Cadum Zeep HAARLEM'S DAGBLAD CHOBOTRA Eenèezondehuid HET EERSTE LUSTRUM DER VRIJZINNIG- DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. FEUILLETON. De Geschiedenis van Lois Reddle DINSDAG 16 OCT. 1928 DERDE BLAD Viering te Haarlem op 20 en 21 October. Het bestuur der af deeling: Haarlem. Van links naar rechts: Mej. H. van Dam, mej. T. Honig:, M. J. van der Plas, mej. J. Vermeer en P. Nieuwdorp- Mr. L. G. VAN DAM, een PROF. MR. F. C. SCHEL- der oprichters der organ!- TEMA, lid van den Raad sa tie, oud-voorzitter van van Advies der or&anisa- Hoofdbestuur en afdeeling tie, die Zaterdagavond op Haarlem, eerelid der orga- den feestavond een rede nisatie. zal houden. Mej. R. H. VAN VLOO- DORP, secretaresse van het Hoofdbestuur, eere lid der organisatie. Op Zaterdag 20 en Zondag 21 October a.s. zal de Vrijzinnig-democratische Jon gerenorganisatie haar vijfjarig bestaan te Haarlem feestelijk vieren. Daar deze organisatie zich in de vijf jaren van haar bestaan eene belangrijke plaats in het Haarlemsche vereenigingsleven heeft verworpen en zij zich in een steeds toe- nemenden bloei verheugt, is er alle aan. leiding eenige aandacht aan dit jubileum te wijden. Ons werd verzocht het volgende artikel te plaatsen: Het was in het voorjaar van 1923, dat een drietal studenten: de heeren L. G. van Dam, jur. cand. te Haarlem, R. H. Dijkstra jur. cand. te Amsterdam en J. J. Poortman, phil. theor. stud, te 's-Gra- venhage, in verschillende bladen een op roep plaatsten, om te geraken tot eene organisatie van jongeren, die vrijzinnig voelen en democratisch denken. Er was in die dagen een kentering ■waarneembaar in de belangstelling der jongeren in het staatkundig en maat schappelijk leven; er begon eene reactie ite komen op de bijna volledige apathie, die vooral het intellectueele deel der kie zers voor de staatkunde 'betoonde. In die jaren na den oorlog kregen allerlei uiterste stroomingen vat op de geesten, terwijl anderzijds vele jonge menschen zich opsloten in den eng en kring van hun vak en hunne liefhebberijen; zij moesten belang stellen in de greote vraagstukken van maatschappij en staat en zij moesten van zich afwerpen de zelfgenoegzaamheid en bedenken, dat zij binnenkort zouden zijn de staatsburgers, die zelf verantwoordelijk zijn voor de wijze, waarop zij bestuurd zullen wor den. Zóó namen dan ook een tweetal van de bovengenoemde oprichters der V. D. J. O. in hetzelfde jaar te zamen met eenige studenten van andere richtingen (o.a. het tegenwoordig Christelijk Histo risch lid van den Gemeenteraad van Arnhem Mr.M. Ch.de Jong en de onlangs benoemde jongste Nederlancsche hoog- (leeraar Prof. Dr. B. L. van der Waerden) het initiatief tot de oprichting der Am- öberdiamsche Studentenclub voor Staat kunde. Zij begrepen intusschen zeer goed, dat eene dergelijke neutrale studie club slechts voor enkele studenten, lang niet voor alle, doch slechts voor hen, die reeds eene gevestigde overtuiging beza ten. en zeker niet voor de groote massa der jongeren, nut kon hebben. In den chaotischen toestand, waarin de wereld In de na-oorlogsjaren verkeerde, zagen zij slechts één uitweg; de democratische gedachte. Tempering van den klasse- strijd, verzoening der tegenstellingen in (georganiseerd overleg, verdwijning van volkerenhaat en bewapeningswedloop, sociale rechtvaardigheid, verhooging der volksontwikkeling, ziedaar eenige der idealen, die hen te zamen brachten. Welk een groot ethisch belang is er (niet ook in deze organisaties gelegen. Deze toch brergen te zamen jonge men schen, die zich voelen gedreven door één zelfde groot beginsel. Nog niet heeft be wust of onbewust sociaal belang geleid tot de politieke keuze; de kracht van het gemeenschappelijk beginsel werkt ver heffend op de, anders dikwijls zoo ego centrische jongeren. Slechts hij kan hier bij verliezen, die zelf geen beginsel wenscht; het levenskrachtigste beginsel zal zegevieren. ..Wij deen een beroep op de jeugd, op „de menschen van morgen, op hen zal „de groote taak rusten, op de jeugd, de „jeugd van alle landen der wereld, die „haar bloed h^eft vergoten, die de glorie „van den oorlog heeft geplukt en die de „ellende ervan heeft gezien; op haar „doe ik een beroep om op te bouwen die .nieuwe zedelijke wereld, die onontbeer lijk is voor de ontplooiing van den „bond der volken", zoo sprak de Belgi sche Minister Hymans in zyn slotwoord op de eerste Volkenbondsvergadering. Welnu, aan die roepstem gaven de op richters der V. D. J. O. voor Nederland gehoor. Maar hierbij bleef het niet. Tot de werkers in de jonge organisatie moesten de stemmen doordringen in het buiten land en zwakker in eigen land, die voor de moderne jeugd naast school en huis gezin een derde opvoedingsmilieu in de jeugdbeweging noodzakelijk achtten. Voor de jongeren uit alle kringen der samenleving, ook voor de bes'" gesitueer den, geeft d jeugdbeweging eene onont beerlijke aanvulling der opvoeding der karaktervorming, die niemand, die in de moderne maatschappij zich eene positie moet verwerven, kan missen. Opvccdings centrum in den ruimsten zin, wilde de nieuwt organisatie, als orgaan dor vrije jeugdbeweging, zijn. Vcor de erkenning der groote waarde van de jeugdbeweging moest in die jaren nog actie worden ge voerd. Dat kon niet alleen. En zoo vinden wij op initiatief der V. D. J. O. te Haarlem een commissie gevormd, waarin naast den voorzitter der V. D. J. C, zitting hadden de secrétaris der Roomsch-Ka- tholieke Commissie voor Jeugd Organi- latie en de voorzitter der Arbeiders Jeugd Centrale; de stichting der Fede ratie van Jeugdwerkbesturen was het resultaat. Men mag het als eene hulde aan dit initiatief beschouwen, dat de vertegenwoordiger der V. D. J. O. ook thans nog het voorzitterschap dezer Fe deratie. die steeds zoo krachtig arbeidt in het belang der geheele Haarlemsche Jeugd, bekleedt. Het is te begrijpen, dat zij, die op deze wijze de organisatie opbouwden, de jon geren van 17 tot 25 jaar niet reeds wil den onderbrengen in het vaste kader eener politieke partij. Geestelijk nauw verbonden aan den Vryzmnig-Democra- tischen Bond, behield de V. D. J. O. organisatorisch 'nare onafhankelijkheid Men kan van jongeren van 17 a 18 jaar niet reeds het bezit eener politieke overtuiging vorderen. Zij komen immers juist in de organi satie om iets over de groote vraagstuk ken van den dag te hcoren. Daarbij moeten zü zoo objectief en ruim mogelijk worden voorgelicht; pst. enge partijgan gers, aan bewonderende, maar niet be grijpende, kiezers, aan eenzijdig voorge lichte geestverwanten, heeft geene be weging ooit kracht ontleend. Studiekrin gen, debatavonden, lezingen, een orgaan gaven de gevraagde voorlichting. Het steeds groeiende ledental en de talrijke nieuwe afdeelingen hebben be wezen, dat de V. D. J. O. in eene behoef te heeft voorzien. Op 19 October 1923 werd, na eene rede van Prof. Dr. D. van Embden, de eerste afdeeling der organisatie te Haarlem ge sticht en zoo viert men dan op 20 en 21 October as. het eerste lustrum, waaraan door leden uit het geheele land zal wor- den deelgenomen. Zaterdagmiddag 20 October vangt de viering aan met- een receptie in Hotel Lion d'Or om 2.30 uur, waarbij velen het woord zullen voeren. Daarna wordt een gemeenschappelijk diner gehouden en om 8 uur vindt, in den schouwburg Jansweg een feestavond plaats. Daarbij zal tooneelstuk worden opgevoerd en Prof. Mr. F. G. Scheltema zal een rede uit spreken. Een souper en een bal tot 3 uur onder leiding der heeren Martin be kroont den avond. Voor feestavond en bal zijn op naam gestelde kaarten 1 voor niet-leden verkrijgbaar bij mej. R. H. van Vloodorp, econ. stud., Frinsesse- kade 26; mej. H. van Dam, Garenko- kerskade 40 en P. Nieuwdorp, Ripperca straat 2. Dat het bestuur, coor aan min der gunstig bekende jongeren, tot welken stand zij ook mogen behooren, kaarten te weigeren, ook hierbij de belangen der jongeren behartigt, bewijst de ervaring van vorige jaren. Vele honderden jonge ren zullen ongetwijfeld ook dezen feest avond bezoeken. Zondags vindt ten slotte eene alge meen e vergadering plaats en een ge meenschappelijke lunch. En na deze feestviering arbeidt de or ganisatie weer krachtig verder, gesterkt door den steun en de sympathie van geestverwanten en de waardeering van ieder ander. FEESTAVOND Ter gelegenheid van het eerste lustrum heeft de Haarlemsche Scheidsrechters vereeniging Zaterdagavond in den schouwburg aan den Jansweg een feest georganiseerd, dat klonk als een klok. De schouwburg was op alle rangen ge heel bezet. Door Haarlem's Tooneel werd de alleraardigste klucht .Daar liegen we ons uit" opgevoerd. Dit is een dolle, zeer ingewikkelde klucht, met de meest verrassende en komische situaties. Zoo was bijvoorbeeld het opkomen van „Me vrouw Brown" in de tweede acte in één woord schitterend, ai dient erkend te worden, dat het voor Mevrouw A. Kroon een zeer dankbare rol was. Zeer ver dienstelijk was ook net spel van mej. E. Bouwer, het békende lid van „Zignea", die haar lastige rol volkomen beheersch- te en een welverdiend applaus in on! vangst had te nemen. Wij hebben haar reeds meermalen op feestavonden >n actie gezien, maar Zaterdagavond speel de zij voor het eerst bij Haarlem's Too neel mee. Wanneer zij zoo blijft spelen als Zaterdagavond, aan kan zij voor deze tooneelvereeniging als een belang rijke aanwinst beschouwd worden. De hoofdrollen waren verder in han den van den heer en mevrouw Van Dongen en den heer Theo Bouwmees ter, bekende krachten, die weer bij zonder op dreef waren. Ook de andere roller, werden heel behoorlijk vervuld. Het stuk had zeer veel succes. De dames werden met bloemen gehuldigd. Na afloop der voorstelling werd he! bestuur der feestvierende vereeniging door de vertegenwoordigers van ver schillende vereenigingen en bonden ge complimenteerd. Bijna alle sprekers bo den bloemen aan, zoodat het tooneel in een bloementuin herschaper, werd. De volgende vereenigingen hadden afge vaardigden gezonden: V.V.Y., Tramvogels, V.S.V., Swastika. V.E.W., Ulysses, Spaarnestad, Kenne- merland, D.W.O., Damiate, Stormvo gels, I.V.O., E.D.O., Aurora, Schoten, Y.F.C.. D.I.O., Telefonia, Hillegom, D. S.K., Spaarnevogels. V.VJFI., TH.B Amsterd. Scheidsrechtersvereeniging en H.V.B Schriftelijke gelukwenschen zonden, de Rotterdamsche Scheidsrechtersver eeniging, V.O.G., I.V.O., Haarlem, Aurora, Haarl. Voetbalbond. Kennemers, Zandvoort, Nederlandsche Voetbalbond. H.F.C., Halfweg en de Utrechtsche Scheidsrechtersvereeniging. Bloemstukken werden ontvangen van: D.I.O.. Tramvogels. Damiate, V.S.V., Stormvogels, V.E.WE.D.O., Spaarne vogels. Spaarnestad. Schoten, T.H.B., Kennemerland. Y.T.C. en de Amster- damsche Scheidsrechtersvereeniging. De Utrechtsche Scheidsrechtersver eeniging schonk een plaquette, voorstel lende eenige voetballers op een speel veld. De voorzitter de heer Luyken, dankte in een korte rede voor al deze hulde blijken. Daarna volgde een gezellig bal, waar bij het strijkorkest der Haarlemsche Zeilvereeniging voor goede muziek zorgde. CHR. KOOR EBENHAëZER. Het tienjarig bestaan. Onlangs deelden wij het een en ander mede betreffende de viering van het tweede lustrum van het Chr. Koor Eben Haëzer. Wij geven hierbij de reproductie van een groepfoto van het geheele koor, dat zich o.m. ook verdienstelijk maakt door eens per maand, des Zondagsmorgens, voor de gevangenen in de strafgevange nis te zingen. Deze bereidheid van het koor ook Soli Deo Gloria zingt voor de gevan genen en met het- Dubbel Gemengd Kwartet te Santpoort wordt nog on derhandeld wordt natuurlijk ter. zeer ste gewaardeed. Het spreekt vanzelf dat iedere prettige afleiding door de gevan genen dankbaar wordt aanvaard. MR. A. BRUCH LID VAN GEDEPUTEERDEN. ZIJN LOOPBAAN ALS RAADS LID, WETHOUDER EN STATENLID. Het heden gekozen lid van het "Col lege van Gedeputeerde Staten Mr. A. Bruch werd geboren te Amsterdam 29 December 1885. Na daar in 1911 aan de Vrije Universiteit te zijn gepromoveerd op een proefschrift „Over het bewijs in strafzaken", v«rtigde Mr. Bruch zich in Februari 1912 te dezer stede als advo caat in associatie met nu wijlen Mr. J. Monnik. In 1913 werd Mr. Bruch door de Anti-Rev. Kiesvereeniging ..Nederland en Oranje", wier voorzitter hij toen reeds was, candidaat voor den gemeenteraad in district 1 gesteld. Bij de herstemming werd Mr. Bruch in dat district gekozen op 11 Juli 1913 met 1013 van de 3111 uitgebrachte geldige stemmen. Reeds aanstonds als Raadslid deed Mr. Bruch zich kennen als een werk zaam man en als een man van zeer vooruitstrevende beginselen. De Raad be noemde het. jonge raadslid als rapporteur der Raadscommissie voor de winkel sluiting. Van zijn hand verscheen dien aangaande een uitvoerig rapport dat al gemeen de aandacht had. Als Raadslid heeft Mr. Bruch vooral zich bezig gehouden met de rechtspositie van het gemeentepersoneel. inzonderheid van de politie. Op zijn voorstel is on der meer tot stand gekomen de auto matische salarisverhooging bij de politie waarbij het klassestelsel practisch kwam te vervallen. Verder diende hij een motie in. die de Raad heeft aangenomen met slechts' 7 stemmen tegen waarin de wensch werd uitgedrukt dat de Burgemeester zou instellen een com missie van advies ter zake van het toe passen van straffen bij de politie. Nog is door hem onder meer het i pleit gevoerd voor de instelling van een scheidsgerecht voor de gemeentewerk lieden. In 1917 toen de Raad in meerderheid rechtsch werd. werd Mr. Bruch geko zen tot wethouder. Bij de verdeeling der functiën werd hem de portefeuille van onderwijs toebedeeld. Al spoedig bieek, dat de nieuwe wethouder was een man van krachtig initiatief, die tracht te democratische ideeën in het gemeen tebeleid toe te passen, die van nieuwe dingen niet afkeerig was. Maar ook iemand die het onderwijs in al zijn ge ledingen wenschte te behartigen. Veel heeft hij voorbereid en tot veel het initiatief genomen, reeds in die eerste periode van zijn wethouderschap. Wij noemen een betere bezoldiging van de leerkrachten aan alle gemeentelijke inrichtingen van onderwijs. Verder in voering van democratische hervormin- ;en. als instelling van verplichte school vergaderingen, afschaffing van geheime conduitestaten bij het onderwijs, open baarheid der vergaderingen der com missie van toezicht op het lager onder wijs. Vervolgens werd begonnen met het inwinnen van advies der onüerwijzers- vakvereenigingen over alle onderwijs zaken van eenïg belang, welke adviezen den Raad werden overgelegd. Mede werd ter hand genomen de zaak van de uitbreiding en de moder niseering van het onderwijs. Er kwam nog tot stand een verordening tot sub- sidlëering van het bijzonder bewaar school-onderwijs. Nadat Mr. Bruch in 1919 bij een ünksche meerderheid was herkozen als wethouder en zijn wethouderschap van onderwijs was gecontinueerd, werd ter hand genomen de reorganisatie van het U-L.O.-onderwys, er kwam tot stand een zoodanige reorganisatie van het L.O. dat, met behoud van de wettelijk ge boden éénheidsschool. de opleidings scholen (zgn. standenscholen) mogelijk bleven. Ingesteld werden de schooltandartsen dienst en de dienst der lichamelijke opvoeding. Begonnen werd met het clas sicaal en individueel onderwijs aan spraakgebrekklgen en met het vervolg onderwijs voor zwakzinnigen. Nog wer den ingesteld universitaire studiebeur zen en praeuniversitaire studiebeurzon. Er kwam om ons daartoe te bepalen, heilgymnastiek als onderdeel van het onderwijs en zwemonderwijs als school vak. In 1923 werd Mr. Bruch herkozen als wethouder. Het is gedurende de laatste periode van het wethouderschap van Mr. Bruch. dat werd ingesteld de dienst van de nazorg voor zwakzinnigen en blinden met daarbij werkinrichtin gen. In de subsidie van de bijzondere bewaarscholen werd een belangrijke ver betering aangebracht. En ten slotte werden diverse maatregelen genomen ter verbetering van de ongelijke positie waarin, het bijzonder onderwijs aan zwakzinnigen door de wet is geplaatst, en is ter hand genomen d«* reorganisatie van het middelbaar onderwijs. Bij al deze maatregelen ondervond de wethouder steun van allerlei partijen in den Raad. Meermalen werd hem van onderscheidenen kant hulde ge bracht voor zijn krachtig initiatief en groote werkzaamheid. Als wethouder was hü de man die met stevige en vaste hand regeerde, die daarbij vasthield aan de democratische denkbeelden die hij reeds als Raads lid had gehad. De Raad luisterde gaarn- naar hem en schonk hem bij allerlc- gelegenheden zijn vertrouwen. In 1921 werd Mr. Bruch gekozen tc lid der Provinciale Staten van Noord Holland. In de Staten sprak mr. Bruc' Vooral over onderwerpen, die go'der. het onderwijs. Hij was het. die be pleitte het buitengewoon onderwijs te maken tot een zaak van Provincial: zorg. Hoewel Gedeputeerde Staten aan vankelijk dat denkbeeld niet goedgun stig gestemd waren, is toch het buiten gewoon onderwijs onder de Provinciale zorg betrokken. Mr. Bruch werd benoemd in de Provinciale Commissie van advies dienaangaande- Verder was Mr. Bruch de eerste on derteekenaar van een motie van eenige leden der Staten, ter zake van Provin ciale bemoeiing met de nazorg van gees telijk en lichamelijk misdeelden. Naar aanleiding van die motie zeiden Geri. Staten toe in 1929 met voorstellen daar toe te zullen komen. Mr. Bruch bekleedt in de Anti-Rev Partij verschillende functiën. Verder is hy ender meer Regent van de Straf gevangenissen te Haarlem, Curator van het Stedelijk Gymnasium, President- Commissaris der Woningstichting „Pa trimonium" te Haarlem Vice voorzitter der Ned. Vereeniging voor ontwikke- lings- en ontspanningsfilms en lid van het Hoofdbestuur der Vereeniging van Scholen voor Nijverheids-onderwijs. VEREENIGING „HAERLEM". Uitstapje naar „Waterland". Het bestuur der vereeniging „Haer- lem" heeft de leden uitgenoodigd tot een wandeling op het landgoed „Waterland" te Velsen. op Zaterdag 20 October as. Om 2 uur vertrekt een autobus van het Kennemerplein. die de deelnemers ver voeren zal. NEDERL. ARB. REIS VEREENIGING. Nu het reisseizoen weer afgeloopen is. heeft het bestuur der afd. Haarlem van bovengenoemde vereeniging wederom een aanvang gemaakt met haar win ter programma en had zij Zaterdagavond een clubavond georganiseerd voor haar leden in het gebouw Olympia alhier. De waarnemend voorzitter opende d-:n avond met een korte inleiding, waarin hij liet uitkomen, dat de groote opkomst wel een bewijs is. dat de leden dergelijke club avonden nog altUd op prijs stellen. De humorist J. van Tongeren gaf eenige aardige coupletten te hooren. waarvan het refrein door allen werd meegezongen, waardoor hU spoedig de stemming by de leden er in wist te bren gen. Het programma werd afgewisseld door dansen waarvoor een versterkt Jazz-band aanwezig was. die de dans- lustigen aangenaam wist bezig te houden. Tevens had het bestuur zorg gedragen voor eenige attracties voor nlet-dansers. Een bestuurslid had zich getooid Sn het gebruikelijke costuum als „rad- daarier", hetgeen zeer de lachlust op wekte, en liet het rad van avontuur lustig draaien. Het vlschvermaak trok veel belang stelling en vele leden gingen met een aardig prysje naar huis Tenslotte gaven mevr. De Graaff en mej. Prinsen nog eenige mooie zangnummers ten gehoore. die zeer in den smaak vielen. Het was een welgeslaagde avond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. «EEM HEERLIJKE CHOCOLAOEPAMEIJ 1 OP BROOD OF BESCHUIT Ia. Prijs per FLACOnf.l.- en mooie teint hanét óeheel af van de zeep die U debruikt. Geen betere zeep hiervoor dan Een hard atuk zeep.dat tot het laatste vliesje éebruikt kan worden 25 ct Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 37) Zy haalde haar kraohtige schouders op. „Wanneer deze moeilykheden ïederen anderen vorm mochten aannemen dan een bezoek van een melodramatisch aangelegden detective in den vroegen morgenstond, dan zal ik ze met lank moedigheid dragen," antwoordde zy, en naar de hal terugkeerde, werd zij door Michael gevolgd. Terzyde tredende om hem door de voordeur naar buiten te laten gaan, zag zy de potsierlyke gedaante van Sslwyn, die over den rand van den auto geleund stond in levendig gesprek en haat- lippen krulden zich. „MU'n zoon heeft wat zyn verstandelijk peil betreft zijn gelijke gevonden", merkte zy op. en riep hem by zyn naam terug. Tot Michael's verbazing draaide de jonge man alleen het hoofd even om en zette zyn gesprek met het meisje voort. .■Selwyn!" Pelfs toen legde hij nog geen haast aan den dag. „Vaarwel, jonge dame. Vergeet het niet" en hy ring tot een gefluister over „varkenssaucy'sjes, geen osssn- vleesoh. Ossenvleesoh, daar kan myn maag niet tegen". En, haar een luchtig vaarwel toewuivende, keerde hij terug naar de vrouw, wier gezicht onheilspel lend stond. „Het had er veel van als maakte gy een afspraakje met dien jongen man", zeide Michael, toen zy weggereden wa ren. ..Hy komt het avondmaal by ons ge bruiken," zeide Lizzy „En was Lois dóar?" „Neen, cn dat verwachtte ook niet". Zelfs het vooruitzicht van een avond maal met den telg uit een adellijk ge slacht was geen vergoeding voor zulk een ontstellende mededeeling. „Maar waar is zi* dan, mijnheer Dom?" „zy moet "gens wezen. Ik geloof niet. dat haar de eerste paar dagen iets ernstigs overkomen zal." zy keek hem kalm in de oocen. „Dat zegt u maar." .Neen, ik meen het werkelijk," sprak hy haar tegen. Zy hield haar oogen niet van hem af. „Gy ziet er uit- alsof gy öcodop zijt", zeide zy. „U houdt erg veel van haar. is het niet?" Deze vraag scheen hem van zijn stuk te brengen. „Veel houden van Lois?" De vraag scheen hem eenigszins een openbaring. „Veel van liaar houden ach ik geloof van wel". In dat oogenblïk was het Michael Dorn duidelijk geworden dat hy méér aan een professioneels belangstelling voor het door hem gezochte meisje koesterde, en deze ontdekking schokte hem herig. Hy liet Lizzy Smith in Charlotte Street uitstappen, en haar uitnoodigir.g tot binnentreden afwijzende, reed hij huiswaarts. Hy liet zïm auto od de bin nenplaats van Hiles Mansions staan, en sleepte zich óooóeliik vermoeid naar zijn kamers Hij lag boven de dekens van zyn bad te slapen, toen de zwijgzame Wills met een telegram in de hand bin nentrad, en moeilyk opstaande, scheurde hy hét telegram open en las het Het was te acht uur aangeboden te Parijs en luidde: „Sein my naam Districtscommissaris Karili, tijdens uw verblijf in Punjab". Het was onderteekend: „Chesne.\ Praye, Grand Hotel". ..De bedoeling van dat telegram is „Ik ben hier", zeide hii tot Wills, wien hy het overreikte. „Hij wil mij daar mede bewijzen dat hü op het oogen blik t-j Parüs is. Telefoneer eens. Wills, naar alle particuliere vlieghavens binnen een straal van honderd mijlen van Londen. en tracht te weten te komen of iemand in de vroege morgenuren een yhegluig gehumd heeft voor den over- tocht naar Parijs. Kom mij daarna rap. porteeren". Wills knikte en verdween zwijgende. „Zoo'n kinderachtig kunstje op my toe te passen!" bromde Michael verachtelijk zoodra zijn ondergeschikte de deur ach ter zich gesloten had. HOOFDSTUK XXIV Het was drie uur in den middag, toen Lois Reddle uit een zwaren slaap ont.- waakte en een knagenden honger ge voelde. Zy stond van het bed op, trok haar laarzen aan en lien naar het venster Het uitzicht was droefgeestig Zij zag het erf dat zij dien morgen op gereden was. en herkende de slonzige vrouw, die de kippen voederde, als de portierster, die de deur geopend had. Aan gene zijde van den verweerden muur strekte zich een weg zonder boo. men benedenwaarts lrellend int. en wan neer zy zich dicht tegen het venster drong en zijwaarts keek, kon zy niets ondc-rs ontdekken, dan verder weg gol vende heuvels met zwart kreupelhout overdekt. Na haar aangezicht en handen met koud water gewasschen te hebben, ge voelde 2ïj zich verfrischt. doch de honger plaagde haar sterker, zoodat zii naai- cie deur liep en de kruk omdraaide. Dc deur was afgesloten. Door de spanjolet van zyn plaats te brengen, kon zü het raam slechts een paar duim openen, be vond zij, doch het was voldoende om de wouw op het erf iets toe te roepen, cn weldra had zy de aandacht van deze op zich gevestigd, doch. na een onge auldige beweging met haar hand ge maakt te hebben, ging zij voort met het voederen van het gevogelte. Nog eenige oogenblikken en het meisje zag haar niet meer. Het duurde geruimen tyd al vorens zij zware voetstappen op de trap hoorde, en klaarblükelilk was de afge sloten deur geen toeval, wants toen dc vrouw met een presenteerblad in de hand. de kamer binnentrad, bengelde de sleutel aan een koord, dat rond haar middel vastgemaakt was. „Doe als 't u blieft de deur niet weer op slot", verzocht Lois, toen zii het karig maal niet zonder eenig welgevallen be zichtigde. „Gebruik dezen maaltijd en bemoei u niet met de deur", klonk het onverwach te antwoord. Lois koesterde geen verderen twyfel omtrent de vyanaige gezindheid van de wouw on ging wijselijk niet verder op hot onderwerp in. Doch. toen de vrouw luiar verliet, draaide deze tot haar ver bazing den sleutel opnieuw in het slot 1 om. Ixxs snelde naar de deur cn bonsde op het paneel. ..Maak deze deur open", schreeuwde zy, doch zy vernam geen ander geluid dan de zich verwijderende voetstappen van haar grimmige bewaakster, en hot meisje keerde langzaam tot haar sober roaal terug om een nieuw vraagstuk on-1 der de oogen te zien. De eetlust der jeugd deed ziin rechten gelden, en zoodra zij haar maal genut tigd Md, waren Mar zelfvertrouwen cn •venwicht gedeelteiyk teruggekeerd. Men kon haar onmogelijk hier gevan gen houden; dit denkbeeld schoof zij als ongerümd van zich af. Misschien was bet afsluiten van die deur een voorzorg van een overdreven ijverige bewaakster, die Mar beschutten wilde tegen ?,y schudde het hoofd Niet tegen Michael Dom. Bhe de gravin ook over hem mocht denken, hoe onvergeeflijk zUn op treden ook geweest was. hii handelde uit weerwraak, noch vervolgde hU haar met eenige kwade bedoelingen Dat was de grootste onmogelijkheid van alle. Zy duwde weer eens tegen de deur; neen, deze was onbetwistbaar op slot. En toen. aan een aansporing tot zelfbc* houd toegevende, trachtte zii het ven, ster te openen, om tot de ontdekking te komen, dat twee houten dwarshouten op zoodanige wUze ingeschroefd waren, dat de spanjolet slechts voldoende spe ling gaf om het raam on een kier te openen. By het andere raam was het zelfde systeem toegepast. Zii was bez'g dit te onderzoeken, toen zii den doctor op het erf zag. Hy droeg een roest kleurige Jas. doch geen boord, cn had een oude sportpet op het hoofd. (Wordt vervolgdJ

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9