DE FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCF ?K EN GEMEENTEN haarlem's dagblad Letteren en kunst zandvoort's burgemeester enthousiast de burgemeester van bloemendaal aan het woord. de meening van den burgemeester van haarlemmermeer. verdwenen in het troebele nat heemstede-aerdenhout stopplaats. heeft een nieuwe gereformeerde kerk hoofddorp. te VRIJDAG 5 OCT. 1928 TWEEDE BLAD MUZIEK. HVARLEMSCHE ORKEST VEREENI- G1NG. Ledenconcert. Met volle zeilen stevenen wij het win terseizoen tegemoet en de golfslag der muziekzee die ons wacht begint zich te doen gevoelen. Gisteravond gaf de H. O. V. haar eerste ledenconcert na het zomer-reces. Vele goede bekende ge zichten op het podium ook eenige nieuwelingen, die anderer plaatsen inna men. Het is jammer dat bij een orkest als de H.O.V. zooveel mutaties voorko men, maar onvermijdelijk blijft dit, zoo lang de financieele toestand ndet vergunt de salarissen op het peil van die van andere orkesten te brengen. Van de nieuwe leden die gisteravond debuteerden kregen fluitist en hoboïst verschillende malen gelegenheid een in druk van hun bekwaamheid te vestigen, en deze indruk ls over 't geheel zeker gunstig geweest. Ook debuteerden, naar ik althans re den heb om aan te nemen, de lang ge vraagde D-trompetten in de bekende Suite van Bach. Ik heb deze Suite nooit eerder van de H. O. V. gehoord en we gens het gemis van bovenbedoelde trom petten moest zij dan ook onuitvoerbaar geacht worden, maar ik zag toch geen mededeeling „eerste idbvoering" er bij staan, een mededeeling die wèl bij de Symphonic in C van Haydn voorkwam, maar ten onrechte, want deze Sympho- nie hebben we nog in een der laatste ja ren van Gerharz gehoord. De magistrale „Ouverture" van Bachs Suite, (een zg. Pransche ouverture, be staande uit een langzame inleiding, een gefugeerd Allegro en een langzaam slot) en het heerlijke „Air" weiden indruk wekkend vertolkt. Eduard van Beintrm, die bij zijn optreden een grooten krans tya.-n zijn lessenaar vond had het goed voorbereid en dirigeerde krachtig en met geheele zelfovergave. In de overige dee- len der Suite, die meer licht en speelsch zijn, en op verre na niet gelijk staan met de eerste beide stukken, had het ihythme nog iets vaster, de gang wat lichter, de lijn wat sierlijker kunnen weergegeven worden, bovendien was de troropetklank soms iets te sterk tegen over de strijkers. Biet is merkwaardig, dat deze en andere Suften van Bach in en na zijn tijd op kermissen gespeeld werden, getuige een mededeeling van Spitta over een kermis te Eutrltsch: „Des Ohcrr Muaikanten strelcht wacker za; deböüert mit Sonaten von Bach xtnd schlleszt mit Gassenhauern'*. Van Haydns bekende Symphonie. (Pe ters no. 7) werd de langzame Inleiding heel mooi gespeeld, in het Allegro was een kleine overschrijding van de snel- heidsgrens merkbaar, waardoor de in druk van overhaasting gewekt werd; in de Finale was hetzelfde waar te nemen. Ook de Menuet werd te vlug genomen, de bevalligheid en behagelijkheid wer den daardoor verminderd en een soort tusschenvorm tusschen Menuet en Scherzo ontstond. Maar het vreemdste deden de geweldige tempocontrasten In de variaties van het Adagio, die op geen wijze in de partituur zijn aangeduid en dan ook moeilijk als door Haydn bedoeld tainnen opgevat worden. In de variatie met 16den werd het tempo een volsla gen Allegro molt», om plotseling weer in Adagio over te gaan. We moesten onwil lekeurig aan het langzame deel van Mahlers Vierde Symphonie denken, maar wagen het te betwijfelen of de di rigent met dergelijke experimenten den juisten weg insloot. Persoonlijke opvat ting en bekwaamheid kunnen ook op andere wijze getoond worden. Ook in Beethoven's Eroïca trof een esterke, niet voorgeschreven tempo-te genstelling, en wel in het zangthema van het eerste hoofddeel. Het ligt voor de hand dit thema rustig en gevoelvol te nemen, maar men behoeft het niet zóó langzaam te laten spelen als Van Beinum gisteravond deed. Mengelberg heeft dat vele jaren geleden ook eens gedaan, doch is er later van terug ge komen. Tusschen Gerharz' strakke ver- tolking en die van Van Beinum ligt nog een middenweg: „In medio tutissimus ibis" 1) zeide Ovidius in zijn tijd, al zou die raadgeving bij de hedendaagsche ver keerswegen misplaatst zijn en tot nood lottige gevolgen leiden. Zoo bleef er in de groote lijn van Beethovens werk nog wel wat te verbe- En de nieuwe belastingvoorstellen. Naar aanleiding van de door de regeering voorgestelde wijziging in de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten en de daarmee samenhangende belastingvoorstellen hébben icij de meeningen gevraagd van eenige burgemeesters uit den omtrek. De eerste verslagen daarvan laten ?c(f hieronder volgen De nieuwe wet zal Zandvoort uit de financieele misère helpen. Zandvoorfs burgemeester, de heer H. een verteringsbelasting geheven wordt, zal cie ongeveer f 75.000 opbrengen. Onder verteringsbelasting wordt blijk baar verstaan het „treffen" van objec ten in de wet op de Personeele belas ting genoemd. Dus met een belasting op verteringen mede door verschillende bezoekers van korteren duur gemaakt. Een zoogenaamde tare commu- nial, Wanneer ook deze mogelijkheid geopend werd, zou een dergelijke hef fing die vrijwel overal ln het buiten land momenteel wordt geheven voor de gemeente Zandvoort een bron van inkomsten zijn. Natuurlijk zou die hef fing matig moeten zijn, niet afschrik wekkend- In België is het algemeen IC pet. Wat zou dat opbrengen op een dag als er 100.000 menschen naar Zandvoort komen! Natuurlijk zou over het percen tage te praten zijn. Zeker, de nieuwe wet opent de moge lijkheid om een logeerbel asting ln te stellen, maar zoo'n belasting is niet bil lijk, zij beoogt een kurtax te zijn, wat zij evenwel niet is, omdat alleen de hotels en de pensions getroffen worden. Een groot deel der tijdelijke zomer-in woners woont op kamers of in gemeu bileerde huizen en valt dus niet onder die belasting. De nieuwe wet opent voor Zandvoort mooie perspectieven. Als de gemeente- finarxiën verbeteren, stijgt de kans op vestiging en op verkoop van grond voor huizenbouw. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat ook al wordt de wet aangenomen, ook na 1931 zoo zuinig mogelijk geleefd moet worden. Als de wet er komt dan moer 1931 ingezet worden met wat men noemt een schoone lei. Natuurlijk zal de schul denlast der gemeente niet verdwijnen, maar onder een schoone lei versta ik zoo vervolgde de burgemeester dat de begrootingen van 1931 en 19S2 geen posten zullen vermelden als „nadeelige sloten van vroegere diensten", maar, kan het zijn dat aan den overkant der begrooting 'n post staat „batig slot van vorige jaren". Tenslotte gaf de burgemeester als zijn meening weer, dat Zandvoort steeds het zeebad als 'eenige bron van be staan zal houden. Zandvoort is geen plaats om industrieën te vestigen Daar om zal het van beteekenis zijn, dat als de geldmiddelen van Zandvoort verbeteren, nog meer gedaan zal worden om de ge meente te verfraaiën. Dit is te berei ken door wegenaanleg en wegenverbe tering, herzien van slechte bestratin gen, verbreeding van de boulevards, aanleg van een sportterrein, andere be vestiging der electrische straatverlich ting, omdat de palen leelijk zijn, enzoo- voort, van Alphen, verwacht voor zijn gemeen te zeer veel goeds van de nieuwe wet. De toestand voor Zandvoort is thans zoo zei hij onhoudbaar 1 De gemeente die slechts naar een zielenaantal van 8000 vergoeding ont vangt, heeft in den zomer meer dan 20.000 inwoners. De 12.000 tijdelijke ver- blijvers betalen nagenoeg geen belasting aan Zandvoort, omdat het grootste ge deelte er korter is dan 90 dagen. Zij vallen dus niet in de termen voor een forensen-aanslag. Alleen betalen de menschen die een eigen huis hébben straatbelasting, maar dat is een luttel bedrag in verhouding tot hun rijkdom. Toch maakt Zandvoort voor die tijde lijke inwoners groote kosten. Ik noem onderhoud van wegen, verlichting, poli tie, reiniging, enzoovoort. De vaste inwoners van Zandvoort moe ten nu veel belasting opbrengen. Er zijn weinig gemeenten in ons land waar de heffing zoo hoog is als in Zandvoort. De gemeente heeft een eigen progressieve heffing. De arbeider betaalt gemiddeld 2 a 3 pet. van het belastbare Inkomen, de middenstander 5 a 6 pet. maar de kapi talist wel 11 a 12 pet. Geen wonder dat Zandvoort weinig kapitalisten onder zijn vaste inwoners telt. De hoogst-aangesla- gene heeft een inkomen van f 40.000; vergelijkt men daarmede eens Bloemen daal, dat verschillende inwoners telt met een inkomen van een millioen. Zandvoort zit in de financieele zorgen omdat er nog een achterstand van kwa de posten verrekend moet worden. Zoo genaamd „oud zeer". Verleden jaar werd de inkomstenbelasting op f 300.000 be groot, maar.... er moest ook f 300.000 aan kwade posten betaald worden. Feitelijk was de opbrengst dus nihil! De financieele vooruitzichten zijn ook niet best. De begrooting voor 1929 is nog niet klaar, maar ik durf nog niet te zeggen, dat wij het zonder belastlng- verhooging zullen kunnen stellen. Dat er als de nieuwe wot wordt aan genomen geen forensenbelasting gehe ven zal worden is een zeer voornaam iets voor Zandvoort Dit zal de vestiging te Zandvoort van verschillende men schen die hun zaken te Amsterdam heb ben, bevorderen. Tenminste zoo zuchtte de burgemeester als wij dan betere verbindingen met Zandvoort het>- beru„ Dat er dan geen inkomstenbelasting zal zijn, is ook iets dat ■voor Zandvoort veel goeds inhoudt. De gemeente kan dan de opbrengst der grondbelasting hetzij gebouwd of on gebouwd, innen. Gebouwd zal dit on geveer f 35.000 opbrengen. Wanneer op de basis van de thans vi- geerende wet op de Personeele belasting Ook na invoering dezer wet zal Bloemendaal de groote belastingbetalers blijven trekken WJj hadden ook een onderhoud met Jhr. A. Bas Backer, burgemeester var. Bloemendaal. Het spreekt van zelf. dat dé burgemeester van het wetsontwerp nog geen diepgaande studie heeft kun nen maken. Wat hier dan ook volgt zijTi niet meer don gedachten, die bij het le zen van desbetreffende courantenartike len opgekomen zijn. Wel zal aldus Jhr. Bas Backer een ingrijpende wet als deze door de gemeenten terdege bestudeerd moeten worden in hare gevolgen. De Bond van Ned. Gemeenten houdt zich er reeds mede bezig en ook de groo te gemeenten als Amsterdam en den Haag zullen dit ongetwijfeld doen. Het was voor den burgemeester een open vraag, of het wetsontwerp, dat on getwijfeld vele goede kanten heeft, in deze zittingsperiode nog behandeld zal kunnen worden. De begrooting gaat voorop en in het voorjaar beginnen de voorbereidingen van de verkiezingen. De tijd kon wel eens te kort zijn. Ook al omdat de Ka merleden wel degelijk rekening zullen houden met bezwaren, die tegen een zoo ingrijpende verandering ingebracht zul len worden. Overigens zal de nivelTeering niet vol ledig zijn en het. verschil tusschen ge meenten met groote en geringe draag kracht zal blijven bestaan. En dit zal ten gevolge hebben, dat gemeenten als Bloe mendaal toch altijd haar aantrekkelijk heid als woonplaats behouder.. De rijksbelasting zal voor de groote inkomens in Bloemendaal stijgen. De gemeenten zullen belasting moger. hebben voor hun huishouden en dit per centage zal voor een goed gesitueerde gemeente als Bloemendaal minder zijn dsn voor een noodlijdende gemeente. Het afschaffen van de forensenbelas ting kon in verband hiermede er wel eens toe leiden, dat de trek uit de om ringende steden naar Bloemendaal nog grooter werd. Het bedenkelijke in het ontwerp vond de burgemeester in de plotselinge in- -ijpende veranderingen, waardoor fis cale moeilijkheden ontstaan en waardoor gevaar bestaat, dat menschen als kleine renteniers in t gedrang komen, Maar nog eens. zei de burgemeester bij het afscheid nemen dit alles zijn vluchtige gedachten. De ernstige bestu deer mg van het ontwerp komt nog. Dit wetsontwerp heeft geen kans." Wij vroegen eveneens den burgemees ter van Haarlemmermeer, den heer Mr. A. Slob, om zijn meening te zeggen over het wetsontwerp. Hij had die echter no: niet definitief gevormd, en geloofd" niet dat hi] die ooit zou heiroeven te hebben, omdat volgens hem het wets ontwerp nooit wet zou worden. Burgemeester Slob vatte ziin oordeel in enkele woorden samen: ..Ik veron derstel dat het plan van Jhr. de Geer van tal van kanten gecritiseerd zal worden. Voor mii is het daarom zoo goed als zeker dat er van het ontwerp niet iets zal terecht komen. De regee ring zal straks zeer véle bezwaren te overwegen krijgen. Het gevolg daan-an zal zijn dat het wetsontwero een totale wijziging zal moeten ondergaan. Voorts acht ik het niet onwaarschünlijk da- een en ander zooveel tijd zal kosten dn1 deze minister zijn programma niet zal kunnen afwerken. Het zou mij zelfs niet verrassen als na het optreden van even tueel een ander ministerie de dan ver antwoordelijke minister het betreffend- ontwerp niet zal overnemen. Ik vind het dus op 't oogenblik niet raadzaam èn overbodig om uitvoerig op deze zaak in te gaan. Trouwens dan zou ik alle fac toren die voor de plattelandsgemeenten in aanmerking komen, moeten bestudee ren, hetgeen mij zeker een dag of drie zou kosten. Want de kwestie is voel in gewikkelder dan men wel zou denken!" Tenslotte zeide de heer Slob ons da* hij "n dergelijke opinie van verschillen de kanten gehoord had. Onder anderen van de Vereeniging van Nederlandschc gemeenten die van plan is haar bezwa ren te bevoegder plaatse snoedig ken baar te maken. „En dan: van de HOC gemeenten zullen er zeker we! een vijï honderd dit voorbeeld volgen". teren ook de stijgingen en hoogte punten hadden geweldiger mogen zijn, doch in détails was er veel waar te nemen wat op zorgvuldige en toegewijde studie wees. Aan waardeering voor hun werk ontbrak het dan ook dirigent en orkest aan het einde van dit lange en door zijn inhoud belangrijke concert, niet, KAREL DE JONG. 1) „In t midden zult ge t veiligst gaan". INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Zondag a.s. zal te 10.30 uur in het ge bouw van den Haarl. Kegelbond de eer ste Zondagochtendbijeenkomst plaats vinden door het Instituut voor Arbei dersontwikkeling, georganiseerd. Het be stuur heeft den secretaris-penningmees ter van de SDA.P., den heer C. Werk hoven bereid gevonden de eerste spreek beurt te vervullen. Zijn rede is getiteld „Een strijd op twee front-en" Mej. Etty Dijkstra, de bekende Haar- lemsche zangeres zal de bezoekers van haar prachtige sopraanstem doen genie ten, begeleid door haar zuster Annie Dijkstra. Auto in den Kampersingel. Eerste Hulp bij Ongelukken door den kraanwagen. Het water van den Kampersingel zag even grauwgroen als anders. De wind blies er rimpeltjes over, waarop een niet te onderscheiden zwart vierkant voor werp schommelde. Langs den kant rij den" zich de menschen in steeds groote ren ge:aie. en keken naar het vuilgroene water. Ze bogen zich ver voorover, ais ze in de eerste rij stonden, en wanneer zij achteraan stonden re.ktrn ze hun hal zen. om over de voorsten heen te zien. wat er in het water was. Er was wel wat. in het- water, maar zichtbaar was 'l niet Kwart voor vieren Donderöag- ni „jfiag stond op den Kampei-singel een «ito te wachten in de rij voor de openn gedraaide Langebrug. De motor sloeg af. en de bestuurder ging er uit om hem on gang te brengen. Daarbij verzuimde hij de handrem vast te zetten, de wagen ging aan het rollen, wat volgens den be stuurder -.-oor hem volkomen onbegrij pelijk was, en kwam achteruit in den Kampersinee! terecht, om weg te zinken or.öer de oppervlakte. Vandaar de belangstelling. Wie tijd genoeg had om ie wachten, kon zien, hoe de drenkeling door een kraanwagen boren gebracht werd. Onze fotograaf, die natuurlij langs kwam, heeft het ge- nomei v ""ri, De stations der Nederlandsche Spoor wegen zien er niet allemaal even mooi of vriendelijk uit. Er zijn heel oude en heel smakelooze bij, in onze nabijheid hebben wij te Leiden, Den Haag en Rotterdam er de voorbeelden van. Maar de nieuwe zijn goed. Daar zijn b.v. De venter en Bussum, met moderne ruime en frissche gebouwen. Wat de Spoor wegen nieuw bouwen, doen zij goed, dat leert ons de geëlectrificeerde lijn anders, dan dat een vrouw mees ..■res zal zijn op dit vriendelijke station. Er zal geen chef zijn met officieele roode pet, en geen strengen controleur, geen amb telijke ambtenaar voor het plaatskaar tenbureau. Al die ambten zijn ver- eenigd. in haar wie de zorg voor dit emplacementje istoevertrouwd, mejuf frouw Helene Hoebeke, die als dochter van den overwegwachter aan de Zand- voortschelaan langs de spoorbaan ge boren en getogen is. Is zij de eerste vrouw in Nederland, die een dergelijk ambt vervult? Wij gelooven van wel. RotterdamAmsterdam. Dat kunnen wy ook ervaren bij een bezoek aan het nieuwe stationnetje HeemstedeA er- denhout. 7 Mei staken werklieden van den aan nemer D. P. Admiraal uit Dieren oe eerste spade in den grond, wie nu. een half jaar later nauwelijks, in de buurt van de Zandvoortschelaan te Heemstede komt. vindt wel veel veranderd. Het sta tionnetje is klaar. Er zijn vier gebouw tjes langs den spoorweg komen te staan, van frissche baksteen met roode puntdaken. Eigenlijk is het een poppen- stationnetje, te klein en te vriendelijk voor de groote treinen, die aldoor langs- daveren. Langs de spoorlijn strekken zich twee perrons. Ze zijn niet betegeld, zooals gewoonlijk, maar van geteerde hoog ovenslak, zoodat ze, fel zwart glinste rend, afsteken bij de andere sprekende kleuren. Het oostelijk perron meet 110 Meter, het westelijke 150, en loopt dus iets verder Zuidelijk door. Op elk staat een abri, een gesloten wachthuisje, met uitzicht door groote ramen, banken rondom langs de muren. Ook onder de luifel zijn banken. Dichter bij den overweg staan aan weerszijden van de baan de huisjes, waar kaartjes verkocht worden; door een houten hekje komen de reizigers op het perron en verlaten zij het ook. Een afrit glooit naar den weg. De kantoortjes zijn gerieflijk. We hebben iets zeer bijzonders ge hoordmaar kan het ook eigenlijk De tunnel bereik je, door een betonnen trap af te gaan, met goot voor de fiet sen, en dan nog een paar treden omlaag. Hy gaat 3 1/2 Meter diep ongeveer, on der de spoorbaan door, een betonnen gewelf van 3 Meter breed. De tunnel ls ook al frisch in wit, met zwarte afzet ting en helder rood en vloer, betegeld, mooie tegels met ronde hoeken werden gebruikt. Er Is technisch veel nieuws aan dit bouwwerk, bUvoorbeeld bü de vorsten der dakbedekking de hoekop lossing; en ook de beton-platen bouw van het perron. De heer Admiraal nam het werk aan voor f40.000. De gemeente Heemstede liet een ruim plein aanleggen aan de Westzyde, ln het midden een plantsoen. Ook Oostelijk zal zooiets komen, de oude huizen, die nog langs de Leldschevaart staan, wor den gesloopt. Aan het Stationsplein, het Roemer Visscherplein, worden winkel huizen gebouwd, verderop staan er, die al bewoond Negen lokaaltrelnen gaan per dag naar Haarlem: 8.12 (niet op Zon- en feestdagen), 8.53. 11.47. 13.07 16.52. 18.18, 19.18. 20.23, 23.50. Om de 2 of 3 uur een trein dus. Richting Leiden stop. pen tien lokaal treinen: 7.43 (niet op Zon- en feestdagen), 9.48, 12.47. 14.09. 16.25 (niet op Zon- feestdagen). 16.43. (alleen op Zon- en feestdagen), 17.48, 18.45. 20.16, 22.10. De laatste 23.41 is een sneltrein. Het is een begin. Heemstede—Aerden- hout heeft zyn lang gewenschte stop plaats. Zondag 7 October, met het begin van de winterdienstregeling komt zij in gebruik. HEFMSTEEDSCH KINDERKOOR. Veel deelneming. Onder de auspiciën en in samenwer king met den kunstkring „Heemstede" is te Heemstede opgericht het Heem- steedsche kinderkoor voor meisjes van 9—18 en Jongens van 9—14 jaar, van alle standen en gezindten. E>oel van dit koor is de beoefening van den kinderkoorzang en de ontwikkeling van het gevoel voor schoonheid en kunst bü de jeugd. Mevrouw Betsy Rigter—Mendes te Heemstede, directrice van het bekende Amsterdamsohe kinderkoor „De Jonge Stem", dat ruim 200 leden telt. is bereid gevonden belangeloos van het Heeni- steedscihe Koor de leiding op zich te nemen. Het bestuur meent zich gelukkig te kunnen prijzen met deze toezegging en vertrouwt dan ook, dat onder haar ener gieke leiding het koor tot grooten bloei zal komen. De bedoeling is dat na voldoende stu die minstens eens per Jaar een concert wordt gegeven. Reeds hebben zich een groot aantal leden voor het koor aangemeld. De repe tities zijr. Woensdag begonnen met 110 kinderen in het gymnastieklokaal van de Bronsteéschool. Bronsteêweg, hier voor welwillend door B. en W. van Heemstede afgestaan. Secretaris van het bestuur Ls de heer G. D. Rasch, Binnenweg 126, Heem stede. De hoofden aer onderscheidene Heem- steedsche scholen, br twens het hcofd der Montessorischool Mlddenlaan to Haarlem, betuigen hunne wanne sympa thie met de oprichting van het koor en wekken de ouders mot aandrang op, hunne kinderen tot deelneming aan to sporen. Woensdag a-s. ren half drie tot half vier uur is voor hen die lid ren he: koor willen worden, gelegenheid zich aan te melder, in het gymnastieklokaal ren do Brons'.ei-school, Bronsteêweg. ZE GEVEN ELKAAR DE SCHULD. DE BEROOV1NG OP DEN SINGEL TE AMSTERDAM. Zooals men weet werd op 15 Februari 1928 een 7S-jnrige banklooper van de firma J. A. Matt-hes en Co. te Amster dam op den Singel beroofd van een por tefeuille. welke f 15.000 aan bankpapier en f 20.000 aan effecten bevatte. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde de twee verdachten H. K. en P. V. tot gevangenisstraf van respectievelUk 3 jaar en 9 maanden en vier jaar. In hooger beroep werd de zaak giste ren voor het Gerechtshof te Amsterdam behandeld. Beide verdachten zeiden van de heeie zaak niets af te weten. Beider, vroeg de president waar het vele geld. dat verdachten uitgaven vandaan was gekomen. K. zei ..Alles var» P. V." on V. antwoordde: .Alles van K." zy gaven toe. samen een plan beraamd te hebben, om een ouden banklooper te berooven, Degeen die beroofd werd was echter een andere. Het verhoor der getuigen charge le verde geen nieuwe bü/onderheden op. De thans 78-jarige banklooper verklaarde thans gepensioneerd te zijn. Hij hield vol. slechts één persoon te hebben gezien. De persoon, die hem de tasch ontrukte, was z.i. dezelfde, dien hij ln de Treeftsteeg zag fietsen. Geen van beide verdachten kan hy herkennen. Een andere getuige verklaarde met groote beslistheid, dat hy K. herkende als de man die een fiets op den hoek van de Treeftsteeg neerzette. Van belang is ook de verklaring van den gedetineerden los werkman E. Schreuder. die 's Zondags als kellner ln het café van K.'s vader werkte. Volgens dezen getuige had de moeder van K, tot hem gezegd: .Henk heeft het dingetje opgeknapt waar hy op liep. Je zult er wel nader in de krant over lezen." O. K. zelf heeft volgens getuige tot hem ge zegd. dat hij een mooi dingetje wist op te knappen: hy zou n.l. een ouden man een tasch afnemen. Hy deed het echter zelf niet. maar Veldhuyzen. Getuige had verzocht mee te mogen doen, maar dit kon niet. omdat er reeds te veel perso nen by het geval betrokken waren. ,.jy krijgt er ook wat van." had K. toen b; loofd. Een andere getuige E. R. verklaarde op den bewusten morgen V. by K. te hebben zien komen, waarna V. omstreeks 10 uur K. wekte. Een broeder van dezen getuige zei de E. R. met de zaak ook iets te maken had. De vader en een broer van K. verklaarden, dien om half 10 en half 11 nog in bed te hebben zien liggen. Een vroegere buffetjuffrouw van K. verklaarde dat er in het café van K.'s vader voortdurend over de beroo- ving gesproken werd. Steeds werd ge zegd: ,,de jongens moeten gered wor den!" Men trachtte een alibi voor K. te scheppen en 't had weinig gescheeld of ook zij had. daartoe gesuggereerd, ver klaard, dal K. om halfelf nog in bed lag. Op het goede oogenblik deinsde zy ech ter voor een meineed terug, zeide ze. De verdere behandeling van de zaak werd uitgesteld tot 12 October, daar mr. J. do Vrieze, de verdediger van V. ongesteld was. DE „CELAENO". EEN MATROOS VERDRONKEN De directie van de maatschappij „Zee vaart" heeft gisteravond een telegram ontvangen via Valentia Radio van den kapitein van dc „Celaeno", waarin deze mededeelt, hoe de situatie is. Hij zegt daarin, dat de „Celaeno" zes boelen heeft verloren en geringe dekschade heeft opgeloopen. Overigens is „alles in orde". Het schip zet de reis voort. Tot haar leedwezen moest de directie mede- deelon. dat één matroos het leven heeft verloren, toen hij in den storm, die dc kapitein beschrijft als een ..strong gale", overboord sloeg en verdronk, zyn naam en adres zijn niet bekend. De man Is Indertyd ln Argentinië aangemon sterd. Deze zoogenaamde kruiskerk is gebouwd op het terrein van de oude openbare lagere schoei, dat aars het kerkbestuur van gemeentewege bij wijze van ruiling in eigendom is overgedragen. Dc oude Gereformeerde Kerk zal, als dc nieuwe 'n gebruik wordt genomen, tot Nijverheidsschool worden ingericht. Dc aannemer van het werk :s de heer Peis, uit Amsterdam. Op particulier Initiatief zal ecu uurwerk in den toren worden aangebracht. Dc afwerking van iict interieur schiet hard op, Het kerkgebouw zal vermoedelijk eind October gereed zijn.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 5