HUISVLIJT POSTZEGELRUBRIEK kindertuintjes RAADSELS Raadseloplossingen RUILRUBRIEK de zwaluw en de musch. BOERDERIJ We zullen nu ons landschap voltooien door in 't land een ooievaarsnest te plaat sen, aan de sloot een molentje en DIJ 't huis nog enkele soorten boomen. Wil len jullie dezelfde soort houden, dan maak Je van één model meercere exem plaren. De wieken van 't molentje worden draaibaar gemaakt. Daarom zagen we ln 't molentje zelf en in de wieken een gaatje, waarin een roodkoperen spijker past. Als alles gekleurd is, klinken we de wieken vast, doch leggen er een stukje karton tusschèn, anders komen ze te vast en kunnen niet draaien. Als 't goed geklonken is, halen we 't karton weg en ons molentje kan er lustig op los draaien. Den volgenden keer komen de bewoners van 't huis aan de beurt. De herfstwind had reeds vele boomen' van hun bladerenkleed beroofd maar toch was 't een enkelen keer nog lekker warm in het zonnetje. Alleen des avonds werd het kil en' voelde men dat het naar den winter ging. Maar nu was het nog lang geen avond en konden Anna en Toosje nog een poos- Je in den tuin spelen. Zij waren Jukt van plan een ruiker te plukken van mooie herfstbloemen, toen er opeens een musch kwam aanvliegen, die zich neer zette op het uiterste puntje van een boomtak. De musch scheen wel zeer on rustig te zijn, want hij sprong voortdu rend heen en weer en keek telkens om, juist alsof hü nog iemand verwachtte. Plotseling ging zijn snaveltje open en vol verbazing hoorden Anna en Toosje hem zeggen- „Hoe lang moet ik nu weer op hem wachten? Natuurlijk is hy weer te laat. Zulke groote heeren, die in villa's wonen en leven, denken dat zij zich letterlijk alles kunnen veroorloven." Met een woedend gebaar sprong de musch weer op een anderen tak! De belde meisje wisten niet hoe het kwam, dat zU het vogeltje zoo duidelijk konden hooren spreken, maar bevend van opwinding besloten zij te wachten op do dingen die komen zouden. En het duurde niet lang! Over de andere tuinen kwam een zwaluw aangevlogen, die re gelrecht op de musch afkwam en ook een plaatsje zocht in denzelfden boom. „Zoo, ben je daar al? Nu, dat is goed." sprak de zwaluw deftig, „vertel mij eens: heb je al lang gewacht?" „O," zei de musch nu onderdanig, „dat heeft niets te beteekenen. Ik heb tijd om te wachten; ik blijf in het land, nietwaar en kan dus best een paar minuten mis sen." „Dat is ook zoo," antwoordde de zwa luw uit de hoogte. „Wy hebben natuur lijk vele zorgen, vooral nu, zoo vlak voor de groote reis. Maar ach, daar zul jij wel niets van begrijpen, wat het be- teekent zulk een reis voor te bereiden." „Neen, daar weet ik zeker niets van! U hebt gelijk, maar toch zou ik ook wel eens graag wat meer van de wereld zien." .►Dat mankeert er nog maar aan," bromde de zwaluw. „Wie moet er dan op onze villa passen als Jullie musschen ook op reis gingen? Neen, dergelijke ge dachten zou ik maar voor eens en voor altijd uit mijn hoofd zetten." „Ach, ik zei het maar zoo. Ik kan im mers beslist niet weg van hier," haastte de musch zich te zeggen. „Nu goed kan! Laten wij tot de zaken komen." sprak de zwaluw bevelend. „Overmorgen reizen wij af en nu neo ik maar besloten om jou als huisbewaarder aan te stellen, tijdens onze afwezigheid. Je hebt in onze villa natuurlijk vrij wo nen. Voor eten en drinken moet je zelf zorgen. „En hoe lang blijft U weg?" vroeg het muschje. „Dat kan ik nu nog niet precies zeg gen. Dat zal er hoofdzakelijk van af hangen hoe lang wij het in het Zuiden kunnen uithouden en ook moeten wy af wachten in welken toestand zich onze villa daar bevindt. Misschen bouwen wy wel ergens anders een geheel nieuwe, wat moderner! Maar in ieder geval kan ik niet beslist zeggen wanneer wij te rugkomen." „Neen, natuurlijk kunt U dat nu nog niet zeggen, maar, als het hier weer war mer wordt komt U toch terug, nietwaar?" „Ja, dat wel," antwoordde de zwaluw, ..zorg jy er nu maar voor dat omstreeks dien tijd alles weer goed in orde is en vergeet vooral niet het huis telkens goed te luchten, anders ruikt het in de ka mers zoo muffig als wij terugkomen. „U kunt gerust zijn!" piepte muschje weer. „Ik zal voor alles zorgen, precies zoo U het hebben wilt." „En dan is er nog iets, wat ik Je even vertellen wilde. Het vorige jaar heb ik ook mijn huis aan een musch ter be waring gegeven. Maar dat was zulk een onbeschaamde rekel! Zoo iemand had ik in mijn geheele leven nog niet ont moet!" „Hoezoo dan?" vroeg de musch nieuws gierig. „Wat heeft hij dan gedaan?" „Stel je voor," sprak de zwaluw ver ontwaardigd, „toen wij terug kwamen en onze villa weer in gebruik wilden nemen, vonden wij het geheele huis gesloten. We klopten en riepen zoo hard wij kon den en eindelijk gaf de brutale rekel antwoord ergens heel achter uit het huis en riep tegen ons, de eigenaars van de villa: „Scheer je weg jullie! Hier is mijn huis en je hebt hier niets te ma ken!" En met een geweldigen slag sloeg hij nog een deur dicht binnen. Daar ston den wij buiten, met onze koffers en op van vermoeidheid na zulk een lange reis. Wij konden niet in ons eigen huis!" „En wat heeft U toen gedaan, als ik het vragen mag," vroeg de musch in spanning en met een nauwelijks verho len lach op zijn snuit. „Wat wij gedaan hebben? Ik heb da delijk de politie gehaald en den onbe- schaamden musch op straat laten zet ten." „Hahaha!" lachte het muschje, „dat zal wel een grooten volksoploop gegeven hebben." „Ja, natuurlijk," zei de zwaluw, die zich nog ergerde. „Maar ik vertel Jou deze gebeurtenis alleen om je te waar schuwen niet hetzelfde te doen als je collega van het vorige jaar. want ik zou met jou ook niet veel omzichtigheid ge bruiken en je door de politie op straat laten zetten. Begrepen?" De musch knikte verschrikt. „U behoeft zich niet ongerust te ma ken, meneer Zwaluw. Ik zal zooiets heusch niet doen!" „Goed. Kom dan morgen nog even bij ons, want mijn vrouw zal je ook nog wel een heeleboel dingen te zeggen heb benI" De zwaluw vloog weg en de musch kéék hem na. „Jammer, dat ik niet gezien heb. hoe de politie zijn vorigen huisbewaarder op straat zette. Maar ik zal wel oppassen, dat ik het zoo ver niet laat komen. Wat heb ik er aan? Ik kan er alleen mijn goeden naam mee verliezen en dat wil ik niet." En rrrt! vloog ook de musch weg. Anna en Toosje keken elkaar vol ver bazing aan. Zooiets hadden zij nog nooit gehoord en alsof het afgesproken was. lieten zij haar bloemen vallen en holden naar huis om vader en moeder te vertel len wat zij van den zwaluw en den musch hadden afgeluisterd! onze bibliotheek. Deelnemers van „O. B." kunnen zich Dinsdag van 6.30—7.30 aanmelden by Wim Lasschuit, Gr. Houtstraat 155z. of Klein Heiligland 66. Iedere deelnemer kan iedere week een ander boek krijgen. huiselijk tijdverdrijf. Nu is de herfst er ook al weer, Met al zijn beste gaven, Met ooft en vruchten duizendvoud, Komt hij ons weder laven! Maar spoedig wordt het buiten koud En giert de Noordenwind, En "t spel. dat heerlijk tijdverdrijf, Vermaakt dan ieder kind! Zeer veel genoegens biedt hij ons, Den grooten en den kleinen, En in dit jaar welk groot genot, Blijft ook de zon nog schijnen! Straks komt de winter; sneeuw en ij6 Bedekken d'aarde al. En ieder ldnd wenscht dat het snel Weer Kerstmis worden zal! Doch 's avonds daalt de nacht al vroeg, Is dit voorbij o, welk een lust En gaan de deuren dicht! Dan komt het voorjaar weer! Daar binnen echter wacht ons dan, Vervuld is alles, bosch en veld, Het spel bij kamerlicht! Van Lentepracht zoo teer! Bij spel en dans in d'open lucht, Daar juicht de sohaar der klnd'ren, En niets van heel den wintertijd fcal hen nog kunnen hind'renl SURINAME vin (Slot). In 1925 verschenen eenige zegels, die in Suriname van een opdruk zijn voor zien n.l. 3 op 5 cent (groen), 10 cent op 12 1/2 cent (rood), 15 cent op 121/2 cent (blauw) en 15 cent op 20 cent (blauw). Grootte van de vakjes voor de eerste 2.3 bU 2.8 c.M., voor de andere 2.8 bij 2.3 c.M. In 1926 werden 2 portzegels van een opdruk voorzien en als gewone frankeer zegels gebruikt. De opdruk luidt „Fran keerzegel - 121/2 cent - Suriname" en komt voor op 40 cent (lila en zwart type 1891-95) en 40 cent (violet type 1912-26). Ook de 221/2 cent (oranje) werd van een opdruk 121/2 cent voor zien. Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. In 1927 verscheen een geheel nieuwe serie, die veel overeenkomst vertoont met de Jubileumserie. Het formaat Is iets kleiner en de jaartallen ontbreken natuurlijk. De beeltenis van de koningin staat weer in een ovaal, geflankeerd door palmboomen. Onderaan staan de lands naam en de waarde. Uitgegeven werden 10 cent (karmijn), 121/2 cent (vermil joen), 15 cent (blauw), 20 cent (blauw grijs), 25 cent (bruinviolet), 30 cent (groen) en 35 cent (bruingrijs). Grootte van de vakjes 3.6 mij 2.8 c.M. Zie voor de indeeling 't schetsje. /ae V. //ie /ae //U ic 4a e 4'Z ipib'- //fc ff. X/jC /ar //ir /se /a& /se Nieuwe deelnemers. 288. R. Schoonderbeek, Riouwstr. 20. 289. Jan Sterkenburg, Adr. Loosjes- Btraat 17. 290. S. Bontjema, Allanstraat 69. 291. Jan Westerberg, Binnenweg 68, Heemstede. S. Bontjema mag Maandagmiddag bij mij thuis een paar mooie zegels komen halen. Bloemhofstraat 29 rd. S. insecten. door W. LASSCHUIT Nu het zoo'n beetje de tijd wordt je tuintje te gaan omspitten, wil ik jullie even op verschillende onsecten wijzen. Als trouwe dierenvrienden laat Je na tuurlijk diertjes zooals spinnen, wormen enz. leven. De worm is zelfs tot eenig voordeel voor je plantjes. Ze graaf nl. gangetjes, die tot afvoer dienen van 't overtollige water. Maar je zult ook wel diertjes zien, die in een kringetje, meest bij worteljes liggen. Dit zijn de larven van de mei kevers, de z.g.n. engerlingen. Deze moe ten jullie verdelgen want ze houden t voor een gewoonte om de jonge wortel tjes voor hun maaltijden te gebruiken. Door ze op je schop te leggen en ze dood te trappen, laat je de diertjes het minste pijn Ujden. Laat je ze leven, dan zal Je 't volgend jaar zien, dat heel wat plant jes van je aan het kwijnen zijn. Bijna altijd zit er dan een engerling aan de worteltjes te knagen. De mol, is jullie vriend, ofschoon hij Je tuintjes leelijk kan omwoelen. Hij eet nl. alle schadelijke Insecten op. Wie nog iets weten wil, komt Maan dag 6.30—7.30 maar eens bij me praten. Gr. Houtetraat löözw. VASTE PLANTEN Lupine. Deze vlinderbloem is ook een plaatsje waard in de afdeeling hoogop- groeiende vaste planten. Bij het aan schaffen van zaad moet je echter op passen, dat je niet de éénjarige soort koopt of de gele lupine, die veel op den schralen zandgrond gebruikt wordt voor de bemesting. De lupine, welke ik bedoel is Lupinus polyphyllus, een sierplant uit Noord-Amerika, die 0.901.50 M. hoog wordt. Deze plant geeft lange, rechtop staande trossen van blauwe, witte oi roode bloemen. De bladeren zijn ook zeer mooi gevormd en bestaan uit een aantal lancetvormige blaadjes. Na een regen buitje of als het sterk heeft gedauwd, blijven de waterdruppels vaak als schit terende diamantjes midden op zoo'n blad liggen. Als snijbloem is ze niet erg geschikt, daar de knoppen in water niet verder uitkomen en al gauw alles afvalt. Van aparte kleuren zaad winnen is zeer lastig, daar deze lang niet altijd zui ver uit dat zaad terugkomen. Monnikskap (Aconitum Napellus) fam. Ranonkelachtigen (Ranunculaceeën). Een plant die zeer veel overeenstemming vertoont met de ridderspoor. Ze bereikt ook ongeveer dezelfde hoogte, 't Zijn for- sche planten met blauwe, violette of witte bloemen; deze missen echter de spoor. Tusschen de hooge vaste planten is dit een dankbaar gewas, doch denk er om de plant is zeer vergiftig. Hcrfstsering. (Phlox). Een stevige plant afkomstig uit Noord-Amerika, die 0.80—1.50 M. hoog wordt, Ze heeft een pluim van paarse, rose of witte bloemen. Ze vormt vele jonge plantjes naast de oude, zoodat je na verloop van een paar jaar een flinke pol krijgt, die je gemak kelijk kunt scheuren en je zoodoende meerdere exemplaren beschikbaar hebt. Ze bloeien zeer lang en kunnen ook op plaatsen gezet worden, waar niet te veel zon komt. Enkele ulteenloopende soorten zijn: Frau Ant BUchner (zuiver wit), Austra lia (karmijnviolet), Camillo Schneider (karmijnrood), Jules Sandeau (rose), Le Mahdi (donker blauw). ..Bolgewassen. Willen we volgend voorjaar onzen tuin getooid hebben met tulpen, narcissen, enz. dan moeten we die bollen nu in de aarde doen. Alls Je een prijscourant van een of andere bloembol lenhandelaar doorbladert, dan sta je ver stelt van de enorme verscheidenheid, waaruit een keuze gedaan moet worden. Hier volgen enkele soorten, die jullie ook eens in je tuin moet probeeren. Vroege tulpen, o.a. Due van Tholl (kleine tulpjes, die 't eerst van alle soor ten bloeien), Keizerskroon (rood met geel), Brilliant Star (helder rood), Gele Prins (helder geel), Van der Neer (paars). Lady Boreel (sneeuwwit). Late tulpen. De meeste laat bloeiende tulpen zijn Dprwintulpen, die uitsteken de snijbloemen leveren, o.a. Pride of Haarlem (helder rood), Flamingo (zacnt rose), White Queen (geelachtig wit), Dream (lila), The Sultan (zwart kastan. Jo bruin), Zulu (zwart violet). Crocus o.a. Early Perfection (donker blauw), Innocence (sneeuwwit), Groote gele, Sir Walter Scott (blauw en wit ge streept). Eranthis (winter aconiet). Lage plant jes met helder gele bloempjes, die heel vroeg voorjaar bloeien. Fritillaria (keizerskroon). Een forsche plant met meest oranje roode bloemen. Galanthus (sneeuwklokjes). Muscari druifjesliyacint). Narcissen. TUINIER. uit den moppen trommel. „Waarom huil je zoo. Rietje?" vraagt moeder. „Omdat ik Woensdag niet Jarig kan wezen." .Malle meid, je bent Woensdag wel Ja rig." „Nee moesje, dat kan niet meer, want die stoute broer heeft wel vier blaadjes van den kalender afgescheurd en daar is de Woensdag ook bij." Kleine Bert logeerde bij oom in Vree land. Op een middag gingen ze roeien en toen vroeg Bert aar. ood: „In welk wa ter varen we nu? „In Vechtwater," zei oom. Toen Bert thuis was, vertelde hij met ophef, dat hij met oom had geroeid in bokswater. (Deze raadsels zy'n Ingezonden door Jongens en Meisjes die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 16 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door W. Lasschuit.) 1 2 3 4 is een woning. 5 6 7 8 is een deugd, 12345678 is een Rubriek van Onze Jeugd. 2. (Ingez. door Savina.)Kruisraadsel. x x x x x x x een medeklinker, een lichaamsdeel, staat op kerkhoven, een stad in België een bitter kruid, een kip een medeklinker. De kruisjes noemen dezelfde stad ln België. 3. (Ingez. door A. B. O.) Verborgen plaatsen in Nederland. a. Wij zagen spechten in onzen tuin. b. Deze koe kan geen rood verdragen. c. Ja, lk ga, als meer jongens gaan. d. Zat de schelm onder aan de trap? e. Deze vogel is geen valk, maar een uil. f. Wat zit je vol zand. Voortaan moet je een schortje aantrekken. 4. (Ingez. door Alpenfee.) Met k ben ik een specerij, met p een deel van een deur. 5. (Ingez. door Tromp.) Verborgen meisjesnamen. a. Ben je al met alles klaar? b. Heb je wel eens aardewerk uit Sa sen gezien? 0. Ik kom je halen, als ik klaar ben. d. Ik kan naar huis gaan, als het werk af is. e. HU is er net, tien minuten vroeger kwam Jan. f. Ik ken je nog wel, in Amsterdam lo geerden wij eens samen. 6. (Ingez. door Melattie). Ik groei in den tuin en ruik heerlijk. Onthoofd ge me, dan groei lk in de sloot en ruik niets lekker meer. AFDEELING II (Leeftijd 9 Jaar en Jonger.) 1. (Ingez. door Attalanta). Strikvra gen. a. Wat valt door de glazen zonder ze te breken? b. Welke bergen vindt men ook ln Ne derland? c. Welke keizer had het heel droevig? d. (Ingez. door Huishen.) Wie is mijn vaders zoon en toch niet mijn broeder? e. In welke maand maait men hooi? f. Welk ding kan nooit door de zon be schenen worden, waar het ook staat? g. Ais een koe 400 gulden kost, waarop komt dan een kalf te staan? h. Welken zin kanteen mensch het beste missen? 1. Maak van onderstaande letters de namen van vader moeder en kind. Hkknpknaalul J. (Ingez. door Condor.) Het is weg en het blijft weg. Al loopt Jan en alleman er over, het blijft weg. 2. (Ingez. door Viool). Verborgen plaat sen ln Nederland. a. De zon schijnt hel. De ruiten blin ken. b. Zus viel, stootte erg haar knie en huilde niet. c. Wat zeg je dat half we gaan immers prettig uit. d. Zeg, mondje dicht hoor! e. Hoor nu eens naar goeden raad. f. Ga je ook naar het kinderbal? Kun je dansen? 3. (Ingez. door Waternimf.) t Is helderwit van kleur en heeft noch smaak, noch geur. Hoog in de lucht geboren, gaat het op aard verloren. Koud is het van natuur en meestal kort van duur. 4. (Ingez. door Winnetou.) Ik word met 5 letters geschreven en ben een waterplas. Onthoofd ge mi], dan ben lk een deugd. Onthoofd ge me weer, den ben ik niet dichtbij. 5. (Ingez. door Klimop.)' Ik ben een jongensnaam van 5 ldfffers Geef me een ander hoofd en lk ben iets zeer kostbaars. 6. (Ingez. door Moeders Oudste.) Ver borgen jongensnamen. a. Het pak ligt klaar en de knecht moet het wegbrengen. b. Ja, appels en peren zijn nu volop te krijgen. c. De kou was in 't Noorden heel bar en de levensmiddelen waren schaarsch. d. Is zijn beste klant onlangs niet ge storven? e. Ik zei Ja, niet wetend, dat hü van Moeder niet mocht. f. Dit is geen zebra maar een gevlekt veulen. De raadseloplossingen der vorige week zijn; AFDEELING I 1. a. Telegrafiste, b. Muziekleeraar. 2. Valkenswaard. 3. Hoogeveensche vaart. 4. Baas, kaas, maas, haas, vaas. 5. Waterrat. 6. Een vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken. AFDEELING II 1. Papavertje. 2. a. De letter c. b. Veearts, c. Emma zet thee. d. De letter m. e. Kruidnagel. 3. Kleermaker. 4. Amsterdam. 5. Houtplein. 6. Geranium. Goede oplossingen ontvangen van: Koolmees 5 Breeroo 6 Bloze Kriekske 6 Vaders Hulp 5 Berliner Bol 0 Roet- kopje 6 De kleine Vogelvriend 6 De kleine Violist 6 Arretje Noff 6 Hagenaar 6 De kleine Lord 6 Knagelijntje 6 Kriel kip 5 Boschwachter 5 Noorman 3 Bo terbloempje 3 Amico 6 Zangvogeltje 6 Hansje Teddybeer 6 De kleine Bakker 6 Hebatje 6 Mary 3 A. B. C. 6 Alpenfee 5 Woudelfje 0 Winnetou 6 Distelvink 5 Miep 6 Pukkie 6 Jeanne d'Arc 6 Brillantster 6 Bart zonder Barst 5 Zevenster 6 Wilgenroosje 0 Zeemeer min 5 Alba 5 Darwin tulp 4 Een naam- looze 5 Krullebol Steilhaar 0 Sarina 6 Pinksterbloemetje 6 De Schipperin 0 Se ring 6 Goudhaxtje 3 De kleine Metselaar 6 Snibbelaartje 6 Papavertje 8 Mimi Poesekat 6 Mannetje 6 Bloemenfee 2 Karstjesknager 5 Floris V 6 Baby Peggy 4 Tilburgertje 5 Roodwangetje 8 Don Frederik 5 Poppenmoedertje 5 Kleine Gymnast 5 Boschviooltje 5 Meidoorntje 5 Madeliefje 5 Heliante 0 Duivemrrlend 6 Attalanta 6 Franschmannetje 6 Den appeltje 6 Orocusje 6 Hulshen 6 Krielkip 5 Jopie v. Leuven 4 Juffertje Ongeduld 6 Snelvoetje 6 Moeders Hulp 6 Kleine Ulbo 6 Vèrspringer 6 Hardlooper 6 Een naamlooze 5 Appeltje 6 Appelmootje 8 De Een en Twintigste 6 Verkeersagentje 6 Plet Hein 6 BOSCHWACHTER. Drieheerenlaaai 2, Heemstede, heeft nog Texelbonnen en pl., die hij graag vil ruilen voor Sickesz. punten. M. AUKES, Bosch en Hovenstraat 30, heeft Texelpl., Bloemen in onzen tuin, Hoe heet die vogel? Rood-pl., Busslnk- koekpl. Sickesz-punten, van Nelles-bon- nen en Haas-Sprookjespl. Deze wil ze ruilen tegen Pelikaantjes, 1 tegen 1. W. LASSCHUIT, Gr. Houtstraat 155z. heeft Texelpl. Hij wil ze graag rullen voor postzegels van Nederland en Kolo niën en van Verkade Kamerplanten (plaatjes en bonnen). DUTVENVREEND, Merkmanstr. 20, wil een duifje weggeven. Wie 't hebben wil, komt het Zaterdag tusschen 2 en 4 uur maar halen. PIET HEIN, Spaar nhovenstraat 40, heeft 50 pl. Keg's thee een reis naar In- die. Wie ze hebben wil, mag ze bij hem komen halen. foto-rubriek. Kiekje ontvangen van. Bloze Kriekske, RUBRIEKERTJES-LIJST. 683. Jopie Langeveld, oud 10 jaar, Lootsstraat 15.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 20