Caelum Zeep BUITENLANDSCH OVERZICHT MITS DIE HET ALGEMEEN INGENOMEN STANDPUNT VERTOLKT. GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS is prachtiè voor het behoud van een èezonde en mooie huid. FEUILLETON. 31> HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 9 OCTOBER 1928 Een Italiaansche nota. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Een Italiaansche Nota in Downing- street- overhandigd geeft een zeer juist denkbeeld van den huidigen stand van zaken betreffende de pogingen tot ont wapening. Men zou daartegen kunnen opmerken dat Italië geenszins beschouwd imag worden als een criterium, daar dit üsunrf altijd zijn onwil heeft getoond, op t stuk van ontwapening, aan den an deren kant moet men bedenken dat Italië steeds openhartig gezegd heeft wat het niet wil, en dat de meeste an dere staten zich geredelijk; langs vele omwegen, by de Italiaansche en Engel- eohe houding hebben neergelegd. Wij vragen ons thans niet af wie de meeste schuld heeft. Een feit is het ech- t#r dat de Italiaansche publicatie de grens aangeeft van de huidige algemeene elasticiteit en goeden wil. m de nota dan wordt gezegd, dat de geheele kwestie der ontwapening op toreede basis bestudeerd moet worden (een waarheid die hier benut wordt als dooddoener). Dit onderzoek moet behalve de zeestrijdmachten ook de legers en •luchtvloten omvatten. Italië wil de status qao als basis voor de verdeeling der be wapening aanvaarden (Italië zal er wel bü varen) doch als reservemaatregel wordt hieraan nog toegevoegd dat het ■land van Mussolini wat bewapening be treft gelijk moet staan met de sterkst bewapende natie van het continent. Italië is bereid een zoo beperkt mo ge Jee bewapening te aanvaarden mits de andere mogendheden een zelf de houding aannemen. Maar van bui- tenlandsche controle willen de Italianen niets weten.. Mits.... units.... mits.... dit is het eeuwige woordje, dat in den mond1 gel Is van alle ontwapenaars, en dat, alle hevige lessen ten spijt weer dreigt het internationaal evenwicht te ver storen. Mitsmen eindelijk verstan dig mocht worden. Maar zooals alle „mitsen*' is ook deze „mits" hoogstwaarschijnlijk een utopie. F. A. De streek der Ber lijnsche communisten Een telegram van het "W. B. meldt dat blijkens het ingestelde onderzoek de voorzorgsmaatregelen voldoende zijn. Een speciaal beambte heeft opdracht de voordrachten te controleeren en even tueel de verspreiding te beletten. Dit leeer is de man door de telefoon weg geroepen. Het personeel kent ook steeds de spre kers tengevolge van de voora-fgehouden besprekingen, zoo ook Sohwarz. Des te onverklaarbaarder is het, dat Zaterdag In plaats van dezen, Schulz is toegela ten.-Deze is blijkbaar met zulk een ze kerheid opgetreden, dat de beambte zich heeft laten bedriegen. De im-B.Ti is dadelijk uit zijn functie gezet. I BERLIJN, 8 Oct. (W. B.) Hedenmid dag werd de hoofdredacteur Heller van de „Welt am Abend" door de crimineele politie in zijn woning gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie over gebracht, daar men hem verdacht een der ontvoerders van den soc. dagblad redacteur Schwarz te zijn geweest- Heller ontkende ten stelligste bij de zaak be trokken te zijn geweest en verlangde, dat men -terstond den ontvoerde zou ontbieden. Deze bevestigde ten volle de verklaringen van den gearresteerde, die dan ook onmiddellijk weer op vrije voe ten werd gesteld. De staking in Australië breidt zich uit. MELBOURNE, 8 Oct. (Reuter). Toegevend aan de pressie der lossers heeft het centraal stakingsoomité be sloten de staking uit te breiden en den sleepers verzocht te weigeren besmette goederen te vervoeren. Eveneens heeft het voorgesteld alle scheper, die Albany aandoen, op de zwarte lijst te plaatsen. De reedens stellen voor een permanen te federatie van vrijwilligers te stichten, om de tactiek van intimidatie van de zijde van den vakbond te bestrijden. Hooge Commissaris van Irak. Tot hooge -commissaris van Irak is be noemd brigade-generaal Sir Gilbert Clayton. Hü volgt Sir Henry Dobbs op. die in het begin van. het volgende jaar heengaat. Clayton is een man van gezag in Egyp tische en Arabische aangelegenheden en heeft onlangs de onderhandelingen met koning Ibn Saoed van Hedzjas over de grenskwesties met Irak en Transjoraa- nië gevoerd. (N. R. Ct.) De Oostenrijksche pers over den 7den October. WEENEN, 8 October CV.D.) De burgerlijke pers legt er eenstemmig den nadruk op, dat het staatsgezag in Wiener Neustadt de eigenlijke overwin ning heeft weggedragen. De Ghristelyk- sociaie „Reichspost' schrijft, dat de re- geering wat den Ten October betref t, dien weg gekozen heeft, welke ook voor de toekomstige ontwikkeling de aange wezene is. Schrijvend over de aan staande onderhandelingen inzake de ver zekering van den birmenlandschen vrede in Oostenrijk verklaart het blad, dat de onderhandelingen slechts gevoerd kun nen worden, wanneer geen eni moeilijkheid uit den weg wordt- gegaan. Het sociaal-democratische partijbestuur publiceert een proclamatie, waarin o. gezegd wordt: ,De regeering heeft bijna het geheele bondsleger gemobiliseerd om een paar- duizend Heimwehr-lieden te gen de woede van het volk te bescher men. De aanhangers van het fascisme hebben zich in Wiener Neustadt slechts kunnen bewegen door zich te verbergen achter een reuzenleger van militairen en gendarmen. Oude vrouw vergiftigd. Te Kunnner, bij Wïnzig. in het gebied van Wohlau-, stierf den 12den Septem ber van dit jaar de 75-jarige Frau Augus- te Gleesner. Reeds destijds had de poli tie de verdenking opgevat, dat de oude vrouw vergiftigd was. Aanvankelijk bleef een onderzoek vruchteloos, doch Zondag jL werden de zoon van de overledene, Jcsef Gleesner, en zijn tweede vrouw, Emma Gleesner gearresteerd, onder ver denking, de oude vrouw te hebben ver giftigd. In het nauw gebracht, bekenden zij, dat zij sedert 15 Augustus mevrouw Gleesner strychnine in boter, de melk, de koffie en andere levensmiddelen had den toegediend. De beide gearresteerden werden naar Breslau overgebracht en opgesloten. Brussel's nieuwe voorhaven. Aan de nieuwe voorhaven van Brussel wordt thans, naar de correspondent der N. R. Ct. meldt, ijverig gewerkt. Deze werken komen in hoofdzaak neer op het bouwen, langs het veiibreede deel van het zeekanaal BrusselRupel, op enkele kilometers benoorden de stad. van 600 meter kademuur in diep water en het overwelven van een deel der Zen- ne-rivier. Ook zal binnenkort een begin worden gemaakt met het bouwen van een 200 meter lang entrepot- Zeeschepen met 6 a 7 meter diepgang zullen de nieuwe voorhaven, welke geleidelijk zal worden uitgebreid-, zonder moeite kun nen aandoen. Het heele werk moet tegen Augustus 1929 klaar zijn zoodat verwacht kan worden dat de voorhaven einde 1929 of in de eerste maanden van 1930 defini tief in gebruik zal kunnen worden ge nomen. De staking in Australië. De vakvereenigingen van haven- en transportarbeiders hebben weer te Mel bourne vergaderd. Het ging er stormach tig toe. Een gedelegeerde die voorstelde dat de havenarbeiders het werk zouden hervat ten, werd met mishandeling bedreigd. De vergadering besloot opnieuw rechts kundig advies aangaande de geldigheid van de nieuwe wet op de -transportarbei ders in ie winnen. Omdat zij den toestand hopeloos ach ten, zijn vele gedelegeerden voorstanders van de hervatting van het werk. De opstopping ran schepen in de ha ven van Melbourne verergert steeds. Er zijn op het einde van de vorige week negen overzeesche passagiersschepen aangekomen en gisteren (Maandag) wer den er nog acht verwacht. De vrijwilligers hebben de handen vol werk. Het heeft geen moeite gekost vrywiHï- gersbemanningen ie krijgen voor de kleine stoombooten die van Melbourne uit op Van Diemens-land varen. KUNST ONDER DEN GROND. (Van onzen Londenschen correspondent). Twintig jaar geleden begon de directie der Londensche ondergrondsche spoor wegen. de „tubes", een proef te nemen met haar thans beroemde reclame biljetten. Het denkbeeld ontsproot aan het brein van een der ambtenaren. Mx. Frank Rick, die onlangs juist tot hoofd bestuurder van de onderneming is be vorderd. Jonge kunstenaars der reclame in Engeland zyn aan dezen man veel verschuldigd. De „Underground" heeft in die jaren verscheidene artistieke „ont dekkingen', gedaan. En inmiddels zijn de platen van de „tubes" een bijzondere aantrekkelijkheid en bezienswaardigheid van de stad geworden. De ondergrond sche gangen en perrons vormen een aardige „picture gallery for evervman" en het catacombisch karakter, dat eens velen van de „tubes" moet hebben afge schrikt, is dank zij de vaak geestige en nagenoeg steeds met goeden artistieken smaak samengestelde biljetten, geheel verdwenen. De eerste kunstenaar die een plaat voor de „Underground" maak te, „met het doel de algemeene aandacht te vestigen op het comfort van reizen met dit middel", was de thans wel in reclamekunst vergrijsde John Hassall. Deze teekende een vermakelijke schets van een provinciaal paar voor een Lon- densch ondergrond-station. Een politie agent stond in de buurt. Maar het paar raadpleegt een kaart van de ondergrond sche lijnen aan den ingang van het station. Het onderschrift luidt: Niet noodig het aan den agent te vragen. Deze historische plaat is nu met vele honderden andere te zien op een ten toonstelling, die behalve van de ont wikkeling der reclamekunst tot op heden ook een leerzame voorstelling geeft van de ontwikkeling der Londensche Onder grondsche Sporen. Er is werk van 284 kunstenaars. Een groot aantal van de oorspronkelijke teekeningen is blij vend aan het Victoria and Albert Museum toevertrouwd. Ook cirouleeren er versoheidene in scholen. Dat de pla ten zeer gewild zijn bij het publiek blijkt herhaaldelijk uit d-e vele aanvragen om exemplaren, die de Onderneming voor geringen prijs -beschikbaar stelt. Wie zich den aanblik der ondergrond sche gangen en perrons in Londen her innert, weet dat er steeds op ordelijke wijze vierhoeken voor de platen worden uitgespaard. In het geheel heeft d-, „Underground" vierduizend aanplak- plaatsen. De platen wisselen voortdurend en zijn nooit langer dan een maand aan de wanden. Voor alle voorname gebeur tenissen op het gebied van kunst en ontspanning worden speciale platen ver vaardigd1, die dan meteen aangeven met welke treinen (en bussen) men de plaat sen des vermaaks het best kan bereiken. Vooral vreemdelingen, die den dienst der ondergrondsche treinen niet door en door kennen, hebben er een goede voor lichting aan. Zij weten ook de frissche en geestige schoonheid der reclameplaten te waardeeren. Maar intusschen vragen zij zich altijd af waarom de „Under ground", wier treinen altijd overvol schijnen, nog bovendien reclame voor haar diensten maakt. Maar in werkelijk heid bestaat de groote volte in de rij tuigen alleen gedurende de „rush hours". Een groot deel van den dag rijden de treinen half of voor driekwart leeg. DE „FORD" DER LITTERATUUR. Edgar Wallace, de productiefste der moderne novellenschrijvers. heeft een nieuwe bron van inkomsten aangeboord, althans een nieuw middel gevonden, om de producten van zijn genie te versprei den. Hij heeft een naar zijn meening bijzonder geslaagde „thriller", een van zijn opwindende korte verhalen, voor de gramofoon geschreven. Dit verhaal waarin een beul, een vrouw met een re volver en een begraven man de hoofd rol spelen (hij heet „De man in groeve"), werd door hem voor een op- neemtoestel voor gramofoonplaten voor gelezen zoo. dat het te allen tijde op een tweezijdige plaat kan worden herhaald. Wallace gelooft, dat deze manier var. vertellen een groote toexomsl heeft en dat men in plaats van zich de moeite van lezen te geven, graag een verhaal wil hooren van dengeen, die het be dacht. Men heeft Wallace den „Ford der litteratuur" genoemd en al verdient hij nog niet zoo veel als de automobiel koning, hij presteert toch niet weinig. Hü is thans 53 jaren oud, maar hü kwam pas op 31-jar:gen leeftijd in de litteratuur. Voor dien tüd had hij een ta- melük avontuurlük leven geleid; hü had een zeer schamele opleiding genoten, diende zes jaar als gewoon soldaat in het Engelsche leger, werd in Zuid- Afrika journalist, probeerde het eerst met gedichten, maar schreef in 1906 zijn eerste detectiveverhaal. Vervolgens is hij langzamerhand tot roem gekomen. Als schrijver van spannende crimineele verhalen en eenige sensatiedrama's hy tegenwoordig overal bekend en met zijn roem is ook zijn scheppingsdrang toegenomen. In 1925 schreef hij twee maal zooveel romans als in 192-1. In 192' bedroeg zijn productie 2o romans ei zes stukken en dit jaar hoopt hy dat record nog aanmerkelijk te overtreffen. Hij spreekt zijn verhalen, drama's en critieken uit voor een dicteennachine; een geheele schare secretaressen maakt ze dan persklaar. Bovendien ontwikkelt hij nog een eerbiedwekkende journa listieke activiteit, is tooneelcriiicus ei wordt beschouwd als bijzondere kenner van alle problemen Op het gebied van het politiewezen en de rensport. Hy' is op zijn kennis van de wedrennen veel trotscher dan op zyn letterkundig werk en hy acht zyn tips onfeilbaar. Dat ver hinderde echter niet, dat bij de laatste Derby zyn favoriet, die naar zijn mee ning onmogelijk kon verliezen, al: twaalfde aankwam. Zyn boeken zijn reeds in meer dan vyf milliozn exem plaren over de wereld verspreid. Zijn inkomsten, daarover bewaart hij plech tig het zwijgen, maar men beweert, dat hy meer dan een mihoen per jaar ver dient, althans ontvangt. DE DOOR AARDBEVING GETEISTERDE GEBIEDEN VAN BULGARIJE. SOFIA. 8 Oct. (V. D.) De door de aardschokken in April jl. zwaar geteis terde Zuid-Bulgaarsche gebieden van Philippopel, Tsjirpan en Borissofgrad baren voor het land, ondanks de uitge breide hulpmaatregelen van de regee ring en de ondersteuningsactie van het publiek, groote zorg, welke tot den vol- 1-edigen wederopbouw van de geruïneerde gebieden zullen voortduren. Om de groo te hulp- en offervaardigheid der inheem. sche bevolking zoomede de door het buitenland geboden hulp voor de slacht offers van de aardbevingsramp, te il- lustreeren, heeft de Directie voor de ondersteuning der slachtoffers een lyst van belangrijke giften gepubliceerd. Op deze lyst komen de volgende schenkin gen voor: De Bulgaarsche afdeeling van het „Roode Kruis" en -particulieren 9.808.016 Lewa; het fonds .Dipose" (een weldadigheidsinstelling) 38.975.263 Lewa; De Staat 80.000.000 Lewa; uit de leening voor de vluchtelingen beschikbaar steld 26.000.000 Lewa; totaal ingezameld uit het binnenland 154.783.279 Lewa. Uit het buitenland: Door het fonds „Dipose" 18.465.267 Lewa; door het Bul gaarsche „Roode Kruis" 20.602.769 Le wa; totaal ingezameld in het buitenland 39.0.68.036 Lewa. De totale som der in het binnen- buitenland ter toeschikking gestelde hulpgelden toedraagt tot nu 193.851.315 Lewa, EEN NIEUW CHIRUR GISCH INSTRUMENT. (Van onzen Londenschen correspondent). De Londenaars zyn wel bekend met- hydraulische houweelen, die met oor- verdoervend geraas door de dikke lagen beton der straten boren, zooals een mes door boter. Het beginsel, dat aan de functie van die machtige werktuigen ten grondslag ligt is nu ook, blijkens een inzending op een tentoonstelling van chirurgische instrumenten, toegepast voor de chirurgie, in het bijzonder die voor beenderen. Een stel instrumenten voor dat doel werkt onder luchtdruk en vergemakkelijkt het werk van den chirurg in hooge mate. De instrumenten die zijn uitgedacht door een chirurg van een der groote Londensche zieken huizen, maken het mogelijk een operatie veel sneller uit te voeren dan met de har.d als eenige drijfkracht mogelijk is. De genoemde tentoonstelling is zuiver deskundig en is alleen toegankelijk voor medici. KORT EN BONDIG. De socialistische afdeeling van het de partement du Nord heeft een motie aan genomen, welke zioh richt tegen Paul Boncour en vooral tegen zyn houding ln de quaestie der ontwapening. iViackenzie King, de eerste-minister van Canada, is te Londen aangekomen. de pers verwacht dat hy met de Brit. sche regeering overleg zal houden over een groot plan om in tien jaar tyds 20.000 Britsche gezinnen naar zijn land over te plaatsen. Uit Nice meldt Reuter, dat er in het bosch van Eze een draadloos-telegrafisch station is ontdekt, waarvan anti-fascis tische tegenstanders van Mussolini zich bedienden. De Pruisische minister van handel Schreiber is te Frieörlchshafen aange komen, om aan den laats ten proeftocht van de Zeppelin deel te nemen, welke als het weder gunstig is. Woensdagochtend naar Amerika vertrekt-. DE HEEMSTEED SCHE MUZIEK SCHOOL. Er is te Heemstede een muziekschool opgericht, die zich ten doel stelt degenen die de muziek tot beroep gekozen hebben, de mogelijkheid te bieden zich door grondige en systematische studie tot ge diplomeerd leeraar of solist ie vormen. Daarenboven geeft zy vrienden van muziek, die voor hun genoegen villen studeeren, gelegenheid zich onder kundi. ge leiding, van het eerste begin af. tot de hoogste muzikale en technische ont wikkeling te bekwamen. Aan de school wordt zoowel privaat- als klassicaal onderricht gegeven. Het onderricht wordt gegeven in alle vakken der Toonkunst, zooals: piano, viool, violoncel, orgel. zang. uitspraak en stemvorming. harmonie, contrapunt en compositie, muziekgeschiedenis, samen spel. algemeene muziekleer enz. De directeur is de heer B. J. W. San ders. directeur van de Hoogere School voor Muziek te Rotterdam. Aan de Heemsteedsche school zyn ver bonden als leeraren voor piano: de heeren B. J. W. Sanders en Henk Schaap; viool: de heeren Stevens en v. d. Burg (beiden van het residentie orkest): cello: de heer Plas; zang: me vrouw Hanna Sanders; harmonie en compositie de heer Jules ZagwUn, terwijl met andere leeraren nog onderhande lingen loopen. PROV. STATEN. Reglement van Orde. Ged. Staten bieden Prov. Staten ter vaststelling aan het ontwerp van een besluit tot wijziging en aanvulling van het Reglement van Orde. Volgens dit ontwerp zullen in de arti kelen 34 tot en met 34 septies bepalin gen worden opgenomen betreffende de wijze van stemming voor het benoemen of voordragen van personen; deze be palingen sluiten zich, behoudens eenige vereenvoudiging, aan by de vervallen artikelen der Prov. Wet. De overige voorgestelde wyziglngen en aanvullingen hebben ten doel het Re glement in overeenstemming te brengen met de gevolgde practijk, aan welke het tegenwoordig Reglement in verschillen de opzichten niet meer beantwoordt. Verschillende wyzigingen beoogen ver. der een verbetering of verduidelijking van redactie. Op den weg van Baarn naar Hilver sum bevinden zich twee tolboomen, die op zyn hoogst een half uur gaans van elkaar verwijderd zijn. Vroeger werden deze tolboomen des nachts gesloten; voor de weinige voertuigen, die dan passeer den. kwam de tolbaas naar buiten om de boomen to openen. Met het steeds drukker wordend verkeer heeft men de boomen 's nachts na twaalf uur open gelaten. De voertuigen konden dan zon der tol te betalen passeeren, terwijl de tolbaas ongestoord zijn nachtrust kon genieten. Hij hernam dan bü het eerste ochtendgloren zyn vork. Ook gisteren ochtend zou de tolwachter aan den Soest dijker straatweg dat weer doen. Men stelle zich echter zyn verbazing voor, schrijft de Tel., toen hy constateerde dat de zware ijzeren tolboomen verdwenen waren. Na eenig zoeken werden zij la ter in het nabijzünde bosch teruggevon den. Met rereende krachten werden de boomen veer op hun plaats terugge bracht en in ften oorspronkelüken stand hersteld. Wie de aader(s) van deze euvel daad is (zün) geweest, heeft men nog niet kunnen ontdekken. De tolbaas is van meening. dat het een kwajongens streek is. Toch moeten het wel flinke kwajongens geweest zün. die de zware ijzere- tolboomen zoo ver wisten te ver sjouwen. HILLEGOM. TOONEEL. De tooneelverccmgmg Hito geeft haar eerste uitvoering op 17 October n-s. in de geheel gerestaureerde tooncelzaal van hotel Sistermar.s. Opgevoerd zal worden ..ce tante uit Indlë". De hoofdrol, ale van Juffrouw Dribbel (een Amsterdam se he hospita) zal door mevrouw Paling worden vervuld. Ais bijzonderheid werd ons r.og medegedeeld dat Sn het tweede bedrijf een demonstratie zal worden ge geven van moderne dansen door den r ger-danser Mr. Charley Johnston, welke vergezeld wordt door zijn 3 Johnston-Girls. Met dit zelfde stuk neemt Hito deel aan den natlonalen tooneelwedstryd te N oord-Scliarwoude. SLACHTHUIS. Er is eenbegin gemaakt met den bouw van Met Slachthuis. De heipalen worden in den grond gedreven. Heien voor een fundeering komt hier weinig voor: bij de Nieuwe Haven is het nood zakelijk voor een gebouw als het Slacht huis. HAARLEMMERMEER DE KRUISWEG IN HAARLEMMER MEER. Om aan de klachten over den slech ten toestand van den Kruisweg een der drukste verkeerswegen tusschen HeemstedeHoofddorpAalsmeer ncz eenigermate tegemoet te komen, wordt hier en daar ce graskant afgesto ken en met den afkomenden grond de meest gevaarlijke gaten en kuilen dicht gemaakt. Het is natuurlijk een lapmid deltje. dat slechts voor enkele dagen zal kunnen helpen. Er is gelukkig veel kans op dat van wege den provincialen waterstaat, met de uitvoering van het groote plan tot rem ieuwing ran dezen weg over enkele weken zal worden begonnen. IJMUIDEN. HARING AANVOER. Bleef het tot nu toe met den aanvoer van haring bij een enkelen drifter. Maandag was de aanvoer veel grooter. Er waren dien dag nl. 8 drifters binnen met goede vangsten. Deze ver meerdering van den aanvoer is in hoofd zaak het gevolg van de lage prlizen die in Engeland voor de versche haring wor den betaald. Ook in IJmulden is de prys thans zeer gedaald. VELSEN. VERGADERING VAN DEN GEMEEN TERAAD. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad ran Velsen ls in plaats van op 16 October as. bepaald op 23 Oc tober as. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. beschermt,. Ilw kind 'epen hoest Een hard stuk zeep.dat tot het laatste vliesje éebruikt kan worden 25 Ct De Geschiedenis van Lois Reddle Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. .Kunt u mij eenige reden opgeven? Hij sohudde het hoofd. „Gij moet mij vertrouwen en gelooven dat ik uitmuntende redenen heb. zelfs al kan ik u die voor het oogenblik niet bloot-leggen. Dat wil zeggen, tenzij gü ze zelf raden kunt." „Dat kan ik niet," zeide zy. „Er zijn een paar ongelukjes gebeurd; bedoelt u, dat deze aan opzet van Lady Moron toegeschreven moeten worden?" Jk bedoel niets". „Dan zal ik u een goeden nacht wen- sohen", hernam z\J en wüde bem voor bij gaan doch hy trad haar in den weg, en in dat oogenblik moest hy de don kere gedaante op den achtergrond ge zien hebben, want hy gaf deze een tee- ken. en de man trad voorwaarts. „Bit is sergeant Lighten, van de Jus- Ctioneele politie", zeide hü, ai vervol gens op het meisje wijzende: Dit is Lois ReüdJe, Ik beschuldig haar ven de hand te hebben in een poging tot moord op John Braïme!" Als door den donder getroffen, hoorde het meisje deze woorden aan, zonder een vin te kunnen verroeren. „U beschuldigt mij?" riep zy vol af grijzen. „Maar, mijnheer Dorn. Michael Dom gaf een wenk, en de zware man greep Lois zacht bij den arm. Binnen een half uur nadat de deur van de gevangenis zich voor haar moeder ontsloten had, bevond de dochter zich achter slot en grendel in een politie post in een van de deftigste wijken. HOOFDSTUK XX. .Dat moest geschieden!" sprak Mi chael Dorn op somberen toon, en hij verliet den politiepost in gezelschap van den langen rechercheur. „Iighton, wanneer mijn theorie juist blijkt, ga ik nu een echten dief pakken. En mijn sterkste theorie heeft iets uit te staan met een enveloppe, die ik van daag van een klerk aan het Hoofdbureau leende, en die vanmiddag aan mijD adres per post verzonden werd." „Besteling ran brievenbussen?" vroeg de ander, doch Michael antwoordde niet alvorens hy de taxi had doen stilhou den die langzaam aan den overkant van de straat reed, en zy dèarin plaats ge nomen hadden. ^Leat cms zeggen onderscheppen van correspondentie. Ik ben op het denk beeld gekomen omdat alle brieven die mij door mijn boekhandelaar en een vriend ran my aan een van de Minis teries toegezonden worden, zonder uit zondering in de bestelling een vertraging ondervonden van vier en twintig uur. Na deze eigenaardigheid eens flink over dacht te hebben, kwam ik tot de ge volgtrekking dat deze samenloop te wy- ten moet zijn aan het toeval, dat deze beide correspondenten gebruik maken ran blauwe enveloppen." „Hoe gaat het met Braime?" vroeg de sergeant. -Beter", klonk het antwoord. .Jk maakte vanavond een praatje met hem hy heeft een schok ontvangen, waar mede hü het doen kan." Hij lachte in wendig. hoewel hy in datzelfde oogen blik diep begaan was met het lot van het verbijsterde en verontwaardigde meisje, dat in het vrouwenvertrek, een ruime en luchtige cel van een politiepost in Chelsea, opgesloten zat. De taxi hield voor Hües Mansions stü. en de liftbediende bracht ben naar de gezellige flat van Michael. In zyn brievenbus lagen drie of vier brieven op hem te wachten. Hy nam ze er uit en bekeek ze. Vervolgens betrad hü lie: portaal en schelde om de lift. -Hebt gü deze brieven boven ge- brachtr- Jawel, mijnheer." „Hoe laat werden zy besteld?" -Half tien, mijnheer", antwoordde de man. „Vanmiddag te half vier werd een blauwe enveloppe voor mij ter post be zorgd. Zij is hier niet bij. Hoe kun je dat verklaren?" De liftbediende sloeg zyn oogen neer. „Ik zou het u niet kunnen zeggen, mynheer", zeide hij. ce oogen van Michael steeds vermijdende. „Ik breng de brieven boven juist zooals zij besteld worden en steek ze in uw bus." „Je hebt dienst van 's avonds negen tot 's morgens negen, niet waar?" vroeg Dorn. „Jawel, mjjnheer." „De ochtend- en avondpost gaan door jouw handen. Waarom komen al mijn brieven die in blauwe enveloppen geslo ten zijn vier en twintig uur later in mijn bezit dan alle andere?" .Dat kan ik niet zeggen, mijnheer". „Zeg het dan aan dezen heer. Hij is een detective uit Scotland Yard. En zeg het hem zonder smoesjes, of je zult vannacht op een ongemakkelijk bed sla pen, vriendje". Een oogenblik weerstreefde de man en bracht hij tot zijn verdediging iets in het midden, tot Iiij plotseling door de mand viel. Jk heb vrouw en vier 1-rinderen." jam merde hij, „en ik zem mijn Rükspen- sioen verliezen. „Je zult niets verliezen indien je mij de waarheid zegt. Op wiens last onder schepte je mijn blieven?" •Het is een man. mynheer. Zijn naam ken ik niet. Al viel ik op staanden voet dood. zyn naam ken ik niet! Hü geeft mij twee pond voor het achterhouden van de blauwe en de officieele envelop pen. ók steel ze niet, mijnheer. Ik steek ze altijd weer in de bus .Daar weet ik alles van," viel Michael hem snel in de rede. „Je verspilt woor den, man. Wie is je lastgever?" „Ik zweer u dat ik hem niet ken, mijnheer. Ik ontmoette hem op zekeren avond in een bar. Hü haalde mij tot deze handelwijze ener. Ik wenschte dat ik hem nooit gezien had." „Komt hy de brieven zelf afhalen?" „Ja, mynheer, hy kwam vanmorgen na de bestelling, doch ik gaf hem de blauwe enveloppe niet, omdat zü toen nog niet bezorgd was. De brievenbestel ler had haar over het hoofd gezien, en kwam er een kwartier later mede terug." „Een blauwe enveloppe? Welke blauwe enveloppe?" haastte Michael zich te vra gen. „Zy ligt beneden, mynheer", stamelde ce ontrouwe dienstknecht van Hiles Mansions. „Wij zullen met Je naar omlaag gpyn en haar halen." In de vestibule beneden bevond zich een klein hokje dat de conclerge6 als kantoortje diende, en van onder een ïr. inkt bemorste vloeimap, trok de n„.n twee blauwe enveloppen te voorschijn. De eerste werd door Michael herkend als de door hem zelf geschrevene; hü scheurde de tweede open en las. De re chercheur zag een verandering over zijn gezicht komen. Den brief ln zijn zak stekende, wendde Michael zich opnieuw tot den verschrikten knecht. „Wat is er vandaag nog meer voor mij gekomen? Komaan vooruit er mede, een beetje vlug!" Zonder een woord stak de man de hand in den zak van een Jas die aan den wand hing en nam er een telegram uit, dat blijkbaar geopend en weer gesloten was. Michael las het in een vlaag vaa zinnelooze drift. „Neem dien man voor Je rekening", zeide hü. snelde naar de voordeur, en sprong in de eerste taxi die ledig voorbü reed. Na verloop van tien minuten had hü zyn eigen garage bereikt. Nauwelijks had hü zün wagen naar buiten ge bracht, of hü suisde door Londen, met alle verkeersbepalingen spottende. De kerkklok van Telsbury sloeg mid dernacht, toen de auto als een wervel wind tot vlak bij de gevangenispcort stoof Michael er uit sprong en aan de bel trok, (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9