DATUMSTUKJES DOORTREKKING HEEMSTEEDSCHE DREEF WAT DE PROVINCIE VOOR VERBETERING DER WEGEN DOET. '46e Jaargang No. 13896 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 9 October 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 027j4, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maanden: Vcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) fh57zA- Franco per post door Nederland f3-87j4- Afzonderlijke nnmmers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken fOölAfranco p. post ƒ0 65 Dfrectie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J. C. PEEREBOOM cn P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels ƒ1.75: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel Dij abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cent» per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant: buiten het Arrondissement dubbele prijs. Drukkerij: Z. B. Spaarr? 12. Telefoon 10122, 12713. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwyk en*. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA DINSDAG 9 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Gezelschap Braakensiek en Verstraete. „Fata Mor gana", 8,15 uur. R.-K. Kerk, Kleverparkweg: Conferen tie voor niet-katholieken. Pater Wijnand Sluys: „De Goddelijke Hulp bij 's men- schen levensstaat: Genade." 8.30 uur. Nieuwe Kerk: Ds. L. D. Poot: „De Fluistergalerij der Wereldgodsdiensten" 8.15 uur. Cinema Palace: „Om het Kind"; „Adam en Eva" 8 uur. Luxor Theater: „De groote Circus sensatie"; „Het Witte Goud", 8 uur. Rembrandt Theater: „De Straatengel" Tooneel: Tholen en Van Lier. 7—9; 9.15—11.15 uur. Standaard Theater: „Lage Driften"; „Het Duivelszadel", 8 uur. Brongebouw: Tentoonstelling Electri- eiteit-, Voedings- en Sanitaire Artikelen 3—5.30, 7.30—11 uur. WOENSDAG 10 OCTOBER Stadsschouwburg: Abonnementavoar- stelling, 2e serie. „Heeft Constance ge lijk?" Remonstrantenhuis, Willielminastraat 22: Rozekruisers Genootschap. J. Leene: „Cosmologisch overzicht van de Roze- kruisers-filosofie" 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Brongebouw: Tentoonstelling Electri- citeit-, Voedings- en Sanitaire Artikelen 3—5.30, 7.3011 uur. Statenzaal, Prinsenhof: Gemeenteraad 2 uur en zoo noodig 8 uur. Haarlem, 9 October. Esperanto. HET FATALE SCHOT. Bij het relletje in Den Haag. ONRECHTMATIGE DAAD? Wij meldden gisteren reeds, dat bij een relletje in den Haag, Zaterdagavond een negentien-jarige jongen door een po- litie-agent dood geschoten werd. Het Hlbld. geeft nog de volgende bijzonder heden: Een grondwerker maakte Zaterdagavond hoogloopende ruzie met zijn vrouw. Dit werd zoo erg, dat een acht-jarig doch tertje aan het politieposthuis aan het Westeinde de hulp van eenige agenten kwam inroepen om haar moeder te be schermen, daar de vader weer zoo dron ken was. Eenige agenten gingen er heen en trachtten den man te kalmeeren. Aan vankelijk gelukte dit. maar na korten tijd kwam de vrouw van den grondwerker weer bij de politie om assistentie vragen. Wederom gingen twee agenten naar de woning van den grondwerker, maar nu met minder succes dan den vorigen keer. De man begon de agenten uit te schel den en maakte het hun zoo lastig, dat zij besloten hem te arresteeren. De man ,,'t Mosje" genaamd, wilde echter niet en het gelukte den agenten slechts met veel moeite hem voort te krijgen. Tegen kwart vóór elf kwam een troepje opgeschoten jongens uit de binnenstad, die allen in die buurt wonen. Eén van hen, de 19-jarige Brand, die ook onder drankinvloed verkeerde, bemoeide zich met het geval en verzocht de politie t Mosje los te laten. De agenten stoor den zich echter niet aan den jongen en namen 't Mosje mede. Eén van hen bleef achter om het publiek op een af stand te houden. De jongen sprak dien agent aan en verzocht hem nogmaals den arrestant te laten gaan. De agent antwoordde hem echter niet. Toen begon de jongen lastig te worden en nam een dreigende houding aan. Eensklaps gaf de jongen den agent een harden klap tegen het oog. Toen trok den agent zijn revolver en schoot op den jongen. Hij werd door een kogel in de borst' getroffen en zakte dadelijk in elkaar. Terwijl hij op den grond lag, draaide hij zich nog even om en toen schoot ae agent ten tweeden male. Nu werd de jongen in den rug geraakt. Bewusteloos bleef hij cp het trottoir, vlak vóór een café op den Noord West Buitensingel, liggen. De Geneeskundige dienst bracht den jongen over naar een ziekenhuis, waar de dood geconstateerd werd. De justitie heeft het lijk in beslag genomen. De agent is buiten dienst gesteld. Het voorgevallene heeft hem zoo aangegre pen, dat hij het bed moet houden. Ook klaag: hij nog over zware py'nen in het hoofd. CSviele actie tegen de Gemeente? Volgens het Corr. Bureau is Mr. Tj. Mobach op verzoek van den vader van den jongen voornemens een civiele actie tegen de gemeente 's Gravenhage in te stellen op grond van een onrechtma tige daad door den agent begaan. Genève heeft weer geen bijzonder ver- hefifenden indruk gegeven van de talen kennis der diplomaten, en een Esperan tist stuurt mij derhalve een uitvoerig stuk waarin hij het lied van de wereld taal voor de zooveelste maal zingt. Briand kent geen Engelsch en Cushen- dun geen Fransch met Stresemann en Hermann Muller is het al niet beter gesteld, de Scandinaviërs maken er maar wat van en zijn haast niet te begrijpen, enzoovoorts. Er wordt zwaar met tolken gewerkt, die het bezadigde woord van den kalmen Noor, den weisprekenden geestdrift van den Franschen. „musicien de la parole", het gedegen, wetenschap pelijke betoog van den Duitscher den loomen pathos van den Spanjaard en den vuriger, dito van den Mussolinees (voorheen Italiaan) allemaal in denzelfden eentonigen, vervelenden dreun overzetten. Als er een afgevaardigde aan het woord is luistert de halve vergadering r.iet, omdat zij hem niet verstaat, en als de tolk spreekt luistert niemand, vanwege de verveling. Weshalve Esperanto de redding zou moeten brengenEspe ranto, welks voorstanders getuigen dat het leeft ofschoon het geen vaderland heeft. Als ik hen goed begrijp verwachten zij dat de nationale eigenschappen van ieder afgevaardigde tot haar volle recht ziiUen blijven komen als hij in Esperanto spreekt, en als allen deze wereldtaal machtig zijn. De geestdriftige voorstanders beschou wen het blijkbaar als een sleutel die op alle sloten past „looper" klinkt zoo onplezierig of, om in automobilisten- taal te spreken, een all-weather-body, of, om aan een ouderwêtsch artikel te her inneren dat zoowel tegen zon als regen beschermde: een en-tout-cas. Misschien is Holland niet het beste land om propaganda voor de Esperatis- tische gedachte te maken. Wij, als volk beschouwd, blinken zeer uit in het spre ken van vreemde talen. Wij vormen slechts een kleine natie, en zijn natuur lijkerwijze trotsch op alle dingen waar in „een kléin land groot kan zijn," zooals dat heet. Tot die dingen behoort onge twijfeld des Hollanders talenkennis. En- gelschen, Franschen, Duitschers, ja zelfs Scandinaviërs die gewoonlijk maar één vreemde taal kennen plegen er paf van te staan. Onze diplomaten ge tuigen natuurlijk ook van deze nationale eigenschap, en het Fransch van een Van Karnebeek heeft internationalen roem verworven, terwijl een Loudon het schier evenaart en met dezelfde gratie in het Engelsch overgaat. Ik noem maar een paar voorbeelden; de andere heeren, die ons land vertegenwoordigen zijn ook lang niet mis. Nu zouden de Esperantisten ons deze glorie willen ontnemen door het heele gezelschap gelijkelijk welbespraakt te maken in hun wereldtaal. Jammer voor ons. Wij hebben geen duizenden vlieg tuigen en tienduizenden kanonnen en millioenen soldaten om onze vredes-ar- gumenten mee toe te lichten, zooals de groote bonzen in Genève, en zelfs geen Monroe-leer om ons achter te verstop pen, zooals Amerika, en geen duizenden gymnastiekvereenigingen zooals Duitsch- land, die zich maar even behoeven te verkleeden om model-legers te zijn. Wy hebben, naast onzen goeden wil en vre delievende reputatie, niet veel meer extra dan onze veeltaligheid. Enfin, een wereldbelang is een wereld belang, niets minder dan dat. en als de anderen van hun meerderheid in vlieg tuigen, kanonnen, gymnastiekvereeni gingen enzoovoorts wilden afzien zouden wij ons kunnen ontwapenen op vreemde talen-gebied, waarmee wij hen wel im- poneeren en soms volkomen beschaamd zetten. Maar is het wel zoo gewenscht dat het praten in Genève wordt vergemak kelijkt, door het invoeren van Esperan to of anderszins? Dat betwijfel ik nu juist. Onze indruk, vooral van deze laat ste Volkenbondsvergadering, is dat er te Genève veel te veel gepraat wordt, dat het dreigt te verzinken in een zee V3n mooie en holle phrasen. dat de inter nationale diplomatie haar woordenrijk dom bi hoofdzaak bezigt om haar daden- arm oede te verbergenen dat zij ten slotte toch wèl heel precies weet wat van haar vers-acht wordt, maar heelemaal niet precies waarom zij het niet doet. Als de Esperantisten propaganda voor hun taal willen maken kunnen zij het beter op de internationale handelsbe langen gooien. Daar voelt iedereen voor. Maar laten zij Genève erbuiten laten. Daar wordt veel te veel gepraat, en wij zijn er allemaal beu van. Binnenkort leest niemand meer een Geneefsche redevoering als zij niet leidt tot een Daad. De taal is gansch het volk, zegt een spreekwoord. Laat Esperanto, dat nog geen volk heeft, er niet het diplomaten-gezelschap toe benoemen. Er zijn beter kringen voor te vinden R. P. PEST IN 'T SOLOSCHE SOLO, 8 Oct. (Aneta). Twee ge vallen van longpest zijn geconstateerd te Ngemplak. In de barakken van Tjo- lomadhoe zijn 29 personen geïsoleerd. Plannen voor het volgend jaar. WEG *LEM-HEEMSTEDE-HOOFDDORP-AMSTERDAM. van 32 Meter. Openbare Weiken is be zig de plannen voor de brug af te wer ken. De aanbesteding zal in elk geval nog dit jaar plaats hebben. De Provinciale Waterstaat zal den ver bindingsweg maken tusschen de Ring vaart en het Wipperplein. Ook die weg wordt 32 Meter breed. De Prov. Water staat is met de eigenaars der gronden aan het onderhandelen. Verwacht wordt, dat ook met die werken in 1929 zal wor den begonnen. Er komt dan een nieuwe breede brug over de Ringvaart. De bestaande brug is slechts3 Meter breed. De nieuwe brug komt ongeveer tusschen ^de be staande en het punt waar de Ringvaart, en het Zuider Buiten Spaame samen vloeien. Ook met de verbreeding van den Kruis weg, den verbindingsweg tusschen Heem stede en Hoofddorp, die nu behalve veel te smal ook zeer slecht is, ornaat het grintdèk geheel vernield is wordt ver moedelijk het volgend jaar begonnen. Als het gedeelte van de Dreef tusschen het Wipperplein en het Cloosterpad klaar is, kan dat reeds goede diensten bewijzen, ook al moet dan nog gewacht worden op het stuk, dat aansluiting zal geven op het. thans bestaande deel van deze Dreef. Er kan dan door een ver breeding van het Cloosterpad een aan sluiting verkregen worden op den Bron- steeweg. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de Prov. Waterstaat en het gemeentebe stuur van Heemstede tot overeenstem ming gekomen zijn inzake de werken tot doortrekking van de Heemsteedsche Dreef, die een onderdeel zal vormen van den nieuwen verkeersweg Haarlem HeemstedeHoofddorpAmsterdam. Heemstede zal zelfstandig de Dreef ver- breeden. Het verdere gedeelte krijgt de zelfde breedte als het thans bestaande, namelijk 32 Meter. Openbare Werken van Heemstede heeft getracht met alle eigenaars van gronden die voor de doortrekking noo dig zijn, tot overeenstemming te komen. Dat is slechts gedeeltelijk gelukt. Daar om dat de gemeenteraad \-an Heem stede onlangs besloten heeft tot ont eigening oVer te gaan. De gronden waarvoor onteigening noo dig is liggen in het deel waar de Dreef thans eindigt en het Cloosterpad. Met de onteigeningsprocedure zal de meeste spoed betracht worden. Verwacht wordt, dat over een jaar. hoogstens 1 1/2 jaar, Heemstede de beschikking over de noo- dige gronden zal hebben. De gemeente is met de eigenaars van het overige deel der gronden tot over eenstemming gekomen, m het volgend voorjaar zal dat stuk al worden aange legd. Dat is van het Cloosterpad tot aan het Wipperplein. Ook is het noodig een brug te maken over de Zandvaart. Die brug krijgt, evenals de weg, een breedte Zeer belangrijke werken in den Haarlemmermeer- polder. De Provinciale Waterstaat is nu twee jaar ems tig bezig aan de verbetering van het wegennet. Elk jaar wordt aan de Prov. Staten een overzicht gegeven van hetgeen ver richt is en ook van de plannen die be staan. Aan het laatste verslag ontleenen wü de voornaamste gegevens over de omge ving van Haarlem. Opmetingen werden gedaan van den Zaandammerweg in Assendelft over Bui tenhuizen naar Spaarndam. Deze weg is 5 K.M. lang. Wanneer een opmeting gedaan is, wil dat zeggen, dat maatregelen voorbereid worden om eerlang tot dezen wegaanleg over te gaan. De Spaamwouderdwarsweg tusschen den Sloterweg en Schiphol is gereed ge komen. Deze weg (3.5 K.M. lang) is ver breed en geaspkalteerd. 6 Meter van den weg is verhard, terwijl de rijwielpa den 2 1/2 Meter breed zijn. Het grond werk van dezen weg heeft 91.890 ge kost, de verharding 66.650. Thans is in uitvoe ing het gedeelte Spaamwouderdwarsweg tusschen den Sloter- en den Spieringweg. 6 KM. De aanneemsom van dit werk bedraagt 128.200. In de Hoofdvaart zijn eenige proef- palen van gewapend beton geslagen, in verband met den voorgenomen bouw van een nieuwe brug over de vaart. De be staande is te smal. Behalve de bnig te Hoofddorp moeten er nog vijf nieuwe bruggen gemaakt wor den in den Spaamwouderdwarsweg, een brug in den IJ weg over den Spaamwou- dertocht, een brug in den Spieringweg over den Spaarnwoudertocht en drie bruggen in den Kruisweg. Voorloopig dus alleen in den Haar lemmermeer pol der niet minder dan elf bruggen. Dit jaar werd door den Prov. Water staat alleen 525.000 besteed voor het aankoopen van gebouwen en terreinen noodig voor de wegverbreedingen. De stukken voor onteigening van ter reinen aan den Kruisweg en den weg bij Buitenhuizen hebben ter visie gelegen. De. werken tot verbetering van den Kruisweg in den Haarlemmermeerpol der konden tot nu toe niet worden voor bereid, aangezien het Polderbestuur in verband met plannen tot wijziging van de bemaling niet kon beslissen op welke wijze bij de uitvoering van die plannen met den waterafvoer rekening moest worden gehouden. Enkele weken geleden hebben Dijkgraaf en Heemraden echter aan den Hoofdingenieur-Directeur van den Provincialen Waterstaat medege deeld, dat tegen eene versmalling van de Kruisvaart geen bezwaren bestaan. Onmiddellijk na deze mededeeling zijn de plannen voor de reconstructie van den Kruisweg ter hand genomen. Dezer dagen is met Burgemeester en Wethouders van de gemeente Haarlem mermeer voorloopig overeenstemming bereikt omtrent de wijze, waarop de Kruisweg door de kom van Hoofddorp zal worden verbeterd en omtrent de ver deeling van de kosten van die werken, die ook aan het plaatselijke verkeer ten goede zullen komen. Uit dit verslag blijkt dus wel, dat het werk, wat de omgeving in Haarlem be treft. zich vooral uitstrekt over den Ha ar lemmer-meerpolder. Er staan evenwel meer wegen op het programma der provincie. Wij noemen een weg van het fort de Liede naar Spaarndam, waardoor een aansluiting verkregen wordt van den weg AmsterdamHoofddorpfort de Liede Spaarndam—Buitenhuizen—'Westzaan en Wormerveer. Bovendien een weg (daarover deelen wij elders in dit nummer iets mede) die van den Kruisweg met een nieuwe brug over de Ringvaart aansluiting geeft op den Heemsteedschen Dreef. DE 100.000. Ach helaas, de honderdduizend, Is weer uit de loterij. Zooals reeds zoovele malen. Gaat dat weer mijn neus voorbij; Wat mijn lot nog eens zal wezen. Ligt in t onvermoed verschiet. Maar ik weet, de honderdduizend, Wordt het wis en zeker niet; Waarom, zou ik willen weten. Visch ik altijd achter 't net. Waarom wordt die malsche hoofdprijs, Nooit eens op mijn naam gezet; Steeds opnieuw, dat ik eruit loot. Altijd nieten, nooit gewin. Uitgezonderd dan de dienstplicht. Ja, daar lootte ik we) in. Waarom kwam die ton vol guldens, Nu eens niet naar mijn adres, Waarom had ik voor een keertje, Nu niet ook eens dat succes. Hoeveel keer is bij mijn leven, Nu die gok al niet gespeeld. 'k Heb nog steeds geen honderdduizend, 'fc Is in t leven slecht verdeeld; Waarom, vraag ik. boft een ander, Waar blijft nou die ton voor mij, Hoe lang gaat die honderdduizend. Als een noodlot my voorbij. Waarom heeft de milde staatsfee. Mij dit keer niet eens bezocht? Zou misschien de reden wezen. Dat 'k nog nooit een lootje kocht? GEMEENTE-GASBEDRIJF. SALDO 399.292.64V2. Verschenen is het verslag over den toestand en de exploitatie van het Ge meente-gasbedrijf in het jaar 1927, het 25e dienstjaar. Het volgende is er aan ontleend. Het dienstjaar 1927 kan als gunstig worden beschouwd. Bedryfsstoornissen hadden niet plaats. Hoewel het op 1 Januari ingevoerde vast-recht tarief in eerste instantie zijn ongunstigen invloed op de gasopbrengst dcet gelden, overschrijdt het financieel eindresultaat tcch het desbetreffende begrootingscijfer nog aanzienlijk, ten gevolge van de grootere gaslevering, ver oorzaakt- door de stijging van het aantal gasverbruikers door de grenswijziging en mede ten gevolge van de hoogere op brengst der nevenproducten. Als gevolg ran de stijging ran het gasdebiet 10.6 pet. boven 1926 is de volle capaciteit van fabricage en gasbergruimte bereikt, zoodat binnen af- zienbaren tijd daarin zal moeten worden voorzien. Totaal werden afgeleverd 21.916.527 M3. gas tegen 19.822.902 M3. in 1926. In 192" vermeerderde het aantal ge wone meters met 3820 stuks en bedroeg op 31 December 12.919. Het aantal muntmeters vermeerderde met 4108 stuks, zoodat hiervan op 31 De- cember 16.591 in gebruik waren. De opbrengst van het gas bedroeg in 't geheel 1.668.328.29 tegen ƒ1.452.390,24 in 1926. De gemiddelde opbrengst per 1000 M3. gas heeft bedragen 81.36 tegen 79.19 in 1926. Het batig saldo over 1927 is 399.292.64ik (v. j. 279.620,81). DE BOOTWERKERS. STAKING IN AUSTRALIë. MELBOURNE, 9 October (Reuter). Het aantal werkwillige bootwerkers be draagt hier nu meer can 10CO. In een lokaal, waarin een groote aantal werk willigen waren, werd een bom geworpen, tengevolge waarvan dit gebouw verwoest werd. Er is evenwel niemand gewond. EEN SLUITENDE BEGROOTING. GEEN BELASTING- VERHOOGING. Reeds hebben wij medegedeeld, dat aan liet eind van October de ontwerp - gemeentobegrooting voor 1929 is te ver wachten. Uit goede bron vernemen wii thans, dat het gemeentebestuur er in ge slaagd is om een sluitende begrooting te maken, zonder dat de belastingen verhoogd worden. Hot was evenwel noodig om bij het opmaken der begroo.- ting zuinigheid te betracht#*- MISHANDELING OP DE AMSTERD. VAART. CHAUFFEUR BEWUSTELOOS GESLAGEN. Een chauffeur uit Rotterdam is in den afgeloopen nacht te Halfweg hei. slachtoffer geworden van een laffe streek van drie Duitsoliers. Maandagavond vervoerde de chauf feur J. J. van der M., in dienst van de A. R O. te Rotterdam, drie Duitsch spre kende mannen per taxi van Rotterdam naar Amsterdam. Daarna ging hij weer met hen terug. Het was toen nog onge veer half één. Bij de Vinkebrug onder Halfweg tikten de reizigers tegen de ruiten en verzochten den chauffeur te stoppen. Dadelijk daarop grepen zij hem vast. Eén hunner sloeg hem met een hard voorwerp op het hoofd waardoor hy bloedend verwond werd en versuft geraakte. Van dezen wcerloozen toe stand maakten de drie lafaards gebruik om loopende de vlucht te nemen in de richting van Haarlem. Toén de chauffeur weer tot het be wustzijn terugkeerde, begaf "hij zich naar de woning van den veldwachter te Halfweg. Deze bracht den chauffeur met dezelfde taxi naar het Sint-Elisabeths- Gasthuis te Haarlem, waar hij verbon den werd. Behalve een bloedende hoofd wonde had hij ook nog een wond aan de rechterhand. Onmiddellijk waarschuwde de veldwachter ran Halfweg de Haar- lemsche politie in het posthuis bij de Amsterdamsche Poort. Gezamenlijk heeft men toen de omgeving afgezocht, maar geen spoor van de drie Duitschers gevonden. De taximeter wees een bedrag van f 41.50 aan, welk bedrag natuurlijk niet betaald werd. Omdat de chauffeur nog niet in sta' bleek, zelf een auto te besturen, heeft de politie zijn patroon in Rotterdam op gebeld. Deze stuurde toen ten anderen chauffeur, met wien het slachtoffer per auto hedenmorgen naar Rotterdam te rugkeerde Tot zoover de mededeehngen, die wij van de politie ontvingen. We hebben getracht, in Halfweg na dere bijzonderheden in te winnen, maar dit mocht niet gelukken, omdat de laffe aanslag midden in den nacht op een eenzame plek plaats had. Ooggetuigen waren er derhalve niet. Men tast nog in het duister, waarme de de aanrander den slag heeft toege bracht. Vermoedelijk is dit met een re volver gebeurd, want toen de chauf feur weer tot het bewustzijn terugkeer den, heeft hy op de bewuste plek een houder met scherpe patronen gevonden. Het zal niet gemakkelijk vallen om de drie Duitschers te vinden, omdat zy ver schillende richtingen uitgegaan kunnen zijn. Zy konden vier richtingen ui*, na melijk naar Amsterdam, naar Halfweg, naar Velsen en ook de Meer in. De politie aet het onderzoek ijverig voort. ONS COLLEGE VAN B. EN W. WIE ZOU MR. BRUCH MOETEN OPVOLGEN? wy hebben in ons vorig nummer medegedeeld, dat in Anti-Revolution- naire kringen wordt aangenomen, da; de kans vry groot is. dat Mr. A. Bruch, thans wetliouder ran Haarlem, in de vacature. Ven Lcnnep gekozen zal wor den tot lid van het college van Gede puteerde Staten van Noord/Holland. He den zal te Amsterdam weer een verga dering gehouden worden ran de fractie voorzitters uit de Prov. Staten Vermoe delijk zullen de verschillende partyen dan him houding bepalen. Dan zou de Haarlemsohe gemeente raad voor de noodzakelijkheid komen te staan om een opvolger te benoemen voor wethouder Bruch Die keuze, dat is reeds thans te zeg gen. zou moeiiyk zyn. Bil de wethou* dersverkiezingen hebben de rechtsche groepen indertUd met de Vryzinnig- Democraten samengewerkt. Aan de S. D. A P. werd één zetel overgelaten, terwyi de overige drie verdeeld werden tusschen de R. K.. A. R. en V. D. De rechtsche groepen hebben 17 stemmen, zoodat zy met de 3 stemmen der V. D. juist de meerderheid hebben. Het zou dus geheel in de iyn der verwachtingen liggen, wanneer als opvolger ran Mr. Bruch een A,R. of C.H raadslid werd aangewezen. Maar het zal moeiiyk zyn in ae gegeven omstandigheden den candidaat aan te wijzen. De A. R. fractie heeft bulten Mr. Bruch nog twee leden, dc heeren G. Wolzak cn M. de Braai. Ongetwyfeld heeft ae lieer Wolzak de capaciteiten die nockiig zyn voor een lid van het da- geiykscli bestuur eener gemeente, maar in raadskringen hebben wij tcch reeds bedenkingen beo ren uiten tegen zyn verkiezing. In het college van B. en W. heeft thans reeds notaris Mr. Slingen» berg zitting. Er worden bezwaren ge opperd om nog een notaris in het colle ge van B. en W. te benoemen. Het wordt door onzen zegsman niet waarscliijnlyk geacht, dat de heer Do Braai een wetliouderszotel zou ambiee- ren. Evenmin de heer Joh Visser van de Chrlsteiyk Htstorlschen. Dan blijven van de Ohrlstdyk His- terlschen over de heeren W Rooden- burg en J. Mlezérus. Het is evenwel reeds lang by zyn partli bekend dat de heer Roodenburg geen lust heeft om wethouder te worden, omdat liy o.a. accountant by een groot concern is, welke fimotie hem te veel tild kost om haar te vereenigen met het wethouder schap. Indien de keuze zou vallen op den heer Miezéras, dan zou hij aangewezen zyn op de portefeuille van Ojjenbare Werken. Als aannemer heeft hy practi- sche kennis, terwijl hil bovendien in de jaren dat hy in dc commissie raai open- bare werken zit veel ervaring heeft opgedaan. Als het daartoe zou komen, zou er een andere verdeeling van functies in het college van B. en W. moeten plaats hebben. Het waarschynlilkstc is. dat Mr. J. Gerritsz, oud-leeraar bii het Middel baar Onderwijs, dan met OnderwUs be last zou worden Onze zegsman achtte het niet waar scliijnlyk. dat gedacht zou worden aan het benoemen van een tweeden R. K. wethouder, voordat dan ook de S. D A P. aanspraak zou kunnen maken op een tweeden zetel in het college van B. en W. Als zoo zei hy geen geschikte candidaat uit de A. R. of C H. party komt, Ls het niet onmogelijk, dat de heer Vincent Loosjes (V.B.) voor een wethouderszetel in aanmerking zal ko men. Vroeger verzorgde de heer Loos jes reeds Onderwijs. Onze zegsman besluit: als dc heer Bruch Gedeputeerde wordt, zal het in derdaad moeiiyk zyn. om een opvolger te vinden die door de betrokken par tijen mot volle sympathie zal worden ontvangen. Daarom lioop ik nog, dat de Haarlemsohe gemeenteraad niet in de noodzakelijkheid zal komen om een op volger aan te wUzcn. DAME TE WATER GERAAKT. KLOEK OPTREDEN VAN EEN M. T. S.'er. Hedenmorgen ongeveer kwart over tienen is een dame van ongeveer 30-ja rigen leeftijd in de Delft bij de Klever laan te water geraakt. Om dien tijd lie pen drie leerlingen van de M. T. S. op de brug over de Delft, in de K'cverlaan. Zij zagen een dame loopen op het paad je, achter de huizen van den Klever- parkweg, dat alleen toegankeiyk ls voor bewoners van die huizen. Even la ter zagen zij een hoofd boven het wa ter van dc Delft uit steken, zy gingen er onmiddeliyk naar toe, cn ontdekten, dat de vrouw, die zy juist hadden zien loopen byna geheel onder water in de Delft lag. Een hunner, Ernst Ruys uit Haarlem bedacht zich geen oogonblik sprong gekleed in het water, en wist met groote moeite de dame jit dc mod der. waarin zij half lag weggezonken te krijgen. Eenige inmidd'!.; gearriveerde burgers pasten onmiddeliyk kunstmati ge ademhaling en massage toe. De dame was niet bewusteloos, doch had veel modder binnen gekregen. In

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1