BUITENLANDSCH OVERZICHT PARKER GILBERT'S POGINGEN. MELLON'S OPINIE GUNSTIG. GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS NAZORG, OP REIS NAAR INDIë. INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 24 OCT. 1928 DERDE BLAD Veelzijdige besprekingen. 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Parker Gilbert heeft vele vliegen in één klap gevangen. Deze stille maar bekwame man, die steeds weigert om op den voorgrond te treden, maar die stil aan een bijzonder interessanten en be langrijken arbeid heeft verricht, heeft zooals wij uitvoerig eerder vermeldden te Parijs besprekingen gevoerd met Briand, Churchill en tenslotte ook nog met Pierpont Morgan den grooten Ame- rikaanschen bankier, en eenige andere vooraanstaande figuren uit het Fransche en Engelsche Bankwezen- Het resultaat is ten slotte dat men binnen afzienbaren tijd zal kunnen over gaan tot een definitieve regeling inzake de herstelbetalingen. Thans blijkt volgens een bericht der "United Press, in de Telegraaf, dat Gil bert zich voor zijn Parijsche excursie ook reeds in verbinding had gesteld met Musl ini. De „Popoio dltalia" verneemt, dat de agent-generaal voor de sohadeloosstel- lingsbetalingen, Parker Gilbert, kort voor de jongste besprekingen aan Mussolini een schrijven heeft gezonden, waarin hij het betreurt, niet in staat te zijn een bezoek aan Rome te brengen. Voorts zette hij daarin zijn standpunt ten op zichte van de schadeloosstelling uiteen. Hij deelde Mussolini mede, welke onder handelingen hij voornemens was te Lon den en te Parijs te voeren, en welke stre ven naar een algemeene overeenstem ming, waarvoor ook Italië's medewerking werd gevraagd. Parker Gilbert houdt niet van half werk. Dat is eerder gebleken. Daarom bracht hij na de belangrijke geheime besprekingen in Parijs, dan ook bij Mus solini verslag uit van hetgeen behan deld was. Tenslotte vroeg hij den Duce diens opinie omtrent de rapporten. Als ant woord benoemde de voorzichtige hertog, Pirelli tot vertegenwoordiger in de com missie van deskundigen die deze materie te behandelen krijgt, met de begeleiden de mededeeling dat Italë naar beste krachten zal blijven medewerken ten einde het vraagstuk der herstelbetalin gen te helpen oplossen. Thans is het eerst afwachten welke de Amerikaansche houding zal zijn ten aanzien van de Fransche en Duitsche schuldregeling. F. A. Mellon vol goeden a j moed. Dé Amerikaansche minister van Fi nanciën, Mellon, verklaarde te gelooven, dat men van de nieuwe besprekingen over het vraagstuk der schadeloosstelling verwachten mag, dat zij zullen leiden tot een regeling, welke voor alle landen vredigend is. Hy verwacht evenwel, dat de ondehandelende landen de schadeloos stellihgskwestie niet zullen benutten voor een poging tot vermindering hunner schulden aan de Versenigde Staten, doch het vraagstuk der Duitsche schadeloos stelling geheel op zijn eigen mérites zul len oplossen, aldus de Tel. Mellon verklaarde vernomen te heb ben, dat de bezettingstroepen zouden worden teruggetrokken en dat mer. Duitschland de vrije hand zou geren voor het regelen van zijn binnenland- sche aangelegenheden, zoodra een over eenkomst zou zijn bereikt. De mogend heden, moeten dan vertrouwen op Duitschlands goeden wil om te betalen. Geen terreur meer In het Witte Huis. Gouverneur Smith heeft bekend doen maken, volgens de Tel., dat hij, wanneer hij tot president wordt gekozen, een ein de zal maken aan de ..zegsman van het Witte Huis"-methode voor het verstrek ken van mededeelingen aan de pers. Hij zal het land in alle aangelegenheden, belangrijk of niet, in vertrouwen nemen, en er persoonlijk een uiteenzetting van geven. Herbert Hoover verklaarde heden, dat hij nie:. den geringsten twijfel koesterde om trant het resultaat der verkiezingen van November, wanneer de republikei- nsn hun best zouden blijven doen. Het eenige gevaar schuilt in al te veel zelf vertrouwen. Koover verklaarde, dat er in de laatste vijf-en-twintig jaar nooit groo ter eenheid heeft bestaan in de repu- hikeinsche partij dan thans. Nanking als zuiveraarster. Naar uit Nanking gemeld wordt, heeft de vegeering aldaar alle Russische in structeurs in liet leger cn de Sovjet-be ambten bij de politie definitief uit den dienst ontslagen. De Nanking-regeerir.g heeft gelast geen Sovjet-beambten of -instructeurs meer aan te stellen daar zij allen met de Komintern in verbin ding staan, welke als een in China on wettige organisatie wordt beschouwd. Omdat hij communist is. De Britsche regeering stelt zich op net standpunt, dat communisten niet mogen verbonden zijn aan een der instellingen van de admiraliteit of aan de rijkswer ven. aldus het Hbld. Op grond dezer be paling heeft de admiraliteit een lid van het personeel ren het arsenaal te Wool wich ontslagen r.a hem eerst in de ge legenheid te hebben gesteld zijn commu nistische leerstellingen op te geven, het geen hij weigerde. De vakvereeniging waarvan de betrokkene lid is, de Amal gamated Engineering Union, verzocht tevergeefs hem weer in dienst te nemen en thans heeft het bestuur van de ver- eeniging zich tot den algemeenen raad van het Vakverbond gewend om zijn tusscbenkomst te verieenen. De zaak komt morgen in den algemeenen raad aan de orde. Het standpunt der regee ring is, dat het communisme niet als een politieke partij is te beschouwen, maar als een revolutionaire partij met revolutionaire doeleinden. Communisten kunnen niet als loyale werklieden wor den beschouwd, met name niet in in stellingen als het arsenaal van Woolwich of op de werven, waar, als het land in nood verkeert, groote schade en nadeel zouden kunnen worden aangericht. Het bestuur van de vakvereeniging stelt zich op het standpunt, dat zijn leden het recht hebben ieder politiek standpunt in te nemen.. KORT EN BONDIG. Lloyd George heeft in zijn huis te Churt een sprekende film van zichzelf laten maken en wel door de Movie tone- maatschappij. Een aantal afóeelingen van de Brit sche vakvereeniging voor bouwvakarbei ders hebben geprotesteerd tegen de aan neming als lid van Winston Churchill door een der afdeelingen. De toestand, veroorzaakt door de over stroomingen in Britsch-Indië, zou ernstig zijn. Bruggen werden weggeslagen, de spoorweg kreeg nieuwe defecten. Bij een brand in een hotel te Chicago werden vijf personen levend verbrand. Het hotel werd totaal verwoest. In de Poolsche havenstad Gdingen hebben de zeelieden en de havenarbei ders het werk neergelegd. HET EINDE VAN EEN ONTDEKKINGSREIZIGER De naar New York teruggekeerde Amazonenvorscher Dyot, die de op sporingen naar den En gel achen onder zoeker Overste Fawcet leidde, verklaarde volgens een ibericht uit New York, dat er niet de minste twijfel kon .bestaan of Overste Fawcet, zijn zoon en hun .bege leiders waren door de Indianen in de wiidernis van het Amazonengebied ver moord. Zijn expeditie had sporen ont dekt, die de juistheid van de opvatting van Fawcet bevestigden, volgens welke in d« Amazonenwildernis eens een hoog ontwikkelde 'beschaving geheerscht heeft. y IN OVERSTROOMINGEN BOVEN-ITALIë. Uit vele deelen van Boven Italië, ko men berichten binnen over groote over stroomingen. In het dcor het hooge water bedreigde Bellinzone waakte de berei king den geheelen nacht om niet in den slaap door de watervloeden verrast te worden. Van verscheidene plaatsen wor den aardverschuivingen bericht. De ri vieren de Etsch en de Eisach zijn een halve Meter gestegen. De straten tus- schen Merano en Bozen en de straat wegen TrientBrescia zijn over groote afstanden overstroomd, zoodat het ver keer stopgezet moest worden. BOM ONTPLOFT. Reuter verneemt uit Lahore: Een groote menigte Hindoes keerde Dinsdagavond terug vair de viering van een Kindoesch feest, toen een bom ont plofte, die vijf personen doodde en twee- en-dertig wondde, van wie 21 Hindoes. 7 Mahomedanen, en 4 Sikhs. Tot nog toe werd niemand gearresteerd. EEN RUMOERIGE PARLEMENTSZITTING. In het Hongaarsche parlement kwam het Dinsdag tot rumoerige tooneelen naar aanleiding van een bespreking no pens de jongste studentenrelletjes aan de universiteiten. Een afgevaardigde der linkerzijde be schuldigde een hooggeplaatst regeerings- ambtenaar, dat de politieke moordaan slagen met zijn medeweten waren ge pleegd. Deze aanval veroorzaakte een stormachtig tooneel. zcodat de zitting moest worden geschorst. De afgevaardigde werd uitgenoodigd zijn beweringen buiten liet parlement te herhalen om daardoor een gerechtelijke vervolging mcgelük te maken. De minister van onderwijs graaf Kle- belsberg verklaarde, dat de jeugd zich moest verzoenen met het denkbeeld, dat de 'oeteekenis harer organisaties een ge weldige wijziging had ondergaan. De op heeterdaad betrapte studenten zullen van de universiteit worden verwijderd. Ook de professoren moeten in "nun streven naar populariteit dit door hun weten en kunnen, maar niet door toegeeflijkheid tegenover de hartstochten van het oogen blik trachten, te bereiken. Ik zal de hoo- geschoien niet laten openen, aldus de minister, zoolang het ophouden der rust verstoringen niet gewaarborgd is. „ROODE VALKEN" BIJ DE A. J.C KOOS VORRINK VERTELT ER VAN. Enthousiast heeft de A. J. C.-leider Koos Vorrink Dinsdagavond voor vele leden der Federatie Haarlem van de Arbeiders Jeugd Centrale in ,,'t Baken", aan de Bakenessergracht, gesproken over „de Roode Valken", de nieuwe tak van jeugdwerk bij de A. J. C. Vooraf ging een mededeeling van den voorzit ter den heer Leen Buisink, dat het „Roode Valkenwerk" in Haarlem 1 No vember zal begonnen worden. De heer Vorrink vertelde in het kort, wat het Roode Valkenwerk is. Het be doelt de organisatie van de jongste le den, die van 1316 jaar. de z.g. A-leden meer aan haar doel te doen beantwoorden, en is op ondervinding ge grond. Die ondervinding is dat de ge dachten en verlangens van kinderen in het eerste gedeelte van de overgangsja ren, (1315 jaar), anders zijn dan die in het tweede gedeelte, (1518 jaar), voor een gedeelte zelfs tegengesteld daaraan, b.v. wat betreft de verhouding tusschen jongens en meisjes: in den beginne afstooting, later aantrekking. Daarmee en met de geestelijke verschil len, die zich openbaren in drang naar feitenkennis bij de eerste groep en ver langen naar geestelijke verdieping bij de tweede, rekening houdend, kwam de leiding der A. J. C. na rijp overleg tot de scheiding van A-leden en B-leden. De B-leden b.v. worden actief betrok ken in den stryd voor het socialisme, zü zoeken de zedelijke waarde der dingen te kennen. De A-leden vragen daar niet naar, zij interesseeren zich matig voor de diepere dingen, die op bijeenkomsten besproken worden. Ook in de scheppen de activiteit komt de scheiding tot uiting. In liederen, vooral de minne liederen, en dansen zien de B-leden liefdes symboliek, de vormgeving van hun opbloeiende liefdeleven. Spr. wees terloops op de beteekenis daarvan te genover de ondergraving van het lief deleven in de tegenwoordige maat schappij door volwassenen, die het bij de jeugd vaak de mogelijkheid tot op bloei ontnemen. De A-leden echter zien in minneliede ren en dansen geen symboliek, vinden ze soms belachelijk. Hun leeftijd ken merkt zich door het verlangen naar ro mantische belevenissen, indianen- en rooversgeschiedenissen. Ter bevrediging daarvan is uit Oos tenrijk overgenomen de naam Roode Valken, door insignes op de mouw en uniformkieeding van blauwe kielen is bij de jongsten groot enthousiame ge wekt. Als consequentie van hun leeftijd is bij deze jongsten de coëducatie ge deeltelijk opgeheven, er worden horden gevormd van jongens en meisjes afzon derlijk. De groepssamenkomsten blij ven dan gemeenschappelijk, om toch voor te bereiden tot de latere coëduca tie. De idee der Roode Valkenbeweging leeft reeds eenige jaren in de A. J. C. De uitwerking werd vertraagd wegens het ontbreken van leidende krachten. Deze zijn thans in de B- en C-groepe i gevonden. De noodzakelijkheid van de scheiding deed zich bovendien na den oorlog niet zoo sterk voelen als nu omdat de ver hoogde actie in de revolutionaire da gen zooals elke impulsieve beweging, onderscheid ook in leeftijd deed weg vallen. Nu moet echter het werk mee kracht uitgebreid worden. Beide groe pen A en B zullen er vrijheid van be weging door winnen. Het werk heeft ten doel het vormen van practisehe en uut- tig werkzame menschen, het onderricht aan de horden is daarop gebaseerd. Bo vendien worden de grondslagen gelegd voor het deelnemen aan de socialistische arbeidersbeweging. In het werk schuilt tenslotte een uitbreidingsmogelijkheid voor de A. J. C„ die deze nog niet bezat wegens een tekort aan leidende krachten. Voor de A-groep bestaat die in het trachten naar voltallig maken ren de horden, voor de B-groep ln het aantrekkelijke van het leiderschap der Roode Valken. De antwoorden op eenige vragen com pleteerden spr.'s bevattelijke rede. PADDENSTOELEN. Donderdag a_s. zal mevrouw Boetje van Ruyven. die de vorige week een hoogst interessante lezing over padden stoelen te Rotterdam heeft gehouden, de leden en introducés der afdeeling Haarlem en omstreken van de Ned. Na tuurhistorische Vereeniglng. vergasten op een dergelijke causerie met lichtbeel den in hotel Lion d'Or. Mevrouw Boetje is op mycologisch gebied een bekende figuur en zij zal on getwijfeld reel belangrijks vertellen over het mysterieuse leven der paddenstoelen. Menigeen is nog geheel onbekend met deze wonderlijke nat uuruiting en het Z3l daarom voor velen een goede gelegen heid zijn om nu eens kennis te maken met het ontwikkelingsproces der zwam men, die juist in dezen tijd bosschen, velden en duinen met hun grooten kleur- rijkdom sieren. Een bezoek aan de as. tentoonstelling in Thijsse's hof zal na deze inleiding des te meer waarde heb ben. ALLIANCE FR AN? AI SE EN HAARLEMSCHE KUNSTKRING Het Harpkwartet van mere, Casadesus. Wij vestigen nog eens de aandacht op het zeer bijzondere concert, dat in een bijeenkomst van de Alliance frangaise en den Haarlemschen Kunstkring gege ven zal worden door het „Quatuor de Harp es" van mevrouw Marie Louise Casadesus met medewerking van me vrouw Joy Mac Arden uit Parijs, alt, en mej Caroline de Bruyn, op Maandag 29 October, 's avonds 8 uur in der» Stads schouwburg. ORGELBESPELING in dc Groote* of St. Bavokcrk alhier, op Donderdag 25 October 1928, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Das altc Jahr vergangen ist, J. S. Bach. 2. Fantaisie cn Fuga c kl. t.. J. S- Bach 3. Fuga C gr. t.. D. Buxtehude- 4. Jcsu mcine Frcude, J. G. Walthcr. 5- Verset dc l'Hymnc: Exsultct Coc» lum, Jcan Titclouze, 6. Choral I, César Franck. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: H. Schotman Rambangstraat 4. slin ger van auto: A. Schoen. Lombards teeg 8. kinaerbril in étui: mere. Lenterman. Ged. Voldersgracht 57, zilveren beursje; A. Zut, Oranjeboomstraat 151, étui schrijf gereedschap; D. Barmentlo. Archipel straat 33; glacé heerenhanöschoen; mej. Timmermans. Sillemstraat 57. fox-hond. je; Kennel „.Fauna". Parklaan: zwart hondje, gebracht dcor Beijer, Korte Houtstraat 5B. kat vair O Wemark. K. Wijngaardstraat 12: C. Zwart, Juliana- park 8. Itesbcek: H. Hoek, Gen. de la Reijstraat 38. lorgnet; G. Booms, Leid- schestvaat 55, jongensmuts; Van Buuren, Bankastraat 28, zilveren manchetknoop; Dusseldorp, Smedestraat 4, zilveren pot lood; J. Mars, Oude Groenmarkt 20, kin- derportemonnaie; S. Klaassen, Kerkhof straat 14 rood. rijwielbelastingmerk in étui: G. v. d. Deijl. Barteljorisstraat 19. rijwielbelastingmerk; J. Bakker. Gen. Cronjéstraat. 28. zwarte rijwielpomp; H. Looöe. Papentorenvest 29. rozenkrans* J. Westenvcorde. Zocherstraat 53. ring met sleutels; B. Schuif, Gierstraat 38. scheer en pantoffel. De heer Michels over Werkinrichtingen. Naar aanleiding van het onlangs te Amsterdam gehouden congres betreffen de den arbeid en de arbeidsmethoden voor onvolwaardige arbeidskrachten schrijft de heer A. W. Michels, voorzit ter van de Haarlemsche Nazorg-Com missie in 't orgaan van de Haarlemsche Vereeniglng tot bestrijding der tuber culose, over nazorg. Van de Haarlemsche Nazorg-commissie is tot nu toe niet veel vernomen, zoo zegt de heer Michels. Dit heeft begrij pelijke gronden: het vraagstuk is uiterst ingewikkeld; wat de commissie tot nu toe heeft gezien van plaatselijk initiatief lokte niet tot navolging; het Haarlem sche Consultatiebureau voor t.b.c. doet reeds jaren allerlei nazorg. Een vierde bezwaar was dat de com missie feitelijk niet eens een werkter rein kon vinden. De bij het Consultatie bureau bekende ontslagen patiënten bleken óf geen speciale nazorg, als door ce commissie bedoeld te behoeven óf door allerlei oorzaken buiten haar wer kingssfeer te rellen. Hoe het echter gesteld is met de patiënten, die ingevolge art. 99 van de Invaliditeitswet door tusschenkomst van den Raad van Arbeid in een sanatorium zijn verpleegd geweest, is aan de com missie niet bekend, omdat de meeste dezer patiënten niet op het Consultatie bureau zijn ingeschreven: een zeer ernstig gebrek in de organisatie der tuberculosebestrijding. Tot één vorm van Nazorg, zoo ver volgt de heer Michels. behoort ook de plaatselijke werkinrichting. Het vraagstuk der werkinrichtingen is nog lang niet opgelost. In de be trekkelijk kleine werkplaatsen te Am sterdam en Haarlem (20 tot 25 te- werkgestelden) is ai overproductie. Dit is begrijpelijk, want in aile krank zinnigengestichten, in gevangenissen en opvoedingsgestichten worden matten, bezems en borstelwerk in greoie hoe veelheden gemaakt. Bovendien brengt de particuliere industrie dezelfde pro ducten aan de markt tegen prijzen die dc helft lager zijn dan de kostprijs in de ger.cemde inrichtingen. Dat ce werkinrichtingen dus geen dekkende rekening opleveren is op zich zelf niet zoo erg. want de onvolwaardi ge!) worden dcor die inrichtingen buiten de armenzorg gehouden. Maai de moc-ilijkheder met den verkoop blij ven. Want levering* uitsluitend aan de overheid zal nie-. helpen. De gemeente lijke biindemverkplaats te Amsterdam, waar 40 blinden aan den slag zijn. voor ziet ruim in de behoefte van alle ge meentelijke .instellingen en bedrijven. Deze aangelegenheid dient dus nader onder de oogen te worden gezien. Moet er een plaatselijke werkinrich ting komen alleen voor t.b.c.-lijders? Of een, waarin al wat onvolwaardig is. terecht kan? En indien laatstbedoelde werkinrichting er komt, hoe regelt zich dat dan met de bestaande gemeentelijke werk-inrichting voor zwakzinnigen, aanstonds ook tot de blinden uitge breid? De heer Michels kan niet zeggen dat het Congres helderheid gebrach- heeft. el zal het dan ook velen over het vraagstuk der nazorg aan het den ken brengen. Verder kan de vraag gesteld worden (zü is trouwens ook gesteld) of de te werkstelling van herstelde t. b. c.-pa- tiënten niet Iets geheel afzonderlijks is Eigenlijk blijft deze arbeid arbeids- therapie. Voor tuberculoselüders ziet de commissie tot op dit oogenblik geen goede reden, waarom men tot plaatse lijke werkplaatsen moet overgaan. Een uit het. sanatorium ontslagene meet daar eigenlijk al geruimen tijd aan werk gewend zijn gemaakt. De nazorg-organi satie zorge nu voor een overgang, door hem in het vorige bedrijf hetzij bij zün ouden patroon, hetzij elders, te werk te stellen. Soms zal dat alléén gaan tegen een lagere belooning. zoolang hij ook dan nog niet volwaardig Is: in dien tüd moe'.en er middelen zijn, dat loon to; zijn cuöe inkomen aan te vullen. Dit alles zal minder geld kosten dan het exploiteeren van plaatselijke werk inrichtingen. Er zal dus voor een speciale Nazorg- Commissie wel werk zijn. al is dit van bescheiden aard. Men zal zich eerst moeten verzeke ren van de medewerking van zooree 1 mogelijk werkgevers en daarna zal mer cp wcike wüze ook. de geldmiddelen moeten zien te vinden, die voor <;e uit voering der maatregelen nocdig zijn. Over land naar Genua. DE HOLLANDER IN ITALIë. Reeds direct heb ik het een büzonder 1 prettig idee gevonden om met de lezers van Haarlem's Dagblad in contact te blyven. door geregeld op ongeregelde tijden over Indië te schrijven. En nu wij eenmaal ronddobberen op de baren der Middellandsche Zee is het mU dubbel welkom op deze wüze nog weer in ge dachten terug gebracht te worden naar de goede veste Haarlem. U zult begrijpen, dat ik geen zwaar wichtige artikelen zal gaan opdisscher. cn de eerste indrukken die ik u zal schrijven zullen ongetwijfeld die van een baar zün maar wellicht zullen er velen onder u zün. die ook nieuwsgierig ernaar zullen zün welke die eerste In drukken zün. die onze Oost op den nieuw aangekomene maakt. Zooals ik reeds vermelde doorkruisen wy thans de oude wereldzee en naderen Port-Sa ld en daarom heb ik mü thans tot schrijven gezet om u eenige indruk ken te vertellen die de reis Zuidwaarts tot dusver op ons maakte. De reis naar Genua werd over land gemaakt en teneinde nog te kunnen ge nieten van de bekoorlüke reis langs den Ryn en de prachtige bergtafereelen in Zwitserland werd reeds eenige weken voor het vertrek van den boottrein de reis aangevangen. Wat ons echter belang inboezemde was de geleidelijke verandering in 't karakter der bevolking, die zich hoe verder wU Zuidelük kwamen steeds dui delijker manifesteerde. Zeer scherp la de overgang wanneer men na de S: Golhardtunnel gepasseerd te zyn afzakt door het woeste Tessino-dal naar de Italiaansche meren. De eenvoudige landbevolking spreekt Italiaansch, al kunnen ze den vreemdeling behoorlijk in het Duitsch te woord s: Trouwens het Duitsch zal ook ieder die In Italië reist zeer te pas komen. In de hólels en cafés in Milaan spraken büna alle kellners Duitsch. terwijl slechts zeer weinigen Engelsch of Fransch machtig waren. Langs de Zwitsers-Italiaansch? meren liggen de verschillende steden en dorpen schilderachtig tegen de berg hellingen op. Nauwe steil oploopende en met arcade overwelfde straatjes maken de aspecten in de steden uitermate pit toresk en zoolang men in Zwitserland is, in de plaatsen die vreemdelingen trekken, is alles nog kraakzindelijk en proper ook. Het is echter de moeite waard ook eens af te dwalen in de min der bezochte plekken, waar de bevol king in ongcloofiyk vieze plaatsjes leeft en niets geen last van alle vuil schijnt te hebben. Werkelijk de menschen die met den boottrein dit alles doorsnellen missen veel. Zeker de hinderlyke douane formaliteiten vermijden zij voor een groot gedeelte, maar ze missen de groote humor van al die gewichtigdoe nerij ook. By Chiasso postten de solda ten voor de coupédeuren. Kleine kerel tjes waren het allemaal, met een pof broek aan en een jagershoedje op. Op dat hoedje prükt coquet een eierdooier met een hanenveer erin. In een apart kantoortje is dan nog ruimte gemaakt voor zwarthemdige fascisten, die somberen ach terd oc.li tig de passeerenden beschouwen en blijkbaar slechts droomen van een steeds grooter wordend Italië. In Milaan waar wy juist den 20en September arriveerden waren overal optochten van jeugdige zwarthemden, Een kellner was zeer verontwaardigd door onze vraag wat dit alles te betec- kenen had en antwoordde slechts „Roma". Inderdaad, den 20en Sept. 1870'71 wie van de lezers weet het nog. werd Rome ingenomen en deze dag is nog steeds een nationale feestdag. Deze strenge militaire bewaking strekt zich niet alleen tot de stations uit. maar ook tot de havenwerken. Op alle kaden van Genua paneerden leden der fascistische militie met revolvers bewapend een spiedend oog houdend op de vreemdelingen en herhaadelük. gedurende den nacht in Genua, hoorden wy den regeknaUgcn tred van de wacht, aflossing die naar de havenwerken mar cheerde. Overal zün ook de fascistische eniblee. men aangebracht. De omwonden pülen- bundel met bUl. Een onzer medereizi gers die op het hoofstaiion in Genua een in gloeilampen aangebracht fas cisten-embleem ontdekte was er niet van af te brengen, dat het een reclame was ren een cigarettenfabriek. Ik ken persoonlük het Italië niet van vóór de fascistenrevolutie, maar ik moet erkennen, dat alles keurig geregeld is cn goed aangegeven in dat gedeelte dat wü bereisden. Een oordeel te vormen over het fascistisch stelsel in een paar dagen, terwijl men nog zeer veel moeite heeft met de taal. is totaal onmogelijk. Maar ik zou wel wenschen ln de toe komst er eens wat lanser te zün. want het lijkt wel Iets te zün waar een groote kracht cn zelfbewustheid vanuit gaat. Zooals men weet beschouwen de fascis ten zich zelf als de brengers cener nieuwe beschaving, die in de plaats moet treden van het oude liberale par lementarisme. Men hoeft het daar nu niet direct meer een te zijn., maar de in druk dien de zeer oppervlakkige kennis making op mij maakte was, toch wel zeer gunstig. Het doet bijv. aangenaam aan, dat in de verschillende cafés, in Milaan de kellners steeds elke fooi retoumeeren. Zooals ik reeds zei. de paar dagen die ik in Italië doorbracht zijn onvoldoende om een volledig oordeel, maar vestigden den indruk van een vriendelijk en hara werkend volk. Na Italië is de overgang naar de boot alweer van een byzonderc bekoring. He» langzamerhand waziger worden der kustlijn die tenslotte geheel verdwijnt, 't zachtjes op de deining mee candansee- ren van de groote mailstoomer is een sensatie die men slechts op zee kan op doen. Elba doemt in de verte op en ver dwijnt weer aan den horizon. Eenzame rotsgroepen met vuurtorens erop. om de scheepvaarders den weg te wijzen, va ren wy voorbij en tusschen dat alles gaat het leven aan boord rustig zijn gang. Op geregelde tüden klinkt de gong voor de maaltijden en onhoorbaar loo- pen de Javaansche bedienden op hun bloot e voeten door de zaal en onbewo gen en rustig' serveeren zü- Het gaat alles stil en rustig, buitengewoon pret tig doet dat aan. 's Avonds onder den schitterenden sterrenhemel wordt aan het dek gedanst. Overigens is op de zee voortdurend af wisseling. Dan weer is het een schip, dat mee of tegenligt. dan weer de kust die in ce verte opdoemt. Gespannen worde uitgekeken naar den hoogen kegel van dc Stromboli. die eerst heel wazig ca in de verte zichtbaar is. dan ten slotte duidelijker wordt, zoodat uit do ver weerde woeste en grillige flanken de hooge rookkolommen ziet opstijgen en vurige tongetjes overal ziet opstü- gen. En is de Stromboli verdwenen dan zün het weer de Liparische eilanden die aankondigen, dat wü straat Messina na deren, die wü weldra invaren, tcrwül links het hooge gebergte van Calabriö oprijst, terwyl rechts fantastisch be schenen door den avond, het woest grillige gebergte van Sicilië steil uit do zee oprijst. I-Iicr bruist en kookt de zee. Duidêlük zün de draaikolken te zien, veroorzaakt door de snelle zeestroom en. Dan eenige dagen niets dan zee totdat ver ln 't Noorden vaag de eeuwige sneeuw op de toppen van Kreta te on derscheiden is. Dan weer zee. en terwyl het steeds warmer wordt naderen wij Port Said. Hoewel nog niet zichtbaar is het niet ver meer en ik haast mü dus dezen brief aan de lezers te posten. FAILLISSEMENTEN y. Vernietigd werd het faillissement van J. H. C. van Brero. metselaar te Haar lem. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel. NEDERL. VEREENIC.ING VAN HUISVROUWEN Naar Gcrzon's fabrieken. Zes en zeventig dames, leden van de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniglng van Hulsvrouwen, hebben Dinsdagmiddag een excursie gemaakt naar de confectiefabrieken van Gebr. Gerzon's modemagazijnen aan den Sin gel te Amsterdam. Zij hebben het bedrijf waar honderden meisjes werken en ook een groot mannelük personeel arbeidt in zün vollen omvang bezichtigd- ZÜ zür. rondgegaan door de heldere lichte lo kalen. vraar de meisjes werken aan elec- trisch gedreven machines, waar van be nauwde atmosfeer of stof niets te be speuren is. Ook hebben ze gezien hoe cr nog veel handwerk is in de fabricatie van dameskleeding, b.v. voor de garnee- ringen. hoe anderzyüs groote machines by" tientallen tegelyk patronen snü'aen cn knippen, en een jurk en een mantel massa-artikelen geworden zijn. Alle afdeelingen van het groote mo derne gebouw werden bezichtigd, de In dische en die voor garnituren, cn de af deeling jongcnskleeding. overal trof den dames het aangename van de omgeving waarin de werkers hier verkeeren. De rondgang duurde van twee uur tot kwart voor vier, de dames werden ont vangen door den firmant den heer Ed. Gerzon. en rondgeleid door den heer Jules Gerzon. Dc drie groepen stonden onder leiding van de dames Oohen-Tcr- vaert. Robbers—ten Oever, cn v. d. Vangst—de Gilde. In de theesalon van den winkel Kal versvraat werd een thee aangeboden. De bezoeksters waren opgetogen over het geziene. De belangstelling voor deze ex cursie was trouwens zoo groot, dat er vier groepen gevormd moesten worden. waarvan de tweede 30 October naar Am sterdam za! gaan. De andere twee moe ten wachten tot het voorjaar in verband met de werkzaamheden in ce fabriek. Ook de afdeeling NUmegen heeft een verzoek ingediend om het voorbeeld van de Haarlemsche te volgen. j HAARLEM'S TOONEEL Cabaretavond Bovengenoemde vereeniglng organi seert op as. Maandag 29 October in den Schouwburg aan den Jansweg. een Ca baretavond, waarvoor de medewerking is verkregen van het Pisuisse Gezelschap, directie Paul Collin. Het programma ver meldt osn. voordrachten, liedjes, dan sen, beurt- en samenzangen uit te voe ren door de leden van het gezelschap, zooals Paul Collin, Maryke van Tooren, Sofia Galirrue en Henk Stuurop. Tevens zal worden opgevoerd „Zonnige Ouder dom". Huwelijks-idylle in 1860. Den le den van IL T. wacht weder een büzon- dere avond. Na afloop is er bal. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden «tukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet teruggegeven. ST. NICOLAASFEEST Bond ren Nederlandsche Onderwijzers. Evenals vorige Jaren schünen ook dit jaar weer vereenigingen. of St. Nico- laasfeesten van de bekendheid van ons feest bü het Haarlemsche publiek mis bruik te maken. Wij verzoeken daarom onzen milden geefsters en gevers goed toe te zien, dat men op de goede lijst teekent. Onze ly'sten zijn duidelijk gewaar merkt, niet alleen door den Bond van Ncd. Onderwijzers, maar ook door den Commissaris van Politie. Men kan zyn (haar) bijdrage ook direct aan den penningmeester zenden door overschrijving op Postgiroreke ning 139828. Inlichtingen geeft de Commissie gaarne, eiken Vrijdagavond van 8—9 uur in de „Centrale", Spaara e 94. Voor de St. Nlcolaas-Commissle S. P. DOEK, K. v. Mandei-straat 50. penningmeester Postgiro 139828.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13