Jwi Boottocht door de Rotterdamsche havens *820 &J|§| -4 BiARi.EM'S DAGBLAD ZATERDAG 20 OCT. 1928 VIERDE BLAD hemel en scheepsruim de in matten verpakte last. Aan het einde van de Maashaven wordt gedraaid, de steven richt zich weer naar de Nieuwe Maas. maar eensklaps zitten wy vast tusscheu twco scheepswanden en een tjalk. (Hetgeen in deze con- trye een normaal verschijnsel is.) Als onze scnuit zich uit dezen verkeersknoop los gewerkt heeft krijgen wy de gemeente dokken in zicht. Voor ons om passeert het nieuwe wagenveer dat een verdieping heeft, één beweegbare, die hooger of lager gesteld kan worden al naar de waterstand eischt. Links liggen nu de uitgestrekte petroleumter- reioen van A P.O. en Shell, rechts de gebouwen van de Rotterdamsche Lloyd met aan den wal de Indrapoera. die er van achteren uitziet alsof men er op gerekend had er straks eeu verlengstuk aan te bouwen. Tegenlicht onder dc spoorbrug. „...De forsche schoonheid der haven Rotterdam. Eén dier schoone late herfstdagen die by'kans zoo zeldzaam als zwarte parels zijn. Rotterdam in een matte maar welwillende herfstzon en de haven gehuld in een teer vlies van dunne nevels die tegen den avond dikker en grauwer worden, om eindelijk opgeslokt te worden door de vroege en volslagen duisternis van den avond. Wy varen snel door de Koningshaven, op de in aanbouw zijnde voetbrug af en naar het grootsche en trotsche stalen bouwwerk toe van de enorme hef brug, die met twee geweldige mechanische armen naar den hemel wijst. En hier zyn wy dadelijk al in de machtige overweldigende sfeer van de Rotterdamsche waterwerken. Hoog boven ons, 47 Meter hoog, hangt aan de stalen kabels het geheele middenstuk met de zware boogen van de hef brug, die juist open is. Slechts 35 seconden zijn er noodig om dit tienduizenden kilo's zware fragment weer op zyn basis te doen nederdalen. Onze boot schiet snel door het woelige water en aanstonds ronden wy het eiland begrensd door de Prins Hendrik- en Maaskade en glijden de Nieuwe Maas weer op, die op elke facet van een golf, het zonlicht weerkaatst. Over ons vallen de schaduwen van't ijzeren netwerk van de spoorwegbrug en als wy daar onder door gedoken zyn zien wy rechts van ons de Batavier III m liggen. Hoe kleurrijk is hier al het tafereel langs de kademuren. By de Leuvenhaven liggen eenige l| tientallen sleepbooten, dik tegen elkaar gestapeld, met roode, blauwe en witte schoorsteen banden Iedere schoorsteen draagt een andere witte of zwarte letter. Het alphabet golft voor ons op, f j verward door elkaar gesmeten, deinend een meter hooger, een meter lager op het bewogen Maaswater. Bekende perspectieven duiken op: schoor- steenen en booten der Holland- Amerikalijn en de fraaie gebouwen der maatschappijen. Stoer klimmen de scheepswanden op uit het donkere spattende en kolkende water. Daar ligt de Ryndam en ginds de Veendam en rechts, op den hoek van de Rijn haven die wy nu invaren ligt de Leerdam gemeerd. Namen die aan alle werelddeelen herinneren ryzen op tusschen de metalen vlakken van spitse boegen en gladde rompen, schemeren hel wit of rood door de snelle elkaar snijdende lijnen van de takelage der oceaan schepen. Daar ligt de Sebare, elders de Hansa, ginds bij de vrije ankerplaats de Karlsruhe eu verderop nog springen de contouren van de Nebraska op uit de langs en door elkanderschietendeen schuivende vlakken van het machtige haven decor. Door een sleuf tusschen de twee vervaarlijke achterstevens van zwarte stoomers zien wij nog juist de lenige lange lynen van de grootste sleepaak ter wereld de Grotius die4300 ton meet. Als dit getal geen fantastische voorstellingen by U oproept lezer, besef dan dat er ongeveer 4 treinen van ieder 50 wagons noodig zijn om dit drijvende bassin te vullen Onze gierige oogen dwalen over het wondermooie schouwspel dat in zijn eindelooze variaties en kleur- wisseling altijd imposant is Twee bonkige'Belgische sleepers- paarden daarginds op de kade, met de koppen laag, de lyven bruin en de manen lichtgeel zijn een stille, haast sentimen teels noot in dit fel bewogen haventafereel Hoe wonderwel past in dit milieu, niet om hetgeen logisch is zyn doelmatig heid alleen, doch om de stoere verweerd- heid van zyn door kabels-gestriemde-lyf, de dncdalf. Hy schynt daar neergeplant in de diepe Maashaven, om meer relief te verleenen aan dat schilderij van den tjalk met de roestbruine getaande zeilen. Rustig gaat door het eerbied wekkend drukke verkeer de vletterman zijn gang. Hy wrikt met zyn gespierde armen en met zyn lichtelijk heen en weer zwaaiend lichaam zyn hoog-opgebouwd vlet door de klotsende golven. Ongemerkt zijn wij nu in de langgerekte Rijnhaven terechtgekomen waar hoofdzakelijl hout en stukgoed wordt verwerkt. Hx zien wy, als deklast, hout uit West- ika, hout voor papierfabricage, en houtvoor mijnbouw Als wy de Rijnhaven bezichtigd hebben en de boot weer op de Nieuwe Maas is wordt onze aandacht getrokken door de bizarre vormen dei- kolentips, die de kolen zoo uit den wagon in de scheepsruimte doen storten. Zy zyn als metalen verstarde reuzen, die nu zy buiten dienst zijn hun zwarte slurven recht in de hoogte steken. Maar reeds zakken zii terug in het wazie bruine floers aan den horizon die wy achter ons laten. Aan bakboord schieten de kleine Katendrechtsche havens voor bij en nu stevenen wy naar de Maashaven die rechts ge flankeerd wordt door de uitgestrekte ter reinen der Steenkolen HandelsvereenigiDg Het is of er plotseling een gordjjn voor onze verbaasde oogen wordt wegge trokken. Voor ons ligt breed uit de Maashaven. De graanhaven. Links en rechts verrijzen deimmenseen teeken- achtige drijvende graansilo's. Zy oefenen een beklemmende over- macht uit. Zy zyn als voorhisto rische beesten die rondom de Oceaanstoomers drijven en er dicht, vlak tegenop gedrongen zyn. Zie hoe de vuurroode dikke schoor steen zich nog juist bevrijdt uit den zwarten wirwar van vier elevators 'die liet schip schijnen te omklemmen. Hier davert het van veel lawaai en hier trilt de lucht van sissend ontsnappenden stoom en gillende sirenes. Is die rijnaak ver dwaald? Op het achterdek ligt de rustige woning waarin een lamp geel brandt. Het schippersbondje rent op het gangboord keffend heen en weer. Maar deze flits is alweer voorby. En wy staren naar een citroengelen scheeps- iM H KV Intusschen is de zon meer en meer weggekropen achter een vlies dat alle felle kleuren in zich opneemt en verdoezeld tot vaag grys. i Heure Bleue is vooibj. Dit is het gryze uur. Het water is evenals de lucht "tegen den pui peren einder gris perle. En in dit parelgrijs schuilen weer de donkerder schimmen van graansilo's, van loodsen, van scheepsrompen en van vele, zeer vele schoorsteenen. Doch alle contouron gaan nu aarzelender Ijken. Zo> ualeren wij net grootste bassin van do worold, zooals de machtige Waalhaven hier gemeenlijk heet. 300 hectaren groot is dit waterveld: de erts en kolenhaven. Hier leeft nog eenmaal fel en imposant het machtige havenbedrijf voor ons op. Rechts achter ons de zwarte dokken van Wilton en vier crèino kleurige pijpen die in deze sfeer van kool en erts al heel vreemd aandoen. Het eerste wat ons (fan in le wijde Waalhaven opvalt is de vreemdsoortige kraan die op een Brontosaurus of een mder voorwereldlijk monster lij kt. Dit zeer hooge toestel schynt in alle geledingen lüigzaam te zyn. Het zakt achterover en trekt den -k in. dan komt het langzaam neigend vooruit. De romp buigt zich naar voren, de hais wordt dun en lang en spitst zich vele meters hoog boven den muil van de aak: daar stort do grijperklauw neer en opent zich, zoodat het zwarte goud vrij komt en ruiscliend valt. De grijperklauw schiet loodrecht weer omhoog. Maar de kraan trekt zijn lange hals weer in. tot die dik en kort is, dan zakt de romp en het onderstuk van stalen balken achterover als een kansreroe die gaat zitten en zyn evenwicht verliestDit is het eenige exemplaar in le Rotterdamsche havens dat zich aldus fantastisch te bewegen vermag. Het systeem I schijnt echter niet heelemaal te voldoen daar het aan veel sljtage onderhevig is." Rechts en links van ons stort het gloedbruine erts in do laadruimten. Roode wolken stof warrelen op, en vermengen zich met de witte damp van afgewerkten stoom Langzaam zakt de Maashaven achter ons weg. Over d® Nieuwe Maas dobberen we weer naar 't punt van uitgangde Leuven- haven. Met ons keeren vele sleepbooten aan do boeg het hoog oplopende en wegkrullende buiswater, aebtor het roer bel war relende witte en groene kielzog. De camera wordt dichtgeklapt. Aldus waren onze bevindingen aan boord van den der groote en fraaie booten van do Havendienst, waai op wy onder geleide van den lieer A. Kortlandt, adjunct Havenmeester in Rotterdam, de mooie tocht aan de Rotterdamsche havens maakten. De neer Kort andt die oog heeft voor de typische schoonheid der havens, en de aesthetiek der gigame i zèrconstructics. was ons een onmi>bare gids. Want zy die in R 'tterdam niet thuis zyn. zullen vergeefs trachten wegwys te worden op deze drukbe varen waterwegen. Bovendien bad men ons een vry groote en door comfortabele boot ter besc ikking gesteld, waardoor wy in de elegenheid waren het geh( ele zeer uitgestrekte complex der havens in ongeveer twee uien te bezic it'gon. En daarby moet in aanmerking genomen worden, dat de stuurman d'kwiils op allerlei manieren moest manoeuvreeren om er voor te zorgen dat een bepaald object goed voor do leus kwam. Rotterdam lag verzonken in een rossigen avondljiken scliyn van licht, en verderop naar het W> sten verloor hot perspectief van de Nieuwe Maas zien in donkcr-blauwe en put peren schaduwen. Maar zoover het oog reikte d inden roode en witte en groene lichten, en af en toe. heel zwak het spookachtig zwarte massief vau oen scheopsi ornp. F. ALTHOFF De hefbrug. wand die gemeerd ligt tegen den zwartenachtergrondvan een grauwe loods. Daarnaast ligt een hoog en zwart Japansch schip. Op de plecht prjkt den naam in Japansche let- terteekens met daarboven de ver taling in Latjnsche letter: Atlas Marn. Daarnaast de Biunhilde en dan de groote Caledonian Monarch en deLinnell die verdwynt bjna, in een wolk van roet e smook waarin de levendige noot is een Had derend rafelige maar bloedroeden vlag. Met wat voor blikken zullen die twee kleuters die daar op den sleepaak temidden van den baven- chaos spelen, het leven bekyken? Welke is hun visie op deze gigante jzercoDstructies en die jacht en dat tempo op het water? Boven hun hoofden cirkelt het zeeromvanryke stnurrad met zyn handvesten en spaken als een gestyleerde spinnekop. Wy gaan verder. Over het dek van onze boot schuift de schaduw van een eleganten kraan die op een paar hooge en f jne metalen beenen rust. Aan de staaldraden zweeft tusschen Pe Jantgstische krjm» Eet altijd wisselend spel van fijnen en kleuren. y-Me grijperklauw opent zich.,n

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11