5. f'iooo. 61 en 356 1003 1855 2561 3069 3757 4453 500S 5434 6331 7445 7768 8652 9338 10440 11141 11723 12272 12885 13974 14844 15981 16564 17263 17854 18309 18912 19642 20247 20306 186 585 816 941 1330 1493 1794 2150 2496 2688 2843 3068 3243 3390 3566 3862 4062 4254 4507 4721 5001 5149 5323 5661 5S92 61S0 6297 6472 6714 6969 7231 7513 7S23 8028 8312 8447 8539 8706 6852 9011 9227 9402 9709 9895 10034 10401 10758 10944 11127 11347 11607 17794 12136 12296 12548 12784 13023 13392 13573 13727 14040 144?9 14647 14875 15166 15464 15618 15S36 15966 16299 16114 16563 16893 17123 17350 17542 17651 17833 18114 183S1 18616 18830 19066 19268 19609 19838 20060 20289 104.39 20761 itt HET BLOEMENDAALSCHE RAADHUIS AAN DEN ZEEWEG? De bezwaren die het raadslid J. A. Prinsenberg bij Gedeputeerde Staten zal opwerpen. DONDERDAG 11 OCT. 1928 BIJ KAPITEIN DRAKE. H!J BLIJFT EEN PAAR DAGEN TE HAARLEM. Kapitein Drake aan 't roer. En zoo is dan de eenzame zwerver van de zeeën naar Haarlem gekomen met zijn kleine groene schoenertje The Pilgrim om hier eenige dagen te toeven. We ontmoetten kapitein Drake op zijn morgenwandelingetje dat hij ge- bruite om in de Spaarnwouderstraat te fourageeren. Maar toen hij brood en vleesch en aardappelen ingeslagen had stapten en naar 't schuitje toe dat aan het Korte Spaarne bij de Grave- steenenbrug gemeerd ligt. Op 't kleine kacheltje pruttelden de bruine boonen, 't vuur knapte prettig en miezerig droop de regen neer over 't dek. Kapitein Drake mopperde wat op dit weer dat even bekend is in het buitenland als de andere typisch Hol- landsche dingen: klompen, pofbroeken windmolens, bloembollen en Schiedam. Maar enfin, wij zaten rustig binnen in de kajuit, tusschen schelpen, zeilen en alle mogelijke andere dingen die nu een keer op een schip thuis behooren. Kappi vertelde over zijn plannen: tot en met Zondag in Haarlem, dan naar Leiden en zoo verder naar Rotterdam om dan over de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche stroomen naar Antwerpen te gaan. En zoo praatten we verder, over ver schillende minder belangrijke dingen. Want over zijn avonturen had kapitein Drake ons in Amtserdam reeds alles in geuren en kleuren verteld. GEEN HALSEN NAAR LONDEN. ER WAS WEL OM GEVRAAGD Eenige dagen geleden hebben wij reeds medegedeeld, dat door Haarlem geen schilderijen van Frans Hals in bruikleen afgestaan zullen worden aan de ten= toonstelling van Hollandsche schilder kunst die binnenkort te Londen gehou den zal worden. Nader blijkt ons, dat de commissie voor deze tentoonstelling In dertijd aan ons gemeentebestuur twee schilderijen van Frans Hals gevraagd, heeft, namelijk „De Regentessen" en „Dc Cloveniers Doeken". Do commissie van -toezicht va.n het museum heeft zoo dselt de directeur ons mede, die aanvraag besproken. Er werd evenwel geadviseerd om daarop niet in te gaan, omdat het om verschil lende redenen gevaarlijk geacht werd om deze schilderijen te transporteeren. Het gemeentebestuur heeft daarom liet verzoek afgewezen. DE AMBTENAREN EN DE ANNEXATIE. DE HEER HAGEBOUT BLIJFT ADJUNCT-COMMIES. Gedeputeerde Staten van Noord-Ho!: land hebben uitspraak gedaan op het bezwaar van den lieer G. D. Hagebout, vroeger armverzorger te Schoten, thans adjuncLcommies bil het Burgerlijk Armbestuur te Haarlem, die zich in zijn nieuwe positie achteruit gesteld ge voelde. Ged Staten hebben uitgemaakt, dat zijn tegenwoordige betrekking niet min derwaardig is aan de vroegere en beslo ten tevens dat de benoeming tot adjunct commies behoort in to gaan op 1 Mcri 1927 en niet zooals geschied is op Jan. 1928. VOOR DE WERKLOOZEN. VAKBEKWAAMHEID EN ARBEIDSGESCHIKTHEID. Zooals bekend, heeft wethouder Mr tGcrritsz indertijd als raadslid meer» malen het pleit gevoerd tot het nemen van maatregelen inzake het behouden cn dc verdere ontwikkeling van vak» bekwaamheid en arbcidsgeschikthcid van werkloozen. In de raadszitting van 18 April werd besloten een voorstel daartoe door hem ingediend te stel» len in handen van B. en W. met uit» noodiging den Raad nadere voorstellen te doen. Woensdagmiddag kwam ccn nader voorstel dienaangaande in den raad aan dc orde. Het strekte om ter beschikking van B. en W. te stellen, onder voorbehoud dat het Rijk subsidie verleent (welke subsidie reeds door B. en W. is «an» gevraagd) een bedrug van f 2000. tc besteden: a. voor het inrichten van ccn cursus in het tcckening lezen cn practisch werken voor naar het oor» deel van B. cn W. daarvoor in aan» merking komende metaalbewerkers, ingeschreven bij dc gemeentelijke ar» bcidsbeurs cn b. voor deelneming van metaalbewerkers nis sub a bedoeld aan een vanwege dc Haarlcmsche Smc» denpatroonsvercenigingen aan dc Am» bachtsschool in tc richten cursus in nutogeenlasschcn. Dc aanneming van het voorstel gc» schicddc zonde.r debat of stemmingen mag beschouwd worden als een succes voor wethouder Gcrritsz, Onze lezers weten, dat de gemeente raad van Bloemendaal de vorige week met 7 tegen 5 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen, heeft., om voor f 2000 2 H.A. grond ten Noorden van den Zeeweg (tegenover den toren der Haar- lemsche waterleiding) te koopen, met de bedoeling daar een nieuw raadhuis te bouwen. Een der tegenstanders van dit voorstel de heer J. A. Prinsenberg, heeft thans bfj het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bezwaren tegen dit besluit ingebracht. Wü hadden een onderhoud met den heer Prinsenberg, die ons verklaarde, dat hij aan Ged. Staten zal vragen het raadsbesluit te vernietigen omdat hij het tegen het belang der gemeente acht. In 1919 heeft de gemeente Bloemendaal den grond tegenover het tegenwoordige raadhuis gekocht voor f 40.000. Met kos ten en rente op rente kost dat terrein thans aan de gemeente reeds f 75.000. De ge meente heeft goedgevonden, dat op dat terrein een servituut is gelegd, dat er alleen een raadhuis gebouwd mag worden. Wanneer de gemeente nu het raad huis aan den Zeeweg gaat bouwen, is de grond die f 75.000 heeft gekost vrijwel waardeloos. Natuurlijk kan dan door de gemeente getracht worden het servituut opgeheven te krijgen, maar het is zoo vervolgde de heer Prinsenberg lang niet zeker, dat dit gelukken zal. De gemeente heeft ook eenige percee- len op den hoek van den Zijlweg en den Bloemendaalschen weg gekocht. Ook al HET TOONEEL VEREENIGD TOONEEL. „Heeft Constance gelijk?" blijspel in 3 bedrijven van W. Somerset Maugham. „Maar zoo'n vrouw bestaat toch niet!" hoorde ik na afloop der voorstelling van gisteren een dame op leeftijd in een wat verontwaardigde stemming zeggen tegen een jonge mevrouw, met wie zij de vraag, of Constance gelijk had, in een heel ernstig debat behandelde. De oude dame was het niet de bewering van de moeder van Constance eens, dat de mannen poly gaam van aanleg zijn en dat het dus in hen te verdedigen is, dat zij wanneer de verliefdheid in het huwelijk tot gene genheid geworden is, bij een ander zoe ken, wat eens hun eigen vrouw hun schonk. De Jonge vrouw stond blijkbar aan den kant van Constance en meende, dat de vrouw in dezen tijd volkomen dezelfde rechten had als de man en zij verdedigde daarom Constance, die een reis van 6 we ken met een vriend naar Italië ging on dernemen, na zich eerst economisch onaf. hankelijk van haar man te hebben ge maakt. „Gelijke plichten, gelijke rechten!" pleitte zij. „Oen kom", herhaalde weer de oudere dame, „waar zou het in de wereld naar toe gaan, als iedere vrouw maar deed, wat zij wou!" „En de man dan wel?" riposteerde het jonge vrouwtje in edele verontwaardiging. Het was d&idelijk, dat de twee dames het geval Constance heel ernstig opvat ten. Toen. op dat oogenblik, kreeg de ou dere dame mij ln het vizier en zocht steun bij den criticus, „En, meneer Schuil, wat zegt u nu? Bestaat zoo'n vrouw?" „Nee, mevrouw!" was mijn antwoord. „Dus u vindt ook, dat ik gelijk heb?" „Nee, mevrouw!" Zij keek mij heel verbaasd aan. „Ziet u wel. meneer Schuil vindt ook. dat ik gelijk heb!" zei het jonge vrouw tje triomfantelijk. „Pardon, mevrouw,, dat heb ik niet ge. zegd!" verdedigde ik mij. „Wie heeft er dan gelijk?" „Geen van u belden!" De twee dames keken mij verwonderd en 'n beetje verontwaardigd aan. „Ja zeker, u heb', beiden ongelijk, dat u Maugham zoo „au sérieux" neemt. Wat badinage is, moet badinage blijven!" „Maar, jonge man, dit is toch "n heel ernstig probleem!" Verrast keerde ik mij om. Het gebeuTt mij te zelden, dat ik „jonge man" wordt genoemd, om niet gevleid te zijn. Een oud, eerwaardig heer keek heel ernstig op mij neer. „Ja zeker, 'n heel ernstig probleem!" herhaalde hij. „Leest u eens na wat Dr. Van der Velde schrijft in zijn „Pardon", zei ik „ik heb geen tijd meer!" en ik sprong vlug op het voor- balcon van de tram. Ik prefereer de luchtige, geestige badi nage van Maugham boven de geleerde betoogen van een ernstig, oud heer, die met brochures aankomt. Maar het pleit voor Maugham's werk, dat deze luchtige badinage tot zulke serieuse debatten aan leiding geeft. Het is eer bewijs, dat er ernst onder verscholen ligt. Van den schrijver van Pen mochten w(1 een geestig bliispel verwachten. Maugham houdt, niet van heftigheid. Hij is een Engelschman en het lijkt haast een contradictie zeer modern dat wil zeggen, dat hij zelfs op de oogen- blikken, waarop zij een hevige scène verwachten, „perfect gentleman" blijft en zUn kalmte en Ironie bewaart. Ver beeldt u dit zelfde onderwerp eens door een Fransch tooneelschrijver behandeld! Wij hadden minstens in elk bedrijf een scène a faire en misschien twee duels gehad! Maugham volhardt in de ergste omstandigheden in zijn ironische hou ding en lacht alles weg en wü lachen met hem mee. Dit blyspel met zijn zeldzaam geesti- gen dialoog is door het Vcreenigd Tooneel onder regie van mevrouw Ranucci— Beekman voortreffelijk gespeeld. Wij meenen dat geen ander gezelschap in ons land een dergelijk stuk zoo vol komen in stijl, zoo licht, luchtig en modem vermag te spelen als de „af- deeling Ranucci" van het Vereenigd Tooneel. Het ging alles in een voor Holland ongewoon vlug tempo, waardoor wü geen tijd hadden over de vele enor miteiten van Constance na te denken. In een langzamer tempo zouden som mige tooneelen in II en m ons zeker te lang zün gevallen. Nu was daar geen j met de bedoeling om op dien hoek het raadhuis te bouwen. Ik ben overtuigd, dat als de huizen worden afgebroken het terrein hierbo ven bedoeld, zooveel vergroot wordt, dat er voldoende ruimte is om daarop een flink raadhuis te bouwen zoo zei de heer Prinsenberg. Bezwaren dat het ter rein te klein zou zün, kan ik dan ook niet erkennen. Bovendien vind ik het punt Zylweg—Bloemendaalsche weg beter geschikt voor een raadhuis. Er wordt wel gezegd wü gaan by den Zeeweg een nieuw centrum maken, maar daar hecht ik weinig geloof aan. Van een bebouwing van den Zeeweg, als die komt. moet men zich niet te veel voorstellen. Volgens onze Bouwverordening moeten de villa's die daar zouden komen mins tens 70 Meter uit elkaar staan. Dan zijn er nog gedeelten die zich minder goed voor bebouwing leenen, zoodat het aan tal bewoners dat aan den Zeeweg kan komen wonen, nooit groot kan zün. Ook op bebouwing in Noordelijke rich ting is heel weinig kans. Het verluidt, dat de regeering op 't gedeelte duinter rein tusschen den Zeeweg te Bloemen daal en Velsen een bouwverbod zal leg gen. De regeering wil namelük voorko men, dat Kennemerland geheel volge bouwd zou worden. Als dus zoo besloot de heer Prin senberg het nieuwe raadhuis aan den Zeeweg zou komen, zou het niet in het centrum komen te staan. Voor een raad huis is dat toch zeker gewenscht. sprake van, al bracht het' zeer vlugge spreken het bezwaar mee, dat in onzen Stadsschouwburg met zün niet al te goede accoustiek heel veel van den geestigen tekst verloren ging. Vera Bondam was Constance en zij speelde deze rol met een gracieuse charme zoo licht en bekoorlijk, dat men h&ar althans zeker gelijk gaf. .Geen Hollandsche actrice heeft in haar spel een zoo groote natuurlijkheid als Vera Bondam. En hoe prachtig gevarieerd blijven toch steeds haar spel en dictie. Hoor en zie, hoe ze telkens een een voudig zinnetje als: „Dat is Hef van u!" tot Bernard Kersal herhaalt. Het is van een natuurlijke charme, als zü het alleen kan. Minny ten Hove speelt altyd veel meer „komedie", wat als contrastwerking in de rol van Marie Louise de ontrouwe vriendin volkomen paste. Betsy Ra nucci—Beekman was de al-wijze moeder en zy" heeft met haar geestig gelanceerde zinnetjes niet weinig bügedragen tot de vreugde van den avond. En Mies Elout en Nell Knoop, completeerden als de onaangename Martha en de practische Barbara de vrouwelijke helft in dit blij spel op uitstekende wüze. Dirk Verbeek, Cees Laseur en Cruys Voorbergh waren de bedriegende en be drogen man, de bedrogen man en de bedriegende man en alle drie volkomen in den toon, die dit lichte, luchtige stuk, waarin de geestige dialoog eigenlijk alles .is, verlangt. Een voorstelling, die het publiek uiter mate vermaakt en die ook het oog be koorde door het frissche rood-witte decor en de met zoo veel gratie gedragen en van 2uik een exquisen smaak getuigen de toiletten der dames. De serie goed- koope abonnementsvoorstellingen in den Stadsschouwburg is met „Heeft Con stance gelijk", wel zeer gelukkig inge zet. J. B. SCHUIL. D. L. STAAL. De heer D. L. Staal heeft aan den Kerkeraad eervol ontslag gevraagd als amb tenaar bü de Ned. Isr. Gem. te Haarlem. De heer Staal heeft die gemeente 53 jaar gediend als gods- dienstonderwüzer, sjochet, opper - koster, adjunct voorzanger en baal tokeang. Ook is de heer Staal leeraar der in stelling „Gemiloes Gassodiem", van welke functie hij evenwel nog niet wenscht te scheiden. WERKVERSCHAFFING. BOUWRIJP MAKEN VAN GROND. Door den gemeenteraad is Woensdag middag een crediet van f 190TOK) be schikbaar gesteld voor het ophoogen en rioleeren van een terrein ten Oosten van de Dr. Schaepmanstraat en de Hiëro- nymus van Alphcnstraat. Op dien grond zal o.a. de nieuwe school voor gewoon lager onderwijs ge bouwd worden waaraan in de Amster- damsc-he buurt groote behoefte is. De uit te voeren werkzaamheden kun nen tevens dienen als middel ter bestrij ding van de werkloosheid, omdat een belangrijk gedeelte van het crediet noo- dig is voor arbeidsloon. Het schoolgebouw dient zoo spoedig mogelijk gereed te z'yn. Daarom zal het v-erk voor de zandophoogir.g onderhands worden aanbesteed, een openbare aan besteding zou, door het maken van een bestek met tcekening te veel tijd vergen PRINSES SOPHIE VAN ORLEANS f PARIJS 10 Oct. (B.T.A.) Prinses Sophie van Orleans, dochter van den hertog en de hertogin van Vendomme is overleden. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in der. mogen van 11 October. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 764.3 m.M. te Akureyri. Laagste barometerstand 746,1 m.M. te Blacksod. Verwachting: matige tot krachtige tydelijk wellicht stormachtige Zuid- Westelijken tot Westelijken, later weer krimpenden wind. bétrokken of z-waar bewolkt met tüdelijke opklaring, regen buien, zachter des nachts. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Donderdagmiddag 1 uur 754 m.M. De barometer staat sedert gister op hetzelfde punt. Stand van gistermiddag 754 m.M. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien, KI. Houtslr. 13. Telef. 14112. THERMOMETERSTAND 11 Oct. Hoogste gisteren. F. 57 Laagste hedennachtF. 47 Hoogste heden 12 uur F. 48 BURGERLIJKE STAND HAARLEM Ondertrouwd: 10 October: H. J. Brink huizen en B. J. Smit; H. J. Velde en P. G. v. d. Broek: C. Malefüt en A. A. Boerma; A. A. Eevink en V. K. Chlapek; R. Mien- tjes en I. M. v. Hof ten; C. de Haas en C. M. Spoor; W A. v. Duuren en C. Hoog kamer; G. Kelder en P. C. Boeree; C. Koppen en C. Mudde; P. J. Schuitemaker en J. B. F. Buijl; M. E. v. Bruggen en J. H. P. Vallenduuk. Getrouwd: 10 October, C. Hendriks en H. A. J. Cromwük; H. G. Versteeg en E. C. Harren; J. D. Vooges en T. v. Doorn, P Vergers en A. Been; A. F. Scheelings en M. M. Groeneveld; B. v. Dijk en E. M. v. Lieshout; N. P. Ransijn en J. A. M. v. Eyk; G. Doezie en M. v. Mechelen; T. Heuverkamp en M. M. E. GempfP. Jan sen en J. H. Fens; J. Burggraaf en T- C. Kr use; B. M. Wisker en L. M. v. Britsom, P. v. d, Spek en J. M. v. Koperen; W. ScHbuwstra en J. Nuis; W. G. Groene veld en J. P. Hom; A. Davidse en J. C. Baas; P. Parlevliet en H. Bijleveld; A. Fortgens en M. M. Merks; L. H, J. Buijs en C. H. J. v. d. Peet; H. Pohl en M. A. P. v. Ingen. Bevallen; 9 Oct., P. J. Schell—Kop pen, z.; 9 Oct., J. E. Jansende Hooge, z.; 9 Oct., A. C. Montauban—Visser, d.; 10 Oct., G. C. Vissering—Krayenhoff v. d. Leur, d.; 6 Oct., R. Kuurstrade Jong, 9 Oct., A. Schornagel—Lablans, d.; 10 Oct., J. M. Martens—Huibers, d.; 9 Oct., P. v. Muijen—Zuidmulder Bakker, z.; 8 Oct., C. J. H. KollaartSuuring, d. Overleden: 9 Oct.. P. Adriaansev. Sintannaland, 61 j„ Tetterodestraat; 9 Oct., C. M. I. v. d. Heuvel Rijnders. 81 j„ Willieiminastraat; 10 Oct., J. Baltus, 47 j., Hazepaterslaan; 9 Oct., L. Koedijker— Gramvelman. 70 j., Scheepersstraat; 9 Oct., C. A. M.. 3 j„ z. v. H. O. H. Knötsch- ke, Judith Leijsterstraat. TELEGRAMMEN DE .,GRAF ZEPPELIN" VERTROKKEN. WIND MEE. FRIEDRICHSHAFEN, 11 Oct. (Wolff- bureau). De Graf Zeppelin is om 7.50 opgestegen voor züh reis naar Amerika. Dr. Eckener deelde ons mede, dat de reis eerst gaat naar Bazel en dat daarna de verdere route zal worden vastgesteld. BAZEL. 11 Oct. (V. D.) Nadat de Zep pelin te 9.35 over Bazel was verdwenen vloog zy over St. Ludwlg naar Frankrijk. Later bevond het luchtschip zich ten Zuiden van Belfort. Het luchtschip heeft op dit gedeelte van den tocht wind mee. FRIEDRICHSHAFEN. 11 Oct. (V. D.) aan boord van de „Graf Zeppelin" be vinden zich 60 personen namelijk 40 le den der bemanning en 20 passagiers. Onder de passagiers berinden zich drie vertegenwoordigers van de regeering en 3 Amerikanen, die van een reis in Euro pa naar hun land terug keeren. NEW-YORK. 11 Oct. (V. D.) De bla den geven extra-bulletins uit met het bericht van het vertrek van de „Graf Zeppelin" naar Amerika. De tocht van het luchtschip vormt algemeen het on derwerp der gesprekken. FRIEDRICHSHAFEN. 11 Oct. (V. D.) Ondanks het vroege ochtenduur was een groote menigte op d? been om getuige te zijn van het vertrek van het Duitsche luchtschip. Eerst te kwart voor acht (Duitsche tijd) besloot dr. Eckener definitief tot het vertrek, waartoe alles gereed was. Precies te 7.53 uur startte het luchtschip voor den grooten tochf over den Oceaan. Dr. Eckener gaf bevel de motoren aan te zetten en eenige minuten later zweef de het gevaarte in de lucht. Het luchtschip koerste allereerst in Oostelüke richting en wendde toen den steven naar het Zuiden. Daarop ver-1 dween het uit het gezicht. D. L. STAAL.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2