Vlammende Katclien H. D. VERTELLINGEN FLITSEN BINNENLAND FEUILLETON, H.VARLT-M'S pyrrrsp DONDERDAG 11 OCT. 1928 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Het romannetje van een romannetje door F. HOWARD WniTE Jane stopte haastig het boek onder een kussen en trachtte een ernstig ge zicht te zetten Haar tante was binnen- gelaveerd. Tante Mabel lien nooit, stapte nooit, ze laveerde. ..Wat doe je. Jane?" „Ik bh.... ik la.... ik dacht maar zoo'n beetje O de goedige minachting waarmee tante Mabel neerkeek od haar nichtje en pleegkind. ..Jij dacht? Dan zeker alleen aan een nieuwe japon of een onbenullig roman netje Jane zweeg. rood. Tante Mabel daalde in een gemakke lijker! fauteuil. Ze ging nooit zitten, ze daalde. En zc zette in. met de plechtigheid van bepaalde gelegenheden als ze ging preoken: „Jane. kind.... we moeten eens ernstig praten". Jane zweeg gelaten. Ernstig praten werd nooit prettig voor haar. dat wist te bij ondervinding. .Woensdagavond hebben we een uit* gelezen gezelschap aan tafel", ging tante Mabel verder. „Ik zou nu zoo ontzet tend graag willen, dat je eens een goed figuur sloeg. Praat nu eens ergens over meetoon nu eens. dat je wat weel van litteratuur, van kunst Jane trok een benauwd gezicht. Alles goed en wel. maar ze wist er niets van. ,.Ik zaJ m'n best doen, tante". Tante Mabel zat haar nichtje aan te kijken met schuddend hoofd. „Wat ben je toch anders dan lk. kind. Och, oohheb .ie nu het boek al gelezen, dat lk je laatst gegeven heb? Kaballa?" ..Ja ehhalf ..Lees hot dan uit. Het is het belang rijkste werk van dit jaar. Je moet cr over kunnen meepraten. Jane...." „Ja. tante". Tante Mabel laveerde weg. Jtrne tastte naar haar heerlijke romannetje. „Twee harten in de Lente", hè, een zalig boek! Van een typistetje. dat met een Jongen lord kennis maakt, in de lente, in het park. Maar ze ziet hem voor een cliauf- feur aan ono zaligZooveel grappige tooneeltjes er inen zooveel aandoenlijketante had bijna een stuip gekresen toen ze liet haar laatsi had zien lezen „Kind, hoe is het mogelijk. Dat prul, dat magazineromannetjegoed voor dienstmeisjes, voor onbenullige kinde ren.... maar JU bent toch waarachtig anders opgevoed". Jane zuchtte diep. Ja. ze was ander: opgevoed. Tante Mabel was zóó ontwik, keld en had zóóveel verstaald van kunst. En al haxur kennissen ook. Tante Mabel was wel goedigmaar het was een doorn in haar oogen, dat ze June geen enthousiasme kon bijbrengen voor de klassieken en dat het meisje lie- vér een lilm zag dan een stuk van Shakespeare. Jane legde resoluut het boek weg. dat heerlijke „Twee harten in de Lente" van dien Bert Billingze zou het wel eens uitlezen, maar nunu gins ze haar best doen om tante Mabel eens te ver; rassen. Ja, ze had nog drie dagen tof Woensdag. In de drie dagen voor het diner ver baasde Jane haar tante door zich op te sluiten in de bibliotheek met papier en een vulpen. Ze kwam er alleen op etens tijden uit, bleek, vermoeid, mot inkt en stol aan de handen, maar eon gezichtje dnt straalde van goeden wil en energie. En toen kwam het diner „Mr. Elston, mag ik u mlln nichtje voorstellen. Jane keek in een aardig gezicht met levendige oogen en een mond die humor verried. Haar tafelbuur. Ze kende hem niet. Er waren er trou wens verscheldcnen die ze niet kende Zij zat onderaan de tafel. Boven, dicht bij oom en tante, allerlei beroemdheden. Vrééseljjk knappe dames en bekende mannenJune was blij, dat ze er een eindje van af zat. Elstondien naam kende ze niet. Maar ze had zich daarin al eens meer vergist en een of ander aanstaand genie behandeld als een gc» woon sterveling, dus ze moest voorzich tig zijn. Haar hoofd gonsde van goede voornemens Het diner begon. Mr. Elston was heel 1.. ir .unc-'.ijk en spraakzaam. HIJ keek mot welgevallen naar het aardige meisje en Jane zette geestelijk haar schouders onder die taak die ze zich had opgelegd. Bij de soep nam ze de gelegenheid te baat dat een buurvrouw tamelijk luid sprak over hot nieuwe beek. hèt beek van tante, dat zoo ontzettend dik en zwaai- en geheimzinnig was. Jane had niet vergeten liet te bestudeer on. Dat wil zeggen, ze had de kritieken gelezen die achterin afgedrukt stonden en ze stak van wal. „Kabbala" is wel hot belangrijkste boek van diit jaar, vindt u niet? Gewei dig interessantHet mysticisme wint meer en meer veld, Middeleeuwsch bij geloof vermengt zich allerzonderlingst met theosofie, spiritisme...." Jane sprak en sprak. Ze had een hel der hoofd en kon, als ze wou. De heele bladzijde, samengesteld uit de kritieken, vloeide vlot over haar lippen. Elston zei een paar malen: „JazekerHij was zichtbaar verwonderd Ten slotte bekende hij: „Ik heb het boek nog niet gelezen". ,.U moet het bepaald lezen", zei Jane met overtuiging, „Het is minstens zoo belangrijk als de „Steen der Wijzen" Dat kont u toch zeker? Hier en daar herinnert het ook flauw aan de „Go lem". Het naturalisme is dood. mors: dood. Sinds de filmZe stokte Lieve hemel neen. dat was het gedeelte over tooneelkunst. „Ik bedoeler wen- don zooveel boeken geschréven die al bij voorbaat bestemd zijn voor de film. zooalsdaar heb je zoo'n romannetje als „Twee Harten in de Lente". U zult het wel niet kennenik kreeg het laatst toevallig in handenmijn ka= mermeisjs had hetecht lectuur voor zulke meisjesu weet wel. zoo'n bee tje het bekende recept.het genre dat vast verfilmd zal worden". „Ja, het wordt verfilmd", zei Elston, „Ziet u wel? Dat bedoelde ik toen ik zei.... liet is trouwens met het tooneel oók treurig gesteldook al door de filmHoe is het toch mogelijk, dat er menschen zijn die Charlie Chaplin of Pola Negri verkiezen boven een op voering van Shakespeare...." Elston scheen zeer onder den indruk. Jane straalde. Tante had een paar ma len naar haar gekeken met blijkbare goedkeuring. Ja. bij zulke gelegenheden speelde ze meestal stommetjeEn nu praatte ze, praatte, praatte! Over Aeschylus, Gauguin, Shaw. Picasso, Tol» stoï, theosofie, FreudAl de dingen waar tan/te Mabel en haar kennissen over plachten te spreken en die over haar hoofdje heengingen als lawines, had ze nu nageslagen. En de aantee- keningeu had ze uit haar hoofd geleerd zooals ze op school jaartallen leerde Er in gepompt., morgen was 't er weer uit. Maar dat hinderde niet. Tante zou tevreden zijn vanavond. Mr. Eisten was stil geworden. Hij zei maar: „Jaaskaro heeft u dat ook al gelezen? natuurlijk". N-a het diner werd de koffie gebruikt in een der salons die uitliep, met een breedie veranda, op- den groobsn tuin van het landhuis. Het was een zomer avond, al de gem-en van den tuin stroomden naar binnen door open vensters. Jane was opgewonden van te» vredenheid met zichzelf. Ergens in een hoekje sprak ze haar tante even die kaar vriendelijk toeknikte. ..Wat w-as je druk in gesprek. Ik dacht wel, dat je met mr Elston zou opschietenik heb jullie expres bij elkander gezethij is net een partner voor jouJullie hebt het zeker uk den treure gehad over nieuwe films, charleston, mode en succes-romanne tjes?" Jane sperde haar oogen open. „Wij? Waarom, tante?" „Wel. hij is net als jij. Leeft voor sport en pleizier en schrijft romans die ver filmd worden". Jane staarde haar aan. „Schrijft romans?" vroeg ze zwak. „Janatuurlijk. Jij dwéépt zelfs met ze. Hii schrijft or.der het pseudo niem Bert Billing. Wist je dat niet?" „O', zei Jane zwak. „O!" Vijf minuten later stond ze ergens in den tuin geleund tegen een toepasseiy- ken treurwilg, die over een viiver boog, en schreide. Echte, lieete tranen. De auteur van „Twee Harten in de Lente". Het bosk waar ze zoo bij gehuild en ge lachen had. En ze had hem beleedigd, gewondwat moest hii wel denken? ,Jane is toch een vreemd kind", merkte haar tante later op. „Verdwijnt opeens en komt niet meer te voor. schijn". Maar Jane, den volgenden dag, nam een heldhaftig besluit. Dien heelen nacht had ze gedroomd van een aardig gezicht met levendige oogen en een mond vol humor. Zoo'n mond moest haar begrijpen. Den volgenden dag ontving Bert Bil» ling, alias mr. Elston, een brief, waar over hij eerst verbaasd zat te staren cn die hem daarna in lachen deed uit barsten. ntr. Billing. schrééf de arme Jane, het spijt me zoo vreeseliik. Het was alles maar onzinik weet geen steek van Aeschylus en Tolstoi, ik heb Kab bala nooit gelezenen ik dweep met „Twee Harten in de Lente". Nu zult u denken, dat ik dit zeg om een pleister op de wond te leggen. Maar de be wijsstukken zend ik u. Al mitn aantee.- keningen, waar ik drie dagen op ge= zwoegd heb in de bibliotheek, alles om tante Mabel, die altijd zoo goed is weest voor mij, doodarme wees. nu eens pleizier te doen. Ze ergert zich zoo dat ik een doodgewoon meisje ben, dat dweept met films, met charleston, met sport en dat in slaap valt bii een goed boek of concert. Wilt u me vergeven als ik» u gekwetst heb?" En uit de enveloppe vielen verschil lende blaadjes papier vol aanteekenin- gen. Elston wierp er een blik in. „Shakespeare, verschrikkelijk beroemd moet men onverdeeld prachtig vinden, heeft o.a. Hamlet geschreven, waarvan men moet aanhalen „Te zijn of niet te zijn". Lijst van boeken die men moet mooi vindenenz. enz. Jane ontving, een dag later, een pak je met een ruiker rozen. In het pakje zat een romannetje, keurig ingebonden. In gouden letters de veelbelovende titel „De Prins uit haar droomen!" En een opdracht, met handteekening. van den auteur.... Bert Billing. Hij is nu getrouwd. Zijn vrouw inspi reerde hem zijn laatste boek. dat zijn succesvolste werd. Het ging als roman en als film de heele wereld door onder den titel: Jane, de Vreeselijk.-Knappe VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1316 DE MELK DOORGEVEN WEER ANGINA. Op de „Tjeremai" cn an dere schepen hebben zich weer ernstige ziektegevallen voorgedaan. Aan boord van de dezer dagen in Indië aangekomen „Tjeremai" van den Rotter- damschen Lloyd hebben zich ziektege vallen voorgedaan, seint Aneta. Nadat tot vlak voor aankomst te Co lombo alles normaal was gegaan, werd het zoontje van een der eerste-klasse- passagiers ziek. Hij had angina en was spoedig hersteld, maar na Singr pore kreeg hij weer vry hooge koorts met exantheem terwijl ook zijn zusje en een heer angina bleken te hebben, echter zonder exantheem. Het zusje is hersteld maar het jongetje en de heer zijn te Ba tavia in het ziekenhuis opgenomen, res pectievelijk in het Militair Hospitaal en in de C. B. Z. Alles waarmede deze zieken in aan raking zijn geweest is te Batavia van boord gehaald en ontsmet. De zieken- hutten werden afgesloten en zullen te Scerabaja ontsmet worden. De beman ning is voor de verdere reis onder streng toezicht gesteld. Van de bemanning der „Tjeremai" is een gedeelte afkomstig uit het personeel van de „Insulinde", dat in Nederland gedurende zes weken on der controle is geweest en dat dus reeds tien weken van de „Insulinde" af was, voordat het eerste ziektegeval zioh aan boord van de „Tjeremai" voordeed, .ter wijl van dat „Insulinde"-personeel geen van de inlanders ziek is geweest en van de twintig Europeanen slechts één gedu rende de kustreis ziek was, doch spoe dig herstelde, wat dus plaats had veer tien weken voor de gevallen aan boord van de ..Tjeremai". Gebleken is. dat aan boord van andere schepen dezelfde ziekte zich heeft voor gedaan, onder anderen aan boord van de „P. C. Hooft", waar ernstige geval len zouden zijn voorgekomen, voordat de gevallen aan boord van de „Insulin de" bekend zijn geraakt. DE HEER TILLEMA OP BORNEO. HIJ IS ZEER TEVREDEN. Te Semarang arriveerde Dinsdag de heer H. F. Tillema uit Bloemendaal, de bekende publicist van „Zonder Tropen geen Europa" en andere werken betref fende den hygiënischen toestand enz. in Nederlandsch-Indië. De heer Tillema, die terugkeerde van een tournee van 4 maanden door de Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo, was zeer tevreden over de resultaten, die hij op deze tour- née bereiiat- had. Hij deelde mede, dat in totaal 3600 meter film was opgeno men en 700 foto's werden gemaakt, ter wijl tal van gegevens werden verzameld betreffende de Dajaks. De heer Tillema is thans weer op weg naar Pontianak voor een drie- tot viermaandsche tour nee in het Kapoeasgebied (Westeraf- deellng van Borneo) Na deze tournée is de heer Tillema voornemens naar Nederland te vertrek ken, waar hij de op zijn reis door Noder- landsch-Oost-Indië verzamelde gegevens hoopt te venverken. Vraagt of iemand hem de melk even wil doorgeven, zijn koffie is nog te heet om te drinken daar moeder bezig is met Keesje, die zijn melk niet wil opdrinken hoort niemand hem herhaalt zijn verzoek en het melk kannetje gaat naar hem onderweg halverwege de reis waagt Jantje I vermaant Jantje niet te morsen, of hij eerst even wat mag nemen I waarop Jantje dadelijk morst in de opwinding van het redderen vergeet iedereen vaders oorspron kelijk verzoek reikt ernaar, waardoor zijn dos in de koffie komt te hangen ontvangt eindelijk de melk. die nu niet meer noodig is. want de kof fie is voldoende afgekoeld. (Nadruk verboden.) Roman door PAUL OSKAR HÖCKER üit het Dultsch vertaald door HERMINE VAN GEERTEN Sinds verscheidene jaren had hij de kleine woonkamer niet meer gezien, waar cp de kast steeds een paar dozijn appels "lagen te rijpen. Hand in hand was hij er dikwijls met Kiitchcn binnen gekomen, ofschoon ze wisten dat Groot vader in een verschrikkelijk humeur was omdat hij weer twist had met Viktor's ouders- En toch gelukte het hun kinder lijke brutaliteit dan altijd weer om een paar lekkere appels en een vriendelijk woord van hem los te krijgenDat vriendelijke woord was dan meestal het bevel om gedroogde pruimen te gaan sorteeren. Want aan dit verantwoorde lijke werk was meestal een feestmaal on der vier cogen verbonden! Er overviel hem een soort helmwee naar de geur van de appelen in de kleine, vriendelijke kamer. Ach. had hij nu maar hand in hand snet zijn aardige lieve kameraad van toen daar kunnen binnenkomen en den kindcrschrik uit zijn stoute kinderjaren goeden dag kunnen zeggen en zijn hart eens uitstorten! Had hij zijn leven niet bedorven? En wiens schuld was dat? De zijne alleen? Er kwam een koppig verzet in hem op: Grootvader had werkelijk deze smade lijke verdenking tegen hem gekoesterd? En, dat wilde hij geen uur langer op zich laten zitten. En zoo gebeurde het, dat Viktor Troilo het welbekende tuinpoortje opende.... tingeling ging het. net als bij den krui denier aan den overkant, maar alleen 'n beetje schriller.... en spoedig daarop voor de deur van Grootvader's kamer stond. Grootvaders kamer met den gezel- ligen ouden leunstoel bij het raam. de enorme kist, waarin hU zijn reusachtige zwarte sigaren bewaarde en waaruit Viktor in zijn jongensjaren er maar één en die nog maar half! gerookt had, Grootvaders kast, waarop de appels la gen te rijpen „Koekoek, koekoek". De oude klok was er dus ook nog altijd. Viktor klopte en de scherpe oude stem kraalde: „Binnen". Hy zat in zijn leunstoel. Het beeld van jaren her. Alïeer. had hij nu een stok naast zich, cm soms. als het noodig was. een steuntje bij het opstaan te hebben. „Goede middag, Grootpapa". Balthazar Troilo zei geen woord. Hij rekte ^het hoofd op zij zijn hals was lang en dun, de scherp naar voren ste kende neus snoof in de lucht. Het was een booze blik dien de kleinzoon uit de oogen van den grootvader opving. Langzaam kwam Viktor naderbij. „Neemt u me niet kwalijk, Grootpapa, dat ik zoo maar bij u kom binnenvallen. Maarik moet u spreken". Weer zwijgen. Dan kwam er een zacht fluiten over de lippen van den ouden man. De innerlijke opwinding zocht een uitweg. „Er uit", schreeuwde hy daarop plotseling. En snel stond hy op. De stok hard op den grond stampend, kwam hy een paar passen in de richting van zyn onwelkomen bezoeker. Vol grimmigen haat staarde hy hem met zyn groote. strenge, met-blced-beloopen oogen aan. ..Ik kom alleen maar om u een ver klaring te geven. Grootpapa en om u- zelf om een verklaringte vragen". Balthazar Troilo knikte hoonend. „Je wilt me zeker komen vertellen dat jy niet de aanstichter bent van dien boe venstreek". „Juist, Grootpapa". „Ik ben niet van plan aan te hooren wat voor leugens en schurkeryen jullie met je drieën nu weer uitgebroed heb ben. Begrijp je? Versta je? Een fijn heer ben je, hoor je? Niet olleen het meisje niet te waardeeren. neen, nu het arme ding ziczelf uit de modder gewerkt heeft, nadat ze met hard ploeteren en vïyt en liefde en toewijding vooruit ge komen is, daar licht je haar een beentje, PROF. MR.M. W. F. TREUB WORDT GEHULDIGD OP ZIJN 70sten VERJAARDAG. Prof. mr. M. W. F. Treub, de oud-wet houder van Amsterdam, oud-hoogleeraar aan de hoofdstedelijke universiteit, oud lid der Tweede Kamer en oud-Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Financiën, zal 30 November a.s. zyn zeventigsten verjaardag herdenken. Op zyn zeventigsten verjaardag zal hy gehuldigd worden, niet als geleerde, noch als politious, maar als oprechte vader lander, aldus het Hbld. Hiertoe is een huldigingscomité ge vormd, waarvan het lid van den Raad van State J. J. Rambonnet voorzitter mr. A. Tak, procureur-generaal by dep Hoogen Raad, secretaris en waarin zit ting hebben o.a. de oud-ministers N. Bosboom, H. Colyn. mr. dr. Ant, van Gyn, dr. C. Lely. dr. F. E. Posthuma en dr. J. Th. de Visser; en vele anderen. „Het is eigeniyk overbodig", schrijft dit comité in een circulaire, „u de betee- kenis te schetsen van dezen grooten Ne derlander vcor land en volk. De oor logsjaren, die daarvan kunnen getuigen, liggen ieder nog versch in het geheugen en men wist zich teen veilig met hem mede aan het bewind. Wij herinneren er slechts aan, hoe in dat hachelijk tyd- perk het grootenöeels aan zijn initiatief en volharding te danken was, dat ons crediet ongeschokt bleef, het muntstel sel niet werd ontwricht en de voorziening van levensmiddelen en andere noodzake- lyke behoeften zoo goed mogelijk ge waarborgd. Voorts aan de organisatie van het door Hare Majesteit de Ko ningin in het leven geroepen Koninklyk Nationaal Steuncomité en de regeling van het middenstandscrediet. Eindelijk aan zyne bevordering der totstandko ming van de N.O.T. en de N.U.M., waar door wy aan het handelsverkeer konden blijven deelnemen. Veel kommer en el lende heeft hy daardoor weten te voor komen en wy kunnen dankbaar zyn, dat wy hem in die moeilijke jaren heb ben mogen bezitten. DE GIFT VAN 250.000. NIET VOOR DE GEMEENTE VLISSINGEN. Het Dinsdag door VD. verspreide be richt. dat aan de gemeente Vlissingen f 250.000 is gesohonken voor een nieuw ziekenhuis is onjuist meldt het Hbld. Dit bedrag is toegezegd aan de enkele jaren geleden door ds H. C. Hogerzeyi i, Vlissingen opgerichte vereenlging „Bethesda" die tot doel heeft een Pro- testantsch ziekenhuis op te richten, doch aanvankelijk niet verder kwam dan ..n som van f 12.000. In deze gift zit dus eerder de moge lijkheid dat er van een nieuw gemeen telijk ziekenhuis niets komt. dat dat smerige stel haar alles afsnoe pen kan „Het is niet waar, Grootvaderik smeek u „Je snavel zul je dicht houden, hoor je? Jy bent de ergste van ze allemaal. Want jy draagt nog de verantwoorde lijkheid voor den eerlijken naam van je vader en je grootvader, Wat zyn de an deren? Vreemde eenden in de byt. Daar heb ik niks mee te maken. Maar in- plaats dat jy probeert door fatsoenlijk werken vooruit te komen, inplaats dut je probeert haar hoogte te bereiken, daar ga je heen en stuurt een jongen galeiboef uit jullie nobele affaire en er wordt ingebrokeno, jij, jij. jij" Een woord. Grootpapa", schreeuwde Viktor vol vertwijfeling, pogend den woordenvloed van den ouden man te overstemmen. „Hoor me toch even aan: de jongen heeft toch straks bij den com missaris alles bekend...." „Bekend heeft-ie, wat jy hem hebt voorgekauwd, jyeen gemeene vent ben je. een slecht mensch". Woedend hief hy den stok op. „Ga uit mijn oogen. „U moet me aanhooren". Teen suisde de stok met kracht op Viktor's hoofd neer. Hy zag een roode golf vcor zijn oogen komendaarna werd het nacht om hem heen. Balthazar Trcilo stapte koud cn star en yibewogen het roerlooze lichaam voorbij. Rechtop stapte hy den tuin in INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTR AAT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS F125.- EEN VREEMD GEVAL. DE PATIëNT MOEST WACHTEN. Uit Pui-merend wordt aan het Volk geschreven: ,Een dezer dagen werd een zoon van een onzer ingezetenen 's avonds om streeks 11 uur plotseling ongesteld. De ontboden geneesheer constateerde acute blindedarmontsteking en oordeelde operatief ingrijpen direct noodig. „Op uitdrukkelijk verlangen van den patiënt zou de huisarts, die tevens chi rurg is, de operatie verrichten en wer den maatregelen getroffen om den zieke in de St.-Lidwina Stichting opgenomen te krijgen. „Hier kreeg men echter namens het bestuur van de stichting de mededee- ling. dat dokter niet meer in de operatie zaal werd toegelaten. (Tot op dat oogenblik had deze in de inrichting steeds operaties verricht.) „Een andere chirurg hier ter plaatse had nl. gedreigd, geen voet meer in de stichting te zullen zetten, indien men dezen maatregel niet trof. Op advies van den huisarts zou nu de operatie worden verricht door den tweeden ohirurg en kreeg deze hier voor een schriftelijk verzoek, hetwelk hem omstreeks 12 uur bereikte, op welk verzoek te ongeveer 2 uur het bericht kwam, waarin o.m. stond: „Tot mijn leedwezen maken de colle giale verhoudingen het my niet moge lijk aan uw patiënt hulp te verleenen, tenzij door tijdverlies noodig voor het verkrijgen van chirurgische hulp elders levensgevaar of benadeeling voor pa tiënt zou kunnen ontstaan". „Ten einde raad werd hierop de pa tiënt per ziekenauto naar Alkmaar -ervoerd, alwaar hij bij aankomst on middellijk werd geholpen". TEGENSPRAAK. Dezer dagen namen wy uit Het Volk een bericht over volgens hetwelk een arbeider op de Norit-fabriek te Zaandam ontslagen was, omdat hij weigerde met een machine te werken, waartusschen juist een jongeman vrij ernstig verwond was. Thans werd door 28 arbeiders aan Het Volk meegedeeld dat de arbeider om totaal andere redenen ontslagen werd, bovendien was de machine geheel on bruikbaar na het ongeluk. en hervatte zyn werk alsof er niets ge beurd was. Alleen zijn handen beefden. En toen hy op zyn stek wilde steunen voelde hy zyn rechterhand machteloos. Maar direct merkte hyhet was de stok die den dienst weigerde, want die had by den slag een breuk gekregen. „Nu hebben ze allebei wat ze toekomt", zei hy tevreden tot zichzelf. „En dezen knaap komt het nog eerder 'toe, dan dien van onlangs". Terwyi hy groef en schoffelde en spitte, kwam Katarina door de tuinpoort en bracht een kaart uit Londen mee. Van Eva. Ze las hem voor en lachte. De oude man luisterde zwijgend. Het was alsof hij er niet zoo met zyn ge- 'chten by was als anders. Maar waar zyn gedachten dan wel waren, daar kwam Katarina niet achter. Geen woord zei hy van het bezoek. Een tweede, een derde briefkaart uit Londen brachten nadere bijzonderhe den. Daarop kwam Eva's aardige uit voerige. levendige brief. Neen. zooiets heb je nog nooit gezien. Stel je voor de bloemententoon stelling in den Dierentuin in Berlijn, waar oom Erck den mooien prUs voor zijn orchideeën kreeg en dat tien-, twintig maal grooter. Het heele reusachtige Crisial-Palacc één bloeiende, geurende, HUIS BESCHOTEN. JONGEN KREEG EEN REVOLVER. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft te Amersfoort aan den Issel- scheweg een schietpartij plaats gehad, gelukkig zonder persoonlijke ongeluk- j ken te veroorzaken. Naar het Volk van politiezyde ver- i neemt, is een oude familieveete in het spel. De 16-jarige de G. wilde wraak nemen op zekeren W. en begaf zich naar den spoorwegmadhinist M., deelde hem zyn plan mede en vroeg dezen om een revolver. De machinist beging de hoogst onverantwoordelijke daad den jongen de revolver met 6 scherpe patronen af te geven en zeide daarbij o.a.: .Als je n„ bij de woning van W. bent, schiet je eerst een keer in de lucht om hem bang te maken". De jongen begaf zioh met de revol ver naar de woning van W. en loste een tweetal schoten op het huis. W. bleef gelukkig binnen, doch heeft kun nen zien, dat de vuurstraal uit de re volver in de richting van zijn woning ging. De politie heeft den jongen in arrest gesteld, terwijl tegen den machinist M. j proces-verbaal zou worden opgemaakt wegens het afgeven van vuurwapenen. ONGELUKKEN. By het stellen van den zender voor In dië bij Huizen is een gedeelte ingestort. De werklieden der Philipsfabrieken konden zich tijdig redden. IN WEINIGE WOORDEN. Op de Nederlandsche Linoleumfa- briek-Zuid be Assendelft, heeft een 20- jarige arbeider zyn hand onder het mes van een snyma chine gekregen. Vier vingers werden afgesneden. De Ale. Ned. Diamantbewerkersbond draagt f 200.000 by in het millioen dat het N.V.V. aan de arbeiderspers zal ver strekken. De Ned. Vereenig'ing van Spoor- en J Tramwegpersoneel heeft tot de .trectle van den stoombootdienst „Enkhuizen- Stavoren" het verzoek gericht, ot. aan j het personeel \an dezen dienst een uitkeering te geven vaneen halve maand salaris met een minimum van f 70. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. schitterende bloemenzee. In het midden, beneden, een smalle doorgang voor de bezoekers. En vandaar af, terrasvormig opstij gend, tot hoog op de galeryen. louter bloembedden, in allerlei schitterende kleuren. Overal er tusschen zyn smalle wandelpaden vry gehouden. Van het oogenblik dat de tentoonstelling 's mor gens wordt geopend tot de sluiting om 6 uur, schuifelt daar een dichte menig te. Dan is er van deze bloemenzee na tuurlijk niet zoo veel te zien als 's mor gens vóór de opening, als er alleen maar de exposanten zyn. Maar ik weet ten slotte niet. wat imposanter is. Als alle wandelpaden vol zUn met menschen. als de bezoekers, opgewekt en vrooiijk. vol bewondering elkaar op allerlei attent maken, praten en lachen, dan Is de aanblik zoo kleurrijk en bewegen en in teressant, dat men haast geen oogen genoeg heeft om te zien en geen ooren om te hooren. En dan nog de muziek die van de bovenste galery klinkt en door de groote open entree kijkt men in den voortuin waar een menigte herfstbloe men in een schittering van kleuren en tinten geplant zyn en daar verdringt zich een kleurige menigte wandelaars. En de zon schijnt over de lichte para sols en de kleurige hoeden en de lichte toiletten. Het is eer. feest van schitte ring en vroolijkc gloed. 'Wordt vervolgd.). Dn. H. MANNING'S M 1 \i A tandpasta ra 1 W#%25&75cptube r*einigt mond en tanden.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6