7/ BUITENLANDSCH OVERZICHT DE HERSTELBETALINGEN. PARKER GILBERT, CHURCHILL EN POlNCARé. GEMENGD NIEUWS A.E.G. VERKOOPBUREAU overwerkte w zenuwen HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 20 OCT. 1928 DERDE BLAD Een belangrijke geheime conferentie in Parijs. De verwachtingen. t belangrijkste nieuws. Antisemitisme. Zoo heeft dan de bespreking plaats gevonden tusschen Poincaré, Churchill en Parker Gilbert. Drie der eminentsten bijeen. Een bezoek van Winston dat een half uur slechts duurde, een conferentie, die geheim gehouden was, en die de con sequentie is, zooals thans blijkt, van 'n eerder gehouden bijeenkomst in Londen, tusschen Gilbert, eenige Engelsche mi nisters, en de directeuren der bank van Engeland. Thans neemt men aan dat een en an der tot gevolg zal hebben, dat de on derhandelingen inzake de liquidatie der oorlogsschulden spoedig in een actieve phase zullen komen. Voorts weet men mede te doe len, dat ook de Duitsche regeering officieel op de hoogte werd gesteld van de gehouden besprekingen, zoodat men ook in dien kring er van overtuigd is, dat men spoedig iets zal hooren omtrent de bijeenkomst der deskundigen, ter re geling van de herstelbetalingen. De „Matin" is zelfs zoo ver gegaan om reeds als datum van eerste samenkomst, den loden December op te geven. Havas spreekt dit bericht echter ten stelligste tegen en beweert, dat er te dien aanzien nog niet6 officieel besloten is. Over het algemeen wordt echter aan genomen dat de besprekingen uitsteken de resultaten hebben. De Tel. weet nog te melden dat het voornaamste doel der conferentie is, om, zooals Parker Gilbert het uitdrukte, uit te vinden welke defi nitieve taak Duitschland kan worden opgedragen, op eigen verantwoordelijk heid, zonder buitenl-andsche controle en zonder de transfer-clausule. Dit kan al leen ter plaatse uitgemaakt worden. Het is algemeen bekend, dat het pro bleem reeds door Duitsche deskundigen Is bestudeerd in samenhang met Duitsch lands eigen belangen. Bij de conferentie kwam men tot de erkenning, dat niets definitiefs kan worden gedaan totdat ae Amerikaansche verkiezingen zullen zijn afgeloopen, doch dat duurt niet lang meer, men hoopt echter omtrent de voor bereidende maatregelen tot overeenstem ming te komen. Men is het er over eens, dat de hui dige situatie zoowel uit financieel oog punt onbevredigend als uit politiek oog punt gevaarlijk is en dat zoo goed als elke oplossing, die definitief Duitsch- lands herstelschuld zal commercialisee- ren zonder de lasten op den belasting betaler in de vroegere entente-landen te verzwaren de voorkeur verdient boven de 62 annuïteiten, zooals in de schuldvoor- jiraarden aan Amerika neergelegd. Uiteraard is Parijs dus' het tooneel ge weest voor zeer gewichtige besprekingen die voor de verdere ontwikkeling van zaken van het grootste belang zijn. F. A. Kentering in Lodz. WARSCHAU, 19 October. De alge- fceene steking te Lodtz is geëindigd. Het gemeente-personeel en dat van de tram wegen en openbare diensten heeft het werk hervat. Ook de textielstaking schijnt spoedig een einde te zullen nemen. (B.TA.) Donderdag hebben in de Technische Hoogeschool te Boedapest anti-semiti- sche relletjes plaats gehad. Een Jooösch student werd zoodanig mishandeld, dat hij bewusteloos bleef liggen en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Ook aan de economische faculteit kwam het tot relletjes. De Joodsche stu denten werden met geweld uit de ge hoorzaal verwijderd. Ook hier moesten eenige personen naar het ziekenhuis worden overgebracht. De aanleiding tot deze gewelddaden is het jongste decreet van den minister van Onderwijs, waarbij wordt bepaald, dait veertig Joodsche studenten van de mid delbare scholen te Boedapest tot de uni versiteit moeten worden toegelaten. (V. D.) Toch nog 4 lijken. Bij de opruimingswerkzaamheden aan het onlangs aan de Porioer-straat inge storte in aanbouw zijnde gebouw zijn nog vier lijken gevonden aldus de Tel. De opruimingswerkzaamheden zijn neg lang niet beëindigd, daar men nog slechts een deel van de tweede verdieping van den kelder heeft bloot gelegd. Daaronder bevindt zich echter nog een verdieping, die men tot dusverre nog altijd niet heeft kunnen bereiken. Bovendien heeft men nog niet de puinhoopen kunnen doorzoeken, die tegen het belendende ge bouw opgestapeld liggen, daar bedoeld gebouw eveneens op instorten staat en nog slechts door de er tegen aan liggende puinhoopen staande wordt gehouden. Ddat onder deze puinhoopen nog tal rijke lijken bedolven moeten liggen, blijkt echter uit de doordringende ontbindings- lucht, die er uit opstijgt. Tot dusver heeft men in totaal 46 lijken geborgen. Vertrouwen in Westarp. De Duitsch-natlonale Rijksdagfractie heeft een zitting gehouden waarin de afgevaardigden met groote meerderheid hun vertrouwen in den leider der fractie, graaf Westap. uitspraken. De bekende grootindustrieel Hugenberg en met hem een klein aantal anderen stemden ech ter tegen de betreffende resolutie. Voorts verlangt de fractie een zoo nauw moge lijke samenwerking tusschen fractie en partijleiding, waarmede de fractie op in directe wijze uiting wil geven aan haar wensch, dat Westarp ook in de partijlei ding zitting zal krijgen, aldus meldt de Tel. Staking in Marseille. Uit Marseille wordt gemeld, dat de zee lieden' hebben besloten morgen alle werk zaamheden voor den tijd van 24 uur stop te zetten. Geen enkel koopvaardijschip, aldus de TeL, zal Marseille morgen dus kunnen verlaten. De havenarbeiders en de sto kers hebben zich aangesloten bij de ac tie der zeelieden. Dientengevolge zal het werk in de havens dus geheel worden stilgelegd. MOTORTIJD. (Van onzen Londenschen correspondent). Het eigenkjke mctorseizcen is voorbij. Maar opdat de belangstelling in den automobiel niet zal dalen, organiseert men in den Herfst een bijzonderen motor tijd), met het groote gebouw Olyirjpia waar de automobiel-ten toonstelling wordt gehouden als brandpunt. Daar springt de motorhandel waarlijk uit den band. En een paar duizend „salesmen" op eenige honder den stands werken aan dit proces mede. Het gebouw zelf moge niet de beste moderne verstoffelijking zijn van den Berg der Grieksche goden ondanks den naam wanneer men er binnen komt kan men zich gevoegelijk in den buik van een motor-Oiympus wanen. De Show die altijd een etiket moet hebben heet dit jaar om beurten de „Show van den arme" en de ...Show der Babies". Er is innig verband tusschen de twee benamingen. Want ,,3aby" beieékent in dit gervai natuurlijk .kleine automobiel". En de kleine automobiel, düe meteen dapper en vaardig is, kost niet veel meer dan een 100. De mo derne „arme man" ziet tegen dat be drag niet te zeer op, wanneer het er om gaat een echte auto te bezitten. Te meer niet daar de betaling, ciüe on ontkoombaar aan de aanschaffing vast zit, over een lang leven kan worden ge rekt-. Automobielen van velerlei type en klasse zUn de laatste jaren niet veel goedkooper geworden. Naar deze Ten toonstelling toont verrassend d^udelijk aan dat men aanzienlijk meer voor zijn geld krijgt dan zelfs verleden jaar. Ook de wagens van bescheiden prijs zoo tusschen de 250 en 400 pond ken merken zich door verfijning in uitvoe ring en mechaniek, die men nog niet zoo lang geleden slechts aan de duur ste anto'szag. Da onharmonische toon in deze armelui's Show wondt geleverd door een auto. die met 9 karaats ver guldsel is „versierd". Het is niet uit sluitend een „Show-stuk", daar de fa brikant doet weten dat hij voor 125 extra de wagens van koopens met dit gouden kleed wil voorzien. De gouden koets is niet langer het privilege der konihgen VOOR DE MODE VAN DE VROUW. (Van onzen Dondenschen correspondent) (Dit 5s die tijd van de „drass Shows" In de mode-achtige buurten van Bonden, in en om Mayfair, wemelt het ovexdiag van de mannequins, dde in de voor name mode-huizen op dikke tapijten voortwiegelen voor het kritisch oog der wouwen* toonend Herfst- en Winter jurken voor den dag en den avond, mantels en „evenhvg clcaks". Al dit vertoon heeft uiteraard slechts plaats voor een kleine schare welgestelde vrouwen. Maar zoo groot is het aantal „exclusieve" en anfctere winkels, die om de clandisie van deze kleine schare din gen dat deze het niet bij kan sloffen (indien het onelegante werkwoord in dit verband mag worden gebruikt). Mayfair heeft nu minstens vijf mode- parades van munn'equins per dag. Dat wordlb te veel. En het instituut van de georganiseerde „mode show" raakt daar om bier ook in verval. De modehuizen vertellen nu in hun rondzendbrieven dat er den heélten dag voor die clientèle mannequins beschikbaar zijn om de nieuwste modellen te laten zien. Ze vehtelien er bovendien bij dat de dames gastvrij zuDl'cn worden ontvangen. Er wordt keurig thee geschonken, die ver scheidene shiri.r.gsn per hoofld kost. Een paar buitenissige Russische prinsessen, die een voornamen modewinkel houden, arrangeeren zelfs qp gezette tijden ochtend-shows, waarbij de dames, die vaa haar belangstelling komen getuigen ce faveur van een cocktail genieten. Mogelijke klanten worden onthaald op droge Martöh's en volgestopt met geurig gebakken aardappelschijfjes, olijven en Russische hons d'oeuvres. Bij uitzonde ring krijgen de damesklanten alleen voedsel voor het oor, in den vorm van langoureuze muziek. Maar de meeste uitmoodigingskaarten hebben in een hoekje de tooverwoorden „Crooktails" of .Afternoon Teas" staan. „DE MEER EN MEER GEBRUIKELIJKE WEG". (Van onzen Londenschen correspondent) I Het lot van de boekenmarkt in Engeland is als elders een probleem waarover druk wordt gepraat en ge schreven. De stelling is dat er geen boeken genoeg worden gekocht. De vraag is: boe komt het? Het antwoord is geweest dat de lezer niet las omdat ce boekhandel hem niet voldder.de aan moedigde. Uitgevers waren geheimzin nig, boekverkoopers onbekwaam. De lezer wist niet wat er te koop was. Indien hü het wel wist kreeg hij meer last van domme en ongedienstige boek verkoopers. Die beschuldiging kan niet meer gel den. Het aantal Jezersgidsen" dat gra tis verkrijgbaar wordt gesteld, zoowel door ondernemende uitgevers als door minder belanghebbende „Nationale Boe&ennaden" is legio. Toch worden ook nu nog niet genoeg boeken veTkocht. Een uitgever in Londen is nu op een niet zoo heel oorspronkelijk idee ge komen. Hij wil boeken, series boeken, heele bibliotheeken leverenop af betaling. Het jonge echtpaar, dat een huishouden opzet, volgend „den meer en meer gebruikelijken weg" zal nu van het begin af zijn boekenplanken gevuld kunnen hébben met boeken uit alle bronnen, alle mogelijke onderwerpen. Het idee is niet nieuw. Maar in den boekhandel is het tot nu toe bijna uit sluitend toegepast voor series van de Klassieken, voor woordenboeken en en cyclopaedic ën. Indien de verkoop van boeken nu nog klein blijft, zal men niet meer kun nen beweren dat uitgevers en boekver koopers hun zaken met kennen. In het verleden mogen zij hebben gedwaald, maar nu doen zü ongetwijfeld hun best om dè verantwoordelijkheid voor het boekenlooze huis op de schouders van den huisbezitter, alleen den huisbezitter, te schuiven. HET „POLITIEVERTOON" TE GOUDA. zullen de veldwachters vertrekken? In verband met het requireeren van twaalf veldwachters, naar aanleiding van ae uitbreiding van de staking in het plateelbedryf te Gouda, waartoe, omdat er van ordeverstoring geen sprake was, naar hun meening geen aanleiding be stond, heeft wethouder Van Staal, na mens drie wethouders en een groot aan tal raadsleden telegrafisch den procureur generaal van het gerechtshof in Den Haag verzocht, deze veldwachters in overleg met den burgemeester, terug te trekken. Aan den commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland .is verzocht, de inwilliging van dit verzoek te bevorde ren meldt het Hbld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. H0BBY-VL0ERWR1JVERS GROOTE HOUTSTRAAT 15 TELEFOON 15497 REMBRANDT THEATER. Het 1-jarig bestaan. Welk een belangrijke plaats het Rem brandt-Theater in den korten tyd van zijn bestaan zich reeds veroverd heeft ia Haarlem is ter gelegenheid van zijn eenjarig bestaan overduidelijk bewezen. De stampvolle zaal getuigde van de groote waardcering voor den jubilaris. De jubilaris, die belichaamd wordt door den directeur, den heer Bakker, die door zijn energie en enthousiasme het Thea ter in dat eene jaar van zijn bestaan reeds opgevoerd heeft tot een dusdanige hoogte. Het volgend jaar gaat nóg beter worden, daarvan is de directeur over tuigd, Behalve de eenjarige jubilaris, is er nog een andere. namelijk de kapel meester de heer N. Snoeck. die dezer da gen den dag herdenkt, dat hij twintig jaar geleden in het vak kwam. Bloemen '.-an directie en orkestleden spraken van hartelijke toegenegenheid en waarciee- ring, waarmee het aanwezige publiek van ganscher harte instemde. Het feestelijk geïllumineerde gebouw met zijn guirlandes en behangen met de prachtigste tapijten noodt den voorbij ganger tot een bezoek. Wanneer daar dan een film gaat als Oostersche Pas sie, zal hij dubbel tevreden zijn aan de uitnoodiging te hebben gehoor gegeven. De Oostersche praal en pracht, gevoegd bij de, voor ons Westerlingen, zoo vreem de, moeilijk te bevatten Oostersche ze den en gewoonten, oefenen op ons altijd hun bekoring uit. De heer Bakker heeft er bü gefantaseerd een ..Proloog" in vier tafreelen, nl. a. Orientaalsche Nacht. b. Arabische markt, c. Weder Vereenigd en d. De Harem. De decors zijn ontworpen door hem en vervaardigd op eigen ate liers. De heer Na Snoeck. de andere ju bilaris verzorgde de muziek, terwijl An nie Ligthart van de Nederlandsche Ope. ra, en Oscar Huszar. de Hongaarsche he'dentenor de hoofdrollen vertolken in de Proloog. Men waant zich in de Opera. Het geheel is een genot voor het oog door de mooie kleurige smaakvolle toi letten en decors en een genot voor het oor door de prachtige stemmen der so listen en liet zeer voldoende koortje. Dit feestprogramma is bijzonder ge slaagd. Dat Rembrandt-Theater steeds in bloei moge toenemen, is ongetwijfeld de wensch van velen en met stoere noeste werkers als de heer Bakker en zijn toe gewijde staf kan succes niet uitblijven. CABARET MODERN. De clown Novel wordt zoo langzamer- hand een vast „verschijnsel" in Modern, hetgeen in t geheel niet te betreuren is. daar hij ui tea-mate onderhoudend is en tot de zeldzaam voorkomende represen tanten behoort van een klasse uit het artistendom dat sedert de Fratellini zeer in aanzien is gestegen. De moderne mensch heeft gelukkig zin voor humor, en hij weet goede clownerie nog wel te vaardeeren. Een goed clown is meestal muzikaal. Met Novel is dat vooral het gevaL Hü springt verbazend handig met zijn verschillende instrumenten om. Frangois Verdal is voor ons een nou veauté" in Modern althans (mogen wij het verklappen?) zyn andere ik. is dat. Immers voor 50 pet. is hü clown Novel! Daarom is hü nieuw voor ons en ook weer niet nieuw. Deze „wederhelft" dan ontpopte zich als een goed chansonnier- conférencier. Zyn levenslied cn de gees tige fluitcompositie sloegen waarlük wel in. Verder is 't programma bü liet oude gebleven. Renati introduceert zün col lega's op waardige wyze. Greta v. d. Werff zingt liaar al eerder besproken cabaretliedjesJEn danst met haar portoer als ..The Ker.tuckey's" die wü de vorige week ook al de noodige lof deden gewor den. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regcL Wraaa. Unends die D. B. Hetrcrlbast rookt om eens Uw pijp 0^ «nopen stoppen met ryrt tabak. Haar heerlijke peur en zachte smaak zullen U roor goed dit merk doen kiezen. ECHTE FRIESCHf HEEREN-BAAI Melange van rijpe fatattro. UreJ, w SO <t pm),p~4 20 et. po - lOcl.per lo*» OOK THANS GEEN S.D.A.P^ WETHOUDERS IN HET AMSTEKDAMSCHE COLLEGE? Heden zouden de leiders der Amster- dainsche raadsfracties büeenkomen ten einde de vervulling der vacatruro, ont staan door het bedanken van dr. I. H. J. Vos als wethouder te bespreken. Ook de sociaal-democraten zün daartoe uit genood igd, ten einde hun standpunt te vernemen over het wederom zitting nemen in het college van B. en W. met twee wethouders. De Tel. verneemt van sociaal-demo cratische züde, dat men daar zal blij ven by den eisch van drie zetels, welke bekrachtigd werd destijds door de meer derheid van de federatie. En verder is men van oordeel, dat er politiek gespro ken. door het bedanken van ör. Vos geen wijziging is ingetreden. welke thans het zitting nemen van de S. D. A. P. in het college zou motiveeren. Twee zetels heeft de SD.A.P. immens altijd kunnen krygen. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bü: C. van Hurik, Heerenweg 23, zllv. damesarmbandhor loge; Bur. van Politie, Smedestraat, bril; H. Seignette, Adr, Pauwloan 21, Heemstede, glas van autolamp; Hehlen- brink, Ramplaan 3, gele herdershond; Ran, Olycanstraat 33, damesportemon- naie (knip); Schutterop, Laurierstraat 6, idem met inhoud; C. Koerd, Colen- sostaat 21 rd„ hemden penning; Rol vers. Houtvaatpad 184. hondenpsnnlng; B. v. Kampen, Emauslaan 6. rüwielbe- lastin?merk in étui; P. J. Smid. Graaf v. W i-dstraat 19, idem. idem: W. C. Dikkeboom, Oranjeboomstmat 126, rü- wielbelastingmerk: Philippo, Teylerplein 41. rywielbelastingmerk: Bur. v. Politie, Smedestraat. huissleutel en sierspeld; W. Platei. Colensostraat 16. schildersge reedschap; H. W. v. Aalst, Iepenstraat 32, zakje met geld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 cent» per regel. kal mee ren en worder» gesterkt door WJfynfMt's ^wuwAalt&iten ^^^^B^jeTSc^ijAp^ienRnafjotea. Haarlemmer Halletjes KKN ZATERDAGAVONDPRAATJE Er staat vandaag niets in de krant wat men voor drie ton koopen kan hoeveel elke Ne derlander krygen zou, als Sir Deterding*s vermogen verdeeld werd veel candidaten, weinig geschikten prik met een speld naar den besten, "Wannéér éen laittgébreiJde redactie, soms letterlijk in het zweet van haar aanschijn, een courant van teen of 12 of meer bladzijden heeft volgeschreven, dé zetters die hébben gezet, de Snak kers die hebben gedrukt en de rond- brecgers <üe hebben bezorgd, om niet te spreken van de Post, die de .posróexem- plaren sorteert en rondbrengt, dan kan het nog gebeuren, dat een veeteisdhende lezer 's avondte of 's morgens tot zijn vrienden zegt: „er staat vandaag niets in de krant". Hij bedoelt dat zoo boos niet, maar wanneer de redacteuren, de zetters, dé drukkers enz. enz., daarbij tegenwoordig waren, dan zouxien zü in weemoed kim kleeren kunnen scheuren, aeah op hun hoofd strooien en in diepen rouw tot zichzelf zeggen: „Hebben wü dan, gisteren den géheelén dag weer tevergeefs geleefd?" Er is sléchts één ding tot hun troost en dat £s de zeker - held, dat wanneer alle couranten op eten oogenlbXk een® niet meer verschenen, (diezelfde courant-en, waarin «Jaar niets heet te staan) dezelfde ovtensriltische lezer niets haastiger te dóen zou heb ben dan vragen, om toch alsjeblieft weer een dagfolad op te richten, opdat hü net als vroeger zou kunnen voort gaan met niets in de krant te vindten. Ik zeg dot niet om het medelijden op te wekken, want wij hébben dat inder daad niet nooddg. Wy wéten, wat wij van die uiringen te dénken hebben en wan neer wij die hooren, keeren wij onzen breedten n*ï toe en gaan glimlachend verder. Het kan dus wel zijn, dot er vandaag ook weer gezegd wordt: „Er staat mets in de Haarlemmer Hal letjes", maar dat zal mü niét bevetten, om die te soli:yrren, in de hoop, dat er dan toch menschen zullen zijn. die er eencg behagen in zullen scheppen. Overigens moet fk toegeven, dart. er déze week geen belangrijke gebeurtenis sen zijn voorgevallen. In Ohina is er nog afifeyd' géén beslissing gekomen, de chates in Rusland wordt voortdurend chaotischer, en zelfs onze krans is deze week niet bij elkaar geweest. De belang rijkste gebeurtenis van de wede is zonder twijfel geweest, dat een klein schilderijtje van een ouden HollandSdhen Meester voor die som van f 290.000 aan een Nederlandschen liefhebber is verkocht. Gelijk de bouwgrond in de Kalverstraat te Amsterdam peT M2. meer kost dan het jaariijksch inkomen is ven menig gezin, zoo kan ook de vierkante centi meter van het schilderij „-De Brief" van Gerard' TeTborch waarschijnlijk een niet al te groot. Weeshuisje voor eenige jaren voeden. By mij thuis is ter sprake ge weest, wat voor een dergelijke som wel zou kunnen worden gekochtIn de eerste plaats een huis vol winterjassen, een ander huis vol wintermantels, ar tikelen die op dit oogenblik wat wij ple gen te noemen „in het centrum van onze belangstelling" staan. Dat ons huis van binnen en van buiten voor dat bedrag zou kunnen wordten geschilderd met een verf. waarvan het "hoofdbe standdeel uit rein goud zou kunnen- be staan, spreekt vanzelf, en dat wü al enze arme bloedverwanten bij wüze van herfstgroet f 1000 per postgiro zou den kunnen overmaken, kan men op mijn verzekering veilig aannemen. Niet dat ik het doen zal, want bij ervaring weet ik, dat dergelijke geschenken de menschen gewoonlijk verder van. huis brengen en weinig dtenien. De geMtoucht rru bekruipt mii éven-min by de ge dachte. wat ik voor dré Kleine 3 ton wel al zou kunnen uitvoeren. De heer Deterding heeft er trouwens geen oogen blik aah gedacht, om mij die som te vereeren en ik zou inderdaad ook niet weten, waarom hij zooiets sou doen omdat ik hem nooit van nrijn 3even ont moet heb en zélfs niet naast hem heb geseten op de Twentsche Bank, waar hü zijn eerste, nu eens niet wankele, maar stevige schreden zette op het pad van handel en nijverheid. Ik heb hooren vragen, welk verbazend groot fortuin iemand wel moet bezitten, om zonder eenig bezwaar, aoo maar op een goeden morgen tot den Directeur van het Mauri tsihuis te kunnen zéggen: ^Je krijgt bij gelegenheid een mooie schil de rij voor het MauritshiUis van mü present", roet de zekerheid o&tuorifjk, dat het eenige tonnen kosten zak Ai- licht komt een hebzuchtig mensch ertoe cm te zeggen: .Jk wou, dat ik daar mijn portie maar van had", namelijk van dat groote fortuin. Welnu, laat ons op Zaterdagavond, nu wy tooh niets te doen hebben, eens een klein deelscmmetje op zetten en aannemen, dat het fortuin van- dten hoer DetenSing f 10.000,000 is. Zonder twijfel een aardig kapitaaltje en ik wil wel erkennen, dat ik het tot dusver nog niet bü elkaar, gezameld héb. Tien milïioen dus en is er iemand, die het niet genoeg vindt en denkt, dat het meer zou zün, laat ons dan zeggen 12 millioen, en is dat nog niet genoog. 15 millioen, en mochten er menschen wezen, die denken, dat het nog hcoger moet zijn. welnu laat ons dan den kloeken sprong wagen en aannemen, dat het wel 20 millioen zal zyn. Misschien zyn er menschen. die zelfs tot 25 mil lioen zouden durven gaan. maar ik mag bescheider.hjk even opmerken, dat be zitters van groote fortuinen er gewoon lijk ook by zijn. wanneer er ergens ir. de wereld groote klappen vallen en dat. dus den heer Deterding zyn aandeel van regenspced by gelegenheid ook wel niet zal ontgaan. Derhalve eenmaal, andermaal en derde maal: wij zullen het vermogen van Sir Henry Deterding op 20 millioen vaststellen. Nu gaan wü aan het deelen, begrijp my goed, niet in werkelükheid. maar in onze verbeelding, en dat deelsommetje is buitengewoon eenvoudig. Nederland heeft 8 millioen ingezetenen, zoodat ge steld dat de heer Deterding zün geheele bezit aan ons afstond, gesteld ook. dat de fiscus, die graai, die haai, die snaai, er in ongewone edelmoedigheid geen cent van in 'sRyks kas zou willen sleu ren, iedere Nederlander, jong en oud. een ry'ksdaalder zou krijgen. Onze fami lie derhalve, Fldelio en zün echtgenoote f5,en Van Stuiteren en zyn gezin (6 personen sterk) f 15.en de rest van de kr&nsleden hetzelfde minimum of iets meer. Nu moet ik eerlijk zeggen, dat ik voor een dergelijke portie toch liever den heer Deterding in het bezit van zün vermogen laat en hem daarmede in staat stel by gelegenheid nóg eens een kostelijk geschenk aan het Neder landsche volk te doen toekomen. Want als het fortuin eenmaal versnipperd was. zou niemand meer geneigd of in staat zijn aan een zoo royale daad zelfs maar te denken, - Dit is dus het eene nieuwtje van de week, ,JDe Brief" van Gerard Terborch. Het tweede nieuwtje is. dat Wethouder Bruch Gedeputeerde Bruch is geworden, dat hij dus de geldmiddelen, die hü vroeger hielp verteren, voortaan zal hel pen contröleeren cn dat in de derde plaats een nieuwe Wethouder voor de gemeente Haarlem noodig is. Ik noem het een gelukkig verschünsel, dat wü blykbaar aan adspiranten of sollicitan ten nog geen gebrek hebben. Ben ik goed ingelicht, dan is dj Raad zelfs in de keus verbü'sterd en zyn er zooveel personen, die zich voor het ambt ge schikt achten, dat een goedig man als ik. liefst zou adviseeren om het aantal Wethouders met- vüf of zes uit te brei den, zoodat zy. die het meest in aan merking komen, niet behoeven te wor den teleurgesteld. Ik begrüp namelyk heel goed, dat de post van Wethouder een begeerde zetel is. Ket is ook maar geen kleinigheid, des Woensdags om de 3 weken met een klein aantal uitverko renen om een afzonderlüke groene tafel te zitten en tusschen die 14-daagsche perioden door de gemeente te helpen regeeren. dat wil zeggen u en mü en een ander, zonder dat wü er over ons mo gen beklagen, wanneer "net niet naar onzen zin gaat. Het is waar, zoo om de 14 dagen hebben de Wethouders wel eens critiek van den Raad te doorstaan, maar ook dat gewent en het heeft mij toegeschenen, dat deze heeren langza merhand een zekere handigheid kry gen, om de stooten af te weren, precies als schermers, die juist op het laatste moment achteruit of opzij weten te stappen. Inderdaad, nu ik aldus het prettig bestaan van een Wethouder be schrijf. in tegenstelling van ons ingeze tenen, van wie waarschijnlijk veronder steld wordt, dat wü de Wet niet houden, hoemeer ik daarover schrüf, lijkt het my toe, dat het ambt ook voor my bui tengewoon geschikt zou zün. Een na tuurlijke opgewektheid, een zekere be reidheid om althans niet minder hard te werken dan een ander, een zekere geschiktheid om met diverse personen om te gaan en hun naar gelang van dc zaak. waarover het loopt, een recht- streeksch, een indirect cf heelemaal geen antwoord te geven, mogen tot aan beveling van mijn Candida tuur strek ken. Misschien is dat woerd „candida- terar" wat sterk, omdat ik op dit oogenblik nog niet eens Raadslid ben, maar wü weten allen, dat de uitzonde ring den regel bevestigt en waarom zou men dan by uitzondering eens niet een gewoon burger tot Wethouder benoe men, ter bevestiging van den regel, dat het een Raadslid wezen moet? Iedereen, die van sleur afkeerig is. zal hiervoor ongetwijfeld wat voelen en ik haast mü dus, om mede te deelen, dat ik Maandag as tusschen 11 en 12 aan het Bureau van Haarlem's Dagblad voor deze aan gelegenheid te spreken ben (s.v.p. voor zichtig zyn by het binnenkomen, om het hoofd niet aan een uitstekenden balk te stooten). Wat myn beginsel aangaat, ik maak geen onderscheid tusschen den een en den ander. Het is mün innigste wensch. alle ingezetenen van Haarlem gelukkig ie maken, niet aooals Hendrik IV van Frankrijk met een hoen in den pot. maai- dan toch met zoo laag mogelijke belasting en met een vlug antwoord, zoo vlug mogelijk wel te verstaan, op billijke verzoeken. Ik zal iederen dag op het Stadhuis aanwezig zyn, uitgezon derd de vacantleanaand Augustus. On der deze omstandigheden verwacht ik. dat myn candidatuur succes zal kunnen hebben en bovendien den Raad uit een groote moeilijkheid zal helpen. Want wie van al deze bekwame mannen, die zich bereid verklaard hebben, moet hy kiezen? Welnu, mün bereidwilligheid maakt een einde aan de pünlijke onze kerheid. zoodat ik met gepaste beschei denheid zeggen mag: ..kies hen geen van allen, maar kies Fidelio". Dit moeilijke kiesvraagstuk brengt mü vanzelf op de moeilijkheid, waarin het Gemeentebestuur van Velsen deze \x?ek is komen te vorkeeren. Daar hebben zich namelijk 221 sollicitanten aange meld als Directeur van de Arbeidsbeurs te Velsen cn 551 voor klerk-oontnefieur van denzeifden nieuwen dienst, teza men 772. waaruit 2 geschikte personen zullen moeten worden gekozen. Wanneer er leden van den Raad mochten zijn, die met angst opzien tegen dezen torenhoo- gen stapel van liefhebbers, dan kan Ik hun misschien een kleinen troost geven. Vooral by sollicitaties naar dergelijke betrekkingen is het meermalen gebleken. d3t alle hout geen timmerhout is. Waar- schijnlük zijn er personen, die veilig heidshalve zoowel naar het ambt van Directeur als naar dat van Klerk-con troleur iicbben gesolliciteerd, zoodot hierin reeds een kleine opruiming gele gen is. Dan zijn er ook nog eenige leden van den Raad onder de aspiranten, waardoor voor hen althans dc keus ge makkelijker worden zal: zü kiezen zich zelf. En dan is het een geluk dat er geen koren bestaat zonder kaf; ben ik niet zelf eens geroepen geweest tot liet be- oordeelen van de 770 sollicitanten naar een betrekking? Met mannenmoed stort ten mijn m«i-;bestuurders en lk zich op den stapel, die voor ons log en hadden in den tüd van een uur gezamenlijk 500 liefhebbers uitgezocht, die zeker niet- in aanmerking kwamen. Dc cisoh was: „niet boven de 30 Jaar" en er waren er 300 respectievelijk boven de 40 en 50. Ofschoon zij edelmoediglljk van aile aanspraken op pensioen afzagen, werden zU gezamenlyk in de snippermond der vergetelheid gedeponeerd. Een andere eisch was, dat zü drie moderne talen moesten kennen. Ik weet niet precies meer. hoeveel er waren, die zich tevre den stelden met Fransch of Duitsch of Engelsch. aithans van oordeel waren, dat wü er ons mede tevreden moesten stellen Maar ook zü verdwenen in den gapenden afgrond. Toen wij dus iets meer dan 250 overhielden, volgde de tweede zifting; hierbü bezweken de slechte stellers, de slechte schrijvers, ie sollicitanten, die te veel andere betrek kingen hadden vervuld, de tactloozen, die ons te nederig en de andere tactloo zen, die ons te aanmatigend schreven. Daarna bleven er 50 over; van hen ver dwenen er 25, van wie wü te veel of niet genoeg af wisten, rest 25. Uit dezen werd ©en zestal opgemaakt en uit dat zestal werd tenslotte de uitverkorene benoemd. Laat tk u dit ert>ü zeggen, dat. wan neer wü hem op dit oogenblik konden loozen, dat zeker zou geschieden. Uit een aantal»van 779 sollicitanten hebben wü derhalve nul geschikt gevonden. Dit tragische resultaat wensch lk den Yel- senschen Gemeenteraad niet toe. Ik hoop, dat er maar één geschikte solli citant te vinden zal zijn. maar toch v-m Dc mQ bij sollicitaties van dezen aard dikwijls niet onttrekken aan de gedach te. dat bet wellicht de veOigste manier zou zjjn. om wanneer 25 schijnbaar ge schikter. zijn overgebleven.vasibc raden de oogen dicht te doen, de namen op pa piertjes te schrijven en er op gooi geluk af met een speld naar te prikken. De gelukkige, die geprikt werd. zou dan da ajs. functionaris moeten zün. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9