ANSWERS INGEZONDEN. HAAPLEM'S DAGPVAD DINSDAG 9 OCTOBER 1928 LETTEREN EN KUNST. KUNST AAN HET VOLK. DANSAVOND VAN LA ARGENTINA. Verleden week zagen wij Jodjana, gis teren La ArgentinaZou er wel grooter versohil in dansen denkbaar zijn? Jodjana in zijn dansen gestyleerd, ver geestelijkt, symbolisch, La Argentina ge passioneerd, sterk persoonlijk, geheel en al vrouw! Maar beiden en dat is de overeenkomst in hun 200 verschillende danskunst: superieur! Van alle danseressen, die ik tot nu toe zag. blijft La Argentina mij het liefst! En waarom? Omdat zü bij haar dansen ons het meest geeft van haar eigen ziel! Zij is in haar dansen niet alleen de danseres maar ook de vrouw! Wanneer wij La Argentina zien, is het niet een vrouw, het is de vrouw, die danst! De vrouw in. haar groote ver scheidenheid, van boerenmeisje tot Ko ningin! Ik meen, dat dit ook de reden is, waarom geen andere danseres het publiek tot zulk oen extatische vervoering vermag te brengen als La Argentina! Bij haar dansen kan niemand koud of onverschillig blijven. La Argentina voert op. sleept mee. electriseert allen, die ha3r zien dansen. Een jubel als na de Corrida van dezen avond heb ik nog nooit in onzen Haarlemschen Schouwburg ge hoord! Het publiek vergat zijn deftig heid, het juichte, schreeuwde zijn „bravo! bravo!" in uitgelaten geestdrift staande haar toe. Er was iets van den Zuidelijken gloed van deze danseres overgewaaid in de zaal! La Argentina had ons, Haar lemmers tot Spanjaarden gemaakt. Het dansen van La Argentina is soms van een verschroeiende passie en toch en dat is het wonder van groote kunst blijft het altijd nobel en voor naam. Steeds brengt zij in haar dansen iets van zich zelf, dat is van de vrouw, die kunstenares is Zij adelt lederen dans. Zij geeft zoowel het Koninklijke in een serenate Andaluga als het boer- sche in Lagarterana in vergrootcn en •veredelden vorm. zij heft alles boven den norm en 'brengt het in M&r sfeer, dat is in die van waarlijk hooge kunst. Want van alle danseressen is La Ar gentina ongetwijfeld de gTOotsbe kunste nares. Zooals zij opkomt in een groote •wending en dan plotseling stilstaat, als drooanend voor zich uitstarend, den licht gebogen linkerarm geheven boven het hoofd, voelt men het onmiddellijk: een kunstenares bij de gratie Gods! En welk een afwisseling, welk een verscheidenheid in de dansen van deze kunstenares: In de Cordo'oa gedanst met de Spaansche mantïlle in een fiu- weelen costuum is zü van een aristo cratische voornaamheid, die ons heel onze omgeving hopeloos burgerlijk doet schünen. om dan weer in de danse gita- na zoo canailleus te zün, dat zij by ons de herinnering oproept aan de te midden van haar vriendinnen in een sigaretten-fabriek te Seville dansende Carmen, zonder echter ook maar één moment vulgair of ordinair te worden, In de „danse du feu" geeft zij een zoo rijk handenspel te zien, dat wij aan lek kende vlammen gaan denken, in den boerendans geeft zy zulk een mengeling van guitigheid en groteske onnoozel- heid, dat het publiek met een donde rend applaus om een herhaling dwingt! Welk een stuwing in de bolero, welk een onvergelykelüke gratie in danzen V. waarin ook haar prachtig lichaam in het zwart fluweelen kleed zoo zeldzaam mooi uitkomt! En in La Corrida is zy van een zoo volmaakte plastiek, van een zoo verterende passie, zoo demonisch wreed en triomf eerend groot, dat ook deze dans het publiek tot een extatische geestdrift voert. Het was een avond van schoonheid, zooals wij er in een lang winterseizoen misschien maar één of twee beleven. Wij zijn de vereeniging „Kunst aan het Volk" dankbaar, dat zü La Argentina met haar voortreffelijke begeleidster Carmenecta Perez voor de tweede maal te Haarlem heeft gebracht. J. B. SCHUIL. „MERIJNTJE" IN DEN STADSSCHOUWBURG. Zaterdag a.s. Zaterdag 13 October gaat in Haarlem voor het eerst bij het Ver. Rotberdamscli Hofstad Tooneel Merüntje Güzen's Jeugd (Het. Verraad) in de tooneelbewerking, welke de auteur A. M. de Jong, zelf van zü'n roman gemaakt heeft. In onzen Stadsschouwburg zal het draaibare tooneel dus voor 'het eerst op gesteld worden. Zooals onze lezers weten maakt deze vinding het mogelijk de verschillende speeltooneelen haast zonder onderbre king elkaar te laten volgen. Voor de 16 tafereelen van het stuik is een volledig stel nieuwe deooratiën vervaardigd naar het ontwerp van Eduard Veterman. Nap de la Mar speelt de rol van De Kruik en heeft ook de regie; liet kind Slska Kremer iroedt als Merüntje op. In de rolverdeellng voorts Louis Gimberg (De Spreker), Louis van Gasteren, Pierre Balledux. Oharli* Gilhuys, Jacques Reule, Henriette van Kuyk, Jo Koster. Tho popular Hotne Journal of Great Britain 1 1 The Journal thatetl» how Britishers Live Ihlnk work and play Splendid Stories Bright Articles ONTVANGEN BOEKEN KLEIN-GOED. Al eenigen tü'd hebben we een vüftal boekjes op een stapeltje liggen om bij gelegenheid in deze rubriek de goede ontvangst er van te erkennen, zoo als dat in dc handelscorrespondentie heet doch het karwei werd verscho ven. Tot men dan opeens moed en het pakje vat, alle rancune over verloren tijd tyaelük wegmoffelt en probeert te gen de uitgevers dier belangrüke bro chures een vriendelijk gezicht te zetten. Zü immers zün blükbaar ook niet voor hun plezier op de wereld. Als een groen lint loopt door mijn stapeltje van vandaag eenheerlük op timisme. Niet alleen natuurlük dat van ieder dier boekjes de uitgever of de schrüver zich de illusie niet laat ont nemen koopers en lezers voor züne pro ducten te vinden. Over de drukkers praat ik niet: die varen er om zoo te zeggen, vanzelf wel bij en hebben geen optimisme noodig..,. tenzy zo voor ei gen rekening drukken en uitgeven of zelf auteur zijn. Maar ik bedoel meer het geestelijk optimisme, waan'an wy al dadelük een speciment ontmoeten in Dc Weg naar Bevrijding of dc Overwinning van het kwaad cn alle negatieve toestanden, door Henry Tho mas Hamblin (Hollandia- Drukkery, Baam). Dit lykt my' een zeer nuttig boekje, al moet ik bekennen niet geheel inden geest er van te kunnen doordringen. De methode Coué ik gevoel mij iedere minuut gezonder worden schünt naar het gebied der geestelyke ongesteldheid hier overgebracht, We lezen: „Het is alleen door het kennen van de Wars heid, dat een uitweg uit onzen nega tieven toestand gevonden kan worden. Gebreken, ziekte, armoede, verdriet, de ze alle zün symbolen van inwendige geestelijke toestanden. Als „inzicht" tot de ziel komt. verdwijnen deze onaange name toestanden, daar zü geen werke- lyken bestaansvorm hebben". Een horrelvoet, een neusverkoudheid, honger en gezinsleed zyn derhalve symbolen zonder werkelüken bestaansvorm? Wij vinden het best. doch voelen het anders. Hebt u nog optimistischer vrienden dan deze auteur: „Glimlachend, onveranderlijk, voor eeuwig Volmaakt, is de Groote Heerlyke Werkelijkheid (met vier hoofdletters a.u.b.) Er zou uit dit boekje nog veel te citeeren zyn, zonder dat er uit blijken zou of de heer Hamblin al of niet in ne gatieven toestand, nog verkeert. Eerlijk gezegd.... mü interesseert het weinig. Zoo er lezers voor deze soor: opwekking tot levenskracht gevoelig zijn, weten ze nu waar ze terecht kunnen. Men kan van dezen Henry Thomas by dezelfde uitgeefster een geheele .krachtserie" bestellen: de kracht om gezond te zyn, 2e om te overwinnen, 3e om te slagen, 4e om het leven te veranderen. Het doet wel een klein beetje denken aan den man die voor eenige jaren een heele advertentiepagina in onze groote dagbla den gebruikte om bekendheid te geven aan zijn inrichting waar men leerde hoe men in het leven zijn positie verbe teren, ja, onweerstaanbaar tot dc hoog ste sporten der maatsohappelüke lad ders opklimmen kon. Een portret van den leeraar, met opgeheven wüsvingev en een gelaatsuitdrukking gedrenkt in energie, vergezelde die advertenties. Een paar maanden later werd zün faillis sement uitgesproken. Dat er voor deze lectuur belangstelling bestaat bewüsfc het optimisme waar mee geheele series van zulken schrijver in het licht gezonden worden. Maar er zullen er allicht ook zyn, die evenals sohrijver dezer aankondiging, in een dusdanig leiderschap niet veel anders dan kwakzaivery zien, nog onaangena mer dan die van den man met den wijs vinger, omdat door dezen r.lthans niet- met religieuse gevoelens gemanoeuvreerd werd. Maar ook dit is slechts een persoonlijke meening en een ieder is vrü er de zijne naast te stellen. Veel meer kunnen wy ophebben met onzen stadgenoot H. G. Cannegieter, die in Moderne Jeugd. Na-oorlog- sche bespiegelingen van een vóór-oorlogsoh man. (Zelfde uitgeefster te BaaxnJ een lans breekt voor den dadenryken jongeling van tegenwoordig en diens duo-meisje. Wü gelooven meer in het optómisme van dezen Haarlemschen journalist, die dominé was en prediker werd eener nieuwe levenshouding, dan in dat van den Amerikaanschen profeet Hamblin. Het is om jaioersch van te zün, zooals onze stadgenoot den omme keer in de uiterlijke verschijning der jeugd begroet en bejubelt. Hij schrijft der jeugd uit het hart gegrepen. In iede re dancing behoorden op kosten van den ondernemer eens per week een aantal exemplaren dezer brochure gratis te worden uitgereikt. Er is, volgens den heer Cannogieber geen vuiltje aan de lucht en alles marcheert, om met Can- dide te spreken, tout, pour le mleux dans le meillcur des mondes. HÜ behoeft ons niet te verzekeren dat hij niet oud wil worden (pag. 7). Hy is als gevuld met jeugdig vuur en onbezonnenheid en het liefst is zijn fantastisch denken bezig achter den afsluitdijk van het vieux-jeu en het mogelyk toekomstige. De scrupu les der ouders zijn hem onmenschkun- aigheden. Die .mogen niet smalend spreken over den tijd, op het sportveld verspild: zü megen den charleston niet als onzedelyk veroordeelen: zü mogen niet afgeven op de zucht naar uitgaan en pleizier. Zij moeten beden- .ken, dat iedere tyd, ook voor dc jeugd, „zün eigen normen stelt. Tegenover hun „verouderde norm stelt hun kroost de „zijne. Het ideaal van de heden da ag- „sche jongelui is niet hij die veel weet, „maar hij die veel doet, of liever hü die „veel is. Het pedantisme sohünt nu wel „voor goed eindelijk zün tüd te hebben ..gehad: het. humanisme krijgt kans. „Mensch zyn, het leren te kunnen, te „durven leven, lykt thans het hoogste. „De school is slechts een or.beteeker.end „althans in het groote maatschappelijke „verband zeer ondergeschikt levensge bied. Geen schoolkennis, levenshou- „ding, levenservaring, besSist over „iemands gehalte en aanzien. Zóó denkt „de tegenwoordige jeugd." Dat wil zeggen: zoo denkt de heer Cannegieter dat de tegenwoordige jeugd denkt. Misschien denkt ze heelemaal niet. Of toon nog anders dan de heer C. zich voorstelt. Of is het slechts een deel van de jeugd, dat een schünbewe ging van denken in Cannegieters rich ting volbrengt. Weten wü veel! Wy zien liet groeien, naast ons, met ons en on danks ons. En als wij dan niet oud wil len worden, kiezen wy de wü'ste partij en gaan niet in de oppositie. Gelukkig hij, die als deze auteur, in dien groei niet dan blüde boodschap vindt en die boodschap zoo overtuigend wil overbren gen Maar er zijn ook nog andere over tuigingen. Dezelfde Hollandiadrukkerü zond ons gelijktijdig een brochure van Dr. J. A. vor der Hake. Rec tor van het Baamsch Lyceum. Wij, onze kinderen en de SchooL (drie voordrachten voor een kring van Hilver- sumsche Ouders). Deze paedagoog van professie laat een gansch ander geluid hooren. In het Pro en Contra had deze uitgeverszaak van oudsher genoegen. Ze kan nu den heer Cannegieter met het boekje van Dr. Vor der Hake gelukkig maken en dezen laatste de brochure van den Haarlem schen schrüver cadeau doen. Het sou mü kunnen bekoren stel de mogelijk heid daartoe zoo ik beider heeren opinie over den ander kon publiceeren, zonder retouches of beleefdheids frases, eerlük en oprecht. Zoo met één enkel woord den eindindruk vastleggen bij ieder van beiden door de lectuur van des anderen arbeid gewekt. Nu. zouden wij ver van de waarheid zijn als we in onze verbeelding den één „ouwe sok" hooren mompelen, den ander „cultuur proleet" zien lispelen? Dat zijn zoo van die vriendelykheden, die men alleen maar denkt en nimmer adresseert in de arena van den geest. Ook dat zal echter wel verbeteren als de „rechtstreekschc levenshouding" der moderne jeugd tyd heeft gehad zich te ontwikkelen. Die ontwikkeling kon ook voor haar pleit bezorgers nog wel eens verrassingen brengen.. En zoo hoort „de meneer, die er naar luistert." twee uitmuntende mannen langs elkaar heen praten. Waarom zal hü partü kiezen? Ook zonder deze nut tige boekjes gaat de zaak haar gang. Al naar zün persoonlijke geaardheid zal hij mceloopen, of zich afwenden. Iets daarvan voelt ook Dr. Vor der Hake en wy citeeren gaarne ook van dezen auteur: „Het wordt waarlik te afgezaagd te praten over „deze tijd" en de moeielijk- heid er van. En voor pessimistiese be schouwingen: dat deze wereld te gronde gaat, is misschien evenveel of even wei nig grond, als voor opticus iiese: dat we 'n betere tyd te gemoet gaan. We weten er niets van en ook hier is het woord toepasselijk: „in raadselen wan delt de mens op aard". Laten we ons houden bü de feiten. En dan staan, dunkt niü, generaliter gesproken, twee dingen vast: de gedachte dat arbeid 'n zegen is, is zoek, en, daarmee annex: de tucht is zoek. Retrospectieve beschou wingen dat 't in onze jeugd toch zo an ders was, geven niets. Laten we met beide benen op de grond staan en trachten te herstellen wat, tot schade van ons zelf en van onze medemensen, verdwenen is". Den hebben wij nóg een heel lief boekje van de zelfde roerige Baamsche uitgevei'ü op tafel liggen. Dat heet: Van "Vlinders, .Bloemen en Dood, door Henny Vijzelaar Visser. Tegen ouden wijn in nieuwe zakken zal geen proever bezwaar maken. Doch deze dichteres schenkt haar edel vocht uit te lang ontkurkte flesschen in te precieuse likeurglaasjes. Het begint al dus: „Over den heuvel gleed een zonne straal, een knop sprong open, een vlin der werd geboren, een mensch "zong. Dat deed de zonnestraal".. Dat is zóó gevoelig en interessant dat er op die ge heele pagina verder niets méér komt te staan. Op de volgende pagina lezen we dan: „Loop voorzichtig, want alles slaapt, maar de maan schünt zoo helder en het bosch roept: kom, o kom in den manenacht. De beek glinstert als zilver en vertelt; de bloemen trillen bewogen. Een vogel roept in zün slaap". Ook deze dichterlijkheid volstaat vcor een pagina. Zoo geraken wij aan de laatste, pagina 37. „Als de lente somt, klingelen de sneeuwklokjes boven mün graf. Maar ik alleen kan ze hooren, als net nacht is en stil. Zü zullen luiden cn zeggen: „doode, je moet opstaan, je hebt ge noeg gerust." Daar moest eens iemand anders wat anders tegen Henny Vyzelaar—Visser zeggen. Ik mag dat niet, zoo maar, m de krant. Maar ik denk aan de vrouw van Jacob Maris, die eens. tot een dame op bezoek, die almaar over de Kunst van haar man stond te kwebbelen, in goed-rond Scheveningsch de informatie lanceerde of haar stofwisseling wel be- hoorlük functionneerde. De rechtstreek- sche levenshouding is geen novum, lieer Cannegieter. Maar ook niet altüd de meest verkieselyke. Myn ooren tui ten al. Tot slot een zuiver Haarlemsch product: Sprookjes voor groote men- schen. Door mevr. Kersbergen —van Soelen. Te Haarlem bü de N.V. Uitgeverszaak J. W. Bolssevaln Ca Het wil mü voorkomen dat het por tret tegenover den titel in dit boekje het gelukkigst is. Maar daar is niet veel sprookjesachtigs aan. Alleen een vol slagen gemis aan zelfkritiek kan er toe komen zulken naarstigen maar onbe- langrijken arbeid buiten den kring van vrienden cn kennissen te dragen en den maker aan teleurstelling over te leveren. Door een reeks overgeleverde litte raire beeldjes verbergt men geen genus aan verbeelding en het aaneenrügen van reeksen leesbare volzinnen is niet: beeldend proza schrijven. Als kunst zoo'n klein kunstje was, had ik mü er allang ook eens aan bezondigd, want het is toch ook wel eens aardig, zóó, met een plaatje vóórin en keurig ge bonden. in de boekenkast. Enfin, nien moet beginnen met er iets voor over te hebben. Zelfs de afkeuring van zoo'n krantenschry'ver. Maar het is lieusch onaangenaam aan beide kanten en ik snak naar een volgende kroniek, waarin wy weer eens een belioorlyk „boek" zullen kunnen behandelen. J. H. DE BOIS. SMOKKELEN OP GROOTE SCHAAL. 1800 LITER SPIRITUS IN BESLAG GENOMEN. Zondag is te Hansweert door dc douane in beslag genomen circa 1800 liter spiri tus, welke frauduleus uit België was in gevoerd, door het zeilschip „Neeltje", schipper F. De spiritus was verborgen onder de lading die uit stecnen bestond, 't Schip is door de douane-ambtenaren in beslag genomen. EEN BOYCOT? CONFLICT IN HET BOEK- DRUKKERSBEDRIJF. De Federatie van Werkgeiersorganisa. ties in het Boekdrukkersbedrijf heeft het contract opgezegd met de Nederiandsche Vereeniging van Papicrgroothandelaren en de handelaren in grafische artikelen. De federatie had. in het concept van een nieuw contract eenige scherpe bepalin gen opgenomen, waartegen de betrokken handelszaken zeer ernstige bezwaren had. den. Partijen konden 't bü het gepleegde overleg niet eens worden en ten slotte is het geschil geëindigd met de contract opzegging. Hierby is 't echter niet gebleven schryft de Tel., want er dreigt, naar het blad verneemt, een conflict. Dit wordt n.l. ver- veroorzaakt door een circulaire, welke liet bestuur der federatie van Werkgevers organisaties in het Boekdrukkersbedr ij f aan haar leden heeft doen toekomen. In die circulaire wordt, naar aanleiding van het contractgeschil met de hierbo ven genoemde handelsfirma's een lüstje van zaken opgesomd waarby een ver zoek aan de leden-drukkers gedaan wordt, hier op neer komend om behou dens in noodzakelijke gevallen, liever maar geen bestellingen te doen by met name genoemde firma's. Een en ander komt dus feitelijk neer op een soort van boycot, hetgeen groote ontevreden heid bü de betrokkenen heeft gewekt. DE TORPEDOJAGERS. De torpedojagers Hr. Ms. ,De Ruyter" en „Evertsen", die onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse H. Fer- werda op reis naar Indië züp, kwamen 4 October te Marseille aan. De „Times of India" meldt, volgens het HJbld., dat de schepen op hun reis naar Indië ook Calcutta zullen aandoen. Naar het blad meldt is sinds mensóhenheuge- nis geen Nederlandsch oorlogsschip meer in deze stad voor anker geweest. HIJ WILDE ZIJN KIND IN HET WATER WERPEN. Zondagavond kreeg een zekere A. op de Maasbrug te Maastricht twist met zijn vrouw. In zijn dronkenmansdrift rukte hij haar het kind. dat ze droeg uit de armen en wilde dit in de Maas werpen. Omstanders wisten dit gelukkig te verüdelen. A. werd ingerekend, aldus sohryft de Msb. DR. POSTHUMA LID DER TWEEDE KAMER? Naar men weet heeft de leider der libe rale fractie van de Tweede Kamer. Mr. A. v. Gün, medegedeeld, dat hü zich voor deze functie niet langer beschikbaar kan stellen na afloop van het loopende parlementaire jaar. Het Hbld. verneemt thans dat dr. F. E. Posthuma, de oud-minister van Land bouw. door het bestuur van den Vrijheids bond aangezocht is als leider der fractie in de Kamer op te willen treden. Men zal hem dan een gunstige plaats op een der lystencombinaties aanbieden. LA CIERVA KOMT OP WAALHAVEN. De Koninklyke Nederiandsche Vereni ging voor Luchtvaart deelt mede. dat Woensdag 10 October a.s. te ca. 12 uur op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam zal aankomen het „La Cierva"-autogiro- vliegtuig, waarover onlangs in de pers een en ander werd medegedeeld naa- aan'.eiding van de daarmede uitgevoerde vlucht van Croydon naar Le Bourget. Het vliegtuig zr' te Rotterdam worden ontvangen door de Koninklyke Neder iandsche vereeniging voor Luchtvaart en de Rotterdamsche Aero-CIub. De autogiro is van Parijs, via Brussel en Keulen, naar Berlyn gevlogen waar 7 October j.l, dc internationale Lucht vaarttentoonstelling (ILA) :s geopend, om, via Hannover en Nederland, naar Parijs terug te keeren. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Toepoel, Fa' briciusstraat 28. halsband met pcn= ning; Brcukcr, Burgwal 50 G. herders' hond: Angenent. Sacnrcdamstraat 13. biuinc muts: Wcnsink. Pietcr Kicsstr 22. witte baby muts; Schouten, Florcs- straat 50. portcmonnaic, inh. o.a. eer, I-ipsslcutel; v. d. Horst. Nagtzaam* plein 29. grijze pet; Bouman, Rolland; straat 53, damesparapluic; Calandt, Havcnplcin 31, portcmonnaic niet in» houd; Westra, Ahcclstraat 2. pikje verbandmiddelen; Wisbrun Liffmann, Gr. Houtstraat 31. paraplu: Bossc. saustraat 16» portcmonnaic met inh.* Kimmcnade. Brouwersvaart Só, ro; zenkrans; v. d. Vcldt. Xoordcr Ti.m öcrplaan. reflector van rijwicllantanrn Ruijgvoorn. Wcstkolk 4S. lage hccrcn- schocn: Rosenhart. .lansstraat 13. tasclv jc inhoudende sleutel: Hartman, v. O. dc Bruijnstr. 69. zwart zakje: Ruiter' berg. Eikenstraat 54. zakdoekje met geld: Bocrcc. Bakcncsscrgracht 47, ccn zakmes. MAN VERMORZELD. DOOR TRAM BIJ TERBORG. Zondagavond tegen tien uur heeft de tram naar Terborg een man overreden en gedood. Het ongeval dat. af te leiden uit bloedsporen, vermoedelijk bü de Kemer.ade plaats vond. werd eerst ont dekt by de ruim een kilometer verder gelegen halte De Pol door het- licht van de tram uit tegenovergestelde richting. Er kwam slechts een onherkenbare massa te voorschün. Het lük was giste ren nog niet herkend, meldt het Hbld. DE SUIKERBIETEN. 1 TEVREDEN BOEREN. Men schrijft ons uit den Haarlemmer meerpolder: De bietencampagne levert voor de vele verbouwers in den Haarlemmermeerpol der tot heder. zeer gunstige resultaten op. Het suikergehalte is in geen jaren zoo hoog geweest en varieert reeds van 16 tot 18%. Daarbü komt dat de bieten dank zij het prachtige najaarswedcr nog droog kunnen worden afgeleverd, dat er zoo goed als geen tarra behoeft te worden geboekt. Aanvankelijk bestond de vrees dat er met betrekking tot dit gewas, in verband met den prijs, die aan den langen kant is. van bedrijfswinst geen sprake zou kunnen zyn. Als het echter met de cam pagne verder zoo blijft meeloopen als tot heden, dan staat het er met de uit komsten van den bietenoogst in dezen polder nogal gunstig voor. UIT DE OMSTREKEN VELSEN. INBRAAK IN EEN SCHOOL. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de R.K. School ie Velsen-Noord. De inbreker heeft zich toegang tot het gebouw verschaft, door inklimming door een tuimelraam aan de achterzijde. Eenige lessenaars en Missie busjes werden opengebroken. Vermist wordt een bedrag van ongeveer twee gulden aan kopergeld, een doosje pastilles en een doosje kroontjespennen. De politie stelt een onderzoek in. BEVERWIJK. DE TIMMERFABRIEK WORDT HERBOUWD. Naar wij vernemen zal de timmer fabriek van de firma Knarven en Co.. die onlangs voor de vyfde maal afbrandde, weer worden opgebouwd. De directie verwacht dat dc werkzaamheden binnen kort weer hervat zullen kunnen wor den. HULDIGING Maandagavond werd voor den aan vang der repetitie van de harmonie- kapel St. Joseph, de directeur, de heer G. J. Damen, door zün ccrps gehuldigd. In verband met de in dezen zomer be haalde successen, waardoor het corp: in een hoogere afdeeling werd geplaatst. De directeur werd door den voorzitter, den heer H. van der Laan toegespro ken, die hem namens de leden een sche merlamp en een rookstel overhandigde, De heer Damen bedankte allen. Voor den inhoud dezer rubriek steil ie Redactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie der, nzender niet teruggegeven. DE STEM DES VOLKS. In verband met een in uw blad op genomen bericht over de Stem dss Volks, verzoek ik u den brief te publiceeren dien ik dezer dagen aan eenige organi saties en oersonen heb toegezonden, o.a. aan den Haarlemschen Besturenbond en het Instituut voor Arbeiders Ontwikke ling. De brief luidt: „In de maand September ben ik ge noodzaakt geworden mijn ontslag als di recteur van ..De Stem des" Volks" te Haarlem in te dienen. Dat mij dit zeer ter harte gaat, behoef ik met geen enkel woord te bevestigen, ware het niet. dat mij persoonlek een zoo groot onrecht is aangedaan. Ruim acht jaar was ik dirigent van genoemd koor en vele jaren heb ik mij moeten handhaven tegen een paar leder, die het immer in zich omdroegen mü. cp welks wijze dan ook, weg te drukken. Allerlei motieven en velerlei verdacht makingen hebben, gedurende jaren de ronde gedaan; niets mocht baten, steeds had ik de leden achter mij die my steun den en wier vertrouwen ik volkomen had. Nu was „De Stem" dcor het onprac- tisch financieele beheer, mede van be doelde bestuursleden in zoodanige dé- bacle gekomen, dat het koor er zich moeilyk kon uitredden. Niettemin heeft men het er op aan gelegd vergadering na vergadering noo dig te maken door obstructie al maar weer. zcodat het koor. door onorganisa torisch geknoei, verliep, wat niet ter be vordering was cm het déficit waaron der het koor leed, successievelyk aan te zuiveren. Men wist het, met beschuldigingen aan mün adres, zelfs zóó ver te voeren, dat nien mü o-a. als oorzaak aanduidde voor de tekorten bü de viering van hef 25-jarig bestaan, waar ik dan zulke hooge financieele eischen zo-u hebben gesteld; er werd o.m. uitgevoerd het schoone werk van Cherubini „Requiem". Wél heb ik aangestuurd met mün koor van een 90-tal leden, op de uitvoering van dit meesterwerk, maar als nien weet. dat liet bestuur de bcgrooting maakt en de dirigent slechts adviezen verstrekt, dan kan men begrijpen, hoe een bestuur zichzelf het brevet van ..slecht finan cier" uitreikt om een dirigent van de oorzaak van misrekening te beschuldi gen. Intusschan geloofden de leden zelf daar niets van! Door sabotage, achterklap, verliep het koor meer en meer, zoodat honorarium, zaalhuur enz. tot de onmogelijk te verre kenen zaken begonnen te behooren. Het is aan die heeren gelukt een koor in elkaar te trappen, dat verleden jaar een jubileum vierde waaraan verbon den een kinderfeest voor de kinderen van de leden, een propaganda-liederen- avond waar niet minder dan toen propa- ganda-Iiedexen gezongen werden en een kunstavond waar, behalve eenige klei nere koorwerken met orgelbegeleiding van den heer George Robert-. het prachtwerk „Requiem" van Cherubini. werd uitgevoerd, een oratoriumwerk van een anderhalf uur cn waaraan buiten den heer Robert een tiental musici van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 69 Ik wilde alleen maar even vragen, hoe U gisteren avond het programma in de bioscoop vond. Wat jammer, dat U door dien aanval van hoofd pijn niet zoo van de voor stelling heeft kunnen genieten. VergeetU daarom nooit, intijds een buisje COFFIEASPIRIN te koopen, om bij het eerste teeken van Hoofdpijn, migraine, neuralgie enz. eenige tabletten te nemen, die onmiddellijk verlichting geven. Bovendien werken zij op wekkend en verkwikkend. Men lette op de origineele vers pakking kenbaar aan den oranjeband en het BAYERdcruis. Men weigere losse tabletten. de Ha-arl. Orkestvereeniginig mede werkte. De pers en de bezoekers waren vol lof over deze prachtige uitvoering en het heeft mij niet ontbroken aan liefde en toewijding van het koor, want uit de le den werd my een schoon boekwerk aan geboden. Maar vóór deze uitvoering hadden de bedoelde heeren hun verdachte actie al gereed en een kuil gegraven voor my. Men heeft gefluisterd, fnü beschul digd, dat ik geen propagandaliederen (met socialistische strekking) wilde zin gen en getracht op deze demagogische wijze de leclen tegen mij op te zetten, hetgeen niet baatte, want de leden ble ven aan myn kant, alleen bedankten er velen omdat ze beu werden van het ver gaderen. Elke vergadering liep nils, want men voerde obstructie, men dreef dcor lange debatten, naar het late uur, zoodat de vergaderingen de volgende weken weer moesten voortgezet en men steeds maar niet repeteerde, waardoor de zangeres sen en zangers bedankten. Het kwam eindelijk zoover, dat de kuil voor mij gegraven, voor de heeren o'd- sirucfeurs bestemd bleek: Zü werden door de vergadering geroyeerd, nadat zelfs de voorzitter op voorstel van en kele leden uit z'n functie voor dien avond ..gelicht" werd en een ander moest wor den aangewezen! Al dit geknoei heb ik moeten meema ken. ik moest die vergaderingen be zoeken omdat mijn persoon er by be trokken was. Het koor is verloopen, er was geen redden meer aan; men kon nietf meer betalen want er waren tc greote tekor ten. Myn voorstel aan de overgebleven trouwste leden om zonder honorarium des needs den boel weer op de beenen te helpen, gaf geen hoop, door gebrek aan perspectieven. Nu probeert men het koor weer op te richten. De heeren obstrucbeurs hebben „verzamelen" geblazen, de functie- zich in de handen laten spelen door enkele leden en men is op z-oek naar een nieu wen directeur. 't Is droevig en schande]ük dat onder partïjgenocfen zulk een toestand kan bestaan! Ik heb altijd getracht het koor in goede richting te leiden en van mijn werk cultuurwerk te maken, dit getuigde neg onlangs in muzïekkringen de heer Ge-erge Robert. Ligt het misschien op uw weg tegen deze onrechtmatige houding van enkele schreeuwers iets te doen in dienst van de kunst vcor het volk in het alge meen?" Met beleefden dank, bij voorbaat, voor uwe plaatsing, verblyf ik metde-leeste hoogachting, JOH. F. KEJA. WOEST RIJDEN. Geachte Redactie, Gaarne zagen wü onderstaand stukje ger'.aaist in uw veel gelezen blad. De lyst van rechtszaken betreffende automobielongevallen, wordt iederen dag grooter. En in veel gevallen blijkt dat diverse autobestuurders, door hun on verantwoordelijk wild rijden, oorzaak zün van de tallooze ongelukken. Steeds scher per zien de verkeersautoriteiten toe. En blijkbaar uit dit oogpunt ryden sommige automobilisten juist byzonder roekeloos in die stad gedeelten waar di,t toezicht uit den aard der zaak minder scherp is. Speciaal in Haarlem-Noord en met name in de Indische Buurt met haar nauwe straten zien wü dagelijks krasse staaltjes van onverantwoordelijk rijden. En het mag een wonder heeten dat het tot nu toe nog steeds zonder ongelukken afloopt. Dit is dan ook de reden waarom wü de medewerking van de plaatselijke pers inroepen om langs dezen weg den auto mobilisten te verzoeken kalm en voor zichtig te rijden in de dichtbevolkte ar- beiderswüken met de vele op straat spelende kinderen. Daardoor besparen zü zich in de toekmst veel ongenoegen, te meer daar onze vereeniging, indien geen verbetering intreedt, genoodzaakt zal zijn verschillende autonummers aan den kantonrechter bekend te maken. Met- dank voor de plaatsing, Het bestuur der Huurdersve reenigtag „de 170 Woningen",

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10