DATUMSTUKJES HET NEDERLANDSCHE STOOMSCHIP CELAENO IN MOEILIJKHEDEN. IJMUIDEN ALS INDUSTRIE-CENTRUM. 46e Jaargang No. 13892 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 4 October 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.2754. met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maandenVcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3-5754- Franco per post door Nederland f3.8754-Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken 70-5754 franco p. post (0 65 Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels 1.75: tedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel Pij abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cent» per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Spaarr» 12. Telefoon 10122, 12713. Bij!:antoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwijk enz. Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA DONDERDAG 4 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H. O. V. o. 1. v. Ed. v. Beinum, 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling George Robert, 34 uur. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: Ba zar I. O. G. T. 2—6 en 7—10 uur. Leger des Heils, Schagchelstraat 26: Groote Zanguitvoering van het Congres zaal-Zangkoor, Amsterdam. Cinema Palace: „De Indische Graf- tempel'. 8 uur. Luxor Theater: „De Opiumholen van Hawaii", 8 uur. Rembrandt Theater: „Gras"; „Colle geflirt". 7—9; 9.15—11.15 uur. Standaard Theater: „De Zeetijger"; „Het Broekie", 8 uur. Overveen: Raadhuis: Gemeente raad, Bloemendaal, 2 uur. Zand voor t: Raadhuis, Gemeente raad, 7.30 uur. VRIJDAG 5 OCTOBER Schouwburg Jansweg: 1ste abonne mentsvoorstelling. Vereenigd Tooneel Verkade en Verbeek „Nora". 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Volksuniversiteit: Filmvertooning J. C. Mol, „Wetenschap en Film", 8 uur. Het Blauwe Kruis, Oude Groenmarkt 20: J. W. Berthold „Wereldcrisis en haar Uiteinde", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, nieuw pro gramma. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: Ba zar I. O. G. T. 2—6 en 7—10 uur. DE VERBOUWING VAN ONZE BUREAUX Tijdelijke verplaatsing van de Nieuwsborden» Evenals het in verband met de ver bouwing onvermijdelijk was, dat onze Tijdingzaal eenigen tijd voor het publiek werd gesloten (wij wijzen er op, dat de gebruikelijke inlichtingen ook thans bij den opzichter te bekomen zijn, die een tijdelijke plaats in de Administratie heeft gekregen) moeten wij ook gedu rende eenige weken met onze nieuws- borden verhuizen. Het sloopen van den ouden gevel en het optrekken van een geheel nieuwen maakt dit noodzakelijk. Wij hebben daarom tijdelijk in huur genomen een der winkelhuizen, zich be vindende iii de hal van het Luxor Bios cooptheater, Groote Houtstraat 139 en 'hier zullen wij van Maandag 8 October a-s af op dezelfde borden het nieuws hekend maken, dat de voorbijgangers voor de ramen van onze bureaux plach ten te lezen. Zoodra de verbouwing ge reed is, zal de publicatie in ons eigen gebouw natuurlijk worden hervat. Het aannemen van advertentiën en abonnementen en het verstrekken van inlichtingen blijft in onze bureaux Groo te Houtstraat 93 gevestigd. FORENSENTRAMS BIJ DE N. Z. H. GEEN NADEEL VOOR HAARLEM. Half September deelden wij mede, dat de directie der N. Z. H. werwoog met ingan, van de nieuwe dienstregeling de rijtijden der tram- Zandvcort—Amster dam te bekorten, vooral wat betreft de forensen trams. Er zou gestopt worden aan de haltes „Tol", Bentveld en Aer- denhout, en verde. zonder stoppen door gereden worden naar Amsterdam. Uit de nieuwe wi n ue rdlens tregeling blijkt-, dat twee van dergelijke sneltrams zullen rij den, nl. die van 7.35 en 7.50 uit Zand voort. De eerste is te 7.55 in Haarlem, de tweede om 8.10. Aangezien, de dienst regeling er voor de Haarlemmers door het niet stoppen van deze trams op achteruit zou gaan, worden voor c Haarlemsohe forensen trams ingelegd, die onmiddellijk achter de sneltrams zul len rijden. Alle trams bestaan uit drie wagens, zoodat er geen plaatsgebrek zal zijn. 's Avonds zullen eenige forensen trams uit Amsterdam loopen, die te Haarlem slechts enkele oogeniblikken zullen stoppen, en niet zooals vroeger eenige minuten in de Tempeliersstraat blijven wachten. Voor de sneltrams van Zandvoort is de eerste halte te Amsterdam, die aan de Bilderdijkstraat. Een wijziging in de 7 October ingaan de dienstregeling is voorts, dat de "war- tierdienst op de lijn AmsterdamZand voort na 6 uur 's avonds veranderd wordt in een 20-minuter.dienst De rij tijc* veer de sneltrams zijn nu. ZandvoortAmsterdam (Bilöerdijk- st.za:1 47 minuten. Spui'- 5" minuten. Vcor de geve .2 trams zyu die tyden 55 en 63 minuten. HaarlemAmsterdam duurt voor de sneltrams 30 minuten «Bilderdijkstraat) en 37 min. (Sp voor de gewone resr 3 en 42 mir. Haarlem, 4 October. De Posttoren. Nauwelijks heb Ik over Philips ge schreven, naar aanleiding van de instel ling van zijn eigen postkantoor-Eindho ven, of een redactielid treedt binnen en vestigt myn aandacht op den toren van ons postkantoor. Deze toren bestaat niet, en laat ons erkennen dat in deze gemeente torens niet gemakkelijk tot stand komen. Die van de Groote Kerk is, eeuwen geleden, eerst na een paar vergeefsche pogingen en verkeerde plannen verrezen, met ont zaglijk tijdverlies. Die van het Stadhuis is verdwenen en in de vooroorlogsche jaren pas gerestaureerd na eindeloos ge praat en voorbereiding, ofschoon het maar een heel kleintje is. De torens van de Kathedraal zijn er nog altijd niet, en die van het Postkantoor bestaat ook al leen in teekening. Een sceptisch man heeft gemeend het te moet verklaren door te zeggen, dat de Haarlemsche Mug niet hoog vliegt. Ais het nu de Haagsche Ooievaar was, of de Vredes duif.... Van dergelijke aardigheden houden wij natuurlijk niet. De Mug is en blijft een teer punt. Intusschen is het wel wat raar gesteld met dien toren. Toen het nieuwe Post kantoor, in al zijn modern-architectu: rale pracht, die voor velen nog ietwat ontstellend is, in de jaren vlak na den oorlog werd gebouwd, zou er een mooie toren op komen. Maar de bezuinigings. campagne kwam, vlak na de hoog conjunctuur die zioh, heel toepasselijk, tot torens had opgewerkt. Colyn's blau we potlood schrapte meedoogenloos den Haarlemschen Postkantoor-toren, of schoon de materialen voor den bouw al waren aangevoerd. Op de binnenplaats liggen die nu, sinds vele jaren, op be: ter tijden te wachten. En ofschoon thans de betere tijden al zyn aangebroken, zwijgt het Rijk nog steeds over den toren. Blijkbaar is het hem vergeten Vermoedelijk liggen de teekeningen er gens verborgen in een van die stoffige groene doozen, waaraan het Binnenhof en omgeving zoo rijk zijn. De Toren van het Postkantoor schijnt op dit mo.- ment zoowat evenveel kans van verwe zenlijking te hebben als het Hildebrand- monument. Een triester beeld van den toestand ware moeilijk denkbaar. Er is in elk geval op de Staatsbegrooting voor 1929 weer geen cent voor uitgetrok ken. Misschien zijn er menschen die zeg gen zullen: Laat het Rijk ons liever ds vierde bestelling terug geven, dan mo.- gen ze met dien toren nog wel wat wachten. Daar zou ik ook iets voor voe len, als het Rijk voor dergelijke com promis vatbaar was. Maar dat is het niet. Dat helpt niets. Het brengt zulke dingen niet met elkaar in verband, en het lot van den toren hangt weer van heel andere ambtenaren af dan dat van de vierde bestelling. Het is derhalve niet mogelijk om het een tegen het ander uit te spelen: zie wat je krijgen kimt Aangezien wij niet toren-rijk zijn en al zoovele teleurstellingen op dit chapite: hebben beleefd, aangezien de gezegde toren tot de verhooging van het steden schoon en het imposante karakter van het centrum der stad zou bijdragen aangezien wij ook heel veel belasting moeten betalen, net als anderen, en het ons niet ontgaan is dat het Rijk in de laatste jaren reusachtige overschotten heeft geboektzou de gemeente er wellicht in Den Haag op kunnen aan dringen dat wij dien toren nu eens krijgen. Een luxe is het niet. Het is nooit een Iuxg om eer. gebouw te voltooien. En al ware het wèl zoo. ook dan zou er reden voor zijn, want wat zou er van open bare gebouwen terechtkomen als zij al leen en uitsluitend volgens nuttigheids beginselen werden geconstrueerd? Het zou mooi zyn als er in het alge meen iets kon worden gedaan om toren bouw in de toekomst te waarborgen. An ders gaan wij door met gebouwen te zetten die niet voltooid kunnen worden en toren-loos blijven. Het zou een mooie oplossing zijn als men voortaan met de torens begon inplaats van er mee te be sluiten, maar een klein bezwaar schijnt te liggen in hei feit. dat de meeste öp de gebouwen sitaan inplaats van ernaast. R. P. NA DE LOOD GIETERS STAKING. Door het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond is besloten deze maand een feestavond te organiseeren naar aanlei ding van den afloop der loodgieterssta king. Niet alleen zal de strijd der lood gieters herdacht worden maar ook de actie van De Schelde. MELKBEZORGERS. Door de afdeeling Haarlem van den Centralen Bond van Transportarbeiders wordt Vrijdagavond in De Centrale een ledenvergadering gehouden voor de melkbezorgers. De agenda voor deze vergadering vermeldt o.m.: verslag van de conferentie met de directie van de H. M. I. De Sierkan. Voorts wordt in de circulaire medegedeeld dat de af deeling binnenkort een feestavond zal beleggen naar aanleiding van het feit dat het ledental in een jaar tijds met 100 is toegenomen. Stormschade op den Atlantischen Oceaan ANDERE SCHEPEN SNELLEN TE HULP. (Zie ook Laatste Berichten op pag. 2 Blad III.) De Radio Corporation te New York heeft een draadlooze mededeeling ont vangen, dat het Nederlandsche stoom schip „Celaeno" van de Maatschappij „Zeevaart" te Rotterdam midden op den Atlantischen Oceaan in zinkenden toe stand verkeert. Het Amerikaansche stoomschip „America" snelt het Neder landsche schip te hulp De positie van de „Celaeno" is echter onbekend. Lloyds seint nader, dat de Celaeno zich bevindt op 46 gr. 10 min. N.B. en 34 gr. 30 min. W.L. Op 30 September is de Celaeno nog op 430 myl Westelijk van de Scilly-eilanden gesignaleerd. De Celano meet 3544 ton bruto. 2153 ton netto en is in 1916 by de Nederland sche Droogdok Mij- gebouwd. Kapitein is de heer Ylstra, er zyn dertig man aan boord. Het schip is 25 September van Rot terdam naar Boston vertrokken met een lading kolen. De reedery deelt aan de NJl.Ct. nog het volgende mede: Oorzaak van de ramp van het s.s. Celaeno is stormschade. De bemanning is nog aan boord. Het stoomschip Baltic van de White Star Lyn van Liverpool naar New York en het stoomschip Laurentic, eveneens van de White Star Lyn van Montreal naar Liverpool bevinden zich in de na bijheid. Het s.s. America dat op weg Is naar de Celaeno, is van de United States Shipping Board, meet 21329 ton bruto en vertrok 28 September van New York naar Bremen. De Laurentic heeft draadlooze verbin ding met de Celaeno. De Baltic is in middels in de nabijheid van het schip gekomen. De bemanning, welke uit 30 koppen bestaat, is nog aan boord ge bleven. De directie heeft nog een tele gram van den kapitein van de Laurentic ontvangen, welk telegram gisteravond om 9 uur was afgezonden. In dit tele gram werd gemeld, dat de Celaeno op dat oogenblik nog drijvende was. Een later bericht meldt: Het schip bevindt zich in een zwaren storm. De bemanning is nog steeds aan boord. De toestand schijnt dus minder critiek dan zich aanvankelijk liet aan zien. United Press meldt nader dat de ..America" teruggekeerd is en haar reis voortzet naar Plymouth nadat de kapi tein vernomen had. dat de lijnboot ..Al- bert Ballin" 150 mijlen dichter b(j de ..Celaeno" was. Naar aanleiding van de berichten be treffende het zware weer dat het stoom schip Celaeno blijkt te hebben over vallen. heeft de NR. C gisteravond nog een kort onderhoud gehad met den ge zagvoerder van de Volendam van de Holland-Amerika-Lyn. welk schip Woensdagmorgen ië Rotterdam ui' New York is aangekomen. Kanitein De Koning deelde o.a. mee dat hij op deze reis slecht weer heeft gehad. Vooral aan het einde van de vorige week stond er op den Atlantischen Oceaan uit he1 Noord-Oosten een zware storm, welke het schip een dag vertraging heeft be rokkend Daarna is de Volendam in beter weer gekomen. Het is niet onmogelijk dat de Celaeno in dezen storm is ge raakt. Grond voor het bedrijf der Bataaf sche gezocht. STIJGENDE KANSEN VOOR DE BREESAAP. Zooals onzen lezers wel bekend zal zijn, zoekt de Bataafsche Petroleum Mij. voor haar petroleum- en benzine-eta- blissement en daarbij behoorende fa briekenthans gevestigd te Rotterdam, nieuwe terreinen. Aanvankelijk scheen de kans groot dat deze etablissementen zouden worden overgebracht naar IJmuiden. waar het riik beschikt over groote industrieterreinen, gelegen aan open vaarwater. Doordat de gemeente Rotterdam dit wereldbedrijf ongaarne aan de oevers van de Maas zag ver dwijnen, werd een contract met de di rectie afgesloten, waarbii de gemeente zich verbond, de nooaige werken aar. te leggen aan de Vondelingenplaat.. De ze terreinen zyn echter gedeeltelijk ge legen in de gemeente Pemis. Nu heef. onlangs de Raad dezer kleine gemeente geweigerd, zijn medewerking aan de uitvoering dezer plannen te geven, aan gezien genoemd College de aan de ves tiging van het bedrijf binnen haar ge meente verbonden consequenties, niet aandurft. Hierdoor is de gemeente Rotterdam en natuurlijk ook de ..Bataafsche" voor groote moeilijkheden komen te staan. Het door de gemeente Rotterdam met genoemde maatschappij aangegane ac- coord bevat o.m. de bepaling, dat Rot terdam in 1930 met de gereedmaking der werken zoover gevorderd moet zijn dat de maatschappij met haar „ver huizing" kan beginnen. De houding der gemeente Pernis, die gaarne door Rot terdam geannnexcerd wil worden, zou, aangezien zoolang geen overeenstem ming is verkregen, niet met de voorbe reidende werkzaamheden kan worder begonnen, het geheele plan in gevaa- kunnen brengen. De „Bataafsche" is daardoor genoodzaakt, als er geen spoe dige beslissing komt, naar andere ter reinen om te zien. IJmuiden is niet alléén gegadigde Ook Maassluis is „aan bod". De terreinen in de Breesaap bieder echter een belang!'ijk voordeel boven d; gronden langs de Maas. De bodemge steldheid is er nJ. voor den bouw van groote fabrieksgebouwen, tanks enz v:-el gunstiger. Het bouwen is daardooi veel goedkooper. En de aan te legger, havens behoeven in geen geval voor d< Maashavens onder te doen. De „Bataafsche" gaat in belangen gemeenschap met de Kon Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken in de Breesaa; een stikstof fabriek bouwen, zoodat zij reeds een deel harer belangen in IJmu; zen gaat neerplanten. Het begin is ei dus. Jn verband met deze feiten kom; vanzelf het denkbeeld naar voren, da: tegen het vestigen van het tankbedrij! van genoemde maatschappij aan den mond van het Noordzeekanaal geen on overkomelijke bezwaren kunnen bestaan Zooals de zaken thans staan, zal dc regeering ongetwijfeld in het geschil tusschen beide gemeenten betrokken worden. Als men in den Haag er bijtijds aan denkt, dat eenige honderden H. A rijksgrond in IJmuiden op een bestem ming liggen te wachten, kan het niet anders of de kansen voor een vestiging van de bedoelde etablissementen op Velsen's grondgebied stijgen. DE FISCUS EN DE KERKEN. 700.— SUCCESSIERECHTEN TERUGGEVEN. Voor de herziening van de wei in 1926 waren schenkingen aan ker ken en diakonieën vrijgesteld van suc cessierechten. Nu is daar evenwel verandering in ge komen. Er is thans geen sprake meer van vrijstelling eener schenking gedaan aan een stichting, maar alleen door een stichting. De schenkingen aan een stichting worden belast met een recht van 10 ten 100. In artikel 82 der wet is evenwel een bepaling opgenomen zoo schrijft onze stadgenoot notaris G. Wolzak in de He raut waarin aan den Minister van Financiën de bevoegdheid is verleend, om kwijtschelding of vermindering te verleenen, o.a. van het recht verschul digd wegens een schenking ten aigemee- nen nutte, die aan een bepaald tijdstip of een bepaalde gebeurtenis gebonden is. De vraag deed zich nu voor of een schenking aan eeri Kerk alsnog geach: kan worden te zijn eene schenking ten algemeenen nutte. Maar vervolgens staat de zaak nu zóó. dat, hetgeen voorheen krachtens de Wet een vrijstelling was, thans aan het oor deel van den Minister wordt overgelaten, er daarenboven niet van iedere schen king vrijstelling of vermindering van recht kan worden verleend, ...aar alleen van die schenkingen, die aan een be paald tijdstip of een bepaalde gebeurte nis verbonden zijn. Het verdient daarom aanbeveling de aandacht te vestigen op een beslissing, die dezer dagen door den Minister van Financiën is genomen. De Gereformeerde Kerk te Haarlem is overgegaan tot de stichting van een hulpkerk in een der wijken van de stad en een der leden van die Kerk schonk te dezer zake aan haar een som van 7000.—. Na publicatie van die gift werd de Kerkeraad uitgenoodigd van die schen king aangifte te doen voor de heffing van het schenkingsrecht. ea op die aan gifte werd daarna het bij artikel 65 der Successiewet bepralde recht vuil 10 pet gelieven. De Kerkeraad heeft zich vervolger - gewend tot den Minister - an Financiën met het verzoek om kwijtschelding te verleenen van het geheven recht, op grond van het feit dat deze schenking, gedaan ten algemeenen nutte, gebonden is aan een bepaalde gebeurtenis, nl. de stichting van een hulpkerk. Op dat verzoek is thans gunstig be schikt en de Minister heeft de gevraag de kwijtschelding verleend. DE PRIJS VAN DEN ROEM (Lindbergh, de Oceaanvliegei deed dezer dagen een beroep op z(jn bewonder aars: Laat mij nu eindelijk eens met rust, ik word er gek van.) Een jongei man met een sterken wil En meer dan gewonen moed. En daarbij de zucht van den pioniei, Naar avontuur in het bloed. Een handig vlieger en optimist, Die keek naar den Oceaan, En dacht: een vlucht naar de overzij. Te drommel, zou dat niet gaan? Hy wilde alleen, men vond hem dwaas Het leek ook wel roekeloos. Men noemde hem zelfmoordaspirant, Men spotte en maakte zich boos, Hy zei niet veel, maar hU stapte in. En zette de motor aan. Hy keek niet om en hij nam zijn koers. Rechtuit naar cien Oceaan: Hy vloog een nacht en hij vloog een dag En kwam aan den andren kant. Moe en hongerig, maar gezond. Veilig en wel aan land. Eerst geschimpt als een arme dwaas. Nu vereerd als een held. Charlie Lindbergh op slag beroemd. Voelde zich wat ontsteld. Verre van ooit te zyn geluwd. Groeide zijn roem steeds aan. Kolonel Charlie Lindbergh bleef. De held van den Oceaan; Als een steeds opgejaagd stuk wild, Moe. zjjn gemoed nu vol, Klinkt zijn kreet: geef me eindlijk eens Rust, want je maakt me dol Charlie Lindbergh, je weet toch wel Wat lederen vogel wacht, Die, vermoeid van een zware vlucht, Komt in der menschen macht, Interessant om zijn kracht en moed. Zang, of zijn veerentool, Maakt men hem algemeen bezit. Aangegaapt in een kooi. P. GASUS. DE RIJKSTELEFOON TARIEVEN. DE IEPENZIEKTE. HET WETENSCHAPPELIJKE ONDERZOEK TOONDE INFECTIE AAN. De kwestie of de lep door de Iepen- ziekte te gronde zal gaan of dat hij doorgeteeld kan worden in ons land, is een nationaal belang. De Nederl. Heidemaatschappij heeft in dezen va" haar groote belangstelling blijk gegeven, door de baten over 1927 en 1928 van het „Prfjsvrageninstituut van den Oranjebond van Orde" voor een hernieuwd wetenschappelUk onderzoek naar de oorzaak van de iepenziekte be schikbaar te stellen. De Nederl. Heidemaatschappij ver zocht den hoogleeraar in de Phytopatho. logie oftewel de plantenziektekunde Prof. Dr. Joha. Westerdijk d:t onder zoek te doen. Onder hare leiding is het onderzoek gedaan d<x>r Mej. Dr. Chris tine Bulsman. Een uitgebreid verslag van dit onder zoek zal aan het eind van dit jaar ver schijnen. Prof. Westerdijk publiceert echter thans reeds de vaststaande resultaten van het onderzoek in het Tydschrift der Ned. Heidemaatschappij. Zij deelt mede, dat Dr. Buisman de exacte bewij zen geleverd heeft, dat de iepenziekte een infectieziekte is en dat de zwam „Graphium ulmi Schwarz" de oor zaak ia. De iep heeft op het oogenblik een zwaren stryd met dezen parasiet te strijden. Optimistisch over den afloop van dien strijd is Prof. WesterdUk niet. Zij kon zich niet aansluiten bU de veel verbreide meening, dat de iepenziekte wel weer verdwijnen zal, omdat er „geen enkel voor de hand liggend bestrijdings middel is". Prof. Westerdijk ziet maar één ma nier om te probecren van de iepenziekte af te komen en dat is onder zaailingen te zoeken naar resistente typen. Aan den anderen kant is de iepencultuur voor ons land van zoodanig groot gewicht, dat men, naar het gevoelen van Prof. WesterdUk, niets, wat ook maar de minste kans heeft, ongedaan moet laten DE n. O. V. Het dagelijksch. bestuur. Men deelt ons mede dat het dage- lyksch bestuur der Haarlemsche Orkest Vereeniging (H.O.V.) gevestigd te Haar lem, met ingang van 1 October 1928 zal zyn samengesteld uit de heeren: P. Haltsma Muiier, voorzitter, Westerhout straat 38, Haarle..:; M. P. Blonker Herny, secretaris, Zuiderstationsweg 5 a, Bloemendaal; Mr. W. E. Baron van Till, penningmeester, Mr. Enschedé weg 7. Aerdenhout. DE SCHOOL AAN DE SARACENEN- STRAAT. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat het nieuwe schoolgebouw aan de Sa race nenstraat «School voor Voorbe reidend Lager Onderwijs no. 4>. voor be langstellenden zaï zijn te bezichtigen op Zaterdag 6 October a~s. des namiddags van 6.30 tot 9 uur. DE VOORGENOMEN VERLAGING. Door den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegraphic zijn aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken verschillende mededeclingen gedaan in zake de voorgenomen herziening der r ks telefoon tarieven. Wy ontleenen aan deze mededeelin- gen het -olgende. Tot nu toe is met uitsondering van Haarlem, Utrecht en Maastricht bij de Rijkstelefoon het tariefsysteem ge- naiKtiiaafd. Toch kan dit tarief niet meer *uist of economisch worden geacht. Het vaste abonnementstarie heeft J et groote nadeel dat het niet met de be drijfskosten per aansluiting noch net de waarde der te verleenen diensten in voldoende mate rekening houd1:. Verder heeft di' tarief tengevolge dat vaak - een aansluiting beslag gelegd wordt voor minder noodigc «toch niets kostende) gesprekken, waardoor de noodzakelijke gesprekken minder vlot tot stand komen. Hei gesprekkentarief werk zuiverder dan cle klassenregeling daar hetgeen van den gebruiker wordt gevorderd meer in overeenstemming is me. de diensten, die het lefoonbedrijf presteert. Nu de Ryksadmimstratio staafc voor een algem' - ie herziening der telefoon tarieven is haar keus gevallen op «et gesprekkentarief Er Is nog een gewichtige roJer. om aan dit tarief de voorkeur te geven. 'Deze bestaat hierin dat het voor een goede ontwikkeling "ar het Interlocaal telefoonverkeer vvmschelijk Is over kor ten afstand gesprekken toe te laten te gen betaling van een lager oedrag dan th_ns verschuldigd ls en dc berekening te doen gesclti-eden naar aanleiding van eon noteerlng, waarbij deze gesprekken per eenheid In waarde worden gelijkge steld met ee:i nog te bepalen aantal ,o- cale gesprekken, een z.g. meervoudige telling. Het volgens het gedachte systeem ver schuldigde bestaat uit twee bes tand de elen: le. een Jaar'ljksch bedrag als huur voor het min of meer Individueel? deol der te benutten installaties, .et zooge naamde grond do drag en ?c. een bedrag per ~«angevraagd locaal gesprek (inko mende gesprekken tellen niet mee). Voor o berekening van het aantal ocale gesprekken worden van de uit gaande niet medegeteld: a. de aan/rager. van interlocal of In ternationale gesprekken; b. aanbieding van telegrammen per telefoon; c. gesprekken die niet worden gevoerd wegens bezet zijn van de gevraagde aon- uiting. Welke kostenberekening ingevoerd worden, kan nog niet worden gezegd, daar alie factoren voor de samenstel ling er .an nog tiet beschikbaar zijn. «Vel kan reeds worden medegedeeld ciat cnnoedelijk niet meer dan 3 cuti per gesprek geheven zal worden, dus ten. irarag aanzienlijk lager dan in —ui'.sch- land en Zwitserland j>er gesprek gere- na wordt. BU het gesprekkentarief wordt een jaarlijkscli grondbedrag betaald, afhan- kelUk van het aantal hcofdaansluitingen en dat vermoedelUk zal varieerer tus schen 24 en 48. Het ligt voorts in dc bedoeling do thans verschuldigde bUdrage in de kos ten voor nieuwe telefoonaansluitingen 25 in netten van niet meer dan aansluitingen en 50 in do grootere net ten) af te schaffen voor de eerstge noemde en tot 25 te verminderen voor de laatstgenoemde netten. Ook beoogt de Administrati een her ziening van de bedragen verschuldigd voor neveni telefoonaansluitingen en hulpapparaten. Verwacht mag worden, aldus de Di recteur-Generaal, dat het nieuwe ta- riefsystcem aan de ontwikkeling der te lefonie zeer ten goede zal kfnen. Velen, die thans geen aansluiting nemen om dat zij in verband met het weinige ge bruik, dat /ij er van maken, een naar verhouding hoog abonnement zouden moeten betalen, zullen zich van een aan sluiting kunnen vooralen en bU een goe de propagandeering (die in liet voorne men van dc Administratie ligt/ zullen zij dit voor het meerendeel vermoedelUk ook doen. Daarmede zal de achterstand op telefoongobled in Nederland (er zijn hier be lande circa 3 telefonen per 100 inwoners) spoediger kunnen verdwUnen. Van het Interlocaal telefoonverkeer wordt o.m. gezegd. Met betrekking tot het in vele geval len te hooge tarief van 0.20 binnen een afstand van 15 K.M. zal invoering van een tarief van ten hoogste 0.10 voor afstanden tot en met 7.5 K.M., waardoor het bestaande tarief tot de helft wordt teruggebracht, dc thans zich voordoer.de bezwaren groote ndeelr on dervangen. Aangenomen mag worden, dat het verkeer op korten afsiand er vrij sterk door ajl toenemen. De wijze van afwikkeling van de gesprekken en de administratieve werkzaamheden zul. len óaarbU moeten worden vereenvou digd. Nevens een vermindering ran de uitgaven wordt daarrr.edï eer. vluggere totstandkoming van de verbindingen verkregen. Verder is nagegaan voor welke af standen boven 15 K.M. een tarief

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1