EEN VERKEERSBEIEMMERING. DE HAVENPLANNEN. DATUMSTUK TES 46e Jaargang No. 13911 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 26 October 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Haarlem en dorpen waar agent gevestigd is kom der gemeente) f 3.57V$. Fo. per post door Nederland f 3.87^. Losse nummers t 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per 3 maanden f 0.57Jd>, fo. per post i 0.65. Bureaux Groote Houtstraat 93, Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Redactie 10600, Administratie 10724 en '14825. Postgiro No. 38810 Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 10122, 12713. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN i_5 regels f 1.75; elke regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Abonnementen reductie. Annonces van Vraa,g en Aanbod 14 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents; buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1—4 regels 25 cents, elke regel meer 10 cents. Gratta Ongevallenverzekering voor Week-Abonné» Uitkeeringen: Levenslang* Ongeschiktheid f 600.-; Overlijden f 600.-; Verlies van hand, voet of oog f 400-, Duim i 250.-; Wijsvinger f 150.-; Elke andere vinger f50-; Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA VRIJDAG 26 OCTOBER Stadsschouwburg: De Vereenigde Schouwspelers. (Pierre Mols) „De Ro zenkrans". 8 uur. Gem. Concertzaal. 2de Gem. Orgel concert, George Robert, orgel Mevr. G. StotijnMolenaar, zang, Jaap Stotijn, hobo, 8 uur. Cinema Palace: „Vlammende Vleugels" (Wings), 8 uur. Luxor Theater: „Het gele paspoort"; „De Roode Dobbelsteenen". 8 uur. Rembrandt Theater: „Madame sans Gêne". Tooneel: Luvaun Partner. 79; 9.15—11.15. Standaard Theater: „Als vorsten be minnen"; Tooneel: Gezelschap Mie en Ko: „Roode Rozen". 8 uur. ZATERDAG 27 OCTOBER Stadsschouwburg: N.V. Het Schouw- tooneel: Jubileum Esther de Boervan Rijk. „Een Moeder", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ontspannings Ver. „Ons Genoegen": O. O. G.-Revue „Nou wat zeg je daarvan?" 7.30 uur. Nieuwe Kerk, N.-Kerksplein: Dr. J, Weener, Herv. Pred.: „Christian Scien ce". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen *8 middags en 's avonds. DE WETHOUDERS VERKIEZING. DE HEER J. JOOSTEN CANDI- DAAT DER S. D. A. P.? Naar wij thans vernemen is in de Maandagavond gehouden vergadering van de sociaal-democratische raadsfrac tie, die ook werd bijgewoond door het federatiebestuur, besloten om, als de S. D. A. P. met een eigen candidaat zal uitkomen, daarvoor aan te wijzen den heer J. Joosten. Terloops is ook ter sprake gekomen welk departement aan den heer Joosten zou moeten worden toegewezen. Er werden namelijk eenige bezwaren ge opperd tegen Financiën. De gedachte werd geuit, dat bij eén eventueele ver kiezing de heer Joosten belast zou kun nen worden met Openbare Werken, ter. wijl Mr. J. Gerritsz dan zou moeten ver- LEVERING AAN DE GEMEENTE. IN STRIJD MET ART. 24 GEMEENTEWET? De burgemeester van Beverwijk ves tigt de aandacht van de raadsleden er op. dat hij vernomen heeft, dat enkele leden de levering van gegoten ijzeren ramen voor rekening der gemeente ten behoeve van het te bouwen openbaar slachthuis door E. J, N. Zwager in strijd achten met het bepaalde bij art. 24 der Gemeentewet, met het oog op het raadslidmaatschap van den heer C. A. Zwager (vader van genoemden E. J. N. Zwager). Het bedoelde artikel luidt: De leden van den Raad mogen: in rechtsgedingen waarin de gemeente betrokken is, niet als advocaat of pro cureur werkzaam zijn; bij het opnemen en goedkeuren der rekening eener aan het gemeentebestuur ondergeschikte inrichting, tot. welker be stuur zij behooren, niet tegenwoordig zijn; noch middellijk, noch onmiddellijk, deel nemen aan onderhandsche pacht van gemeentegoéderen of inkomsten, aan le vér in gen of aannemingen ten behoeve der gemeente, aan te koopen van be twiste vorderingen te harer laste. Tot zoover het artikel. Wij hebben ons telefonisch met Be verwijk in verbinding gesteld, doch kon den den heer C. A. Zwager niet spre ken. Wij hadden echter een kort onde-houd met den zoon. den heer E. J. N. Zwager adjunct-directeur der N.V. C. A. Zwa- ger's Ijzerhandel te Beverwyk. De heer Zwager deelde ons mede in de betreffende quaestie geheel zelfstan dig te zijn opgetreden, buiten zyn vader en buiten de N.V. om. Op dergelijke wijze heeft hij meer aan de gemeente geleverd, tenminste door bemiddeling van aannemers. Nu is het de eerste keer geweest, dat hij onmiddellijk aan de gemeente heeft geleverd en hy meent daarmede niet gehandeld te hebben in stryd met de wet daar alleen hy. persoonlijk, deze zaak behandeld heeft. PERSONALIA. Op 1 November hoopt de heer P. Halewijn den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst kwam van de fir ma J. A. Boon, Uitgevers. PROF. LORENTZ-COMITé. Prinses Juliana heeft een belangryke bijdrage geschonken aan het Nationaal Lorentz Comité, dat zich ten doel stelt .3en gedenkteeken op te richten ter na gedachtenis van prof. dr. Lorentz. De brug over de Ringvaart bij de Zomervaart is tijdelijk door een pont vervangen. Het wegvaren van de brug. De brug over de Ringvaart moet wor den hersteld. Er is aan het binnenwerk zooveel versleten, dat de reparatie niet ter plaatse kan worden uitgevoerd. De brug moest naar de machinefabriek te Haarlem komen. Dit vervoer heeft Donderdag plaats gehad. Eerst is het middenstuk van de brug met dommekrachten opgevyzeld op twee bokken. Daarna is de brug naar een breeder gedeelte van de Ringvaart gesleept en overgebracht op een groote ijzeren dekschuit. Toen ging het slee pen naar Haarlem gemakkeiyk. Als de brug gemaakt is hetgeen natuurlyk minstens eenige weken zal duren zal het transport weer op de zelfde manier moéten plaats hebben, maar dan natuurlijk in omgekeerde volgorde. Er was aangekondigd, dat wegens dit werk de vaart Donderdag gestremd was van 's morgens 7 tot 's middags 12 uur. Maar om 3 uur stonden de schippers nog aan den kant te mopperen en had den zij het eerste uur nog geen kans op een vrijen doortocht. In het geheel lagen toen een twintigtal schepen te wachten. Gedurende de herstelling van de brug wordt het verkeer onderhouden door een kleine pont. Daarop kunnen evenwel geen zwaardere auto's dan 2500 K.G. overgezet worden. Zwaardere wagens moeten dus over Heemstede of Halfweg. Het verkeer tusschen Haarlem en Hoofddorp, via den weg langs de Zo mervaart, is zeer druk. Daarom betee- kent dit herstellingswerk aan de brug een belangryke verkeersbelemmering. Donderdag bleek al, dat het thans moeite kost om met zware vrachten over de Ringvaart te komen. Een met aardappelen zwaar beladen vrachtauto zakte vlak by de pont, tot aan de assen in de modder. Nadat de met twee paarden aangewende pogingen om het gevaarte weder op den weg te trekken, aanvankelijk faalden, omdat de ketting brak, werd eerst de zware vracht afge laden en gelukte het tenslotte de auto weer op den weg te krijgen. De brug meet hersteld worden om dat zy onlangs door een boot werd aan gevaren. Installatie der commissie. EEN BLIK IN HET VERLEDEN EN IN DE TOEKOMST. Donderdag hield ten raadhuize de Commissie voor de Havenplannen haar eerste vergadering. Voorzitter der Commissie is de heer Mr. Gerritsz, terwijl als leden zyn be noemd de heeren Mr. M. Slingenberg. M. A. Reinaida, H. J. L. Klein-Schip- horst, W. Roodenburg, E. H. Krelage en J. F. Hulswit De Burgemeester de heer C. Maar schalk installeerde de- Commissie met de volgende toespraak. BURGEMEESTER C. MAARSCHALK Mijne Heeren, Het is mij aangenaam U allen te mogen begroeten als leden der Commissie voor de havenplannen. Het onderwerp, dat U zult gaan be handelen is' zeker niets nieuws voor Haarlem. Reeds verscheidene jaren heeft het een punt van onderzoek en overwe ging uitgemaakt. Dat het havenplan desondanks niet tot uitvoering is geko men maakt de taak Uwer Oommissie waarlijk niet gemakkelijker. Ik waardeer het daarom te meer dat Gy U allen be reid hebt getoond in de Commissie zit ting te nemen. Het ligt niet op myn weg tegenover U beschouwingen te houden over de vraag hoe de plannen dienen te zyn! Dat te onderzoeken is thans allereerst de taak Uwer Oommissie. Doch wel eigent zich dit oogenblik om eens in korte trekken na te gaan hoe zich de gedachte der Haarlemsche havenplannen heeft ont wikkeld. Het denkbeeld om aan het Noorder Buiten Spaarne een open spoorwegha ven te maken werd reeds meer dan 25 jaren geleden geopperd. De door de IJ. S. M. uitgevoerde spoorwegwerken, waartoe de aanleg van het goederensta tion met Spoorweghaven ten westen van de Leidschevaart behoorde, was oorzaak dat genoemd denkbeeld toen niet tot- verdere ontwikkeling kwam. De by de Westergracht gegraven Spoorweghaven bleek echter al spoedig niet te voldoen aan de eisohen welke men aan een goede spoor- en overlaad haven mag stellen. De ligging was voor een goede ontwikkeling een bteletsel. Voor groote vaartuigen was de spoorweghaven niet te bereiken en de vaste bruggen die op verschillende plaatsen ook toen reeds aanwezig waren, bemoeiiykten zelfs voor kleinere schepen de verbinding met de haven. Is het wonder, dat by dezen toestand het oorspronkelijk opgeworpen denkbeeld om aan het Noorder Buiten Spaarne een spoorweghaven te maken spoedig herleefde. In 1911 werd een plan ontworpen. In zyn vergadering van 1 Mei 1912 besloot de raad dat plan om advies in handen te stellen eener te benoemen raadscom missie. Op 23 Augustus 1913 bracht de Commissie haar rapport uit. Hoewel toe gevende, dat door het ontbreken van een goed bereikbare spoor- en overlaadha- ven aan enkele der bestaande industrieën bezwaar in den weg gelegd en zelfs schade berokkend werd, kwam de Com missi e toch tot de conclusie dat de nood zakelijkheid van een beter bereikbare spoor- en overlaadhaven niet voldoende gebleken was, doch dat vry algemeen de wenscheiykheid van het tot stand komen wel kon worden aangenomen. Het by het rapport overgelegde plan moest in verband met de uitbreiding der lichtfabrieken wijziging ondergaan, 19 April 1915 brengt daarop de Commissie een aanvullingsrapport uit en 1 Septem ber 1915 besluit de Raad in beginsel tot- het maken van een open spoor- en over laadhaven aan het Noorder Buiten Spaarne. Burgemeester en Wethouders zouden volgens dat zelfde besluit uitge werkte plannen met begrootingen van kosten indienen en stappen doen om ge- lyktijdig grenswijziging op ruime schaal aanhangig te maken. Hierna wordt de in 1912 benoemde commissie ontbonden en by raadsbesluit van 9 Februari 1916 tot instelling eener nieuwe commissie beslo ten. Een nieuw plan wordt ontworpen en aan den Raad ter goedkeurtng aangebo den, doch deze besluit in zyn. vergade ring van 15 December 1917 tot aanhou ding. Als gevolg van den oorlog kwamen teen andere zeer belangryke vraagstuk ken om oplossing vragen. Deze maakten op haar beurt de wyziging der grenzen meer en meer noodzakeiyk. De stappen daartoe gedaan werden eindeiyk in 1927 met succes bekroond Door een en ander geraakten de ha renplannen een tyd op den achtergrond Nu echter door de grenswijziging een ge schikt gebied voor haven- en industrie terrein tot het grondgebied van Haarlem is komen te behooren dient opnieuw de vraag onder de oogen te worden gezien op welke wyze handel en industrie in deze gemeente kunnen worden bevor derd. Voor Haarlem als woonstad werd en wordt ongetwyfeld alles gedaan om de noodige aantrekkelykheid te geven En terecht! Haarlem heeft als zoodanig steeds een goeden naam gehad en het is ons een plicht te zorgen, dat die goede reputatie ook in de toekomst biyft ge handhaafd. Maar wij mogen, vooral na de verkre gen gebiedsuitbreiding, daarop alléén onze aandacht niet bepalen. Wat toch is een stad zonder handel en industrie? Zeker! Noch handel, noch industrie latei, zich kunstmatig biyvend verplaatsen. Maar zoo staat het hier niet. Ook zonder kunstmiddelen kan en zal Haarlem haar handel en industrie zien uitbreiden, mits men zorge, dat voor wat komen wil ge schikte terreinen en de noodige ver- keersmogeiykheden aanwezig zyn. Wie niet ontkent, dat goede verbin dingen te water en te land, de spoorweg verbindingen daaronder begrepen, nood zakelijk zijn om de noodige ontwikkeling der bedry'ven mede te helpen verzekeren, hij zal moeten toegeven, dat de landings terreinen voor het zich nederzetten van industrieele ondernemingen helaas uiter mate gering zijn. En dat by een toch zoo bijzonder gunstige ligging aan groot en klein vaarwater, aan uitgebreide en goede verkeerswegen te land, in het cen trum van een groote welvarende streek. Wy kunnen en mogen op dit gebied dan ook niet stilzitten. Aan U de taak den juisten weg te wij zen. Het Gemeentebestuur vertrouwt dat de samenstelling uwer Commissie uit vertegenwoordigers zoowel van het algemeen gemeentebelang als van han del en industrie er too mede zal werker qm hét beste tot stand te brengen wat voor Haarlem mogeiyk is. Zooats ik reeds gezegd heb zullen heel wat moei- lykheden uit den weg moeten worden ge ruimd, maar als wy dan zien wat elders by vaak minder gunstige omstandighe den is gedaan, moeten en, mogen ook hier moeilijkheden en bezwaren niet on- overwinbaar zyn. Myne Heeren van heeler harte hooi ik, dat Uwe arbeid tot bevredigende re sultaten mag leiden en dat als dan niet zal worden geaarzeld U den besten dank te brengen die mogelyk is namelijk het geven van spoedige uitvoering aan he* door U ontworpen plan. En hiermede Myne Heeren verklaar ik Uwe Commissie voor geïnstalleerd. WETHOUDER MR. J. GERRITSZ Namens de Commissie dankte de Voor zitter, de heer Gerritsz, den Burgemees ter voor de belangstelling die hy ge toond had. In wiskundigen zin de nood zakelijkheid der havenplannen aan te toonen, zal ook van .deze Commissie niet mogen wopden verwacht. Maar wel zal zy het noodige doen om het nut en de wenschelijkheid van de tot standkoming eener haven en industriewijk aan te too nen. En ongetwyfeld mag van haar wor den verwacht, dat al het mogeiyke zal worden gedaan om de opgedragen taak tot een goed resultaat te brengen. Na een woord van waardeering voor wijlen de heeren Mr. J. Enschedé en H. J. GeUl JOz„ en de heeren A. de Clercq en Ir. F. C. Dufour die in het verleden reeds zooveel voor de tot standkoming der ha venplannen hebben gedaan, opent hy de vergadering, waarna met de behandeling der agenda werd begonnen, zynde de vaststelling van het eerste gedeeite van het werkprogram. DE POSTVLUCHTEN DE HNAEN NAAR SENGORA. RANGOON, 25 October (Reuter). Het vyfde Nederlandsche postvlieg tuig is hedenmorgen 8.45 naar Sengora vertrokken. BESCHAVING. Koning Aman Oellah van Afghanistan. Is een vooruitstrevend en voortvarend man Ro-V-end in Europa heelt de vorst geleerd. Wat er in zyn eigen koninkryk mankeert. En teruggekomen, sprak hij tot zyn hof. Van wat in Europa hem het meeste trof; Hfi riep alle grooten van zyn land bUeen, Uit de woeste bergen naar zyn hoofdstad heen. In hun s-cihilderachtig nationale dracht. Reizen zy naar Kaboel vaar hun koning wacht; En de koning deelt hun haarfyn alles mee Van zijn verre reizen over land en zee Van de nieuwe dingen die hy heeft geleerd En hy spreekt: wy doen het t,üer totaal verkeerd; Aan het blank vernuft en ziin cultuur gelaafd. Kom ik tot. u'weder Europeesch-beschaaf d Ik zal u vertellen hoe hei voortaan moet. Niemand draagt een fez meer, ieder koppt een hoed Kleedt u allen westersch, lange broek en Jas Overhemd en schoenen. sokken, boord en das Knipt uw lange haar af, scheert uw volle baard. Want moderne menschen zyn niet m*>er behaard Rukt uw vrouwen heden nog den sluier af Wie zich durft verzetten krUgt de zwaarste straf; Zie de wondre zaken. die ik u vertoon. Ziet en hoort dit toestel, *t is een telefoon Kyk, uit deze platen toover ik muziek En dit noemt men filmen, is 't niet magnifiek? Met dit ding, een auto. ryd ik zonder paard Door de hoogste bergen met een snelle vaart. Met dit zeer eenvoudig nietig apparaat. Hoor ik uit êuropa stemmen zonder draad Nu ik weer terug ben in Afghanistan Zal ik gaan hervormen Waar ik het maar kan Dat myn land mag groeien tot moderne staak Aldus spreekt uw koning, neemt uw hoed en gaat! Ja, zoo sprak de koning in Afghanistan. Als een zeer voortvarend vooruitstrevend man. En zyn grooten gingen elk weer naar him oord. Wat ontsteld door wat zy hadden aangehoord Verre van verrukt met wat de koning vroeg, 't Erfdeel van hun vaadren was hun goed genoeg Binnen enkele dagen, kwam al 't eerst verzet. Tegen vele eischen van de nieuwe wet, Toen gaf Aman Oellah doorslaand het bewijs. Dat hij goed geleerd had op zyn verre reis, Naar de woeste bergen waar een opstand woedt, Zendt hy zyn soldaten tot den dwang met bloed. In zyn eigen hoofdstad wordt 't protest gedoofd zy die zich verzetten boeten met hun hoofd Zoo werd zyn verheffing met bewys gestaafd Volgens onzen maatstaf is hy nu beschaafd P. GASUS. VOOR DE ORDE. ANTÏ-MILITAIRISTEN EN HET ROODE KRUIS. In verhand met de inbeslagneming van een party geschriften, die zooals wy gisteren meldden, Woensdag van anti- militairistische zijde aan de deelnemers aan de Internationale Roode Kruiscon- ferentie in Den Haag werden uitgereikt op het Binnenhof, wordt volgens de N. R. Ct. van politiezijde meegedeeld, dat zulks niet geschiedde op grond van op ruiende strekking, maar alleen bedoeld was als orde-maatregel. VERBINDING AMSTERDAM MET DEN RIJN. Naar de Tel. verneemt heeft burge meester De Vlugt van Amsterdam giste ren op het departement van Waterstaat wederom een onderhoud gehad met den minister van Waterstaat, ten einde met klem aan te dringen op een spoedige be slissing in zake de Amsterdam—Rijn- verbinding. DRIE OF NIETS. DE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERSVACATURE. Gisterenavond heeft de federatie Am sterdam van de S.D.A.P. een druk be zochte ledenvergadering gehouden in verband met de wethouderskwestie. In deze vergadering heeft Dr. F. M. Wibaut namens de meerderheid van de S.D.A.P. raadsfractie het standpunt verdedigd. 3 wethouderszetels te aanvaarden, mits onder bepaalde waarborgen. Hierin werd hy krachtig gesteund door den heer J. Oudegeest voorzitter van de S. D. A. P. wiens rede echter herhaaldeiyk onder broken werd door protestuitingen. De heer E. Boekman heeft namens de minderheid der fractie het standpunt van de meerderheid bestreden, zich hier bij stellende op de basis van het vroegere besluit: „3 wethouders of geen". Nadat eenige sprekers het voorstel van de meerderheid der fractie krachtig had den bestreden, is het voorstel om 2 wet houderszetels onder bepaalde waarborgen te aanvaarden verworpen met 1023 tegen 196 stemmen. Van dit besluit zal morgen aan de heeren Rommc c.s. kennis worden ge geven. Haarlem, 26 October. Noblesse oblige. Het zal u opgevallen zyn dat Amster dam op het moment ook gezegend is met een wethouderscrisis, veroorzaakt door het aftreden van Dr. I. H. J. Vos. die zyn collega-wethouder Walrave Boisse- valn is opgevolgd als Tweede-Kamerlid. In Amsterdam staat de zaak niet pre cies zoo als In Haarlem, maar er zyn zekere overeenkomsten. En als algemee- ne overeenkomst mag dit algemeene ge- distribueer van wethouders-. Gedepu teerden- en Kamerfuncties over een be perkte groep politici gelden. Er zouden gemakkeiyk harder uitdruk kingen voor te vinden zyn. En sommi gen zouden, omdat zij zelf niet onpartij dig in die dingen zijn. de schuld aan een of meer bepaalde partyen geven, of aan „de democratie" een rekbaar en moeilijk te definieeren begrip. Ik voel er niets voor om af te geven op de euvelen van onzen tyd. Het is zeer de vraag of hy slechter is dan vroegere tijden. Ook bereikt degccn, die zyn eigen tyd afbreekt, niets anders dan zichzelf en zyn tydgenooten een brevet van on vermogen te geven. Beter kan men in het licht stellen dat een wordingsproces zich ontwikkelt dat naar beter toestan den dan tevoren zal lelden. Ongelukkig is hy die niet gelooft in den vooruitgang en niet meer streven wil naar hooger. Om aan het politieke gemarchandeer, dat deze wethoudersverkiezingen ken merkt, al te groote en te sombere bctce- kenls toe te kennen, zou dan ook ver keerd zyn. Af en toe moet men daarby wel uitkomst zoeken in de humoristi sche zyde van het geval. Niettemin willen wy geenszins ver- zwygen dat wij dit gepolitiscer niet be wonderen. Allesbehalve. Soms voelt men er bepaald afkeer van, Het is nooit de bedoeling van den wetgever geweest dat op dergeiyke wyze met belangryke open bare bestuursfuncties en met salaris- en pensioenregelingen zou worden omge sprongen. En het Is toch wel een eerste eisch voor de overheid dat zU zelf niet alleen naar den letter maar ook naar den geest de wetgeving naleeft en hoog houdt. Zoo denkt de openbare meening er over, en zoo moet het ook zijn. De eerbied van het publiek voor de overheid wordt beheerscht door de vraag of de overheidspersonen by hun beraadslagin gen het algemeen belang boven party en persoons-overwegingen zetten. De openbare meening vraagt, in dezen tyd zoowel als in alle andere tyden, in de eerste plaats naar Recht. Meer dan menscheiyk recht, met al zUn gebreken en tekortkomingen, kan zU niet ver- krygen, maar zy voelt dat dit haar ge schonken wordt aks degenen die aan het roer zitten naar eigen eeriyke overtui ging het algemeen belang blijken te be vorderen. Dit klinkt misschien ouderwetech, en dat moge het zyn. Maar het is tevens modern. De usances der politiek mogen veranderen de algemeene begrippen, die ik bedoel, doen dat niet. Het is my niet bekend of de Amster- damsche en Haarlemsche politici, die zich op het moment met de beide wet- houders-crlses bezighouden, zich erg ver diepen in de vraag: hoe zouden onze kie zers hierover denken? Vermoedeiyk doen zy het niet, en voor hun goede stem ming is dat ook wel het plezierigste. Want illusies behoeven zy er zich niet over te maken. Er wordt wel veel over gepraat, maar niet op zeer vleiende wyze. wy zyn geen verpolitiekt volk. allesbehalve, en al dit gescharrel met partUgroepeerlngen. zonder dat daarbü een'.ge groote leuze of eenlg vast pro grampunt vooropstaat, maakt een on- aangenamen indruk Het zy, op deze wijze, zacht gezegd. Men praat er op schamperen toon over, zooals men ook vaak praat over de Tweede Kamer, uit wier midden indertijd geklaagd is over het gebrek aan belangstelling by het publiek. Gebrek aan belangstelling. Geen wonder. Als de overheid erkenning, liefst glorie van haar wys bestuur wil oog-

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1