BU1TENLANDSCH OVERZICHT Nieuw middel tegen kou! Monster gratis HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 19 OCT. 1928 ARROND.-RECHTBANK. EEN TACTISCH ANTWOORD VAN SEIPEL. Op Bethlen's zonderlinge rede. DE KWESTIE IS NIET ACTUEEL! 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Indertijd hebben -wry het beknopte ver slag gegeven van Bethlen's zonderlinge rede die zoowel in Hongarije (om de zin spelingen op het herstel der monarchie) als in Oostenrijk (om de kwestie van het Burgen!and) veel opzien baarde. Thans heeft Seipel den degen opgenomen en Bethlen van antwoord gediend, hetgeen op het volgende neerkomt: Tegenover de jongste opmeridngen van Bethlen kan ik slechte comstateeren dat ik geen kans zie aan liet protocol van Venetië Inzake de Burgenlandsche quoestic een andere interpretatie te ge ven, dan dat deze aangelegenheid defi nitief la geregeld- Wij zijn van oordeel, dat een verdrag, vooral wanneer uit drukkelijk wordt vastgestel^, dat het bU onderling overleg wordt gesloten, defi nitief is. De bondskanselier deelde vervolgens mede, dat de Oostenrijksbhe gezant te Boedapest, terstond na het bekend wor den der rede. naar aanleiding daarvan stappen heeft gedaan In het Hongaar- sche departement van buitenlandsche zaken. Inmiddels ls volgens verklaring van Seipel reeds een antwoord binnen ge komen van de Hongaarse he regeering, en daaruit blijkt dat Bethlen zijn. in de rede gegeven lezing van de onder havige kwestie, vólkernen handhaaft. Immers Boedapest heeft te kennen ge geven dat do Hcmgaarsche regiering na een nauwkeurige lezing van het proto col van Venetië tot de overtuiging ls gekomen, dat daarin geen bepaling voorkomt, welke een uitdrukkenjken af stand van het Bur genland behelst. Graaf Bethlen had in zijn te Oedien- burg gehouden rede slechte uitvoerig uiteengezet, dat Hongarije de gebieden, welke het krachtens het verdrag van Trianon moest afstaan, niet heeft op gegeven door er van af te zien. Bethlen had ex echter geen oc-gentblik aan ge dacht do Eurgcnlandsche kwestie als een actueel vraagstuk op den voorgrond te brengen. Seipel verklaarde verder: Ik moet deze mcdedeelingen, zoo als ik ze heb ontvangen, ter ken nis brengende Ilongaarsóhe re- georing heeft verklaard neg niet van het Burgentend af te zien. Juist opgevat is de rede van graaf Bethlen eigenlijk een .AnischluEs"- rede. Bethlen wendt zich nl niet rechtstreeks tot ons, maar tot de zeven millioen Duiitscheirs. Zoo pleegt men te spreken, als men de Duit- schexs van Oostenrijk en do Duit- sobers van het Rijk als één volk ln de beteekenis van één staat bc- sohouwt. Daarmede is een, uiting, die ln de Hongaarsche verklaringen vervat is, in den vollen zin des woords bevestigd, nl, dat het geen actuoele quaestie is. De rede van gra-af Bethlen is feite lijk ook een pacifistische rede, In zijn verklaringen hoort men duide lijk het afzien van gewelddadige militaire maatregelen. Indien giraaf Bethlen echter gelooft, dat een nieuwe volksstemming het Burgen- land weer aan Hongarije zou terug brengen, dan vergist hij aich. Wij kennen het land en weten, dat zijn bevolking vast besloten is bij Oos tenrijk te blijven. Seipel heeft dus op uiterst tactische wljae vermeden moeilijkheden te pro- voceeren. Zijn rede is een zeer handig en zeer geruststellend antwoord op BetihCien's gevaarlijke woorden. P. A. De inhoud van de l' Wit- en Geelboeken. PARIJS. IR Ootober (VXJ.I Naar de „Echo de Paris" niet betrek king tot de tegelijkertijd te Londen cn ie Parijs te publiceeren documenten in» zake de Engelsch-Fransche vlootover» eenkomst mededeelt, zullen ongeveer dertig documenten in de publicaties werden opgenomen. Mot uitzondering van twee documenten ziin al deze stuk ken reeds gepubliceerd of is de inhoud daarvan bekend geworden. Een der nog niet gepubliceerde docu menten Is een memorandum van Cham berlain na hot belangrijk onderhoud, dat hij tijdens zUn verblijf te Parijs op weg naar Genèvc op 2 Juni mot Briand had, In dit onderhoud werden de alge.- meeno lijnen dor overeenkomst vastge» logd, o.a. het opgeven van diö bezwaren van Engeland tegen het Fransóhe ïJtand- punt inzake dc legerreserves en de Fronsolic toestemming voor die ntet- beperking voor den bouw van kleine kruisers. Deze gedachten worden defi nitief vastgelegd in de beide nota's vwn 2S Juni er. 28 Juli en in de Fransdhe nota van 20 Juli. t v Besprekingen van Parker Gilbert te Londen. LONDEN, 18 Ooi. (VD.) Dc diploma- tiekc medewerker van de ..Daily Tele graph" verneemt, dat de besprokingen tusschen den agent-generaal voor de sohadovcrgocdürgSbetalingen Parker Gil bert mot den Kanselier voor de Sdhat- kist Winston Churcliill betrekking had den op verschillende kwesties uit het rapport van den agent-generaal in ver band mot de vaststelling van de definitieve oorlogssohuld van Duitsoliland en over de afschaffing van de transferclausule van het Davesplan. Parker Gilbert heeft verklaard. Öat de vaststelling van de totale Duitsche ver plichtingen op de basis van de jaarlijk- sdhc betalingen volgens het Dawesplan niet alleen in het belang van Duitsch- lande is, doch ook in dat van de geal lieerde schuldeischers Parker Gilbert vreest niet voor een latere weigering van betalingen door Duitschland daar dit de ineenstorting van de Duitsche economi sche credieten en van het Duitsche geld wezen tengevolge zou hebben, hetgeen noch een regeering, nooh de zakenwereld zou durven riskeeren. In geval van ver mindering van de totale schuld met de vaststelling daarvan kan de transfer clausule ven/allen. Aan Britsche zijde ls men evenwel op het oogenblik van meening, dat een wij ziging van het Dawesplan niet urgent is. Dultsöhland is tot nu toe zijn verplich tingen volgens het Dawesplan zonder moeilijkheden nagekomen en er schijnt geen reden te zijn aan te nemen, dab Duitschland in de eerstvolgende jaren de te betalen sommen niet zal opbren gen. Daartegenover zou elke verminde ring van de totale schuld van Duitsch land zonder een gelijktijdige verminde ring van de geallieerde schulden aan de Vereenigde Staten voor Groot Brittannië een bijzonder zware belasting beteeke- nen. daar de Europeesohe geallieerden niet zullen nalaten het leeuwenaandeel van de schadevergoeding voor den we deropbouw van de verwoeste gebieden op te eischen. Parker Gilbert heeft moeten toegeven, dat er geen vooruitzicht bestaat op een spoedige herziening van de verschillende schulden overeenkomsten tusschen de geallieerden en Amerika. Verder deelde hij de meening van de Britsche deskun digen, dat op het oogenblik slechts een zeer gering deel van de Dawesverplich- tingen door leeningen op de Internatio nale geldmarkt kan worden gemobili seerd en dat een dergelijke kleine lee ning zelfs gebonden zou zijn aan een hoog disconto. Aan den anderen kant is het Britsohe ministerie van financiën het met den agent-generaal eens, dat 'het opheffen van de transferclausule van het Dawesplan wensohelijk is, wan neer Duitschland door het commercieel maken van zijn schuld of op andere wij ze een gelijkwaardige garantie kan verschaffen. Deze mogelijkheid bestaat voorloopig echter nog niet Tenslotte acht de diplomatieke me dewerker van de ..Daily Telegraph" het waarschijnlijk, dat eerst na de Ameri- kaansohe presidentsverkiezingen een bespreking van de kwestie door de geal lieerden zal plaats hebben BIJGELOOF ONDERWEG. Te Budapest wordt een tentoonstelling van verschillende vormen van bijgeloof gehouden, waar ook een afdeeling van het bijgeloof op reis is tevinden. In het tijdschrift „het Hotel" wordt door Tabori het volgende daarover ver teld: De eenvoudigste vorm van het bijge loof is wel het bijgeloof van hen, die heelemaal niet op reis gaan, wanneer een zwarte kat op den weg loopt, of wanneer zij een monnik in zijn pij tegen komen. Een bij waarzegsters gehouden onder zoek wees uit, dat een groot deel van de vrouwen niet een reis naar een badplaats ondernemen, voor zij een waarzegster hébben geraadpleegd. De eene dame vraagt, welke badplaats voor haar goed ls, een andere, of tijdens haar reis haar man haar rouw zal blijven, de derde, of ze een gelukkige reis zal hebben, de vierde of geen spoorwegongeluk zal plaats hebben, wanneer ze nu op reis gaat. Men zou een groote lijst van voor werpen van bijgeloof kunnen opstellen, welke van nut kunnen zijn op reis. In de mode zijn gekomen kleine aap-figuur tjes, die door de dames worden gedra gen, zooals vroeger, ln de oudheid, de Romeinsche vrouwen kleine beeldjes van hun huisgoden enz. droegen. Hongaar sche hoteliers hebben na een zorgvuldig onderzoek in hotels, stations en andere plaatsen van het vreemdelingenverkeer een fantastisch materiaal verzameld. Hier eenige amusante gevallen! Een grootgrondbezitter: Zijn eerste verlangen in een hotel ls, dat een goede voorproever ter zijner beschikking wordt gesteld. Zijn voorproever, die altijd in zijn dienst is, ls ziek geworden en daar om moet een ander hem vervangen, die het eten proeft. Hy eet niets voor een ander daarvan heeft gegeten. Hij ver telt niet, wat de oorzaak is, maar spoedig kan worden vastgesteld, dat hij voor vergiftiging \reest. Een vroeger Ween sche diplomaat: In de eetzaal zit hij slechte aan een be paalde tafel. Niet, omdat hy bang is voor tocht, ncch, omdat hy van zy'n plaats een mooi uitzicht heeft of frissche lucht. Na jaren bleek, dat hij eens had gelezen dat een lamp naar beneden was gevallen hy was cr niet bU geweest, hij had het alleen in de krant gelezen en sinds dien tlld gaat hU nergens zitten, waar kans ls, dat er iets naar beneden kan vallen. De voorzichtige Turk: Hii gaat steeds op de hoogste verdieping van het hotel, slechts in een kamer, van waar hij ge makkelijk op het dak van het huis naast het hotel kan komen. Het bleek, dat hij bang is voor brand. Het is waar, te Stamboel, waar hU woont, zijn vele hui zen van hout cn licht brandbaar, maar het klinkt toch wel zonderling, dat hij. voor een hotel afgestapt, en ziende, dat het huis van de buren hooger was dan het hotel, zeide: „Hier neem ik niet mijn intrek, want ik kan hier niet op het dak komen." Tal van hotelgasten zetten dames schoenen voor de dein- van de kamer. Velen plaatsen twee paar damesschoenen voor de deur. Dat moet als een soort voorbehoedmiddel worden beschouwd. Vaak spelen ook getallen een voorname rol. Nu nog zijn er reizigers, die weigeren een zitplaats te nemen mot nummer 13. In het overgroote deel van de hotels moet het cijfer „13" op allerlei mogelijke manieren worden weggewerk. Dikwerf komt het voor, dat een zonderling beslist in kamer 7 of 13 wil slapen. Tal van gasten wenschen bepaalde ka mers, eischen een bepaald meubelstuk. Een karretje op een grindweg reed. Zij waren eerst in het café Anegang, hoek Kleine Houtstraat gaan zitten,De oude S. had getracteerd. A. van S. en J. D. zagen, toen het op betalen aan kwam, dat S. nogal wat geld op zak had, een tientje in zyn portefeuille, een bankje van vijf-en-twintig in zijn porte- monnaie. Dat beviel A. v. S. en J. D. wel. Zij gingen naar een ander café in de Be r ken redes teeg en toen naar een op den Jansweg. Toen was W. S. niet hee lemaal helder meer. Zij namen hem mee op den hittenkar om hem naar Schalk wijk te brengen, maar gingen over Spaarndam, om aardbeien te laden Ten Oosten van het Spaarne op den Lagen Weg onder Haarlemmer Mede werd W. S. van den wagen gezet, en aan den kant gelegd. De portemonnaic met een vijf-en-twintig gulden biljet bleef achter in handen van J. D. A. v. S. hield de teugels en bracht het gespan naar een café aan de Am- sterdamsohe vaart onder Haarlem. Daar ontving hij van D. zijn aandeel, zijnde f 15. Daarom stond hij vandaag terecht wegens heling. Hij bekende, maar zei er bij dien dag, 16 Juli, na het cafébezoek niet erg lekker geweest te zijn. De president vond het niettemin een gem eene streek, om een 59-jarigen man op een eenzamen weg te berooven met je tweeën en de Officier vond er aanlei ding in om drie maanden gevangenis straf te vragen. De verdachte vond het „niet zoo mooi De president: Wat niet? Den eisch ot je gedrag? Dat liet verdachte in het midden. Nu zou van S. als getuige optreden te gen zijn medeverdachte J. D. Daar maakte de verdediger mr. H. O. Drilsma bezwaar tegen in verband met den geest van het nieuwe Wetboek van Strafvordering. Hij weet wel de officier heeft de moeilijkheid willen ontgaan door de zaak te splitsen, zoodat er let terlijk geen sprake meer is van een me deverdachte, maar in wezen ls daarvan wel sprake. Hij verzoekt daarom van S. niet als getuige te hooren. De Rechtbank besliste in Raadkamer dat dit wel zou gebeuren. Hij bracht nog al bezwarende verkla ringen uit tegen D„ die het geheele zaakje zou hebben opgeknapt. D. ontkende de berooving. De zes gul den waren uit S.' vestjeszak gevallen, en hij had ze opgeraapt. Van de f 25 wist hij niets. Getuige S. vertelde de 31 gulden te hebben terug-ontvangen van den rech ter-commissar is. De Officier geloofde niet dat een oude bekende van de politie als D., in een zoo stuntelig verhaal als hij doet de waarheid zegt. Hij vroeg in verband met den ernst van het feit 6 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak Donderdag. y De geweldenaar zelf. Na den politie-agent, die verdacht .verd van mishandeling van den arres tant M. stond Donderdagmiddag W. Th. M. zelf terecht. Het relaas van den agent Laan kwam overeep met wat hij by de vorige zaak getuigde. Verd! ontkende den agent v. d. Lee voor het hoofd te hebben geschopt. Hij verklaarde te zijn afgeranseld, zlin lin keroog was blauw, hy had builen en schrammen. Om te voorkomen, dat zijn pak zou slijten als hy naar den politie post gesleept werd klemde verd. zich vast aan agent Laan. Verd.'s vrouw is toen op den rug van dien agent gesprongen. Het O. M. vroeg een gevangenisstraf van drie weken ter zake van wederspan- nigheid en belemmering van een amb tenaar in zijn functie. De verdediger mr. H. O. Drilsma meen de. dat de politie heeft te letten op de sfeer, die zij schept, waarvan verd. z.i. het slachtoffer is. Op grond van onvol ledigheid van de dagvaarding, waarin de term „opzet tot mishandeling" ontbreekt, en het inderdaad ontbreken van opzet vroeg pl. vrijspraak, ook omdat z.i. van. belemmering van den ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn functie geen sprake is. Wegens het z.i. tactloos optreden van de politie vroeg pl. subsi diair de alleruiterste clementie. Oneerlijke concurrentie. H. L. J. B. garagehouder en automo bielhandelaar te Haarlem plaatste in een der kranten een advertentie, waarin hij gegadigden opriep om hem onder nummer te schrijven als zij een nieuwe Ford binnen 14 dagen geleverd wilden hebben. HU bekende dit gedaan te hebben om achter de namen van aspirant-koopers te komen, die wachtten tot de Ford ge leverd kon worden, wat nog even duur de. In dien tUd ging B. probeeren die aspirantkoopers te bewegen een van zy'n merken te koopen. Want de nieuwe Ford kon hy evenmin leveren als dc Ford- dealer, omdat de auto er nog niet was. De official Ford-dealer te Haarlem de lieer J. Linibach kwam tegen deze on eerlijke concurrentie op. Daarna heeft B. zijn pogingen gestaakt. De heer Lim- bach verklaarde er geen nadeel van te hebben ondervonden. Zooals de verdedi ger, mr. W. G. J. Veenhoven, naar vo ren bracht, heeft de heer L. de aanklaoht later willen intrekken. Verd. heeft zoozeer niet beseft, dat hij Iets onbehoorlijks deed; hij had er reeds voorbeelden van gezien: in den automo bielhandel wordt trouwens meer getole reerd dan elders. Verd. heeft cr veel spUt van. Het O. M. had een geldboete van 100 gevraagd of 50 dagen. De uitspraak is Donderdag. UITSPRAKEN. I. G. E. H. E., dienstbode, verblUvende te Ha ar lom. art. '290 W. v. S.. zes maan den gevangenisstraf met aftrek der preventie!e hechtenis. 2. L. V„ wonende te Zaandam. Vrij gesproken. 3. P. D., directeur eener N.V., wonen de te IJmuiden, appèl overtreding mo tor- en rljwielwet. Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd. 4. H. S., arbeider, wonende te Ruinen, Mishandeling, Drie maanden gevan genisstraf. 5. M. F. huisvrouw van D. v. Z., wo nende te Edam. Valsohheid in geschrif te, een maand gevangenisstraf, INGEZONDEN Voer den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET WATERPOLOSPEL. De heer R. Peereboom heeft als voor zitter van H. V. G. B. onlangs zUn er gernis geuit over de wijze waarop het waterpolospel is ontaard in het onder water en derhalve geniepig toepassen van allerlei ongeoorloofde handelingen, welke men euphemistisch als „trucs" pleegt aan te duiden. Zooals hij reeds opmerkte, is de Haarlemsche Zwem'oond het roerend met hem eens dat er veran dering moet komen, maar de H. Z. B. geeft ook aan de scheidsrechters een deel van de schuld, omdat zij dikwijls onvoldoende optreden tegen „vuile spelers", die na de eerste waarschu wing zonder pardon het water moeten worden uitgestuurd. Enkele goede scheidsrechters tUden3 de Olympische Spelen deden dit, zeer terecht, zelfs zon der voorafgaande waarschuwing. Nu echter het kwaad al zoo lang is voortgewoekerd, dat scheidsrechters er aan gewend zijn geraakt, lijkt het mij het beste te trachten spelregels in te voeren die het spelkarakter zoodanig wijzigen, dat het „op den man spelen" zal verdwijnen en daarmee het verkeer de in het tegenwoordige spel. Laat H. V. G. B. eens onderzoeken of dit door den buitenspelregel alleen reeds het geval is en zoo noodig met geheel nieuwe re gels voor den dag komen. Dat deze sterk zullen afwyken van de internationale lijkt mij geen bezwaar, honderden be oefenen het spel toch voor hun ont spanning en genoegen en men kan den enkelen die zich geroepen voelen onze nationale eer tegen buitenlanders te verdedigen gemakkelijk genoeg leeren hoe men elkaar volgens internationale spelregels kan aftuigen. Dr. M. J. HUIZINGA, Voorzitter van den Haarlem- schen Zweanbond. Bijschrift: Mijn artikel over „De verwording van waterpolo" blijkt veel instemming te hebben gevonden. Het doet mij veel ge noegen dat Dr. M. J. Huizinga niet al leen de wensohelijkheid van actie be aamt, maar met mij voorstander blijkt te zijn van een beter spelrsglemen-t dan het thans vlgeerende Engelsohe. Na tuurlijk zou deze niet beperkt kunnen blyven tot de kwestie van den buiten spelregel alleen. Het beste zou zijn als de Nederlandsche Zwem'oond een her ziening van het internationale regle ment kon bewerken. Daarnaar zal ze ker gestreefd moet worden. Blijkt dit onbereikbaar, dan moet men alleen handelen. Het eenige onmogelijke is m.i. het op den duur voortzetten van den bes taanden toestand. Er moet een groo te duurzame verandering komen, en die zal ook komen, als men maar durft handelen en de werkelijkheid zien zoo als zij is. H. V. G. B. blijft natuurlijk dili gent in de zaak, en hopelijk zal het or gaan van den Ned. Zwc-mbond er wel dra ook aandacht aan wijden. Een dei- leidende algemeene sportbladen heef' het oorspronkelijke artikel al vrijwel geheel overgenomen en er zijn instem ming mee betuigd. Dr. Huizinga's slot-opmerking be wijst in zijn ironie hoe onder zwemmers zelf 'over de tegenwoordige opvattin gen bij waterpolo wordt gedacht. R. P. DE JEUGDHERBERGEN. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van Mr. L. G. van Dam in het nummer van Donderdag, het volgende: In het artikel worden de zaken zoo voorgesteld, als zou hei Haarlemsche Co mité ondoordacht en overhaast te werk zyn gegaan, ja, er wordt zelfs gesproken van een „ontijdig en gevaarlijk over haasten". Dit nu is allerminst het geval. Het Comité heeft de materie ernstig in studie genomen, heeft zich ter plaatse met het werk der Duitsche jeugdher bergen grondig op de hoogte gesteld, is volkomen op de hoogte met den stand van het Jeugdherbergwerk in Neder land en heeft de vraag van reglementen, organisatie, leiding, enz. ernstig bestu deerd. Zooals de heer Van Dam reeds schreef, heeft 't Nederlandsch Jeugdleiders In stituut. de zaak reeds in Juni 1927 ter hand genomen: vervolgens heeft dit In stituut op 19 April 1928 meegedeeld, dat het door interne (financieele) moeilijk heden gedwongen, geen kans zag de Jeugdherbergen-organisatie verder op te bouwen, zulks volgens een rondschrijven van het N. J. I., tenslotte, toen de plan nen van particulieren van alle kanten opkwamen noodgedwongen het werk weer ter hand genomen. Nu het N. J. I. echter nog steeds de zaak niet heeft op gelost, en het ook volgens voorspel ling van Mr. van Dam nog wel een jaar zal duren eer de zaak landelijk ge organiseerd is, nu gold het, aan den steeds toenemenden aandrang ten op zichte van de oprichting van Jeugdher bergen tegemoet te komen, en te voor komen, dat er plaatselijk door particu lieren, zonder voldoende voorbereiding en zonder voldoende kennis van zaken Jeugdherbergen werden opgericht. Dit werk moet in organisatorisch verband gebeuren. Daarom Ls het, dat wfj mee- nen, een vereenlging voor Haarlem en Omstreken te moeten oprichten, waar door gewaarborgd wordt, dat het werk organisatorisch-juist en wei-voorbereid zal gebeuren. De concept-statu ten en huishoudelijk reglement zijn dan ook met groote zorg voorbereid en be vatten voldoende waarborgen voor een hecht gefundeerd werk. In de statuten wordt o.a. bepaald: Art. 3. De vereeniging stelt zich ten doel het oprichten, instandhouden en be- heeren van één of meer Jeugdherbergen (goede en eenvoudige overnachtingsge lcgenheden) in Haarlem cn of omstre ken, om zoodoende het war.delen, trek ken en verblijven in de natuur door de jeugd en door alle natuurzoekers daad werkelijk te bevorderen, één en ander zooveel mogelijk in overleg met daar voor in aanmerking komende lichamen en personen in eti buiten Kcnnenierland. (Vet gedrukt in de aanhalingen door mij. Bosman). Art. 10. Het bestuur bestaat uit een oneven aantal van tenminste zeven per sonen. zooveel mogelijk tot verschillende richtingen behoorend, uit en door de le den op de jaarvergadering gekozen. Art. 18. Zoodra zich een landelijk li chaam heeft gevormd ter bevordering van de oprichting en instandhouding van Jeugdherbergen, sluit de vereeniging na goedkeuring van de ledenvergadering zich hierbij aan, als afdeeling of ver eeniging. Art. 18 Huish. Regl. De ledenvergade ring stelt vast zooveel mogelijk in over eenstemming met landelijke bepalingen: a. de bepalingen, waaraan de Jeugd herbergten) moet(en) voldoen. b. Welke personen toegang hebben tot de Jeugdherberg (en). c. De instructie voor de jeugdherber; s- leiders. d. Reglement van orde voor de bezoe kers der Jeugdherberg (en) in dit verband moeten wij ten sterk ste protesteeren tegen de wijze van ge deeltelijk citeeren door den heer Van Dam van artikel 18, waaruit hU de zeer belangrijke bepaling weglaat: „zooveei mogelijk in overeenstemming met lande- lUke bepalingen". Verder zal de nauwgezette lezer gezien hebben dat in het Comité van aanbe veling zitting hebben de meest vooraan staande paedagogen in Haarlem, waar van toch wel niet verwacht kan worden, dat zij zonder voldoende kennis van de zaak, die zij steunen, in het Comité zit ting zouden genomen hebben. Wij moeten ook opkomen tegen de voorstelling als zou het comité tot op richting in Haarlem in „oppositie" zijn tegen het Nederlandsch Jeugdleiders In stituut. Niets is minder waar integen deel we hebben ln onze voorloopige plan nen en in de statuten uitdrukkelijk vast gesteld. dat de „Kennemer Vereeniging" zich zoo spoedig mogelijk zal aansluiten bij het landelijk lichaam, en dat de reglementen zoove?: mogelijk in over eenstemming en in overleg met de daar voor in aanmerking komende lichamen en personen zal moeten geschieden. Ook hebben wU de paedagogen in het Comité van aanbeveling toezegging gedaan, dat wij voor het eventueel opstellen van een reglement voor de Jeugdherberg(en) hun advies zouden inwinnen. Wanneer wy ons aangesloten hebben bij het landelijk lichaam, geldt voor ons vanzelfspre kend het reglement dat door of voor dat lichaam is vastgesteld. Men ziet: Het werk is goed gefun deerd en alle waarborgen zijn er, dat er hier terdege rekening met eventueele be zwaren of „gevaren" wordt gehouden. Men kan in dezen gerust zijn. Dat er eenige leden van het landelijk comité dat door het N. J. I. als vertegenwoordi ger van de „vrye trekkers" wordt erkend en welk Comité op het oogenblik met het N. J. I. in overleg is om. zoo eenigs- zins mogelijk, gezamenlijk een landelijk lichaam op te richten, ook lid zijn van ons Comité, is vanzelfsprekend, gezien hun groote belangstelling in het J. H. werk en het feit, dat zij Haarlem's in gezetenen zyn. Iïet Haarlemsch Comité als zoodanig staat buiten het landelijk geding. Bij üe zinsnede: „By de besprekingen in het N. J. I. is gebleken, dat dit ver schil niet alleen theoretische beteekenis heeft; er bleek reeds terstond meenings- verschil tusschen de „oppositie" en het bestuur van het N. J. I., enz"., wordt de indruk gewekt als ware het Haarlemsche Comité „in oppositie" tegen het N. J. I. terwijl dat absoluut niet het geval is: het Haarlemsche Comité heeft inzake de algemeene voorwaarden voor toelating tot de J. H. nog geenerlei overleg met het bestuur *ran het N. J. I. gepleegd, dit is een kwestie voor het te vormen be stuur der Kennemer Vereeniging. Verder begaat de heer van Dam een onjuistheid wanneer hij schrijft van het Haarlemsche Comité niet de toezegging te hebben kunnen krijgen, dat geen Jeugdherberg zal worden geopend, vóór dat omtrent organisatie, inrichting en toelating eene regeling is getroffen, wel ke de goedkeuring der Jeugdbeweging, zooals zy in het N. J. I. is gefedereerd wegdraagt. Mr. van Dam heeft een dusdanige toezegging nimmer gevraagd, terwijl deze opzet geheel van dien aard is, dat alles zooveel mogelijk in overleg met de daarvoor in aanmerking komen de lichamen en personen geschiedt. Tot slot protesteeren wij ten sterkste tegen deze wijze van „stemming schep pen" van Mr. van Dam. Namens het Comité tot op richting H. J. BOSMAN. Secretaris. INGEZONDEN MEDEDEELlNGEN a 60 cents per regel Door „uitwendige" behandeling voor komt Ge dat de magen der kinderen van streek raken DE Amerikaanschc methode. De firma L S A Bron. te Rotter dam. introduceerde voor eenigen tijd in Nederland een merkwaardig uitwendig" middel tegen verkoudheden, genaamd Vicks VapoRub. En daar de waarde van du middel niet bete' worden bewezen, dan door practische proef, biedt zi| eiken lezer van dit blad gratis pakje aan Ge weet dat een kou bt| kin deren niet verwaarloosd mag worden en ook dat het onoor deelkundig innemen van medicijnen de spijsvertering schaadt, wat even gevaarlek ls. Daarom is de veihqste weg. dc verkoudheden .uitwendigte genezen met Vicks VapoRub. Wfljl die zalf slechts op keel cn borst. Werkt direct oj Ze werkt als een ouderwetsche pap en tevens als een modern inhaleenoestcl. omdat de lichaams warmte geneeskiachtige Vicks dampen vrijmaakt, die s nachts worden ingeademd Deze lossen het sli|m op en brengen verlichting in het hoofd. De meeste verkoudheden. bl| volwassenen zoo wel als bij kinderen. zi|n door deze dubbele behan deling reeds na een nacht veel verbeterd In de Vcreemgde Staten, waar Vtcks vervaardigd wordt worden |.i.irh|ks meer dan 21 Millioen poties gebruikt tegen alle soorten verkoudheden En m meer dan 60 andere landen stijgt de populariteit met den dag Verkrllgbaar b!) alle Apothekers en Drogisten 4/1.25 per pot. Ter verkrijging van Gratlspakjc met Vicks VapoRub deze coupon zenden aan ISA BRON. Afd D 3 Wijnstraat 128. Rotterdam. - Neem nu mootrefjelen. Winter handen en -voeten zijn een gevolg van kalkgehrek in het lichaam. Vul dit tekort aan met Kalzan, het Kalkvocdsel. Een paar Kalzanta- bletten daags zullen het optreden van deze hinderlijke kwaal voor komen Kalzan heeft be v/ezen ook in de hardnekkigste gevallen vol komen genezing te brengen. Kalzan is verkrijgbaar bij iederen Apoth. of Drog. h f\ ,25 en/2,25 p. verp. (45 en 90 tabl.) N.V. Meubeltransport Mij. v.h. VAN HULST Den Haag Haarlem Alex&nderplein 1-25 Maerten ran Heemskerk straat 25a Tel. 13052 Tel. 15166 VERPAKKINGEN EN VERZENDINGEN Baar binnen- en buitenland SPORT EN SPEL HOCKEY. Noord-Holl. Hockeybond OVERZICHT. Zaterdag begint het competitierad weer te draaien. Bloemenaaal IV zal op eigen terrein den strijd tegen H.B.S. H aanbinden. HB.S. II zal de belde puntjes wel in de wacht sleepen, want verscheidene goede krachten spelen dit Jaar in H. B. S. II. M. H. C. ill ontvangt het jongste Concordia-elftal. Veel moeite zullen de Musschen niet hebben om op Concordia III de over* winning te behalen. KORFBAL. H. K. C. „D. S. V." D. S. V. brengt a.s. Zondag twee twaalftallen in het veld. Het eerste twaalftal, dat 14 Oct. na spannenden stryd van „Ulysses" won, speelt tegen „Voorwaarts". Het tweede twaalftal zal trachten een overwinning te behalen op Haarlem 4, wat na haar zware nederlaag van Zon dag jj. wel noodig is. GYMNASTIEK. BLOEMENDAALSCHE GYMNASTIEK-» VEREENIGING De E. G. V. zal Zaterdag haar jaar vergadering houden in café-restaurant „Roozendaal" te Overveen. Na afloop van het officicele gedeelte is er een feestelijke bijeenkomst. POSTDUIVEN. HAARLEMSCHE POSTDUTVENBONÖ Door bov-engenoemden Bond is beslo ten. de jaarlijksche tentoonstelling te houden op 24 en 25 November in de groote zaal der voormalige infanterie- kazerne aan den Koudenhorn, welke zaal welwillend door den garnizoenscomman dant voor dit doel is afgestaan. Vele eereprijzen zijn reeds toegezegd. Secre- taris-peningmeester der Tentoonstel lingscommissie is de heer C. H. Boeree, Eakenessergracht 47. BILJARTEN MASSAKAMP „D. E. S."—„HAARLEM NOORD". Bij de voortzetting van deze wedstrij den Woensdagavond in het clublokaal van „D. E. S.'\ Hotel „t Hof van Hol land", kwamen van beide vereenigingen zes spelers in den strijd. Het eerst Steegstra (DÜ.S.) en God- dijn (Haarlem-Noord). De laatste bad een voorgift van 30 caramboles. In het begin was de oud-Schotenaar in de meer derheid: doch even later kwam Steegstra er wat beter in, maar kon zijn partij niet meer tot een goed einde brengen. De stand was 110 met voorgift tegen 80 voor Goddijn. Daarna kwamen Kronenburg (Haar lem-Noord) en v. d. Putten (D.E.S.) aan de bsurt. De DK.S.-man was dadelijk goed op dreef, terwijl de bezoeker be neden zijn kracht speelde. Hierdoor had v. d. Putten al spoedig zyn winst in han den. Hij liep meer en meer uit en toen hij 150 noteerde, stond Kronenburg op 110 in 35 beurten. In de derde partU kwamen de mata dors van den avond in den strijd, van Trigt (Haarlem-Noord) en Lubbers (D. E. S.) Eerstgenoemde speelde een be hoorlijke partij, terwijl d- thuisman ver beneden zyn kunnen bleef Het resultaat was, dat Van Trigt onbedreigd won met 250 om 181 in 40 beurten De volgende partij was zeer spannend. Hierin bekampten Springveid (Haarlem- Noord) en Van Amstel O.E.S.) elkaar. Beiden speelden voor wat zij waard wa ren. Toen Van Amstel de 75 vol had, stond de bezoeker op 71. In het begin van de volgende partij leek het. of de bezoeker ln 't geheel geen kans zou krijgen. Klaasen liep hard van stapel, maar kon de run niet volhouden. Van een verslapping maakte zijn tegen stander een goed gebruik om een heel stuk in te loopen, maar kon toch niet meer verhoeden, dat Klaasen het eerst de 100 bereikte. Spronk (Haarlem- Noord) had er 93 in 42 beurten. De slotpartlj liep tusschen Meeuwen oord (Haarlem-Noord) en v. d- Putten (D.E.S.) als invaller. D'.tmaal was de D. E.S.-man niet zoo goed op stoot, ter wijl de bezoeker een zeer mooie party speelde, waa-dcor deze sooedig een flin- ken voorsprong had. Wel wist v. d. Put ten nog een heel stuk in te loopen, maar Meeuwenoord bleef zijn poede spel be houden en won dan ook met 150 om 111 in 34 beurten. De uitslag van dezen avond was, dat „Haarlem-Noord" 784 en „D. E. S." 697 caramboles behaalde, zoodat de achter stand van de oud-Schotonaren vermin derde tot 20 caramboles, waardoor meer spanning in den stxUd ls ontstaan.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10