BLUFFEN. HAARLEM'S DAGBLAD Jumma EEN WINTERMANTEL. Wij vrouwen hebben nog eerder dan de mannen, die in dikke wollen ©ostuums, met jassen en vesten rondloo- pen al gauw een mantel noodig. van wege het koude najaar en onze dunne japonnetes. Zijn wij eigenlijk ooit zon der mantel? Zelfs in den zomer dragen we, als we „gekleed" zijn, een zomer mantel. Maar heeft u wel eens gehoord van een heer, die een zomerjas droeg? Hoogstens een demi op een killen dag. Dus: ik zal u den nieuws ten wintermantel toonen. De nieuwe lijn maakt vooral veel werk van den rug, die ruim en be werkelijk :s. Op het model van onze tec- kening komt dit duidelijk uit, al is dit nog heel simpel gehouden. Het kraagje is heej smal. We zien echter ook veel bontkragen dragen. De mantel is van voren recht, met een apart aangezet bovenstuk. De mouwen zijn met smalle manchetjes. De rug bestaat uit een bo venstuk met vijf panden, die naar on deren een weinig breeder ultloopen. Liefst maakt men dezen mantel van een effen stof. Voor maat 44 heeft men V/3 Meter stof van 1 Meter breedte noodig. of maar Meter van 1.30 M. breed. Het patroon staat op de teekening aan gegeven, met de afmetingen der diverse stukken. Voor van voren zijn er 4 stuk ken. voor den rug vijf strooken en het bovenstuk. Verder de mouwen, met de omslagen en twee stukken voor den kraag. Indien de stof breed genoeg is, kan men den kraag uit één stuk ne men. De mantel wordt gesloten met t«.ree knoopen, die men van de stof zelf laat maken. Op zulk een effen mantel van dit genre moet men geen fantasie-knoo- pen gebruiken. Wel kan men eventueel stoffen knoopen (die er goed bij ko men) koopen, met een metalen rand eromheen. Zoo, en iaat nu de schaar maar door het goed glijden, laat de ma chine maar snorren voor uwwinter mantel. MADELEINE. EENVOUDIGE JAPON VOOR OUDEREN. De slanke lijn eischt stolpplooien. Maar hoe aardig staan zij niet! Zie eens in ons model hier. waarvan de rek ge heel glad is, hoe juist die twee plooien het geheels aanzien ophalen e deze, overigens toch zoo eenvoudige rok, een bijna apart effect geven. Het maken van zulk een rok is geen kunst als men de plooien maar duidelijk teekent met krijt of rijggarsn, met het papieren patroon als model. Het vest is slechts een ingezet stuk, links en rechts, dat omgeslagen wordt om rovers te vor men, waarvan het kleine kraagje beves tigd wordt. Als de stof (crépe-de-chine of rips) 135 breed is, heeft men aan twee-en-een-halve meter genoeg: is de stof eohter 90 of 100 breed, dan moet men drie-en-een-halve meter hebben. Het knippatroon van deze aardige japon voor dames kost slechts 55 cent en is onder no. 243 verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48. ALS HET KOMT, KOMT HET INEENS. zat gü de sleur van het dage- lUksclic leven moe? Bedenkt dat de aangenaamste verrassin gen wellicht on u wachten voor morgen of overmorgen. Ei ligt iets bijzon! :r aantrekkelijks in Let feit. dat wü nooit weten wat de i.saste toekomst voor cms vedborgen lioixit. Ieder mensch kijkt dagelijks uit naar vat er komen gaat en onbewust zeggen v.'j allen ivermn'en zaehtles: ..Vrcuwe I'ortuna, wil: gii niet eens sneedig de- ven kant uit kijken en glimlachen? Ik hm dit o: dat 200 moe en hunker naar verandering of verbetering", „Lieve help", zucht hat meisje, dat vijftig gulden per maand verdient. „Zou ik nu nooit opslag krijgen?" „Moet m'n heele leven 200 voorbij gaan", zucht haar zusje, dat in de huishouding is en eiken dag dezelfde kopjes waecht in hetzelfde teiltje. „Allemaal trouwen zti, maar ik blijf over", klaagt het meisje, dat de dertig nadert en ontevreden is met haar een.- aamheid. „Waarom kan ik geen man krijgen?" „Ik zit gevangen tusschen vier mu ren", schreit het Jonggetrouwde vrouw, tje, dat heel' den dag alleen thuis zit. „Ohals ik maar eens uit kon!" De grappige zijde van die dingen is. dat wij vrijwel niets anders doen dan vragen om datgene te krijgen, wat an deren hebban cn die anderen benijden op hun beurt ons! Want laten wU eerlijk zijn: ls tenslotte alles in het leven niet vrij gelijk verdeeld? Wat wii links niet krijgen, krijgen wij rechts en vroeg of laat krijgt leder ziin deel in vreugd zoo wel als leed. V/at. is dus het nut van zuchten en klagen? Dacht u dat wij gelukkiger zouden zijn als wij precies wisten wat er voortaan met ons zou gebeuren? Neem hoor! Er ls eenlge spanning in het feit. dat dc toekomst duister voor eins is, maar heusch, daarin schuilt een belangrijk deel van het mcnschelyk geluk, daarin vinden wij onze hoop en Dutten wij steeds weer nieuwe energie. Niemand weet wat hem be wachten staat, geluk kig en zelfs de tegenspoed is lichter te dragen, omdat zij onverwacht komt. En hoe slecht .het ook vandaag kan zijn, cr is altijd nog een dag van morgen. Achter de wolken schijnt de zon! Wat kan er niet voor u verborgen liggen? Misschien ontmoet u hem! Of ge raakt verloofd. Of trouwt. Of- slaagt in uw werk. Of krijgt een erfenis. Alles kan gebeuren! En wil leven in een merkwaardige wereld, waarin dc groote d:ngon altijd plotseling en totaal onverwacht gebeuren Het litkt werke. lijk vaak of Fortuna opeens aan ons denkt en ons maar meteen begunstigt om ons niet opnieuw te vergeten. En wie deze opvatting tot de zijne of hare maakt zal me<t meer plezier eiken nieu wen dag aanvangen, hopend, wachtend, en desnoods rekenend od wat er kom: en wetend, dat als het komt. het ook ineens gebeurt! HOUDT UW VRIENDINNEN OOK PER POST. „Ik hoor niets meer van Lies nu zij verhuisd is. WU zijn geen twee groote heldinnen 1.1 het brieven schrijven!" is een opmerking, welke men maar al te vaak hoort. Maar in werkelijkheid is dc reden, dat vriendinnen op deze wijze van elkaar los raken, meestal meer luiheid dan onbekwaamheid. Onze grootmoeders leerden op school de edele kunst van het correspondeeren en zij schreven elkaar vaak vele dicht beschreven kantjes, welke bijna boeken waren. Tegenwoordig sturen vriendin nen eikaar hoogstens een ansichtkaart met een paar woorden. Tusschen deze deze twee uitersten moet iets meer lig gen dan toeval. „Wat moet ik schrijven?" zult u vra gen, zoo goed als iedereen dat vraagt. Het antwoord ls eenvpudig: „Doe net of je nog samen zit te praten zooals vroe ger en schrijf alles op! Dc oude tijd herleeft dan weer vanzelf!" Zelfverheerlijking. Om anderen in verbazing te brengen. Gelooven de bluffer# elkaar? Benauwend: zoo kunnen we werkelijk wel het or.geloofelijke bluffen van som migen noemen. Een uitzondering denkt u dat het is? Allerminst, er wordt door heel velen zoo veel opgeschept en op gesneden, dat men zich weieens afvraagt of niet-bluffers eigenlijk maar niet moeten gaan meedoen om tenminste een beetje op peil te blijven. Staaltjes? Hier volgen er eenige. Langs haar neus weg vertelt uw dienst meisje dat haar schoenenadres daar en daar ls: een welbekend duur adres. Of dat zij haar mantels en japonnen in een niet minder duur magazijn koopt. Tot dat zij verschijnt met een frisch jurkje dat ge In een groot warenhuis, zeer laag geprijsd. In de étalage hebt zien staan, terwijl de schoenen blijken den duren winkel nooit van binnen gezien te heb ben. Een ander vertelt dat moeder drie pond beste roomboter in de week ge bruikt en ge concludeert dat het niet kan van een klerken-inkomen met een groot gezin. In de tram blufte onlangs een jong- mensch tegen een ander dat zijn vroe gere imeis.je nog steeds zoo dol op hem was en niets liever zou willen dan dat alles weer in orde was. Ik kende toe vallig het bedoelde meisje en wist, dat het einde der verloving voor haar een verlichting was geweest. Iemand die zijn rij vaardigheidsexamen had afgelegd, blufte dat de examinator hem uitbundig geprezen had om ziin bekwaamheid. Maar de examinator stond bekend als een zeer zwijgzaam man, die alleen na afloop van het examen, er naar gevraagd zijnde, den uitslag mee deelde. De menschen bluffen letterlijk op al les: de eene dat hij zooveel heeft over gespaard. de ander dat hij zooveel heeft uitgegeven: een derde dat hij zooveel kan eten, een vierde dat hij met zoo weinig toe kan; een vijfde geeft hoog op van eigen deugdzaamheid, een zesde vindt zichzelf in zijn lichtzinnigheid een ware held. Bluffen is een kinderlijke, maar ook een kinderachtige eigenschap. Kinderen bluffen op vader die zooveel kan volgen meestal de ongelooflijkste staal tjes van kracht en behendigheid, of moeder die in een paar minuten van al les kan maken. De kinderlijke fantasie is hierbij losgelaten en het kind heeft nog niet geleerd die fantasie voldoende te beheerschen. Dat doet er ook niets toe: zoolang het zulk opsnijden blijft tegenover elkaar, om vader en moeder of een ouder broertje of zusje in een wondermooi daglicht te stellen, hoort het bij kinderen: als het maar niet in leugens ontaardt die wel degelijk be wust worden geuit. Wordt het kind volwassen dan begint het met zijn ontwikkeld verstand de dingen en de gebeurtenissen in hun Juiste gedaante te zien en het bluffen wordt daardoor meteen de kop inge drukt. Tenminste zoo behoorde het te zijn. Maar omdat velen de eigenlijke waarde van 'het leven niet zuiver zien. blijven zij bluffen op kleinigheden, en dan liefst met betrekking tot zichzelf, dus tot zelfverheerlijking. Zoo bluft men op rijkdom en op armoede, op lief de en op gebrek eraan, op trouw en op ontrouw, op verstand en op domheid alles tot meerdere glorie van het eigen ik. Een doodgewoon meisje dat een huise lijk gezinsleven gewend was, blufte op haar deugdzaamheid alsof de verleiding haar in die welbewaarde omgeving elke seconde van den dag beloerde. Hoe para doxaal het ook klinken moge: de deugd wordt dan tot een ondeugd. Een jongmensch dat verloofd was met een dochter uit een gezin van vijf meisjes, vertelde dat hU, „moet ik eerlijk zeggen", de liefste van de zusjes had verkozen. Dat lijkt heel aardig, maar *t was geheel bedoeld als: dat heb ik toch maar weer knap gedaan. Altijd komt het eigen ik op den voor grond bij die bluffers, maar zij beden ken in hun eigenwaan nooit» blijkbaar, dat leege vaten het holst klinken. Zij beseffen niet. dat al dat bluffen een duidelijk bewijs is van hun armoede van geest, sterker nog. zij weten meestal niet eens dat zij zoo blufferig zijn. Want wie een greintje zelfkennis heeft, en daardoor een gezonde critiek op eigen woorden en daden uitoefent, zonder eeni ge bitterheid of cynisme, maar liefst met wat gevoel voor humor, die moet al dadelijk bij den eersten keer bluffen zichzelf vreeselijk dwaas voorkomen, en die 'bedankt er in het vervolg voor om tegenover zichzelf weer zoo'n mal fi guur te maken. Wie twee bluffers met elkaar ontmoet kan er verbaasd over staan wat zij el kaar pogen wijs te maken, en vraagt zich onwillekeurig af, of zij het nu V3n elkaar ook gelooven. En de reden, naast zelfverheerlijking is ook dikwijls de lust om anderen paf te doen staan. Zonder werkelijk ronde leugens te vertellen kunnen kleine voorvallen zóó voorge steld worden, dat zij enorme afmetingen, aannemen en de verteller cr als held uit te voorschijn treedt. Aan de feiten moet men zich houden ook al zijn die dikwijls lang niet gewel dig genoeg om het gehoor te boeien. Maar men kan beter een gewoon mensch zijn die tenminste eerlijk tegenover zichzelf is, dan een die zich opblaast tot een onnatuurlijken omvang: de laatste zal toch op belangrijke levensmomenten bui ten het vertrouwen staan, dat dan aan den eerste geschonken wordt. En dan valt er met bluffen ook niet meer te bereiken. MENU. Macaronischoteltje. Kalfscarbonaden. Aardappelballetjes Sla. Rijst met appelen. De macaroni wordt in korte stukjes gebroken en met ruim kokend water en zout gedurende een kwartier gekookt. Intusscher roert men een lepel slaolie en een lepel boter door elkaar en fruit hierin een half uitje dat fijn gesnip perd is, zeer licht bruin. Van een pond tomaten wordt puréé gemaakt door ze met wat water te koken en door een zeef te wrijven. De puree wordt bij de boter, enz. geveegd en hiermee de af gegoten macaroni op smaak afgemaakt In een vuurvast schoteltje wordt de ma caroni bestrooid met een flinke hoe veelheid geraspte kaas en paneermeel dooreen gemengd, terwijl enkele klontjes boter erop worden gelegd. Het schoteltje wordt nog een kwartier in den oven verwarmd. De aardappelballetjes worden gemaakt van fijngewreven koude aardappelen, die aangemengd worden met een ei, wat melk, boter, zout, peper en nootmus kaat. Er worden balletjes van gemaakt, deze in paneermeel gewenteld en in boter in de koekepan gebakken. Voor het dessert wordt op de bekende wijze rijst met appelen gekookt, deze met wat boter vermengd, een vuurvast schoteltje met boter besmeerd, hierin de rijst gedaan, den bovenkant bestrooid met suiker en kaneel dooreengemengd en enkele klontjes boter. Het schoteltje meet dan nog eenigen tijd in den oven staan. E. E. J.—P. SIMPEL MAAR GOED. Voor jonggehuwden, die zelf het keukenwerk moeten doen is een nut: tig systeem om van alles op het ges bied van borden, kopjes, schoteltjes, vorken, messen enz. steeds een dub' bel stel aan tc schaffen. Men gebruikt deze artikelen den gchcclcn dag maar maakt zc na gebruik niet schoon. Zij gaan daarentegen alle op hun beurt in een groote pan met water, waar zij blijven liggen tot den volgenden dag. En eerst den anderen ochtend worden zij schoongemaakt en weer klaargezet voor den daaropvolgendcn dag. Intusschcn wordt het tweede stel gebruikt. Dit is een betrekkelijk ges makkelijk systeem cn niet kostbaar zoolang het huisgezin nog niet te groot is. Met geeft het vrouwtje de gcle« genheid ook eens iets anders tc doen dan om dc paar uur vaten wasschen cn nog eens vaten wasschen. DAT HAD U NIET GEDACHT NIETWAAR? ..Wij maken ons alti'd het meest bc= zergd voor dc bezoekdagen"- vers klaarde de hoofdverpleegster van een ziekenhuis onlangs in een gesprek mei journalisten. ..Waarom?" vroegen de hecrcn en dames van dc pers. ..Zeker omdat de kindertics om hun ouders huilen cn mee willen?" „Neen", antwoordde dc verpleeg: ster. „Omdat dc ouders zoo kinder* achtig zij en niet weg willen! Dc kinderen komen er o zoo gauw over» heen en wij hebben meer last met dc pappie's en de mammie's dan met dc zieke babies!" TUNIEKPAKJE VOOR JONGENS. Dit leuke tuniek-pakje is bijzonder ge schikt vcor jongens van 1 tot 6 jaar, Het wordt gemaakt van shantung in sterk weefsel, daar het dan waschbaar is en na elke wasch er uit ziet als nieuw. Het pakje bestaat uit een tuniek met een broek. De kraag, manchetten en zakjes kunnen van een andere kleur ge maakt worden, maar mooier is om alles van dezelfde stof te vervaardigen en er dan een vroolijk-kleurige das bij te doen. Het broekje most gced geperst worden, daar dit grappig rtaat bij klei ne jongens en bovendien moet den ben gels vroeg worden bijgebracht dat een heer een goede vouw in zijn broekspijpen most hebben! Het patroon van dit pakje kost 55 een: en is onder no. 244 verkrijg baar voor de genoemde leeftijden. EEN SMAKELIJK HAPJE BIJ DE BOTERHAM. Smakelijk en weinig kostbaar zijn ze ker aardappelbeignets. Op 1 pond ge kookte aardappelen neemt men 3. 4 ons geraspte kaas (men kan die echter ook weglaten), 2 lepels boter, wat zout, pe per en nootmuskaat. 1/2 theelepeltje maggi aroma, 2 eieren, wat paneermeel en een pannetje met frituurvet. Dc warme gekookte aardappelen wrijft men goed fijn en vermengt ze met boter, krulden en de helft van de geraspte kaas, één van de rauwe eieren, de aroma en wat zout. Van dit mengsel vormt men balletjes en slaat die een beetje plat. Die haalt men dan. door het andere, geklep te ei, wentelt ze door de rest van de kaas, die met paneermeel is vermengd. In het heet vet bakt men de beignets goudbruin. Even op grauw papier laten uitlekken. HUISVROUW. WAAR DEZE KLEINE WENKEN ZIJN, HEERSCHT VAST NA REGEN ZONNESCHIJN. Gooi die oude parapluie niet op de vodden, voordat u er een paar van die stalen baleinen uitgehaald heeft. Meestal zijn ze van goed staal en kunnen zc prachtige diensten bewijzen voor het doorsteken van gootsteenen enz. Men zegt, dat men porcelein en glas steviger, taaier kan maken door het in koud water te zetten en dan zeer lang zaam aan den kook te brengen. Vervol gens in het water weer laten afkoelen. Men beweert, dat porcelein of glas, dat aldus behandeld is, nooit door heet wa ter zal barsten. Een ondiepe braadpan, met veel vet er in. zal hevig spatten en het heele kookstel of fornuis onderspatten. Maar dat zal niet gebeuren, wanneer men, vóór het gebruik, een paar snuifjes fijn zout in de pan doet. Een beetje eucalyptusolie op een zach- ten. schoonen doek gesprenkeld, is het veiligste en beste middel om vlekken uit teere stoffen te verwijderen. Om het barsten van lakschoenen te voorkomen wrijve men ze voor het weg zetten met wat vaseline, of sla-olie in, en zette ze dan op schoenspanners. BABY'S EERSTE KLEEDING. Vcor moeders die nu eens echt zorg willen gaan besteden aan de eerste uitrusting van haar kleine, hebben wij een patroon ontworpen voor een com pleet stel kleertjes. Daar is allereerst het manteltje, dat men maakt van wol. met een koordje als sluiting. Aan de einden van het koord een paar donzige kwast jes. Er kan een rand aan geborduurd worden of los opgezet worden, bijvoor beeld van kant. Dan is er êen mutsje, een paar sokjes en een slab. Het geheels: patroon kan naar eigen verkiezing ge maakt worden en het is erg leuk er een drapgdoek en wagen-dekentje bij te maken in dezelfde kleur-combinaties. Het knippatroon Ls te gebruiken voor baJbies van 1 tot 6 maanden, ongeveer en kost 55 cent. Bestellen onder no. 245, RECEPT- GESTOOFDE AARDAPPELEN Op 2 pond gekookte stevige aardap pelen neemt men '4 kan melk. 2 afge streken eetlepels bloem, 2 lepels boter, wat maggi aroma, wat nootmuskaat en zout. De koude aardappelen snijdt men in niet te dunne plakken. Zijn de aar appelen klein, dan laat men ze heel. De boter wordt roerende verwarmd met de bloem tot een gelijk papje, waarna men er steeds roerende de kokende melk langzaam bijvoegt. Even laten doorko ken tot een dun sausje. Naar smaak doet men er wat zout bij, waarop men er de koude aardappelen een kwartiertje in laat stoven. Het gerecht wordt afge maakt met maggi aroma, waarna men het in een dekschaal doet. en den bo venkant met wat geraspte nootmuskaat bestrooit. DE VROUW EN HAAR VRIJHEID. Er is althans in onze groote ste den den laatsten tijd een steeds toe nemende categorie jonge, meestal wer kende vrouwen, die zich ten doel schij nen hebben gesteld de Amerikaansche „flapper" na te gaan doen. Men zal we ten, dat men in Amerika met „flapper" een meisje aanduidt, dat geheel zelfstan dig is, op kamers woont, alleen uitgaat, zelf haar inkomen verdient enz. enz. Voorzoover wij de „flapper" in de bios coop1 zien, lijkt het dat haar leven zeer benijdenswaard is. Wij zien haar Zater dagsmiddags in een coquet badpakje aan het zonnige strand gefilmd, dan in een elegant wandeltoilet bij de wed rennen, daarna (omringd door een leger Rudolf Valentino's) in avondtoilet in de grill-room van een luxueus hotel enzoo- voort. Héél zelden zien wij de „flapper" gefilmd zooals zij in werkelijkheid haar leven grootendeels slijt, n.L afgemat en slecht gehumeurd temidden van rooken- de, kauwgum-etende ruwe collega's op een groot, nerveus-druk kantoor, tien tallen verdiepingen hoog. Nu komen in Holland de werkende vrouwen zoo langzamerhand ook tot „flapper" neigingen en daarbij zijn merkwaardige dingen op te merken. Zij sluiten zich aan bij elkaar, gaan met groepjes van drie of vier naar een thea ter of naar een feest. Zij huren een eigen huis en meubiieeren dat (vaak héél smaakvol) voor zichzelf alleen. Zij huren desnoods personeel en verdienen zelf een goed inkomen als onderwijzeres, op kan toor, als advocate, doktores of wat ook. Welke zijn echter de voor- en nadee- len van zulk een leefwijze? De vrouw, die ons tot dit artikel inspireerde, wil len wij eens tot voorbeeld nemen bij onze beschouwing, zy is advocate en heeft een zeer drukke praktijk, zy woont in een villa-park in een schattig klein villa'tje, dat haar onbezwaard eigendom is. 's Morgens ontwaakt zü in de weel derige dames-slaapkamer, die op het Zuiden ligt. Zij baadt en kleedt zich en gaat ontbüten (haar gedienstige, be jaarde dienstbode heeft gezorgd dat alles klaar staat). Na het ontbijt wandelt zü naar haar garage, rijdt haar sportieve two-seater uit en gaat naar kantoor. Om twaalf uur gaat zü koffiedrinken in een gezellige lunchroom in de stad en werkt daarna weer tot ongeveer half vijf op haar kantoor. Dan rüdt zy naar de bin nenstad met haar auto. stalt den wagen op een standplaaats en gaat winkelen. Omstreeks zes uur is zU thuis voor di ner, waar zy zich speciaal voor kleedt en waar zy tot minstens acht a negen uur over doet. Als zü alleen thuisblijft, leest of musiceert zü en anders komen er ken nissen met wie zy een spelletje doet en een glas wijn drinkt, zy gaat vaak naar theaters en is Zondags meestal uit ril den met haar auto. Dan wipt zü even naar Antwerpen of Brussel en komt des noods pas 's Maandags terug. Dat is best uit te houden, zult u den ken! En inderdaad, deze vrouw heeft het in vele opzichten zeer goed en zou met recht door velen benUd kunnen worden Als wij nu nog er by vertellen dat zy. laten wij nu maar niet zeggen: beeld schoon, maar toch In elk geval zeer knap is en een buitengewoon aantrek kelijke verschyning heeft, dat zij altijd even chique en elegant gekleed gaat en bijzonder gezellig converseeren kan, dan zal iedereen toch beweren, dat nu de maat vol is. En toch is zü niet gelukkig. Zü kan urenlang stil op een kussen in het ve: ster zitten, treurend, melancholiek en met zichtbare ergernis vaak. Daar moet toch een reden voor zijn en welke kan dat zün by zooveel genot en gemak? wy hebben het haar in een ir.tiem sprek eens heel voorzichtig gevraagd en zij was (een kenmerk van da intellec tueel vrouw!) er zeer openhartig mee. Zij haalde haar schouders niet op n:ei een gebaar van „ik-weet-zelf-niet-wat- het-is-maar-er-is-xets", néén, zü wist met groote juistheid, met bijna weten schappelijke zekerheid precies te zeggen wat het was en stelde ons ervan op de hoogte met negen korte maar kernach tige woorden. Zij zeide: „Altü'd alleen te kunnen omgaan met vrouwen wordt ver velend!" „Dan moet je trouwen!" was ons ad vies. maar zy schudde kordaat het hoofd en zei: „Neen dan zou ik myn vrijheid prijsgeven en dat wil ik onder geen voor waarde. Het huwelyk is een band, die ik niet hebben wil, maar ik zou het wel prettig vinden om een ontwikkelden, se- rieuzen man te kennen, een héér, die mij beschouwde zooals hij een kameraad zou beschouwen en waarmee ik om zou gaan als met een collega. Wy zouden samen uit kunnen gaan en dineeren, kortom het zou je blik verbreeden en aangenamer zijn, dunkt my." „Het is wel mogelyk, dat je systeem in de praktijk zal slagen," antwoordden wij. „Maar het zal blijken zeer moeilyk te zyn voor een vrouw om geregeld met een man uit te gaan en te converseeren zonder dat Amor komt dreigen Wat onze patiente daarop geantwoord heeft, weten wy niet meer en het doet niet meer terzake. Typisch is alleen om te zien hoe het afliep. Zy maakte tydens haar vacantie kermis met een Fransch- man. die in haar woonplaats in betrek king was als directeur van een groote firma, vertelde hij. Zy zijn samen een paar maal leuk uit geweest en op een moment, dat de vriend in moeilykheden verkeerde leende zy hem zelfs een niet onbelangryk bedrag, zooals volgens haar opvattingen goede vrienden voor elkaar over moesten hebben. Op zekeren dag werd zij ontboden by de politie en vond daar haar „vriend" gearresteerd wegens oplichting en tal van andere feiten. Directeur van een groote firma was hy nooit geweest! Zy is toen een lange poos weer alleen geweest met haar vriendinnen, totdat zy een collega-advocaat ontmoette, die haar aanstond en waarmee zy veel za ken te bespreken kreeg. Zy werden heel dikke vrienden en gingen veel samen uit. De vriend deed toen een aanzoek, dat zy vriendelyk en eerlyk afwees met het dringende verzoek om vrienden te blijven zooals nu, wat de vriend wei gerde. „Ik zie er niet tegen op als vrienden om te gaan met een vrouw, die ik heb lief gehad en die my weigerde," ant woordde hy, „Daardoor ben ik oud en wys genoeg, maar ik kan dit niet vol houden omdat het my tegenstaat zoo als jü alles beter kunt doen dan ik. Je bent riiker, je verdient meer. je neemt het er beter van .kortom je bent my de baas en dat is iets, wat ik van een vrouw niet kan verdragen. Als je een winkelmeisje was met een karig inko men zou ik meer met deze soort „mo derne" vriendschap ophebben dan nu, nu ik 'naast jou dikwijls het gevoel heb dat ik maar een prul ben De vriendschap is drie maanden uit geweest. Toen kon de moderne vrouw het niet meer uithouden en zocht haar vriend weer op. Bü die gelegenheid is opnieuw een huwelijk besproken. De vrouw bood aan te blijven werken a's advocaat en te trouwen in gemeenschap van goederen, opdat haar kapitaal aan hen beiden ten goede sou komen. „Ik wil trouwen," zeide hy. „Op een basis, dat. er van myn inkomen geleefd moet worden en dat jij niet als advocaat blijft werken. Van je kapitaal wil ik geen cent te mijnen nutte aanwenden, maar as je jezelf ervan wilt kleeaen etc., kan ik dat niet verhinderen, en dat wil ik natuuriyk ook niet." De ..moderne vrouw" besloot na ryp beraad haar weelderig cn gemakkelijk leveri niet op tc offeren en dus niet te trouwen. Eenigen tijd later echter, nadat de vriend van een lange zakenreis was te ruggekeerd, voelde zy hoe zy hem ge mist had, zocht hem op en vernam dat hy met een ander verloofd was. Villa, auto en alle andere weelde had zy ten slotte willen geven om toen nog op be scheiden voet niet hem het huwelijk tq kunnen ingaan.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14