Heden: Millie Niblet, bariton 46e Jaargang No. 13893 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 5 October 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.2754, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) ƒ3.5754- Franco per post door Nederland ƒ3-8754- Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken ƒ0.5754 franco p. post f0.65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels /1.73; Iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regeL EjJ abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstnivers-advertentiên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cent* per plaatsing, elke r«gri meer 15 Cents i contant: buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telefoon 10122, 12713. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Veisen-Noord, IJmuiden, Beverwyk en*, Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 52L DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA VRIJDAG 5 OCTOBER Schouwburg Jansweg: 1ste abonne- mentsvoorstelling. Vereenigd Tooneel Verkade en Verbeek „Nora". 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Volksuniversiteit: Filmvertooning J. C. Mol, „Wetenschap en Film", 8 uur. Het Blauwe Kruis. Oude Groenmarkt 20: J. W. Berthold „Wereldcrisis en haar Uiteinde", 8.15 uur. Cinema Palace: „Om het Kind"; „Adam en Eva" 8 uur. Luxor Theater: „De groote CSrcus- gensatie"; „Het Witte Goud". 8 uur. Rembrandt Theater: „De Straatengel" Tooneel: Tholen en Van Lier. 7—9; 9.1511.15 uur. Standaard Theater: „Lage Driften"; „iHet Duivelszadel", 8 uur. Brongebouw: Tentoonstelling Electri- citeit-, Voedings- en Sanitaire Artikelen 3—5.30, 7.30—11 uur. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: Ba- aar I. O. G. T. 2—6 en 7—10 uur. ZATERDAG 6 OCTOBER Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel: „De Sterkste Liefde", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 'a middags en avonds. Brongebouw: Tentoonstelling Electri- citeit-, Voedings- en Sanitaire Artikelen 3—5.30, 7.30—11 uur. Gebouw St Bavo, Smedestraat: Ba zar L O. G. T. 2—6 en 7—10 uur. EEN LIMBURGSCHE STIKSTOFFABRIEK. VERSCHILLENDE PROCiDe"S. De bouw van de sökstoffabriek welke de Bataafsche Petroleum Maatschappij thans te zamen met de Hoogovens te Umuiden onderneemt, heeft de aandacht eenigszins afgeleid van de eenige maanden vroeger bekend geworden plannen van de Staatsmijnen, die zich thans te Treebeek met den bouw van een stikstofbindingsinstallatie bezig houden, meldt de Tel. Het is dan ook zeker merkwaardig, dat ons land, na dat het jarenlang door alle beschaafde landen, kleine zoowel als groote, was voorgegaan, thans door den bouw van twee stikstofbindingsfabriéken tegelijk zfjn achterstand poogt in te halen •De Staatsmijnen zullen het procédé van den Italiaan Fauser toepassen, tot vcor enkele maanden in de wereldlite ratuur het meest economische genoemd. Ofschoon het volgens de jongste uitin gen deze plaats zou moeten afstaan aan het Mont-Cenisproces, dat de Bataaf sche thans gaat toepassen, moet me; deze qualificatie wel eenige voorzichtig heid betracht worden. Er bestaan im mers tal van procédés die tot dusverre alle met voordeel worden toegepast. Wel kan men deze in hoofdzaak in twee groepen onderscheiden, en wel, die welke het voordeeligst in kleine eenheden kunnen worden toegepast en die, welke voor him economische toepassing enor me, ongekend groote, installaties ver- elschen. Tot de eerste groep behoort het Fau- serproces van de Staatsmijnen en naar het schijnt ook het Mont-Cenisproces. De productie-capaciteit van alle Fauser stikstofbi rtdingsinstali aties, die in wer king en in aanbouw zijn, bedraagt mo- rekend), waarvan Italië met 5 installa- menteel 140.000 ton (als ammoniak be- ties 34.000 ton, Polen met zijn staatsfa briek te Tarnow 20.000 ton, België 10.000 ton, Japan 10.000 en Nederland met zijn installatie in de Staatsmijnen 35.000 ton voor hun rekening zullen nemen. Bo vendien zijn te Duitsöhland, Zwitser land en Zweden kleinere installaties van 35000 ton in werking. Tot de tweede groep behoort het Ha- ber-Boschproces, dat door de I. G. Far- 'benindustrie in Duitsöhland wordt toe gepast. Haar ammouiakfabriek Merse- burg Gm.bJL, beter bekend als de „Leunawerke", is de grootste stikstof- bindingsinstallatie ter wereld, en heeft gedurende de laatste maanden nog enorme uitbreidingen ondergaan. Be draagt de productie van gebonden stik stof in de Leunawerke op het ogen blik nog 1400 ton per dag of 500.000 ton per jaar, binnenkort zal men deze op voeren tot 1500 ton per dag of met 36.000 ton per jaar. Eén enkele stijging, die dus reeds meer omvat dan. de geheele ge raamde capaciteit der installatie, welke op de terreinen der Staatsmijnen zal ver rijzen. Met de productie van haar twee de stlkstofbindingsfabriék te Oppau bi] Ludwigshafen, bedraagt de totale jaar- lijksche stikstofproductie van de kleur- stoffentrust 600^—650.000 ton. hetgeen met de 75.000 ton. die in kalkstikstof en door andere processen gebonden wordt, meer dan 80 pet. \-an de totale Duitsehe stikstofproductie uitmaakt. ZOO HOORT HET. Een voor een met steen en beladen wa gen gespannen paard, dat een wond had aar. het linker achterbeen, heeft de po litie laten uitspannen, en naar stal bren gen. Een dierenarts is er heen ge gaan om hulp te bieden. POPPENKAST. (Berichten uit Rusland maken melding van een ver bod van fabricage en ver koop van poppen, die als ty pisch bourgeois speelgoed veroordeeld worden). Aoh die arme, arme poppen, Krijgen ook al de critiek. Van de uiterst lïnksche richting In de hooge politiek: Ziet hoe pop haar stijve armpjes. Hulpeloos ten hemel steekt. Ziet, hoe zelfs het roode verfje. Op de poppenwang verbleekt, Aoh. wat hebben zij misdreven. Waarin is de pop tot last, Mag de pop niet zélf meer meedoen, Aan de Soviet poppenkast? Is de pop niet democratisch. Zijn in t lieve kinderrijk, Waar de strijd nog onbekend is, Alle poppen niet gelijk? Waarom moeten nu de poppen, In den heilstaat afgeschaft? Waarom moeten Rusland's kleuters, In hun poppenspel gestraft?... Wordt nog ooit ons vaderlandje, Communistisch geregeerd. Dan is 't zeker dat die actie, Nimmer wordt geïmiteerd. Geen bestuur zet in ons landje, Ooit de fabricage stop. Waar 's Rijks munt de leevrancier blijft, Van de Nedietrlandsdhe pop. P. GASUS. GEEN HULP NOODIG. DE CELAENO NAAR BOSTON. Bfl de reederfj van het s.s. „Celaeno" de firma Hudig en Veder, is gisteren bericht ontvangen, dat de gezagvoerder van de „Celaeno" aan de „Baltic", die in de nabijheid was, mededeelde, dat hij geen verdere assistentie noodig had. De „Celaeno" zou op eigen kracht naar Boston opstoomen. Uit de verschillende telegrammen, in gekomen by de reederij, blijkt thans, dat men op het oogenblik geen vrees meer behoeft te koesteren voor het schip en opvarenden. Door den zwaren storm, zoo verneemt de Tel. nader, wa ren de luiken ingeslagen en stToomde het water naar binnen. Men heeft on middellijk een aanvang gemaakt met de reparatie. Blijkens de ingekomen berich ting slaagde men er in, door pompen het schip drijvende te houden. Inmiddels zijn de stukgeslagen luiken tijdelijk her steld. Ook het weer is gunstiger gewor den. Aan de ■Baltic", die. zooals bekend, in de nabijheid van de „Celaeno" was. heeft de gezagvoerder, kapitein R. IJ1- stra, het volgende telegram gezonden: „Kan het nu wel uithouden, veel dank en goede reis. (w.g.) Ulstra". Tot het aanbreken van den dag was de ,3altic" bij de „Celaeno" gebleven, Na ontvangst van bovenstaand telegram heeft het schip zijn reis naar New York vervolgd. Het laatste telegram van kapi tein IJlstra meldt, zooals hierboven reeds gezegd, dat men met eigen kracht lang zaam opstoomde naar Boston. De be manning. dertig koppen, bestaat hoofd zakelijk uit Rotterdamsche zeelieden. Op het kantoor der firma Hudig en Veder kwamen ongeruste familieleden Donder dagmorgen om te informeeren. De laatste geruststellende berichten ver wekten groote vreugde. ROODVONK. EENIGE GEVALLEN, MAAR GEEN EPIDEMIE. Onze correspondent te Haarlemmer meer meldt ons: Op verschillende plaatsen in Haarlem mermeer doet zich de besmettelijke ziek te roodvonk voor. De ziekte draagt tot heden een goed aardig karakter. De St. Crt. van Woensdag 3 Octo ber geeft voor Haarlem en omstreken de volgende opgave van het aantal ge vallen van besmettelijke ziekten in do week van 23 tot en met 29 September. Vermeld worden de volgende gevallen van roodvonk: één te Bloemen daal, 8 te Haarlem (waarvan 3 maal 2 gevallen in één gezin) en 2 te Velsen. Verder deed zich te Haarlem één ge val van buiktyphus voor en werden 3 gevallen van diphtheritis geconsta teerd. Bij informatie bij den Geneeskundi gen dienst werd ons medegedeeld dat de gevallen van roodvonk niet de minste aanleiding tot ongerustheid geven. Door heel het land wordt voortdurend rood vonk geconstateerd, nu hier, dan daar. nu eens wat meer, dan eens wat min der. De paratyphus B in Noord-Haarlem kan als zoo goed als geweken worden beschouwd. Toch doet zich, zooals altijd na een kleinere of grootere epidemie, nog wel een enkel geval voor. De indertijd gegeven waarschuwingen betreffende het koken van melk enz., blijven dan ook volledig van kracht en het is drin gend noodig dat ze nog gemimen tijd worden opgevolgd, - - DE RAADHUISPLANNEN TE BLOEMENDAAL. De gemeente krijgt de beschikking over een terrein aan den Zeeweg. Het duin tegenover den Watertoren, waar het nieuwe raadhui* vaa Bloemendaal zal komen. De Raad van Bloemendaal (daar ge beuren meer ongewone dingen) kwam Donderdagmiddag voor een verrassing te staan! Na een langdurige zitting met gesloten deuren, die de agenda niet vermeldde, maar waarvan de Pers wel op de hoogte was gesteld, kwam niet aan de orde het eerste punt der agenda. De Voorzitter gaf, na heropening der openbare zitting, het woord aan den heer Bornwater. Uit zijn mededeelingen bleek dat de Erven Van der Vliet aan de ge meente een schitterend aanbod hadden gedaan. Voor het bouwen van een nieuw Raadhuis was aangeboden een terrein gelegen aan de noordzijde van den Zeeweg ter hoogte van de schiet banen ter grootte van 2 H.A. voor de som van niet hooger dan f 2000. Het tegenwoordige raadhuis dat veel te kicin is. De heer Bornwater zeide, dat het aan bod was gedaan nadat door hem en de heer Laan onderhandelingen waren ge voerd. Wij vernamen, dat de Raad indertijd in een besloten zitting den heeren Laan en Bornwater opdracht had gegeven om te zien naar een terrein voor het bouwen van een Raadhuis en daarover onder handelingen te voeren. Het terrein dat de Erven Van der Vliet aanboden is gele gen ter hoogte van de schietbanen schuin tegenover den watertoren der Haarlemsche waterleiding. Zooals we in dertijd mededeelden, heeft de gemeente Bloemendaal reeds in bezit het duin terrein nabij den watertoren. De heer De Jong, de gemeente-architect, heeft reeds een plan van bebouwing van gronden aan den Zeeweg gemaakt, op- welk schetsplan een Raadhuis is ont worpen op het terrein tegenover den watertoren, dat is dus het terrein dat de Erven Van der Vliet de gemeente aanboden. De Raad heeft ook in openbare zit ting nog eenige discussie gevoerd over het aanbod der Erven Van der Vliet. In die discussie bleek, dat in verband met den huur, dien het Rijk nog aan de schietbanen heeft, het terrein dan nè 1 Januari 1930 kar. bebouwd worden. Som migen zagen daarin een bezwaar, daar het dan neg eenigen tijd duren moet eer dat met het bouwen van het nieuwe Raadhuis kan worden begonnen. De heer Prinsenberg die zooals men weet eenige maanden geleden een voorstel had in gediend om te besluiten in beginsel het nieuwe Raadhuis te bouwen aan den Bloemend aalschen weg te Overveen tegenover het bestaande Raadhuis, was tegen aanvaarding van het aanbod van de Erven van der Vliet. Anderen oordeelden, dat het terrein aan den Bloemenda3lschen weg nè. de annexatie niet meer het geschikte ter rein was voor het bouwen van een Raadhuis en ook dat het te klein was, te meer daar er ook gebouwen moeten ko men voor andere takken van gemeente dienst. In de discussie bleek ook nog, dat- in besloten zitting gesproken was over Raadhuisbouw op een terrein ge legen aan de Wester": a an. Wethouder Van Nederhassdt vend daarin aanlei ding voor te stellen thans nog geen be slissing te nemen tor zake van het aan bod der Erven Van der Vliet, maar die aan te houden. Het voorstel van den wethouder kon geen meerderheid vinden. Het werd ver worpen met 6 stemmen voor en 7 stem men tegen. Dus: een kleine meerderheid van tegenstemmers. De Raad besloot daarop met 7 stemmen voor en 5 slem- men tegen om het aanbod der Erven van der Vliet onder dank te aanvaarden. In de zitting waren niet aanwezig de wethouder Laan en het lid De Waal Malefijt. De heer Luden hield zich bij de laatste stemming buiten stem ming. Het is zeker voor de gemeente een heel belangrijk besluit dat de Raad heef: genomen. Als Ged. Staten het Raads besluit goedkeuren, komt dus het nieuwe Raadhuis te staan aan den Zeeweg schuins tegenover den watertoren. Het komt dan op een geheel vrij terrein en kan dan door een plantsoen worden omringd. Volgens het schetsplan van den heer de Jong, zouden op de andere terreinen aan den Zeeweg die de ge meente reeds in eigendom heeft, komen een gebouw voor openbare werken en een nieuw politiebureau. Die plannen zullen echter eerst nog in den Raad moeten komen. Een schaduwzijde van het aangenomen voorstel is, dat nu nog eenigen tijd moet gewacht worden met den bouw van het nieuwe Raadhuis terwijl aan een nieuw Raadhuis reeds lang behoefte werd gevoeld. WU herinneren er aan, dat de Raad reeds in zijn zitting van 8 September 1909 aan het einde der vergadering over ging in een zitting met gesloten deuren tot bespreking van den Raadhuisbouw. Dat is dus al vele jaTen geleden. Be sloten werd later tot aankoop van ter reinen in Kweekduin. In de Raadszitting van 29 Mei 1910 is behandeld een voorstel van B. en W. om te besluiten le het indertijd aangekochte terrein in Kweekduin weder aan de Binnenland- sche Exploitatie Maatschappij terug te geven; 2e het aangekochte terrein over het bestaande voor het nieuwe Raadhuis ie bestemmen en 3e om. teneinde een goed geheel te krijgen hen te machti gen stappen te doen tot onteigening van het daarnaast gelegen perceel van mevr. de wed. Roozen. Het eerste gedeelte van het voorstel ran B. en W. werd in die zitting aan genomen, maar het tweede gedeelte er van werd verworpen mei 5 tegen 4 stem men. Reeds in die zitting voerde de voorzitter aan dat het bestaande Raad huis in alle opzichten te wenschen over laat. Sindsdien werden wel een paar takken van dienst elders ondergebracht. Maar over gebrek aan geschikte en voldoen de lokaliteit bleef te klagen. Toch van den bouw van een nieuw Raadhuis kwam maar* niets. In de laatste maanden kwam er weder aandrang tot het bouwen van een nieuw Raadhuis. Nu zal het er dan van komen. Maar over vrij langen tijd pas kan met den bouw worden begonnen. Dat zooais gezegd, is de schaduwzijde van het aan genomen voorstel. Niemand in de gemeente had kunnen voorzien, dat een dergelijk voorstel ter zake van raadhuisbouw in de zitting van Donderdag aan de orde zou worden gesteld. De gemeentenaren zijn dus niet in de gelegenheid gesteld geweest er hun oordeel over uit te spreken of ter zake aan den Raad te adresseeren. Dit is zeker een bezwaar verbonden aan het aan de orde stellen van eenige aange legenheid, die een Raadsagenda niet vermeldt! We vernamen, dat aan de raadsleden wel is verzonden een convocatie voor de zitting met gesloten deuren, die het voorstel in zake het aanbod der Erven Van der Vliet vermeldde. Maar dat was ook alles! Wenschelijk mag genoemd worden, dat, wanneer dergelijke belangrijke aange legenheden aan de orde worden gesteld, het publiek vooraf in de gelegenheid is zich te uiten. De opmerking, die dien aangaande de heer Prinsenberg maakte. is niet van belang ontbloot. WEER EEN MAN TE HALFWEG VERDRONKEN DOOR DE DUISTERNIS MISLEID. Weer heeft te Halfweg een verdrin- kingsgeval plaats gehad. Uit een der kleiputten van de sui kerfabriek is opgehaald het liik van den 22-jarigen G. C, D„ wonende te Ossen - drecht. Dese jonge man was sinds eeni, ge dagen werkzaam on de fabriek. Dinsdagavond elf uur was hij af ge lost, hij heeft toen eerst nog geruimen tijd in de keet zitten praten, waarna hij naar buiten is gegaan. Zijn makker had zich inmiddels ter ruste begeven. Eerst Woensdagmiddag bij het opko men van zijn ploeg, werd hii vermist. Toen is men aan het- dreggen gegaan, aanvankelijk zonder resultaat. Eerst Donderdag werd zim lijk opge haald. Vermoed wordt dat D. door de duis ternis misleid in liet water is geloopen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN CABARET MODERN RAAKSHAARLEM Piet Groenendaal, Hollandsche humorist en andere attracties Verlaagde prijzen!! Populaire consumptie-prijzen Geen verhoogd tarief KUNNEN BOUWVAKARBEIDERS NAAR BELGIë TREKKEN? Eenige teleur gestelden die geen werk vonden ANDEREN WAREN GELUKKIGER. Men schrijft ons van arbeiderszijde: Als er In een plaats van ons land vraag is naar bepaalde arbeidskrachten en die krachten zijn op de desbetreffende plaats of haar omgeving niet te verkrij gen, dan worden via den Rijksdienst var. Werkloosheidsbestrijding en Arbeidsbe middeling de plaatselijke arbeidsbeurzen met deze aanvraag in kennis gesteld, opdat deze in de gelegenheid zijn. de werklooze arbeiders daar op te wijzen en zoo mogelijk te „bemiddelen". Niet alleen geldt dit voor aanvragen in ons eigen land, maar eveneens uit het buitenland. De laatste dagen nu gaan er verschil lende geruchten, dat er in België een groote vraag is naar bouwvakarbeiders en het is ons bekend dat ook de Rijks dienst aan de Arbeidsbeurzen de mede- deeling heeft doorgezonden, dat er in België veel bouwvakarbeiders geplaatst kunnen worden. Het is te begrijpen, dat vele bouw vakarbeiders met belangstelling deze be richten volgen omdat er nu de laatste maanden, feitelijk het geheele jaar in het bouwbedrijf hier ter stede een tame lijke slapte is geweest. De laatste dagen wordt er door de bouwvakarbeiders die op de verschillende plaatsen bij hun „Kassen" komen stempelen, over België druk gesproken, vooral nu bekend is dat de arbeidsbeurs hier ter stede reeds eenige bouwvakarbeiders naar B.e!gië heeft „bemiddeld". Toch schijnt het niet zoo mooi te zijn in België als werd verwacht. Al thans drie Haarlemsche bouwvakarbei ders, w.o. ook een gehuwde met een gezin, die ook door de Haarlemsche Arbeidsbeurs naar België zijn „bemid deld" geworden, hebben daar eigenaar dige ondervindingen opgedaan en zelfs een totaal nuttelooze reis gemaakt. De betrookkenen deelde hierover het volgende mede: Op 28 September J.l. kwamen wij bij den directeur der Arbeidsbeurs te Has selt, om ons voor werk aan te melden. Die directeur wist echter niet of er voor ons werk te vinden was en toonde zich verbaasd over onze medc-deeling, dat men ons in Holland had wijs gemaakt, daar aan het werk te kunnen gaan. HU zegde ons toe direct uit te zullen kijken naar werk en belde op naar Genk een plaatsje 16 K.M. van Hasselt, met de vraag of daar voor ons werk te vinden zou zijn. De agent van de Arbeidsbeurs te Genk deelde den directeur te Hasselt mede, dat wij maar moesten komen. We zijn toen naar Genk gegaan, waar we ongeveer 11 uur 's avonds arriveerden en nachtverblijf zochten. Den daarop volgenden dag moesten we ons vervoegen bU Victor Aussems Meubelfabriek te Waterschie ongeveer 11/2 uur loopen van Genk. Daar aangekomen, werd ons medege deeld. dat men geen timmerlieden noodig had, doch wel een paar meubelmakers kon gebruiken. We zijn toen naar Genk teruggekeerd en hebben bij verschillen de werkgevers getracht aan den arbeid te kunnen gaan, maar overal ontvingen wij dezelfde mededeeling n.L „geen werk". In Genk konden we niet blijven en daarom gingen wij terug naar Hasselt, waar het zoo dachten wij mis schien den directeur van de Arbeids beurs inmiddels wel gelukt zou zijn. toch nog een baas voor ons te vinden, waar wij aan den gang konden gaan. Deze, een zeer welwillend menseh, moest ons teleurstellen en verbaasde er zich telkens over. dat wij in Haarlem ce mededeeilng hadden ontvangen dat er in Hasselt werk voor ons was. Wij willen even vermelden hoe één onzer door den Hoilandschen Consul op zeer onwelwillende wijze te woord wend gestaan. Toen hij aan den Consul vroeg, om eenige inlichtingen aangaande een goed adres voor nachtverblijf, was het eerste dat deze ambtenaar hem toe- 2 voegda: „Je komt zeker om geld. dat geef ik niet. Zie1 maar dat je aan de grensplaats komt, dan zal de Burgemees ter Je daar wel op transport stellen naar Haarlem". Het gelukte ons ten leste dezen ambte naar duidelijk te maken, dat het niet om geld te doen was. doch om inlich tingen. Hij verwees ons toen naar een obscuur logement, waar wij den nacht niet wenschten door te brengen en heb ben in een meer zindclljker gelegenheid overnacht. Wij beklagen echter onz« landgenooten. die zonder middelen van bestaan in handen van dezen ambtenaar vallen. Het verblijf in Hasselt kostte ons ongeveer frs. 40 per dag. Wij hebben met reisgeld mee ongeveer f 25 onkosten ge maakt, wat beter besteed had kunnen worden. Men hoeft ons echter niet naar België te sturen om werk te zoeken, dit kunnen we ln Holland ook doen, wat vrijwat goedkooper uitvalt, dan derge lijke en nuttelooze uitstapjes naar el ders". Aldus het. verhaal wat één van de drie tr.enschen, die via de Haarlemsche Ar beidsbeurs naar Hasselt werden gezon den, waar volgens de mededeelingen werk zou zijn. Nu is er in dit geval toch een zeer misplaatste fout en wel dat de werklooze menschen van hier naar België worden gezonden, als men geen zeker heid heeft, dat daar beslist werk is.. Het gaat niet op om werklooze arbeiders naar België te zenden om daar werk te zoeken. Wat moeilijk is vooral ln stre ken waar men in het geheel niet bekend is. Het kan best zijn, dat er ln België in de één of andere plaats vraag is naar bouwvakarbeiders, maar volgens het ver haal van de drie personen stond zelfs de directeur van de Arbeidsbeurs te Hasselt vreemd te kijken, dat de men schen daar heen waren gezonden. Hoe is dat te rijmen? Hier moet ergens een fout zijn en op lossing hiervan zal in het belang der Hollandsche arbeidsbemiddeling In het algemeen, maar ln het belang van de Haarlemsche Beurs in het bijzonder, ge- wenscht zijn, waarbij dan ook nog wel de vraag naar voren gebracht mag wor den of de door de drie menschen ge leden schade niet vergoed behoort te worden. Wij hébben bij den directeur van <Je Haarlemsche Arbeidsbeurs om inlichtin gen gevraagd. De heer Vader deelde ona mede, dat er thans door de Ilaarlem- sohe beurs 5 menschen naar België ge stuurd zdjn. 2 daarvan (dus niet 3) zijn teruggekomen. Hoe het komt dat die twee geen werk gevonden "nebben, kon de directeur niet vermoeden. Hij heeft den Rijksdienst voor de Arbeidsbemid deling met de klaciht in kennis gcsteM. omdat er in dit geval iets niet in orde moet zijn geweest. De andere menschen hebben blijkbaar wel werk gekregen. Er ls trouwens veel werk in België, er ko men aanvragen binnen voor honderden bouwvakarbeiders (timmerlieden, metse laars, betonwerkers, opperlieden, enz.) Thans hebben verschillende arbeiders aan de beurs gevraagd om ook naar Bel gië te mogen gaan. Er wordt door de beurs alleen aan vrijgezellen aangeraden om naar België te gaan. omdat gehuw den niet genoeg kunnen overhouden voor hun gezinnen in Haarlem. Alleen als een gehuwde zelf aandTingt om te gaan, wordt het toegestaan. De verdiensten zijn 5 a 6 francs per uur bij een werkdag van 10 uur. Per dag moet ongeveer 20 francs voor een kosthuis betaald worden. Er blijft voor vrijgezellen dus voldoende over. Onder die liHUXien die zich nu voor vertrek naar België aangemeld hebben, zijn eeni ge menschen die vrr^ger al daar gewerkt hebben en dus den toestand kennen. Zij gaan bever naar België dan hier de kans te loopen den winter ronder werk te ztin.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1