HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD. DE „DE LA CIERVA AUTO- GIRO" OP WAALHAVEN. DC: DERDAG 11 OCT. 1928 DERDE BLAD De Brockway krijgt de Autobus-concessie. Naar menschelijke berekening is het nu zoover, dat de autobussen-kwestie is uitgemaakt. Een opluchtingMet 2115 stemmen is het voors'el-Keesen, om con cessie aan de N.V. Stormvogels te IJmui- den te verleenen, verworpen. Waarna het voorstel van B. en W., om de concessie aan de Brockway te geven, werd aange nomen. Er komen dus drie autobuslij nen, die de Brockway zal exploiteeren. Dit laatste debat over de zaak was wel lang maar niet erg interessant. Het kon ook moeilijk anders, want bij vorige ge legenheden was het onderwerp al zoo grondig doodgepraat. Het is evenwel een bekend verschijnsel dat lang-slepende ■kwesties nooit kort en bondig afgehan deld kunnen worden. Dit moet iets te maken hebben met de psychologie van bestuurslichamen. Zoo*n oude biefstuk op het praatmenu wordt zoo taai, dat hij tot het laatste stukje toe gekauwd, nog eens gekauwd en herkauwd moet wor den. Men vergeve mij de onsmakelijkheid van het beeld!, en ik bied Oharivarius de termen „nog eens gekauwd" en „her kauwd" aan voor zijn rubriek „Schrille ^Tegenstellingen"'. In hoofdzaak werd nu gepraat over de mate van betrouwbaarheid van de Brockway Maatschappij in verband met t ontslag, gegeven aan een lid van het personeel dat als onderhandelaar was opgetreden. De voorstanders van De Stormvogels spaarden de Brockway geenszins. De heer Keesen, die het vuur opende, noemde de rancunemaatregelen tegen het personeel funest en achtte de (maatschappij niet betrouwbaar. Zijns in ziens kon men op naleving van de con cessievoorwaarden bij haar niet vertrou wen. De heeren Van Liemt en Peper spraken in dergelijken geest, de heer Heidsfcra bleek ook geen Brockwayaan, de heer Visser voelde niets voor de re deneering die B. en W. in het raadsstuk hadden gevolgd. De heeren Reinalda, ex-wethouder; en Koppen, lid van de Tramcommissie, na men het voor de Brockway op, en wet houder mr. Gerritsz verdedigde zijn eer ste belangrijke voordracht met overtui ging. Het bijzondere schouwspel deed' zich dus voor dat drie S. D. A. P.'ers pleit ten voor het geven van een concessie aa.n een 'particuliere onderneming. Zoo als u weet is de verklaring, dat het ge- sneentebeheer van de autobussen inder tijd door den Raad verworpen is, nadat de S. D. A. P.'ers dit vurig verdedigd hadden. Nu ging het dus alleen nog om de vraag welke particuliere onderneming de concessie zou krijgen. Mr. Gerritsz was zeer op dreef en hield een zeer vernuftig betoog over de kwes tie van dat ontslag, zich baseerend op de redeneering dat het geen inbreuk op de concessievoorwaarden (in Tilburg) had meegebracht. Deze redeneering be streed de heer Loerakker, en ik kan de verleiding niet weerstaan om een zuiver parlementaire passage uit het betoog van het geachte Tweede-Kamerlid te ci- teeren: „B. en W. van Tilburg verklaren dat. het ontslag een buitengewoon on tactische daad was. Het woord „buiten gewoon" staat er wel niet in, maar even goed verklaren zij dat het een ontacti sche daad was". Een operazangeres be nut wel eens vibrato, om de stem aan te dikken. De handige parlementaire nedenaar past middelen als deze toe tot aandikking van het argument. Objectief de zaak beschouwend, zou ik niet willen beweren dat de heeren Ger ritsz en Loerakker een van beiden abso luut gelijk hadden in hun beoordeeling van het Tilburgsehe ontslag. Het is een kwestie van appreciatie. Vindt men het voldoende als een maatschappij precies de concessievoorwaarden nagekomen heeft, of eischt men dat zij ook daarbui ten zich strikt correct heeft gedragen? Omtrent de financiëele soliditeit van de Brockway las mr. Gerritsz een ont vangen informatie voor. en hij beriep zich weer op het oordeel van de Tram- commissie, in wier eenstemmig advies de Raad z,i. absoluut vertrouwen moest stellen. Het standpunt van mr. Gerritsz ■ten aanzien van de commissies van Bijstand begrijp ik nog steeds niet. Zij zijn. hoe men ze ook beschouwt, slechts commissies van advies, en de Raad is dus ten allen tijde volkomen bevoegd om van haar conclusies af te wijken of ze te verwerpen. Moest men de eenstemmige adviezen der commissies steeds opvolgen, dan zou het volkomen overbodig zijn om nog Raadsvergaderingen over de betref fende onderwerpen te houden. Men zou kunnen zeggen, als b.v. het R.-K. en het S. D. A. P.-lid in een commissie tot eenstemmig oordeel waren gekomen: „Ziezoo, nu is er een meerderheid voor, want die twee heeren vertegenwoordigen met hun fracties 23 van de 39 stemmen". Er dan nog eens in het. openbaar over te gaan redeneeren zou niet veel zin meer hebben. Maar het is nog niet zoover dat alles per fractie stemt, en bij deze gelegen heid bleek juist de S. D. A. P. zeer ver deeld. Eenig debat ontstond nog over de niet zeer belangrijke waag of het voorstel- Keesen (tot concessiever leening aan de Stormvogels) een amendement was op het voorstel van B. en W. (tot conces sieverlening 'aan de Brockway). De burgemeester zei dat het een nieuw voor stel was, de heer Visser was daarover hevig verontwaardigd en noemde het een amendement, waarop wethouder Bruch een beschouwing ten beste gaf over de aloude vraag: ..Wat is een amende ment?" Volgens prof. Buys zou dit er geen zijn, volgens dr. Kuyper, die alle wijzigingen als amendementen beschouw de. wèl. Wij kwamen niet tot definitieve zekerheid over de vraag of Buys gelijk heeft of Kuyper, maar het hinderde eigenlijk niets. De heer Visser, die persé iets bereiken wou, vroeg eerst een stem ming over de prioriteit der beide voor stellen. en dat des heeren Keesen kreeg de prioriteit, waarna het met 2115 stemmen werd verworpen en aan het recht van demonstratie voldaan was. De Brockway kreeg daarop de concessie z. h. s. Er komen reclamezuilen met licht- klokken. Weer een stap op den weg die naar de Wereldsteedsche Allure leidt. Het zal aardig zijn. Zoo ongemerkt, tusschen de bedrijven door, kreeg de nieuwe wethouder een werkverschaffirgs-voorstel er door en bovendien nog een voorstel tot ophoo ging en rioleering van straten dat even eens vrijwat werkverschaffing betee- kent. Het was voor mr. Gerritsz onge twijfeld een plezierige raadszitting. In de volgende zitting zal waarschijn lijk het vertrek van den wethouder van Onderwijs, mr. Bruch, die Gedeputeerde zal worden, een feit zijn. Enkele weken geleden ontviel het College de heer Rei nalda, thans weer fractieleider. Wat Iblyft er op deze wijze over van de oude beproefde groep, die een jaar geleden werd herkozen in de schoone verwach ting dat zij weer voor vier jaar werd „in gehuurd"? De lijst der gepensionneerden groeit inmiddels, en als die wethouderspen sioenen niet bijtijds worden herzien er schijnt nu een voorstel op til te zijn komt er nog eens een veteraan van vijfentwintig lentes op. Nu telt zij al twee veertigjarigen. R. P. FROF. DR. A. H. DE HARTOG. EEN KWART EEUW PREDIKANT. Men schrijft ons: Een der geweldigen van den tijd, mi litant staande in het heden, man van groote geleerdheid, met een kinderlijk geloof in den Eeuwige, wiens gansche optreden als het ware gedragen wordt door een innerlijken drang, dien hij zich van God opgelegd gevoelt, die opkomt voor de eeuwige waarheid met al de kracht van zijn heldhaftigen geest. Maar ook een man met een trouw hart, een man die zich van binnen zoo klein ge voelt, klein sbaande in het gezicht van den Eeuwige, gelijk zoovele waarlijk grooten zich klein hebben gevoeld. Zóó kan worden geschetst onze oud stadgenoot Prof. Dr. A. H. de Hartog, die heden Donderdag herdenkt den dag. dat hij het vierde eener eeuw predikant in de Ned. Hen*. Kerk is. Inderdaad in menig opzicht een buitengewoon merk waardige figuur, zcoals men in onzen slappen tijd. onzen tijd van verwording, maar weinigen ontwaart. Een figuur, die lar.gs wonderen weg is gekomen tot die heerlijke rustgevende overtuiging. midden van de onrust der tijden die zijns is en die sinds het oogenblik dat ze hem is geworden, tracht ook anderen haar deelachtig te doen worden, daartoe niets ontziende, geen moeite en geen strijd. Man van een onwankelbaar ge loof! Een man. die zijn beteekenis daaraan ontleent fóóral dat hij is een persoonlijk heid, die in onzen aan persoonlijkheid al te armen tijd. daarom vooral wel mag gewaardeerd en geëerd worden. Een op recht man. Echter, iemand, die veel cri- tiek gewerd, die ook menigmaal werd bestreden, gelijk het lot is van die allen, die waarlijk iets zijn, die maar niet de groote massa naar den mond praten, die iets durven. Aan den eenen kan^ de dankbare waardeering van verscheide- nen, aan den anderen de felle bestrijding van menigeen. Zóó werd zijn lot. Is dat- te verwonderen gegeven de figuur die hij is? De uitspraak die de bekende ds. J. H. Gunning Jhzn. eens omtrent hem deed zal beaamd worden door een ieder die Prof. de Hartog kent. „Hij is te oprecht om in deze onware wereld veel opgang te maken, te diep om door vele zooge- naamd-mtellectueelen verstaan te wor den, hoewel vele geringen en eenvoud 1- gen hem uitnemend begrijpen, hij is voor mij een der bestendige opwekkers en ver- fris-chers van mijn geest, voor wien ik God herhaaldelijk dank". Hoe menigmaal is gebleken dat het machtig geweldig en bezielend woord van Prof. de Hartog bij de eenvoudigen naar den geest er inging, weerklank vond. Hoevelen ran die eenvoudigen zijn niet door hem gesticht, door hem opgebeurd in hun strijd; hoevelen van die eenvou digen hebben God gedankt voor wat hij voor hen is geweest als prediker van het Evangelie, maar ook apologeet, hun ge vende kracht en sterkte! Is dat al niet schoon? Is zoo Dr. de Hartog niet geweest de waarachtige pre diker? Zijn eenige zucht is, zijn cenige behoefte is. zooals de heer Jac. Rustige het eens zeide „allen te brengen tot God en daarom tot den vrede". En hij ging voort: „Daarom raast hü, daarom stormt hy. daarom smeekt en bid:, en zucht hij, daarom heeft hij de .Middaghoogte" opgericht, dat- er toch geen mocht kun nen zeggen van God niet te hebben ge- hoord, want hfj is met ontferming be wogen vanwege de zielen der mensch- heid want. o wonder, hij heeft de men- schen lier". Zijn leven was een van bewogenheid niet van ruste. Hij is de zoon van Prof. A. H. de Hartog een bekend hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Te Rotterdam werd hij geboren. Hij bezocht daar en te Amsterdam scholen en was daarna eenigen tijd leerling der school der Hernhutter Broedergemeente te Neuwwied. Door helmwee gedreven kwam hij spoedig naar huis terug en ging toen op kostschool in het instituut Bijleveld. den vader van het tegenwoor dig antl-rev. Kamerlid Mr. h. Byle- veld Jr. Toen de heer Bijleveld te Amsterdam werd benoemd als Directeur der Gere formeerde Kweekschool, kwam hij op circa 17-jarigen leeftijd in het ouderlijk huis terug, hij kreeg eenigen tijd pri vaat onderricht en begaf zich eerst in den boekhandel, daarna in den effecten handel. Deze levensrichting bleek echter in strjjd met zijn wetenschappeiyken en wysgeerlgen aanleg. Op 24-jarigen leeftijd ratte bij de studie op en moest hij, daar hij geen klassieke opleiding had genoten, eind examen Gymnasium doen als extraneï», waarvoor hij te Arnhem reeds binnen de twee jaar slaagde. Intusschen ouder loos geworden, werd hij student aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij circa drie jaar studeerde in de Theo logie onder de bijzondere leiding van Dr. Kuyper. Daarna studeerde hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht waar hij on der anderen leerling was van Prof. Dr. S. D. van Veen. In het jaar 1903 promo veerde hij daar tot doctor in de Theolo gie op het onderwerp: ..Het probleem der wilsvrijheid naar Schopenhauer". Zijn eerste standplaats als predikant was Ommeren bij Tiel in de Betuwe Dr. de Hartog was daar iets langer dan twee jaar predikant. Januari 1906 vertrok hij naar Heemstede. Na daar 4 jaar werk zaam to zijn geweest, ging dr. de Hartog naar Haarlem, waar hij 17 April 1910 zijn intrede predikte. Tot- aan het einde van 1917 was hij hier werkzaam. Hij hield 23 September 1917 zijn afscheid, om daarna als predikant de Ned. Herv. Kerk van Amsterdam te dienen. Den 30en September daaraanvolgende deed hij zijn hitrede in de hoofdstad des lands. De inweepredikatie had plaats in de Nieuwe Kerk. Zoo in hei, kort de loopbaan van Dr. de Hartog. Echter meer dan predikant is hy geweest. Hij was naast- predikant de apologeet zooals we al zeiden, die zijn krachten heeft gewijd aan de bestrij ding der Godloochenarij. Een ieder Haarlemmer herinnert zich het open baar debat dat hij hier heeft gehouden in 1909 met nu wijlen F. Domela Niou- wenliuls over het onderwerp „De Gods dienst gehandhaafd door de weten schap". Een gebeurtenis waarover in alle kringen werd gesproken. Naar aan leiding van dat debat werd opgericht de vereeniging „De Middaghoogte" die ten doel had, de Christelijke wereldbeschou wing te verdedigen en meer in het bij zonder aan te toonen, dat de Gods dienst door de wetenschap werd gehand haafd. Na zijn heengaan uit Haarlem sticht ten zijn geestverwanten de „Dr. A. H. de Hartog-stichting", die ten doel had me de te werken tot verspreiding van de inzichten van dr. de Hartog op theolo gisch en philosofisch gebied. Verschei dene geschriften wei-den reeds door die stichting verspreid. Zooals daaruit blijkt heeft Dr. de Hartog zich mede op het terrein der wijsbegeerte bewogen. Ook als wijsgeer maakte hij zich naam. Verscheidene werken op wijsgeerig ge bied verschenen van zijn hand. Voorts verdedigde hij zijn ideeën in onder scheidene periodieken. Békend is vooral het geschrift van Dr. de Hartog, Grond beginselen der dogmatiek. Geheel zijn leven was er een van be wonderenswaardige werkkracht en werk lust. Nog maar kort is Dr. de Hartog als hoogleeraar werkzaam en wel als bui tengewoon hoogleeraar! Tijdens zijn verblijf te Haarlem werd hij geplaatst op de voordracht voor Kerkelijk Hoog leeraar in de Theologie te Utrecht als opvolger van Prof. Cannegieter, maar bij staking van stemmen moest het lot be slissen en dat i.Jl op dr. J. R. Slotema- ker de Bruine den tegenwoordigen minis ter. Toen later een opvolger van Prof. Bol land moest benoemd worden, was veler gedachte dat dr. De Hartog zou geko zen worden. Tegen veler verwachting in - erd Dr. de Hartog ..gepasseerd". De .Dr. A. H. de Hartog-stichting" waar van we reeds gewaagden. verkreeg daarna toestemming tot vestiging van een bijzonderen leerstoel voor de Apolo gie van het Christendom. Ze wees Dr. de Hartog aan tot het bezetten daar van. Op 18 October 1926 aanvaardde dr. De Hartog het ambt van buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met een oratie over „de grond slagen ran het Christendom". Een zeer uitgebreid comité heeft zich onder leiding van oud-Minister Dr. J. Th. de Visser gevormd om dr. de Hartog he denmiddag te huldigen Zondagmorgen zal dr. de Hartog in de Nieuwe Kerk een gedachtenisrede uitspreken. TANKINSTALLATIE IN BRAND. KOOLZWARTE MASSA'S OVER HAMBURG-, 10 October (VP Hedennamiddag is in de te Ostermoor zich bevindende tankinstallatie van de (Mineraloei und Asphalwerke A. G. te Hamburg door ioz nu toe onbekende oorzaak een der kleine tanks geëxplo deerd. Sinds drie uur vanmiddag staat deze tank in lichte laaie. Enorme kool zwarte wolkenmassa's trekken over het land. De brandbluschinstallatie van hel bedrijf werkt op volle kracht, doch het is nog niet zeker of men er in slager, zal het vuur tot de tanks te beperken. Van de inwoners van Ostermoor heeft zich een groote opwinding meester ge maakt, daar zij vreezen dat het vuur zich aan de overige tanks zal rneeöeelep. Twee personen rijn gewond. zonder De La Cierva KENNERS ZIJN ENTHOUSIAST! WAT IR. STEPHAN ONS VERTELDE. (Van onzen eigen redacteur). Vlak na de aankomst der „Cierva Auto-giro". Van links naar rechts: de Spaansche gezant in Den Haag Comtc de Bradere, de secretaris der «Auto-giro Company" R. Blake en piloot A. H. C. Rawson. Op deze foto kan men goed zien hoe de „windmolen" (geheel vrij van den motor) bevestigd ij. Een intiem-gezellig ..Waalhaven". Klei ner en gemoedelijker aan Schiphol. Veel bezoekers die allen uitzien naar de fa meuze auto-giro van la Cierva. Tal van „kisten" uit Soesterberg zijn in de lucht en op het vliegveld. Twee groote water vliegtuigen van de Kooy zweven als ver liefde libellen dicht bij elkander af en aan. De roode fotograaf van de K. L. M. (d. w. z. het roode tweedekkertje waarop geschilderd staat „Fotodienst der K. L. M.") staat bijdehand om straks te star ten. Tal van autoriteiten uit burgerlijke- zoowel als uit militaire kringen kijken naar de lucht in Oostelijke richting. Maar om 1 uur Is er nog geen „la Cierva". Doch men verveelt zich niet. Er zjjn vele attracties. In de eerste plaats de „beambte" die als explicateur dienst doet. Voor een vliegveld eer, kostelijke uitvinding! Zie hoe hij zich met een wel bewust air tot het publiek achter de lij nen wendt. Waarlijk, in dezen man rit kopij! Met welk een sappig Rotterdamseh accent is deze „luidspreker" behept! Ook de dame die aan ieöeren man in 'n overall of met een motorkop inlich tingen vraagt over meneer la Cierva is amusant. Met serieuze hardnekkigheid klampt zij zich vast aan alles wat vlie genier lijkt. Deze sportieve vrouw heeft klaarblijkelijk een zwak voor putties, stofbrillen, en benzine- en cliegeuren. Inmiddels komt er steeds meer pu bliek. Wij zien onder anderen ir. Ste- phan. directeur van de Fokker-fabrieken. Vogel, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart. Kolff en De Niet. voorzitter en secretaris van de Rotter- damsche Aeroclub. overste Hardenberg, commandant van de Luchwaartafdeeling te Soesterberg. Luitenant van Weerden Poelman, ir. Grasé. De Veer, chef van het Bureau Luchtvaart van het Dep. van Wa terstaat, de kapiteins Versteeg en Steup van de militaire luchfcvaartschool te Soes. terberg, ir. Van Baumhauer van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart. H. Martin, secretaris van de K. L. M. Ook de Spaansche gezant Comte de Bradere gaf blijk ran zijn belangstelling. En het motor gedaver wordt steeds zwaar, der. Tegen half twee vernemen wij dat de autogiro vlak bij Arnhem is gedaald wegens benzinegebrek. Volgens luitenant Versteeg is het een hebbelijkheid van de .windmolen" om bij iedere Shell- of A. P. C.-pomp neer te strijken. Doch straks zal blijken dat dit een flauwe aardigheid is. Langen tijd blijft het dubieus of genoem de „windmolen" wel naar Waalhaven zal komen! Want zooals dat bij dergelijke ge. legenlieden altijd gaat, de een zegt dit de ander dat; volgens A. is de auto-giro doorgevlogen naar Schiphol, vclgens B. is hij geland in Soesterberg. Te twee uur vernemen wy officieel dat la Cierva in ieder geval niet naar Whalhaven komt. Hij zie sd in Amsterdam en laat zich bi] het publiek verontschuldigen daar hij naar Londen moet vertrekken. Doch zijn koffiemolen. zooals de vaklui zeggen komt wel! Te kwart over twee deelt de meergenoemde explicateur die zoo teedere herinneringen oproept aan zijn voorganger m de bioscoop mede dat de auto-giro in Soesterberg is aan gekomen en vanciaar te kwart over twee is opgestegen in de richting Waalhaven. Nu komt er beweging onder de schouwers. Het terras - troomt leeg. Rond- verzamelen zich eenige honderden men- schen. Het schijnt dat alles wat Soester berg aan legervliegtuigen missen kan zich op het oogenblik in de lucht vindt, 't Werd inmiddels tijd dat de auto-giro kwam. Een i-antal journalisten immers had reeds de kopper, bij elkaar gestoken om zien voor gemeene rekening een van de „kisten" der K. L. M. af te huren en daarmee den omtrek van Am- hem te verkennenEen idee eer -journa listiek waardig! Edoch deze maatregel bleek ovemoodig, war.t te kwart voor drie kwam, hoog geëscorteerd d.-or vliegtui gen van Soesterberg, rje windmolen aan zweven. Een nieuwe sentatk op vliegge- bied! 't Lijkt een toestel met afgeknotte vleugels, gedragen door vier horizontale lustig rondlepeiende molenwieken! Een enorme exotische spinnekop tegen he: blauwe uitspansel! Het ding nadert snel. Nu is het recht boven ons. Verwacht u nu niet lezer dat deze overgangsvorm tus schen hélicoptère en gewone -vliegmachi ne in loodrechte lijn naar beneden komt zakken! Neen, hij daalt weliswaar vrij steil, af en toe weer een eindje schuln- vooruit zwevend en dan weer wat zak kend. schier loodrecht. Het fijne moet nog komenAls de „La Cierva auto-giro" vrij dicht het aardoppervlak is genaderd zakt zij plotseling loodrecht neer en zet zich op den grond bi na znu men zeg gen zooals een kraai met uitgestoken pooten zich op het ijs zet. En dan staat het toestel ook zoo goed als onmiddellijk stil! Met andere woorden: het heeft slechts een zeer klein landingsterrein van noode om veilig op a:»rde neer te strijken. Een gewoon toestel moet zooals ledereen weet de ruimte hebben om over een flan ken afstand uit te loopen. Dit dient hie wel gezegd: een leek ziet het bijzondere zoo gauw niet in. Alleen die vier molen wieken trekken van de „windmolen" de aandacht. Dat is net curieuze van het ge val. Slechts de vakman kan genieten van dat laatste gedeelte der landing. Al het andere Is normaal aan het vlieg tuig, dat voor ons leeker. zich in de lucht precies zoo gedraagt, als leder ander toestel. Alleen dat het dan nog wat onbeholpener schijnt! Een applaus steeg op toen de inzitten den der auto-giro uit de cockpit klauter den. Het zijn piloot Rawson en zijn pas sagier, mr. Blake, secretaris van De la Cierna Auto-Giro Comp. Zij werden welkom geheeten door be stuursleden van de R. A. C. en de K. N. V. v. d. L. Het publiek drong aan alle kanten op en in minder dan geen tijd vormde het een dichte haag rondom de moppe rende „commissie van ontvangst" die geen kans zag om haar taak behoorlijk te verrichten. Hetgeen echter aan hen zeil te wijten was, daar de orgauisatie abso luut onvoldoende was. In de algemeene verwarring ontdek ten wij den heer Ir. Stephan een der leiders der Fokkerfabrieken in Neder land. in gesprek met den beraamden, „invlieger" Ir. Grasé. Beiden waren opge. togen over de la Cierva's vinding. Ir. Grasé had maar één woord: „Reusach tig!" doch hy vestigde er met nadruk de aandacht op dat men deze „windmolen- moet beschouwen als het allereerste be gin; wat de vliegmachine tien jaar gele den was. dat is deze auto-giro in zijn genre. nu. Even later besteeg de heer Grasé zelf als eerste passagier het toe stel, en in dien tijd gaf Ir. Stephan ons den volgenden uitleg: „Voorloopig ligt de waarde van deze machine alleen de mogelijkheid tot landen op een uiterst klein gebied. Voor den start heert het nog een ra ij groot terrein noodig, om- om de lijnen langs het landingsterrein dat de „windmolens" dan nog niet De „Cierva Aato«giro" op Waalhaven. Station»-chef Bo uraan beet piloot Rawson welkom. voldoende snelheid draaien. Immers deze geraken in beweging geheel los van den motor! door de voorwaartsch* snelheid van de machine, en doen dus eerst dan dienst als draagvlakken wan neer het toestel ren zekere snelheid heelt bereikt. De la Cierva heeft naar ik meen zes auto-giro's deze is echter een 2-per- soons en een licht exemplaar. Ze voeren er maar een negentig liter benzine mee mede. Daarom cok moet alles zoo licht gebouwd zijn. en daarom ook is de wind molen niet aan den motor gekoppeld, do mechaniek die daarvoor zou noodig zijn zou het gewicht weer te aanzienlijk doen toenemen. Men moet deze auto-giro dan ook beschouwen als een middel om te ex perimenteerenmaar dan: een waardevol middel. Thans moet men rich op de vol making toeleggen. Doch voorloopig zijn wy over dit begin zeer enthousiast!" Na den heer Grasé die opgetogen was over zyn ervaringen in de „La Cierva" maakten eenige andere vliegeniers nog pasagiersvluchten met den heer Rawson. Allen waren zU enthousiast over het landen en over de perspectieven die door de Cierva's vinding geopend worden. Het begon reeds donker te worden toen wij Waalhaven verlieten. De windmolen werd in een vllegtulgloods geborgen. Drommen trokken op naar Rotterdam. dat met zijn vervaarlijke havensilhouet ten reeds in grijze nevels stak. Het was een interessante middag, en weer een nieuwe sensatie! F. A. D. J. TORK. t In den ouderdom van 59 jaar ie Woensdag alhier overleden de heer D. J. Tork. voorzitter van de vereeniging „Ziekenzorg", waaraan hij al zijn krach ten wijdde. Op 18 Mei 1922 werd hij in de vacature R. J. Dijk by tusschentydsche verkie zing tot Ud van den gemeenteraad be noemd. Hij had zitting voor de S. D. A. P. Op 14 Juni werden zün geloofsbrieven in orde bevonden en op 12 Juli d. a. v. werd hy geïnstalleerd. By de nieuwe pe riodieke rarklezingen In 1923 stelde de heer Tork zich niet meer beschikbaar. In den Alg. Ned. Tyjoografen Bond was hy een zeer geziene persooniykheld Hy was dan ook langen tijd voorzitter der afdeeling Haarlem en jarenlang pro vinciaal vertegenwoordiger van dien bond Hoewel hy sinds lang geen bestuurslid meer was, werd hy in de vergaderingen altyd zeer gaarne gehoord: zyn advie zen werden steeds op den hoogsten prijs gesteld. De heer Tork was een boeiend spreker, die altyd eeriyk voor zijn mee ning uitkwam. Hy trad ook dikwyis in ontwlkkellngsbljeenkomsten als spre ker op. De overledene was ook een zeer ver dienstelijk lid en geducht tegenstander tn het Haarlemsen Schaakgezelschap. Van 31 October 1927 af was de heer Tork aan het ziekbed gekluisterd. Lan gen tUd dacht men. dat de krachtige man- nog wel herstellen zou, maar In de laatste drie weken werd zijn toestand ernstiger, zoodat de hoop op herstel op gegeven moest worden. De begrafenis zal plaats hebben Zater- j dagmiddag 12 uur op de Alg. Begraaf- plaats aan de Koeverlaan.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9