DE „GRAF ZEPPELIN" VORDERT. HET MYSTERIE „ONDINE" OPGELOST. 46e Jaargang No. 13900 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 13 October 1928 HAARLEM S DAGBLAD ADVERTENTIEN i_5 regels f 1.75; elke regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Abonnementen reductie. Annonces van Vraag en Aanbod 1—4 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents; buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1—4 regels 25 cents, elke regel meer 10 cents. ABONNEMENTEN per week f 0.274» met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Haarlem en dorpen waar agent gevestigd is 'kom der gemeente) f 3.574. Fo. per post door Nederland f 3.874- Losse nummers f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per 3 maanden f 0.574» fo. per post f 0.65. Bureaux Groote Houtstraat 93, Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Gratis Ongevallenverzekering voor Week-Abonné» Uitkeeringen: Levenslang* Redactie 10600, Administratie 10724 en 14825. Postgiro No. 38810. Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P.W. PEEREBOOM Ongeschiktheid f 600.-; Overlijden f 600.-; Verlies van hand, voet of oog f400-, Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 10122, 12713. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Duim f 250.-; Wijsvinger f 150-s Elke andere vinger f 50.-; Arm-of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EEN ONBILLIJKHEID. Boven den Oceaan MET FLINKE SNELHEID VOORWAARTS. PASSAGIERS ZWAAR LUCHTZIEK. (Zie ook elders in dit nummer). EERSTE BLAD AGENDA Heden: ZATERDAG 13 OCTOBER Stadsschouwburg: Ver. Rotterd. Hof stad Tooneel (Cor v. d. Lugt Melsert). „Merijntje Gijzen's Jeugd (Het ver raad)". 8 uur. Gem. Concertgebouw: Internationale Zangwedstrijd „Inter Nos". Bloemhof: Liefdadigheidscabaretavond Herstellingsoord Spoorpersoneel, Vorden 8 uur. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: Operet te „Sneeuwwitje en de Dwergen", 2.30 u. Cinema Palace: „Looping the Loop". 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „De Jacht naar een Vrouw"; ,De Drie Vagebonden", 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Een troetelkind van het publiek." Tooneel: Biagis en Frascoja. 7—9; 9.15—11.15 uur. Matinée 2.30 uur. Standaard Theater: „Een Linke Jon gen". Tooneel: Gezelschap Dirk Janse, „Verwoeste Levens", 2.30 en 8 uur. Cabaret Modern: Nieuw programma. Brongebouw: Tentoonstelling Electn- citeit-, Voedings- en Sanitaire Artikelen 1—5.30, 7.30—11 uur, Kindermatinée 1—5.30 uur. ZONDAG 14 OCTOBER Stadsschouwburg: ,De Medailles van een Oude Vrouw", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Internationale Zangwedstrijd „Inter Nos". Gebouw St. Bavo, Smedestraat: Ope rette „Sneeuwwitje en de Dwergen", 2.30 uur. Cinema Palace: „Looping the Loop", 27 en 8 uur. Luxor Theater: ,De Jacht naar een Vrouw"; ,De Drie Vagebonden". Van 2 uur af. Rembrandt Theater: „Een troetelkind van het publiek." Tooneel: Biagis en Frascoja. Van 2 uur af. Standaard Theater: „Een Linke Jon gen". Tooneel: Gezelschap Dirk Janse, „Verwoeste Levens". Van 2 uur af. Cabaret Modem: Nieuw programma. Brongebouw: Tentoonstelling Electri- citeit-, Voedings- en Sanitaire Artikelen 1—5.30, 7.30—11 uur. MAANDAG 15 OCTOBER Gem. Ooncerbbegouw: Natuur-weten- schappelijke film ,De Eeuwige Stilte", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. PUBLICATIE VOETBALUITSLAGEN. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat tijdens de verbouwing van de bureaux van Haarlem's Dagblad, alle berichten voor de nieuwsborden worden gepubliceerd in de etalage van een der winkelhuizen in de voorhal van het Luxor Bioscooptheater, Groote Hout straat 139. Dit zal dus ook geschieden met de publicatie der voetbaluitslagen op morgen 14 October en volgende Zon dagen, tot nader kennisgeving. HET FRANS HALSPLEIN- PLANTSOENAANLEG. Door den veranderden loop van de wegen in verband niet de nieuwe Ken- nemerbrug, is van het plantsoen op het Frans Halsplein niet veel meer dan een ruïne overgebleven. Naar wij vernemen zal de dienst van den Hout en de Plantsoenen a.s. Maan dag beginnen met het aanleggen van een nieuw plantsoen. De omwonenden, die nu al maanden op een woestijn kijker, zullen deze mededeeling zeker met vreugde begroeten! Het plantsoen wordt geheel anders aangelegd dan het vroeger was. De nieuwe weg van de brug naar den Schoterweg heeft de vroegere groote grasvlakte in tweeën gesneden. Die stukken zijn thans te klein, om er de fontein weer te herplaatsen. Het is nog niet beslist wat er precies zal komen, maar het is de bedoeling om er een mooi plantsoen te maken. Trouwens aan al onze plantsoenen wordt de laat ste jaren zeer veel zorg besteed, zoodat zij de bewondering opwekken van stad genoot en vreemdeling. DE HNAEN. 3700 VOOR EEN HOOFD VAN DIENST. In het voorjaar hadden B. en W. aan den gemeenteraad voorgesteld om de salarissen van verschillende directeuren en hoofden van takken van dienst te herzien. Met de behandeling van dit voorstel is het zonderling verloopen. De raad nam eenige verhoogingen aan, maar wees de andere en bloc af. Die beslissing werd evenwel slechts met één stem meer derheid geiiomen, waardoor bijna zeker heid bestond, dat als over de posten afzonderlijk gestemd zou zijn, een aantal aangenomen zou zijn. Naar wij vernemen zal bü de be grooting voor 1929 deze zaak opnieuw aan de orde komen. Enkele raadsleden hebben namelijk het voornemen om. als B. en W. daar mede niet komen, voor te stellen, eenige posten voor salarissen van directeuren en hoofden van dienst te verhoogen. Daar het hier verschillende raadsleden geldt, die ook weer verschillende posten op het oog hebben, is te verwachten, dat vrijwel de geheele salaris-aangelegen heid weer ter tafel zal komen. Een onderdeel van het voorstel van B. en W. was indertijd om het salaris van den heer J. Kramer, inspecteur van het havenwezen te bepalen op f 3000— f 4000 en hem den titel van directeur te geven. (De heer Kramer heeft thans f 3700, het maximum als inspecteur). Ook dit voorstel werd toen door het en bloc-stemmen verworpen Daarmede is toen in het bijzonder een onbillijkheid begaan, waarvan bedoelde ambtenaar de dupe geworden is. Feitelijk is het al jaren was dien ambtenaar betreft, een eigenaardige toestand. Vroeger was de heer F. de Jonge directeur van het havenwezen. Toen die in den oorlogstijd belast werd met de leiding van het distributiebedrijf, werd het havenwezen bijna geheel overgela ten aar» den heer Kramer, destijds com mies. Toen volgde in 1921 de benoe ming van den heer de Jonge tot ge meente-ontvanger. B. en W. belastten gelijktijdig den heer Kramer met de dagelijksche leiding van het ha ven wezen in den rang van inspecteur. De heer de Jonge zou nog met het opper-toezicht op den havendienst belast blijven. Dit oppertoezicht heeft evenwel niets te .beteèkenen gehad. B. en W. be schouwden den heer Kramer geheel als hoofd van dien tak van dienst. Nu is de heer de Jonge gepension- neerd, zoodat ook het oppertoezicht in naam vervallen is. Het eigenaardige is nu evenwel, dat Haarlem een hoofd van dienst heeft die 30 werklieden en 5 ambtenaren on der zich heeft, die een maximum salaris geniet van f 3700, Hij doet niet alleen het werk dat vroeger de heer de Jonge als directeur van het havenwezen deed. maar zijn werk is door de annexatie belangrijk toegenomen, o.a. ook door de uitbreiding van het pontbedrijf. Ook zyn financieele verantwoordelijkheid, die over meer dan een ton per jaar loopt. Eenige raadsleden hobben .het voor nemen niet alleen het voorstel van B. en W. opnieuw bij de raad aanhangig te maken, maar voelen er veel voor om zijn salaris hooger te stellen dan f 3000— f 4000. Dit is voor een directeur var. een belangrijk gemeentebedrijf te laag. De hoofdinspecteurs van andere takken van gemeentedienst hebben nog meer. zy meenen dat daardoor een on recht dat reeds jaren gehandhaafd werd, gedeeltelijk kan worden goedge maakt. De heer Kramer die byna een kwart eeuw in gemeente-dienst is is een ijverig, plichtsgetrouw ambte naar, die steeds op de bres staat voor de belangen der gemeente, alles doet om het havenwezen te bevorderen, goed met het lastige schippersvolkje kan om gaan en ook een uistekend chef is. HOUT EN PLANTSOENEN INSPECTEURSBENOEMING. In de plaats van den heer B. de Kruyf Jr., die directeur van de be graafplaats te Rotterdam geworden is werd tot inspecteur by den Hout en de Plantsoenen benoemd de heer J. Dorresteyn, een Hollander die de laatste jaren in Beieren gewerkt heeft. 100.000 PERSONEN GEDOOD? BIJ DEN OPSTAND IN KANSOE. BERLIJN, 12 Oct. (Wolff). Den Hearst-correspondent Karl von Wiegand die zich aan boord van de „Graf Zep pelin" bevindt, is 't ondanks de vele storingen in het draadlooze verkeer, dezen nacht gelukt een klein reisverslag naar New York te seinen. De „Lokal Anzeiger" geeft een resumé van dit verslag als volgt: „Aan boord Graf Zeppelin, 12 uut des nachts. Ons radiostation werkt met groote storingen. De Zeppelin zal, wan neer zij Gibraltar om vijf uur morgen ochtend achter zich heeft, zuidelijk koersen naar de Azoren. Het eten was uitstekend. Het bestond uit koud vleesch salade, thee en wyn. „Iedereen is vroolijk en wel. De pas sagiers zyn het er allemaal over eens, dat de eerste dag van de vlucht de al lermooiste van hun leven was. Allen zyn verbaasd, hoe gemakkelijk het luchtschip zyn weg kiest. Steeds maakte de „steward" de bedden, gelijk in een Pul lm an wagen. Flemming zeide tot my op de commandobrug: „Wij maken een goeden tyd". Dr. Eckener verklaarde even van te voren: „Morgen zullen wy goed weer hebben". „In de eerste 12 uren zyn 670 mijlen afgelegd. De start was uitstekend. Toen wy den Ryn passeerden riep de steward: „Laatste post voor Duitschland". „Van Schaffhausen uit kon men de Alpen door de wolken heen zien, die uit elkaar gerukt werden. Bij Bazel had den wy een uursnelheid van 71 myien. Dr. Eckener was voortdurend op de com mandobrug. Steeds met de kaarten vóór zich. Vervolgens vlogen wy in de rich ting van Besangon. Het luchtschip vloog daarna laag. Wij konden duidelijk zien hoe de menschen naar boven keken, maar geen wuivende zakdoek was zicht baar. Slechts een enkele vlieger be groette het luchtschip, kwam naderby fotograveerde en wenkte. Het is fasci- neerend te zien, hoe officieren en man schappen werken". Reuter seint uit Pont Adelgarda, dat het luchtschip draadloos bericht heeft gezonden dat 't hedennacht over de Azoren zal vliegen. De passagiers zyn zwaar luchtziek. SAO MIGUEL, (Azoren), 12 Oct. (Wolff). Om 2.35 uur (Duitsche tyd) trad het dra-dlooze station van Sao Mi guel in verbinding met het luchtschip. "Iet ontving bericht, dat de „Graf Zep pelin" Madeira was gepasseerd. Het luchtschin vloog te half twee 's namiddags (Duitsche tijd) over Ma deira. Een Wolff-bericht uit Hamburg vertelt ons, dat de ""•ot „La Garuna", van de Zuid-Amerika ansche Stoomvaart My., de Zeppern heeft gezien, gister morgen c.n elf uur op 34 gr. lp min. N.B. en 13 gr. 3 min. W.L. Het vloog op ongeveer 500 M. hoogte. Het weer was fraai. Aan boord van het luchtschip scheen allee in de beste orde. Deze ontn* eting heeft dus plaats ge had eenige uren voor Ie „Graf Zeppelin" Madeira bereikte, want Funohal werd om 2.30 uur gepasseerd PARIJS. 12 Oct. (Havas). De Fran- sche duikboot „Ondine" met drie officie ren en 40 manschappen aan boord, is in den nacht van 3 op 4 October gezonken tengevolge van een aanvaring met een Grïeksch stoomschip by Porto. Het Grieksche schip te Rotterdam. PARIJS, 12 Oct, (B. T. A.) Bij het ministerie van marine is hedenmiddag een telegram ontvangen van den Fran- schen consul te Rotterdam, waarin wordt gezegd dat de gezagvoerder van het Grieksche s.s. „Ekatrina Goelandris", dat te Rotterdam is aangekomen, ver klaard heeft den 3en October omstreeks elf uur 's avonds in volle zee voor Vigo met een duikboot, welke nationaliteit hy niet kon onderscheiden, in aanvaring te zijn geweest. Hij trachtte tevergeefs de duikboot te hulp te komen, doch kon haar niet weer vincen. Gedurende twee uren heeft hy op de plek des onheils vertoefd. Daar de door het stoomschip gemelde positie met de vermoedeiyke positie der ..Ondine" overeenkomt, moet de aange varen duikboot de „Ondine" zyn geweest. Het weer was goed het zicht helder, de zee woelig. De minister van marine heeft het tweede eskader torpedojagers, hetweB: Naar Wolff voorts meldt, heeft „Graf ppelin" tot aan het passeeren van Madeira, in nc geen dertig uur varen een afstand afgelegd die. in rechte hjn gemeten, ongeveer 2800 K.M. is. Men kan er echter zeker van zyn, dat het luchtschip minstens een weg van 3000 K.M. heeft afge" gd, want het heeft niet -„ht-toe recht-aan gevaren, want af en toe moesten kleine onweers- en storm- gebleden vermeden worden. Dus heeft de Zeppri'n t nog toe een uursnelheid ber van minstens 100 HM Belangwekkend is de vergelijking me' proefvaart over Duïtschi toen het '•ichtschip 3200 K.M. in 34 1/2 uur af legde, dus =en gemiddelde lereikte van 90 K.M. per uur. Rekening hou nd met d<- tevenw1 Men, is de nu be reikte uursnelheid als normaal te be schouwen. Van va&fcun- zijde wordt er op ge wezen, dat het spaarzaam en onvolledig binnenkomen v- de draadlooze berieti ter op rekening gesteld moet worden van de werking der vele radiostations, die berichten seinen naar het lucht schip. De leiding het "=chlp moet de weerkaarten -rif samenstellen en ge bruikt daarvoor zooveel mogelijk inge- ->men berichten. Reeds tijdens den tocht boven Wert- Europa, toen ons land ook bezocht werd. moest. 4'5 van den vaart'id voo opneming van weerberichten gebruik' worden. Deze belastang van het radio-sta tier n boord is oorza.i:, dat de werf te Friedrichshafen tot nog toe geen be richten heeft ontvangen over de positie van het schip. Maandagavond te Lakehnst? FRIEDRICHSHAFEN 12 Oct. (V.D." De algemeene weerstoestand op het Noordelijke gedeelte van den Atlanti- schen Oceaan is ook Vrydag zeer slecht vebleven. De depressie ten Westen van Ierland is nog niet verdwenen. Haar uitloopers reiken ver naar het Zuiden tot voorby de Azoren. tot op den 35ster graad Noorderbreedte. Ten Zuiden van dezen breedtegraad is het weer zeer gunstig en zal dit ook gedurende den Zaterdag blijven. De koers zal vermoe delijk gehouden worden tusschen den 33sten en 35sten vraad Noorderbreedte in Westelijke richting, zoodat het lucht schip recht op de Bermuda-eilander afstevent. Vooropgezet, dat het weer op dit traject de volgende dagen stabiel blyft en dat geen tegenwinden opsteken kan het luchtschip Zondagmiddag boven de Bermuda-eilanden verwacht worden. Onverwachte omstandigheden voorbe houden, kan het luchtschip in ieder reval Maandagavond Lakehurst bereiken Vrydagmlddag is de Zeppelin weer in verbinding gekomen met Norddeich. welke verbinding in den voormiddag tengevolge van de stormen bewesten Ierland niet functionneerde. De Vrydag te 13.35 uur afgelegde af stand FriedrichshafenMadeira be draagt ruim 2800 K.M Op 30 vlieguren geeft dit een gemiddelde uursnelheid van ongeveer 95 KM. om vier uur hedenmiddag patrouille-ar beid op zee voor Porto -verrichtte, order gegeven zich onmiddellijk naar het ge signaleerde punt te begeven. In overee stemming met den minister van buiten- landsche zaken heeft hy den Franschen gezant te 's-Gravenhage verzocht bij den zich thans te Rotterdam bevinden den gezagvoerder van het Grieksche stoomschip inlichtingen in te winnen omtrent de omstandigheden, waaronder de aanvaring geschiedde. Aan de „N. Rotfc. Ct," wordt naar aan leiding van de vermoedelijke ramp met de Fransche duikboot gemeld, dat te Rotterdam op 10 October een scheepsver klaring is afgelegd door den kaoitein van de „Ekaterina Goelandris", welke op het oogenblik voor het ondergaan van enkele herstellingen te Schiedam ligt. waarin melding wordt gemaakt van de aanvaring met de duikboot. De kapitein zegt in die verklaring, dat hy op 3 Octo ber 11 uur 's avonds uit zyn slaap ge wekt werd doordat hy een schok hoorei- en gevoelde, waarop hy zich onmiddel lijk naar de commandobrug begaf, waar hy aan stuurboord een onderzeeër zag De nationaliteit van de verdwijnende duikboot was niet te onderscheiden. De ..Ekaterina Goelandris" was met haar bakboordvoorsteven tegen het stuurboord achterschip van de duikboot aangeko men. De kapitein heeft toen nog doen koereen in de richting, waarin de duik boot verdwenen was teneinde zoo noo- dig hulp te bieden. Hy heeft langzaam zigzagsgewyze rondgevaren, terwijl hy aan de in de nabijheid zijnde schepen geseind heeft, dat er een aanvaring met een duikboot had plaats gehad op 42 gr. N. en 9 gr. 36' W. Na vruchteloos te hebben gezocht is de „Ekaterina Goelandris" op 4 October des ochtends te 1 uur doorgevaren. DE CHAUFFEURS EN DE STADSAUTOBUSSEN. EEN NACHTVERGADERING. In den afgeloopen nacht werd een door de Ned. Unie (aangesloten by den Cen trale Bond van Transportarbeiders) en den R.K. Bond van Transportarbeiders uitgeschreven nachtvergadering gehou den in het gebouw De Centrale. Te 1 uur opende de voorzitter, d<? heer A. Mars, de byeenkomst, welke buiten gewoon druk bezocht was, zoodat velen zich met een staanplaats tevreden moes ten stellen. Den heer Mars gaf een overzicht van den buitengewonen langen weg die het autobusvraagstuk hier ter stede heeft moeten afleggen alvorens de Raad een beslissing nam. Thans is deze beslis sing gevallen, althans de Raad heeft de concessie aan de Brockway Maat- schappy gegeven, doch daarmede is voor de werknemers de zaak nog lang niet af. De loon en arbeidsvoorwaarden moeten nog worden vastgesteld en daar over zal zeer zeker me' de directie der Brockway Mij. behoorlijk onderhandeld moeten worden, daar de arbeidsvoor waarden en het loon op de andere ïynen van deze maatschappy geldend niet de maatstaf zullen mogen zyn voor de stadsautobussen. Spreker gaf daarna een overzicht van datgene wat de orga nisaties verrichtten om die bepalingen in de concessievoorwaarden op te doen nemen, zooals ze thans door den Raad zyn vastgesteld. De opwekking om de besturen met alle mogelijke kracht te steunen werd met een luid applaus on dersteund. Hierna voerde de heer Sormani het woord, die uitvoerig aantoonde om welke reden de beide organisaties de te Til burg voorgedane kwestie aan de raads leden per adres had doen weten. Spre ker betreurde het feit. dat de directie der Brockway My ook te Haarlem, waar een collectieve arbeidsovereenkomst was afgesloten zonder nader overleg met de organisaties kwam met een strafregle- ment. Voorts zei hy, dat al de adressen van de organisaties geen andere bedoe ling hadden als om de Raad in te lich ten omtrent de handelwyze, doch dal nimmer de organisaties zich hadden uitgesproken voor een speciale onderne ming. Het had de besturen van de beide organisaties ernstig gegriefd, dat er zonder meer was medegedeeld, dat de Tilburg niet in stryd met de concessie was gehandeld. De uitspraak van den Tilburgschen raad bewijst, dat dit we! geschiedde, terwijl voorts de mededeeling in den Raad gedaan dat de arbeids voorwaarden In overleg met de vakor ganisaties te Tilburg waren vastgesteld, absoluut onjuist is. Den heer Janszen onderstreepte het geen door de heeren Mars en Sormani was medegedeeld. Door het optreden van de organisaties kan echter in Haar lem niet datgene voorvallen wat te Til burg geschiedde en het zal dan ook de plicht zyn van de chauffeurs in het algemeen zorg te dragen, dat het resul taat door de organisaties nu al reeds bereikt, bekrachtigd wordt by de a.s, on derhandeling over loon en arbeidsvoor waarden. Allerlei geruchten bereiken nu al reeds de besturen n.l. over het aan nemen van personeel buiten Haarlem, doordat de directie buitengewone voor waarden stelt enz., doch ook daarover zal dienen gesproken te worden. Na deze uiteenzettingen, welke met bUzondere aandacht werden gevolgd, werd door den heer Mars aan de ver gadering de vraag gesteld of men met de gevolgde tactiek der besturen accoorö kon gaan en om aan de besturen vry mandaat te geven terzake de verdere onderhandeling. De vergadering onder steunde met een luid applaus het be stuursvoorstel. waarop werd medegedeeld dat binnen kort opnieuw byeengekomen zal worden, daar naar aller verwach ting de onderhandelingen spoedig een aanvang zullen nemen. Te 4 uur werd hierop de vergadering gesloten, HET SINGAPORE-DOK. GISTERENAVOND AAN GEKOMEN. Volgens een United Press-bericht in de TeL, is het eerste deel van het groote örUvende dok gisteren bU het vallen van de duisternis de haven van Singapore binnengekomen. Vertegen woordigers van de admiraliteit gingen aan boord om het naar zyn plaats te geleiden, waar men morgen hoopt aan tc komen Het tweede deel word', te Singapore Maandag vervacht. De Ne der land sche sleepbooten melden, dat de reis van Oeylon zonder bijzondere ge beurtenissen Is volbracht, DE VROUW- (Lady Drummond-Hay de eenige passagiere van de Graf Zeppelin liet op het uur van vertrek op zich wachten en had toen nog haar bont mantel vergeten). Alles was geheel In orde, t Luchtschip was ter afreis klaar, 't Avontuur kon nu beginnen. Doch men wachtte nog op HAAR; Op het tijdstip van vertrekken. Voor den grootschen wereld tocht, Werd zij door een leger mannen. Overal vergeefs gezocht. Moest ze nog haar neusje poedren? Kocht ze nog een nieuwen hoed? Ha. daar kwam zij aangestoven. Met een luid gejuich begroet; En toen zU was ingestegen. Moest er nog een auto. vlug. Om haar bontjas te gaan halen Naar mevrouws hotel terug.... O. hoe vaak wordt dezer dagen. Door de vrouw gelamenteerd. Dat de man van tegenwoordig. Haar niet meer als vroeger eert: Maar gy vrouwen die geneigd zyt. Tot het uiten van die klacht. Meent ge. dat men op een man ook. Zoo geduldig had gewacht? Dat men hem voor het vergeten. Van een bontjas had verschoond? Wel. men had hem ongetwijfeld, Uit het luchtschip weggehoond Neen, nog steeds is geen gelijkheid, In de menschenmaatschappy. Tusschen man en vrouw gekomen. Maar wie vaart er 't beste by? P. GASUS. ONZE HAVEN-VOORSTAD WAAROM HAARLEM DRAALT MET HET OVERNEMEN DER SLUIZEN. Het schiet met de werken tot herstel van de Kolksluis te Spaarndam slecht op. Het werk moest al 1 September klaar zijn geweest, maar het einde is in do eerste maanden nog niet te verwachten. De schippers van kleine vaartuigen betreuren die vertraging want zU moeten nu nog langer door de groote sluis schutten en groot in plaats van klein sluisgeld betalen. Indertijd hebben wy medegedeeld, dat or onderhandelingen gevoerd werden tusschen ons gemeentebestuur en Ryn land, om de slulswerken te Spaamdam in eigendom en beheer over te doen aan Haarlem. In het algemeen zou het zooals wy al eens uiteengezet hebben aanbeveling verdienen wanneer Haarlem in onze haven-voorstad" de macht in handen kreeg. Er zyn evenwel ook be zwaren aan verbonden. Die zyn namelijk van financleelen aard. De slulswerken te Spaamdam verkecren in niet al te bes ten staat. De Kolksluis wordt nu geducht onder handen genomen, zoodat die na oplevering wel in orde zal zyn. Maar ook aan dc groote sluis zyn op den duur kostbare herstellingswerken te verwach ten. Die zouden dan voor rekening van Haarlem komen. Geen wonder dat Haar lem dus den eisch stelt, dat de slulswer ken in goeden staat worden opgeleverd. Er is evenwel nog meer. Het sluisbe- drijf van Rynland te Spaamdam Is geen winstgevende zaak. Integendeel: er is elk jaar een tekort. Als Haarlem het bedrijf overneemt, is het te verwachten, dat het jaariyksche tekort nog belangrijk zal toenemen, omdat het slulspersoneel dan natuuriyk zal vallen onder de bepalin gen van het Haarlemsche werkliedenre glement. De werk tyden zouden dan be langrijk korter worden, terwyi ook de salarissen zouden stygen. Dit zyn belangryke bezwaren. Aan die omstandigheden moet het dan ook te wyten zijn, dat nog geen overeenstemming tusschen Haarlem en RUnland verkregen is. Voorlooptg biyven de sluizen dus nog onder het beheer van Rynland. AUTO BOTST TEGEN VIER BOOMEN AAN. INZITTENDE GEDOOD. Vrydagmlddag kwart over vyf heeft naby het op acht K.M. van Leeuwarden gelegen plaatsje Wirdum een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een menschenlevcn valt te betreuren. De personen-auto, bestuurd door den heer H. Swierstra uit Schillaard, waarin be halve de eigenaar als passagier had plaats genomen de heer H. Bakker uit Baard, reed, komende uit de richting Leeuwarden, in snelle vaart In de rich ting Heerenveen. Door tot nog toe on bekende oorzaak vloog de auto plotse ling achtereenvolgens tegen vier bcomen aan. sloeg hierna over den kop en kwam 30 Meter verder tot stilstand. Van den wagen was niet veel meer over. De heer Bakker was op slag dood. De heer Swierstra bekwam zeer ernstige kneu zingen en werd in een naby gelegen boerderU binnengedragen. De politie stelt een onderzoek In. Het staat nog niet vast, of beide Inzittenden geheel vry waren van sterken drank, meldt de Tel, TE CONSTANTINOPEL. Het K.L.M.-vl:egtuig H-NAiEN, be manning Smirnoff. Aler en Veenendaal. i is VrUdaemorgen 6.35 plaatselijke tyd. uit Belgrado vertrpkken en om 11.45, plaatselijke tyd, te Constantinopel aan gekomen. Daar het echter Vrydag in Turkije een feestdag is, waarop niet ge werkt mag worden kon 't vliegtuig zyn reis niet vervolgen en gaat het dus eerst heden verder. Alles aan boord was in orde PEKING, 12 Oct. Bevestigd wordt, dat by den opstand in de provincie Kan- soe minstens honderdduizend personen gedood zy'n. Ten gevolge van de massa moorden en de droogte is in Zuid-Kan- soe een ernstige hongersnood ontstaan. De autoriteiten van Kansoe verklaren, dat de opstand in April jL begonnen is te Titaotsjau, ten Zuiden van Lantsjau- foe. Aanleiding was het vermoorden van Mohammeidaansche gedelegeerden, die by de provinciale autoriteiten een petitie kwamen indienen voor het uitstellen der heffing van nieuwe belastingen. (Reuter) De duikboot gezonken. AANGEVAREN DOOR GRÏEKSCH SCHIP. 43 DOODEN?

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1