BU1TENLANDSCH OVERZICHT H. D. VEETELLINGEN DE ZEVENDE OCTOBER. EEN COMPROMIS TUSSCHEN HEIMWEHRE EN SOC.-DEM. GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS FEUIIJLETON De Geschiedenis van Lois Reddle HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 4 OCT. 1928 Men tracht de gemoederen te kalmeeren. Bindende bepalingen T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zooals onze lezers weten zyn de Weensche gemoederen ernstig ontdaan over het naderen van den 7den October. Doch men moet even ln 't oog houden, dat de betoogingen te Wiener Neu- stadt zouden plaats vinden en dat Weenen daarvan 50 K.M. verwijderd is. Terecht heeft bondskanselier Seipel dus daarop de aandacht gevestigd. Voor de zakenwereld en de buitenlan ders schijnt het gevaar werkelijk miniem te zijn. Men kan echter aannemen dat de betrokken politieke partijen al het mogelijke hebben gedaan om de booze geruchten omtrent den 7en, aan te dik ken. Zooals men zich herinneren kan ls de opzet van de demonstratie een propaganda-opmarsch van de Heim- welore, en een afweerdemonstratle van haar tegenvoeters: de sociaal-democra ten. Te dien opzichte hebben de beide groe pen echtei bindende verklaringen ten opzichte van de rust van het land moeten afleggen. De garantie voor deze over eenkomst bestaat uit de veiligheidsmaat regelen die de bondsregeering zal tref fen. Natuurlijk: men mag aannemen dat de 7de October niet heelemaal ongestoord zal passeeren in den optocht der nerveuze Oostenrljksche dagen. Hier en daar zal het rondom Wiener Neustadt wel span nen. Maar mag men aan den anderen kant gelooven dat de gewapende macht zóó wankel zal zijn, dat zij in het geheel niet opgewassen zal blijken te zijn tegen 't te verwachten rumoer? Wij gelooven dat Weenen een les heeft gehad bij de jongste oproeren en dat de Bondsre geering den laatsten tijd genoeg ge waarschuwd is, om thans terdege op haar hoede te zijn. Inderdaad, van verschillende zijden komen geruststellende berichten binnen ten aanzien van den Zevenden. Zoo weet het Officieele Nieuwsbureau te melden, dat de Helmwehren en de So ciaal-democraten onderhandelingen heb ben gevoerd die tot een compromis heb ben geleid, hetgeen den opmarsch van beide partijen zoowel naar tijd als naar plaats beperkt. Dc routes der opmarschen zijn zóó gekozen dat de kemphanen elkaar niet zullen ontmoeten; zoo zal het grootste plein in Wiener Neustadt tot 12 uur ter beschikking zijn van de Helmwehren, en daarna afgestaan worden a: n dc So ciaal-democraten. Al ziet men nog niet zonder vrees den Zevenden tegemoet, door één en ander zijn toch de gemoederen aanmerkelij' gekalmeerd- F. A. De ijzerindustrie in het Roergebied. ESSEN, 3 October (V.D.) Woens dag hebben de onderhandelingen plaats gevonden tusschen de vertegenwoordi gers van den werkgeversbond van 't dis trict der Noordwestelijke groep en de drie metaalarbelders-vakvereenigingen De vakvereenigingen hadden voor alle arbeiders boven de 21 jaar een loonsver- hocging van 15 Pfennig per uur bover. de bestaande loonen geéischt en alle con tracten opgezegd. De vakvereenigingen fundeerden hun elschem op de in andere districten en industrieën vastgelegde zuivere tariefloonen. Deze fundeering weid door de werkgevers als niet steek houdend aangeduid. Zij beweerden, dat de schematisch en zuiver formeel ver schillend opgestelde tariefloonen mis leidend waren en dat het alleen aan kwam op de werkelijke verdienste. De effectieve verdiensten waren sedert Dec, 1927 belangrijk meer toegenomen dan de volgens tarieven vastgestelde verhoo gingen. In deze omstandigheden kon van een rechtvaardiging der looneisoher. niet gesproken worden. De vakvereeni gingen bleven bij hun vorderingen of schoon ook zij erkenden, dat de econo- mische toestand niet meer zoo gunstig was als in 't begin van het jaar. Ten slotte stelden de werkgevers een nieuwe gemeenschappelijke zitting voor op Donderdag 11 October. Zooals de toe stand op het oogenblik is, kan er niet aan getwijfeld worden, dat de situatie buitengewoon ernstig is. Nieuwe bomaanslagen in Australië. LONDEN. 3 October (VX>.) Naar uit Melbourne gemeld wordt, werd in den afgeloopen nacht opnieuw een bom aanslag gepleegd op het huis van den president van den Zuid Johanstone rui ker molen. Het huis weid zwaar be schadigd. Niomand werd gewond. De politie heeft heden de bureaux van de communistische partij doorzocht en een groote menigte vlugschriften in beslag genomen. Macdonald contra Maxton. Bfjna handgemeen. De afgevaardigden op het congres der Arbeiderspartij te Birmingham hebben een overzicht gekregen van de geldmid delen der party, daarover deelt het Hbld. mede: Sinds de verplichte poli tieke heffing van de leden der vakver eenigingen wettig verboden is, zyn de inkomsten uit die bron met 1/3, van 39.000 pond op 26.000 pond sterling ge daald, een jaariyksch verlies dus van 13.000 pond. Een inschrijving in het voorjaar geopend voor een fonds van 100.000 pond voor de algemeene verkie zingen, leverde verder in zes maanden tijds slechts 25.000 pond op. Gedurende het debat over de alge meene politiek van dc Arbeiderspartij vielen eenige scènes voor, waarbij MacDonald en Maxton eenmaal byna handgemeen waren geworden, terwijl de oud-minister Wheatley en de voorzitter Lansbuvy in een hevigen woordenstrijd weiden gewikkeld. MacDonald beschul digde Maxton van leugens en balde de vuist tegen hem. Maxton sprong op en loochende schreeuwende deze beschul diging, terwyi verschillende andere af gevaardigden heftig protesteerden. Max ton oefende scherpe kritiek uit op het Arbeidersprogram, die MacDonald later afwees, waarby hij zeide, dat de „Min derheidsbeweging" in de Arbeidersparty het werken bemoeilijkte. Hy hoopte dat Maxton niet zou probeeren. in de kies districten met eigen candidaten uit te komen, waarop Maxton zeide, dat dit dan ook niet in zyn kiesdistrict be hoorde te gebeuren. Een Reuterbericht meldt nog dat ook rumoer ontlokte de opmerking van Maxton, dat indien de Arbeidersparty inplaats van de communisten aan te grijpen, zy er toe over ging het kapita lisme aan te grypen, zy by de volgende verkiezingen de volstrekte meerderheid zou verkrijgen. Feestdag der Chi- neesche republiek. Volgens een officieel belicht uit Nan king heeft de regeering besloten den lGden October tot nationalen feestdag van de Chineesche Republiek te ver klaren. Op dezen dag zal de regeering een nota richten tot alle vreemde mogend heden, waarin zal worden geconstateerd, dat de Chineesche republiek slecht. streeft naar hot herstel van de eenheid van het Chineesche volk. In de nota za: verder de terugtrekking van de bun tenlandsche troepen uit China worden geëischt. De regeering te Nanking verklaart zich bereid met alle mogendheden nieuwe verdragen te sluiten en de be langen dor buitenlanders in China te beschermen Volgens een ander officieel bericht zal op 10 October ook te Mookden dc vlag van de Koeomintang geheschen worden. De regeering te Nanking heeft beslo ten maai schalk Tsjang SJoe-liang to: opperbevelhebber van de Ncord-Mant- sjoerysche troopen te benoemen. 't Kroatische broedervolk. Op het congres van den Servischer. boerenbond werd een motie aangeno men, waarin wordt verklaard, dat de binnen- en bui tenlandsche politieke toe, stand des lands slechter is dan ooit te voren, waarvoor de schuld aan de hui dige regeering moet worden toegeschre ven. Heft congres geeft uiting aan zyn sympathie voor het Kroatische broeder volk en kondigt een scherpen parlemen tairen strijd aan voor de geüjkgerech ligdheid van de boerenbevolking me: de andere volksgroepen De parlementaire fractie wordt uit- genoodigd in dezen striid tot de uiter 3te grens te gaan en eventueel de Skoepsjtina te verlaten Uit Spalato wordt gemeld: De oodlitie van boeren en democraten wilde te Zengg een vergadering houden. Deze werd door de politie verboden. NOG STEEDS OORLOGJE SPELEN! Ook Bakoe heeft thans de sensatie- van een (pseudo-) gas- en bomaanval uit de lucht medegemaakt, schrijft de N. R. Crt. Alle groote bedrijven en openbare diensten namen een actief aandeel aan de afwering van den aan val; speciaal de brandweer had druk werk met het „blusschen" van de bram- don, die verondersteld werden op ver schillende plaatsen, tengevolge van ge worpen bommen, te zUn uitgebroken terwyl de Roode Kruiscolonnes yverig in de weer waren met het vervoer van ..verwonden" en „door gas bedwelm den", naar de ziekenhuizen! De fabrie ken en bedrijven zetten alle. onder be schermingsmaatregelen. den arbeid voort,, terwijl er zoo vertelt de Kras, naja Gazeta bil de verdere bevolking veel animo viel te constateeren voor heit vluchten naar de van te voren be kend gemaakte gas- en bomvrije schuil plaatsen. DE AUTO-GIRO. Het bijzondere vliegtuig van den Span jaard La Cierva, waarmee hii een paar weken geleden van Londen naar Parijs is gevlogen, is weer gerepareerd. Men zal zich herinneren, dat het vliegtuig den dag na zUn aankomst bij een vlucht boven het vliegveld van Bourget be, schadigd werd. La Cierva had het voornemen opge vat van Bourget naar Brussel te vlie gen mot een landing te Valenciennes. BRUIDSSCHAT OP AFBETALING! Het volgende lezen wij in de TéL: Miss Caroline Rittenbetrg, dochter var. een der grootste Amerikaansche uitge: vers, is onlangs met mr. Frank Preston getrouwd. Conform den wil van haar nu overleden vader is zyn testament pas na het huwelyk geopend. Mr. Rittenberg had voor zijn dochter ai bruidsschat van 3CO-DOO dollar uitge trokken. Doch deze is in termynen be taalbaar, zoodat rnrs. Caroline niet da delijk over het geheele bedrag kan be schikken. Op grond der testamentaire beschikking ontving mrs. Preston na hat huweiyk ÏO.UUO dollar uitbetaald, by het begin van haar 25ste levensjaar ontvangt zy opnieuw 5000 dollar, en de derde termyn, 10.000 dollar, komt haar op Iraar 30sten verjaardag toe. Op haar oöste ontvangt zy weer 15-000 dollar, de geheele rest vaxt, haar eerst op haai' 41 sten verjaardag ten deel. By vroeger overlijden komt de erfe nis aan haar kindexen. en als het hu, wehjk kinderloos blijft aan den doe, rentuin te New York. Als reden tot deze wonderlijke bepa lingen vermeldt de erflater ziin precie ze psychologische 'kennis ven de ver schillende phasen in het leven der Ame- ilkaansche vrouw. Volgens ziin overtui, ging moot men een jonggehuwde vrouw niet te veel geld in handen geven, daar zy alles zal doen om haar man te be, hagen. Weinige jaren later is het hu welijk meestal geconsolideerd en de man or op bedacht de wenschen zunei vrouw te vervullen. In deze periode de vrouw is dan meestal 25 jaar heeft zy geen by- zondere geldsmiddelen noodig. Gebet', anders staat de zaak na nóg vyf jaar huweiyk. Dan heeft de vrouw eigen gel den noodig, om den echtgenoot te kun nen boeien. By stijgenden ouderdom hangt de mannenwereld meer dan ooit aan geld. Dat wordt bllzonder actueel zoodra de vrouw den 40*Jarigen leeftyd bereikt. Het testament wordt in Amerikaan, sche Juristenkringen als buitengewoon kundig opgezet beschouwd, temeer daar by slechte financieele conditie in de meest verschillende perioden des le vens steeds voor een appeltje voor den dorst wordt gezorgd. FASCISTISCH EXECUTIE. PELOTON. Toen Cesare Rossi, die betrokken was by dan moord op Matteotti. aldus het Hbld., onlangs ckior een list in handen der Italianen viel. schreef Melchion vice-secretaris der Fascistische Partij, tn het tijdschrift der fascistische mili tie, dat hy 't zich tot een eer zou reke nen te behooren tot het event, execu, tie,peloton van Rossi! Deze brute uitspraak wordt ten volle goedgekeurd door het blad „Patria", dat er bovendien op aandringt dat voortaan alle Italianen, die Italië se dert 1922 hebben verlaten en in het buitenland een vijandige actie voeren, het Italiaansche burgerrecht verliezen indien zy niet vóór 15 öctober as. in ce plaats hunner inwoning terugkee- ren. Worden zy clandestien op natio naal gebied aangetroffen dan zullen zy als buiten de wet staande worden be schouwd, zcodat zy zonder proces zul len worden terechtgesteld; od den 15en October 1928 moeten alle burgers, die -en openbaar ambt of een functie in de party bekleeden. een llist van hun bezittingen aan de financieele autori, teiten hunner provincie voorleggen. De. ze üjst zal worden overhandigd aan den commandant der gendarmerie, waarop na onderzoek allen, die gelogen, hebben of op onrechtmatige wijze hun fortuin sedert October 1922 hebben verdubbeld, zullen worden gestraft. .Aldus zou het executie-peloton", zoo besluit de „Patria", „een waariyk nut tig orgaan voor de zaak der fascisti sche revolutie zijn". RADIO EN REGEN. Toen het vorigen zomer bijna dag aan dag regende, en dikwijls onweerde, scho ven de menschen de schuld op de radio. De radio zou den heanelaether en het weer danig in de war sturen. Een popu lair bewys van het tegendeel was niet naar voren te brengen, en ieder, die een bedorven vacantie achter den rug had, geloofde graag, dat de radio al de el lende op haar geweten had, hoewel hy haar toch ook niet graag zou missen. Deze zomer heeft het bewijs geleverd, dat de radio volkomen onschuldig aan het geval is. Er is zeker niet minder den aether ingezonden dan verleden jaar. en hoeveel dagen heeft het van den zomer geregend? Hebben wij wel drie onweers buien gehad? Als wy weer eens een nat ten zomer krijgen, en die zyn er altijd geweest, ook in den goeden ouden tijd. en zullen wel altijd blijven, gaat het ar gument „radio" tenminste niet meer op. Laten we onze slechte stemming dan ojj iets andere luchten HET ZWART ZIJDEN MASKER. Een eenoogige Servische inbreker. Milan Djoritsj die. zelf een wélop, gevoed en keurig heerschap, verschil, lende talen machtig, in zijn misdadig bedrijf door adat landgenooten werd bij gestaan, die hy smadelyk „gewone boe ren" noemde heeft tegenover de Pa- rysohe politie bekend een heele reeks roofpartyen op zyn geweten te hebben. AUe negen leden der bende zitten thans achter slot en grendel. De Tel. schryft daarover: Djoritsj was er steeds zeer fier op. onder zyn volgelingen de reputatie te gemeten van „g-entlenian-dief". en wees er by de politie ook op, dajt hy zijn vrouwelijke slachtoffers steeds met de meeste onderscheiding behandelde. Me: karakteristieke vrijmoedigheid nam hy van alle bedreven inbraken alle schulo op zioh en verklaarde zelfs, zyn acht medeplichtigen „als employés te ont slaan". In den afgeloopen zomer heeft de bende van Djoritsj in een aantal villa's ln DeauviUe ingebroken en heel wat kostbaarheden bemachtigd. Tot haar Parijsche slachtoffers behoorden: prins Murat, mrs. Vare;:-bilt. vicomte de Cornudet, mevrouw Osusky (vrouw van den Cechoslovaakschen gezant te Pa, rijs) en een Russisch edelman, wien o.a. oen gouden snuifdoos, geschenk van wij, !en den tsaar, werd ontstolen. De gentleman-bcef zei verder, dat hy de inbraken zonder uitzondering ge pleegd had met behulp van een glas- snyder en een stuk touw en dat hij steeds een zwart zijden masker droeg Hy kwam regelmatig in voorname .Pa rijsche oafés en danszalen en op de courses te Longchamp. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. PER REGEL. (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) De Anonieme Brief. Naar het Hongaarsch van MICHAEL ERDÖDY. .Mijnheer, urw vtouw bedriegt u. Zij heeft vandaag. Zaterdag, om vier uur een rendez-vous by de klok voor den schouwburg. Weest op uw hoedt. X. IJ." Hy geloofde geen woord van wat er in den brief stond. Hij lachte er zelfs om. Maar na de lunch merkte hy toch eenige onrust by zijn vrouw. Zy was zenuwachtig, ongedurig, stug en nu en dan wat uitdagend. Wat? Zou de brief dan toch niet ge logen hebben? Hy besloot haar te be spieden. Hy zocht zyn hoed. „Waar ga je heen?" „Naar de club", zei de man en hy nam hartelijk afscheid, opdat zyn vroeg uitgaan niet op zou vallen. Hy stelde zich achter een aanplakbord ->p en hield zyn vrouw ln het oog. Gelukkig was het om dezen tijd zeer druk, aoodat hy rustig kon blijven xtaan zonder op te vallen. Het was reeds lang over vieren. „Wat be teekent dat?" vroeg de man zich ongerust af. „Zijn ze ri zoo ver met elkaar gevorderd, dat hij ziöh een te-laat-komen veroorloven kan? Een mooie geschie .enis inderdaad!" Nu scheen het reeds vast en zeker dat de anoniem? brief niet gelogen had. Duizelig leu ide hij tegen het bord. Weer verliepen er minuten en bet leek hem of de groote wijzer, gindsch ach ter die glasplaat, in zijn hart. om de spil da-aaide, in plaats van in het uurwerk. Hy kon nauwelijks meer op zijr voeten blijven staan. Hij wankelde. Plotseling voelde hy een slag op zijn schouder. Hy keek op. Het was zyn vrouw. ..Nu heb ik je gesnapt, huichelaar!" De man was sprakeloos. Hy kon nau welijks antwoorden- „Wat? Hoe waag je hetT* „Wie heeft hier by de klok een af spraak. hè? Wie....", riep ze dreigend. „jyr „Neen, jyr „Ik?" .Natuurlijk, jy. Nu heb ik je echter ontmaskerd. Dat dametje heeft zich na- iuuriyk verlaat Het was alsof alles voor zyn oogen draaide. Ten slotte was hy nog de boos- ioener. O. die luwe vrouwen! By hèm was zy echter niet aan 't goede kantoor. LU keek haar doordringend aan „Wat héb Je hier te zoeken?" „Wat? Je waagt het nog my ter ver antwoording te rt' pen? Dat- Ss toch een beetje al te kras. Ik verklaar je dan hierby, dat ik me zal laten scheiden, begryp je dat „Eer fraaie grap! In plaats van oil •ergeving te vragen „Ik weet, dat je me bedriegt. Goede vrienden hebben mii de oogen gecpen:". Wil je het bewijs? Hier!" Zij zocht in haar taschje en nam er papier uit. „Lees „Mevrouw, uw man bedriegt u. heeft vandaag, Zaterdiag. om vier uur 's middags een rendez-vous bij de klok voor den schouwburg. Weest op uw hoede. X. IJ." NIEUWE VRAAG NAAR BUITENLANDSCH KAPITAAL. Het Sovjet-comité heeft besloten naast de kort geleden aangenomen con ic-politiek, waardoor bui tenlandsche kapitalisten concessies kunnen krygen op fabrieken en andere industrieele on, dememingen, ook een nieuw gebied aan te wyzen, nJ, publieke werken in de groote steden Er zullen concessies ver, leend wc-rden voor den aanleg van trams en waterleiding en den bouw van gasfabrieken en electrische oentrales enz. In het geheel zijn daarvoor 60 ste den aangewezen (o.a. Moskou. Peters burg, Odessa, Charkow. Tiflis, Kiejew enz.). De hoofdeisch. welke de regeering aan den concessionaris stelt, is een voor de bevolking aannemelijk tarief, waarby hij echter een ruime winst mag behalen. Indien de concessionaris een groot kapitaal in een zaak steekt, dan zal de regeering hem dé garantie geven, dat op zyn gebied niemand anders een concurreerende concessie zou krygen <Tél.) WAT TE DOEN MET 92 PARAPLUIES? Dit is den eerzamen Parilschen burger Paul Houplin overkomen, volgens de Tel.: Hy was in de meening, na een ver- .kooping in het bekende „Hotel Drouot" voor 16 francs eigenaar te zijn geworden van een zeer goede parapluie. Maar toen hy zyn parapluie in ontvangst zou ne, men, werd hem aan het verstand ge, bracht, dat hij een geheele party van 92 parapluies had gekocht en dat hy die 92 stuks meteen moest meenemen, wilde hij geen bewaargeld betalen. Een propvol geladen taxi bracht Houplin met zyn omvangrijk koopje thuis. Nadat vrouw, dochter, schoonzoon en diens ouders met verscheidene exempla ren gelukkig waren gemaakt, bleven nog altyd zes kisten vol over. waarmee de heer Houplin zich voor loet hek van den Luxembourgtuin posteerde en door borden dc voorbijgangers er op attent maakte, dat zy bij hem parapluies van 15, 31) centimes en 1 franc konden kry- :en. Wantrouwig wegens zulke spotpry- zen en de twyfelachtdge herkomst der goede.en, draaiden zelfs onbeoarapluide -loofden zich om. En Houplin werd voor het eerst met zyn parapluies mee naar het bureau genomen. Ditmaal kwam hii er met een beris ping wegens vergrijp tegen de voor- chriften van den straathandel af. Doch toen de ongelukkige man zich van zyn partijtje wilde ontdoen door de para, pluies onder een boom neer te leggen, werd hy door twee agenten vastgepakt 1 en opgebraoht naar het bureau, van, waar hy voor den politierechter kwam. die hem wegens het wegwerpen vaai voorwerpen op don openbaren weg een geldboete oplegde. De rechter gaf hem nog den raad, de parapluies by een meubelopslagplaats in dcuot te geven en het opslag-geld eenvoudig niet te be talen.... A.-R. KIESVEREENIGING. VrUdagavond vergadert de A.-R. kies- vereeniging „Nederland en Oranje." Er zullen door het bestuur mededeelingen worden gedaan inzake fusie met de A.R. kiesvereenlging te Haarlem-Noord. Verder komen de Kamerverkiezingen ter sprake. De heer W. F. Beeremans zal het on derwerp „Kappeigne's scherpe resolutie in de uitkomst gefaald", inleiden. BIJBELTENTOONSTELLING EN CONFERENTIE TE HAARLEM. OP 29/31 OCTOBER A.S. Op bovengenoemde tentoonstelling «11 men zich niet beperken tot al de uitgaven van het Nod. Bijbelgenoot schap. zoowél in de Nederlandsche als de vele Indische talen, maar gaarne ook merkwaardige Bijbeluitgaven, in het bezit van Haarlemsche ingezetenen, in de tentoonstelling opnemen. Reeds zyn eenige toezeggingen inge komen van zeldzame Bijbels. In het bij zonder z.g.n. „incunabelen" of „wiege- drukken", van vóór 1500 zyn steeds waardevol; en sommige platenbijibels (hoewel lang niet alle). De commissie voor de tentoonstelling verzoekt nu schriftelijke opgave van ra- riora (ter beoordeeling der Oommissie) welke men daarvoor ter beschikking zou willen stellen, aan het adres van den secretaris der afdeeling Mr. C. van Len- nep. Westerhoutstraat 30, den heer L. J. van Wijk, Jan van Goyenstraat 1, ol Ds. D. E. Boeke, Prinsessestraat 7. PROV. ZIEKENHUIS DUINENBOSCH. God. Staten bieden Prov. Staten ter vaststelling aan de balans, de exploi tatierekening en rekening van buitenge wone ontvangsten en uitgaven van het Provinciaal Ziekenhuis Duinenbosch ts Bakkuni over het dienstjaar 1927. De balans per 31 December 1927 sluit mei een bedrag aan activa en passiva var f 4.319.623.93 1/2; de algemeen 2 ex ploitatierekening over 1927 met een bedrag aan baten en lasten van f 1,304.978.81 en de rekening van buiten gewone ontvangsten en uitgaven mei een bedrag van f 13.182,23. DE NIEUWE SCHOOL VOOR VOOR BEREIDEND ONDERWIJS. Aan de ingebruikneming van het nieuwe schoolgebouw aan de Saracenen- straat (school voor voorbereidend Lager Onderwys No. 4, hoofd mej. M. C. Nies ten), wenschen B. en W. te doen vooraf gaan een officieele opening en de gele genheid tot bezichtiging op Zaterdag 6 October a,s. des namiddags te 3 uur. Raadsleden en andere autoriteiten zUn daartoe uitgenoodigd. Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 27) HOOFDSTUK XVII. Lois vond het vricndciyk van Lady Moron dat zy haar dien middag en den avond vrij gaf. „Lieve", zeide mevrouw de gravin ronduit, „ik zal biyde zyn wanneer ik van je ontslagen ben. Die nare mynheer Dom heeft mU geheel van streek ge bracht. en ik wil Je myn misnoegen niet laten ontgelden. Ga een paar uurtjes uit en begin met te vergeten, dat er zoo iets als Chester Square 307 bestaat. En heb Je lust later naar een schouwburg of iets dergelijks te gaan. doe het gerust. Ik zal den lakei die vanavond dienst heeft, zeggen dat hy voor je opbiyft. Ik heb zocevon uit *t ziekenhuis vernomen d:.t. Braime volkomen bij kennis geko men is en misschien kan hy ons een verklaring geven van het geheimzinnige voorval. Ik heb een onderzoek in de bibliotheek laten instellen, en er ls niets aangetroffen dat het zonderlinge wat hem overkomen is kan ophelderen. Ik betwijfel zelfs sterk of die knappe myn- heerDorn gelukkiger zal zUn", liet zy zon der eenig blijk van leedvermaak volgen. Lois was verheugd te kunnen uitgaan, en haar eerste opwelling was liaar vriendin met hot voorgevallene in ken nis te stellen, zy sloeg den weg naar Bedford Row in, en die bekende straat bereikt hebbende zag zy het oude Fordje voor de deur staan, terwyi mynheer Shoddies bezig was zyn handschoe nen aan te trekken alvorens weg te rij den. Hy woonde tn Hampstead en ge bruikte den ouden wagen onverandcriyk het eerst en het laatst. Toen zy de trap pen besteeg beschouwde hy haar met onmiskenbaar ontevreden blikken. „Zoo!" zeide hy. „Ge komt dus terug? Reeds genoeg van uw baantje, niet waar? Ik achtte u ook volstrekt niet geschikt voor particulier secretaresse". „Ik heb er niet genoeg van. maar geef het toch op", antwoordde zy glim lachende. „Jonge menschen houden van veran dering", mopperde mynheer Shaddles verder. „Het is de vervloekte gejaagd heid van deze eeuw. Hoe lang is u by my geweest?" „Een paar jaren, mynheer Shaddles". „Twee jaren, negen maanden en ze ven dagen", wist hy haar precies te zeg gen. „Dat lijkt u een eeuwigheid, jonge dame, vermoed ik? Voor my is het" en hij knipte met de vingers „gelijk gisteren! Ik liet u overkomen uit Leith niet waar? Een van myn cliënten sprak my over u, en Ik heb u een kans gebo den, zou ik zeggen?" „Ja," zeide zy, zich verwonderende waarom zyn herinneringsvermogen eensklaps zoo scherp geworden was. „Ha!" Hy keek naar den hemel als wilde hy daarvan verdere woorden af- kzsn, of als verwachtte hy vandaar by- va! zy kon het ndet raden. „En u wilt nu zeker uw oude baantje weer terug hebben, denk ik?" En zonder haar antwoord af te wachten: „Welnu, mor genochtend kunt ge weer hier komen. Ik zal u drie pond per week geven. Zorg dus morgenochtend te half negen hier te zijn." Hy legde byzonderen nadruk op de laatste woorden. „Maar, mynheer Shaddles", zeide het verbaasde meisje, .dat is héél vriendelijk van u héél vriendeiyk. Ik kom gaarne terug, doch morgenochtend kan ik nog niet". „Morgenochtend half negen", herhaal de hU, tegen haar knipoogend. ..Houd my niet langer op, ik heb haast." Hy daalde de trappen af, stapte in zyn auto, en zij bleef hem nakijken tot lay tusschen hot gewoel van Theobalds Road verdwenen was. zy was door de edelmoedigheid van haar patroon in zulk een hooge mate getroffen, dat dit het eerste nieuws was dat zy aan de sceptische Lizzy mededeelde. „Hy heeft de laatste twee dagen iets zonderlings over zich gehad", berichtte deze jonge dame. „Hersenverweeking denkelyk. Sprak hy er niet van myn salaris óók te verhoogen? Zoo ver is hy misschien nog niet. Ik zou er niet vee! waarde aan hechten; best mogelyk, dat hy morgen van inzicht veranderd is. Drie pond per week? Is hy gek gewor den? Ik wed dat hy morgen in zyn pyama op kantoor komt, spelende op een cornet en roepende dat hy Julius Cesar is." De klerken waren vertrokken; Lizzy was alleen op het kantoor; zij was ge bleven om een acte van vennootschap, waaraan geen einde kwam. af te typen, en die dan ook nooit afgotypt werd. na dat Lois hare wedervaren van dien dag medegedeeld had. „Ik denk dat Mike geiyk heeft", zeide Lizzy, heftig met het hoofd knikkende. „Het is met dat huis niet pluis. Ik vind het vreeseiyk Selwyn daarin achter te moeien laten „Bedoel je Lord Moron?" „Voor my is hy Selwyn" hernam Lizzy kalm. „Ik ga morgenavond met hem naar de bioscoop. Hy is een héél aar dige jengen. Hy heeft behoefte aan do zorgen van een moeder, en die heeft hy nooit gehad." „Zul jy dan voor zyn moeder gaan spelen?" vroeg Lois lachende, doch weer ernstig woi-dende: „Ik kan niet op stel en sprong wegblijven. Jo moet zelve doen wat je het beste lykt Ik heb Lady Moron beloofd dat ik zou blijven". „Ik kan je niet in den steek laten, maar om je de waarheid te zeggen, sliep ik vannacht liever in een knekel huis dan in Chester Square. Ik ga met je mee, doch bswijs je daardoor een groote gunst Schrijf dat op. Wat den ouden Shaddles betreft, hy komt morgen onder de hoede van een krankzinnigen- verpleger. Indien iemand anders dan jy my dat verhaal van de drie pond ge daan had. zou ik het hem in zyn ge zicht hebben heeten liegen. En wat zou je er ran zeggen, indien wy onzen in trek weer in Charlotte Street namen en ons arm voordeden?" zy kon Lois geen heerlijker voorstel om den avond door te brengen gedaan hebben De oude kamer met haar scha mele meubels, de verschoten gordynen. vormde een tehuis; en zelfs het gejoel van de op straat spelende kinderen be zat een eigenaardige bekoring, die Lods nooit eerder opgevallen was. Tevens wachtte hen een warme ver welkoming. Dc oude Mackenzie zag hen door het venster van zyn kamer aanko men, en kwam op het portaal om hen te begroeten. Hy was zeer teleurgesteld by het vernemen, dat zy dien nacht nog niet zouden biyven, doch voelde zich opgeruimder toen Lizzy hem hun plan nen had medegedeeld. /Laten wy hem by ons ;en et-n vra gen", stelde Lois voor, toen zy op de keukentafel plaats trenc...-n lap-1 rn haar vriendin de braadpan zag hantee- ren. Lizzy knikte. Zij was min of meer ver strooid. en later vernam Lois de reden drvaxn „Wanneer ik blijk gegeven had van een greintje gezond verstand, zou ik Selwyn uitgenood igd hebben, en hij zou gekomen zijn ook', zeide zy. „Hy is democratisch en kan met menschen van lageren stand omgaan als de bes te. Verleden avond, toen jij even weg was om een zakdoek te halen, vertelde hy mU dat hy tegenover my volkomen op zyn gemak was. en ik was het eerste meisje, tegenover wie hy zich ooit op zyn gemak voelde. En dat ls nog al iets wanneer een graaf dat zegt. we tende dat hy spreekt tot een typiste. Haar stem trilde een weinig en Lois zag haar met hernieuwde belangstelling aan. Zy had Lizzy verscheidene jaren gekend en nooit geweten dat zy zoo vatbaar voor aandoeningen was. „Hy heeft nooit de liefde van een moeder gekend, die jongen", zeide zy nogmaals met bewogen stem. (Wordt vervolgdj,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10