HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE KAMER. Ket^ysterie van Haath Hover FLITSEN FEUILLETON. VRIJDAG 19 OCT. 1928 18 October. De inlandsche meerderheid in den Volksraad. De minister aan het woord. Geen Herzieningscom missie. De Raad van Indië. Het aantal Volksraad leden. ken is het is, wanneer de Gouv.-Gen. de beschikking heeft over een ruimere keuze van inlandsche leden, mede als meer mogelij kheden biedend ter correctie op de verkiezingen. Hij wilde er op doen letten, dat degene, die de Staatsregeling van '25 verdedigde, minister de Graaf, er steeds op gewezen had, dat de samen stelling van den Volksraad geleidelijk moest gaan toonen, dat aan de inland sche leden een steeds grooter aandeel kon worden toegekend in de werkzaam heden, in verband met de zioh uitbrei dende economische belangen der inland sche wereld en met haar groei in wet gevende capaciteiten. De minister wees er op, dat volgens het ontwerp het aantal Nederlanders (25) niet meer zal kunnen verminderd worden door aanwijzing van menschen van andere nationaliteit, ook al zouden deze met Europeanen gelijk gesteld zijn geworden, gelijk thans het geval kan zijn. De minister deelde mede, dat de aan vaarding van het amendement-Feber in 1925 in Indië is gevoeld als een donder slag uit helderen hemel. Dr. Konings berger zelve voelde het toen als pijnlijk voor de inlandsche leidende figuren, die destijds reeds in den bestaanden Volks raad voor de helft van het aantal leden zitting hadden. Dit moest in Indië on aangenaam treffen! De bewindsman ge voelde dat en ook onze gezant te Wash ington in dit jaar gevoelde het amen dement als een vergissing, onze gezant, de heer de Graeff, thans Gouv.-Gen. die als vice-president van den Raad van Indië de eerste jaren van den Volks raad heeft medegemaakt. Ook de minister zag wel in met den nieuwen landvoogd, hoezeer het moeilijk was spoedig na 1925 weer te komen met een voorstel om terug te keeren van het amendement-Feber, maar: wat het zwaarst was, moest- het zwaarst wegen De misvatting moest hersteld worden. Herhaaldelijk gaf de G.-G. den minis ter ook uit Indië bericht van de groote teleurstelling, die de aanvaarding van het amendement-Feber had gewekt, bij de ons gezag waardeerc-nde groepen, te- leustelling uitgespoken tot den landvoogd, die reeds als gevolg van zijn vroeger ge waardeerde werk in Indië, veler vertrou wen had. De minister noemde de aanvaarding van het ontwerp noodzakelijk. Het weg nemen van de teleurstelling bij de loyale figuren is voor hem van het meeste be lang, waarom hij veel op den koop toe neemt. De minister sprak uit, dat hij een daad wil doen jegens de inheémsche vooraansbaande personen, die zijn vol le vertrouwen hebben, als zullende mede werken in krachtigen en heilzamen arbeid aan de verdere ontwikkeling van Ne- derl.-Indië. en Dr. Koningsberger sloeg - bli^ntwerp niet te hoog aan: veel oiendscicipieele beteekenis heeft het niet .n g' Zooals onze lezers w<-i". ..ebben ver schillende heeren om Staatsherzie- ningscomimissie gevraagd Wat de minis- ter meerdere malen uitsprak sprak hij nog eens uit: hl. dat hij van een alge- heele herzieningscommissie niet wilde weten: er is genoeg ruimte voor ont wikkeling van nieuwe organen. Rust moet er komen, een nieuwe herzienings- comimissie zou slechts onrust wekken. De replieken hadden, gelijk gez6gd, niet heel veel beteekenis. Vermelden we nog alleen, dat de heer Bijleveld er te genop kwam, dat de minister van een fout, sprak, van een vergissing der Ka mer in 1925. De minister had z.i. van zijn voorstel moeten spreken als van een positieve daad van goed koloniaal beleid en niet van herstel van een fout. Op dien grond wilde de heer Bijleveld het ontwerp wel aanvaarden. Op dienzelfden grond: met een daad van politiek beleid medegaande, ver klaarde de lieer Bijleveld zich tegen een amendement-van Boetzelaer van Dub beldam. Het zat met dit amendement zoo. De Raad van Indië thans bestaat uit vijf leden plus een voorzitter. De regeering nu wilde den mad van Indië voortaan doen bestaan uit 7 leden en een voor zitter, maar met de uitgesproken bedoe ling, dat de twee nieuwe leden zullen zijn inlanders, speciaal deskundigen voor in landsche aangelegenheden. Dit nu noemde de heer van Boetzelaer een fout, wijl men daardoor de inlanders tot bijzitters maakte. Hij wilde ze vol waardige leden van den Raad van Indië doen zijn. En daarom het oude aantal behouden, de regeering opwekkende een MINISTER KONINGSBERGER. De minister van Koloniën zette heden middag zijn rede voort over het wets ontwerp, waarvan de hoofdzaak was de uitbreiding van het aantal inlandsche leden van den Volksraad^ Hij richtte zich allereerst tot den heer Beumer, die zoo vele staatsrechtelijke bedenkingen op perde. Tegenover hem merkte de mi nister op, dat die bedenkingen niet zijn geopperd bij vroegere wettelijke maat regelen, die denzelfden weg hebben ge volgd. Maar thans kan de minister in ieder geval toezeggen, dat de staatsrech telijke te bewandelen wegen, die de juiste zijn, in de toekomst zullen be wandeld worden. Dit beteekent, dat niet de Volksraad heeft te adviseeren over wat de G.-G. bij den minister wil voor dragen, maar heeft te adviseeren over wat een wetsontwerp is, over' wat dus onveranderd bij de Tweede Kamer zal inkomen. De minister betoogde, dat de Kamer tegenover het wetsontwerp even vrij staat als tegenover elk ander wetsont werp. Acht zij het onjuist, dat zij het verwerpe. Dit vrij staan werd bij de replieken die heel weinig om het lijf hadden door de heeren Beumer en Bijleveld sterk in twijfel getrokken, omdat van regee- ringszijde tweemaal met hetzelfde voor stel is gekomen, omdat de minister met politieke gevolgen als argument gekomen is. De minister sprak het uit, dat ieder in 1925 heeft gedaan wat zijn plicht was, elk Kamerlid heeft gehandeld zooals hij dacht, dat het best was in het be lang van Nederl. Indië. Over de motie ven behoefde niet gesproken te worden, meende hij. Het voorstel moest thans op zich zelve worden bezien. De minister kwam dan op de argumen ten, die hij had1 aangevoerd ter verdedi ging van het ontwerp, argumenten, die zoo scherp waren gecritiseerd. Hij stelde nog eens in het licht van hoeveel bebee- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. inlander te benoemen als volwaardig lid. De regeering verdedigde het ontwerp op dit punt met vuur, wijzende op de noodzakelijkheid van twee leden-inlan ders meer. De heeren Cramer en Joekes verde digden het ontwerp ook en geloofden, dat werd het amendement- van Boetze laer aangenomen, hetzelfde daarmede gebeuren zou als gebeurd is met het amendement-Feber: het zou gezien wor den in Indië als blijk van wantrouwen. Deze uitspraak was oorzaak van een warme interruptie van Mr. Heemskerk, een opwekking tot den heer Joekes om voorzichtig te zijn met het argument van wantrouwen, omdat, wanneer men daar eenmaal mee begint, er nimmer een za kelijke beslissing in vólle vrijheid door de Kamer genomen zou kunnen wor den. Buitendien onderstreepte dit de heer Bijleveld met de opmerking, dat er van wantrouwen geen sprake is. De heeren Cramer en Joekes betoog den, dat het amendement-van Boetze laer zoo al niet bedoeld, dan toch zeker naar zijn uitwerking, het Inlandsche element verre zou doen blijven van den Raad van Indië, die toch minstens om den eisch van technische deskundigheid vijf Nederlanders moest tellen. Het amendement-Van Boetzelaer werd met groote meerderheid verworpen, met 6712 stemmen. De heer Cramer ■wilde bij amende ment het aantal leden van den Volksraad van 60 op 72 brengen. Maar de minister en de Kamer acht- ■- ?5^§IF 1611 ^t amende- ment zoo ver te staan buiten den kring van het ont werp en zoo on voorbereid, dat het na een discussie, Ir. Ch. G. CRAMEP waarbij over het amciiaement zelve niet gesproken werd, met 5920 stem men viel. Een amendement-Cramer om de in voering van het ontwerp niet in 1931, maar in 1930 te stellen, werd ingetrok ken. De stemming over het ontwerp kon geen verrassingen meer brengen. Het werd volgens het bureau der Kamer aangenomen met 60—8 stemmen. Volgens onze aanteekeningen. die over eenstemden met die van verschillende kamerleden, waren er 10 tegenstanders, de heeren Zandt, Beumer, Krijger, Line. beek, L. de Visser, Prof. Visscher, Dr. de Visser, Zijlstra, Duymaer van Twist, en Leenstra. Misschien hooren we mor gen nog wel wat over dit verschil in stemopneming. INTIMUS. DE GEWIJZIGDE KIESWET. OVER HET STEMMEN BIJ VOLMACHT. Onze Haagsche correspondent schrijft. Het volgend jaar is het jaar der alge- meene verkiezingen voor de Tweede Ka mer. De practijk van het kiezen is zoo lang, zamerhar.d wel aan ieder bekend gewor den. Daarover behoeft niets te worden gezegd. Althans op het oogenblik niet. 'Tegen den tijd, dat de stemming (in Juni of Juli) nadert, zullen de noodza, kelijke aanwijzingen nog wel eens gepu bliceerd worden. Voor één geval is het echter noodza kelijk thans reeds aandacht te vragen. En dat komt, omdat in dit geval een dwingende termijn moet worden in aoht genomen, liggende tusschen den thans voorbijen eersten October en den laatsten December. Dat eene geval be treft het stemmen by volmacht. Wijl het hier een volledig nieuwe be» voogdheid betreft de wet is in de pas afgeloopsn parlementaire periode tot stand gekomen en eerst korten tijd ge leden afgekondigd mogen wii in meer begrijpelijke woorden, dan in de wette, iyke bepalingen te -vinden zijn, uiteen zetten waaraan de kiezer zich te houden heeft, die bij volmacht zijn stem wil uit brengen. Tevens bedoelen wij op de nieuwe mo gelijkheden, die blijkbaar nog niet alge- meen bekend zijn, de aandacht nog eens ;e vestigen. Om te beginnen zij dan opgemerkt, dat door de mogelijkheid om bij vol» macht te stemmen niet ongedaan ge maakt is de reeds bestaande bevoegd, heid, om op den dag der stemming el ders te stemmen dan in de eigen woon plaats. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1323 DE WERELD OP HAAR ERGST Het komt af en toe in onze wijk voor dat de Kommers en de van Stuiterens, die sinds jaren elkaar niet meer willen kennen, denzelfden dag kiezen voor een bezoek bij wederzijdsche vrienden. (Nadruk verboden.) Van deze bevoegdheid echter konden zy geen gebruik maken, die op den dag der stemming zich in het buitenland bevonden. Evenmin die menschen, die niet 14 dagen voor den dag dei- stem ming precies wisten op te geven in web ke gemeente zij dien dag wèl zouden aanwezig zijn, om dan aldaar te stem men. De jongste kieswetswyziging bedoelt nu dezen menschen uitkomst te geven. Immers voortaan zullen met mede, werking van een gemachtigde, zeelieden, marine-menschen, visschers, schippers, verscheidene handelsreizigers (om de meest waarschijnlijke groepen te noe men) aan de stemming kunnen deel ne men. Dan moet men aan twee eischen vol, doen. In de eerste plaats moet de kiezer herhaaldelijk, in ieder geval gedurende het deel van het jaar. waarin de stem ming valt, dus t.a.v. de stemming voor •ie Tweede Kamer in het einde van Juni en het begin van Juli. tengevolge van zyn beroep of werkzaamheden af, wezig. zijn. In de tweede plaats moet de afwezig heid in den regel telkens langer dan drie dagen duren. De bevoegdheid om bij volmacht te ï-temmen kan ook verkregen worden ,'uoor de vrouw, die haar echtgenoot in verband met zijn beroep of werkzaam heden tijdens zijn afwezigheid vergezelt We noemen als voorbeeld de schippei-s- vrouw. Wat nu de evenvermelde eerste eisch aangaat, daaruit volgt duidelijk, dat vie in den tijd der stemming gewoonlijk met .acantie gaat. de bevoegdheid niet krijgt toebedeeld Wat de évenvermelde tweede eisch aangaat, daardoor worden forensen uit, gesloten van de bevoegdheid. In het al gemeen kan men zeggen, dat vie niet Sanger dan drie dagen afwe2iig pleegt te zijn, zijn werkzaamheden wel zoo kan inrichten, dat op den dag der stemming de woonplaats weer wordt opgezocht- Hoe verkrijgt men nu de bevoegdheid cm bij volmacht te stemmen? Wij onderscheiden, duidelijkheids halve, twee groepen. Allereerst de groep der kiezers, die tusschen 1 October en 31 December, is het ma8r voor één dag, in hun woon plaats aanwezig zijn. In de tweede plaats de groep der kie zers (in hoofdzaak zeelieden!) die ge durende dien termijn in het geheel niet in hun woonplaats verschijnen. De eerste groep handelt het al Ier een. voudigst en het gemakkelijkst men is in eens van alle soesa af door met de of den gemachtigde (het kan een man of een vrouw zijn) naar liet ge- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a bO Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BAR TELJORISSTR AAT 16 TELEFOON No. 10756 Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties meentehuis te gaan. Men kieze voor ge machtigde een vertrouwd persoon, va der, moeder, broer, zuster, goeden vriend of buurman, die slechts aan één ver eischte moet voldoen, n.l. dat de ge machtigde m dezelfde gemeente kiezer is. Is men met den gemachtigde op hét ;tadbuis aangekomen, dan vult de kie, zer een kosteloos ter beschikking ge steld formulier in, waarin hii vraagt om de bevoegdheid van bij volmacht te mo- jen stemmen. Ook vult hij in een an der kosteloos ter beschikking gesteld for. muiier het machtigingsformulier ■aarin hij de door hem aangezochte persoon machtigt voor hem zijn stem uit te brengen. Heeft de kiezer zijn ge machtigde medegenomen, dan kan deze- gelyk de machtiging aanvaarden. Is de gemachtigde niet medegegaan, dan wordt hij door het gemeentebestuur opgeroepen binnen vijf dagen ten ge. ineentehuize te verschijnen, ten einde te verklaren, dat hij de volmacht aan vaardt. De tweede groep, de groep der kie zers, die tusschen 1 October en 1 De cember. geen enkelen dag in hun woon. plaats aanwezig zijn, moeten ervoor zorgen, door hunne familie erop attent tc maken, dat zij in het bezit van een aanvraagformulier komen. Dit formu lier, waarbij men dus verzoekt als be, ■•oegd te worden aangemerkt om bij vol macht te stemmen, kan van elk deel der wereld uit aan het gemeentehuis .".orden toegezonden. Is dit verzoek schrift aangekomen, dan za.l de aan vrager zich toch nog eenmaal per» soonlyk ten stadhuize hebben te ver voegen en wel te eeniger tijd tusschen den eersten Januari en een datum, uiterlijk één week na den dag der can, didaatstelling. Bij dat persoonlijk bezoek moet hij dan zijn gemachtigde aanwij zen. En ook nu is het weer het gemak kelijkst, indien kiezer en gemachtigde zich tezamen naar het Stadhuis bege ven. Een gemachtigde mag niet voor 12 uur stemmen. Deze bepaling is opgeno, rnen, om nog steeds de kans voor het zelf stemmen van den kiezer open te houden. Een kans, die natuurlijk verke ken is, wanneer de gemaohtigde eenmaal gestemd heeft Iemand kan sleohts één volmacht aan, vaarden. Op dezen regel is een uitson dering: twee volmachten mag men aan vaarden, wanneer de beide kiezers, die de volmacht verleenen. huisgen ooien zyn. INTIMUS. HET VERDWIJNEN VAN TOLLEN. De Vereeniging „Het Ned. Wegen- congres" heeft besloten op haar in De cember as. te houden jaarvergadering de vraag aan de orde te stellen: „Op ;velke wijze is het mogelyk de tollen in ons land te doen verdwijnen en wat kan worden gedaan ter bespoediging daarvan?". DE VARA VRAAGT MEER ZENDTIJD. OOK SCHÓÓL-UITZENDINGEN Naar Het Volk verneemt heeft het be stuur van de V.A.R.A. aan den minister van Waterstaat het verzoek gericht te mogen beschikken over de middagzend uren op den Hilversumschen zender die thans nog niet bezet zijn, De V.AJR.A. wü op deze uren een goed programma uitzenden. Verder heeft de V.A.R.A. aan de A.V.R.O. mededegedeeld. dat zij bereid is, met- de A.V.R.O. en voor gezamenlijke rekening, de schooluitzond'.ngen voor de openbare lagere scholen te verzorgen. Voor deze schooluitzendingen heeft de V.A.R.A. de medewerking van den Bond van Nederlnndsche Onderwijzers ver zocht en verkregen. Inmiddels heeft de V.A.R.A. aan den minister van Waterstaat den wcnsch kenbaar gemaakt in de thans onbezette ochtenduren over eenigen tijd te mogen beschikken voor hot doen van schooluit- zendingen. VAN DER HEYDE'S „OUDE DELFT". BLIJFT IN ONS LAND. Hot fraaie gezicht op de „Oude Delft" te Delft uit de collectie Six. is niet, zooals aanvankelijk gemeld werd. aan den Engelschen kunsthandel Colnnghi verkocht, maar aan den heer V. S. Bloch die het vcor ons land heeft behouden, meldt het Hblti. DE LUCHTLIJNEN IN NED. OOST-INDIë. Ondanks het feit, dat de Koninklijke Indische Luchtvaart Maatschappij pas over twee van de door liaar bestelde vliegtuigen kan beschikken, zal de 0]>e» ning van de luchtlijnen toch op 1 No vember a.s. geschieden. Voorloopig zul» len dan van Batavia uit slechts de tra jecten Bandoeng en Se ma rang bevlogen worden. (Een verhaal van duistere krachten) uit "net Engelsch van BERTRAM MITFORD 1) HOOFDSTUK I, De deur in den hoek. John Seward Mervyn lag achterover ir, zijn armstoel enkeek. De kamer was van een normale grootte, ter hal verhoogte van een lambrizeering voor zien en voor de rest behangen mot don: kerrood behangsel. Het vertrek was laag van verdieping en de doorgebogen bah ken tusschen de vakken van de gewit te zoldering waren bijna zwart. Dat verhoogde de somberheid van het ver trek, zoowel overdag ais 's avonds; en nu was het avond. Om heel precies te zijn. de klok kon ieder oogenblik het m i ddemach tel ijk uur slaan. Een helder vuurtje gloeide en spran kelde in den greoten haard onder do ouderwetsctoe schouw, maar zelfs dat slaagde er niet in. een zeker beldem» mend idee van vagen schaduwachtagen, smüieren invloed te verdrijven, dat in de lucht scheen te zweven. Ook het schijnsel van de lamp was vroolijk ge* neeg, en toch ook weer niiet. Overal el- dórs zou het dat wol geweest zijn, maar het leek wel of hier ied'er begin van vroolijkheid, onherroepelijk geweerd werd. De klacht van den winterwind steeg en daalde om de erkers van het oude huis, verhoef zich van tijd tot tijd tot een allerwanhopigst gejammer; binnen kraakten de balken en de binten op tel kens nieuwe en steeds onverwachte plaatsen. Dat alles stelde wel sterk de zenuwen op de proef van den man. die daar op dat spookachtige middernachtelijke uur eensaam zat, in het volle bewust zijn, dat gedurende vele lange jaren niemand bereid was gevonden, dit huis te bewonen, zelfs zonder dat er huui- van hem verlangd werd, enkel maar op, dat hot bewoond zou zijn. Deze ma.n nu, was bereid geweest, de poging te wagen. John Seward Mervyn was iemand, die er zich op beroemde, dat hij volmaakt sceptisch stond tegenover alles, wat naar het bovennatuurlijke zweemde. En bo» vendien was hij arm. De vreeselijkste verhalen dóden de ronde omtrent dit huis, maar hij lachte erom. Niemand had het zelfs cok maar voor een paar weken kunnen bewonen; verscheiden menschen hadden het ge probeerd. aangelokt door het vrije on derdak, maar waren al spoedig weer ver dwenen mét pak en zak, zonder hun ver» trek aan te kondigen. En wat ze had» den gezien of gehoord hadden ze nooit willen of kunnen onthullen. Maar de tegenwoordige bewoner hield het er nu al enkele maanden uit tot. groote verbazing van de buurt. Zoo zat hij daar nu op slag van middernacht, moeder ziel alleen. Geen mensch was binnen het bereik van zyn stem; de dichtst- by gelegen huizen waren een paar ar beiderswoningen aan de andere zijde van een beboschten heuvel. Zijn gedach» ten zwierven uit naar het verleden, en ze waren niet van vrool ijken aard dat zijn zulke gedachten zelden. Cp de tafel naast hem lagen een paar pijpen bij een tabakspot, en er stond een vier» kante whiskey-flesch met een syphon spuitwater en een glas. maar liij had neg maar een heel matig gebruik van den drank gemaakt. Door de een of an dere oorzaak drukte zyn eenzaamheid hem <iien avond meer dan ooit te voren. Hij zou een lief ding hebben willen ge ven voor menschelijk gezelschap, ir. welken vorm dan ook. Buiten huilde steeds maar de gure wand. maar onuit» sprekelijk droefgeestig. En hij zat daar» naar te kijken. Te kyken waar naar? In een heek van het. vertrek rap een deur. een massieve deur. Die had een vreemde antieke kruk van gesmeed ijzer. En daar zat hij naar te staren, onafgebroken naar te staren. Bewoog die kruk zich heel langzaam? Hij zcu erep hebben kunnen zweren. Wel, en wat dan nog? De deur was stevig gesloten, de sleutel op een veilige plaats geborgen. En de deur leidde ner gens heen. Die gaf toegang tot een ge welfden kelder, welks zware muren geen enkele opening vertoonden. Toen hij zijn intrek in het huis had genomen, had hij dat naar alle kanten onderzocht en nadat hij zichzelf op die manier volkomen gerustgesteld had, had hij voor al de griezelige en spookachtige mogelijkheden, die de openbare mee» ning in het oude huis veronderstelden, sleohts een spottende minachting over gehad. En toch, vanavond, zou hij heb, ben kunnen zweren,dat de kruk van die deur langzaam weid omgedraaid. Ieder ander die minder sceptisch was aangelegd dan hij, zou die overtui ging het bloed in de aderen doen stollen en zijn haren ten berge doen rijzen. De volkomen eenzaamheid van de plek, de middernachtelijke geluiden, het klagen van den weemcedigen winterwind, het knappen en kraken van het houtwerk in dit spookachtige oude huis, de vree slijke verhalen, die allen hun begin in dezen kelder hadden, en waarvan de beweging van die kruk slechts een inlei dend vei-schynsel was zouden hem naar buiten, den onherbergzamen win» fcemaoht ingedreven hebben, liever, dan dat hij daar, als deze man onbewegelijk ware blijven zitten. Waarop wachtte hij? Zou een spokenhanö dat slot kun» nen opendraaien? De man in den stoel wreef zich de oogen eens uit en keek weer. Vast en zeker was de kruk omge draaid, de zware ijzeren krul was eerst horizontaal geweest., nu stond zij in een hoek van vijf en veertig graden. Daar was hij even zeker van, als van het feit, dat- hij bestond en daar zat. En toen herinnerde hy zich, datdit de nacht was. Welke dag van de maand het was, sommige verschijnselen kon men op ieder moment verwachten, maar er waren twee nachten per jaar, dat wel, hij had zich een zwakke voorstel ling gemaakt, omtrent dat. wat hem te wachten stond, maar de vorige van deze twee was verstreken, voor hij het huis betrokken had. Dit was de tweede in dat jaar. Dit was de nacht. Dat is natuurlijk allemaal maar larie! zei Mervyn bij zichzelf. Ik zal nog maar een glas whiskey nemen en dan ga ik naar bed. Hij stak zyn hand uit naai de whiskey-flesch en schonk zich een glas in. Toch was hij zich bewust van een gevoel, alsof een rilling hem van top tot teen doorhuiverde, niettegen» 9taande den warmen gloed die het vuur verspreidde; en met het sissende geluid van het spuitwater, dat in het glas spoot, vermengde zich een klank, alsof er iemand of iets achter die stevig ge» sloten deur aan liet schuifelen en rond tasten was. Hij nam een fikschen teug uit zijn glas, zoodat het bijna terstond leeg was. Toen keek hij weer naar de zware ijzeren kruk. Het rechte beneden eind, dat even tc voren in een hoek van vijl' en veertig graden had gestaan, stond nu verticaal Bij het zien van dit verschijnsel sper den zich zijn cogen wijd open. De koude rilling kwam terug, heviger nu. Mervyn, hoewel geen geheeLonthouder. was toch een zeer matig man. dus dat was het niet. Het meest voor de hand liggende zou zyn, den sleutel te gaan halen, de deur open te doen en zichzelf gerust te stellen. Maar dat kon hij- niet, al had hij zijn leren ermee kunnen redden. Neen. Hij kon het niet. Hit zat maar te staren, in steeds grooter verwilde» ring. Wat had dat alles te beteekenen? De geheele atmosfeer in dc kamer scheeen doortrokken met griezeligheid. Buiten klonk de melancholieke roep van een nachtuil. Hij werd door een tweede beantwoord. Tot zekere hoogte scheen dat de betoovering te verbreken, want Mervyn bield van vogels en hun stemmen; hot roepen der uilen in de donkere bosschen die zich verhieven cm den langgestrekten vijver, bijna zoo groot als een meer. achter het huis was een geluid dat hem dikwijls op heldere 1 maneschijmnachten naar buiten lokte om op den duiker te gaan staan en wed een uur lang er naar te luisteren; voor hem lag er niets onheilspellends of af schrikwekkends in de stemmen dor nachtvogels. ("Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13