Viammende Katclien DE EENZAME KONING. FLITSEN 'AIVIIATEvthiel kantongerecht. FEUILLETON, HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 4 OCT. 1928 Boris Regeert Tiert Jaar. (Van onzen Weenschen correspondent.) Weenen, 30 September. Op den 3en October viert koning Boris van Bulgarije zijn tienjarige re- geeringsjubileum. Tien jaar geleden deed kening Ferdinand afstand van- den •troon. De wereldoorlog was een misluk king voor het aan de zijde der centrale imachten strijdende Bulgarije geweest. Koning Ferdinand zei: „Ik heb op het verkeerde paard gewed en ik moet nu zelf de consequenties daarvan aanvaar den. Ik ga vrijwillig in ballingschap". Ferdinand's oudste zoon Boris, dien toen nog eerst drieëntwintig jaren telde, werd (heersdher over het Bulgaarsche rijk. De ex-konlng zelf verdween naar het buitenland en nog steeds houdt hij zich hoofdzakelijk in Duitschland, in T6je- cho-Slowakije en in Oostenrijk op. De jonge Boris was zeer onervaren. Hij was in den beginne niets anders dan de speelbal Van zijn ministers Deze dic teerden hem eenvoudig hun wil en voor al de groote boerentribuun Stam- boeliisky, die geruimen tijd den baas in Bulgarije speelde, liet den koning al les doen, wat hU zelf van hem wenschte. Het waren geen prettige tijden voor den armen Boris, toen alles naar de poppen van den ruwen, onbeschaafden Stamboeliisky danste, doch ook aan deze periode kwam een einde. De boerentri buun werd op gruwelijke wijze door zijn tegenstanders vermoord, en de dictatuur dei' boeren was uit. Bulgarije is het typische land der politieke moorden. Voortdurend worden lieden doodgeschoten, zelfs op klaarlich ten dag floten vaak kogels in de stra ten van Sofia. Duizenden en duizenden lieden zijn in de laatste jaren om poli tieks redenen vermoord. Een paar jaar geleden liet men een bom in de kathe draal van Sofia springen. Tal van lie den kwamen daarbij om het levc-n. Oor spronkelijk zou ook de koning in de kerk zijn gekomen en ware dit het geval geweest, zoo zou hij zeer waarschijn lijk ook gedood of tenminste zeer ernstig gewond zün geworden. Ook een anderen keer werd eens een aanslag op zijn leven gepleegd. Ko ning. Boris is een hartstochtelijke auto mobilist, Hij zit het liefst zelf aan het stuur van zijn wegen en hij maakt groo te tochten door zijn land. Uit het struik gewas nu heeft men circa twee jaar ge leden enkele schoten op de voorbijrij dende koninklijk automobiel geiost. De koning versnelde zijn vaart en bleef ongedeerd. Boris is oven oud als de prins van Wales, doch veel zwaardere lasten rus ten op zijn schouders. Hij is nog steeds ongehuwd on hy woont in het ko ninklijk palels te zamen met zijn zuster Eudoxia, die de bescheidenheid in per soon is. Met haar bespreekt hij al zijn rtaatsaangelegenheden, zy staat hem steeds met raad terzyde en zy voert een Met voorliefde draagt prinses Eudoxia eenvoudige kleeren zooals elke andere vrouw in Bulgarije. Het is de nationale dracht van het land: een witte tunica met wijde mouwen, die vanonder met borduursel versierd zijn, een zwart vest en een zwarte rok, eveneens met bont borduursel bezet, Prinses Eudoxia draagt wollen kousen. De belasting op zijden kousen is in Bulgarye zeer hoog. „Wan neer andere vrouwen in den lande geen zijden kousen kunnen dragen", zegt zij, „waarom zou ik het dan doen?" Prinses Eudoxia doet evenals haar breeder Boris veel aan sport, zy rijdt paard, zij bestuurt haar auto zelf. zy spec-l: tennis en ook houdt zy zich met kunst bezig. Zij speelt guitaar en piano en ook schildert en borduurt zij veel. Zij is geen voorstandster van vrouwenkiesrecht, daar zij vindt, dat de Bulgaarsche vrouwen nog niet rijp daarvoor zyn. Verder leest zU veel. zy beheerscht de Bulgaarsche taal. Engelsch, Fransch. Duitsch, Italiaansoh en Russisch. Met voorliefde leest zU werken over het le ven van planten en vogels. Vaak ver keert zy in angst voor het leven van haar broeder. Een groote vraag, die niet alleen Bulgarije, doch heel Europa bezighoudt, is wie de toekomstige koningin van Bul garije zal worden. Reeds vaak werden namen genoemd. Eenmaal heette het, dat Boris de Roemeensche prinses Ileana tot zijn vrouw zou maken, dan weer werd de Italia arische koningsdochter Giovanna genoemd en ook de Zweed- schc prinses Martha, een dochter van prins Carl. De Russische vluchtelingen zouden gaarne zien, dat Cyra Cyrillcw- na, een dochter van den Russischen grootvorst Cyril Wladimirowltsch op den Bulgaarschen troon zou komen, daar z\j daardoor de positie der uitgeweken czaristische Russen versterkt zouden zien. Tot nog toe echter heeft de jonge Boris nog aan geen enkelen wensch ge volg gegeven en is hij nog immer vrij gezel gebleven. Hy is nu drieëndertig jaar oud. Hij is een zeer democratisch vorst en vindt hot b.v. erg prettig af en toe eens als machinist op een loco motief te staan. Enkele Jaren geleden zou een nieuws spoorljjn in zijn land worden geopend. Tal van voorname meneeren van een feestcomité waren komen opdagen, de trein, die voor het eerst over de meuwe lijn zou loopen, was feestelijk versierd en ook koning Boris verscheen. Plotseling sprong hij od de locomotief en liet den trein vertrek ken. Aan het andere einde van de lijn sprong een zwarte machinist van de locomotief naar beneden. Tot groote verwondering van de feestgastsn, die daar verzameld waren, bleek het de koning fce zy n. W M. BEKAAR. ALG. VEREENIGING VAN GEM. AMBTENAREN. Men schrijft ons: De afdeeling Haarlem van de Alge meens Vereeniging van GeniceiuLe-Arao- tenaren hield een druk bezochte leden vergadering. De voorzitter, de heer E. W. Goedhart, deed uitvoerige mededee- ülngen over de sinds do laatstgehouden ledenvergadering gevoerde acties, waar uit bleek, dat krachtig en succesvol ge werkt is. By punt 1 der agenda: „Medeöleelin- gen omtrent den staand der personeels formatie". gaf de voorzitter een uitvoe rig overzicht van hetgeen tot dusver was gedaan. Punt 2 der agenda: Behande ling van de agenda voor do vergadering van do commissie van overleg, bleek de belangstelling der vergadering te heb ben. Verschillende leden voerden het woord o.a. over de kwestie of de ran gen beneden adj. commies en adj. tee kenaar al dan niet buiten de formatie moesten blijven. Een belangrijk punt was ook het voor- slel van het bestuur om met Ingang van Jau-uarl a.s. de contributie te verla gen, De voorzitter deel'do mede, dat de toetreding van leden het mogelyk maak te de contributie te verlagen; aan het hoofdbestuur moet per lid en per jaar slecht» een gering bedrag worden afge dragen, zoodiat het niet nooddg is de vxU hcoge contributie te handharen. Het bestuur stelde voor de contributie te bepalen als volgt: in,komen beneden 1300 0.50 per maand, van 1300 1000 1, var. 1900-2-100 1.10; van 2400 cn hooger 1.50. Uit de vergadering kwam het voorstel om de verlaging pas met 1 April 1929 te doen ingaan, om de financiën der af- ckelLmg krachtiger te -maken. Vcorts weid voorgesteld een reservefonds te vormen door een heffing van 10 cent per lid en per imamd. llc.ast het Fonds bij Overlijden, zal de doel zyner uitgebreide correspondentie. afdeeling dus thans een reservefonds vormen. Ten slotte deed' het bestuur medeclee- lir.g van de plannen tot het houden \an een openbare vergadering op Maan dag* 8 October a.s. De voorzitter zal in die vergadering een rede houden over „do ber-eekenils .van het huidige overleg voor de Haarlemsche ambtenaren". Tot bijwoning dier vergadering zuilen de wethouders, raadsleden en hoofden van takken van dienst worden uitgenoodigd. Overigens zal die vergadering uitslui tend toegankelijk zyn voor de Haar- iemsebs ambtenaren en voor de pers. Met een opwekking aan alle leden clie vergadering by te wonen en hunne col lega's aan te sporen eveneens aanwezig te zijn-, sloot de voorzitter deze verga dering. KAFPERSPERSONEEL. •Dezer dagen hield de afdeeling Haar lem van den Nederlandschen Bond van Kapperspersoneel in gebouw St. Bavo een druk bezochte ledenvergadering. Be sproken werden dc agenda-punten be treffende demonstratie-avonden en coniributieverhooging, in verband met het invoeren van de werkloosheidsver zekering en het fonds voor ondersteuning van nabestaanden by overlijden. De voorzitter, de heer F. Kuyken. behandelde in een rede het onderwerp: „Wat staat ons komenden winter te wachten?", waarmee hy veel byval oogstte. Door de patroonsorganisatie waren klachten in gediend aangaande het na bezetten tyd werken van personeel, voor eigen reke ning. Door het hoofdbestuurslid, den heer C. N. DUwel werd nierover een rede gehouden, naar aanleiding waarvan een motie werd aangenomen, warin de af deeling gcsluit alle krachtige middelen te baat te zullen nemen om een eind te maken aan het klandestien werken van personeel. HET WITTE KRUIS. ALGEMEENE VERGADERING. Woensdagmorgen werd de algemeene vergadering van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" voortge zet. Aan de orde werd gesteld het voor stel van het Hoofdbestuur om aan het Rusthuis „Vechtoever" te Maarssen te verstrekken een bedrag van f 27500 voor herstellingen en verbeteringen van het Hoofdgebouw en goedkeuring te hechten aan het besluit van het Hoofdbestuur waarbij de Commissie van Beheer reeds in Juli j.L gemachtigd werd de vernieu wing van de Centrale verwarming, waar van de kosten met inbegrip van liet aan brengen van warmwatervoorziening en vaste waschtafels in verschillende ver trekken, geraamd werden op f 8000, te doen uitvoeren. De afdeeling Haarlem had tegen het voorstel op zichzelf gqen bezwaar, maar maakte aanmerking op het beheer. In 1927 vertoonde de centrale verwarming al teekenen van verval. De vernieuwing had dus al op de begrooting van 1928 moeten voorkomen. De afgevaardigde van Alkmaar verde digde de commissie van beheer. Namens de commissie van beheer zeide Prof. Aldershof, dat Haarlem zich eerst op de hoogte had behcoren te stellen van den toestand op Vechtoever en tenmin ste hier op de vergadering had behooren inlichtingen te vragen. De commissie van beheer had niet anders kunnen hande len. Herstellingen aan de inrichting wor den alleen in de uiterste noodzakelijk heid tot stand gebracht. De inrichting kan zich absoluut niet bedruipen en is gebonden aan bemoeiiykende bepalingen verbonden aan een nalatenschap. Spr. verweet Haarlem haar „byna on welwillende" houding. De afd. Haarlem meende niet buiten haar boekje te zyn gegaan maar had er alleen de aandacht op moeten vestigen dat een Commissie van Beheer geen werken moet laten uitvoeren zonder de goedkeuring der algemeene vergadering. De afd. Uitgeest meende dat de wijze waarop Prof. Aldershof de Commissie verdedigd heeft, ïykc op een „overdon- deringssysteem". Op deze wyze zouden afdeelingen wel eens kunnen gaan vree zen critiek uit te oefenen. Prof. Aldershof zeide dat hij alleen heeft willen opkomen tegen critiek die niet op behcoriyke gegevens berust. Het voorstel van het Hoofdbestuur werd met algemeene stemmen aange nomen. Vervolgens werd behandeld het voor stel van Sijbekarspel: het Hoofdbestuur op te dragen vanwege het Witte Kruis een speciaal daarvoor opgeleide wijkzus ter- beschikbaar te stellen om voor de af deelingen op een Witte Kruis-middag of -avond een inleiding te houden over verpleging en hygiëne in het huisgezin. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Verder kwam aan de orde het voorstel der afd. Blokker, een commissie te vor men, die zich belast met een onderzoek van: 1. de mogelijkheid en wenschelijkheïd van 't vereenigen der functies van alge meen secretaris en algemeen penning meester in één persoon; 2. het aankcopen of huren en inrich ten van een centraal bureau, tevens woonplaats van den secretaris-penning meester, vergadergebouw-archief enz: 3. Deze commissie te doen bestaan voor 2/3 uit leden der afdeelingen, voor 1.3 Uit leden van 't Hoofdbestuur. Ket Hoofdbestuur had in een prae-ad vies aanneming van het voorstel ontra den; o.m. ook om de belangrijke gelde- lyke offers. De afd. Blokker verdedigde het voor stel en de afd. St. Pancras viel haar by. De heer Michels (Hoofdbestuur) vond wat Blokker wil niet de moeite waard om er een commissie voor te benoemen. Spreker weet nog niet dat de wensch: naar wyzigmg werkelyk in de afdeelin gen leeft. Bovendien zal de Statuten commissie, pas Dinsdag benoemd, de quaes tie onder de cogen kunnen zien of reorganisatie nooöig is. Een nieuwe com missie kost weer geld. Uitgeest meende dat grootere centra lisatie wel gewenscht is. De penningmeester van het Hoofdbe stuur bracht de door Blokker terloops genoemde toelage aan den penning meester ter sprake. Van die f 2000 moet de penningmeester verschillende beta lingen doen. Het is geen nonorarliun maar een vergoeding voor onkosten. Zoo staat de zaak ook met den secre taris. De afd. Beverwyk waarschuwde tegen het stichten van een dure huishouding in een eigen gebouw, met een soort di recteur. Er moet van het Witte Kruis geen „zaak" worden genaakt. Het ethi sche beginsel, het belangeloos weil:en voor de menschheld, moet niet worden losgelaten terwiUe van „amblenarU". VAN HAARLÊM'S DAGBLAD No. 1310 DE MAN EN DE PAN Moeder vraagt of vader even wil zien of het pannetje nog niet droog gekookt is steekt zijn hand handvat uit naar het beseft dat het weieens heet kon zyn en trekt zijn hand terug beroert het handvat voorzichtig met zUn vingertoppen wappert met zijn vingers, het is ongetwijfeld heet kykt rond naar iets om het mee aan te vatten en ziet niets besluit tot een poging om het net lang genoeg vast te houden, om het gevraagde onderzoek in te stellen gi-ypt liet handvat, licht het een centimeter op, verliest den moed en laat het weer* los moeder komt erby, neemt het handvat stevig vast en vader ver dwijnt eenigszins schaapachtig. .(Nadruk verboden.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS B ARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS F125. Blokker hield vol dat dagelijks de be hoefte aan centralisatie blijkt. Callantsoog wilde de zaak laten als zy is. Er is zelfs geen behoefte aan een onderzoek. De voorzitter meende dat het Hoofd bestuur zelf competent genoeg is om deze zaak onder de oogen te zien. Het voorstel Blokker werd verworpen met 10 stemmen vóór. Goedgekeurd werden de begrootingen van Heideheuvel, Bosch en Heide, Vecht oever, de Ontsmettingsdiensten te: Alk maar. te Hilversum met den appendix Haarlemmermeer; verder de begrooting van de Hoofdvereeniging. Na rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. H. O. V. De werkrooster voor de maand Octo ber ziet cr als volgt uit: 4 October. Ledenconcert Gemeente Concertzaal. 5 October. Concert in Purmerend. 7 October. Middagconcert Gemeente Concertzaal. 11 October. Ledenconcert Gemeente Concertzaal. 14 October Middagconcert Gemeente Concertzaal. Des avonds verm. A.V.R.O. Hilversum. 15 October. Concert te Leiden. 18 October. Ledenconcert Gemeente Concertzaal. 30 October. Concert in Aalsmeer. 21 October. Middagconcert Gemeente Concertzaal. 24 October Generale repetitie Haar- lemsch Gemengd Koor. 25 October. Uitvoering Haarlemsch Gemengd Koor. 28 October Middagconcert Gemeente Concertzaal. 29 October. Concert te Leiden. 31 October. Generale repetitie Christ. Oratorium Ver. te Zaandam. 1 Nov. Uitvoering Christ. Oratorium Ver. te Zaandam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU. PER REGEL. GR. HOUTSTR. lÖI ^ÏOS I ^tapijteSJ DIRECTE IMPORT UITSPRAKEN N. J. H. overtreding van het Motov en Rywielreglement f2 subs. 1 week tuchtschool, fl subs. 1 week tucht school. A. de J. overtreding der Motor en Rijwielwet f3 subs. 3 dagen hechte nis. L. P. het loopen over verboden grond f2 subs. 2 dagen hechtenis. J. E. A. T. overtreding van het Motor- en Rywielreglement f3 subs. 3 dagen hech tenis. A. F. V. het loopen over verboden grond f 2 subs. 2 dagen hechtenis. J. T. overtreding van het Motor- en Rywiel reglement f 8 subs. 8 dagen hechtenis. F. J. K. het met een rijwiel op een weg ryden, terwyi niet is voldaan aan art 59 van het Motor- en Rywielreglement 12 subs. 2 dagen hechtenis. M. L. het loo pen op verboden grond f 1 subs. 1 dag hechtenis. W. B. idem idem. K. R. het te Velsen met een motorrijwiel met grootere snelheid dan van 40 K.M. p. u. rijden 1"5 subs. 5 dagen hechtenis. C. S. overtreding der Jachtwet f 30 subs. 30 dagen hechtenis. N. S.overtreding der Invaliditeitswet f5 subs. 5 dagen hech tenis J. F. v. T. overtreding der Motor en Rijwielwet f 25 subs. 10 dagen hech tenis. J. M. v. G. het als ondernemer van een openbaar middel van vervoer van personen in dat vervoermiddel meer personen toelaten, dan aan den onder nemer was toegestaan f8 subs. 8 dagen hechtenis. H. G. S. overtreding der al gemeene politieverordening van Velsen f 3 subs. 3 dagen hechtenis. P. Z. straat- schendery f 4 subs. 4 dagen hechtenis. C. v. B. overtreding van het Motor- en Rywielreglement f5 subs. 5 dagen hech tenis. J. T. K. overtreding van het Mo tor- en Rywielreglement f 15 subs. 15 dagen hechtenis. W. C. S. het als be stuurder van een vierwielig motorry- tuig daarmede ryden op zoodanige wyze, dat de vrijheid en veiligheid van het verkeer op dien weg werd belem merd f 40 subs. 20 dagen hechtenis. I. W. B. 2. B. v. B. overtreding dei- LoterU- wet, ieder f 5 subs. 5 dagen hechtenis. PERSONALIA. De heer H. J. Jesse Jr., gediplomeerde van de afdeeling electrotechniek der Middelbare Technische School te Haar lem, is benoemd tot chef van de Elec- trotechn. afdeeling der N.V. Electrici- teits- en Gas Maatschappy voorheen De Vries en Stevens te Leiden. De heer J. H. Seiler, gediplomeerde van de afdeeling Werktuigbouwkunde der Middelbare Technische School te Haarlem, is benoemd tot werktuigbouw kundige by de N.V. voorheen P. C. André de la Porte en Co., te Haarlem. CURSUS IN VOLKSDANSEN. De Vereeniging ter bevordering van liet onderwijs in kinderverzorging en opvoeding (K. en O.) zal, evenals vorige jaren, gedurende d-e komende winter maanden een cursus geven in volksdan sen. Deze cursus is bestemd voor ouders en opvoeders, onderwijzers onderwij zeressen, jeugdleiders en -leidsters en voor allen, die deze oude, biyde ont spanning weer villen brengen in het kin derleven. De cursus zal worden gesplitst in twee afdeelingen; één groep is uitslui tend voor personen, die nooit eerder een cursus in volksdansen meemaakten; de andere groep is bedoeld als vervolgcur sus. Verscheidene personen gaven zich reed6 ais deelnemers op. De cursus wordt gehouden, in „Het huis voor Ouders", gevestigd in school 3 aan de Botermarkt, ingang Tuchthuis straat. De directrice, mevr. Brahdon- Grondel houdt hier hare spreekuren el- ken Woensdag van 24 uur en van 8 10 uur en eiken Vrijdag van 24 uur, op welke tijden men zich voor deelne ming aan den cursus kan opgeven. De deelnemi-ngskosten bedragen 5 voor den begincursus, 8 voor den ver volgcursus; elke cursus bestaat uit 12 lessen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug tc bekomen bij: Denekamp, Berkenstraat 25 beursje met inhoud; Oskcs. Ridderstraat 21, broche; Top, Tcijlerhofjesstraat 1, geldstuk; Kort. KI. Houtstr. 17 hond (herdertje) ge* bracht naar Kennel Fauna; v. d- Beek. Van 't Hoffstr. 74, herdershond; Van 't Hert, Harmcnjansstraat 28, jongens» hoed; Van Putten. Graaf Willemstraat 8, glacé hecrenhandschocn; Rozenkrans TIccrcnsïngel 37c, Grocncndaler hond; Van Hemert, Kloosterstraat 101, wit poesje; Hahcrmchl, Kinderhuissingel 30 zwart poesje, gebracht naar Kennel Fauna; Kool. Klcvcrpark 39, mantel» kraag; Idcs, Voorzorgstraat 19. kin» dermuts; Dc Wilde. Oranjcstr. 65, overschoen; Nijk, Berkenrodestraat 1, rijwïelbclastingmerk in étui; Benard. Koninginneweg 32, idem; Politiebureau Smcdcstraat idem; Kluft, Leidschc» vaartweg 128, idem; Klashorst. Nach» tegaalstraat 70. idem: Tulpen» straat 44 rood, reticule met inhoud; Buswcilcr. Kcnnemcrstraat 4 z\v., re» genjas; Kuit, Korte Margarcthastraat 20. rozenkrans: ^Politiebureau Smcdc» straat, reispas (Duitschc») no. 757: Polle, Gr. Houtstraat 167. kindcrtasch» jc; Huibcrts, Gierstraat 71 rood. tasch» jc met sleutel; Erdtsïeck. St-hcrnv.Mstr. 15 zw. trekkar met beertje en tol; Smtt Castclcijnstraat 12, vulpenhouder; Roo» de. Pijlslaan 122, zakmes. Roman door PAUL OSKAR HÖCKER Uit het Duitsch vertaald door IIERMINE VAN GEERTEN 39) „Juist: Inbraak!" De oude man kon van opwinding de lantaarn niet meer vasthouden. Eva nam deze van hem over. HU ging roerend-hulpeloos in zijn oudenvctschen rok uitgeput zit ten op het steenen stoepje voor de klei ne glazen deur. Tcrwyi Katarina uit de mand het eene plantje na het andere te voorschyn haal de het waren allemaal prachtige exemplaren die al ver waren en waarvan verscheidene stokjes konden worden ver kregen. hield Mi*. Gabb zijn voet op den nek van aen jeugdigen inbreker, wiens gehuil langzamerhand in een klagelijk gekerm was overgegaan. EindelUk liet hy hem opstaan. „Hands up!" schreeuwde hy hem toe. De jongen wist direct dat hy zijn armen omhoog moest houden. Hy kon nauwe lijks op zyn beenen staan. Eer. slas had hem in de duisternis aan !r?t oor getroffen. Doordat hy er met zyn handen aangekomen was, had het bloed dat uit de kleine wond stroomde zich met zyn tranen vermengd. Hy zag er jammerlijk uit Mr. Gabb doorzocht zyn zakken. Ock in zyn jaszakken had de jongen een paar potjes met kleine planten ge stopt. Er stonden er heel vrat op den gTond naast elkaar. „Wat heö je tevoren al weggesleept", begon de oude Balthazar het verhoor. Max Krause verklaarde: „Niets^. „Wie heeft jc op roof uitgestuurd, hè, aap van een jongen?" HU gaf geen antwoord, maar begon steeds harder te huilen. „Wil je direct bekennen, galgebrok?" schreeuwde de oude man hem toe. HU maakte aanstalten cm op te staan en den stok van Mr. Gabb over te nemen. „Toe nu. niet meer slaan!" Katarina ging tusschen hen jn staan. „Wil je de waarheid zeggen, Max? En gauw! D!e lui van den overkant hebben je gestuurd. Komt het niet uit?" Nieuw gehuil en gejammer. De oude Balthaaar stond op. Bevend wees hij op de plantjes. „Die voorraad daar dat was genceg geweest om over een paar maanden de heele markt te voorzien. Dan hadden ze den prijs kun nen drukkenkunnen verknoeien ellendelingenliy spuwde vol ver- achting op den grond. Mr. Gabb stelde voor dat Eva die poli tie zou opbellen. Er moest een manne tje komen om den delinquent In te re kenen. Vertwijfelde Jammerkreten van den jongen. „Viktor heeft hem aangezet. Daar hoef je niet aan te twU'-felen". Balthazar zei het met de grootste bitterheid. „Neen. dat geloof ik absoluut niet", riep Katarina onmiddellijk. „Zxrllen we de proef nemen?' ..Miss Stuchradt", -herhaalde Mr. Gabb op bevelenden toon, „balt u de politie op". ..O neen. alstublieft toch niet!" jam merde de jongen. Hy lag op zijn knieën. Zyn met bloed besmeerde handen vouw de hij smcekend. „Goed jongen, ik geef je nog een kans om de gevangenis te ontloopen", zei de oude man. „Maar dan nu ook gehoorzamen". „Ikwilalles doenwat u maar zegt", klonk het snikkend en stot terend. „Jij bemt door Viktor Troilo uitge stuurd!" ..Neen.... ik.... ik...." .Hoor toe. galgebrok. Als je bekent zullen we je laten loopen. TerwiUe van je eüendigen baas. Dar. kun je hem de helft overdoen van de opstoppers die je gekregen hebt. Maar als je liegt, dan word je hier door de politie vandaan ge sleept en dan kun- j-e de gevangenis van binnen bekijken. Of het verbeterhuis!" „Ik.... zal.... allesMaarniet de politie! De Jongen kwam langzamerhand overeind en wreef zU-n pynly-ke ledema ten. Hy keek schuw om zich heen en probeerde het bloed en de tranen van zijn gezicht te vegen. Men kon zien dat hy nadaoht. „Geen leugens praktiseeren. Was het Viktor Troilo, ja of neen", schreeuwde Balthazar ongeduldig. „Ikikmagtochniet... anders „Fas op. De politie komt. Was hy het? Vooruit! De waarheid De jongen knikte angstig. Het was Katarina alsof er iets in haar brak. Mr. Gabb schudde het hoofd. „What a pity", zei hy. En gooide den stok van zich af. De oude Balthazar zei geen woord meer. Hy nam de lantaarn en hield die voor het gezicht van den jongen. Die keek hem verschrikt aan. Gebiedend strekte de oude heer den arm uit. ..MJarsch", klerk het. Het groote buitenhek. dat ijzeren pun ten had. was gesloten. De jongen moest dus den weg terug dien hy gekomen was. Op de plaats a-aar het vroegere ter rein van Katarina's vader aan het cor- spronkelyk bezit van de Troilos grensde, klom Max Krause met aapachtige be hendigheid over het latte nwerk van den moestuin. In een oogwenk was hy ver dwenen. „Deschoft", stiet de oude Baltha zar vol walging uit. En ze wisten alle maal dat hij niet het pas-ontsnapte boefje bedoelde. Katarina barstte in snikken uit. Toen ze wat bedaarde zei ze, nog steeds zacht schreiend: „Neen, ikikgeloof het niet!ik geloof het niet...." De oude Troilo nam den stok op. Hy had op het ccgenJblik een steuntje nco- dig- Hij keek Katarina na. „Anne meid zei hy zuchtend en strompelde naar huis. Het was mevrouw Dora Troilo opge vallen dat haar stiefzoon sinds eenigen tijd een drukke briefwisseling voerde. Op een keer onderschepte zij een brief, waarvan hst adres met een onbekend handschrift geschreven was en opende die voorzichtig, om hem daarna weer volgens de regelen van de kunst dacht te maken. En naar aanleiding van wat ze gewaar wes geworden had zo een langdurig on derhoud me haar nsef Alfcr.s. ..Nu zyn we zoo voorzichtig geweest en hy heeft het toch gemerkt", begon ze in een onplezierige stemming. SinÖ6 Rispeter aanzoek gedaan had om de hand ^a-R zyn nicht en h-et ja woord gekregen had, trad hii zoowel in huls als in de zaak met veel meer zelf bewustheid cp. Dat aan Doras liefde voor haar stief zoon eens een eind? moest komen, sto^d voor hem vast. Het had hem moeit® ge kost haar te overtuigen, dat wanneer ze Viktor formeel in de f'rma zou op nemen, dat een bron van eirxlelcoze ru zies en conflicten zou worden. Wan neer hy le^reden was met een ord;?r- geschikte positie, dan kon hy natuurlijk blyven. Maar rechten op de bezittingen van zijn stiefmoeder bezat hy 'nict. Ris peter tcor.de haar zelfs uit de boeken aan dat Viktor zijn gering vaderlijk erf deel al lang in zijn duren studietijd had opgebruikt. Een publieke verloving wilde mevrouw Troilo liever niet. Zoodra zé onder trouwd w-aren, zou Rispeter hot huis veriaten en pas by de bruiloft terugko men. Ze waren van plan vrienden en familieleden met hun huwelijk te ver rassen en ook Viktor zou het nieuws pas den voorafgaand-en deg vernemen. Dan zou mevrouw hem vragen als getuige mee naar het stadhirls te gaan. ..Hos heeft hij wat gemerkt?" vroeg Rispeter, die zich a'.tyd een beetje be nauwd voelde ah hy aan de erfgenaam van den naam Troilo dacht. (Wordt vervoladh

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6