Heringa Wuthrich, Haarlem AAN 0NZE_ WEEK-ABONNÉS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 20 OCT. 1928 Centrale Verwarming (Adv. Ing. Med.) Parijs, Rome of Berlijn, d«e groote musea te negecren. Men zou de pa radox zoover kunnen doortrekken, dat men zou kunnen beweren dat heft nut tig is om werken van Hollandsche mees ters aan buitenlandsche musea te verkoopen, opdat de Hollanders ze zien, terwijl het omgekeerd gewenecht is om er een aantal in ons land te houden teneinde de vreemdelingen een kans te geven om van onze schilderkunst te ge nieten. Er is al vaak genoeg geredeneerd over de redenen van het onvoldoende muscumbezoek. Naar mijn meening is het hoofdmotief, dat de gemiddelde leek er tegen opziet om zich in zoo'n over vloed te wagen. Naar de buitonlamdEche' musea gaat hij vooral, omdat hij er ge weest moet zijn. Je kunt moeilijk zeg gen, bij thuiskomst uit Parijs bijvoor beeld, dat je niet in het Louvre bent geweest. Hij wandelt er dus een of twee maal met zijn familie door, en als hij iemand is die schoonheid genieten en beleven kan duizelt hij van de veelheid, ergert zich aan do oppervlakkigheid van dit bezoek en beseft dat er maanden zouden noodig zijn om al de schoonheid te ontdekken die hier in massa is op eengehoopt. Dc taak is onuitvoerbaar. En de buitenlandsche ervaring houdt hem terug van bezoeken aan de musea In eigenland. De meeste menschen houden van schilderkunst, en de meeste menschen hebben in hun hart een hekel aan schil- derijenmusea. Op den duur zal men, naar mijn mea ning. terugkomen van het stelsel om schilderijen in enkele gebouwen in den lande opeen te hoopen, en inzien dat dit niet de beste wjjze is om de kunst tot het volk te brengen. Als de door Am sterdam gokochte Pieter de Hoogh in de hall van het Amsterdamsche Stad huis werd gehangen, of in de tweede .klasse trouwkamer ik noem maar een paar voorbeelden zouden honderdmaal meer mehschen dit kunstwerk bewon deren dan nu het in den overvloed van het Rijksmuseum wordt verborgen. Als Terborch's Briefschrijfster in de wacht kamer van den minister van Onderwijs en Schoone Kunsten werd gehangen, of liever nog in de vergaderzaal van de Eerste of Tweede Kamer, zouden jaar lijks duizenden menschen er aandacht aan schenken. In het Mauritshuis slechts weinige honderden. Is het eigenlijk niet zeer vreemd dat ln onze Raads- en Statenzaal, ten Prinsenhoyc, eenige volmaakt onbedui dende schilderstukken de wanden be dekken, terwijl wij een keur van schoone kunstwerken ln het Frans Halsmuseum hebben waarvan er eenige, als zij naar de Raadszaal werden overgebracht, tien maal meer belangstelling zouden genie» ten? Ettelijke drukbezochte openbare ge= bouwen, in alle steden des lands, heb ben een droevig tekort aan kunstwerken die men heeft opeengehoopt in musea die zeer slecht bezocht worden Zoo zijn dc feiten. R. P. BRAND IN EEN BIOSCOOP FILM „DE JANTJES" VERNIELD. Bij het vertoonen van de film „De Jantjes" ln het Hollandia Theater te Valkenburg, vloog de film in brand. De operateurs verwijderden zich snel uit de betonnen cabine. Het publiek verliet kalm en ordelijk de zaal. De film ver brandde natuurlijk geheel, meldt de Tel. AUTOBUSSEN. Ged. Staten hebben besloten aan J. van Soheyen to Callantsoog vergunning te verleenen tot het in werking brengen #van den autobusdienst van 't Zand, over Callantscog naar Den Helder en terug. DE OVERLEDEN KEIZERIN WEDUWE VAN RUSLAND In de Russische kerk te 'sGraven- hage is gisteren, op der. dag van de ter aardebestelling van het stoffelijk over schot van de keizerin-weduwe van Rusland. Maria Theodorovna, een plech tige requiem mis opgedragen meldt het Hbld. De rouwdienst werd geleid door den aarts-priester van de Russische kerk, Alexis Rosonoff. Een klein koor deed ge zangen hooren. De Koningin had zich doen vertegen woordigen door haar kamerheer I.b.d. mr. W. J. baron van Lynden. de Konin gin-moeder door haar kamerheer Jhr. A. van Tets, de prins door zijn ajudant, luitenant ter zee le kl. Termijtelen. Voorts woonden de deken van het Corps Diplomatique, de heer Adler- creutz, gezant van Zweden, eenige leden van het Corps Diplomatique, de heer Paul Poustochklne. belast met de afwik keling der zaken van de vroegere Rus- sische legatie te 's Gravenhage. mevrouw Poustochklne en mr. dr. Seheltus, chef van het Kabinet van den minister van Buitenlandsche Zaken, dezen rouw dienst bij. Wij vestigen er de aandacht op dat de courantenbezorgers ver plicht zijn op Woensdag de abon nementsgelden af te rexenen, ook van die abonnementen waarvoor zij het abonnements geld nogniethebbenontvangen. De bezorgers zijn niet verplicht abonnementsgeld tegoedte hou den. Wi| roepon daarom gaarne de welwillende medewerking in van hen die per week geabon neerd zijn, om door betaling op Maandag of Dinsdag vlotte af rekening mogelijk te makon. DE ADMINISTRATIE [DE HALTE HEEMSTEDE. MEER STOPTREINEN IN DEN ZOMER? Naar wij vernemen wordt door de di rectie der Ned. Spoorwegen overwogen, met den aanstaanden zomerdienst meer sneltreinen te doen stoppen aan het nieuwe station Heemstede—Aerdenhout. Op het oogenblik stoppen daar tien treinen in beide richtingen, waarvoor het reizend publiek wel dankbaar maar waarmede het nog niet voldaan is. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 24 October 1928 des na middags te 1.30 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Sta tenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gestéld: I. Modeaeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage).. Verzoekschrift C. J. Knop om ontslag als onderwijzer school 32. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw lid. 3. Balans 1927 enz. Woningbouwver.: a. „Rosenhaghe", b. „Bloemenhof". 4. 1, suppletoire kohier Zakelijke Be lasting op het Bedrijf, dienst 1928. 5. Aanschaffing lichtdrukmachine Openbare Werken. 6. Aankoop grond ten zuiden van den Slaperdijk. 7. Aankoop grond, enz. Zakstraat. 8. Verleenen medewerking aanschaf fing leermiddelen enz. R.K. Bijzondere School Kleine Houtweg 22 9. Verleenen medewerking stichting R. K. bijzondere school Heerensingel. 10. Verleenen medewerking aanschaf fing leermiddelen R. K. bijzondere school Antonlestraat. II. Verzoekschrift bewoners Hout- vaarbpad om doortrekking gasleiding en aanbrenging verlichting. 12. Motie-Van Kessel en terzake in gekomen adressen betreffende het los- loopen van honden op de groenten- markt. 13. Verkoop grond: a. Zomervaart (N.V. „Persevero"). b. Jelgersmastraat, (F. Philips). c. Jelgersmastraat (Hüneker en Joos- ten). d. Engelszstraat (D. A. Appelboom). 14. Verbetering bestrating tusschen Gravesteenenbrug en Damstraat. 15. Uitgifte grond in erfpacht Slachthuisstraat (Til. H. M. Bosse). 16. Benoeming: a. tijd. leeraar H.B.S. B met 5-jar.- cursus. b. onderwijzeres nuttige handwerken; c. personeel vervolgcursus; d. tijd. leeraar H.B.S. B met 5-jar.- cursus. e. onderwijzer school no. 33. f. 2 onderwijzeressen school no. 40. OUDERAVOND A. J. C. Door de Federatie Haarlem der Ar beiders Jeugd Centrale wordt op Dins dag 23 Ootober een ouderavond georga niseerd ln het eigen gebouw „In t Baken" aan de Bakenessergracht. Op deze vergadering zal door den heer Koos Vorrink een inleiding gehouden worden over het onderwerp „De Roode Valken" NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Zooals gebruikelijk is heeft het Hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel in het or gaan der Maatschappij een aantal vra gen aan de departementen ter behande ling voorgelegd. Deze vragen betreffen het betrekken van werknemers in het bedrijfsbelang; het koopen op afbetaling en de middelen waardoor het tegengegaan zou kunnen worden: het voorkomen van woeker cn de maatregelen er tegen; de ervaringen opgedaan ten aanzien van doelmatig heid van overheidsbemoeiing; de éven- tueele wensohelijkheid van papiergeld van f 5 of van het vervangen der zil veren rijksdaalders door muntstukken van kleiner gewicht en omvang. De vragen zijn van toelichtingen voor zien; over sommige onderwerpen worden nu of later ook artikelen in „Maat- schappijbelangen" gepubliceerd. TRAMVERTRAGING Vrijdagmorgen kwart over acht brak in de Damstraat de achteras van een met Ijzeren platen geladen vierwieligen wagen. De lading moest van den wagen worden verwijderd, waardoor het tram verkeer twaalf minuten vertraging on dervond'. MR. DR. C. C. GEERTSEMA. f Op 8G-jarigen leeftijd is in het zieken huis te Wiesbaden overleden mr. dr. C. C, Geertsema, oud-commissaris der Ko ningin in Groningen en president-cu rator der Groningsche universiteit. Mr. dr. Geertsema wed den 9den Juni 1843 te Groningen geboren en vestigde in 1876 het bekende bankierskantoor Geertsema, Feith en Co. Van 1892 tot 1917 was hij commissa ris der Koningin. In 1914 werd hij voor zijn vele verdiensten op waterstaat-ge bied benoemd tot doctor honoris causa in de Staatswetenschappen. DE ACTIE TEGEN DE ZAANSCHE TOLLEN. In een bestuursvergadering van de Zaansche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer werd besloten de actie tegen de Zaansche tollen met kracht voort te zetten. Nog deze week zullen den tolhouden- den gemeenteraden, verzoekschriften be reiken ln do eerste volgende raadszit ting te willen overwegen, of de raad den tUd niet gekomen acht, dat de tol kan worden ingetrokken. Den belanghebbenden gemeenten Koog a. d. Zaan en Wonner zal tevens wor den verzocht hun volle medewerking te verleenen, indien daardoor een spoedig tolvrijmaken der Noorderbrug en Zaan- brug kan worden bevorderd. Mocht dit geen resultaten opleveren dan zal dc actie langs wettel ij ken weg worden voortgezet. HAD-IE HONGER? Bij de politie is aangifte gedaan van de vermissing van een pan met bruine booncn uit den tuin achter een woning. VEILING In ons vorig nummer stond dat per ceel Teylerstraat 9 geveild was. Dit moest evenwel zijn Teylerstraat 19. TROUWEN EN WERKEN. Margaret Culkin Banning schetst in „Harpers Magazine" op strenge, krach tige wijze den geestelijken en gemoeds toestand van haar sexegenooten, mis schien in de eerste plaats van de Ame rlkaanschen (maar de als karakteristiek beschouwde eigenschappen passen voor een deel op onze dames) en zij tracht dan een weg te vinden, die de toe komstige vrouwelijke generatie moet volgen, om niet ongelukkig te worden. Reeds voor de jonge meisjes is het moeilijk. Overal ter wereld lieerscht ge brek aan mannen.. Slechts weinig meis jes hebben kans op een huwelijk. Wat moeten de overigen doen? Wat gebeurt er met de meisjes, die haar jeugd en haar bekoring verloren hebben? Waa neer zij arm zyn, vult de arbeid haar leven. Dat is altijd zoo geweest. Degeyïn echter, die niet gebukt gaan onder dage- lijksche zorgen, die jagen in salons, zaken, bioscopen en theaters na, het geen zij reeds lang hebben verloren: de jeugd en de charme. Zij overwegen, ol dit costuum beter bij haar gezicht staat dan dat, zij probeeren het met massages en heete olie, zU nemen Turksehe en Finsche baden. zU gebruiken gelaats- crême en middelen om rimpeltjes te verwijderen. Zij vergeten echter te eenenmale, dat niemand zich er om be kommert, hoe zij er uit zien. Deze vrouwen vormen de leegste, nuttelooste sociale groep van onze samenleving. Haar jacht op den man is niet alleen onaesthetisch, maar ook hopeloos. Men kan er zich slechts over verbazen, dat vrouwen van 40 50 jaar er uren ach tereen mede bezig zijn, haar gezicht te restaureeren, waar toch niemand naar kijkt. De menschen lachen en denken: „Nu, wanneer ze er pleizier in heeft...." Zulk een vrouw, zeide eens droefgeestig tot de schrijfster: „De mannen hebben er geen notie van, hoezeer wij lijden. Zij worden onverschillig grijs. Zij hebben er geen schade van, wanneer zij een dagje ouder worden; zij blijven ook dan nog begeerlijk. Maar wanneer wy grijs wor den, dan is het met ons gedaan." Wat moeten de vrouwen echtei doen? Zi) hebben zich financieel van den man vrij gemaakt, wiens slavinnen zij vroe ger geweest zyn, daar zij hun brood ge geten hebben. Nu zijn zij de slavinnen geworden van haar hobbies „jeugd" en „schoonheid". Nu zij echter den een en afgodsdienst hebben overwonnen, waar om nu ook niet den anderen? De meisjes dienden, meent de schrijfster, evenals de Jongens tot trouwe.i en werken te worden opgevoed. Maar... voor de te genwoordige generatie, voor de vrouwen, die thans 40 jaren oud zijn, is het te laat. Een Hollandsche UFA- film. Onder regie van Thiele heeft de UFA een film gemaakt „De onbestorven We duwe", die tn Wormerveer en Amster dam speelt. Een deel der opnemingen is hier te lande gemaakt, de rest in Neu- Babelsberg. Nikolai Kolm speelt als kruidenier een hoofdrol. KYNOLOGIE. POLITIEHONDEN. Op 28 October a.s. zal door de Politic- honden-Dresseervereeniging „Kent u Zelf" te Santpoort, een wedstrijd gehou den worden in het bosch „Caprera" te Bloemendaal. Aan dezen wedstrijd zul len pl.m. 20 deelnemers deelnemen met hun honden, welke in drie klassen ver deeld zyn. Hieronder zijn gediplomeerde honden, welke in September j.l. het cer tificaat van de K. N. P. V. gehaald hebben. Door het bestuur zijn 10 fraaie pryzen beschikbaar gesteld, welke ten toongesteld zyn bij den heer Wisker, rij wielhandel, Generaal Cronjéstraat no. 97 Haarlem <N.). Het bestuur wekt de leden op, zich voor dezen wedstrijd pa raat te maken, opdat de honden dien dag goede dressuur te zien zullen geven. TELEGRAMMEN DE LANDSMIDDELEN IN AUGUSTUS BATAVIA, 19 Oct. (Aneta.) Het over zicht van de landsmiddelen over Augus tus geeft een bedrag van bijna een mil- lioen lager dan Augustus 1927, maar echter 3,3 millioen boven de gemiddelde maandelljksche raming. De ontvangsten bedragen in den aanvang 1928 f 452.274.485.— of f 35.450.000.— boven die van 1927, waarbij moet worden opge. merkt, dat hierin 20 millioen achterstal lige O. W.-belasting steekt. HEVIGE STORM OP JAVA TJÏKAMPEK, (Java). 19 Oct. (Aneta) Een hevige storm, welke een uur duurde en gepaard ging met slagregen en don der, teisterde een gedeelte van Tjikam- pek. Een bioscoopgebouw werd met den inventaris geheel vernield. Diverse wo ningen van den Staatsspoordienst zijn beschadigd. Een zinken dak van een in aanbouw zijnde loods van de Staats spoorwegen werd weggerukt. Verschil lende boomen op den grooten weg wer den ontworteld. Op de onderneming Tji- selang werden 500 rubbferboomen be schadigd, terwijl ettelijke ontworteld werden. ONGEWENSCHT ELEMENT BATAVIA, 19 October, (Aneta) Naar Aneta verneemt is den Javaanschen on derwijzer Rhaden Atmodjo Koesoemo, die op Bali vereenigingen had opgericht met een mystiek en coöperatief karakter, terwijl de leden den plicht hadden elkan- der bij te staan, en tot geheimhouding verplicht waren, beduid, dat zyn verder verblijf op Jict eiland minder gewenscht geoordeeld werd. HU ls daarop eigene* beweging naar Java teruggekeerd. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in der. morgen ran 20 October. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch In stituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.3 m.M. te Weenen. Laagste barometrstand 718.8 m.M. te Stornoway. Verwachting tot den avond van 21 October: Krachtige wellicht tijdelijk stormach tige Zuidelijke tot Westelijken wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, waar schUnlljk enkele regenbuien, weinig ver andering in temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Zaterdagmorgen 10 uur 751 m.M. Stand van gistermiddag 756 m.M. De barometerstand blijft langzaam achteruitgaan. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien, Kl. Houtstr. 13. Telef. 14112. THERMOMETERSTAND 20 Oct. F. 56 F. 55 F. 56 Hoogste gisteren. uaagstc hedennacht Hoogste heden 10 uur BURGERLIJKE STAND HAARLEM 20 October Ondertrouwd: 19 Oct. G. v. d. Berg en G. Boele, H. Giesbers en C. v. d. Willi gen. Bevallen 17 Oct.: J. J. de Ridder- Mulder, z., E. C. Heulev. Raelte, z., C. W. Hv. d Puttenv. Wooning, z„ A. G. v. BerkelTimmer, d18 Oct.: A. Dirks —Haven, d., 19 Oct. R. AgricolaHout- sma, z. Overleden: 17 Oct.: Z. Boerman, 67 j., Iordensstraat, E. Donker—Verkes, 77 j., Nassaulaan, 18 Oct.: O. Poortman— Duym, 77 j., Kamperlaan, G. F. Dries- sen—'Tempel, 55 j., Donkere Begijnhof. HAARLEMMERMEER. Bevallen: B. W. van der Weele-Wolt- huis, dochter. G. H. Looman-Willemse, z. L-. M. Trouwen-Boelé, z. H. J. Verberne-Scheunhage, z. Ondertrouwd: W. Bosman en C. J. Breedijk, F- van Beuselcom en J. Poortvliet, C. Tienstra en T. E. Bras M. van Splunter en M. Rodenburg. J. Sluis en G. Groepenhoff. A. Ooster- om en N. Kroon. T. J. van Beek en J. M. Smoreniburg. Gehuwd: G. H. Fontyn en M. J. S. Smit. E. H. Boellard en T. Hartman. Overleden: Willemtna van der Weele. 1 dag, dochter van Adriaan H. v. d. Weele. Maria Koolhaas, 15 mnd. dochter van Cornelis Koolhaas. BEVERWIJK. Ondertrouwd: W. J. Kramer en F. J. Tabak. Getrouwd: P. J. van Duijn en M. G. Rekveld- Bevallen: A. M. van der KolkElder- zeel d.; J. M. Gerritsvan Rijssen d.; M. 'h. LangendykBisschop z.; E. M. van BugnumOpdam d-1 J- M. Boontjes- Brasser z.: h. S'.atmanNielen z. Overleden: W. L. van der Vegte, 65 j. gehuwd met J. A. Rykens, wonende te Breda: M. C. Winters, 25 j. gehuwd met J. Mansier; W. Schmidt 92 j., wed. van J. de Groen. A P. Bakker, 56 j. gehuwd met D. Kramer. HILLEGOM. Ondertrouwd: H. W. W. Volkmann en M. Schapei. Getrouwd: A. J. van Nobel en J. M. van Steyn. J. van Nieuwenhuizen en C. A. Paase. C. M. J. Vervat en J. M, van Wijnen. C. G. J. Hekkers en J. M. P. van Wijnen. Bevallen: W. van Trigt-Brouwer, d. J. Kranenburg-van IJzendoorn z, A. J. Scheffers-van Egmond, z. A. G. Beider-Jacobs, z. P. Admiraal- Dekker, 2 zoons. Overleden: J. W. Scheffers, 1 dag mannelijk. MARKTNIEUWS. BEVERWIJK. Op de op 19 October 1928 alhier ge houden groentenmarkt waren aange voerd en verkocht: Spinazie per kist 7080 ct. Postelein per kist 60 ct. Andyvie 100 str. f 3—f 4. Raapstelen 100 bos f 3—f 4. Koolrapen per zak f 1.20. Wortelen 100 bos f 8f 12. Bieten per zak f 1.25. Aardappelen kiel per HL. f 5—6. Idem zand per HL. f 6f 6.50. Spruitjes per KG. 30 ct. Boerenkool per oak 40 ct. Roode kool per 100 f 12. Witte kool per 100 f 18. Savoye kool per 100 f 10. Bloemkool per 100 f 8—f 28. Uien per KG. 8 ct. Prei pen- bos 1017 ct. Sla per 100 krop f 2—f 3. Pieterselie per bos 4 ct. Selderie per bos 3 ct. Druiven per kilo 60—70 ct. KOLONÏëN EEN LEVENDE BRUG. VAN APEN VOOR APEN. Het ritselt in het gebladerte en plot seling verzamelt zich, geen vijftig meter van mijn schuilplaats, waar lk op de loer hg om een banteng te schieten, een kolonie apen, zoo vertelt „Woud- looper" in de „Cher. Crt.". Nu is het geraden doodstil te blijven liggen, wil men deze dieren tenminste in de vrije natuur gadeslaan, want zij zijn zeer sohuw en nemen by het minste onge wone geruotot de vluohit, luide hun alarm kreet slakende, waardoor alle dieren in de omgeving gewaarschuwd worden voor een onbekend gevaar. De hoofdman van den troep, een oude kanjer met grijze bakkebaarden en spitse slagtanden, verzamelt zijn rusdsheeren om zich heen en belegt een vergadering. Wat is n.l. het geval? De kolonie, bestaande uit een vijftig man netjes, vrouwtjes en babies, moet de rivier over, en in het water, waar zij niet bijster van houden, zitten ook nog kaaimannen. Het is een zeer rumoerige bijeenkomst. Geen moment zitten de heeren stil, hun aandacht wordt steeds afgeleid. Daar ziet de voorzatter een grooten steen. Fluks er heen, de kei omgewenteld en een vette wurm is zijn buit. Na ver schillende van soortgelijke interrupties schijnt men toch eindelijk tot een be sluit te komen. Een tiental sterke mannetjes klimmen een boom in. Een zwiepende stevige tak wordt uitgezocht en een van de klau- teraars gaat daar met zijn voorpooten aan hangen. No. twee pakt zich vast aan no. één z'n achterpooten enz. enz., tot dat een heele slinger gevormd is. Een $c-Lnen deze levende slinger wordt in beweging gebracht, heen en weer ge zwaaid. en wel net zoo lang tot dat de onderste aap een tak aan de overzijde van de rivier te pakken heeft. Een nieuw commando van den aan voerder en de kolonie vrouwtjes met babies (allerkleinsten gedragen door de moeders), en het restant mannetjes gaat langzaam maar zeker over de zoo gevormde zweefbrug. Niet zoodra is de troep veilig over of aap no. één laat zijn tak los en de sl'inger zwaait van zelf naar den tegenovergestelden oever, waar reeds door de anderen druk op insecten jacht ge maakt wordt. Alsof er niets voorgevallen is, ver dwijnt de troep daarna druk snaterend in het nieuwe jacht-gebied. DOEKOEN VERMOORD. 10 PERSONEN IN ARREST. Het A.I.D. ,De Preangerbode" meldt det een doekoen (Inlandsohe wonder dokter) in het Koeningansohe een oud patiënt weigerde te behandelen, wegens moeilijkheden, die hy bij een vorige gelegenheid had ondervonden. Toen de patiënt overleed, beweerde de bevolking dat deze d<*>r den doekoen was behekst, om welke reden de doekoen door de dessa-menschen werd vermoord en be graven. Het gebeurde is echter anoniem aan de betrookken autoriteiten gemeld Een onderzoek volgde, waarna tot ar restatie van achttien personen werd overgegaan. OPLEVING VAN DEN 1NDISCHEN HANDEL. HOOGERE ONTVANGSTEN DER DOUANE. Aneta verneemt, dat de ontvangst der douane over geheel Indië in de eerste acht maanden van 1928 ongeveer elf en een half rmliioen gulden meer heeft opgebracht dan de raming-cyfers uit de begrootóng. De totale ontvangst over den invoer is zes en een half millioen guMen boven het overeenkomstige tydwak van het vorige jaar. terwijl de accijns op petroleum is opgeloopen van 14.9 millioen tot 17.9 millioen. De uitvoer is daarentegen acht ton teruggéloopen, zoodat de totale ver meerdering boven het vorige jaar byna negen millioen gulden bedraagt, terwyl de totaalonüvangst over het gencemde tijdvak ongeveer 97 millioen bedraagt Dit hoogere ontvangstcijfer is niet al leen een gevolg van de opleving in den handel, maar ook van de inten sievere toepassing der douanebepalingen UIT DE OMSTREKEN HALFWEG. BAZAR. Ten behoeve van de aanschaffing van een uur- en slagwerk in dc-n toren van de Geref. Kerk alhier, wordt een bazar gehouden in het St. Jozefsgebouw op Woensdg, Donderdag, Vrijdag cn Zater dag van de volgende week. Ze wordt Woensdagavond 7 uur geopend door den heer C. Verhoog. BLOEMENDAAL. DE VEREENIGING BLOEMENDAALS BLOEI EN DE RAADHUISBOUW. Naar aanleiding ran de plannen van 't gemeentebestuur, om aan den Ze3weg een nieuw Raadhuis te stichten en van de perspectieven, welke hierdoor geopend worden, ook ten aan-zien der uitbrei ding van de gemeente heeft het dage- lijksoh bestuur der Ver. Bloemen- daal's Bloei hierin aanleiding gevonden, om te trachten voor deze zaak de pu blieke belangstelling te wekken. Daar toe heeft het zioh reeds in verbinding gesteld met een vooraanstaand deskun dige op het gebied van dergelijke uit breidingsplannen. Het ligt in het voor nemen binnenkort een lezing over dit onderwerp te doen houden. VELSEN. DE INBRAKEN. Nader vernemen wij, dat nog bij een anderen inwoner van iJmuiden een po ging tot inbraak is gedaan nl. bij het ge meenteraadslid den heer P. S. in de Tuinderstraat. Des morgens kwam mevr. tot de ontdekking, dat het raam in de voorkamer een eindje was opgescho ven. Kier is de nachtelijke bezoeker dus klaarblijkelijk gestoord IJMUIDEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Engelmundusweg. Keeshondje; zak inh. rywleltasch met gereedschap, damesportemonnaie met in houd, 3 rijwielmerken, kindertaschje. kinderschoentje. Willemsplein. Slinger van een auto, hondje, s'eutel, heerenrijwiel, paar dameshandschoenen, baal erwten, rywielmerk, broche met portretten, eenige bankbiljetten. ZANDVOORT, ZANDVOORTSCHE HANDELSYER- EENIGING. Bovengenoemde vereeniging houdt een algemeene vergadering op Donderdag avond 25 October in de Bodega van den heer Mustert, aan den Strandweg. Op de agenda staan o.a. de volgend© punten: Mededeeling omtrent contributie door den penningmeester; verslag congres Middenstandsvergadering gehouden te Alkmaar; bespreking straatbelasting, enz SCHEEPSBERICHTEN Abbekerk 19 te Liverpool v. Bremen. Bandoeng 19 17 u. v. Port Said, Rot terdam naar Batavia. Bondowoso 18 v. Java naar Calcutta. Binnendijk 19 te Rotterdam v. Balti more. Flandria 19 12 u. v. Cherbourg, Bue nos Ayres n. Amsterdam. Generaal Verspeyck p. 19 Casquets, Amsterdam n. Batavia. Gelria 19 v. Bahia. B.-Ayres n. Am sterdam. Koningin der Nederlanden 19 v. South ampton, Batavia naar Amsterdam. Kota Radja 19 v. Belawan, Batavia n. Rotterdam. Merauke, p. 19 Galle, New York naar Batavia. Prinses Juliana 19 v. Genua, Amster dam naar Batavia. Oranje Nassau 19 v. Amsterdam naar West-Indië Rotterdam 21 v.m. te Plymouth ver wacht, New York naar Rotterdam. Tambora 19 v. Southampton, Rotter dam naar Batavia. Tosarï p. 19 17 u. Suez, Batavia naar Rotterdam. Westerdyk 19 te Norfolk v. Rotterdam, Amsterdamsche Beurs Opgegeven door de Nat. Bankvereeniging ZATERDAG 20 OCT. 1928 10.30 uur 10.45 uur Siaati'eeaingeD 5% Ned. 1923 6% Ned. ISIS 101 Scheepvaart Oude Vaart 79 Scbeepv. Unie... 2071* Hol!. Lloyd 28 227H 87 Nievelt UI Rottcrd. Lloyd.. m*4 200 Marine Comm.. 5# Marine Pref-.... 373/g Indssrrieèn Ned. K«niti:'de. 415 415 186H 185-187H Hol). Kuitzijde. 210 217H Ocde Pbilipj 780 Cevr. Jnrgens.... 287 Centr. Siiker.... 79 nd. Oad. Buiten!. Anaconda copper 17IH 163 122 Puk Ko'. Bank 242 242 - 243 Indische Bank 169 169 Cert. Hand. Mij. 172 172 - 172^ Petroleum 20 Gec. Holl. Pelr. 220 Ken. Petrolenm. 477H 477-478 Geld. 4^2 - Cnltiar Mij. il.V.A- 674 677 673-674 lava Cnltonr™. 373}^ 380 - 383 Call. Vonten!... 159H I6u 140 139 Kaliredjo 79V4 102H Tabak Deli Mij 434H 498H Deii Bataria 520 180# Rubber Amit. Rubber 2-5# 237 '35# 237 Lampen;» Sam... 132 Wai Snmatra.... 180 Vico 132 Silan Snmatra 91 Dali Bat. Rubber 159 Serbadjadi..-..- 185 Intcrcoat. Rubb. 10 Amerika Southern Rail».. Wabaih.,...tv..- 80#

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2