PUROL bi] Brand- en Snijwonden STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 20 OCT. 1928 JEUGDHERBERGEN TE HAARLEM. DE KENNEMER VEREENICÏNG OPGERICHT. In de tuinzaal van Brinkmann had "Vrijdagavond plaatfl .de vergadering om 1e komen tot oprichting van een Ken- nemer Vcreeniglng van Jeugdherbergen. Deze was zeer druk bezocht. De voor zitter van het comité tot Oprichting, de heer C. Sipkcs kon in zijn openings woord welkom heeten vele leden van het comité van aanbeveling onder wie drs. N. Th. Vlaar, rector van het R.K. Ly ceum, de heer D. de Vos te Bloemen- daal, prof. dr. G. C. van Walsem. de hecren H. L. Warnier, inspecteur Gem. Dienst Lich. Opvoeding, H. Lindeman, voorzitter Instituut voor Arbeidersont wikkeling, J. van Dam, voorzitter der Federatie der I. O. G. T„ vertegenwoor digers van dc Ned. Reisvereeniglng, voorts de. heeren mr. L. G. van Dam en pater J. F. Hentzen, bestuursleden der Federatie van Jeugdwerkbesturen te Haarlem; de hoofd-inspecteux van het Lager Onderwijs, de heer K. Erants, en vertegenwoordigers van talrijke jeugd organisaties, Apolitieke jeugdvereen igln- gcn. geheelonthoudersbonden, reisver- eerflgingen enz. De voorzitter deelde mede. naar aanleiding van liet door Mr. L. G van Dam als i-igez^i 'm stuk :r Haarlem's Dagblad geschrevene, Mr. Van Dam cn evcrftueele andere sprekers het woord te verleenen, nadat hij in 't kort het doel van de vergadering had uiteengezet. Mr. L, G. vanDam zeide eenige al- gemdene opmerkingen te willen maken. Hij verklaarde nader zijn standpunt, waarvan onze lezers Donderdag hebben kunnen kennis nemen, n.l. dat hij de oprichting van een jeugherberg te Haarlem voorbarig vindt. Spr. is een groot voorstander van het instituut Jeugdherbergen, maar wil er voor waar schuwen hier misstanden te scheppen, zooals in Duitschland ontstaan zijn, die toch niemand hier zal wenschen. Spr. heeft beznvaren in Haarlem een Jeugdherberg te openen op 1 April 1029, zooals het plan is, indien tusschen al dc betrokken organisaties niet overeen stemming bereikt is. Men zal waarschijn lijk tot. een landelijke organisatie moe ten komen, die de voorwaarden van toetreding vaststelt. Er is een gevaar, dat anders naast de verceniging van jeugdherbergen der jeugdorganisaties er een komt van de Jeugd zelf, die een eigen bestuur wenscht. Dat zou leiden tot bederf van de jeugdbeweging in Ne derland, en dat wil spr. voorkomen. De voorzitter bestreed de mee- r.ing van den heer Van Dam, dat het Duitsche systeem paedagogische of mo- reele gevaren cpievert. KU vreest van de voorstellen-Van Dam een uitstel van jaren. Door oncenigheid in het Ned. Jeugdleiders Instituut schoot de zaak niet op. er ontstond eon „Comité van Ongeduldigen". Dat comité kwam er in- tusschen niet toe een tweede organisatie opte fiohten, dat zou ook belachelijk 2i.|ft'in ons kleine land. Do"Htoarlemscho vereeniging wil zich laW^hatffcsi.iitèh bij de eène nationale vcrfeêhlging Van verschillende zijden in Haarlem ziin "aanbiedingen gedaan voor een g>. bouw en dat personen van alle richtin gen voor het comité werden ultgenoo- d cfd wijst 'niet op eenzijdigheid, die Mr. van Dam vreest. Pater Hentzen deelde mede. dat de R.K. Jeugdcentrule later haar houding zal bepalen. Mej. Smit bracht ter kennis van de vergadering de gevaren, welke mr. Van Dam bedoelt in Duitschland gecon stateerd te hebben. Mr. van Dam zeide pessimistisch ge stemd, te .zijn over het ontkennen van die gevarern door het voorloopig bestuur. Het Ned* Jeugdarbeiders Instituut ziet df' gevaren wel in. De Voorzitter: Wy zien ze niet in die mate als mr. Van Dam. De sfeer- in de jeugdherbergen leent zich er niet toe. Na nog eenige opmerkingen van beide zijden over dit punt werd overgegaan tot de behandeling der statuten. Art. 6, dat de bepaling inhoudt van de leeftijds grens der leden amendeerde nu-. Van Darn in dien zin, dat de leeftijdsgrens voor het lidmaatschap bepaald wordt op 18 in plaats van 14 Jaar. Het bestuur nam dit over, er zullen dan adspirant- ledeu, zijn van 1418 jaar, zonclev stem recht. De lieer Mooyman wenschte den maximum leeftijd gesteld op 23 in plaats van 21, omdat 23 ook het maximum van de meeste jeugdorganisaties is. Beide amendementen werden aangenomen. Een voorstel van mr. Van Dam om het bestuur te doen bestaan uit 9 le den, bij groepen van drie aan te wijzen door by de statuten bepaalde groepen van leden, werd verworpen na uitvoerige discussie. Mr. van Dam stelde nu voor een Raad van Advies op de in het vorige voorstel door hem genoemde wijze te ver kiezen. Dit werd met een stem tegen aangenomen. De groepen van leden zul len zijn: lste alle jongeren tusschen 18 en 21 jaar, 2de rechtspersoonlijkheid bezittende lichamen, met een aan het doel der Ver. eeniging bevorderlijke strekking. 3de lichamen, die het Jeugdherberg- werk willen steunen en hun belangstel ling daadwerkelijk willen toonen. Het voorloopig bestuur deed een voor stel om art. 18 te verplaatsen van de sta tuten naar het huishoudelijk reglement. In dit artikel wordt de aansluiting bij een op te richten nationale vereeniging bepaald, die geschiedt na goedkeuring van de ledenvergadering. Zoo er meer dan een landelijk lichaam is beslist de ledenvergadering. Op voorstel van mr. Van Dam werd het bestuursvoorstel verworpen. Mr. van Dam zette uiteen, dat hU van dit artikel het meeste gevaar vreest voor de eenheid in de jeugdbeweging. Hij stelde voor in plaats van „ledenver gadering" te lezen „Raad van Advies". (Protesten). De heer Lindeman sprak als protest tegen het door Mr. van Dam gesprokene zijn vertrouwen uit in de bedoelingen van het voorloopig bestuur (Applaus). De voorzitter gaf in overweging mr. Van Dam de gelegenheid tot verder spre ken te ontnemen wegens het door hem steeds aan de orde stellen van de prin- clpleele kwestie der splitsing in twee vcr- eenigingen. Zoo ver wilde de vergadering echter niet gaan. Het amendement Van Dam werd met algemeene stemmen verworpen. Mr. van Dam zeide nu geen waarde meer te hechten aan den Raad van Advies. De behandeling van het huishoudelijk reglement leverde weinig stof tot discus sie. De vereeniging werd hierna als op gericht beschouwd. De verkiezing van een bestuur werd op voorstel van den heer Roosjen uitgesteld tot een binnen kort te houden vergadering. Daarna volgde sluiting der vergade ring. DE AUTOBUS VERGUNNING. MR. GERRITSZ EN DE CHAUFFEURSUNIE. De heer Sormani, leider van de Ohauffeurs-Unie uit den Centralen bond van transportarbeiders enz., heeft een brief aan Het Volk gestuurd, waarin hij mededeelt, dat, bij de behandeling van de concessieverleening voor het exploi- teeren der Haarlenische autobuslijnen in de Gemeenteraadsvergadering van 10 October, een adres aan den raad gericht door de Chauffeurs-Unie en door den Ned. R. K. bond van transportarbeiders ter sprake kwam. Hierin werd zooals be kend is, medegedeeld, dat te Tilburg de Brockway-bus Mipij. zich niet aan de concessievoorwaarden hield en, perso neel ontsloeg, dat middels den 'vakbond grieven betreffende overtreding der werktijden bij het gemeentebestuur aanhangig had gemaakt en dat de Brockway tegenover - de organisatie woordbreuk had gepleegd. Over de rede die wethouder mr. Gerritsz toen hield, wordt dan o.a. gezegd: „Het wordt toch wel een beetje zon derlinge verhouding tusschen sociaal democratische gemeentebestuurders en leiders der moderne vakbeweging, als deze gemeentebestuurders meenen op eenzijdige en onjuiste inlichtingen (in dit geval van een college, dat 2>clf partij en bovendien In gebreke was) de hou ding van de moderne vakyereenigingslel- ders te moeten desavoueeren. „Had het niet meer op den weg van partijgenoot Gerritsz gelegen, alvorens hij zich uitsprak als hij deed, zich eerst eens op de hoogte te stellen van de meening van de betrekken vakverecni- gingsbestuurders over de betreffende aangelegenheid, of kwam deze meening hem zoo slecht te pas. dat hU in het onderhoud, hetwelk wü met hem had den, door langs het gewraakte prae-ad- vies heen te praten, een nadere uiteen zetting onzerzijds wilde vermijden? „Hoe dan ook nu zagen wij het zon derlinge schouwspel, dat het arbeiders belang, hetwelk hier tevens een publiek belang was, moest worden verdedigd door Chr. en R K. raadsleden, terwijl de betrokken sociaal-democratische wet houder vóór den van Christelijke zijde fel geerttiseerden werkgever en tegen de moderne vakvereeniging in het strijd perk trad." Hierop antweordde mr. Gerritsz in Het Volk, dat hü op 20 September met den lieer A. Mars, bestuurslid van de afdeeling Haarlem van den Centralen bond. een onderhoud had. Daarover schrijft mr. Gerritsz: „Hieruit bleek mü. dat in Tilburg geen bepaling in de arbeidsvoorwaarden, warmede ook de Cfc-trale Bond zich vereenigd had. was opgenomen omtrent het onslag. Daarop heb ik een redactie wijziging ontworpen, waardoor van een ontslag voor den concessionaris beroep op B. en W. zou openstaan en niet al leen sommige arbeidsvoorwaarden zou den moeten worden goedgekeurd door B. en W., maar het geheele dienstregle ment." Daarna is den voorgestelden conces sionaris gevraagd, of hü zich met de ge wijzigde concessie-voorwaarden kon ver eenigen, terwijl bovendien de tram- commissie om advies is gevraagd, welke zich weder eenparig met de voorgestelde wijziging vereenigöe. Hierop zijn.B. en W. 1 October met de voorgestelde wijziging accoord ge gaan en is het formeel besluit, den raad voor te stellen de concessie aan de Brockway te geven, genomen. Na een conferentie van de heeren Sormani en Mars heeft Mr. Gerritsz voorgesteld nog vóór de gemeenteraads zitting van 10 October de -olgende wij ziging aan te brengen, nl. dat B. en W. hun goedkeuring op de arbeidsvoorwaar den, dienstreglement, enz. niet zou den verleenen dan na de vafcvereenigin- gen te hebben gehoord. Verder schrijft ö- wethouder: „Uit het bovenstaande blijkt dus wel, dat de soc.-dem. wethouder al het mo gelijke ged. an heeft aan de bezwaren van de vakorganisatie tegemoet te ko men en dat dus, door de ervaring met Tilburg heb verdedigd, noch goedge- maar dat dit niet zal doorgaan, als B. en W. het niet goedkeuren." „Ten slotte nog de opmerking, dat ik met geen enkel woord het ontslag te Tulburg heb verdedigd, noch goedge keurd, dooh integendeel ten strengste heb afgekeurd. Ik ben ook niet tegen de moderne vak organisatie, noch tegen eenige andere opgetreden, dooh na zoo goed mogelijke waarborgen te hebben geschapen en na gemeend te hebben dat de vakorgani satie die waarborgen voldoende achtte, heb ik gemeend niet aan het verlangen, dat uit den raad van sommige züden op kwam te moeten voldoen, nl. om met voorbijzien van andere belangen de con cessie niet te gunnen aan de Brockway, maar aan de Stormvogels, die geen enkelen meerderen waarborg kunnen bieden, nadat zü de concessie gekregen zouden hebben en dat zü de concessie voorwaarden waaronder de arbeidsvoor waarden begrepen, beter zouden naleven dan een andere concessionaris. HONDEN OP DE GROENTEMARKT. B. EN W. WILLEN GEEN WETTELIJKE MAAT REGELEN. Het raadslid de heer H. G. van Kersel. heeft aan den gemeenteraad voorgesteld om B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen dat de politieverordening wordt aangevuld met een bepaling tegen het losloopen van honden op de groentemarkt, opdat ver ontreiniging der producten aldaar niet meer kan plaats hebben.. Het bestuur van 'de afdeeling Haar lem van de Ned. Vereeniging van Huis vrouwen heeft adhaesie met dit voorstel betuigd.' Zij heeft van haar hygiëne- commissie inliohtigen ontvangen aam- gaande de weerzinwekkende verontrei niging door honden van de op de Ge meentelijke groen tenmark t te veilen groenten en vruchten, waarvan ver schillende soorten ongekookt en onge schild worden genuttigd. Naar aanlei ding van de interpellatie van den heer Van Kessel is in dezen toestand welis waar verbetering gekomen, maar deze verbetering is niet het gevolg van een politieverordening, dooh slechts toe te schryven aan den goeden wil der hon den-eigenaars. Daaruit kan niet de ze kerheid worden geput, dat deze verbete ring blyvend zal zyn. De heer H. van Brederode en 26 an deren hebben ook een adres aan den raad gezonden. Zy schrijven: „De bewo ners van het Donkere Spaarne en die van een gedeelte van den Koudenhorn zün sinds Juni 1917 „tijdelijk" bevoor recht met de aanwezigheid van een groenteveilingsgebouw met entourage d.w.z. automobielen, wagens met paar den. karren zonder en met honden en het zyn voornamelijk deze laatste, wel ke aan de markt een buitengewoon on aangename en onnoodig luidruchtige levendigheid geven, zonder ook maar eenigermate bevorderlijk te zijn aan den handel op de markt. De ledige karren met de honden er onder gespannen, worden bij aankomst op de markt eenige meters van de hui zen verwijderd, neergezet en de eige naars begeven zich eenige uren voor hunne zaken op de markt. Een ongeveer drie uren durend aan houdend en hinderlijk geblaf van de in rust. doch aangespannen achtergelaten honden, neemt dan een aanvang en heeft met buitengewone heftigheid plaats, wanneer collega's hetzij aange spannen onder- of los naast wild voorbij rollende karren naar de markt geleid worden of daar vandaan komen. Het is op grond van het vorenstaande dat ondergc-teekenden zich wenden tot den Raad met het beleefde verzoek in de Alg. Politie Ver. eene bepaling op te willen nemen, dat deze marktbe- zoekers bij aankomst op de markt onmid dellijk zullen moeten worden afgespan nen en tot dat de eigenaar met zyn za ken gereed zal zyn om de markt weer te verlaten opgeborgen in een of ander pakhuis in de buurt, waarvoor zich bij uitstek leenen eenige onbewoonbaar ver klaarde dus thans leegstaande huisjes in de Rave- of Bannesteeg. Een dergelijke maatregel van orde zal aan den handel op d markt geen schade doen, integendeel zal zij de goede orde en zindelijkheid op het uiteraard toch al reeds lawaaierige marktterrein gedurende de markturen alleen bevor deren." B. en W. deelen mede: „Het in de motie-Van Kessel gesig naleerde euvel bleek bü onderzoek in derdaad tot gerechtvaardigde klachten aanleiding te geven en van zoodanigen aard te zü'n, dat verbetering ons nood zakelijk voorkwam. Wij hebben intusschen getracht zulks te verkrijgen zonder daarvoor een be paling op te nemen in de Algemeene Po litieverordening. Op verzoek van den Ooinmissaris van Politie zyn de eigenaars der honden be reid gevonden deze tijdens de markt vast te houden. Over het algemeen wordt aan de hier toe door de Vereeniging .Onderling Be lang" gedane uitnoodiging goed vol daan. zoodat naar onze meening voor het vaststellen van dwingende bepalingen geen aanleiding is. Een maatregel als waartoe aan uwen Raad een verzoekschrift is gericht door een aantal bewoners van het Donkere Spaarne en den Koudenhorn verdient, meenen wü, geen aanbeveling. Daardoor wordt de gewraakte toe stand, al zal er eenige verbetering in treden, slechts verplaatst, terwijl zooda nige maatregel uiteraard slechts tijdelijk kan zijn en daaraan bovendien buiten verhouding groote kosten verbonden zü". Wü stellen u daarom voor niet over te gaan tot wijziging van de Algemeene Politieverordening en de ter zake ingeko men adressen voor kennisgeving aan te nemen." PENSIOEN VOOR HET PERSONEEL VAN VAN GEND EN LOOS. Tusschen de directie der N.V. van Gend en Loos en de vertegenwoordigers van den R. K. en den Centralen Trans portarbeidersbond heeft dezer dagen we der een bespreking plaats gevonden in zake de pensioenregeling voor het per soneel. Naar de „Telegraaf" ver neemt heeft de directie der nieuwe N.V. toegezegd te willen medewerken tot de spoedige totstandkoming eener regeling, krachtens welke aan oude arbeiders een uitkeering zal gewaarborgd zijn. Voor het te stichten pensioenfonds zullen de N.V. en het personeel elk 3 pet. van het loonbedrag bü dra gen. De besprekingen zullen worden voortgezet. Wordt over eenstemming verkregen, dan ligt het in :de .bedoeling reeds 1 Januari. a.s. met -de pensioenstortingen te beginnen. LAGER ONDERWIJS. Ter voorziening in een -acature van onderwijzer aan school no. 33 ont staan door de overplaatsing van den onderwijzer A. P. Vogel naar school no. 40 hebben B. en W. de navolgende voordracht van drie bevoegden opge maakt, teneinde daaruit een keuze te doen: 1. F. J. Wiessing, te Amersfoort, 2. B. W. E. Veurman, te Haarlem en 3. D. H. Querner, te Haarlem- Ter voorziening in twee vacatures aan School no. 40 hebben B. en W. de navolgende voordrachten opgemaakt: I: 1. mejuffrouw H. C. de Langen te Eexterveen (gemeente Aanloo) 2. mejuffrouw M. dc Jonge te Gro ningen. en 3. mejuffrouw M. C. Mars te Uithoorn: -n II: 1. mejuffrouw J R. Bruijnsteen te Limmen, 2. mejuffrouw M. Misset te Haarlem, en 3. mejuffrouw F. M. C. van Nop, te Haarlem. BAZAR. Door de afdeeling Haarlem van den Aligom. Nederl. BakkersgezsHenbond word't op 22, 23 en 24 November een bazar georganiseerd in het gebouw Het Blauwe Kruis, waarvan de opbrengst bestemd zal zyn voor het t.b.c. en steun fonds van de arbeiders, werkzaam in het bakkers- en suikerwerkinigsbedrijf. MIJ. „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN". DEPARTEMENTS- VERGADERING- Vrijdtagavond vergaderde ir. het Nuts- gebouw het Departement Haarlem der Maatschappü „Tot Nut van 't Algemeen" onder leiding van den heer N. J. van den Brandhof. De rekeningen 19271928 van het Departement, de Volksbibliotheek en de Kinderleeszaal werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag 19271923 bleek dat het aantal leden thans 182 bedraagt. Uit de Volksbibliotheek werden aan 1099 personen boeken uitgereikt. Van de Kinderleeszaal profiteerden 123 kinderen. Kinderen beneden 9 jaar werden dit jaar geweerd. Eenige vertel- middagen werden gegeven. Aan de Nutskweekschool slaagden 27 van de 29 leerlingen voor het eind examen. Twee leerlingen der school werden bekroond voor het beantwoor den van een prijsvraag uitgeloofd door de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Voor de prijzen (f 150 en f 100) maakten zy een réis naar Genève, den zetel van den Volkenbond. De heer Wildschut bracht verslag uit van de algemeene vergadering. De heer Vaags vroeg of „Het Nut" te Haarlem iets zou kunnen deen voor bet Volks-credietweaen. Is liet bestuur geneigd daarnaar een onderzoek in te stellen? De voorzitter zeide een onderzoek toe. Tot commissarissen voor de Volksbi bliotheek werden met algemeene stem men gekozen de periodiek aftredenden de heeren J. C. Slagter, J. J. Göppinger. B. D. Schild en A. J. Graftdyk. De heer Vaags besprak bij de rond vraag het kinderleeszaalwesen. De kin derleeszaal wordt in ons land nog te veel beschouwd als een gelegenheid voor ontspanning. In het buitenland zün die leeszalen meer plaatsen voor het ver- krügen van ontwikkeling, de kinder leeszalen sluiten daar meer aan bij het onderwijs. Zou dat ook te Haarlem kunnen? De Commissie voor de Kinderlees zaal zal een onderzoek instellen. Ook kan het bestuur zich in verbinding stel len met den algemeenen secretaris. De heer Graftdyk zeide dat de bi bliotheek te klein wordt. Spr. zou gaarne willen dat de Commissie uitbreiding van het benedengedeelte van het gebouw zou onderzoeken. De bibliotheek heeft ook wel eenige moderniseering noodig. De voorzitter zeide overweging toe. De heer Graftdyk stelde verdier voor op de kaarten en mededeelingen die van het bestuur uditgaan, de leden op te wekken nieuwe leden te winnen. Ook dit zal overwogen worden. Hierna werd de vergadering geslo ten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Wij kunnen niet genoeg waarschuwen tegen het hoop en van uit zoogenaa mdeRamsch- partijen, die in een of ander naburig land ver legen en oud zijn opge kocht. Laat U geen enkel pakje met een nummer of letters in de hand stoppen, doch eischt voor ECHTE VERSCHË Ctf? BW! HE iaa onzen naam op de bande rol! e. ALVANA - DEN HAAG Al!een-Ver!<gtnwoordiger ▼oor Nederland DE WEDERSPANNIGE. EN ZIJN GEMOED. „Zoo ziet u nu", zeide de Politie» rechter Vrijdagmorgen tot den 41-jari gen fabrieksarbeider P. A. B. uit Haar lemmermeer, „dat zelfs een paar tak- kenbosjes aanleiding kunnen geven tot een drama, als men zich niet weet te beheerschen!" 1 Was inderdaad vreeselijk geweest. B. had een paar takkenbosjes en wilde ae kwüt. Ja, wat doe je met takkenbosjes die je kwüt wil? Die geef je aan den vuil nisman. Zoo redeneerde tenminste B. Maar Haarkmmermeersche vuilnbdieden mogen in deze redeneering niet treden huiselijker gezegd: zü mogen geen tak kenbossen meenemen. Daar was het conflict geboren! Op 14 Augustus 1928. B.wilde absoluut de takkenbossen mee geren en de gemeentewerkman S. wei gerde pertinent. „Het is main schuld niet dat dat bai de gemeente niet ma", zei hü op z'n Noordhollandsch tot den Politierechter. B. was op de hoogte gesteld van de ln Haarlemmermeer geldende regelen, door een naast den vuilniswagen loopen den „persoon". Deze persoon werd toen door B. onthaaM op klappen en bo vendien gooide de wederspannige fa brieksarbeider zün takkenbossen in arren woede tegen den wagen aan. Toen kwam de gemeentewerkman S., in zün functie van chef van den vuilnisauto, uit den wagen en zei kalm en waardig: „Meneer, dat gaat zoo niet!" „En wat heeft hij daarop geantwoord?1* informeerde de Politierechter. „Hü heeft niets geantwoord" .Heeft hü ook iets gedaan?" .Hij gaf mij een trap tegen het on derlijf!" Wij achten ons venplicl t, ter wille van de oinpartrijdighrid, hiertegenover het verhaal van den driftig-em fabrieks arbeider te stellen. Hier is liet: „Zü zagen mij loopen met doe on- noozele takkenibosjes en toen begonnen ze te lachen. Toen kwam mijn gemoed naar boven. De handlanger duwde mij terug. Ik gooide met de takkenbossen en hü gooide ze weerom. Toen kwam die meneer (met een blik naar getuige) uit den auto en zei wat tegen me. Toen kwam mijn gemoed naar boven". „Dat was de tweede keer", merkte de Politierechter op. „Ik heb hem een trap gegeven, maar gewelddadig (zooals ln de dagvaarding staat) was dat niet, want het was maar één keer en ik had sportsohoentjes aan". En op den toon van het diepste men- sohelijke leed vertelde verdachte nog: „Myn vrouw gaf mü een klap in m*n gezicht. Ja, Edelachtbare mün eigen vrouw gaf mü een klap in m*n ge zicht!" Uit dit optreden van verdOchte's echt- gen oote kan wotfden afgeleid dat zelfs zij zijn handelwfze tegenover de plicht getrouwe Haarlemmermeersche gemeen tewerklieden afkeurenswaardig vonni. Geen wonder dat het hem veel min der na staande O.M. f 10 boete of 5 dagen hechtenis requireerde. „Bent u al meer veroordeeld?" vroeg de Politierechter. „Gelukkig nog nooit van z'n leven veroordeeld", deelde B. mede. Het drama zal eindigen met f Q boete. Maar wat zal het zoo gemakkelijk naar boven komend gemoed van dezen driftige meer pijn gedaan hebben: het feit dat hij f 6 moet betalen of de klap die zijn wederhelft hem toedien de? h. o. v. Zondagmiddag geeft de H. O. V. een concert onder leiding van Ed. van Bel- num in de Gem. Concertzaal. Als soliste treedt op Julia Noach (piano). Het programma vermeldt de eerste uitvoering van Concerto Grosso (voor strijkorkest) van Ant. Vivaldi, verder concert voor piano en orkest in f mineur van Fr. Chopin, Peer Gynt Suite van Ed. Grieg en Ouverture im Italienischea Stil (D dur) van Schubert, NIEUWE POSTZEGELS. Naar Het Volk verneemt, komen er nieuwe postzegels van 7 1/2 cent rood, 10 cent violet, 12 1/2 cent blauw en 15 cent rose, in gewone en in roltanding. De 10 cent rood vierzijdige roltanding komt niet. FEUILLETON. De G eschiedenis van Lois Reddle Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 41) „Indien gü durft zal Lk de honden op u loslaten!"' schreeuwde zü. HU hoorde has.r voetstappen over de keisteen-ui van het erf. en kort daarop het nijdige geblaf van de honden, toen deze voor haar uitvlogen. „Zult gü thans weggaan?" gilde Je vrouw. „Wanneer lk ze naar buiten laat, zullen zü u het hart uit het lijf scheu ren. ek durn!" Michael Dorn slaakte een onwillekeu- rigen uitroep. „Ek dum!" Wie gebruikte die Indi sche woorden? „Gü deedt beter mü binnen te laten, zuster", zeide hU en hü sprak Hln- dostmsch. Aanvankelijk bleef het antwoord uit. doch hü had met zekerheid kunnen zoggen dat hü thans iemand hoorde l luisteren haastig en dringend fluis teren. I ,Jk versta dat hcidenschc gebrabbel niet", zeide de vrouw met heesche stem. „Ga heen, münheer, vóór u iets kwaads overkomt." Ziin lantaren op den bovenkant van' de poort richtende, zag Michael een rü roestige ijzeren spraken. Zou hü het wa gen? Deze mensohen konden in hun recht zyn en dat de vrouw een paar In dische uitdrukkingen kende, mocht niet als iets büzonders beschouwd worden. Zy was misschien een soldatenvrouw ge weest, die in Indië vertoefd had en uit gewoonte nog steeds een paar inlandscho uitdrukkingen bezigde. „Zyt gij niet voor rede vatbaar en wilt gü mij niet binnenlaten? Ik wilde u slechts een paar vragen stellen". En plotseling op een inval komende: „Ik kom namens mynheer Ohesney Praye." Ditmaal bleef het antwoord zoo lang uit, dat hij niet anders dacht of zü hadden zich verwijderd, „Wü kennen geen münheer Chesney Praye, en wy gaan naar binnen". „Wij? Wie is er dan bü u?" vroeg Miohael, doch ontving geen antwoord. Weldra werd de deur met geweld dichtgeslagen Achter de poort hoorde hü het gebrom en het gesnuffel van de honden, en toen hü zyn voet voor zichtig tusschen een reet onder de poort schoof, drong het nijdig dichtklappen van een paar kaken tot hem door, waar op hij ia het donker glimlachte. Kort daarna hoorden de man en dc vrouw, die aan een venster op de bovenste verdie ping plaats genomen hadden, het weg rijden van een auto en zagen zü de wit te lichtbundels van de lantarens in de richting van Londen verdwünen. En Lois Reddle lag snikkend op haar bed, ten prooi aan de zwartste wanhoop. HOOFDSTUK XXVII. Twee uren na het vertrek van Michael Dorn, zat Dr. Tappatt in zün eigen ka mer, zün ellebogen op zijn knieën, zyn breed gelaat door zijn handen omvat. Naast hem stond een glas. half gevuld met whisky, en hü staarde in het haardvuur, dat sedert hü uit Indië ge komen was, des zomers en des winters voor hem aangelegd werd. Er was een tüd geweest, waarin zyn naam in de geneeskundige wereld met eere genoemd was, doch een opzienbarend voorval had hem genoodzaakt uit Edinburg te vluch ten, waar hü. hoewel jong, reeds een uit gebreide praktük bezat, en hü had zün toevlucht gezocht in Indië, met geen andere hulpmiddelen dan zün boven al len twüfel verheven bekwaamheid, het magere overschot van zijn spaarpennin gen, en een buitengewoon verstand van wijn, Gedurende eenigen tyd was hy verbonden aan het Hof ren een Indi- schen vorst, tot hy, in een kwaad oogenblils het voornemen opvatte, een zenuwlydersgestioht voor schatrijke In diërs op te richten. Indien hy niet zoo aan den drank verslaafd geworden was. zou hy na ver loop van een paar jaren een vermogen verdiend hebben, voldoende om de rest van zyn jaren in rest te slyten Doch er gens in den aard van Dr. Tappatt schuil de een zwakke plek, en by het bestuur van zyn inrichting kwam deze slechts al te duidelyk aan het licht. Hij moest de Noordwestelyke Provincies verla ten in overhaaste vlucht en vestigde zioh in Bengalen, en over de daar door hem gestichte inrichting, deden weldra allerlei zonderlinge verhalen de ronde. Familiebetrekkingen van patiënten de den hun beklag bij het gerecht; het bleek dat hy patiënten opnam op ver zoek van belanghebbenden; zijn inrich ting werd gesloten en hij verhuisde naar Punjab Zijn scherp vernuft was door dit con flict met de justitie nog vermeerderd, en hy werd een soort van strateeg, want strategie is niets anders dan het weten, wat er in het brein van iemands vyand omgaat. Thans in het vuur starende, bestu deerde hy de mentaliteit van kapitein M'.char! Dcm en hii kwam tot zekere gevolgtrekkingen. Zijn huishoudster had zich reeds lang te bed begeven en zij sliep reeds toen hij de gang in schuifelde en aan de deur van haar ka mer klopte. f „Kleed je aan; ik moet je spreken". Hij hoorde £aar mopperen en keerde naar zijn kamer terug. Éénmaal gedu rende het wachten wierp hy een blik op de .telefoon en strekte halverwege de hand uit om haar te gebruiken. Doch hü wist dat de persoon die hem door het hoofd speelde niet weder lichtvaardig lastig gevallen mocht worden en hy had zyn besluit reeds genomen.. Neen. zün methode was de beste; en indien hü zich in zyn schatting van Michael Dorn ver giste, kon er geen kwaad uit voort vloeien. Toen de vrouw onder het dichtknoo- pen van haar blouse knipoogend in het licht verscheen, gaf hü haar met het hoofd een wenk in een stoel plaats te nomen, en een half uur lang voerden zij een gesprek, waarbü de vrouw nor- sehe tegenwerpingen maakte, die hü echter geen aandacht waardig keurde. ..Ik heb in twee nachten geen ccg dichtgedaan", klaagde zü, ,.en ik zie niet in, waarom „Wordt er van je verwacht dat je wat inziet?" snauwde hü. „Je hebt te luis teren. méér niet!" Zü had hem ongeveer twintig jaren gediend en behalve voor hem was zy bang voor niemand ter wereld. En van mopperen ging zy over tet huilen, tot hy haaj een teekea gaf dat zü vertrek ken kon. Te zeven uur des morgens, trok Dr. Tappatt. in een dikke overjas gekleed, want hy had hinder van de koude ochtendluoht, de gordünen op en wierp de vensters van zün kamer open, na eerst een inspectietocht te hebben on dernomen. Hü legde twee groote blok ken hout in het haardvuur, zocht wat resten vleesch bij elkander, en bracht deze buiten aan de honden, die hem met een sohor geblaf verwelkomden. Hü deed alles op zün gemak, vermaak schep pende in zyn langzaamheid. Na rond het erf geloopen te hebben, keerde hü weer naar de voorzijde van het huls te rug, draaide den sleutel om, nam de bouten van de poort en trok haar open. Vlak tegenover den ingang had een man post gevat en de doctor deinsde van verrassing achteruit. „Goeden morgen, Dr. Tappatt", zeide Miohael Dorn. „Ik had goed geraden dat ik u zou weerzien, wanneer ik zorgde vroeg genoeg hier te zün." „Wel heb ik van mün leven!" riep Tappatt, met geveinsde verbazing. .Hat is een onverwacht genoegen, kapitein Dorn!" .Het verheugt, mij dat ge er zoo over denkt Heeft juffrouw Reddle goed ge slapen?" De doctor trok zyn werkbrauwen op. iWordt vervolgd.)'

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12