloemendaal, 2 uur. Zandvoor t: Raadhuis, Gemeente raad, 7.30 uur. Haarlem, 3 October. Philipsland. Philips Eindhoven zendt ons het vol gende hoogst merkwaardige communiqué: „Sinds eenige dagen is er voor de post verzending bij Philips een geheel nieuwe regeling getroffen, daar de duizenden brieven, die iederen avond aan het Postkantoor werden afgeleverd, niet snel genoeg konden worden geëxpedieerd en vaak te laat hun bestemming bereik- iten. Tijd is geld! Philips verzendt thans zijn post zonder tusschenkomst van het postkantoor! De brieven worden in de Centrale Postafdeeling eerst automatisch gesloten en met behulp van twee fran keermachines van het vereischte porto voorzien. De postzegels zijn hierbij ver vangen door een speciaal stempeL Daar na worden de brieven door Philips-be- ambten gesorteerd en voor zoover noodig nog afgestempeld met door de Posterijen ter beschikking gestelde poststempels. De controle op de behandeling der aangeteekende stukken geschiedt hierbij door een postambtenaar van het kan toor Eindhoven, die deze stukken in de postafdeeling van de firma tegen bewijs dn ontvangst neemt en inpakt. Hij deponeert de pakketten met aangeteeken- de stukken in de postzakken, bestemd voor het overbrengen van de gewone correspondentie en sluit deze zakken. De postzakken worden dan door personeel van Philips rechtstreeks naar de post treinen vervoerd. De postadministratie' blijft aansprakelijk voor de juiste ver zending en eventueel verhes van de aan- geteekende stukken, voor de overige post berust deze verantwoordelijkheid bij de firma. Het is te begrijpen, dat de Posterijen niet zonder meer bereid waren hiervoor vergunning te verleenen, daar, voor zoover bekend, nog nergens dergelijke facili teiten aan een particuliere onderneming zijn verleend. Nadat echter enkele post- autoriteiten een bezoek aan de Centrale Postafdeeling van Philips hadden ge bracht, verklaarde het Hoofdbestuur zich bereid haar toestemming te verleenen. Dat onze Posterijen het belang van deze regeling voor een groote industrieele onderneming ten volle beseffen en op deze wijze haar medewerking hebben verleend, getuigt van een ruim inzicht en verdient ongetwijfeld bijzondere waardeering". Aldus Philips. De „bijzondere waardeering" is goed, en getuigt van de diplomatie die de leiders van dit reusachtige bedrijf op hun rijd weten toe te passen. Als je dit slot .leest herdenk je, in vogelvlucht, de serie kleine botsingen die je zelf met de administratie der Posterijen hebt ge had, en je kunt je zonder moeite voor stellen wat zich in Eindhoven jarenlang moet hebben afgespeeld eer het geduld der firma Philips dermate uitgeput was dat zij uitkreet: „Dan doen wij het zelf. Als gij het niet beter kunt, zullen wij u laten zien wat een postkantoor is". Waarop de Staat der Nederlanden blijkbaar heel deemoedig heeft geant woord: „Heel graag, meneer Philips, alstublieft". En dit ongehoorde geschied is. Van Pa Staat, die zich zoo erg ver schrikkelijk met ons pleegt te berpoeien, had ik dit toch niet verwacht. Het valt mij van hem tegen. Ik had niet gedacht dat hij zich door een van zijn kinderen, zij het dan ook een zoo voorlijke spruit als het Licht van Eindhoven, op derge lijke wijze opzij zou laten zetten. Enfin, het is gebeurd, en het opent nieuwe perspectieven. Als het zoo mak kelijk gaat, is er misschien wel meer in die richting te bereiken. Te vaak en te lang moeten wij op daden van Den Haag wachten. Kan het particulier initiatief niet het een en ander voor ons opknappen waarmee de overheid niet op schiet? Zouden wij, met een partijtje Amsterdamsche, Haarlemsche en des noods ook Haagsche firma's de handen maar niet eens ineenslaan om De Rechte Lijn, d.w.z, den Amsterdamschen straat weg, af te maken? In een paar maanden zou het werk wel gereed zijn. Wat de kosten betreft, die zouden wij met ge noegen op onze belastingbiljetten in mindering brengen. Wij zijn nu eenmaal geen Philipsen. De overbrugging van de groote rivieren is een andere zaak van dezen aard, als mede de straatweg Den HaagRotter dam, de „vertunneüng" van alle onbe waakte overwegen en de afschaffing van de tollen. Er zijn meer van die kleinig heden. Als de Staat der Nederlanden, gezien het Philips-postkantoor-prece- dent, het particulier initiatief eens een kans gaf? Blijkbaar is hij er wel toe ge neigd. Nu voel ik wel dat wij op moeten passen. Philips mag ook wel voorzich tig wezen. Als hij straks iets mocht ver langen van de Nederlandsclje Spoor wegen, een instituut dat ook niet door overdreven plooibaarheid en toeschiete lijkheid uitmunt, heeft hij de kans op het antwoord: „Doet u 't zelf maar". Als hij bijvoorbeeld meer diensten op een be paalde lijn wil hebben, of een nieuw station of zoo, zouden de Spoorwegen allicht zeggen: „Stuur ons maar wat locomotieven en ander rollend materiaal en bouwt u dat station maar, dan zijn we bereid". De Spoorwegen hebben al de gewoonte om de gemeenten voor het meeste te laten opdraaien, zoodat een uitbreiding tot particuliere ondernemin gen hen niet moeilijk zal vallen. U ziet het: er zit veel in. Eer wij de Samenwerking der Gmeenten vervuld zullen zien zal de Samenwerking met het Particulier Initiatief, op modernen leest geschoeid en gedreven door het ongeduld van onzen tijd, in volle glorde wezen. Als het zoo blijft doorgaan met Phi lips' groei zullen wij trouwens nog an dere dingen beleven. Waar houdt dat ooit op? ALs ik het goed begrijip zwoegen die Technische Hoogeschool en de Han- delshoogeschool als paarden om maar afgestudeerden aan Philips te leveren. Hij schijnt er nooit teveel te kunnen krijgen. Zijn arbeiders-totaal neemt met onbegrijpelijke snelheid toe. Van dit blad heeft hij al een teekenaar en een radio- medewerker weggetroond andere fir ma's ondervinden hetzelfde en als hij dit stukje leest, dat geen onaardige gra tis-reclame voor hem oplevert (ik besef het, maar voor ëen keer hindert het niet) stuurt Philips mij misschien eerst daags een aanbieding. Je weet het nooit. Maar ik ga niet. Soms lijkt het evenwel alsof wij op den duur allemaal bij hem zullen belanden, in dienst van het Licht en de Radio. Als ik van iemand hoor: mijn zoon (of mijn neef, of mijn buur man) gaat weg, heeft een nieuwe posi tiedan zeg ik vanzelf al: ja, na tuurlijk, bij Philips. Zal het einde zijn dat Nederland Phi lipsland gaat heek-en, met een lamp en een raam-antenne in zijn wapen? Dat nooit! De jongste redacteur stelt voor dat wij Philips zullen vragen om den Straat weg af te maken en de rivieren be over bruggen, onder toezegging dat we alle maal een radiotoestel bij hem zullen kcopen. De jongste redacteur heeft ideeën. Eerstdaags zie ik hem naar Eindhoven verdwijnen, weggekocht. R. P. DROEVIG ONGEVAL AAN DE OOSTSINGELGRACHT. JONGEN VAN 14 JAAR VERDRONKEN. Dinsdagnamiddag kwart over vijf werd aan de politie in het posthuis aan de Amsterdamsche vaart kennis gegeven, dat achter het terrein van de Gemeen tereiniging een jongen verdronken zou zijn. Dcor leden van de Haarlemsche Reddingsbrigade, burgers en politie werd daarop in het water van de Oostsingel- gracht gedregd. Eerst te kwart over ze ven werd het lijk opgehaald door een politieagent, die in een bootje dregde. Het bleek te zijn de 14-jarige Petrus de Winter, wonende Harmenjansweg 82k. De jongen was te half drie de deur van de ouderlijke woning uitgegaan om in bovengenoemd water naar rommel te vïssehen, vermoedelijk in een bootje. Nie. mand heeft echter gezien, dat hij in het bootje gestapt of in het water gevallen is. Omstreeks vier uur zag zijn oom, de heer W. Turk, Oude Weg 77, de pet van den jongen in ae nabijheid van het leege bootje drijven. Een dokter heeft den dood geconstateerd. Het lijk is per brancard naar het Sint Elisabeths Gast huis vervoerd. „HET VADERLAND GETROUW". B. en W. van Haarlem hebben ver gunning verleend aan de Nederlandsche Vereeniging van Oudstrijders der Zee- en Landmacht uit Nederl.-Indië „Het Vaderland Getrouw" vcor het wedu wen- en weezeofonds een collecte ts hou den op Maandag 8, Dinsdag 9, Woens dag 10. Donderdag 11 en Vrijdag 12 Oc tober as. HET DRAMA AAN DEN OMVAL. TEGEN VERDACHTE WORDT 12 JAAR GEëlSCHT. Zekere H. uit Diemen heeft op 11 Mei des nachts aan den Omval te Amster dam een vrouw, mej. S. in het water gegooid. Zij wist zich aan een ducdalf vast te grijpen en werd later gered. H. stond gisteren voor de rechtbank te Amsterdam terecht ter zake van po ging tot moord, subsidiair poging tot doodslag. Hij ontkende pertinent, dat hij het op het leven van mej. S. gemunt had. De eerste getuige mej. S. vertelde ver schillende bijzonderheden. Zoo had ver dachte haar aangeboden een gelözaakje, dat over een bedrag van 1000 ging voor haar op te knappen. Hij zou des avonds het geld aan getuige brengen, doch kwam niet. Verdachte ontkende geld van de vrouw gekregen te hebben. Pres.„Nou moet u toch eens goed luisteren. Op 11 Mei had u opeens een hoop geld. U hebt uw vrouw 600 ge geven, verschillende rekeningen betaald, kortom, u had ruim 900 in uw bezit. Jn dat, terwijl u op 16 April het hor loge van uw vrouw verpand hebt om haar aan reisgeld 'te helpen. Hoe zit dat nu?" Verd.: ,Jk had al mijn geld achter een loodsje in den tuin verstopt. Ik kon het. dien middag niet te voorschijn halen omdat mijn bum-man in zijn tuin rond liep. Ik had in huis geen geld meer en daarom heb ik dat horloge beleend". Toen ontmoetten mej. S. en verdachte elkaar weer, getuige vroeg naar het ef fect, dat verdachte voor het geld koo- pen zou, ze liepen langs het Jaagpad h-een en weer. Het gesprek liep voorna melijk over zwemmen", aldus get. „H. had me trouwens al meermalen ge vraagd, of ik zwemmen kon. En ik kan het niet. Edelachtbare". „Die vrouw staat te liegen", riep verd kwaad uit. „Ik concludeer uit haar woor den dat ze het wil doen voorkomen, als of ik haar meegelokt heb". Maar get. 3. vervolgde in 't minst, niet uit het veld geslagen haar verhaal. ,Hce het ging, weet ik niet", zed ze, „maar opeens voelde ik, dat ik te water lag. Ik hoorde II. roepen: „Daar ga Je dan!" Of hij me een duw heeft gegeven, weet ik niet". Verschillende getuigen werden ge hoord. Het O. M. concludeerde, dat H. zijn slachtoffer opzettelijk te water had geduwd-. Een volkomen onschuldige vrouw te bedriegen en te trachten, haar op zulk een geraffineerde manier, als door verd aangewend, den dood in te drijven, is een misdaad, welke geducht dienit te worden gestraft. Spr. elschte veroor deeling van verd. wegens poging tot moord tot twaalf jaren gevangenisstraf. Verdachte blijft onbewogen voor zich uit zitten staren. De veidediger, mr. Pauwels bracht o.a. in het midden, dort. van de verklaringen van de kroongetuige alles afhangt. Hij achtte verschülenjde verklaringen van haar vreemd. Tot slot zeide verdachte: „Wilt u mij straffen, mij gced. maar dan word ik onschuldig veroordeeld". Uitspraak 16 October. DE HAARLEMSCHE HYPOTHEEKBANK. Uitgifte f 500.000. aandeelen DE RESULTATEN OVER 1928. De Haarlemsohe Hypotheekbank stelt de inschiijving open op 500.000 aan deelen, groot 1000, waarop te storten 10 pet. De koers met voorkeur bedraagt 280 pet. en bij vorige inschrijving 330 procent. In het prospectus wordt door de di rectie gezegd: Van het jaar 1928 is thans ruim 2/3 ver streken, en wij zijn alleszins tevreden over de bereikte resultaten. Ondanks de aflosbaarstelling van alle pandbrieven met rente boven 5 pet. en jaarlijksche periodieke uitloting kunnen wij in het totaal van de uitstaande pand brieven, sinds aanvang dezes jaars tot heden een vooruitgang constateeren van f 2.175.300. De belangrijke disagio, dde wij moesten maken door de beschikbaar stelling alleen van 4 1/2 pet. pandbrieven zal uit de koersreserve en de winsten ■van dit jaar ten volle kunnen worden afgeschreven. De toegevloeide gelden vinden gereede plaatsing in eerste hypotheken tegen 5 pet. rente en daarboven, waarmede een goede rentewinst wordt verkregen. Aan provisiën werd in de eerste 8 maanden verkregen 75.518.92, terwijl deze over het gelieele jaar 1927 97.364 hebben bedragen. De vooruitzichten zijn thans van dien aard, dat te verwachten is, dat het be drijf zich ook verder gunstig zal ontwik kelen en de uitkomsten over 1928 zullen toelaten om het dividend van 30 dat de laatste jaren werd uitgekeerd, te handhaven. Geen onzer vroegere kapitaalsuitbrei dingen heeft verlaging van het dividend ten gevolge gehad. DE STAKING TE IJMUIDEN. EEN OVERTREDING VAN DE ARBEIDSWET? Dinsdagavond omstreeks half negen begaven zich de heeren R. Laan, be stuurslid van den Centralen Bond van Transportarbeiders en den Bock. be stuurslid van den Cent-ralen Bond te IJmuiden in gezelschap van eenige sta kers per motorboot naar den in de bui tenharen llggenden baggermolen van de fa. den Breejen v. d. Bout, welke molen, zooals in ons bericht van gisteren werd gemeld, door een aantal werkwilligen wordt bediend. Het was de bedoeling, om contact met de werkwilligen te verkrij gen, zoo mogelijk hen te bewegen, het werk neer te leggen. In de buitenhaven werden zij echter „gepaaid" door de rijks politie, die aan boord van eenige mo torbootjes in de omgeving surveilleert. De rijkspolitie wees genoemde heeren er op, dat zij zich in verboden water be vonden, n.l. in het gedeelte, dat door Waterstaat, vermoedelijk in verband met de staking, was „afgesloten". Dientenge volge moest van het voornemen, met het volk aan boord van den molen te spre ken worden afgezien. Bij het bezoek bleek, dat de molen, ondanks dat er geen orerwerkvergunning was verleend, nog in vollen gang was. De heeren Laan en den Bock maakten de rijkspolitie hierop opmerkzaam. Deze zegde toe, de zaak te zullen onderzoeken. De genoemde leiders hebben den heer Zaalberg, Directeur-Generaal van den Arbeid van het geval in kennis gesteld. Van werknemerszijde werd ons, in ver band met de reeds vermelde pogingen om de werkwilligen te „bewerken" mede gedeeld, dat het hoofdbestuur van den Christelijken Fabrieks- en Transportar beidersbond zich in verbinding heeft ge steld met den Burgemeester der ge meente Bunschoten, de woonplaats der meeste werkwilligen. Gebleken is, zoo deelde men ons nog mede, dat teen het gemeentebestuur van Bunschoten tot de ontdekking kwam, dat het betrof het vervullen van „onderkruiperswerk", het zich, mede op een wenk van den rijksbe middelaar, afzijdig hield. De menschen zijn daarop aangenomen door een z.g. „ronselaar". DE AUTOBUSSEN. HET AANBOD VAN „STORM VOGELS". De N.V. autobus-exploitatie „Stormvo gels" te IJmuiden heeft medegedeeld, dat als aan haar de concessie vcor de autobussen gegeven mocht worden, zij reeds na 14 dagen in staat zal zijai om met 4 oude. doch in uitstekenden staat rerkeerende, autobussen één lijn te ope nen. Het materiaal kan don elke maand met 2 nieuwe bussen worden uitgebreid. Binnen 3 maanden kunnen dus op alle lijnen nieuwe autobussen rijden. Boven dien zullen er dan 4 nieuwe bussen in reserve zijn. De garage zou dan komen in een deel van de vroegere gasfabriek van Schoten. DE HNAFC HEEFT TEGENSPOED. In het donker geland. Reuter seinde dd. 2 October uit Alla habad: De H.-N.A.F.C. vertrok vanmorgen uit Karachi met de bedoeling naar Allaha bad te vliegen. Het. vliegtuig landde ech ter bij duisternis op de renbaan te Cawnpore. Het werd bij het landen lioht beschadigd, waardoor het waarsohijnlijk een paar dagen zal worden opgehou den. Gedurende het laatste deel van den tocht had het vliegtuig te kampen met slecht weer. De Tel. teekent hierbij aan: De directie van de K.L.M., welke wij om inlichtingen vroegen, deelde ons mede, dat volgens een door haar ontvan gen telegram de H.-N.A.F.C. te Cawn pore geland was, omdat Allahabad niet meer bereikt kon worden. Cawnpore ligt ongeveer 200 kilometer ten Noord- Westen van Allahabad. Bijzonderheden omtrent het ongeval waren overigens nog niet bekend. Voor de bemanning, bestaande uit den piloot E. A. J. PriUwite, den luit.-vüeger J. M. J. Wegner en den mecanicien F. Lischer, is deze ongelukkige landing een geduchte tegenslag. HOEFIJZERS. Door den Bond van Smedenpatroons in Nederland en den RK. Smedenbonü zal omstreeks half October, in samen werking met den directeur der Am bachtsschool te Haarlem, den heer A. L. Hengeveld, bij voldoende deelneming een cursus in het maken van hoefijzers gegeven worden. Ock zal een cursus ge geven worden in autogeen lasschen, be ginnende half November. Leden der commissie zijn G. Alders, Jan Steen- straat 39, en D. Hogenbirk, Zijlstraat 17, CAPITULATIE. Al was de verleiding ook zwaar, Wij hebben ons krachtig verzet, Wij hebben, gesteund door elkaar. Ontijdig bezwijken belet; Wy hebben ons moedig geweerd. Door onze principes geschraagd. Om al wat wij hebben ontbeerd, Heeft geen onzer ook maar geklaagd; Men spaarde ons niet de critiek, En heette ons dwaas, obstinaat, Men noemde ons zelfs excentriek, Toch bleven wij sterk en kordaat; zy lachten er allemaal om, En vonden 't begrip uit den tijd, Ons standpunt was koppig en dom. Zoo slikten wy menig venvyt; Verwyfd vonden wy hen en zwak, Wij zagen hen voor hun tyd oud. Reeds nu slechts gesteld op gemak. Hun hoon liet ons (letterlijk) koud Maar was onze weerstand ook groot, Nu is het er tooh mee gedaan, Wy leggen het hoofd in de schoot, De huiskamerkachel is aan. P. GASUS. HET VERKEERS- VRAAGSTUK. HOE TE HANDELEN IN SMALLE STRATEN? De heer L. H. schrijft ons: In uw blad van Vrydag jl. werd be pleit om in drukke en smalle straten slechts toe te laten aan één zyde van den rijweg wagens en auto's te plaatsen. By l.et nemen van deze en andere maatregelen dient echter rekening ge houden te worden met het tweeledig doel der voertuigen. Het eerste is, dat men zich snel kan verplaatsen, voornamelijk over grootere afstanden. Om dit doel te bevorderen, moeten maatregelen wor den genomen om op de wegen van doorgaand verkeer een vluggen en vel- ligen doortocht mogelyk te maken. Het tweede doel is stilstaan, hetzy om boodschappen te doen of om te laden en te lossen. In straten als de zyistraat en andere drukke straten in de binnen stad moet men geen maatregelen gaan nemen om het vlugge verkeer te bevor deren. wanneer dit moet gaan ten koste van het regelmatig lossen en laden ren goederen. De door u voorgestelde maatregel ziet er op zich zelf vrU onschuldig uit, doch welk een ongerief dit mede brengt, we ten wy reeds by ondervinding van stra ten als Groote Houtstraat en Koning straat, waar wegens de tram slechts aan één zijde van den weg gelost kan wor den. Moet in de Groote Houtstraat by- voorbeeld 20 H.L. anthraciet bezorgd worden, aan de Oostzijde der straat, dan moeten de lossers 80 maal met of zon der zak op hun schouders den drukken rijweg oversteken; dat is niet alleen tijd- roovend, maar ook zeer gevaariyk. In de Kruisstraat waar het verkeer boven dien nog in beide richtingen gaat. is de toestand nog erger. (Gedeelte by de Krocht). Laat men dezen toestand niet in het leven gaan roepen in straten als de Zijlstraat, waar nog geen tram rydt. Mocht de Zyistraat te veel verstopt worden door auto's en wagens die daar uit noodzaak zyn, dan gaan de voertui gen die er alleen maar een doorgang zoeken vanzelf wel een vluggeren weg kiezen. Tot zoover dezen inzender. Wy zyn het niet met hem eens. Wan neer straten zóó smal zy'n. dat het ver keer gestremd wordt als aan beide zij-den voertuigen geplaatst worden, is de eenige oplossing, om dit slechts aan één kant toe te laten. Anders wordt de rerkeersverwarring hoe langer hoe grooter. GEEN GEVAAR MEER. Het water bij den IJzer zakt. Thans is'het vrij zeker, dat door het stoppen met blokken beton en zakken zand ren het gat, dat het zeewater in den voorloopig-en dijk had geslagen, het gevaar voor verdere overstrooming van de velden en oevers ren den IJzer zou zyn geweken, aldus meldt het Kbld. Sedert de aankomst van geniesoldaten werd onverdroten, ook by nacht, gewerkt Doch onder het geweid ren het water, zyn Dinsdagmiddag de betonblokken en zandzakken weggedreven en heeft het water opnieuw enkele hectaren land overstroomd. Volgens de laatste berich ten echter trekt de vloed zich thans langzaam terug. Het water is oreral aan den IJzer in beweging en alleen hier cn daar zouden nog groote waterplassen ye zien zijn. Naar het departement ren Landbouw verneemt zyn de berichten over de ramp en over de veroorzaakte schade scho- melyk overdreven en heeft de plotseling verwekte herinnering aan de overstroo- rningen van 1914 er toe geleid, dat zeker betreurenswaardig ongeluk, wnarby en kele hectaren land onder water werden gezet, werd opgeblazen tot ee-n ver- schrikkeiyke ramp. Ofschoon de breuk van den dam 's nachts plaats had, heeft zich, aldus Landbouw, geen enkel on geval voorgedaan. In stryd met de eex- ste berichten is geen enkel stade vee om gekomen. Eerst hedenmorgen hebben zich hoofdambtenaren van Bruggen en Wegen uit Brussel naar de plaats des onheils begeven. AUTO DOOR TRAM BIJ SCHAGEN GEGREPEN. Een Haarlemmer gewon*. Maandagmorgen om 10.40 passeerde de tram AlkmaarSohagen den over weg aan de Laet, terwyi juist op het zelfde oogenblik de vischhandelaar D. met zyn vrouw en ^zekeren C. M. uit Haarlem met zyn auto overstak, meldt het Volk. Hy zag het gevaar niet en zijn auto werd van achteren door de tram aangereden, waardoor de gehecle ach terbak, waarin C. M. gezeten was, een 20 meter weggeslingerd werd. Wonder bo ven wonder kwam deze er met eenige kwetsuren aan hoofd en aan zyn beenen af. De vrouw, die bU haar man aan het stuurrad zat, was door den schok bulten haar bewustayn geraakt. ZU werd door twee geneesheeren, die spoedig ter plaat se waren, behandeld. Maandagmiddag om 3 uur was het bewustzUn van de vrouw nog niet teruggekeerd. De heer D. kwam met den schrik vrij. D. had de tram niet zien aankomen, terwijl men toch ongeveer 1000 M. ver uitzicht heeft op de plaats waar het ongeluk gebeurde. DE MUIDER TOL. OPHEFFING SPOEDIG TE WACHTEN. Naar de Tel. verneemt staat het thans wel vast dat de Mulder tol binnen en kele dagen zal zyn afgeschaft. Maandag middag heeft n.l. een laatste byeen- komst plaats gevonden tusschcn den ml_ nister van Waterstaat, den heer Van dor Vegte. en het bestuur van het Hoog heemraadschap van den zeedyk beoos ten Muiden. In die byoenkomst zUn belde partyen tot definitieve overeen stemming gekomen. Waar echter deze zaak een flnanciecle aangelegenheid betreft, behoeft zij de goedkeuring van den minister van Financiën. Het wach ten is dus slechts op het laatste woord van den heer De Geer, dat elk oogen blik kan worden tegemoet gezien. J W - m gL M të 4, - i Op de begrooting 1929 van Velsen is 370.— uitgetrokken voor onderhoud van „brandweerkazerne s" (dïe er niet zyn) en brandapuithuizen. Foto van het brandspuithui» te Driehuis zonderbrandspuit. Er staat naraclyk slechts een

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1