BUITENLANDSCH OVERZICHT fORNANIH)1 HEARST'S REPORTER EEN ONVERKWIKKELIJKE HISTORIE. STADSNIEUWS MARKTNIEUWS. FEUILLETON. De Geschiedenis van Lois Reddle HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG H OCT. 1928 En de geheime Fransche diplomatie Waarom is Quai d'Orsay woedend? T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Britsche kabinet heeft zich ln uit voerige zitting bezig gehouden met de Amerikaansche nota van antwoord op het Pransch-Engelsch compromis. Ook de tekst van het Italiaansche antwoord was aanwezig bU het kabinet. De Ita liaansche nota zelf is Woensdag ook binnengekomen. De plaatsvervangende minister van Buitenlandsche Zaken Lord Cushendun had voor de kabinetszitting een memorandum uitgewerkt, waarin een overzicht gegeven wordt over de ontwikkeling van de geheel© situatie. Laat in den namiddag werd door het Foreign Office een officieele verklaring gegeven, waarin gezegd wordt, dat na het binnenkomen van den tekst van de antwoorden var alle machten, aan wien het Pransch-Engelsch vlootverdrag was voorgelegd, thans de gehcele uitwisseling van nota's in den vorm van een witboek zal worden gepubliceerd. De toestemming der overige machten voor deze publica tie is reeds ontvangen. Behalve het compromis met Frankrijk zelf en de nota's gewisseld tusschen de Fransche en Er.gelsche regeering. evenals de ant woorden van Amerika, Italië en Japan, zal het witboek, naar men verwacht een uitvoerig memorandum bevatten, waarin de Britsche regeering haar redenen voor haar lange stilzwijgen uitvoerig zal uit eenzetten. 't Belangrijke van dit besluit is dat thans een Engelsch exposé gaat verschij nen, waarin naar Engelsche meening een uiteenzetting zal worden gegeven van de redenen der onverkwikkelijke on. eenigheid die gerezen is. Het Fransch-Engelsche vlootaccoord heeft inmiddels heel wat stof doen op laaien en slechts verdrietelijkheden aan de betrokkenen opgeleverd. Het relletje beton met de publiceering in één der K-irst-bladen van den fameuzen brief die 'n handen viel van den journalist K' n. over wiens lot u hieronder nog ar lezen kimt. Zooals iedere Ingewijde weet zijn de Kearst-bladen beruent, en hebben voor al een slechte reputatie in Frankrijk en Engeland. Doch men mag nu schelden zcoveel als men wil op deze organen der publiciteit of op Horan. of op diens bron nen. een feit is het dat door dit- heele geval de narigheid der geheime diploma tiek. weer eens ten volle in het daglicht werd gesteld. Aan den anderen kant is het bijzonder aardig wat de overzichtschrijver van de N. R. C. terloops vermeldt: „Hearst heeft in Engeland Frankrijk eer. slechte reputatie. Ja ren lang heeft hij een anti-Britsche politiek gevoerd. In het begin van den oorlog toen Amerika neg onzij dig was. heeft hij met zijn 600 kran ten tegen de geallieerden geageerd. In 1916 verbood de Britsche regee ring aan zijn Intern. News Ser vice het gebruik van de kabels uit Engeland. In hetzelfde jaar verbood de Canadeesche postmeester-gene raal den invoer van Hearst's „gele" kranten in Canada, welk verbod tot het voorjaar van 1918 gehandhaafd werd". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per- regel. Je fceeTontsdlettenJé taVetfen, Voorlcomt bij: Griep Influenza Roodvonk en andere beamcttelijlcé' ziekten. Bi) alle ApotKekett en Drogisterijen kfl.per Hesch. Tenslotte zal men zich afvragen of het nu zoo heel verschrikkelijk is dat het bewuste document in Hearst's handen kwam. Het antwoord moet luiden: Neen. Vanwaar dan de Fransche boosheid? Wel. deze is zeer goed verklaarbaar. Op Quai d'Orsay is men natuurlijk woedend omdat gebleken is dat de geheime di plomatie lek is; dat zij niet voldoende beveiligd is tegen den speurzin van Hearst's reporters. F. A. Van wien kreeg Horan het document? Naar verluidt heeft de vertegen woordiger van de „New York American" het vertrouwelijke document gekregen van den destijds in Parijs verblijvenden leider van het Hearst-concern, met de c-pdracht het naar Londen te zonden, vanwaar het naar New York moest worden getelegrafeerd. Volgens de „Intransigeant" heeft 't onderzoek uitgewezen dat de vertrouwe lijke circulaire door weinig fatsoenlijke middelen in handen van den Parijschen vertegenwoordiger gekomen was, hetgeen de Fransche regeering niet ongestraft kon laten passeeren. De geheele aangelegenheid zal geen andere gevolgen hebben dan den terug keer van Horan naar Amerika. In verband hiermede vermeldt de „Liberté" het gerucht, dat het document door een der ambtenaren van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken, die den verantwoordelijken mi nister en de regeering schade heeft wil len toebrengen. Horan in handen ge speeld is. Een andere lezing zegt, dat het document door een Franschen detec tive aan Horan verkocht is. In Fransche journalistieke kringen vreest men dat het geval-Horan ten gevolge zal hebben, dat de vertegenwoor digers der Amerikaansche bladen naar Londen zullen verhuizen om de Engel sche hoofdstad tot Europeesch berich tencentrum voor Amerika te maken. Zijn uitwijzing uitgesteld? PABIJS. 10 Oct. (V. D.) In het geval Horan is in den loop van Woensdag in zooverre een verandering gekomen, dat het thans schijnt vast te staan, dat de uitwijzing van den Amerikaanschen jour nalist voorloopig uitgesteld is. Dit zou het gevolg zijn van de telegrammen die de Parijsche bond van de Anglo-Ame rikaansche pers aan minister-president Poincaré en den minister van Buiten landsche Zaken Briand gericht heeft. Poincaré heeft In een telegram van ant woord doen weten, dat de aangelegen heid alleen het ministerie van Buiten landsche Zaken aanging en dat hij per soonlijk weieerde de deputatie van de Anglo-Amerikaansche journalisten te ontvangen. Het antwoord van den mi nister van Buitenlandsche Zaken is nog niet ingekomen. Men zou Horan ook verzoeken nog te Parijs te blijven, om bij het politioneel onderzoek naar den voor- naarosten schuldige aan den documen tendiefstal gehoord te kunnen worden. In den loop van den dag werd de voor zitter van den Anglo-Amerikaanschen persbond op de Quai d'Orsay door Ber- thelot ontvangen, met wien hij rich over de geheele aangelegenheid heeft onder houden. Volgens agentschapsberichten heeft de Amerikaansche staatssecretaris Kellogg nieuwe details betreffende de aangelegenheid gevraagd aan do Ameri kaansche ambassade te Parijs. De staking te Lodz. Ook de arbeiders in de fluweel- en zijde-industrie hebben zich aangesloten bij de staking te Lodz en omstreken, waardoor thans de geheele textielin dustrie stil ligt. aldus het Hbld. De beweging is voorts overgeslagen naar Ozenstcchau. Op het oogenblik staken er ruim 130.000 man. Dit is de grootste staking, die ooit in Polen is voorgekomen. Een telegram van het W.B. te War schau maakt in verband met de voort durende uitbreiding van de stakings beweging melding van plannen in ar beiderskringen om pogingen te doen de algemeene werkstaking te Lodz en om geving uit te roepen. De bedoeling zou zijn niet alleen het verkeer stop te zetten, maar o.a. ook het werk te doen neerleggen aan het abattoir. De soc.-dem. „Robotnik" richt een feilen aanval op het egoïsme der Pool- sche industrieelen en betoogt, dat Polen zich nimmer op de hoogte van een grooten Europeeschen handelsstaat zal kunnen handhaven, indien de kapita listische anarchie en willekeur blijven voortduren. De staking in de Australische havens. Een vergadering van stakende haven arbeiders te Melbourne gehouden, heeft geen nieuw besluit genomen. Het is nog onzeker of de vakvereeni- ging der sleepers zich bij de staking zal aansluiten. Het besluit hierover moet spoedig vallen, maar naar ver luidt zijn een groot aantal leden der vereeniging van sleepersknechts er tegen om in den strijd betrokken te worden. De readers denken dat de staking spoedig uit zal zijn. Zij duurt alleen nog voort in de havens van Melbourne en Brisbane (N.R.C.). VREESELIJKE TOESTAND IN PRAAG. Reeds 16 lijken gevonden. HUIVERINGWEKKENDE TOONEELEN. Gisteren hebben wij reeds medege deeld, dat de aannemersfirma, die den bouw van het pand, dat te Praag is in gestort. op zich had genomen, de oor zaak van de ramp zoekt in de slechte hoedanigheid van het cement. Belga meldt thans uit Praag, dat een der aannemers in hechtenis is genomen een andere de vlucht heeft genomen. Verder lezen wij in de N.R.C.: Den geheelen nacht is het opruimings- werk van het ingestorte pand te Praag voortgezet. Tot nu toe zijn er 12 lijken geborgen. Van de 10 ernstig gewonden is er vannacht één gestorven. Het aantal slachtoffers is nog niet definitief vast te stellen. Twee arbeiders zijn levend onder de puinhoopen uit gehaald. Eén van hen is negen uur on der het puin begraven geweest. Onder de puinhoopen liggen vermoe delijk nog 45 personen bedolven. Uit de kelders heeft men nog zes menschen levend te voorschijn kunnen halen. De brandweer heeft in de haast om hulp te verleenen twee menschen overreden van welke er een gestorven is en de andere zwaar gewond werd. Uit het puin, dat op straat gevallen is, heeft men de lijken van een koetsier en twee paarden van een vrachtwagen te voorschijn ge haald. Een vrouw, die met een kind in een kinderwagen voorbijkwam, is ge dood; van het kind is geen spoor te vinden. Verder seint Vaz Dias: PRAAG, 10 Oct. (V.D.) Betreffen de het reddingswerk kan nog het vol gende gemeld worden: Daar de werkzaamheden door de meterhocge betonmassa's aanvankelijk onmogelijk te verrichten schenen, sloeg men door den kelder van het belen dende perceel openingen. Vervolgens werden kleine tunnels gegraven naar den kelder van het gebouw waar de ramp had plaats gevonden. Des avonds laat ken de eerste overlevende onder de puinhoopen vandaan gehaald wor den; kort daarop volgde de tweede. Daarop werd het reddingswerk met krach; voortgezet. Ten slotte stiet men achter een puinhoop op een monteur, die ingesloten was. nadat hij fnet een aantal andere technici met installatie werkzaamheden bezig was geweest. Hij kon niet onmiddellijk gered worden, daar zijn beenen beklemd zaten. Men gaf hem voorloopig iets te drinken en eindelijk, omstreeks middernacht, slaag de men er in hem uit zijn benarde po sitie te bevrijden. De man was gelukkig ongedeerd. Er bestaat helaas weinig hoop op red ding van de levens der andere slacht offers. Tot twee uur des nachts werden 16 lijken te voorschijn gebracht. Overal werden afgerukte ledematen aangetrof fen. Een d-°r geredden is niet zwaar ge wond.' de: i doordat hij langen tijd beklemd geweest, krankzinnig ge worden. Te twee uur 's ochtends werd door de politie medegedeeld, dat vijf personen ongedeerd. 16 arbeiders ten deele zwaar gewond en 19 dooden gebor gen zijn. Van laatstgenoemden kon de identiteit nog niet vastgesteld worden. KANTONGERECHT. Wat is een vanginrichting? Bij het Sluisbouwwerk in IJmuiden wordt veel gewerkt met kiepkarren, hee le treinen daarvan worden door locomo tieven over het uitgestrekte terrein ge trokken, over bruggen en dijken, dic- soms Meters boven den grond liggen. Het is wel noodig, dat de arbeidswetten den aannemer verplichten overal nauw keurig te zorgen voor beveiliging der ars beiders. Art. 177 van het Veiligheidsbe sluit verplicht den aannemer, die een trein kiepkarren op een helling heeft staan of rijden, die te voorzien van een zelfwerkende rem» of vanginrichting. Den aannemer van het sluisbouwwerk J. P. van Boekhoven was ten laste ge. '.egd dit voorschrift op 14 Augustus te hebben overtreden. Hij gaf toe, dat de trein op den dijk gestaan had en ach teruit geloopen was, met horten en s too ten loopend over de battings, die eenige arbeiders ter voorkoming van het naar beneden rijden achter de wielen moesten gooien. De locomotief bleek geen stoom genoeg te hebben om het naar beneden glijden tegen te houden Maar verd. ontkende, dat er geen vang inrichting cp den trein was. die was er wel en bestond volgens hem in een dub bele koppeling tusschen alle karren. Een zelfwerkende reminrichting bestaat nic: volgens verd. Over deze laatste twee punten, den aard van een vanginrichting en het br staan van een zelfwerkende reminrich ting, werden twee deskundigen als ge tulgen a charge gehoord, en dale a dé charge. De heer Rus, ambtenaar der Ar beidsinspectie, noemde de dubbele kop peling geen vanginrichting, dat is vol gens hem een haak. die achter de biels grijpt, zooiets als bij een tandradbaan Volgens get. bestaat er wel degelijk een zelfwerkende reminrichting, hij heeft haar gezien by de Amsterdamsche wa= terleiding. Een tweede deskundige, in genieur by den Sluisbouw, was ook van meening, dat een vanginrichting iets an, dors is dan een dubbele koppeling. Zelf werkende remmen had hij nooit gezien op lorries. Uit de verklaringen van de deskundi gen getuigen décharge bleek, dat deze de dubbele koppeling wel als vanginrich ting beschouwden, en er geen zelfwer kende rem op kiepkarren in den handel is. Een der deskundigen, bedrijfsleider van een groote fabriek van aannemers; materialen, zei, dat indien een veroor deeling zou volgen, een omwenteling in de constructie van aannemersmaterialen het gevolg zou zijn. De ambtenaar van het O. M. wenschte zich te refereeren aan de opvatting van getuige Rus, en vroeg, omdat hij de kwestie als principieel beschouwt 5 of 5 dagen. Graag zou hü zien dat de kwestie in hoogere instantie werd uitge maakt. De verdediger mr. Van Loben Seis merkte op, dat noch aannemers, noch fabrikanten weten, waar zii de door de wet voorgeschreven kiepkarren kun nen krijgen.. En dan is het ergerlijk, hoe streng de sociale wetten worden toege past. PI. vroeg vrijspraak. De kantonrechter zal in deze princi- pieele kwestie over 14 dagen sohriftelijk vonnis wijzen. Dezelfde aannemer werd daarna we gens het niet voldoende beveiligen van een steiger veroordeeld tot 30.of 50 dagen en wegens het niet in den voor# geschreven staat hebben van een ladder, tot 10-— cf 5 dagen. UITSPRAKEN W. T. het te Zandvoort een hond niet voor de belasting hebben aangegeven f 1 subs. 1 dag hechtenis. J. B. B. het te Haarlem zich na sluitingsuur in een win kel doen bedienen f 3 subs. 3 dagen hech tenis. M. J. H. een winkel, waar melk wordt verkocht, des Zondags voor het publiek geopend hebben tusschen 12 en 6 uur des middags. D. v. L. overtreding van het Motor- en Rijwielreglement f 2 subs. 2 dagen hechtenis. C. A. de Z. over_ treding der Motor- en Rijwielwet (num mer- en rijbewijs niet vertoonen. A. M T. het als wielrijder den linkerkant van den weg houden f 2 subs. 2 dagen hech tenis. J. v. d. B. het als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijden over een weg op zoodanige wijze, dat de vrij heid en de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd en in gevaar gebracht f 25 subs. 25 dagen hechtenis. C. K. over treding der verordening op den keurings dienst f 25 subs. 25 dagen hechtenis. C. S. C. overtreding der Leerplichtwet f 1 subs. 1 dag hechtenis. W. W. overtreding der Arbeidswet 2 maal f 5 subs. 5 dagen hechtenis v. I. boete. J. K. burengerucht f 8 subs. 8 dagen hechtenis. C. S. overtre. ding der Arbeidswet f 5 subs. 5 dagen hechtenis. G. Z. overtreding der Veilig heidswet f 30 subs. 30 dagen hechtenis en f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. Th. v. N. overtreding der Ongevallenwet f5 subs. 5 dagen hechtenis, id. f5 subs. 5 dagen hechtenis. J. J. v. W. idem f 5 subs. 5 da gen hechtenis. F. J. J. idem f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. A. overtreding van het Motor- cn Rijwielreglcment f 15 subs. 15 dagen hechtenis. J. J. F. L. idem vrijspraak. J. J. van H. overtreding van de Motor, en Rijwielwet f 15 subs. 15 da gen hechtenis. G. S. het als opkooper zijnde, geen door loopend register bijhou den f 3 subs. 3 dagen hechtenis. 1. J. W. v. E. 2. P. W. J. v. d- N. overtreding der LoterUwet ieder f 10 subs. 10 dagen hech tenis v i. boete. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Dinsdagavond werd Ds. K. G. van Smeden bevestigd als predikant der Ohr. Geref. Gemeente Haarlem-Noord. De bevestiger Ds. W. Billeveld van Haarlem-Centrum sprak naar aanlei ding van Hand. 10 33 over „de eerste ontmoeting van den dienaar des Woords en de gemeente". Hij behandelde 4 pun, ten en wel: 1. De Hoorders, 2 De Pre<ii. ker. 3. De Prediking. 4- De Zegen. Na het lezen van het formulier werd den bevestigde toegezongen Ps. 134 3- Aanwezig waren o,m de afgevaardi; den van de classis Amsterdam en de gemeenten uit den omtrek. JAARVERSLAG NED. REIS-VEREE- NIGING. Wij ontvingen het jaarverdag over 1927 van de Nederlandsche Reisvereeni- ging. een verslag dat gunstig luidt en waarin met verheugenis gewag wordt gemaakt van den vooruitgang der Ver eeniging. Want byna 15C00 nieuwe le den traden toe. bijna 4000 personen be.- clroeg de toeneming van het aantal deelnemers aan de reizen. In het verslag wordt als de belang; rijkste gebeurtenis genoemd de „Gene rale", toen 3000 leden een reis naar Hoorwegen maakten op een door de N. II. V. gecharterd schip. Een andere ge beurtenis die het vermelden waard is, immers getuigend van de groote onder nemingslust in de Vereeniging, was de reis naar Indië. Het aantal reizen bedroeg 46 meer dan in 1926, in totaal werden er 418 gemaakt. Ook het financieel jaarverslag ziet er goed uit, het wyst een batig saldo aan van 11.261.86J4- 25 JAAR BIJ DE POST Dinsdag a.s. zal de heer J. J. C. Wul- lings. wonende Pijnboomstraat 104 den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst van de Posteryen kwam. Van 16 October 1903 tot 16 Januari 1912 was de heer Wullings te Velsen geplaatst, daarna kwam hy te Haarlem waar hy tot 1913 dienst deed bij de bestelling, van 1913 tot 1922 bij de afdeeling expe ditie om sedert 1922 te werken op het wijklcantoor in de Frans Halsstraat. De jubilaris is in Haarlemsche zangers kringen geen onbekende, zoodat het hem ook van deze zijde niet aan belang stelling op den feestdag zal ontbreken. HAARLEMSCHE KUNSTKRING. Er zal een voordracht met lichtbeelden gehouden worden door den heer Dr. Heinrich Leporini uit Weenen, op Maan dagavond 15 October 1928, in de aula van Teylers Stichting, zijn onderwerp is: Die Stil-Entwicklung der Künstlerzeich- nung. 29 October zal het harp-quartet-Casa- désus met Joy Mac Arden (sopraan) in c.en Stadsschouwburg optreden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij; Bureau van politic, Smedcstraat, zilveren arm= band, abonnement ten name van We» vers. melkbus, etui met briefjes; G. H. Wolvckamp, Mr. Lottelaan 14, bewijs van Ncdcrlandschap ten name van liegen; J. Schouten, Pcpijnstraat 22, grijze ceintuur; L. Horkmans, Assen» dclvcrstraat 5. groene ceintuur; Vink. v. 't Hoffstraat 60. geldstuk; J. Keu» zekamp, J. v. Ruijsdacllaan 6, hond, fexterrier; A. Heijdams. Kruisweg 23 rood, grijze dameshandschoen; H. IT. blom. Harmenjanswcg 82x. kleine br. hond; Kennel Fauna, Parklaan: witte kat, gebracht door Stiphout. Hooi» markt 14; grijswitte kat gebracht door v. Maris, Barrcvoetestraat 21; A. Bus» vijtcr, Kenncmerstraat 4 rood, oranje overhemd; H. ITakkcmier, Klcvcrpark» weg 77. portemonnaic; J. Gouwentak, 'Meidoornplein 36. penning No. 257 H. S. M.; Bureau van politie, Smedcstraat kinderrammelaar; M. v. Gelder. Schcepmakcrsdijk 18. rijwiclbclastïng» merk in etui; J. Damiéa'ans, Zuidpol» derstraat 11. schop; C. P. Warmer» dam, L, Boogaardstr. 21. sleutel; D. Spangaren, Lombardstceg 14 rood. teckenhak. Rumpt, Brouwersplcin 12. taschje. inh. beursje; W. Eerhard. Kerkhofstraat 12. schooltasch; D. Over dam. Mr. Lottelaan 35, schooltasch; F. J. Wcmpc, Yoorzorgstraat 72. Fransch woordenboek; A. dc Graaf. Lclicstraai 23a. gonjezak met koperen cylinder. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. VRIJZ. CHRIST. JONGEREN BONI». Het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig Christelyken Jonge ren Eond heeft een würiging ondergaan en is nu als volgt samengesteld: Mej. A. Romijn, voorzitster. E. Gerner, vice-vocr- zitster. mej. J. Schouten, le secretaresse; W. de Konink, 2e secretaris. J. Molenaar penningmeester, mej. L. de Langen, mej. A. Snip. Het adres van het secretariaat is nu: Ryksstraatweg 74, Santpoort. HET ASPECT VAN DE VECHT. Zal „Over Holland" behouden worden? „Over-Holland", het achttiende- eeuwsohe. woonhuis der Doude van Troostwyks aan de Vecht in de ge meente Loenen, gaat nagenoeg geheel schuil onder het geboomte. De tegenwoordige eigenaren van „Over-Holland" zien rich genoodzaakt het landgoed te verkoopen, meldt de Tel. De vrees is niet ongegrond, dat by een publieke veiling een legertje houthak kers zal aanrukken, om de kostbare be zittingen met den grond gelijk te ma ken. De kale vlakte, die dan vrijkomt over een oppervlakte van 25 H. A., zal zich by uitstek leenen om er één of meer fabrieken op te bouwen. Indien het inderdaad zoo ver mocht komen, dan zou Westelyk Utrecht, dat door de Vecht en haar omgeving zoo'n waardig voorhof is van het Oostelijk Sticht met zijn naaldhout, voorgoed geschonden zijn. „Als dit natuurmonument verloren gaat", vertelde de commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, dr. H. Th. 's Jacob, „dan zal de Vecht niet veel meer zyn dan een onbeduidend wa tertje, stroomend hier en daar door wei landen en voor de rest langs rookuit- stootende fabrieken". Dr. 's Jacob heeft als voorzitter der Stichting „Het Utrechtsche Landschap" bygestaan door de heeren W. H. de Beaufort, F. E. Everwijn Lange, W. K. H. Anten Colenbrander, W. Graadt van Roggen, E. D. van Dissel en vele ande ren, het plan opgevat „Over-Holland" voor ondergang te behoeden De Stich ting zal, zooals dr. 's Jacob het kern achtig uitdrukte, „vechten voor de Vecht." De eigenaren werden bereid gevon den ondanks aanrieniyke offers „Over-Holland" in eigendom over te dragen aan de Stichting „Het Utrecht- sohe Landschap", en wel tegen taxatie prijs van het Staatsboschbeheer. Omdat „Over-Holland" een deel vormt van een complex van drie landgoederen, die te zamen één geheel van natuur schoon uitmaken, heeft, het bestuur der Stichting gemeend deze zaak niet eerder te mogen aanpakken, vóór zeker heid was verkregen omtrent het lot der aangrenzende buitenplaatsen. De beste waarborgen voor de toekomst werden verkregen. Tot 15 November as. heeft de .Stich ting „Het Utrechtsch Landschap" het landgoed „Over-Holland" in handen voor een som van f 150,000, inclusief on kosten. GROENTENMARKT TE HAARLEM Appelen, f 0.16—f 0.52 per K.G. Peren, f 0,18—f 0,60 per K.G. Bloemkool, f 0.15—f 0,25 per stuk Roode kool f 0,12—f 0,16 per stuk Gele kool f 0,15—f 0,18 per stuk Groene kool f 0,04—f 0,10 per stuk Boerekool, f0,25—f0,45 por kist Andijvie, f 2—f 5 per 100 struik Spinazie, f 0,76—f 1,10 per kistj© Postelein, f 0.45—f 0,60 per kistje Sla, f 1,20—f2,60 per 100 krop. Wortelen, f0,12—f0,16 per bos Heereboonen f 0,22—f 0.38 per K.G. Snyboonen f 0.28—f 0,46 per K.G. Seldery, f0,04—f0.08 per bos Pieterselie, f 0,05—f 0.12 per bos Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 83) „Waar zUn wü?" vroeg zU. Wie de chauffeur was. liet haar on verschillig, doch toen hij zyn hoofd tot antwoorden omdraaide, zag zij in het roode gelaat van Chesney Praye. „Maak u niot ongerust, juffrouw Reddle," zeide hü, grijnzend zijn groote tanden toonende: „ik breng u ergens naar buiten. ZU werd nog door don slaap overmand, tot zU zich haar arrestatie herinnerde en plotseling helder wakker was. Vóór zU rich verdere vragen had kunnen stellen, lichtte hy haar over zUn schouder heen, nader in. „Haar Ladyschap oordeelde het beter, u een paar dagen buiten het bereik van dien speurhond te houden. HU heeft een veete tegen u opgevat, en hij is een vindingrijke duivel." „Mijnheer Dom?" vroeg zij. „Waarom liet hll mii arresteeren? Ik weet er niets van. hoe Bradme aan zijn letsel geko men is." „Dat spreekt van zelf", zeide hij ver troosteed. „Docli dat was zijn manier om een rekening te vereffenen." Hy vermeldde niet met wie hy een rekening te vereffenen had, en zelfs aan de vermoeide hersens van liet meis je kwam het een weinig ongerUmd voor dat Michael Dom haar in hechtenisne ming zou bewerken, ten einde zich te wreken op mynheer Chesney Praye of de Gravin van Moron. Thans reden zy over de stelle helling van een heuvel. In de laagte zag zy het glinsteren van een kronkelende rivier, cn den rook uit de kleine huisjes in het dal omhoog rijzen. De weg was smal cn hobbelig en weinig meer dan een pad Jb vroeg rich af waarom hU dit wegje gekozen zou hebben, want langs de hel ling van den heuvel bemerkte zU een veel breederen weg. die min of meer evenwijdig schoon te loopen aan den door hen gevolgden. „Wij zyn er bUna." ZU waren bijr.a aan het einde ran het dal gekomen. Het wegje wond zich eensklaps door een perceel jonge boo- nien, liep in scherpe bochten over een karrespoor. en vUf minuten later ont plooide zich aan Laar oog een langen, verweerden muur, waarachter een plomp gebouw met laag dak. ZU zag ook. d-t ich aan het andere gedeelte van het huis een weg uitstrekte en opnieuw ver wonderde het haar dat zy hun bestem ming niet langs dien gerieflijker weg bereikt hadden. Blijkbaar werd zU verwacht, want een door den tUd verga ne toegangsdeur werd opengetrokken cn zij reden een morsig erf op. Een half dozyn kippen nam by hun komst de vluoht; en uit cn opgelapt en verval len kot klonk Let geknor ,-an een var ken „Hier zyn wy er." Hy bracht den auto tot stilstand, spreng er uit in den modder, rukte het portier open, en hielp haar zy het uit stijgen. Het meisje keek verbaasd in het rond. Zy zag een langwerpig, verwaar loosd boerenhuis en van alle zichtbare vensters, schenen er slechts twee den laatstcn tijd afgewasschen te zyn. Aan haar linkerhand stond een holle, zwarts schuin-, waarvan de deuren aan hun ge broken hengels openhingen; naar zij giste, waren deze niet meer te sluiten De schuur was ledig, met uitzondering van een verroesten ouden ploeg en he; bovenstel zonder wielen van een boe renkar. De plaats rook naar verval en in het korte oogenblik van haar onder zoek merkte zij op dat de eene zijde van het dak geheel van pannen ontdaan was. ..Dit is fcoóh het landgoed van Lady Moron niet?" vroeg zii. „Neen, het is een villatje van een vriend van ons van haar bedoel ik. Gy kent dr. Tarpatt immers?" „Dr. Tarpatt?" Haar wenkbrauwen fronsten rich. Ja zeker, hü was de zon derlinge. onsmakelijke doctor met zyn mopneus, die in Chester Square was ko men lunchen. „Is hij hier?" vroeg zij teleurgesteld. De laatste persoon by wien zij een dag wenschte door te brengen was de doctor. „Ja. hü is hier. Hij is geen kwade ke rel! ik heb hem gekend in Indië, en gij zult ook van hem gaan houden, denk ik." Klaarblijkelijk waren zy de boerderij van de achterzijde genaderd, want de eenige zichtbare toegangsdeur tot het huis was gesloten en gegrendeld. Hij klopte aan en moest eenigen tijd wach ten alvorens een schelle vrouwenstem vroeg wie daar was; daarna werd het wegschuiven van roestige grendels ver nomen en een grof, zwaargebouwd vrouwpersoon vertoonde zich in de opening. Zy droeg een smerige katoenen japon; haar gezicht was taankleurig en afstootend, „Koni binnen, mynheer", zeide zij en zU traden in een duistere gang. Het huis rook- muf en benauwd, en het versleten vloerkleed was te kaal om het holle geluid van hun voetstappen te dempen. .De doctor is hier." Zy veegde haar handen werktuiglijk aan haar zwart voor schoot af. en geleidde hen naar een ver trek. dat in de gang uitkwam. Het was een schamel vei-trek. even weinig aanlokkelijk als het huis zelf. In een heek van een paardenharen sofa ge doken. zat een mensch, in een afgeta kelde kamerjapon gehuld, voor de smeu lende overblijfselen van een houtvuur te slapen. De lucht was benauwd en het stonk er naar verschaalden rook en dampen van whisky, en het meisje keer de zich vol walging af. Chesney liet haar staan en schudde den slaper wakker. „Hallo, word wakker!" schreeuwde hy luid. „Er is bezoek voor je." Dr. Tappa tt keek op. Indien hy dien middag in Chester Square onbehaaglyk geweest was, ühans was hü afstoo- tend. ..Hè? Wat moet je?" gromde hü. Hy stond op en rekte zich uit. „Ik ben dood op. Ik zeide je dat ik wat ging slapen. Je zeide dat je veel eerder terug zou ko men. Z ij slaapt nu ook. Ik zou zeggen, dat zy een zachter bed heeft dan zy de laatste twintig jaren had." „Houd je mond....!"' schreeuwde Chesney vermanend. „Hier is juffrouw Rcddle". Met knippende oogen zag de doctor naar het meisje. „Komaan! Aangenaam u te zien. juf frouw. Het spüt my dat ik my zóó aan u vretoonen moet, maar ik heb den ge heelen nacht opgezeten by by een patiënte." Hy sprak het laatste woord uit met een nadruk als ter verhooging van zyn waarheidsliefde. „Luister eens. Tappatt. Dr is tegen deze dame een bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd, doch het is ons gelukt haar uit de handen van de po litie te verlossen, en zy moet een paar dagen hier blijven, tot mevrouw de gra vin de zaak weer in het reine gebracht heeft." Lois zag hem met de grootste verba zing aan. „My in hechtenis nemen?" zeide zij verwonderd. „En u vertelde my dat Dom het recht niet had om mij te ar rest teren!" Hij lachte en gaf haar een toeken te zwijgen. „Heeft de vrouw de kamer voor juf frouw Reddle in gereedheid gebracht? ZU is zeer vermoeid en zou gaarne wat gaan slapen." „Zeker, zeker," murmelde de doctor. Hy hield een flesoh omgekeerd boven een glas, doch tot zyn groote teleurstel ling. vloeiden er slechts een paar drop pels uit. „Ik moet eerst iets drinken." mompelde hü. „De koorts heeft nij weer leelyk te pakken." „Maar. mynheer Praye" begon Lois weer. „Ik begrüi. den toestand niet ge heel. Waarom moet ik hier blijven? Waar ben ik hier?" „Dicht by Nottingham", antwoordde Praye. „En. om 's hemelswil, zwerf niet buiten de boerdery, want dan zoudt gy" verdwalen. Maak u niet ongerust; gij behoeft niet langer dan een paar dagen hier te blijven en. geloof my waarlijk, eenige reden tot ongerustheid bestaat er niet." (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10