HERINGA &WUTHRICH EXIDE BATTERIJEN TELEGRAMMEN THERMOMETERSTAND BURGERLIJKE STAND r\ii m UIT DE OMSTREKEN haarlem's dagblad vrijdag 19 oct. 1928 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. haarlem ook reparaties nieuwe r.-k. school voor gewoon l. o. AAN DEN HEERENSINGEL. Hot Roomsch Katholiek Kerkbestuur van de Parochie van H. Joannes den Dooper, gevestigd te Haarlem. Amster» damstraat 59, hetwelk rechtspersoonlijk heid geniet krachtens de Wet op de Kerkgenootschappen, heeft aan den raad kennis gegeven van ziin besluit tot stichting van een R.K School voor woon lager onderwijs als bedoeld in Art. 84 der L.O. Wet 1920 op het terrein Haarlem Sectie E. no. 1830. plaatselijk genummerd Heerensingel 75. Onder overlegging der in het 2e lid van Art. 84 bedoelde verklaring verzoekt voornoemd bestuur den raad de vergoeding in hot eerste lid van dat artikel bedoeld voor de te stichten school te willen toestaan en deze te doen ingaan op den dag der in gebruikneming. B. en W. deelen o.a. het volgende aan den raad mede: „Op bedoeld terrein bevindt zich thans het, schoolgebouw van dc Vereeniging der Zusters van Liefde te Tilburg, Deze vereenlging is voornemens haar school aan den Heerensingel 75 op te heflen en het gebouw over te dragen aan adressant, die er. na verbouwing, wederom een schooi voor gewoon lager onderwas en een bewaarschool wil huis vesten. Aanvankelijk was adressant voorne mens, aan de gemeente tc vorzoaken hem de Jaarlijksche vergoeding, bodoeld in art 295, le en 5e lid der Lager-on, derwfjswet 1920 toe te kennen, welke sedert 1922. op grond van dat artikel, aan bedoelde v.reeniging wordt uitge keerd voor het gedeelte van hot ge, bouw dat voor het gewoon lager onder wijs is bestemd. wy waven echter van meening, dat de Lager-onaerwUswet, in verband met het gestelde in het 3e lid van art. 205 geen gelegenheid biodt om de in dit artikel bedoelde vergoeding uit te keeren aan een ander schoolbestuur, dan dat op 1 Januari 1921 rechtens eigenaar was van het schoolgebouw en als zoodanig dit gebouw heeft doen taxeeren. Adressant hebben wy ecu en ander medegedeeld, en in overweging gegeven dc medewerking, ingevolge art. 84 der Lager-onderwijswet 1920 aan Uwen Raad te verzoeken, waaraan hU heeft voldaan door indiening van het hier» voren afgedrukt adres. Biykens dc overgelegde lijsten, waar omtrent een nauwgezet onderzoek is in gesteld, zyn er 116 kinderen, die leer» ling dier school zouden kunnen zijn. Naar onze meening is, voorzoovcel het aantal leerlingen betreft, aan de La- ger.-ondcrwlJswbT 1920" voldaan. Vervolgens deelen wy U mede, dat de bestaande scbppl niet voldoet aan de eischen dier wet en do daarby behoo- rende bouwbesluiten. Reeds eerder heeft de Inspecteur van het lager onderwUs in de inspeotie Haarlem te kennen ge geven dat verbouwing moest plaats heb* ben. Het ligt nu in de bedoeling van adres sant. om dc school, voor zooveel nog noodig. te doen verbouwen, en zóó in te richten, dat zy aan de bestaande voor schriften voldoet. Volgens een vcorloopigc begrootdng zouden de kosten voor do verbouwing enz. van het gedeelte van het gebouw, bestemd voor het lager onderwijs, be dragen pl.m. 29-300.met welke ra ming de Directeur van Openbare ver, ken zich kan voreenigen. Omdat in het zelfde gebouw ook nog een Fröbelschool wordt gevestigd, valt do stichting de- school voor gewoon lager onderwijs on, der art. 84 der Lager-onderwijswet 1920. Ingevolge dat artikel kan het school bestuur een vergoeding bekomen voor dc kosten wegens het stichten eener bü. zoncerc school. Adressant moet dus een en ander be kostigen: de gemeente is verplicht jaar» lUlcs een by de Logev-onderwijswet 1920 geregeld percentage (dat voor 1928 be draagt 4.473 pQt.) van de geschatte waarde der voor schoolonderwijs be stemde lokalente betalen. Uw medewerking bestaat dus onkel in een bereidverklaring, cm te zyner tyd de jaarlijksche vergoeding toe te ken nen. Verleent Uw Raad de medewerking, dan kan (nadat het gebouw aan adres* sant in eigendom is overgedragen en zoodra het gereedgekomen is), de schatting plaats hebben en de jaarlijk sche vergoeding ingevolge art. 84 wor den vastgesteld" B. en W. stellen den raad voor, een dcs1:.-treffend besluit te nenv:n. stukken voor den raad. NIEUWE LICHTDRUKSIACIIINE. B. en W. dcclen aan den raad mod: dat dc by Openbare Werken in gebruik zijnde lichidrukmachinc door een nieu we vervangen zal moeten worden. d!c evens economischer werkt. 2d vragen hiervoor een beding van 2155 beschik baar te stellen. Zakelijke belasting op het bedrijf. B. on W. stollen voor te besluiten, het eerste suppletodre kohier van de zakelij ke brlar.Mng op liet bedrijf dezer ge meente. dienstjaar 1928. vast te stellen tot een bedrag van 237.- SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. Het spreekuur van den wethouder van onderwijs is, zoolang in de vacature niet definitief is voorzien, bepaald op Maan dag en Donderdag 12 uur. verkoop wegens belastingschuld. DIE REEDS VOLDAAN WAS. Woensdagmorgen verscheen de deur waarder der directe belastingen met zyn personeel om voor belastingschuld een aange-zegden executoriaal verkoop te hou den bij zekeren B. te Nieuwer-Ams bel meldt de Tel. De belastingschuldige was niet aanwe zig, alleen de diensbbode, die de heeren te woord stond, doch geen opdracht had de verschuldigde penningen te voldoen. De verkoop ving dus aan. Na afloop werd de boedel naar buiten gedragen en rec-ds stond een groot ge deelte op den weg, toen er telefonisch berioht kwam van B. dat de belasting- penningen reeds een paar dagen gele den waren voldaan. Kort daarop kwam B. met een advocaat ter plaatse. Uit getoonde stukken, belastingbiljet ten, bleek werkelyk, dat B. op 't belas tingkantoor I te Amsterdam het ver schuldigde had voldaan. De kommiezen en deurwaarder, die echter volgens recht gehandeld hadden, wisten de koopen ongedaan te krijgen, en boden hun hulp om den inboedel weer binnenshuis te brengen. Uit een onmiddellijk nader ingesteld onderzoek bleek, dat de belasting niet had voldaan moeten worden te Ainster-» dam, doch bij den Ontvanger der direc te belastingen te Amstelveen. Hierdoor was daar ter plaatse van de betaling niets bekend en moest de opdracht tot verkoop door den deurwaarder plaats vinden. Dit alles had evenwel voorkomen kun nen v/orden, zoo het kantoor Amsterdam, het kantoor Amstelveen, bijtijds met de betaling in kennis had gesteld. Het is aan buren te danken, dat niet dc geheele inboedel reeds naar Amster dam was getransporteerd. B. was onver- wUld van den aanvang der verkooping in kennis gesteld. verkeersongevallen Te Bloemendaal. Donderdagmiddag twee uur had op den Bloemendaalscheweg een ernstige aanryding plaats. De heer R., uit Over- veen, reed met zyn auto in de richting Bloemendaal ter hoogte van de Buiten plaats „de Rijp". Van Bloemendaal kwam een met één paard bespannen wagen bestuurd door den heer B. uit Sant poort. Daar achter reed de wielryder J. uit Haarlem. Beide bestuurders reden rechts van den weg, doch hebben blijk baar niet voldoende uitgehaald, met het gevolg dat de wagens met eikaar in bot sing kwamen. Door den schok kwam de auto in aanraking met den wielryder, die hierdoor tegen het ijzeren hek werd geduwd, dat over een afstand van vier Meter vernield werd. De wielrijder kreeg ontvellingen aan arm en beenen. Hy werd door Dr. Bongersma verbonden, waarna hij per auto naar zijn woning werd vervoerd. Het rywiel werd totaal vernield. De auto werd ook beschadigd. De bestuurders gaven elkander de schuld. PENSIOEN VOOR IIET PERSONEEL VAN VAN GEND EN LOOS. Tusschen de directie der N.V. van Gend en Loos en de vertegenwoordigen van den R- K. en den Centralen Trans portarbeidersbond heeft dezer dagen we. der een bespreking plaats gevonden in zake de pensioenregeling voor het per soneel. Naar de ..Telegraaf' ver neemt heeft de directie der nieuwe N.V. toegezegd, te willen medewerken tot de spoedige totstandkoming eener regeling, krachtens welke aan oude arbeiders een uitkeering zal gewaarborgd zijn. Voor het te stichten pensioenfonds zullen de N.V. en het personeel elk 3 pet. van het loonbedrag bijdragen. De besprekingen zullen worden voortgezet. Wordt over eenstemming verkregen, dan ligt het in de bedoeling reeds 1 Januari as. met de pensioenstortingen tc beginnen. VERGOEDING B. en W. belichten den Raad dat de Directeur der Haarlemsche Waterleiding niet ongeneigd is mede te wc-rken. dat de gemeente Haarlem van het door de bewoners van het geannexeerde gebied betaalde recht van aansluiting aan dc gemeente-waterleiding van Bloemen, daal en voor de kosten van die aan» sluiting een billijke vergoeding verleent. Nochtans zou mot de berekening 'wel een geruime tijd gemoeid zijn, ook.om» dat verscheidene perceelen na de aan sluiting in andere handen zijn overga» gaan en de kosten wel in dien koopprys zijn verdisconteerd DE FILM DER ARBEIDERS BEWEGING. Het bestuur van den Haart. Bestuur- derebend verzocht ons te willen mede deel en dat het gemoht. Ris zou de film avond van a.s. Maandag zijn uitge steld, absoluut onjuist is. De filmavond gaat beslist door. Opgevoerd wordt de film „Uriel Acosta", een hSsborisdh- drnmatisch'S fülm, welke sterk ontroe rende momenten bevat. Verder zal ver toond worden de film van het sport- fcest te Haarlem en nog een tweetal andere films. DE VERBR EEDTNG VAN HET NOORDZEEKANAAL. Aanbesteding. Door den hoofdingenieur-directeur van den Rykswaterataat In de directie Noord- Holland werd hedlen te Haarlem aan besteed het uitroeren van grondwerken en van bagtgerwerk voor het verleggen van o,en gedesflte van den Öuden IJ-dUk te Bultenhoiüzen, onder de gsaneenite As?end'elft. met bijkomerde werken, be- hcorende tot de werken voor de ver- vedbeterinig. van hot Noordbeekamaal, VOl'jens de wot van 2 Januari 1917. Ingiarohnoven werd door G. B. Boltje te Heerenveen voor f 119.100, laagste inschrijver; door D. Blankevoort Dzn., B hi emends ag f 129.960; N.V. Mij tet het Aannemen van Waterbouwkundige Werken v.h. H. Hofman, Haarlem f 159.500; N.V. BaggermaaJschappy „Holland", Hardinxvekï f 174.800. stads-autobussen. DATUMSTUKJES WEERBERICHT PROEFRIJDEN CHAUFFEURS. Door de directie der Brockrway Maat schappij zfjn eenige sollicitanten voor chauffeur op de stads-autobussen opge roepen om proc-f te rijden. Donderdag middag heeft het eerste aantal de proef afgelegd. De bussen voor de eerste iyn staan reeds klaar in de garage aan den Keeren weg. Het wachten is nog op de goed keuring der arbeidsvoorwaarden. Naar wy vernemen hebben zich evenwel de organisaties der werknemers er tegen verzet, dat al 'beganmen zou worden met rijden en diaana pas met de onderhan delingen over de loon- en arbeidsvoor waarden. Men wil zich geheel houden aan de concessievoorwaarden en dus vóór het rijden gaan onderhandelen. de tweede-kamer verkiezingen. INDONESIËRS CANDIDAAT. Naar men ons mededeelt heeft het bestuur der Communistische Partij Holland beskoten, om drie Indonesiërs Candida at te stellen by de a.s. Kamer verkiezingen. Hierbij zal iemand zijn die om politieke redenen banneling is. VERGADERING VAN CHAUFFEURS. Door de afeteehrg Haarlem van de Ned. Unie van den Centralen Bond van Transportarbeiders wordt heden avond een ledenvergadering gehouden, waar eenige belangrijke mededeelingen door het bestuur zullen worden gedaan. Ook zal in behandeling komen de be schrijvingsbrief voor het op Zondag 28 October a.s. te houden Congres in Utrecht. BAZAR. Door de afdeeling Haarlem van den Algem. Nederl. Bakkeragezeilenbond werdt op 22, 23 en 24 November een bazar georganiseerd in het gebouw Het Blauwe Kruas, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor het t.b.c. en steun fonds van de arbeiders, werkzaam in het bakkers- en suikerweririmgsbed rij f DE NUTSPAARBANK. De groote toerusimiing, van het aantal spaarders by de Nutsp aar bank, een gevolg van het ophaalsysteem, maakt het noodzakelijk dat er eenige nieuwe bijkantoren zullen worden ingericht. Naar wy vernemen moet de Directie hier voor het eerst het oog gevestigd hebben op het uitgebreide Amsterdam- sche- en SlachthuÉdcwartier. ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING Het algemeen bestuur ^an den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft in zijn jongste vergadering in opdracht van hot, besluit der te Alkmaar gehouden alge» meene vergadering een commissie sa mengesteld inzake afschaffing dar za» keiyke bedrijfsbelasting. In deze commissie heeft oa. zitting de heer M. A. Jacobson uit Haarlem. MEVR. DE BOER—VAN RIJK. 55-jarig tooneclfcest. Er heeft zioh hier ter stole een. comité gevormd om m°' r. Esther de Boervan Rijk, die op 27 October a.s. in den Stads schouwburg alhier haar 55-jarig too- neelfeest en tevens haar 75en verjaar dag zal vieren, bij die gelegenheid tc huldigen Opgevoerd zal dan worden het too- neelspel „Een Moeder" van Cor Her mus, door „Het Sohouwtooneel Penningmeester van het comité is jhr. A. W. G. van Riemsdijk. een jan steen ontdekt. EEN BELANGRIJKE VONDST. De schilderijen-restaurateur C. B. v. Bohemen te 's-Gravenhage schryft aan het Ned. Corr. Bur., dat hij onlangs een oud schilderstuk in handen kreeg, waar. van de eigenaar hem vroeg of dit de kosten van het opknappen nog waard was. De heer v. Bohemen is aan 't werk getogen en bracht een landschap voor den dag, dat hem het vermoeden gaf van Jan Steen te zijn. Het was een land schap, dat deed denken aan die, waar voor Jan Steen in de vijftiger jaren voor. al de motieven by voorkeur aan de om geving van Warmond ontleende en waarin misschien nog eenige invloed van Adrlaan v. Ostade en Jan v. Goyen na werkt. De verschillende typen zijn in een kostelijke levensvolheid geschilderd. On der meer kwam voor den dag een ruw houten bankje, waarop, den rug naar het publiek gekeerd, een jongeling zit, die de troeven houdt en waarop de authentieke handteekening „Jan Steen" staat. Het schildery is hoog 63 c.M. en breed 84 cM. Dr. Bredius, aan wien de restaurateur dadelyk een foto deed toekomen, rang schikt het schildery onder het werk uit de vijftiger jaren, van 16551660, eer vroeger dan later en acht het een heel belar.gryke vondst. POLITIE OP DE J. C. J. L.-BOOTEN. BATAVIA, 18 October .Aneta) De schepen van de Java-Chlna-Japan-lijn, die de iyn n-aar China bevaren, zullen ter bescherming tegen aanvallen van zeeroovers voortaan voorzien zyn van een detachement van twaalf man dei- gewapende politie onder commando van kader. Deze maatregel Is ingegaan met het s.s. „Tjisondari", welk schip 17 October naar China is vertrekken. De sterkte van het detachement is overigens nog niet definitief vastgesteld, dcch is mede afhankelijk van het aantal koelies dat met het schip vervoerd wordt. Haarlem19 October. De Vacature. De politieke geesten zyn thans alle zeer vaardig geworden over de wethou- dersvaeature-Bruch, en het is prettig om gewaar te worden hoe het aantal canal- daten stygt. Op dit moment zijn er nog slechts vijf de heeren Roodenburg, Wolzak, Loosjes, van Llemt en Joosten, in volkomen-willekeurige volgorde ge noemd maar als de zaak op denzelf den voet wordt voortgezet hebben wy er over enkele dagen een dozyn. Dat in een paar gevallen de candldaten reeds bereid zijn gebleken om belangryke per sooniyke bezwaren, die zij aanvankelijk tegen een aanvaarding van het wethou derschap koesterden, in ons aller belang op zij te zetten, geeft alle hoop voor de toekomst. Twee zeer verdienstelyke wet houders zyn ons in de laatste weken ontvallen, maar Haarlem is nog niet verloren. By onderzoek van de garde robe ten Prinsehhove, tydens een raads zitting, zou men vermoedelijk een zeer lange ry ransels vinden die elk den maarschalksstaf bevatten. Napoleon wist het wel. Een prettig idéé dat wij zoo goed in de bewindsmannen zitten. Tot dusver schijnen de mogelijkheden er ongèveer aldus uit te zien: De heer Wolzak wordt wethouder als de rechteï-zij de plus de V. D., vormende de normale meerderheid in den Haar- lemschen Raad (20 tegen. 19) geen be zwaar hebben tegen een tweeden nota ris in het college, en als de C. H. ge willig zyn. De heer Roodenburg wordt wethou der als een der vorige alsen mislukt, en als de V- B. tenslotte op hem stemmen willen. De heer Loosjes, oud-wethouder van Onderwijs, wordt het opnieuw als de A.-R. en C.-H. combinaties mislukken en men bovendien geen vyfden wethouder wil. De heeren Joosten en Van Llemt wor den beiden wethouder als men wèl aan een vyfden wethouder wil. Er zitten nog enkele andere verwik kelingen in, maar die kunt u er met wat goeden wil zelf wel uithalen. Hier hebt u, om maar iets te noemen, nog een aardig voorbeeld: Als tevoren geen meerderheid gevon den wordt voor een bepaalden candidaat, maar de R.-K., A.-R. en V. D. een drachtig den heer Wolzak steunen, om zijn partygenoot rar. Bruch op te volgen, zou men by eerste stemming dit resul taat kunnen krygen: Wolzak 17, Joosten 12, Loosjes 4, Roodenburg 3, Peper 1 blanco 2. Na tweede, vrij stemming zou dit op een herstemming tusschen de heeren Wolzak en Joosten uitdraaien, met den Vrijheidsbond en de C.-H. „op de wip". Deze mogelykheid, die overigens maar een uit verscheidene is leg ik u voor als specimen van den huldigen toestand. Kan die voortduren? Zal, om het maar ronduit te zeggen, mr. Slingenberg zich het voorrecht van de wip laten ontroo- ven, en door verbrokkeling van de recht- sche gelederen aan de dartelheden van vrije stemmingen worden overgeleverd? Moeilyk kan ik het gelooven. En weer, zooals bij vele vorige gelegenheden, vraagt men zioh op dit moment af wat ?ïrr. Slingenberg zal doen, op welken rechtschen candidaat hij en zyn fractie eventueel zullen stemmen, en of liy van Financiën afstand zal doen als de heer Roodenburg wethouder wordt, en of hij eventueel iets zou voelen voor den vyf den wethouder.- Bij mr. Slingenberg ligt weer de knoóp van het probleem. De laatste berichten zijn: „Vanmorgen om elf uur was de heer Rood:nburg vrU sterk favoriet". „Op het Stadhuis praten ze, in hun wc-inige vrije oogenblikken, over niets anders dan de wethoudersverkiezing". „Op alle trambalcons doen ze aan po litiek". „Het gerucht, dat er een meerderheid in den Raad zou zijn voor vermindering van het aantal wethouders van vier tot drie. wordt positief tegengesproken. Men begrijpt niet van welke zyde een derge- lyke roekelooze gedachte is „geëma neerd". De Gemeentewet maakt het trouwens (gelukkig?) onmogelijk. WU moeten er. als zijnde 113.000 zielen in aantal, minstens vier hebben". „Het gerucht dat men zou denken over vermeerdering van het aantal wet» houders tot zes wordt evenmin bevestigd als tegengesproken. De Gemeentewet maakt dit (gelukkig?) mogelijk. Er zijn evenwel ook nog teveel geschikte cawdi- daten voor drie vacatures, zoodat de moeilijkheid niet verminderen zou". „Vanmorgen zou een raadslid ver klaard hebben dat hij zichzelf onge» schikt achtte voor het wethouders» ambt. Zijn identLteit wordt geheim ge houden. Zijn familie maakt zich ernstig bezorgd over hem. Zijn partij over weegt de wensoheiykheid van zyn aftre den als raadslid Eventueele verdere commentaar laat ik. met genoegen aan u over. Zij is schoon .de politiek. Voor wie ervan houdt, tenminste. R. P. DE OCEAANTOCHT \AN MACDONALD. LONDEN, 19 Oct. (N.TA.) Een draadloos berioht van het Nederland- sohe stoomschip „Hardsnberg", dat van Montreal naar Antwerpen onderweg was, meldt, dat het schip na midder nacht een vliegtuig gezien heeft, dat vermoedeiyk de machine is geweest van Macdor.ald Het bericht luidde als volgt: „Een vliegtuig passeerde het stoom schip Hardenberg op 52 graden 39 mi nuten nooi-derbreedte en 41 graden 30 minuiten westerlengte." LONDEN, 19 October (Reuter). Om negen uur hedenmorgen was men hier neg zonder bericht van den transatlan- tisehen vlieger Macdonald, zoodat men het ergste vreest, THANS DRIE DOODEN. MEDAN. 18 Oct. (Aneta) Nog twee koelies, die by den brand van de gas bron op het oliterrein der Ned.-Indi sche Aardolie Maatschappij bij Pangka- lan Scrsoe werden gewond, ztfn overle den. De bron brandt nog steeds fel. Een poging tot- blussching is nog niet aan gewend. naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 October. Medegedeeld dcor het Kon. Ned. Met. Inst. de Bildt. Hoogste barometerstand 768.2 ra.M. tc Marseille* laaeste barometerstand 729.3 m.M. te Thorshavn en Lerwick. Verwachting tot in den avond van 20 October: Matige tot krachtigen Zuid Westeiyken wind. meest zwaar bewolkt, later betrokken met regenbuien, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vrydagmiddag 1 uur 756 m.M. Stand van gistermiddag 760,5 m.M. De barometerstand blijft steeds dalen. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien, KL Hontstr. 13. Telef. 14112. 19 Oct Heegstc gisleren. F. 59 Laagste hedennacht F. 55 Hoogste heden 12 uur F. 59 HAARLEM 19 October Ondertrouwd: 18 October: T. de Vries en C. M. C. Walter. D. Schreyers en G, G. Sougé, A. M. N. Westerman en J. G. Windt, G. Ames en J. Schotel. Getrouwd: 18 October: W. de Nijs en A. M. v. Soest, C. A. Hoogreef en J. Lage. veen, P. Tuin en S. M. Vester, A. J. v. Zyp en J. E. de Zwaan,, G. Swier en H, A. Biemond, H. C. v. Donselaar en E. H. Pauw. Bevallen: 17 Oct.: J. M. Veenings— Droog, z., Overleden: 17 Oct.: H. Klijn, 32 j„ Gen. te la Reijstraat, J. H. Scheffer, 73 j., L. Lakenstraat, 18 Oct.: P., 3 mnd., z. van B. J. v. d. Vossen, ten Katestraat, J. Vermeer—de Vries, 79 j., Cederstraat. BLOEMENDAAL Bevallen: G. G. van der Wijdende Wit, d.; M. C. G. Bijvoet—Bos, d.; A. C. Nieuwpoortvan Gastelen, d. Getrouwd: A van. Harreveld en T. Smits. Overleden: A. Beckeringh Lankhorst, 69 jaar. ZANDVOORT Geboren: Poul, zoon van J. Visser en H. Galenkamp, Gehuwd: J. Weber en W. J. Weber; J. J. Weber en K. Zwemmer; C. Th. de Groot en E. Hulsebosch. Ondertrouwd: C. de Jong en H. J. van Koningsbruggen. NEDERLAND—BELGIë. BESPREKINGEN IN DEN HAAG HERVAT. Naar wij vernemen zyn heden de be sprekingen tusschen de Nederlandsche en Belgische deskundigen over de Ned.- Belgische kwesties in het departement van Buitenlandsche Zaken te 's-Graven hage begonnen. NOG GEEN NIEUWS VAN MAC DONALD. LONDEN. 19 Oct. (V.D.) De eenige hoop bestaat, dat Mac Donald of op een afgelegen gedeelte van de kust is geland of op zee door een klein schip zonder draadlooze-installatie is opge pikt. Aan de Iersohe kust is een verstekte wachtdienst ingesteld. Mac Donald had den afstand in 17 tot 20 uur kunnen afleggen, zoodat hij reeds Donderdag middag aan de Iersohe kust had moeten aankomen. Daar het toestel geen diraadlooze in stallatie aan boord had, wordt alle hoop nog niet opgegeven. HAVENSTAKING GEëINDIGD. MELBOURNE, 19 October (V. D.) De staking der havenarbeiders is thans in geheel Australië geëindigd. Te Port Phi lip besloten de stuwadoors met een meerderheid van 8 tegen 1 om zich te onderwerpen aan de transportarbeiders- wet. terwyl ook de havenarbeiders te Brisbane besloten om de staking te be ëindigen. Men hoopt nu, dat de vrede in het transportbedrijf permanent zal blij ven. bandoeng spreekt met new-york. RADIO-VERBINDING MET SYDNEY. BANDOENG. 18 Oct. (Aneti>>. Te Sydney is men gereed gekomen met den bouw van een zender voor radiotelefonie. Na kleinere proefnemingen werd gister avond een aanvang gemaakt om met Bandoeng draadloos te telefoneeren. Tusschen Bandoeng en Sydney werd een kruisgesprek gevoerd van 6 uur, waaraan te Sydney ook dames deelna men. De verbinding was uitstekend. Ter. wijl het gesprek in vollen gang was, werd te Sydney verbinding met New- York tot stand gebracht, waarna door Bandoeng via Sydney met New-York werd gesproken. Het gesprek was tame lijk verstaanbaar. De proefnemingen wor den voortgezet. Volgende week zal' we der een poging worden gedaan met New- York in verbinding te komen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. doosherken VA,- UI FZEHP HEBBEN NU DEWAAROTWri een ZEEPPOEDERDUIFJE S BP AANVRAAG CADEAU-GIDS k zeepeabr-dt duif den d01derï het ingestorte huis te vincenesn. DE AANNEMER DOET EEN POGING TOT ZELFMOORD. PARIJS, 18 October (B.T.A.) Om* trejat de instorting van een in aanbouw zijnd huis te Vincennes. wordt nog vernomen dat de aannemer een poging tot zelfmoord heeft gedaan. VINCENNES; 19 October. N.T.A Van de slachtoffers van hpt inge storte huis zyn totnutoe zeven als lijken geborgen. Er zouden nog. twaalf werk* lieden onder het puin liggen. De op ruimingswerkzaamheden hebben den geheelen nacht geduurd. Vijf slachtof. fers konden geïdentificeerd worden. Het reddingswerk is zeer moeilijk, daal de toegang door balken en ijzeren sta ven is versperd. Twee redders werden gewond. VINCENNES, 19 October (B.T.A.) Het opruimingswerk wordt met kracht voortgezet. Tot dusver zijn 9 dood-en en 4 gewonden te voorschijn gehaald. On* der de puinhoopen liggen neg ongeveer 12 a 15 werklieden. Alle mogelijke po gingen stelt men in het werk om een arbeider, die levend begraven is, te be* vryden. Door een diep gat ziet met zijn hoofd en een arm. Het gekerm wordt uit een groote diepte gehoord, maar wordt steeds zwakker. Er bestaat wei nig hoop om de laatste werklieden nog te redden. De stemming wordt van uur tot uur gedrukter. JUNKERS VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT ATLANTIC CITY 19 Oct. (N. T. A.)' Een uit New York komend Junikersvlieg, tuig, van het „Bremen"-type, waarin zich zeven personen bevonden is omlaag gestort. Een der passagiers werd gedood, dé zes anderen werden zwaar gewond. ATLANTIC CITY, 19 Oct. (Reuter.); Eén der zes gewonden van het omlaag gestorte Junkers-vliegtuig is overleden, zoodat er thans twee slachtoffers zdjn. Het vliegtuig viel van een hoogte van 600 voet. VELSEN. w--.^ NOG TWEE INBRAKEN. IN HET HOL VAN DEN j LEEUW. Het schijnt, dat in den afgeloopen naoht een of ander indavtdu de gemeente Velsen voor het terrein van zijn werk zaamheden heeft uitgekozen. Behalve den reeds gemelüen inbraak in het dorp Velsen, is ook in IJmiuiden-Oost en well op twee plaatsen ingebroken. Ook hier heeft de inbreker zich door open- scQiiuiLving van een raam toegang tot de woningen weten te verschaffen. Een der bezoeken gold de woning van den hoofdagent van politie O. in de Wihe- brordstraat. Hier werd uit het buffet in de achterkamer een gouden horloge vermist. Ook deee bewoners hebben niets van den inbraak gemerkt. By den heer B. op den Velserdruinweg was de inbreker minder fortuinlijk. Me vrouw B. wérd door het sohuiven van het raam wakker, waarop zy haar man waarschuwde. De inbreker, bemerker.de, dat de zaak niet veilig was, maakte zich zoo gauw mogelijk uit. de voeten en ver dween door de voordeur, dlie hij van binnen opende. bloemendaal. TENTOONSTELLING IN HET PANNENKOEKENHUISJE Op 27. 28 en 29 October wordt de jaar lijksche tentoonstelling gehouden in Thijsse's Hof, voornamelijk van padde stoelen. De schoolkinderen zijn uitgenoodigd om een bezoek te brengen en hun me dewerking is gevraagd, om voldoende materiaal bUee;i te brengen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONT WIKKELING Zaterdagavond 20 October spreekt voor de afdeeling BloemendaalSant poort, Ds. W. Banuniyg uit Barchem, over: „Toekomstperspectieven van onze Cultuur. Ket bestuur verwacht dat evenals by den openingsavond de zaal geheel- ge vuld zal zijn. De lezihg wordt gehouden in hotel „Velserend" tegenover de Ruine. van Brederode. VrUdag 2 November behandelt Mevr. M. Roland Holst voor onze afdeeling: „Het socialisme van den wereldoorlog"; FEESTAVOND JEUGD VEREENIG3NG De vereeniging voor Jeugdwerk be staat 10 jaar. Bestond dezen voorzomer eigeniyk al 10 jaar, maar omdat deze tijd zich er minder toe leende, is de feestavond uitgesteld tot Vrijdag 20 Oc tober. Voor leden en genoodigden wordt een feestavond gegeven in den Schouw burg aan den Jansweg. De voorbereidin gen zyn druk aan den gang, om dezen avond te doen slagen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2