BUITENLANDSCH OVERZICHT V/2 cent KORAN'S VERDERE GEDRAGINGEN. WEER EEN INSTORTING TE PRAAG. 'iIIEERERMAJ STADSNIEUWS DE PARIJSCHE AUTOMOBIEL-SALON. lü DAG.J-AU ZATERDAG 13 OCT. 1928 Zijn connecties bij Quai d'Orsay. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. 't Eelangrijkstc Nieuws beperkt zich ditmaal meer tot de sensationeele be richtgeving betreflende de ..Graf Zeppe lin" en het vergaan der Fransche duik boot „Ondine" dan tot politiek nieuws. Behalve het bericht dat inderdaad in Kansoe eenige tienduizenden menschen zijn afgemaakt, bij de opstanden, die in April van dit jaar begonnen, zijn er nieuwe mededeelingen over het geval Horan. hetgeen door ons reeds voldoende uitgesponnen is. Dit zij echter nog opgemerkt, dat het thans steeds duidelijker wordt, dat Ho ran toch min of meer tot de louche Journalisten behoort, Trouwens dat is zooals wij al eerder aantoonden, het on vermijdelijke gevolg van het systeem Hearst. Ten laatste vermelden wij nog. Lloyd George, in een rede te Yarmouth voor de liberale conferentie gehouden, heeft voorspeld, dat de algemeene ver kiezingen van het volgend jaar een over weldigende meerderheid zuilen opleve ren ter veroordeeilr.g van de huidige re- geering en de grooie machtstoeneming de; liberalen. F. A. ■Horan in Brussel. Dc Amerikaansche journalist Horan, Is per auto te Brussel aangekomen, al dus de Tel. Hij begaf zich naar het Ame rikaansche gezantschap, ten einde de ncodlge formaliteiten voor zijn papieren te vervullen. Horan weigerde eenigerlei verklaring af te leggen, daar hij de aan gelegenheid niet wenscht te complicee- rcn. Dc Parijsche bladen melden, dat de verandering in dc houding der persver- e erlging het gevolg Ls geweest van mede delingen, die haar werden gedaan door Briand's kabinetschef Leger. Volgens de Parlsien" lieert Horan op den dag van zij» aanhouding op de prefectuur een verklaring geteekend, waarin hij er kende een copie van het vlootdocument te hebben gekocht, terwijl hij de namen opgaf van drie personen, met wie hij dienaangaande in verbinding had ge staan. Het was Horan aldus de „Petit .Pj'isien", die het document aan Hearst ter hand stelde en de bewering, dat Ho ran het stuk niet eer heeft gezien, dan toen Hearst het hem overhandigde, was deen onwaarheid. De telegraaf-maatschappij waaraan Horan het document gaf, om het naar de Ver. Staten te seinen, kon het niet onmiddellijk doorzenden in verband met de lengte,. Horan besloot toen het naar Londen te telefoneeren. Hoe Horan de docu menten kreeg. PARIJS 12 Oct. (Haves') Uit het onderzoek in de zaak-Horan is geble ken, dat deze, na vergeefsche pogingen cm met alle mogelijke middelen zich den tekst van het Fransch-Engelsche vloclaccoord te verschaffen, er in slaag de twee documenten in handen te krij gen, welke er betrekking op hebben, door bemiddeling van een persoon, die niet tot het ministerie op de Quai d'Orsay behoort, doch in gestadige relatie staat met een der diensten van dit departe ment. Deze persoon ontving de docu menten van een jeugdig ambtenaar op het ministerie, wiens verantwoordelijk heid nog niet voldoende is vastgesteld. Briand zal den ministerraad Dinsdag dc volledige instructie der zaak voorleg gen, waardoor de regeering in staat zal zijn haai oordeel over dc getroffen maat regelen uit te spreken. PARIJS, 12 Oct. (Havas). De „Cor- ciere delle Sera" verneemt uit Milaan dat Horan zich eveneens te Rome aan onbescheidenheden heeft schuldig ge maakt. Hij stelde zich in het bezit, van een plan aangaande militaire operaties in Cyretiaika, dat hU aan zijn blad toezond. Hij werd door den directeur van het Persbureau ontboden, die hem dc onkleschheid van zijn handelwijze onder het oog bracht. Alweer een ramp in Praag. Terwijl geheel Praag nog vol is van de ramp in de Porleer-straat. is cok in de wijk Lieben een in aanbouw zijnd huis met den steiger grootendeels inge INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Cti. per regel. Uw merk rooktabak. Meet' malen daags rookt gij een pijp. •Evenveel malen moet en kan dit een genot poor U zijn. Indien ,gij eenmaal D. E. Heerenbaai 'hebt gerookt is Uw keuze roor goed bepaald omdat dit merk "door zijn heerlijken geur en jachten smaak het rooien inder daad tot een onverdeeld genot maakt. WlcCanyc van type .iaSaJJctnJ ECHTE FRIESCHÊ stort, aldus de Telegraaf. Het betreft hier een gebouw van twee of drie ver diepingen. De steenmassa's kwamen op het trottoir terecht, doch slachtoffers zijn niet te betreuren, daar het ongeluk tegen middernacht plaats vond. Brand- weermanschappen en politiebeambten hebben zich onmiddellijk naar de plaats des onheils begeven. Nadere bijzonder heden ontbreken momenteel nog. Intusschen wordt nog altijd met man en macht aan de reddings- en oprui mingswerkzaamheden van het ingestorte gebouw aan de Poricerstraat gewerkt. Echter is de hoop, die gisteren werd gewekt doo- de mededeeling van den arbeider, die in een smalle opening was neergelaten, dat hij tot driemaal toe klopsignalen had gehoord, helaas ijdel gebleken. Men heeft namelijk verder niets meer vernomen en de veronderstel ling ligt dan ook voor de hand, dat hij liet slachtoffer van een zinsbegoocheling is geworden. Echter is het ook mogelijk, dat de geluiden die hij heeft gehoord, de echo's zijn ps wcïss -va-n de voetstap pen van voorbijgangers. Trouwens, ook hedenmiddag dacht men plotseling uit een diepte van vier meter hulpgeroep te hooren.Onmiddellijk werden alle werkzaamheden gestaakt, doch ondanks de gespannen aandacht, herhaalde het gercep zich niet. De des kundigen zijn overigens van oordeel, dat elke hoop. om thans nog slachtoffers le vend uit de puinhoopen te redden, moet worden opgegeven, daar diegenen der nog bedolvenen, die niet onmiddellijk on der de neerstortende massa's verpletterd zijn, inmiddels ongetwijfeld door gebrek aan zuurstof bezweken moeten zijn. Naar gelang de opruimingswerkzaam heden vorderen, stijgt ook het aantal lij ken, dat geborgen wordt. Dit bedraagt thans reeds meer dan 33, at gezien van de in het ziekenhuis aan hun kwetsuren overledenen. Ook het stoffelijk over schot van den architect Pulzmann is in middels onder een zwaar betonblok ge vonden. De teraardebestelling der Slachtoffers vindt Zondag plaats op kosten der stad Praag. DE ZEPPELIN BOVEN DEN OCEAAN. EERST MAANDAG IN AMERIKA? (Zie ook elders in dit nummer) De „Graf Zeppelin" bevond zich Vrij-, dagniorgen om 5 uur boven de haven van Gibraltar en vloog verder in de richting van de Azoren. Het luchtschip' bevindt zich thans boven den Atlanti sche» Oceaan. Verwacht wordt,, dat de Zeppelin tegen middernacht de Azoren zal kunnen bereiken Eckener heeft uit de omgeving van Casablanca geseind, dat hij hoopt tegen twee uur boven de Azoren te zijn. De mogelijkheid is evenwel niet uitge sloten, dat de route in verband met het weer noi Zuidelijker wordt genomen en dat koers wordt gezet naar Madeira en vandaar geleidelijk naar de Bermuda- eiianden. Het Brltsche stoomschip „Gymerlc heeft de Zeppelin gezien op 7 gr. W. L. en 35 gr. N. B. (even ten Westen van Gibraltar) vliegende in Westelijke rich ting. Volgens opgevangen berichten is alles wel aan boord. Verder meldt de Tel. nog: Het weer is wat het Noordelijk gedeel te van den Atlantische» Oceaan betreft, volgens de tot nu toe ontvangen weer berichten buitengewoon slecht en door de Engelsche kuststations worden nieu we siormwaarschuwingen aan de sche pen gegeven. Gunstiger is het weer op de Zuide lijke route, daar de tegenwind tusschen de Azoren en de Amerikaansche kust betrekkelijk zwak Is. Het is wel is waar mogelijk, dat zich tusschen de Azoren en de Amerikaansche kust tropische sto ringen voordoen, doch dergelijke sto ringen zijn in den regel slechts van kor ten duur. De weerberichten wat de omgeving van de Azoren betreft luiden vrij on gunstig. In Horta daalde gisteren de barometerstand. Er waait een krachtige Zuid-Ocstelijke wind en de regen kan van nadeeligen invloed zUn op de na vigatie ln de nabijheid van de Azoren bereikt de tegenwind een snelheid van 40x60 K.M. per uur. Uit Friedrichshafen wordt gemeld, dat het draadlooze station tot 7 uur he denmorgen de Zeppelin heeft gehoord, doch er niet in geslaagd is de juiste po sitie vast :e stellen. Het station kon ge durende den geheelen nacht het gezoem der motoren en der propellers even dui delijk nomen als tijdens de manoeuvres van het luchtschip boven het terrein te Friedrichshafen. De duur van de reis wordt thans op totaal IOC uur geschat. Door den Zuide lijken koers wordt het traject namelijk meer dan 2000 KM. langer en het lucht schip zal totaal 10.000 K.M. moeten af leggen. voordat de Amerikaansche kust wordt bereikt; van daar wordt in Noor delijke richting naar New York gevlogen. Voor zoover men thans kan berekenen zal de aankomst niet voor Maandag plaats hebben. Uit New York wordt gemeld, dat de bladen aldaar een eerste plaats aan de berichten omtrent de reis van de „Graf Zeppelin" geven, waarvoor zelfs de be richten ove- de verkiezingscampagne hebben moeten wijken. De Duitsche vereenigingen in de Ver- cenigde Staton hebben de New York- sches bevolking opgewekt bij de aan komst van de Zeppelin de Amerikaan sche en de Duitsche vlag te hijschen. Spanje volgt met belangstelling de vlucht van dr. Eckener, omdat het van het resultaat dezer vlucht afhangt ot e?ti speciale Spaansche dienst dit jaarj zal worden geopend of niet. Het blad „El Debate" meldt» dat een Spaansche luchtvaartmaatschappij met de Duitsche fabriek, die de Zeppelin heeft gebouwd ■:en overeenkomst heeft aangegaan om het luchtschip voor twee jaar over te nemen, met optie voor aankoop tegen 4.900.000 Mark. Luitenant-kolonel. I-Ier- rera, de pi omator van den dienst Sevil- la—Buenos Aires, behoort zooals bekend tot de passagiers van dr. Eckener. Na d< aankomst te New York zal hij naar Bue. nos Aires gaan ten einde daar den voor uitgang in oogenschouw te nemen, <iie is gemaakt met den aanleg van he: vliegveld. Verwacht wordt, dat „Graf Zeppelin" Op de terugreis over Spanje zal vliegen, maar het luchtschip zal dan nog niet in Sevilla kunnen dalen, omdat dan waarschijnlijk noch de meer- mast noch de hangar gereed is. VOOR DEN POLITIE RECHTER. 't Is best. Met de kermis in Eeemster had I. S. J. L. al heel erg de beest gespeeld. Hij was wat onder den invloed, had de po litie getrapt en geslagen, en in de cr-1 een brirs, die niet flinke draadnagels vastzat in verschillende stukken ver deeld, De politierechter vroeg, wat hij van den eisch van drie maanden dacht. „Ik vind 't goed, edelachtbare", 't Is dus niet te verwonderen, aat hij met 14 da gen tevreden was. „Binnen 14 dagen kunt u in hooger beroep komen." „O, nee, 't is allang goed hoor. het is al zeven jaar geleden, dat ik gezeten heb." Nu kon 't blijkbaar wel weer eens. Nog een dievegge. Drie maanden gevangenisstraf kreeg een meisje, dat in Haarlemmermeer, bij de buren binnen gekomen was, met de sleutel vf.n haar eigen huis, die paste, een portemonnaie met geld en een spaarpotje met een ring had meegeno men. Later stal ze de zuur verdiende centjes van een arbeider. Uit haar hou ding bleek wel, dat zij van gewetens wroeging niet te veel last had. Een goed voorbeeld had zij in haar zuster, die juist voor 3 maanden achter slot en grendel was gedraaid. De gevangenis zal wel niet meevallen. Er uit. „O, is dat het beklaagdenbankje", zei de caféhouder, die Op 19 Juli bij het concours hippique te Hoofddorp met een ververschlngstentje gestaan heelt Hij bleek over 't algemeen wel spraak zaam, daarom was hij juist hier, want het gaat toch niet aan, iemand van wien je meent geld te moeten krijgen met een heele serie minder goed be doelde woorden aan te spreken, er bij zeggend, dat een ander daar maar een:; goed nota van moet nemen, zooals verd. gedaan heeft. Verdachte vond, dat het zeer gerecht vaardigd v/as, want hij kreeg nog zes tig gulden van dat stuk vulles, die vul- lesbak, (de laatste woorden tot den ge- tuige-nanklager). Het getuigenverhoor werd voortgezet met den verdachte buiten de zaal. Hij mocht nog eens binnen komen oin te vertellen, dat hij niet veroordeeld wil worden, tot geen stuiver boete. Het O. M. was van andere meening en vroeg f 25 of 10 dagen. Verd.: Prachtig. Politierechter: Wat dunkt u daarvan. Verd.: „Dat ik 't nooit neem, 1103 geeneen cent zelfs". Politierechter: f 30 of 20 dagen. Verd.: Prachtig. Politierechter: Gaat u in hooger be roep. Verd.: Natuurlijk in hooger beroep. Maar mag ik nog wat zeggen, ik moet er onder, natuurlijk, ik heb Toen is de spraakzame voor de tweede maal de deur uit gezet. Nog een. Een soortgelijk geval was het volgende. Dat dc houding van een verdachte haar invloed niet mist, bleek uit de jpoete, di: dit keer maar acht gulden was, omdat deze verdachte uit Hillegom spijt toonde over zijn ungentlemanlike gedrag. Hij gaat ook niet in hooger beroep. TROTTOIRTEGELS. Naar aanleiding van de aanbesteding van trottoirt-egels d.d. 9 Oct. jl. is door den directeur van Openbare Werken de levering opgedragen aan: le. N.V. Bouwmaterialenhandel de Hoop te Tcrneuzen 44.000 stuks a 120.95 per 1000 stuks. 2e. de firma van Dijk Jr. te Alphen a. d. Rijn 27.500 stuks a 122.27. 3e. de N.V. Holl. Basaltine Tegelfa briek te Rotterdam 11.000 stuks a 132.30 TEGEN ECHTSCHEIDING. VOLKSGERICHT BRENGT MAN EN VROUW BIJ ELKAAR. Verleden jaar is iemand uit Kallen- cote. gemeente Wapserveen (Dr.). ge huwd met een meisje uit Wapserveen. Men bleef bij de familie der vrouw in wonen. Het schijnt, dat dit samenwonen aanleiding is geworden tot onaange naamheden. Het kwam tenminste zoo ver. dat veertien dagen geleden man en vrouw besloten van elkander te gaan. Hierbij heeft men niet gerekend met de bemoeizucht der bevolking, immers, aldus schrijft „Het Volk." Dinsdagavond kwam een groote troep, meest jonge menschen, met een paard en mestwagen bij de woning waar de vrouw .ertoeföe. 7-s werd op den wagen geplaatst en, vergezeld van een groote troep perso nen reed men naar het andere eind van het dorp- ruim een uur -erder, waar men dacht den echtgenoot der vrouw te vinden. Deze bleek daar niet te zijn. De terugtocht werd op gelijke wijze aanvaard, waarna later de man ook werd gevonden. De vrouw moest nu van den wagen en terwijl dc eohtgenooten naast elkaar gingen, trok een groote menigte met hen naar de woning der familie der vrouw. In de schuur op de deel werd het hu welijk opnieuw besloten, nadat man en vrouw elkaar hadden moeten beloven in liet vervolg 5r. vrede en vriendschap met elkaar te leven. Na deze plechtigheid bleef het nogal rumoerig in de omgeving der woning en werden de ruiten ingegooid. In rbr.r.i met deze gebeurtenissen zijn eenige per sonen aangehouden, doch na te zijn ver hoord, weer losgelaten. DR, O VIDE DECROLY IN HET KENNEMER LYCEUM Onder auspiciën van de directie van het Kennemer Lyceum, het bestuur van de Ilaarlemsche Montessorischool en het bestuur van het Paedagogisch Gezel schap „Haarlem en omstreken" hield Prof. Dr. Ovide Decroly uit Brussel Vrij dagavond een lezing in de aula van het Kennemer Lyceum. In plaats van het oorspronkelijk aangekondigde onderwerp, behandelde de spreker: „Le profcième du mensonge chez l'enfant". Spr. begon met er op te wijzen, dat dit een moeilijk probleem is voor hen, die de opvoeding der kinderen in han den hebben. Hier geldt het een bijzon dere fout van het kind, die bij allen voorkomt, ook bij ons eigen kind. al kunnen wij ze daarbij vaak zelf niet ontdekken. Neen meer: een fout van alle leeftijden dus ook van volwassenen en van vrou wen misschien meer dan van mannen, een fout van alle rassen. Indien het kind dan liegt, moeten we ons afvragen waarom? Het antwoord is, dat het een manier is om de gevolgen van een ver keerde daad te verzachten. De vormen, waaronder de leugen zich voordoet zijn buitengewoon talrijk; de leugen zelf wordt ernstiger bij hel ouders kind. omdat het intellect daar meer ontwwikeld is. Spr. is overtuigd, dat ook wjj ouderen veel onwaars zeg gen, gevangen als wü zitten in een net van conventie. Spr. somt dan de verschillende vor men op. Ten eerste de simpele ontkenning, die volgt op de vraag: heb je dit of dat ge daan? Deze ontkenning is vaak het logisch gevolg van b.v. de toon van de vragende moeder. Een andere vorm is: een ander be schuldigen. Dit is een ernstiger vorm, die weer twee kanten kan hebben. Het antwoord kan worden ingegeven of de beschuldiging kan uit den boosdoener zelf voortkomen. Een gevoelig woord kan maken, dat de delinquent niet verder gaat. Zoo niet dan kan hij volharden tot hst uiterste toe. Verder kan een kind doen alsof, si- muleeren. Soms mengen zich liegen en bedriegen dooreen, b.v. als een kind geld vraagt voor een penhouder en wat anders koopt. Maar ook de heldhaftige leugen ont breekt niet, als een kind liegt, om een ander te helpen, van wie het houdt. Maar wat doet een dokter, die weet dat een patient gaat sterven? Zal hij geen dingen zeggen, die niet waar zijn? De waarheid zeggen tot het uiterste kan gevaarlijk zijn cn verkeerd. Een andere vorm is öe leugen uit fantasie. Een kind speelt treintje, keukentje. Maar doen wij anders in ons sprookje, in het drama? Soms liegen we om ons zelf iets wijs te maken, om sterker te zijn dan we zijn. Soms ook om ons te rechtvaardigen. Spr. vraagt nu of in al deze vormen een ge meenschappelijke psychologische grond is te vinden en meent dien te vinden in de be teekenis van de leugen als middel om zich te verdedigen. Lijden, onzindelijkheid enz. acceptee ren we in het kind, waarom zouden we dan niet de leugen accepteeren, als in- haerent aan de menschelijke natuur, waaraan wij ons hebben aan te passen. Een dier steelt, vlucht óf verbergt zich, óf wordt aangevallen en kan dan vluch ten of verdedigen, of zelfs veinzen niets te hebben; een kind kan dit alles doen en dan nog wat een dier niet kan: zijn toevlucht nemen tot de leugen. De leugen heeft volgens spr. niets pa- thaloglsch in zijn wezen, ligt in de lijn van het heeie menschelijke leven en als zoodanig schitterend ontwikkeld. Wij opvoedeis moeten de overdreven, scha delijke vormen verzachten, zooals wij ouderen ook ons zelf tegen overdreven conventie moeten verdedigen. Wat het Montessori-onderwijs be treft, moetenwe volgens spr. wachten met sprookjes voor kleuters van 5 jaar en andere dingen schrijven, die waar zijn. Ook de bioscoop, die onwaar is, veroordeelt spr., evenals het te vroeg gaan nagr het theater. De leugen zegt spr. kan men niet onderdrukken, omdat zij even machtig is als het leven zelf. Taak der opvoeding is, om regelend op te treden o.a. door de waarde van uiterlijkheden voor het kind te verminderen, door een sterker gevoel te kweeken voor algemeene zaken door ontwikkeling van het intellect. Hierna werden nog eenige vragen uit dc vergadering gesteld. De heer A. Sevenhuysen sprak een woord van dank. NED. VER. VAN KUISVROUWEN Door de afdeeling Haarlem der Neder- landsche Vereeniging van Huisvrouwen ?rd aan de leden meegedeeld, dat Dins, dag 23 October een excursie gehouden zal worden naar Gebr. Gerzon's Modemaga zijnen te Amsterdam. Tot goed begrip diene, dat bedoeld zijn de Confectiefa brieken van Gebr. Gerzon's Modemaga zijnen, Singel, Amsterdam. DE KONINGIN TE AMSTERDAM. VOOR DE ZWEEDSCHE TENTOONSTELLING. Vrijdagochtend omstreeks half twaalf is de Koningin te Amsterdam gekomen, tot het brengen van een bezoek aan de Zweedsche tentoonstelling in het Ste delijk Museum, welke heden voor het publiek geopend wordt, meldt de Tel. De Koningin reed in een open auto niet een hofdame, gevolgd door een ge sloten wagen, waarin een marine-offi cier en ordonnans-officier van de hof houding gezeten waren. BU Diemen werden de auto's opge wacht door de verkeerspolitie. De wacht van de militaire politie stond vcor het Paleis opgesteld; ook liepen er eenige agenten op-en-neer, zoodat al spoedig een rij nieuwsgierigen voor de kleins steentjes stenden. Van den toren werd de Koninklijke Standaard geheschen. De kamerheer jhr. Six ontving de vorsrin in de vestibule. Ten Paleize gebruikten de Koningin de Prins, die later kwam. en öe Zweed- sche Prins Eugen. het noenmaal. Middags werd uitgereden naar het Steele!'ik Museum, waar de blauwe vlag met het gele kruis wcei; ook boven bij den Ingang der zalen waren Zweedsche vlaggen aangebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. PER REGEL. Wij zullen dus naar oorden tijgen. Waar ik steeds een PRINCE kan krijgen Daar brengt de Sultane, als door Allah gezonden, Een groote doos PRINCE, in de harem gevonden. EGYPTIAN CIGARETTES MET 1 COUPON BIJ 10 SIGARETTEN De groote strijd ontbrand. VOORUITGANG. (Van onzen Parijzen correspondent). Zonder overdrijving: er is wel een klein weekje voor noodig om den XXIIen Salon in het Grand Paleis te bezichtigen Want niet alleen is deze tentoonstelling weer oneindig veel grooter dan die van voorgaande jaren maar ook de publieke belangstelling is gegroeid en waar we vroeger b.v in het koffiedrink-uurtje nog wel eens gelegenheid hadden om te circuleeren en op de stands dcor te dringen tot- de chassis om eens in details alles te kunnen opnemen, daar vordert men nu slechts voetje voor voet je en wanneer men bijv. bij Renault of Citroen iets wil zien dan moet men ge duldig zijn beurt afwachten. We hebben dan gezocht naar nieuw tjes. naar sensationeele nieuwtjes. Ge lukkig kunnen we ieder geruststellen: ze zijn er niet. De H H. uitvinders van wie maar ook héél héél weinigen uitverkoren zijn hebben gelukkig de fa brikanten met rust gelaten en zoo kon den de laatsten al hun tijd en energie besteden aan het perfectioneeren van hun wagen. En de nieesten hadden wel behoefte daaraan. Zoodoende kreeg de heele inzending een ernstiger, degelijker karakter dan voorgaande jaren. Het is ons natuurlijk onmogelijk om hier bij eiken stand stil te staan en een beschrijving te geven van de wagens. Volledig zouden we toch niet kunnen zijn en zoo onrecht aan doen aan de genen die we achteloos zouden voorbij wandelen. Trouwens dat zou ook nergens toe dienen. Of een merk een nieuw type lanceert heeft betrekkelijk weinig be- teekenis. We bepalen ons dus tot alge meene indrukken over het automobilisme in het algemeen en de Fransche industrie in het bijzonder. En wanneer we van dezen kant de zaak bezien dan voelen we een zeker enthousiasme over ons komen wanneer we nu, ver van het ge roezemoes van den Salon, eens rustig een beschouwinkje kunnen geven over het geheel Want deze Salon is een Salon van strijd. Het zijn de Amerika nen die thans voor het eerst de Euro peesche industrie tegenover zich vin den. Zelfs de meest conservatieven onder de Eurcpeesche constructeurs hebben begrepen dat hun bestaan ernstig werd bedreigd indien ze geen rekening hiel den met de concurrenten van den over kant die ondanks de grooie douane rechten welke op hen drukten meer cn meer terrein wonnen in Europa. Frank rijk, om maar eens het meest typische voorbeeld ie noemen, heft 65 pet. in voerrechten op de Amerikaansche wa gens. En toch belette dat niet dat de Amerikanen in één jaar 10.000 wagens hier wisten te plaatsen Of de superiori teit van den Amerikaanschen wagen dan absoluut vast staat? We zullen de laatsten zijn om dat te beweren. Maar de Amerikaan, dank zij zijn serie werk, heeft constant kunnen werken aan de perfectie van zijn product en de Europeesche verkeerstoestanden zijn 'meer en meer gaan lijken op die van de Vereenigde Staten. Al die 8-cylinders Ln één lijn is maar niet een gril, maar wel degelijk een behoefte geworden. Het geeft het beste rendement en de grootste snelheden op den weg en tevens een enorme soepelheid in het stopverkeer van een groote stad. Tweede voordeei van den Amerikaan is dat hij steeds door blijft- bouwen en wanneer zijn model deugdelijk is gebleken wijkt hij er ook niet van af. De Europeesche fabrikant was nog altüd aan het zoeken en dacht het te winnen door altijd maar te luisteren naar de grillen van het pu bliek. Nauwelijks was een model ter markt of er kwam weer iets anders en de eigenaar ken zijn wagen wel weer in ruilen omdat hij nergens meer onder deden vond. De Europeesche fabrikant daarentegen heeft dit voordeel: da: hij voor alles aan de zuinigheid denkt en dat het uiterlijk van den wagen (en hier denken we speciaal aan den Franscher. fabrikant) oneindig veel sierlijker is. zelfs vcor de kleine goedkoope wagentjes dan van het Amerikaansche product. Toch wezen de cijfers van import en export uit dat de Amerikanen wennen. Ze waren er ock tce in staat omdat ze met hun reusachtige seriewerk steeds hun prijzen naar omlaag konden bren ger. terwijl ce Europeesche fabrikant met al zijn geëxperimenteer steeds duur en duurder werk moest afleveren. Dit alles, en dit is inderdaad! een héél groot en héél ingewikkeld probleem, komt ln alle hoeken van den Salon tot uiting. Uit zelfbehoud is de Europeesche fabrikant genoodzaakt geweest om het Amerikaansche voorbeeld te volgen. Maar hij biedt thans het voordeel dat hij aan deze schitterende qualiteiten de zuinig heid in het verbruik en de elegance heeft weten te paren. We zien dat niet alleen bij de Fransche, maar ook bij de talrijke Duitsche en Engelsche en Italiaansche exposanten. Gezamenlijk is er door hen in dit ééne jaar meer gepresteerd dan in vier of vijf voor gaande jaren tesamen. Zag men ver leden jaar nog talrijke constructeurs die een wagen durfden te brengen met remmen alléén op de achterwielen, thans durft niemand dat meer En waar we wat de carrosserie betreft het vorig jaar dreig den verloren te gaan in slechte en on voltooide toepassing van het systeem Weymann, daar vinden we nu weer da stalen carrosserie, eenige oplossing in het seriesysteem waar we noodwendig naar toe moeten ook al schijnt de Europeesche fabrikant daar instinct matig een afkeer van te hebben. De voorspelling waaraan we ons een vorig jaar waagden dat al die kleine, conser vatieve fabrikantjes gedoemd zullen zijn te verdwijnen, verwezenlijkt zich meer en meer. En 't zou ons zelfs niet verwenderen wanneer in dezen titanen strijd zelfs groote, beroemde merken ten onder zullen gaan. Citroen, eere wien eere toekomt, is de eerste in Europa ge weest dit dat heeft begrepen en anderen zullen zijn voorbeeld moeten volgen. Deze tentoonstelling ls ook belangrijk omdat we een algemeene baisse in de prijzen kunnen constateeren, baisse wel ke zich heeft medegedeeld aan de ac cessoires, en vooral aan de banden. Na tuurlijk heeft dat wel meegebracht de verschijning van kleine en zéér, ja al te goedkoope wagentjes waarbij de deug delijkheid is opgeofferd 2an de concur- rentiewoede, maar dergelijke rommel verdwijnt van zelf omdat de marge naast goedkoop seriewerk toch niet breed genoeg is. De constructeurs er van be ginnen zich arm te maken aan reusach tige reclame welke den serieusen klant echter niet kan overtuigen. De huidige automobiel, gecompliceerd zooals ze blijft heeft nu eenmaal een prijs welke men niet verder naar beneden kan halen wil men niet met verlies werken of inferieur maken. Wanneer men precies uitrekent, ma teriaal, arbeidsloon en bescheiden winst dan komt men voor Europa tot een mi nimumprijs van pl.m. 1400 gulden voor een 5 P.K. Dat is een uiterste en er mogen nog zoovee! wagens elk jaar bij komen, practisch lijkt het buitengesloten dat men daar beneden zal komen als men deugdelijk werk wil leveren. Som migen gaan er wel beneden, maar let eens op, dan komt men dadelijk in de „pruts-klasse", dan ziet men bazar- artikels die van zelf gedoemd zijn te verdwijnen. Gelukkig vinden v/e er dit jaar maar zéér weinig in het Grand Palais; het geld en de energie kan elders worden gespendeerd. De torpedo heeft vrijwel afgedaan en algemeen plaats gemaakt voor de ccn- duite-intérieure. Tenslotte zal de ca briolet ock plaats voor haar moeten ma ken. De open kappen verdwijnen ook al weer, het is een probeersei geble ven. Een algemeene indruk welken deze Salon duidelijker dan ooit geeft is. dat de fa brikanten er naar zullen moeten streven om te spccialiseeren. Waartoe dienst het cok dat één zich geroepen voelt om met heele series te voorschijn te komen, van 5 tot 40 P.K. Eén of hoogstens twee modellen is voldoende. Laten we mogen volstaan met deze al gemeene indrukken. Want. zooals we reeds zeiden, nieuwtjes zoekt men er tevergeefs en dit algemeen streven en deze algemeene vooruitgang van co Europeesche industrie zich aanpassend bij de Amerikaansche. maar rijker dan deze door haar economie en elegance, rechtvaardigt volkomen het bestaan van dezen, daardoor, zoo sensationeelen Salon. Er is strijd, dus er is vooruitgang. Parijs, October. HENRY; A. TH LESTURGEON,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6